Onchristelijke tendenzen in internationale organisaties BENELUX Unesco en geestelijke gezondheid van de ieugd t COCKTAIL-SCHOENTJES sSSEVISl MJ Haarlems kerkenbouw- collecte Speciale commissies Koningin Elizabeth komt begin 1954 Verbetering met handel in bacon-varkens Maarschalk Juin naar Nederland WOENSDAG I OCTOBER 1952 PAGINA Een greep uit onze ruime collectie Een elegant schoentje «IQ 45 geheel van lakleder 17, Veel beter dan verleden jaar Berde belofte aan "Australië Spoedig weer overneming 'Van onze redacteur) Op de jaarlijkse algemene vergadering van de R.K. Artsenvereniging, die in Hilversum gehouden is, is ditmaal het hoofdthema van bespreking geweest het moederschap. Inleidingen zijn daarover gehouden door mevrouw dra H. Dresen- Coenders, psychologe te Zeist, die de op voeding tot het moederschap in de mo derne tijd besprak, door dr L. Stolte te Utrecht, die de medische aspecten be- hande en prof. J. Weterman. or van het philosophicum Dijnselburg die een theo logische beschouwing hield. In zijn openingsrede noemde de voor zitter, dr W. Weebers uit Nijmegen het een gelukkig verschijnsel, dat de laatste jaren een toenemende belangstelling van de katholieke artsen voor de R.K. Art senvereniging te constateren valt. Het afgelopen verenigingsjaar zijn meer dan honderd nieuwe leden toegetreden. Er blijkt wel uit, dat men zich bezint op de levensbeschouwelijke achtergrond van het artsenberoep. Dr Weebers wees ver volgens op de gevaren, die zowel artsen als patiënten bedreigen door dc ontwik keling van de wetenschap en de techniek alsook door de toeneming van sociale maatregelen. Zowel in de huisartsen praktijk als in het ziekenhuis en in de maaschappelijke gezondheidszorg heeft speciaal de katholieke arts op te komen voor de menselijke waarden van vrijheid en verantwoordelijkheid. Op dit betoog sloot volledig aan een uiteenzetting van de secretaris-generaal van het internationale secretariaat voor katholieke artsen, dr R. Verly uit Frut sel, die wees op de noodzakelijkheid de christelijke positie op internationaal ge bied te verdedigen. Hij signaleerde de tendenzen tot on christelijkheid in de wereldgezondheids organisatie en wees erop. dat bijv. in de UNESCO de zaken niet anders lig gen. Onder het motto, dat de geeste lijke gezondheid van de jeugd moet worden beschermd en dat deze het vei ligste zou zijn in een beperkt gezin, leeft ook daar de gedachte aan een voor ons onaanvaardbare geboortebe perking. Met nadruk wees dr Verly er op. dat het voor de katholieke artsen een zending is, zich actief in te zetten bü het internationale werk. zodat de katholieke stem daar voldoende ge hoord wordt. Dit is te meer nodig om dat het aantal katholieke functionaris sen in internationale lichamen beperkt STATEN WEG 184 .WTNKELSTAO-BLUDORP" PIE1NWEG T9A WINKELCENTRUM WERELDHAVEN. Ju© Een bijzonderheid op deze jaarverga dering was, dat daar voor het eerst ook de echtgenoten der leden aanwezig wa ren. De Opbouwdag voor de kerken in het Haarlems diocees, welke op 14 September jl. is gehouden, Is, wat de financiële resul taten betreft, een succes geworden. De op brengst van de toen gehouden collecte in de kerken van het bisdom was namelijk, zo vernemen wij, opmerkelijk veel beter dan verleden jaar. Zjj kan veilig^ worden geschat op een som van 130.000 a 140.000 gulden. Met het gevolg, dat de maand Sep tember voor het Bonwfonds een totaal op leverde van ongeveer 215.000 tegen 157.000 ln 1952! En met die 215.000 gulden hebben de dio- cesarien de bouw mogelijk gemaakt van... een halve kerk. Immers, gemiddeld moeten de boywkosten op een vierhonderdduizend gulden worden geraamd, 't Is higr en daar wel goedkoper, maar in de grote steden is het, mede door de zeer hoge grondprij zen, veel duurder en loopt het soms wel tot ƒ700.000. Waarmee wij maar zeggen willen, dat de Zondagse bijdrage op de collecteschaal voor het Bouwfonds nog verre van achter wege mag blijven en een verhoging uit stekend kan velen. Immers, een gemiddel de maandelijkse opbrengst van 85.09U tot 100.000 moge een heel mooi bedrag zijn, voldoende is het zeer zeker bij lange na niet. Aan extra-giften is buiten de collecte een bedrag binnen gekomen van omstreeks 20.000. En daar druppelt het nog steeds na Het eerste wat nu geschieden moet. is dat het karakter en de oorzaken der bewuste moeilijkheden worden nagegaan en dat de middelen moeten worden vast gesteld, welke hierin verbetering kun nen brengen. Er zullen speciale commis sies worden ingesteld; voor elke bedrijfs tak welke bijzonder werd getroffen. Ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers In de betrokken bedrijfs takken zullen in deze commissies plaats nemen. De bedoelde commissies moeten er naar streven om gemeenschappelijke regelingen te bevorderen tussen de be trokken producenten met medewerking van de officiële instanties. Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip zullen ln het begin van 1954 een bezoek brengen aan Australië, Nicuw- Zeeland en Ceylon, aldus ls Dinsdagavond door het Buekinghampaleis bekend ge maakt. Het koninklijk paar is voornemensin December 1953 uit Engeland te vertrek ken. De reis naar Australië is reeds twee maal uitgesteld, de eerste maal wegens ziekte van wijlen koning George VI, de tweede maal omdat de koningin (toen nog prinses) Elizabeth en prins Philip hun reis naar Australië in Kenia moesten onderbreken wegens het overlijden van de koning. Van 1 September af heeft het bedrijf schap voor vee en vlees de overneming van baconvarkens stopgezet. Zulks in verband met het volleveren van het contract met de Engelse regering, dat tot einde van dit jaar loopt. Zeer binnenkort zal echter zo vernemen wij, het overnemen van bacon varkens weer beginnen, waarschijnlijk reeds volgende week, al werd hierbij niet gezegd, dat de uitvoer naar Engeland zal worden hervat. Een definitieve beslissing over het overnemen der varkens kan ieder ogenblik worden verwacht. Maarschalk Alphonse Juin brengt 22 en 23 October in zijn functie van opperbevel hebber van de geallieerde landstrijdkrach ten Centraal-Europa een bezoek aan Ne derland. Op 22 October wordt hij in Den Haag door de minister van Defensie ont vangen. 's Middags voert hij besprekingen met de generale staf. De volgende dag zal hij Nederlandse troepenonderdelen inspec teren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3