Vernietigend requisitoir van Acheson Reeds in 1945 trainden Noord- Koreanen in Siberië Indonesië brengt N.-Guinea de V.N. niet ter sprake m Opheffing subsidies maakt melk, brood en vlees duurder DEN HAAG KRIJGT EERSTE ATOOMSCHUILKELDER Ook verlaging van omzetbelasting voor ambachten en horecabedrijven „SPRINGVLOED" Dit jaar komen meer dan 50.000 woningen gereed Voor vele slapers zou roep „Mau Mau een goede por zijn Zwaartepunt van handel in Europa naar Duitsland? Handhaving van weeldetarieven schaadt werkgelegenheid Aalmoezenier hoopt op een CHRISTUS ONZE KONING Zaterdag 25 October 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ENmOMSTREKENr k.. Russen afwezig bij „Dag der V.N."- plechtiglieid Voor het geweten dei- wereld Minister Mukarto op Schiphol: Het komende loon- en prijsbeleid De verhoging der huren Vastgestelde prijzen verdwijnen Mr E. Bulder opvolger van Karei Lotsy? Onder nieuwe winkelgalerij in het centrum Particulier initiatief Middenstandsbonden vragen: Goede vooruitzichten voor 1953 WEERBERICHT "N Reeds in 1945 Mg Troebelen hadden „spontaan" karakter SNELSTE VLUCHT CANADA—NEDERLAND De weerver wachting van De Bilt, geldig tot Zondagavond: Aanvankelijk flinke opklaringen, maar later toenemende bewolking. Enkele verspreide buien. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Tamelijk zacht weer. Zondag 36 October: Zon op 7.24 uur, onder 17.23 uur. Maan op 14.51 uur, onder 23.51 uur. Maandag 37 October: Zon op 7.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 15.10 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ruslands inzake Korea Staatslieden over de gehele vrije wereld gaven gisteren, op de „Dag der V. N." uiting aan hun geloof in de idealen en in het nut van deze Wereld bond van Staten. Alleen vanuit Rusland en de satellietstaten werd geen belangstellend woord vernomen. In het hart der V. N., de vergaderzaal van de Algemene Vergadering in het nieuwe V. N.gebouw te New-York, had een korte plechtigheid plaats. De werkzaamheden van de Algemene Vergadering werden, op verzoek van voorzitter Pearson, onderbroken. In de overvolle zaal (ook de publieke tribunes waren tot de laatste plaats bezet) las mevrouw Roosevelt de inleiding tot het V. N.-Handvest voor, waarin „Wij, de volkeren der V. N...." de lessen uit het recente verleden beloven te trekken en een nieuwe vreed zame wereld beloven op te bouwen. Tijdens een minuut van stilte werden degenen herdacht, die voor de verwezenlijking van deze idealen hun leven hebben gegeven. In de overvolle zaal viel het misschien niet onmiddellijk iedereen op: een aantal delegaties had verstek laten gaan. De zetels van de Russen en van hun satellieten stonden verlaten behouden. de handhaving van een ge- neime Russische politie inbegrepen. De ontruiming van Korea in 1949 had Juist op deze Dag der V.N. hield de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, in de Politieke Commissie als toelichting op de gisteren gepubli ceerde BritsAmerikaanse ontwerp-reso- lutie in een grootse, brillant voorgedragen rede een vernietigend requisitoir over het gedrag van. de Sovjet-linie in de voor bereiding, ontketening en voortzetting van de bloedige oorlog in Korea. Acheson stond in de vergaderzaal der politieke commissie als de openbare aanklager voor het geweten der wereld, de ene beschuldi ging na de andere met ijzeren logica op bouwend tot een dwingend bewijs van de ontzaggelijke schuld der Sovjet-Unie, wier vertegenwoordiger Visjinsky, hiér wel aanwezig. Ingespannen aantekeningen maakte. Acheson ging terug t0t 1943. toen op de conferentie van Caïro werd besloten tot, het herstel van een verenigd en demo cratisch Korea onder een voorlopige re gering De Sovjet-Unie sloot zich daar later bij aan. Hij herinnerde er aan, boe de 1947. na jaren van Russische de:struc voorstelden een viermogendhedencon rentie uit je schrijven tot het houden van vrije verkiezingen. Dit voorstel werd door de Sovjet-Unie van de hand gewezen. Het werd de V.S. toen duidelijk, da* van RussischAmerikaanse besprekingen niets meer te verwachten viel. Het V.N.-commando heeft de bewijzen in handen, dat de Sovjet-Unie ook na het terugtrekken der vreemde troepen een „bedekte" controle over Noord-Korea had twee ernstige gevolgen, aldus Acheson: 1. Er werd een ernstige spanning in Korea geschapen: 2. Zuid-Korea had het econo misch zeer moeilijk, daar alle industrie en electriciteitsvoorziening in Noord- Korea was gelegen. Het Noorden, dat precies zo bleef, als onder de Sovjet-bezetting, trachtte daar op Zuid-Korea te ondermijnen door een diplomatieke oorlog en guerilla-acties, door militaire pressie op de grens en door onophoudelijke propaganda. In 1950 had de regering-Rhee deze ondermijningspoging volledig afgeslagen: de guerilla's waren verslagen, de eigen bevolking was versterkt en de prftpa- ganda bleef vruchteloos. Het is veelbetekenend, zei Acheson, dat toén de Noordkoreaanse aanval losbrak. Gebleken is, uit mededelingen van deserteurs cn krijgsgevangenen, dat in 1945 reeds tienduizend Noordkoreancn in Siberië werden getraind in dc moderne oorlogvoering; dat in 1948 50 a 60 duizend man met Sovjetwapens waren bewapend: dat dit aantal in 1949 verdubbeld was; dat in 1950 ook de burgerbevolking een militaire opleiding kreeg en zwaar oor- logsmatcriecl voor leger en luchtmacht vanuit de Sovjet-Unie binnenstroomde. Tenslotte is, uit door dc V.N. buitgemaak te documenten, gebleken, dat compleet plan voor de invasie van Zuid-Korea be stond. „Het is belangrijk er aan te herinneren", riep Acheson uit, „dat het voor de V.N. van het begin af duidelijk was, wie de aanvaller was. Dit is geen strijd tussen twee volken. Dit is de V.N. in een af weer van agressie". De interventie der Chinezen had de mis daad alleen maar erger en ingewikkelder gemaakt. Acheson zei, dat hoewel de commu nisten van buiten hulp ontvingen, de V.N. de strijd tot Korea beperkt had en dat het de bedoeling was van het V.N.-commando om deze beperking te handhaven. De minister ging vervolgens over tot de communistische beschuldiging van bacte riologische oorlogvoering aan het adres van de V.S. en hekelde sarcastisch de weigering van de Russen om deze be schuldiging door een onpartijdige com missie te laten onderzoeken. „Wat denkt u van zulke mensen?", vroeg hij de ver gadering. Tenslotte behandelde hij het laatste twistpunt in de onderhandelingen te Panmoendjon: de repatriëring der krijgs gevangenen. Van de omvang van dit pro bleem had het V.N.-commando geen idee, totdat bleek hoe talrijk de Noordkoreanen en Chinezen waren, die absoluut weiger den om naar hun rode paradijs terug te keren. Ook deze Heden wilde de V.N. nogmaals aan een onderzoek van een on partijdige commissie onderwerpen. Maar in geen geval zou de V.N. afstand doen van het fundamentele principe, dat <je krijgsgevangenen vrij zijn in hun besluit om al dan niet terug te keren naar hun geboorteland. Wij hopen vurig, (iat de communisten een aanwijzing zullen geven, dat zij dit probleem op deze basis wensen op te lossen. Alle pogingen om de vrede te herstellen door onderhandelingen zijn tot nu toe, in de Veiligheidsraad, steeds afgestuit op het Russische veto. Informele benadering van de Sovjet-Unie bleef vruchteloos. Acheson wees de Vergadering op haar grote verantwoordelijkheid. Alles wat wij hier doen, moet de vrede dienen. Maar we kopen de vrede niet ten koste van onze eer. Grote offers voor de principes van de V.N. zijn reeds gebracht. We moe ten de doelstellingen van deze offers niet vernietigen. "M'WJjr !Wy:" Uit de verklaringen, die de Britse premier aflegde over de Britse atoomproefis gebleken, dat de proef geslaagd mag worden geacht. De atoombom, werd in een 'natuurlijk haventje van de Monte Bello-eilahden tot ontploffing gebracht, en werd geplaatst op een fregat van llf50 ton. Het was de bedoeling na te gaan, hoe de explosie in een haven zou verlopen. Na de ontploffing ontwikkelde zich een temperatuur van 500.000 graden Celsius, die het fregat verpulverde. De ont ploffing van het Britse atoomwapen heeft Engeland 1 milliard gulden gekost. Na de ontploffing steeg de daardoor ontstane explosiewolk snel tot een hoogte van pl.m. 3.5 km.; de omvang bedroeg ongeveer 1.5 km. V» V V Ofschoon de nieuwe regering zich nog steeds beraadt over het te voeren loon- en prijsbeleid, worden van vele kanten suggesties voor de toekomst gemaakt. Het is in semi-officiële kringen zo langzamerhand een publiek geheim, aldus verneemt het A.N.P., dat op den duur nien schat Maart-April 1953 althans goeddeels een einde zal komen aan het subsidiëren van voedingsmiddelen; dat dan de reeds aangekondigde, doch nog niet vast gestelde, huurverhoging zal ingaan en dat daarmee een zeker percentave aan loonsverhoging zal worden vastgesteld. Ten aanzien van de subsidies op voe dingsmiddelen zouden de vastgestelde pnj- zen voor brood, melk en voedergranen dan geheel of gedeeltelijk verdwijnen, ofwel ruimer worden gesteld. Voor het brood speelt hier de kwestie, of men nog één te bepalen mengsel van granen, ofwel een stringent uitmalingspercentage, zal vast stellen. Dit percentage van graan hééft een directe invloed op de broodprijs. Deze laatste zal mede afhangen van de mate van subsidievermindering en van de graanprijzen op de wereldmarkt. Het is moeilijk te bepalen, hoe de broodprijs, zonder subsidie gerekend, er over een half jaar zal uitzien. Het stopzetten van de subsidies op voe dergranen zal van directe invloed zijn op de vleesprijzen, zowel voor die op de bin nenlandse markt als voor die van de uit voer, speciaal ten aanzien van bacon en vleeswaren. Maar ook de melkprijs kan hierdoor beïnvloed worden. De verhoging van de huren is een an der belangrijk aspect van het prjjs- en laonbelcid. Hoewel de schattingen van 15 tot 30 percent van de thans geldende hu ren lopen, kan hierover voorshands nog nïMs met zekerheid worden gezegd. Het is 'bi'deUJk, dat gestreefd wordt naar het vrij laten van alle prijzen, maar wellicht ook na April 1953 zullen beperkende maatre- Rei'n (en behoeve van de ganse economie n- tp'rv blijven. Men krijgt de indruk, dat de 'vermindering van subsidies en het loslaten v n prijsstellingen geleidelijk zullen ge- ■■i bieden. Gezien het landbouwbeleid van de afge ven jaren, wordt (n semi-officiële krin- -vn algemeen aangenomen, dat een stelsel •rcn garantie of minimumprijzen, zij het wcir-ht meer elastisch dan tot dusverre, v.:iz basisproducten gehandhaafd zal blijven. De Stichting van de Landbouw blijft b.v. een minimum garantiem-iis »mr alle geproduceerde melk noodzakelijk achten. Voor eeen gezonde ontwikkeling van de melkveehouderij en van de zuivel! bereiding is daarnaast, aldus de Stichting een vrije bestemming en een vrije prijs vorming van alle melk nodig Deze vrije prijsvorming kan waarschijnlijk 'niet dadelijk worden verwezenlijkt. Zou bij een vrije prijsvorming de „straatprijs" V3n consump iemelk voor do consument te hoog worden, dan is de zuivelwereld bereid in zo'n geval uit het Zuivelfonds een subsidie te verlenen om de straatprijs Een inboorlingèndorp in de landstreek van de Kikoejoe-stam, de qtam waaruit r>6 Dlc,s'e Mau-Mau-leden voortkomen. i,rft minister van Koloniën, Oliver volgende week naar den vertrekken om daar de toestan- tmprZl °Jlenfichouw te nemen. Britse Sue-ka„nt,-varcn gestationneerd in de Kemin neht°n?' zijn Per vliegtuig naar waar zij de Mau-Mau- bestrijden ITn Tdig' met de waPens vele arrestatL*6 v van de wee1c z^n rZZn w verncht, waaronder die van Jomo Kenyatta, dé leider der be weging, doch telkens blijkt dat deledtn t0Ch :TeZ^jlTu°mst^ ^en, waar nieuwe leden worden beëdigd. (Van onze correspondent) De minister van Buitenlandse Zaken in Indonesië, de heer Murkurto, die gister avond op Schiphol arriveerde, wilde be slist geen antwoord geven op de vraag of het w?arschj)nljjk is, ,jat het zwaartepunt van de Indonesische handel in Europa weldra verlegd zal worden van Nederland naar Duitsland. Een vriendelijk, maar ge decideerd „geen commentaar" maakte alle pogingen, om de minister tot het geven van zjjn mening hierover te bewegen, bij voorbaat vruchteloos. „Ik weet, dat dit gerucht de ronde doet en nieuw voedsel kreeg, toen wij een ambassade te Bonn vestigden. Ik weig1 e. >ter over deze ma terie iets te zeggen, „innenkort zal een officiële verklaring wtfrdcn afgelegd over de algemene economische politiek die In donesië gaat voeren". De minister sprak wel als zijn mening uit, dat de kwestie Nieuw-Guinea in de Ver. Naties niet ter sprake zal komen en zeker niet door hem ter sprake zal wor den gebracht. De enige mogelijkheid zou zijn, dat Nicuw-Guinca in de vierde com missie van de N. V. wordt besproken. De recente onlusten in Djakarta droe gen volgens de heer Mukarto, een „spontaan" karakter. „Het volk wenst immers een parlement, dat door haar zeil gekozen is. Wij zijn dan ook druk bezig met de voorbereiding van algemene ver kiezingen, die waarschijnlijk in de eer ste helft van het komende jaar zullen m plaats vinden. Toch moet U niet denken, dat de regering in een wankele positie verkeert. In een paar dagen tijds hadden wij de situatie in Djakarta weer volko men in onze hand en dat heeft indruk ge maakt", vond de minister. De heer Mukarto zei tevens, dat de mo- HSLPr OE B/SSCHOP KERKEN BOUWEN' tie, die het parlement enige tijd geleden aannam en waarin de volksvertegenwoor diging haar afkeuring uitsprak over het gevolgde defensie-beleid, niet beschouwd mag worden als een motie van wantrou wen. De minister voegde hieraan toe: „Moeilijkheden als deze lossen zich bij ons vanzelf op. Ons parlement is niet ge bonden aan allerlei enge conventies, zo als dit in uw land het geval is. Wij volgen meer het Engelse systeem na". Al met al acht de minister het huidige kabinet het sterkste, dat Indonesië sedert het onafhan kelijk is gekend heeft. Antwoordend op vragen over Tunis, zei- de de minister, (jat Indonesië -totj de voor bereidingen in deze aangelegenheid „in derdaad een leidende rol heeft gespeeld. „Wij zouden graag zien, dat aan Tunis de onafhankelijkheid wordt gegeven en wij zijn er voorstanders van, dat tussen Tunis en Frankrijk over deze kwestie be sprekingen worden gevoerd onder toezicht van de Verenigde Naties". De heer Mukarto vertrekt Dinsdagoch tend a.s. naar New York, om de vergade ringen van de assemblee bjj te wonen. De minister verklaarde, dat hij gedurende zijn verblijf in Nederland, geen officiële besprekingen zal voeren. „Ik ben alleen gekomen, om met de nieuwe ministers kennis te maken". Ter begroeting waren op Schiphol aan wezig de zaakgelastigde van Indonesië in Nederland, de heer Susanto, met een groot aantal zijner Indonesische ambtenaren hier te lande en van Nederlandse zijde mr W. Schuurman, hoofd directie Indonesië van het departement van Buitenlandse Zaken. Naar wij vernemen heeft dezer dagen het Bondsbestuur var. de K.N.V.B. ver gaderd over de vraag wie de heer Karei Lotsy als Bondsvoorzitter zal opvolgen. En naar men ons uit welingelichte bron weet te melden, mag men uit de daarbij gevoerde besprekingen concluderen, dat er een overwegend grote kans bestaat, dat mr E. Bulder als de nieuwe voorzitter gekozen zal worden. Mr Bulder is lid van het Bondsbestuur en werkzaam als kan tonrechter in Veendam. Van het moment af waarop de heer Lotsy zijn aftreden bekend maakte, werd de heer Bulder reeds als een der ernstigste candidaten genoemd. Naar het A.N.P. verneemt zal binnenkort in 's-Gravenliage begonnen worden met de bouw van een schuilkelder, die aan de moderne eisen voldoet, en ook bescherming biedt tegen de radioactieve uitstralingen van de atoombom Deze schuilkelder, die ongeveer 200 mensen kan bergen, komt onder een nieuw te bouwen winkelgalerij op de hoek van de Grote Marktstraat en bet Spui. Het initiatief tot de bouw van deze schuilkelder komt van particuliere zijde, n.l. van de heer T. L. Lassen, directeur van een textielmaatschappij in Den Haag. „Hoewel het wetsontwerp, dat een wij ziging beoogt van het omzetblastingstel- sei inderdaad een blangrjjke en reeds lang nepleite verbetering betekent voor de tot een redelijk niveau terug le brengen, j detailhandel achten'de SensUndsbon Nog acht dagen en de bekende „T.T.- Race" van Katholiek Thuisfront is ten einde Op het hoofdkwartier van Natio naal Katholiek Thuisfront te Den Haag zien de Thuisfront-medewerkers achter hoge stapels kaarten met belangstelling de laatste loodjes" tegemoet. Er zijn reeds 370 000 inzendingen verwerkt en dat stemt tot dankbaarheid. Het gestelde doel is echter nog niet bereikt en een formi dabele eindspurt moet het nog mogelijk maken om voor de garnizoenen van Steenwijkerwold *t Harde Nunspeet, Oirschot Ossendrecht, Ermelo en Garde ren een'goede oplossing te vinden voor het probleem van een verantwoorde vrije tijdsbesteding. De aalmoezenier van het Thuisfront, overste Van Croonenburg, ziet de laatste week hoopvol tegemoet. Het is hem in de loop van deze wedstrijdweken duidelijk gebleken, dat ons volk een grote bezorgd heid aan de dag legt voor de behartiging van de soldatenbelangen. Hij durft er niet aan te denken, dat de actie niet zou sla gen, want zo zegt hij dan zou het in deze tijd van zoveel gedachtenverwar- ring niet moeeliik jeugd te beveiligen in tëhu^n aire het katholieke bewustzijn als w™33"" ongemerkt wordt gevoed. Niet da^do aalmoezenier de jeugd wantrouwt „aa? hij koestert een gegronde vrees voo7 de verwarring waaraan de jongens bloot! staan. Hij is er van overtuigd dat het katholieke volk niet het risico wil lo™?-, <*at er gedurende een lange en moeilijke diensttijd verloren zal gaan, wat in ge zin. kerk en school met zoveel zorg werd opgebouwd. Op het ogenblik missen nog zeventien garnizoenen een militair tehuis. De Thuisfront Tombola zal geslaagd genoemd worden, als er voldoende geld wordt op gebracht, om zeven huizen te stichten. De aanmoezenier hoopt, dat de actie door een stroom van inzendingen het karakter van een springvloed zal krijgen, doordat velen nog een kaart met vijftig cent of een gulden aan postzegels aan het adres postbus 4 te Den Haag zullen zenden of een bedrag zullen willen storten op giro rekening no. 520.000. den het ontwerp toch teleurstellend, om dat het niet voorziet ia een minstens even noodzakelijke verlichting van de belas tingdruk voor andere sectoren van het middenstandsbedrijfsleven, zoals ambach ten en horecafbedrijven, die integendeel een nog zwaardere belasting te verduren zullen krijgen". Dit wordt gesteld in een uitvoerig adres, dat aan de Tweede Kamer is toegezonden door de commissie van overleg van de drie centrale middenstandsbonden, waarin samenwerken de K011. Nederlandse Mid denstandsbond, de Ned. Christelijke Mid denstandsbond en dc Ned. Katholieke Mid denstandsbond. In het wetsontwerp wordt voorgesteld het voor „producenten" geldende tarief van 4°/o tot 5°/o te verhogen. Dit betekent een grote last voor die middenstandson dernemingen, welke een belangrijk deel van haar omzet vinden in de productie voor andere ondernemingen, waardoor het tarief verhoogd wordt indien de opdracht gever een ondernemer is. Indien de op drachtgever een particulier is wordt het tarief niet verhoogd, maar ook niet ver laagd. Hoewel het moeilijk is een vol doende duidelijke grens te trekken tus sen ambachtelijke productie en dienstver lening enerzijds en de overige productie en dienstverlening anderzijds en de billijk heid eist, dat de concurrentieverhoudin gen niet uit het oog worden verloren, kan naar de mening van de middenstands bonden toch een aansluiting gezocht wor den bij de thans geldende regels. Volgens deze geldt voor „producenten" zoals res tauranthouders, banketbakkers en maat- kleermakers een lager tarief dan het nor male tarief voor productie Voor deze on dernemers, die in wezen producent en detaillist zijn, zou een toepassing van het normale tarief een onevenredige zware druk betekenen. Voor bepaalde andere sectoren, zoals kappers, schilders en stucadoors kan men stellen, dat hier voldoende dui delijk ambachtelijke dienstverlening en productie onderscheiden kunnen wor den, zodat hier geen sprake kan zijn van enige concurrentieverhoudingen met an dere sectoren van het bedrijfsleven. Voor deze sectoren bepleit het adres 'n vrijstelling van omzetbelasting of al thans een beduidende tariefsverlaging. In dit verband wordt gewezen op de mo gelijkheden, welke het wetsontwerp biedt voor vrijstelling tot een nader te bepalen bedrag voor leveringen en dien sten van schrijvers en kunstenaars. De middenstandsbonden nemen scherp stelling tegen het voorstel, dat omzetbe- lasting verschuldigd zou zijn over de 1 rekening gebrachte prijs of vergoeding. Hierdoor wordt het risico van wanbeta- ling volledig op de ondernemingen afge- wenteld. Zij achten het redelijk, dat belas ting slechts verschuldigd is over het wer kelijk ontvangen bedrag. De handhaving van de weeldetarieven van 30"/. en 15'/. wordt lijnrecht in strijd geacht met het beleid, dat gericht is op verruiming van werkgelegenheid. In wer kelijkheid betreft het hier een belasting van resp. 43'/» en 11,6'/', terwijl het nu van Tl' tot 10*/i te verhogen, z.g. tussen- tarief in feite 11,1 bedraagt. Afgezien van het feit, dat deze hoge tarieven voor de schatkist eerder een na- dan een voor deel zijn gebleken, wordt hier een vrij willekeurig gekozen deel van het bedrijfs leven onevenredig zwaar belast en de werkgelegenheid ernstig geschaad, aldus het adres. Toen de heer Lassen tot de bouw van de nieuwe winkelgalerij besloot, betrok hij tegelijkertijd het schuilkelderprobleem in zijn bouwplannen. Hjj zette daarmee een traditie voort, want in 1934 was hij ook een der eersten in ons land, die, op de zelfde plaats, tot de bouw van een schuil kelder overging. De nieuwe schuilkelder sluit aan bij de oude, zij het dan dat de uit 1934 daterende schuilgelegenheid ge moderniseerd zal worden. De heer Lassen heeft zijn plannen met enkele deskundi gen zelf ontwikkeld en voorgelegd aan het plaatselijk hoofd van de Dienst Be scherming Bevolking. Deze heeft de schuilkelder goedgekeurd en opgenomen in het schuilkelderplan van de gemeente Den Haag. Het ügt in de bedoeling dat deze mo derne schuilgelegenheid behalve zijn pri maire functie van beveiliging voor dege nen die in de er boven gelegen bedrijven en kantoren werkzaam zijn, zal dienen als studieobject en als model voor andere gebouwen, welke van een schuilgelegen heid moeten worden voorzien. Daartoe zal de kelder in zekere mate voor bezich tiging worden opengesteld. HET antwoord op de vraag: „Wat dunkt U van de Christus?" welke de Zaligmaker aan zjjn tegenstan ders stelde, vormt voor de katholiek geen probleem. Hij weet met zekerheid dat de Christus de Zoon van God, de Logos, alsook het Vleesgeworden Woord is. In het begrip God-Mens ligt tevens dat van Zijn Koningschap vervat. Immers: als God heeft het Woord met de Vader en de H. Geest door de wezens eenheid onafscheidelijk verbonden de aarde en de mensen die haar bewonen geschapen; derhalve voert Hij over zijn schepselen volledige heerschappij; als Persoon die met zijn goddelijke natuur ook de menselijke verenigde, heeft Hij als allerhoogste Middelaar met de los prijs van zijn Kostbaar Bloed de verzoe ning tussen het gevallen mensdom en de Hemelse Vader tot stand gebracht. Door de Verlossing heeft Hü dus de gehele mensheid niet alleen van zonden en eeu wige straffen vrijgekocht, maar haar ook de gelegenheid geboden de heiligmaken- de genade met alle daaraan verbonden voorrechten te verwerven. Door deze on eindige liefdedaad heeft de Zaligmaker alle mensen zozeer aan zich verplicht, dat zij Hem bovendien op grond van de verlossing als hun Koning moeten er kennen. Van deze waarheid ls de Kerk sedert haar begin overtuigd geweest. Hadden de Profeten van het Oude Verbond het Koningschap van de te verwachten Messias niet met duidelijke woorden voorspeld? Bij het verhoor voor de Ro meinse Landvoogd heeft Christus zelf toegegeven dat Hij Koning was! In de Byzantische kunst werd de Goddelijke Meester, beladen met het kruis, bij voor keur als Hogepriester en Koning uitge beeld. Op het voetstuk van de obelisk, die op het St. Pietersplein te Rome werd opgericht, staan de bekende woorden ge beiteld: Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat. De vorige Paus heeft de liturgie met het feest van Christus' Koningschap ver rijkt. Morgen huldigt de Kerk haar God delijke Stichter als opperste Souverein van hemel en aarde. Dan zijn de altaren met bloemen versierd en wapperen de vlaggen, getooid met de pauselijke wim pel, van de daken. Wij hernieuwen onze toewijding aan Koning Christus en be loven opnieuw dat wij Hem trouw, on derdanig en gehoorzaam zullen dienen. Het is feest in Gods Kerk! Maar een feest dat gemengde gevoelens bij ons op wekt, want met onze vreugde om de glorie van de Triomferende Christus gaat - een gevoel van droefheid gepaard, om dat talloos velen, die Hem als Koning moesten erkennen, zich niets aan Zijn wetten en geboden gelegen laten liggen. Noemen wij slechts de non-paschanten in onze grote,steden; de gemengd-ge- huwden die „er niets meer aan doen"; degenen die de doopgenade ontvingen doch hun doopbeloften schonden; de on verschilligen, iauwen en tragen, die geen kerk meer bezoeken. Ook voor deze mensen heeft Koning Christus Zijn H. Bloed vergoten. Het is zijn vurig verlangen dat het voor hen niet tevergeefs heeft gevloeid. Hun be kering vormt de grote bekommernis van zijn Goddelijk Hart, dat gloeit van liefde, barmhartigheid en vergevingsgezindheid jegens de zondige wereld. Zijn bekom mernis moet ónze bekommernis zijn. Als strijdbare mannen en vrouwen in het leger van Koning Christus moeten wij trachten ons bovennatuurlijke einddoel zo volmaakt mogelijk te bereiken en die nen bovendien vervuld te zijn van een edele en-offervaardige apostolaatsgeest, die de gehele wereld voor de hemel wil winnen. Een zware taak in een tijdvak der ge schiedenis, waarin de grondbeginselen van Ziin Rijk: rechtvaardigheid en lief de veelal worden miskend. Niet uit het besef van onze supernaturele verbonden heid in de Zaligmaker, maar uit angst voor een vijandig stelsel dat de Christus buiten zijn ijzeren gordijn heeft gesloten, sluiten de hedendaagse mensen zich in defensiegemeenschappen aaneen. Meer dan het vertrouwen op de zegepraal van Christus' Kruis beheerst de angst voor de atoombom de wereld van het jaar 1952, die in wezen niet meer christelijk denkt. Op ons, die de Hemelse Koning trouw beloofden, rust de verplichting zijn ge boden stipt te onderhouden en met de Kerk tijdens het H. Misoffer te bidden, dat „alle gemeenschappen der volkeren, die door de wonde der zonde in verdeeld heid leven, zich aan zijn allerzoetste heerschappij mogen onderwerpen". E. LOHMAN O.F.M. De K.L.M.-D.C. 6 „Prinses Wilhelmina" gezagvoerder F. Peetoom, die Donder dag uit Montreal -op Schiphol aankwam, heeft tot dusverre de snelste vlucht van Canada naar Nederland gemaakt. De vliegende Hollander legde de 6030 km. lange afstand af in tien uur en acht mi nuten met normaal motorvermogen. Ge zagvoerder Peetoom kon deze zeer snelle vlucht maken dank zij gunstig navigeren en gebruik makend van een staartwind, die een snelheid van 157 km. per uur had. Het staat vrijwel vast, «jat dit jaar de woningvoorraad met meer dan 50.000 stuks verrijkt zal worden. Ondanks vele critische omstandigheden zal het gelukken nog hoven de laatste raming van 50.000 woningen uit te komen. Aan het begin van dit jaar werd over het algemeen de situatie zo somber ingezien, dat men op niet meer dan ruim 40.000 woningen voor 1952 dorst te rekenen, aldus wordt in Den Haag vernomen. De vooruitzichten voor 1953 lijken over het algemeen genomen gunstig. In theo rie is het mogelijk op grond van de po sitie van materialen en arbeidskrachten tussen de 55000 en 65.000 woningen te bouwen. In de practijk echter moet eerst blijken of er kapitaal voldoende zal zijn en hoe voorts de premieregeling er zal uitzien. De kapitaalmarkt lijkt, voor wat institutionele beleggers betreft, op het ogenblik voor de woningbouw en vooral voor de volkswoningbouw, niet onguns tig. Zulks blijkt reeds uit het feit, dat de grote gemeenten en de Bank voor Ne derlandse Gemeenten ruimschoots geld kunnen krijgen. In de particuliere wo ningbouw, ook in de grote steden, tekent zich enige opleving af, al zal moeten worden afgewacht, hoe de resultaten daarvan zullen zijn. Dat het vraagstuk van het komende loon-, prijs- en huur beleid voor de toekomst een voorname rol speelt, is duidelijk. Het pessimisme ten aanzien van de woningbouw van een jaar en minder ge leden, heeft ondanks onzekerheden, voor een voorzichtig optimisme plaats ge maakt. Verwacht kan worden, dat de seizoenwerkloosheid in de bouwvakken In de winter van 1952-'53, voor wat de vaklieden betreft, lager zal zijn, dan in de vorige winter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1