FELLE CRITIEK op Canadese immigratiepolitiek Geen Korea-besprekingen met Sovjet-bloc' Jbr zijn nog neet wat mysteries ook t.a.v. het menselijk geluk iDAGBLAD^VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 28 October 1952 Deken Bots van Gouda bediend Vliegtuig viel 0111 Pools parlement gekozen Ex-premier Huglies f WEERBERICHT „Be erkenning der persoons- waarde" „Socialisatie niet altijd verwerpelijk" OUDERS GEEN HINDEREN Naaldwijks militair gedood olgens radio-Warschau is het praktisch communistisch De weerverwachting geldig tot morgenavond: In de Oostelijke helft van het land aanvan kelijk nog zwaar bewolkt met regen. Overigens wisselende bewolking met slechts enkele ver spreid optredende buiien. Langs de kust nu en dan harde, overigens matige tot krachtige wind. Iets koeler overdag. Woensdag 29 October: Zon op 7.29 uur, onder 17.17 uur. Maan op 15.39 uur, onder 2.40 uur. Gisteren is Z.K.H. Prins Bcrnhard naar Mexico vertrokken. Behalve Mexico zal de Prins nog bezoeken Columbia en Peru; op de terugreis naar Nederland hoopt Z.K.H. enige dagen in Washington en New-York te vertoeven. Bij het vertrek wui ven Prinses Irene. Prinses Beatrix en Prinses Margriet hem vaarwel. Koningin Juliana draagt Prinses Marijke, voor wie het afscheid verdriet en tranen betekende, op de arm. selijke persoon kan alleen bestaan in een gezond gemeenschapsleven, hetwelk der halve voor het menselijk geluk een on ontbeerlijke factor is, aldus dr Olierook. Des middags sprak drs A. L. M. Arnolds, leraar aan het A. C. de Bruijn-instituut, over „De erkenning der persoonswaarde van de mens als voorwaarde tot zijn ge luk". Hij zeide o.a.: De concrete geluks toestand is niet alleen afhankelijk van wat de mens doet, en van wat hij bezit, maar vooral van wat hij is. Het gelukkig-zijn bestaat in de eerste plaats in de erkenning van eigen waarde en in de uitdrukking daarvan in de eigen levensopbouw. De juiste levensopbouw houdt in een ontplooiing van krachten overeenkomstig de wezenlijke natuur van de mens. Zowel met de innerlijke ordening der afzonderlijke mensen als met de betrek kingen der mensen onderling en met de structuur van het gemeenschapsleven is het in onze tijd in vele opzichten weinig gunstig gesteld. Allerlei factoren, afzon derlijk en in onderlinge beïnvloeding, en gepaard aan een niet altijd gunstige ont wikkeling der feitelijke levensnormen, hebben het voor het huidige geslacht meest angstwekkende decadentieverschijnsel van de depersonalisatie in het leven geroepen. In het Nederland van vandaag wordt b.v. door socialisten in hun politiek de individualiteit niet genoeg erkend. Zij stellen het economisch doelmatige boven het zedelijk vormende, de perfectione ring van het stelsel boven de vervolma king van de mens. De arbeider en spe ciaal de handarbeiders worden in onze maatschappij nog steeds onderwaar- deerd. De arbeiders moeten nog meer van ofcjject subject worden. Volgens spr was de onderneming nog te veel een economisch organisatie en niet een so ciale. Socialisatie, aldus drs Arnolds, is niet altijd verwerpelijk, het kan zelfs nor maal zijn want het te verzorgen cultuur goed wordt steeds veelzijdiger en om vattender. De depersonalisatie is op het ogenblik het grootste gevaar; een stuk van de massa gaat er in onder. De ge depersonaliseerde mens is niet altijd ge lukkig omdat geluk een innerlijke orde ning vereist. Het verweer tegen de gesignaleerde ten- denzen vraagt volgens drs Arnolds o.a.: Vernieuwing en verlevendiging van het christelijk levensbesef. Voortdurende in scherping van de juiste hiërarchie der waarden en van de ware zedelijke normen. Grote aandacht voor een activering der geestelijke vermogens. Het bijbrengen van inzicht in de noodzaak' van toewijding aan het algemeen welzijn en het wekken van de bereidheid daartoe. Humanisering en democratisering speciaal van het sociaal- economische leven. Het tot stand brengen van meer organische gemeenschapsstruc turen. Het scheppen van een klimaat in het openbare leven, dat geen belemmering vormt voor het streven naar het echte ge- luksideaal, maar integendeel dit streven bevordert en steunt. Spreker eindigde met de woorden, dat de arbeiders de moed moesten hebben om de waarheid onder ogen te zien. TOEN wij Zaterdagavond met ver maak luisterden naar het sprookje, hetwelk voor de K.R.O.-tnicrofoon aan Jantje" verteld werd, waarbij dit kind het nodige commentaar gaf, schaamden wij ons een beetje. Immers, w\j lachten om de voor een kind onbe hoorlijke opmerkingen. Opmerkingen, welke men van zijn eigen kinderen, die rustig te bed lagen, niet zou dulden. Waarom amuseert men zich zo gewel dig met kwajongensstreken, als het zijn eigen kinderen niet betreftf Wij geloven, dat het een vlucht in het verleden is, n.l, een terug grijpen naar de eigen jeugd. Want laten wjj eerlijk zijn: U en ik zijn ook geen voorbeeldige „brave Hendrikken" geweest, al willen wjj dat onze kinderen uit paedagogisch oogpunt zo graag doen geloven, En dat vader vroeger zo'n prima leerling was en moeder zo'n geweldige hulp in het ouderlijke huis, kom, daarbjj dienen mede de nodige zoutkorrels geconsumeerd te worden. Doch voor onze kinderen blijven wij graag voorbeelden. Wij vinden dat zei] soms sneu en hebben daarom uitbundige pret, wanneer wij ons voor de radio in het persoontje van Jantje horen herbo ren. Eigenlijk zijn wjj, grote mensen, dus zo iets als huichelaars! Wy willen er de staf niet over breken, doch de vraag is gewittigd, of vele ou ders niet te weinig begrip tonen en over onvoldoende humor beschikken om kin derstreken te kunnen waarderen. Een te streng optreden kan huichelen in de hand werken en dat huichelen door kinderen is heel wat erger dan het amusement over Jantjedoor de gro ten. Vader Cats vond kinderen hinderen, maar hij vergat, dat hij zelf kind ge weest was. Laten wij dat laatste niet vergeten. Anders zijn wij, ouders, voor de kinde ren hinderen ANALYST. De hoogeerw. heer J. F. A. Bots, deken van Gouda en pastoor van de Goudse O. L. Vrouw Hemelvaartsparochie, is gister middag na een plotselinge hevige aanval van bronchitis bediend en per ziekenauto overgebracht naar het St. Josephpaviljoen aan de Graaf Florisweg in Gouda. De toe diening der Laatste H.H. Sacramenten geschiedde door pastoor Are. v. d. Hoeven O.F.M. Deken Bots, die het vorig jaar in Utrecht een ernstige operatie onderging en daarna een jaar rust moest houden, lag sinds vorige week Vrijdag, nadat hij een inzinking gekregen had, te bed. De toestand van Deken Bots was heden- ochtend nog ernstig. Gisteren is de Naaldwijkse militair F. bij herstelwerkzaamheden op het vlieg veld Ypenburg om het leven gekomen. F. was ingedeeld bij de L.S.K Hij moest werkzaamheden verrichten op het vlieg- vf- n^- tiet landingsgestel van een vliegtuig repareren. Terwijl hij daarmede hezig was, is het vliegtuig omgevallen. Zo spoedig mogelijk heeft men hem uit zijn benarde positie bevrijd en h?m ver voerd naar St Antoniushove te Voor burg. Daar is hij voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Korte tijd daarna is hij overleden. Het slachtoffer was 21 jaar. Op j.I. Zondag zijn In Polen de parle mentsverkiezingen gehouden. Radio-Waschau heeft Maandagavond medegedeeld, dat het nationale front de partij, welke geleid wordt door president Bierut. maarschalk Rokossofski en Berg man, lid van het politieke bureau daarbij 99 der stemmen op zich heeft verenigd. Volgens de voorlopige uitslagen hebben 15.500.00 Polen op een totaal van 16.200.000 kiesgerechtigden hun stem uitgebracht. Het nieuwe Poolse parlement zal be staan uit 425 leden, van wie althans vol gens radio-Warchau ongeveer zeventig procent behoort tot de communistische partij en de rest tot de partijen, die de communisten steunen. De vroegere eerste minister van Austra lië, William Morris Hughes, die een be langrijke rol speelde bij de vredes-confe- rentie van Versailles in 1919, is Maandag op 88-jarige leeftijd overleden. In 1901 werd hij gekozen tot lid van het eerste federale parlement. In 1894 werd hij lid van de wetgevende vergadering van Nieuw Zuid-Wales. Het record van ononderbro ken parlementaire dienst van 54 jaar van Lloyd George heeft hij gebroken. heer te maken tot „militaire arsenalen voor het ontketenen van een nieuwe we reldoorlog". Dit was volgens Joerans het geval met Hawaii, Goeam, Samoa, Groenland, Marokko en Tunesië. „Deze handelwijze is strijdig met de verplich ting van de beherende landen, deze ge bieden economisch en sociaal te ontwik kelen", aldus de Sovjet-gedelegeerde. De Britse minister van buitenlandse za ken, Anthony Eden, is voornemens 7 No vember drie dagen na de Amerikaanse presidentsverkiezingen naar New York te vertrekken vor het bijwonen van de Algemene vergadering der V.N.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1