In de Peel bevindt zich een kolenreserve voor 200 jaar Minister Zijlstra installeerde onderzoekingscommissie Engelse actie tegen Mau Mau „Poolse ondergrondse uiterst actief" I Dr Figl moest hedenmorgen terugkeren Bisschoppelijk verbod N.Y.V. Feiten pleiten nog niet voor opheffing Minder koud weer Vesta-berging wekt zucht naar steun van Roomse bokken Nieuw-Guinea Bezoek aan ons land afgebroken DE „VESTA" WERD GELICHT Woensdag 22 October 1952 JDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eindoordeel tlians mogelijk Churchill ziet geen kans voor bijeenkomst met Stalin Razzia's in Nairobi Vluchteling verzekert: Projectiel in kachel ontploft Onverwachte regeringscrisis in Oostenrijk Volkswagen schoof onder truck door Verbond verdraagzaam in practijk Tsjang Kai Sjek wil „zo spoedig mogelijk" tegenoffensief maar niet in beginsel Voorlopig op een zandbank in de Maas gezet WEERBERICHT Van grote betekenis Schachtbouw kwam ter sprake in Algemene Vergadering V. N. ASPIRINt hoort Ut kim! Twee Amsterdammers gedood te Staphorst MR'HIIPbelaag <|epMg|pk Vertrek van Schiphol (Van onze correspondent). Weerverwachting van De BUt, geldig tot Don derdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Matige tot krach tige en aan de kust later wellicht harde Zuid oostelijke tot Zuidelijke wind. Zachter. Donderdag 23 October: Zon op 7.19 uur; onder 17.29 uur. Maan op 13.02 uur, onder 19.44 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ontsluiting nieuwe mijnvelden Behalve in Zuid-Limburg bevinden zich ook op andere plaatsen in ons land kolenbekkens, die ontgonnen zouden kunnen worden. De grootste Van deze mijnenvelden liggen wel in de Peel en in Noord-Liinburg bij Arcen. Reeds in 1918 had men vastgesteld, dat in het Peelgebied over een oppervlakte van 19.500 ha. een steenkoolhoudend terrein was aange toond, waarin tot op een diepte van 1200 meter circa 1,8 milliard ton kolen in lagen van ontginbare dikte aanwezig zouden zijn. Beneden de 1200 meter zou zich nog een toekomstreserve bevinden, die voor ontginning in aanmerking zou komen, groot circa 800 inillioen ton. Alles tezamen genomen dus een kolcnvoorraad van 2,5 milliard ton, die voor 200 jaar voldoende zou zijn. mijnt., zal dit zeker een aanzienlijke werkgelegenheid scheppen. Nederland zal daardoor, aldus prof. Zijlstra, een kolenproducerend land blijven, hetgeen de minister met het oog op de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal van groot gewicht acht. In 1926 had de directie der Staats mijnen een plan in studie voor de ont ginning van de Peelmijnen. De proble men van schachtbouw op grote diepte bleken een ernstige moeilijkheid, zodat de plannen niet tot uitvoering kwamen. Volgens een conclusie van de eerste Peel- commissie, die in 1938 door de minister Van Economische Zaken werd ingesteld, zop op zijn vroegst over tien jaar met de aanleg van een Peelmijn moeten worden begonnen nadat ernstige technische moeilijkheden op het gebied van schacht bouw, gesteente-druk en temperaturen op de' werkpunten waren opgelost. In de oorlogsjaren werd het onderzoek voort gezet en na de oorlog werd het probleem opnieuw aan de orde gesteld. In 1947 verzocht wiilen-minister R. Huysmans 't geologisch bureau voor het mjjngebied hem een rapport over de Peelvelden op te stellen. De bestudering van hetgeen in de loop van een halve eeuw over de Peelvelden is bekend geworden deed oud minister Van den Brink tot de overtui ging komen dat het ogenblik was aange broken het vraagstuk in handen te stel len van een commissie met een uitgebrei dere taak dan die van de Peelcommissie Van 1938. Gistermiddag heeft Z. Exc. prof. dr Zi.ilstra. minister van Economische Zaken deze tweede Peelcommissie, waarvan prof jr Th. R. Seldenrath voorzitter is, geïnstalleerd. In zijn toe spraak zeido de bewindsman dat hij het door de commissie in te stellen onder zoek van grote betekenis voor ons land acht Weloverwogen beslissingen tot 't ontsluiten van nieuwe mijnvelden zul len de nationale welvaart verhogen en in geval van ontginning van steenkool- Op een vraag van het Labour-Lager- huislid Lewis aan Churchill of deze het Huis „bijzonderheden wilde mededelen over de data, waarop hü zich met presi dent Truman en maarschalk Stalin in verbinding had gesteld voor het houden van besprekingen over internationale vraagstukken", antwoordde de Britse premier: „Ik betreur het, dat zich nog geen gelegenheid heeft voorgedaan voor dergelijke stappen. Ik ben niet van ge voelen, dat de verantwoordelijkheid hier voor op Groot-Brittannië of de Verenig de Staten rust". Hjj voegde hieraan toe: „Ik ben van mening, dat mogelijk het tijdstip, waarop dergelijke stappen zou den kunnen worden gedaan, voorbij is". Minister Zijlstra zeide voorts, dat hij het op prijs zou stellen, indien de Peel commissie haar onderzoek ook uitstrekt tot het gebied „Arcen", dat door de dienst der Rijksopsporing van Delfstoffen niet volledig werd onderzocht. Onlangs is nog in dit gebied een nader geophysisch on derzoek ingesteld. De verwachting mag worden gekoes terd, aldus besloot de minister, dat de tweede Peelcommissie er in slaagt een eind-oordeel uit te spreken over de ont ginningsmogelijkheden der Pcelmijnvel- den. In zijn antwoordrede zeide prof Sel denrath dat bijzondere aandacht zal moe ten worden besteed aan de schachtbouw door een pakket deklagen ter dikte van 650 tot 850 meter. Zekerheidshalve mag men bij het opmaken van de kolenreser ve geen rekening houden met de win ning van kolen onder 1200 meter diepte. Prof. Seldenrath deelde mede, dat de be tekenis van het vermoede kolenveld bij Arcen zeker een onderwerp van onder zoek zal moeten uitmaken. Ten aanzien van de kolenvelden bij Winterswijk zal de conclusie van de oude Peelcommissie, dat dit gebied nog niet voor ontginning in aanmerking komt, geverificeerd moe ten worden. Ook zal de commissie zich bezig moeten houden met het nationaal aspect van een verhoogde eigen kolen- productie en met de kolenprijzen in West Europa. Tenslotte vestigde prof. Selden rath nog de aandacht op enkele andere vragen, die de commissie zal moeten be antwoorden, o.a. de eigen olie- en aard gasontwikkeling en een analyse van de arbeidsmarkt. Soldaten, bijgestaan door blanke en in heemse politie, hebben Dinsdagmiddag evenals Maandagnacht in Nairobi, in de hoofdstad Kenya, een razzia gehouden, waarbij vel,, niet-blanken in winkels en op de hoofdstraten werden aangehouden. De bedoeling van dit optreden „was „de stad van leeglopers te zuiveren en een aantal raddraaiers in handen te krij gen. De meeste arrestanten werden na een verhoor weer vrijgelaten. Enkele leiders van negerorganisaties weiden ^Inmiddels "blijven militaire versterkin gen Nairobi binnenstromen. Zij worden, zoals bekend per vliegtuig vanuit de Suezkanaalzone aangevoerd en zullen by die actie tegen het geheime negerge nootschap Man Man en tegen andere agitatie-wekkende organisaties worden ingezet. De Britse minister van koloniën, Lyttleton, heeft Dinsdag in het Lager huis meegedeeld, dat hij volgende week naar Kenya zal reizen om persoonlijk een onderzoek in te stellen. Hij zou niet getroffen maatregelen bespreken, doch, met de gouverneur plannen voor de toekomstige ontwikkeling van het gebied bezien. Gisteren werd het Duitse m.s. Vestadat half September na een aanvaring bij Vlaardingen in de Nieuwe Maas zonlc, gelicht. Zware bokken zijn er juist ih ge slaagd het schip weer boven het watervlak te hijsen. De kwestie Nieuw-Guinea is gisteren in de Algemene Vergadering der Ver. Naties ter sprake gekomen by de be spreking van de rapporten van de leden- landen der beheerschapscommissie in zake de niet-zelfbesturende gebieden. De Indonesische afgevaardigde dr Ali Sastroamidjojo, ambassadeur van Indo nesië in de V§r. Staten, heeft van deze gelegenheid gebruiik gemaakt om met zeer veel nadruk e protesteren tegen de indiening van het rapport inzake Irian door de Nederlandse regering aan de Algemene Vergadering. HU zeide, dat alleen vanwege 't feit, dat de Nederlandse regering niet be reid ig een eind te maken aan haar onrechtmatige bezetting van dat gebied, het niet met de andere delen van Indo nesië een status van onafhankelijkheid kan genieten en „daarom is Irian ze ker geen niet-zelfbesturen gebied, zo zei hij. Hij bracht de geschiedenis van de sou- vereiniteitsoverdracht en de onderhan delingen inzake Nieuw-Guinea in her innering en zeide toen Indonesië toe stemde in voorwaardelijke handhaving van de status-quo werd geen bepaalde voorziening getroffen, die beoogde, dat de souvereiniteit over Irian aan Neder land zou worden toegewezen, Indien binnen een jaar geen overeenstemming over de status van het gebied zou wor den bereikt. De Poolse ondergrondse strijders heb ben door hun activiteit de Russen ge dwongen de militaire en andere trans porten van de Sovjet-Unie naar Oost- Duitsland om te leggen. De verbindings weg via Polen is te gevaarlijk en de Russen maken thans gebruik van de zee route via de Oostzee of van verkeers wegen via Roemenië, Hongarije en Tsje- choslowakije. Aldus werd verklaard door een 23-jarige Poolse vluchteling, die in zijn vaderland bij de spoorwegpolitie in dienst was en thans in West Duitsland asyl heeft gezocht. De niet bij name genoemde vluchteling zou verzekerd hebben, dat het optreden van de, soms 'zelfs geüniformeerde ver zetsstrijders, ondanks de militaire maat regelen, was toegenomen. De belangrijk ste actiecentra zouden de gebieden van Lublien en Kielce zijn, waar, naar wordt gezegd, de rebellen bij snelle uitvallen uit hun schuilplaatsen in de wouden ge bruik maken van Duitse tanks uit de oorlog. Volgens de Pool zou een vliegtuig van onbekende nationaliteit regelmatig boven Poolse steden en dorpen anti-communis tische propagandapamfletten hebben uit geworpen. Hij verklaarde voorts, dat bij de partisanenbeweging vele Russen wa ren van het leger van generaal Wlassof, die gedurende de oorlog aan de zijde van Hitier stond. Ook zou een klein aantal Duitsers, afkomstig uit de thans door Polen bestuurde Duitse gebieden, deel uit maken van de beweging. Van de Poolse plattelandsbevolking zouden de partisanen veel medewerking krijgen. Een enorme knal weerklonk in het achterhuis van de familie V- d. W. te Langenboom (N.Br.), terwijl zij zich in de woonkamer bevond. Verschrikt snelde men naar de plaats des onheils, waar men tot de ontdekking kwam dat de fornuiskachel in scherven lag. Rondom was een ravage aangericht en er was zelfs een groot gat in de zoldering ge slagen- Het bleek, dat tussen de turf een pro jectiel had gezeten. Persoonlijk letsel of brand deden zich gelukkig niet voor. De dezer dagen van Gothenburg naar Londen vertrokken kustvaarder „Prima", van Danmers en Van der Heide's Scheep- vaart en Handelsbedrijf N.V. te Rotter dam heeft Maandag zijn roer verloren. E"n noodstuurgerei werd aangebracht Gisteren wérd hulp van een sleepboot aanvaard. Deze boot heeft de „Prima naar Rotterdam gesleept. Schijn bedriegt. Als U denjet, dat bovenstaande schuine lijnen niet evenwijdig lopen,komtU nc' 20 bedrogen uit, als wanneer U denkt, dat ieder hoofdpijntabletjc Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U aan het Baycrkruis. De Oostenrijkse böndskanselier en mevrouw dr Leopold Figl arriveerden gisterenavond omstreeks tien voor zeven per trein te 's-Gravenhage voor hun aangekondigd tweedaags officieel bezoek aan ons land. Maar een plotse ling dreigende regeringscrisis, waarvan de oplossing geen uistel gedoogde en onmiddellijke aanwezigheid van de Kanselier vereiste, wierp alle plannen in duigen. Onmiddellijk voor zijn aankomst, waarbij o.m. minister Beel ter begroeting aanwezig was, werd dr Figl door de leden van zijn kabinet telefonisch van de situatie op de hoogte gebracht. Hem werd gevraagd zo spoedig mogelijk naar Wenen terug te keren. Dr Figl deelde daarop de Nederlandse regering mede, dat hij lot zijn zeer grote spijt gedwongen was zijn bezoek aan ons land af te breken. Hedenmorgen om 9.15 uur is de Oostenrijkse boiMskanselier per K.L.M.-vliegtuig naar de Oostenrijkse hoofdstad vertrokken. De regeringscrisis in Wenen is een ge volg van een meningsverschil tussen de twee coalitiepartijen Christelijke Volkspartij en Socialisten over de be groting. De omstandigheid, dat deze be groting volgens de grondwet voor heden nacht 12 uur aan het parlement moet worden aangeboden, verklaart de nood zakelijkheid van dr Figl's onverwijlde terugkeer. Ook de (socialistische), vice- premier Sehaerf en de minister van buitenlandse zaken, dr Gruber, vertoef den op het ogenblik, waarop de crisis uitbrak, in het buitenland. Sehaerf moest uit Milaan, waar hij deelnam aan het internationale socialistische congres, en dr Gruber van de O.E.E.S.-bijeenkomst te Pqtijs worden ontboden. De minister van financiën, Kamitz (C.V.P.), heeft de vermindering van de Amerikaanse steun aan Oostenrijk trach ten op te vangen door een naar socialis tische opvatting te ver gaande bcknibbe- Gisteravond is te Staphorst een Volks wagen uit Amsterdam verongelukt. Beide inzittenden, de 47-jarige T. C. H. N. en de 28-jarige S. de IV., afkomstig uit Am sterdam, werden vrijwel op slag gedood. Beide slachtoffers waren gehuwd. De Volkswagen, die met grote snelheid uit de richting Meppel naar het Zuiden reed. kwam in botsing met een grote truck met oplegger. Tengevolge van de aanrijding kantelde de oplegger. De Volkswagen is onder de trailer doorgeschoven. Enkele tientallen meters verder bleef de auto met een afgerukte kap als een hoop verwrongen staal op de weg liggen. De inzittenden waren toen reeds overleden. De chauffeur van de truck, E. D. uit Oosterbeek, kwam met de schrik vrij. De chauffeur van de truck heeft ver klaard dat hij de Volkswagen, toen deze irit tegenovergestelde richting naderde, heeft zien slingeren. Plotseling, zo zeide hii tegenover de politie, geraakte de auto rm de linkerweghelft. Een aanrijding kon hM men niet meer voorkomen. Wel heeft hij nog krachtig geremd, maar de wielen slipten. €irn.n/\ van dp deugd van vnnrzirhtiff- Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste paar dagen begon nen zich veranderingen in de algemene luchtdrukverdeling te voltrekken Het zwaartepunt van een hogedrukgebied bo ven Scandinavië, dat zijn invloed gerui me tijd tot over onze omgeving uitstrekte, begon namelijk naar het Noorden te be wegen, terwijl de depressie-activiteit op de Oceaan belangrijk toenam. Dit had tot bevolg, dat gisteren in de loop van de dag ig aanvoer van koude continentale lucht naar onze omgeving vrijwel tot stilstand l-'.vam. Verwacht mag worden, dat dc in- loed van de Oceaandepressies zich ko- -°nde dagen verder over West-Europa zal (breiden. Dit zal een einde m-iken aan periode van zeer koud weer in onze geving. De temperatuur, die de laatste ■n dagen gemiddeld ongeveer 4.5 graden neden normaal waren, zullen ongeveer - normale waarde van de tijd van het laar. die nu omstreeks negen graden ge- widdeld oyer het hele etmaal bedraagt, gaan aannemen De kans op regen wordt daarbij groter terwijl de winden uit Zui delijke richtingen gaan waaien en daarbij tijdelijk flink kunnen aanwakkeren. Tijdens de openingsrede op de interna tionale Chinese conferentie, welke op Formosa gehouden wordt, heeft Tsjiang Kai Sjek, de president van nationalistisch China, nogmaals uiting gegeven aan zijn besluit, dat zijn regering „zo spoedig mogelijk" een tegenoffensief tegen com munistisch China wenst te beginnen. Na dere aanduiding gaf hij niet. Op de conferentie zijn 185 Chinezen uit S3 landen aanwezig. Dc kwestie van liet bisschoppelijk verbod van het NA.V. is de laatste tijd nogal eens besproken. Onder andere naar aanleiding van wat de heer Vermeulen, secretaris van het N.V.V., gezegd heeft op de 32ste Arbeids- conferenlie te Genève in 1949. Sprekend over dc Nederlandse verhoudingen, verklaarde de lieer Vermeulen, dat het voor de katholieken geldende bisschoppelijke verbod om lid te zijn van het N.V.V. „een ondraaglijke aanslag" was op de vrijheid van vakbeweging en vrijheid van organisatie. Op liet verbondscongres van het N.V.Vvan 26 September 1952 kwam ook de heer Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V., te spreken over het bisschoppelijk verbod. „Wij" (dat wil dus zeggen het N.V.V.) „voelen dit verbod, en vooral de wijze waarop het wordt gemotiveerd, als een grievend onrecht aldus de heer Oosterhuis. Hoe moeten wij daar nu over denken? 6 ,1 vrafl8t "Ruim Zicht" het blad der K.A.B. zich af. En het orgaan vervolgt: Hadden en hebben de bisschoppen geen reden om dit verbod te handhaven? Om een juist inzicht in deze zaak te hebben +Pre--:ies le weten, hoe het ver bod om lid te zyn van het N.V.V. en van alle socialistische organisaties in de vas tenbrief van 1946 geformuleerd is. Aller- eerst aan ae tekst van de vastenbrief' u "In socialistische verenigingen, zoals het N.V.V., openbaart zich een streven om deze verenigingen los te maken van de door de Kerk steeds veroordeelde mar xistische grondslagen en louter materia listische doelstellingen. Op grond hiervan menen de leiders, dat deze organisaties niet langer voor katholieken verboden zijn. Hoewel wij geenszins de ogen sluiten voor de ontwikkeling, die zich thans in socialistische verenigingen aftekent, me nen Wij toch. dat de deugd van voorzich tigheid eist, dat Wij onze vroegere bepa lingen omtrent het lidmaatschap van so cialistische verenigingen handhaven, tot dat uit de feiten blijkt, dat haar streven niet meer in strijd is met de christelijke beginselen of de christelijke geest". eens puntsgewijs duidelijken: te ontleden en te ver- De Kerk heeft altijd bij monde van pausen en bisschoppen de marxistische beginselen en de louter materialisti sche doelstellingen van 't marxisme veroordeeld. Op basis van deze ver oordelingen heeft het Nederlandse episcopaat al sinds jaren het lidmaat schap verbodei^ van die verenigingen en organisaties,'die op deze marxisti sche beginselen en doelstellingen ge grondvest zijn, onder andere ook het N.V.V. Het Nederlandse episcopaat heeft be merkt, dat er met name na de bezet ting in de socialistische verenigingen, zoals het N.V.V., zich een streven heeft geopenbaard om deze verenigingen los te m$ken van de door de Kerk steeds veroordeelde marxistische grondslagen en louter materialistische doelstellin gen. Nu menen de leiders van die organi saties, dat er dos geen reden bestaat om nog langer bet lidmaatschap van die organisaties voor katholieken ver boden te achten. Het Nederlandse episcopaat, is echter van mening, dat voor het handhaven van het verbod wel reden bestaat op grond van de deugd van voorzichtig heid. 5. Reden: „totdat uit dc feiten blijkt, dat haar streven (namelijk van die socia listische organisaties en van 't N.V.V.) niet meer in strijd is met de christe lijke beginselen of de christelijke geest". Wij hebben in het bovenstaande een paar woorden vet gezet, namelijk „totdat uit de feiten blijkt". Maar daarop komt het dan ook precies aan. Niet uit woor den, leuzen, programma's, hooggestemde redevoeringen enzovoort, maar uit de fei ten zal moeten blijken, dat er zich zoda nige veranderingen hebben voorgedaan, dat het bisschoppelijk verbod overbodig wordt. Welnu, blijkt nu werkelijk uit dc fe,ten> dat zulks is geschied? We willen dez vraag naar aanleiding van bet boven staande ook eens nader ontleden. 1. Blijkt uit de feiten, dat de on(wikke ling in de socialistische verenigingen en met name ook in het N.V.V„ op het episcopaat in 1946 doelde, zich heeft doorgezet, of is er Sindsd en toch weer zoals men dat populair uitdrukt „een 'zwenking naar links gemaakt. Blijkt uit de feiten, dat het N.V.V. zich geheel heeft losgemaakt van de mar- xistische grondstellingen, of blijkt al- Teen maar dat men het revolutionaire karakter heeft laten varen en excessen wil vermijden? Blijkt uit de feiten, dat de louter ma terialistische doelstellingen zijn afge zworen of blijkt alleen maar dat het materialisme de meer vriendelijk klin kende naam van „humanisme" gekre gen heeft? Noemde Marx zelf zijn stel sel ook niet een waarachtig humanis me? Blijkt uit de feiten, dat het streven van de socialistische verenigingen en van het N.V.V. niet meer in strijd is met de christelijke beginselen, of blijkt alleen, dat men door de aangebrachte maligingen op practische punten ge makkelijker tot een gemeenschappelijk standpunt kan komen? Blijkt uit de feiten, dat het N.V.V. niet meer in strijd is met de christe^ lijke geest of blijkt alleen maar dat men, natuurlijk met behoud van eigen beginsel en opvatting, in de practijk wat meer verdraagzaam geworden is? Naar onze mening hebben de feiten niet dat klare en duidelijke antwoord gegeven dat hggfthoogwaardig episcopaat heeft ge- eist en terecht heeft geëist voor dc intrekking van het verbod. Natuurlijk zijn het oordeel hierover en de uiteindelijke beslissing aan het hoog vaardig episcopaat »if 2. 3. 5. ling op de investeringen in de genationa liseerde bedrijven en in openbare werken en op de gelden, bestemd voor de ouder domspensioenen. De socialisten achten boyendien de binnenlandse veiligheid in gevaar door het „aar hun mening te lage bedrag, uitgetrokken voor de begroting van binnenlandse zaken, waaronder de politie ressorteert. De Christelijke Volkspartij wenst daaren parlement is als volgt: Christelijke VolkS- par ij: 77 zetels, socialisten: 67 zetels; Liga van onafhankelijken (een rechtsgeoriën- eerde partij); 16 zetels en de communis ten: 5 zetels. De anders zo kalme en beheerste Oos tenrijkse bondskanselier, dr Figl, liep vanmorgen zenuwachtig heen en weer in de vertrekhal Europa op Schiphol. Ge durende de korte tyd. dat hy daar ver- bleef, keek hjj om de paar minuten op zijn horloge en met nauwelijks bedwongen ongeduld wachtte hij het vertrek van de Convair-liner Johannes Vermeer af. ,De kabinetscrisis is bij ons moeilijker op te lossen dan in een vrij bestuurd land", zeide hij en zijn perschef voegde hieraan toe: „Vooral met het oog op de Russische bezetting mogen wij Oostenrijk zelfs niet een paar dagen zonder regering laten". Dr Figl ziet de moeilijkheden in zijn land als zeer ernstig. „Anders hadden mijn ministers mij zeker niet teruggeroepen. Of de problemen vlug zijn op te lossen, moeten wij maar afwachten". De Oostenrijkse bondskanselier was zeer hoffelijk tegen de verslaggevers en ver zocht ons raet klem te willen mededelen, dat hij zijn plotselinge vertrek uit Neder land zeer betreurt. „U kunt ervan over- uigd zijn, dat ik mij verheugd had op d'it bezoek aan uw land. Ik vind het jam- dat alles zo gelopen is. In 1936 heb rk Nederland reeds mogen bewonderen tegen op de eerste plaats de mogelijkheid 1 de aangenaamste herinneringen bewaard, van inflatie uit te bannen en de Oosten rijkse economie te consolideren. Het geschil tussen de partijen zou in concreto gaan over een bedrag, van 400 millioen schilling, waarvan het onder socialistische leiding staande ministerie van sociale zaken er 200 millioen ver- aKamitz heeft gisteravond aan het partij bestuur zijn verlangen om heen te gaan kenbaar gemaakt. Maar zowel het partij bestuur als de C.V.P.-ministers bebben zich achter hem gesteld en zijn zienswijze goedgekeurd. Dr Figl zal heden moeten trachten de gerezen moeilijkheden alsnog uit de weg te ruimen. Slaagt hij niet, dan zal hij gedwongen zijn het ontslag van zijn kabinet aan president Körner aan te bieden. De zetelverdeling in het Oostenrijkse vooral aan Rotterdam, Amsterdam en Scheveningen. Nogmaals, het spijt mij Ik ben echter tegenover Oostenrijk verplicht zo vlug mogelijk terug te keren". Om kwart over negen stapte de bonds- LaI1'\e'ie,r JR6*- zijn echtgenote in het Jv.L.M.-toestel. Hem werd o.m. uitgeleide gedaan door de Oostenrijkse gezant. Gisteren arriveerde aan 't station ■ff.S. te 's Gravenhage de Oosten rijkse bondskanselier dr Figl, waar hij namens de regering werd be groet door dr Beel. Vanmorgen vertrok de hoge gast echter in allerijl per vliegtuig naar Wenen, m verband met een kabinetscrisis in Oostenrijk. De gehele dag lag er gisteren een vloot gegroepeerd rond het gezonken Duitse m.s. "V«*ta dat na een aanvaring op de Nieuwe Waterweg in de nacht van 16 op September j.l. met het Deense s.s. „Otto Petersen" in de zg. Westgeul bjj Vlaar dingen aan de grond werd gezet. Zoals bekend is bij dit ongeval dc 31-.jarige Karl Reimers uit Bremen om het leven geko men en was het nog niet gelukt het stoffe lijk overschot te bergen. Sindsdien heeft het bergingswerk van W. A. van der Tak uit Rotterdam dag in dag uit gewerkt met als doel: berging van de „Vesta". In de eerste plaats werd het schip ge lost en gisteren was het dan zover, dat ge poogd zou worden de „Vesta" te lichten. Men had zich terdege op de berging ge prepareerd. Aan de „Vesta" waren onder water acht drijftanks aangebracht, die elk een hefvermogen van honderd ton hadden aan weerszijden. Aan de voor- en ach terkant van de „Vesta" lagen twee drij- Mode bokken, dus in totaal vier,, te weten de Atlas, Hercules, Kondor en Adelaar. Alles bij alles, kon 1600 ton verzet wor den. Pomp- en sleepboten completeerden de uitrusting van de bergers. Toen dan ook om vijf uur gistermiddag het water op zijn hoogst was, werden de machines aangezet en lanzamerhand kwam er beweging in de trossen, die de duiker had bevestigd. Het was een wirwar van draden voor de leek en spookachtig werd het geheel belicht door de schijnwerpers. De „Vesta" kwam plotseling los van de bodem en om ongeveer kwart over zes was de boeg al boven water en was ook het achterluik zichtbaar. De „Vesta" was gelicht. Het schip moest daarna nog hoger. 's Avonds is de „Vesta" op een hogere plaats in de Westgeul weer aan de grond gezet. Men hoopt het door de aan varing ontstane gat te kunnen dichten. Het stoffelijk overschot van Karl Rei mers is inmiddels geborgen. Het is over gebracht naar het bureau van dr rivisa* politie te Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1