Eerste eis is: een geregelde verzekerde werkgelegenheid en Geen bezitsvorming op een kruideniersbasis 1 PATER KAMMERER NIET VERMOORD Neder 1. emigranten behept met NATIONALE fouten GEEN CONSIDERATIE MET AUTOMAATHOUDERS Kon. Landmacht ingrijpend gereorganiseerd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Binnen en Buiten ctanmoediging voor iverkgelegenheid m r L ié Rector v.d. Hoogte keerde zich vooral tegen zelfgenoegzaamheid AKKERTJES Woensdag 29 October 1952 Medewerking aan het beleid mag worden gevraagd Kampeerwet dit jaar nog klaar Koninklijke Shellgroep Gezond op zijn Missiebasis teruggekeerd Papoea's legden valse verklaringen af Plannen voor een Katli. Emigratiecongres Standsorgaiiisaties in gebreke gesteld K.V.P. gaat partij apparaat vernieuwen Weer gevangenen- oproer in V.S. Nare dagen Plaatselijk mogelijkheden voor bijvulling later dan zes uur Bij opkomst nieuwe lichting in April '53 Verbetering opleidingsmetlioden, nieuwe ge- veelitseenlieden, verschuiving in bevelvoering WEERBERICHT T aakverruiming i Resolutie Olieprospecties in Oost-Afrika "iaX a,baS„°èUUt de Ne- Voorlichters hebben te weinig ervaring Dat er 'e weinig aan de voorlichting •vim de emigranten ia geda an,) ïg t - volgens Minimale belangstelling Eerste vergaderingen der staten- kieskringen in Gelderland DEKEN BOTS krijst een waarnemer De weerverwachting van het K.N.M.I. geldig tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optre dende buien. Langs de kust aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige Wes telijke wind. Opnieuw iets lagere temperaturen. Donderdag 30 October: Zon op 7.31 uur, onder 17.15 uur. Maan op 15.52 uur, onder 4.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Materiële goederen moeten middel zijn, geen doel (Van onze redacteur) Vraagt men aan een werkman, waarom hij werkt, dan zal ziin eerste antwoord er op neer komen, dat hij dit doet om zijn loon te er ïenen en zodoende dus om zijn levensgeluk te verwerven. Maar de ai iei te egeren om zich zelf, dat ziet hij zo gauw niet. Vraagt men het echter een wei oze, dan zal deze terstond begrip tonen, want hij voelt zich overbodig, nutteloos. Hij weet het, arbeid geeft zelfrespect, sociale achting, d.w.z.18 o°k inwendig productief. Zonder arbeid liggen de lichamelijke en geestelijke krachten ongebruikt. Arbeid bouwt de persoon op, dwingt de natuurlijke aanleg tot luiheid en willekeur te overwinnen. Met deze beschouwing opende dr A. M. Kuylaars b.J. gisteren, op <le fwecde dag van het Vcrbondscongres van de K.A.B., dat o.a. door minister A. C. de Bruijn en prof. C. PM. Romme werd bijgewoond, zijn inleiding „Arbeid, bron van geluk". over Op grond van deze inleidende beschou wing concludeerde spreker, dat de ar beid dus niet alleen middel, maar ook doel is van het economische systeem, h(j noemde arbeid een consumptiegoed. De economie moet er dus op uit zijn, arbeid te verschaffen en dit aspect is te lang vergeten De economische politiek hoort er zich mee bezig te houden. Er is be hoefte aan een geregelde en verze kerde werkgelegenheid en deze is er pas wanneer vraag en aanbod naar arbeids krachten met elkaar in evenwicht zijn. Eind September waren er 100.000 werk lozen tegen een vraag naar arbeids krachten van 13.000, van evenwicht is dus geen sprake. Het aannemen van een normaal werkloosheidspercentage van 3 acht spreker ontoelaatbaar. Het gaat volgens hem niet aan een soort bumper- voorraad arbeid te willen hebben. Dr Kuylaars legde er voorts de na druk op, dat het voor de arbeider erg belangrijk is, het gevoel te hebben, dat er stabiliteit heerst en daarom bepleitte hii liet eeven van vaste aanstellingen aan rte betere arbeiders ook in het bedrijfs- 6 Voor handhaving van de werkgelegen heid moet, aldus dr Kuylaars, de geihele ■croductie ook worden geconsumeerd. Wordt de arbeidsproductiviteit opg voerd, maar blijft de koopkracht eve groot, dan stokt de afzet. Vervolgens vroeg spreker zich echter af, Qf het de mens onverschillig is welke arbeid hij heeft, welke dan ook. Dit is niet het geval. Door de vergaande arbeids splitsing wordt de werkende mens alle verantwoordelijkheid ontnomen. Typerend is de uitdrukking: de arbeider bedient de machine; maar het moet zijn: de arbeider bedient zich van de machine. De mens, die geestelijk gedraineerde arbeid verricht, wordt zelf ook geestelijk gedraineerd. De geest rust en roest dus. Deze soort arbeid moet worden teruggedrongen, de arbeid kan worden gesaneerd en een methode, die kan heipen is de taakverruiming. Ge lukkig begint ook bij de technici besef hiervoor door te dringen. Maar ook de ondernemer zal gewonnen moeten wor den. Aangezien dit ook bevorderlijk is voor de productiviteit, zal .medewerking van de ondernemer wel verkregen wor den. De vakverenigingen hebben in deze de taak door voorlichting en opvoeding de arbeiders op taakverruiming voor te bereiden. Tenslotte maakte dr Kuylaars enige op merkingen over de medezeggenschap. Een recht hierop, af te leiden uit het natuur recht of uit het positieve recht bestaat niet, maar de arbeiders heb recht, te trachten dit recht, 0 nnmische aangelegenheden te v js De vrees dat de arbeiders op de van de directeur zullen gaan zitt natuurlijk volkomen ongegrond. Maar zéker oordeel over het beleid, viag arbeider met recht opvragen. Spreker waarschuwde echter, dat men hierbij eer bied moet hebben voor de beslotenheid den tussen loonpolitiek en bczitsvormings- politiek. De individuele werkers zelf zijn in het proces der loonvorming practisch geheel uitgeschakeld en dit heeft tot gevolg ge desinteresseerdheid. Het principe van :elfdoen moet ook hier sterker op de voorgrond worden geplaatst, zodra de economische omstandigheden zulks toela ten. Zodoende zal ook meer verband ge bracht kunnen worden tussen het arbei dersinkomen en het economisch resultaat van onderneming en bedrijfstak. Na een discussie over de beide inleidin gen, nam het congres tenslotte de volgen de resolutie aan: „Overwegende, dat alle doeleinden, die de mens op aarde nastreeft, gericht moe ten zijn op het bovennatuurlijk einddoel, waartoe hij door Gods beschikking is be stemd: in gemeenschap met de zaligen het volmaakte geluk in de eindeloze aan schouwing Gods, en dat de mens dit eind doel slechts kan bereiken door het ont- van de onderneming. Het recht zal niet moeten worden uitgeoefend door de be stuurders van de vakverenigingen. Stoffelijke middelen Als laatste spreker op dit congres be handelde drs P. Bogaers, economisch advi seur van de K.A.B., het onderwerp: „Stoffelijke middelen ter verwerkelijking van het levensgeluk." Voor de ontplooiing van 's mensen persoonlijkheid is de be schikking over materiële goederen een onmisbare voorwaarde. Bij het streven naar betere materiële levensomstandig heden moeten wij echter tevens strijden j tegen een geest van materialisme, die in de aardse verworvenheden een doel in zich zelf ziet en uiteindelijk het hoogste doel. Het persoonlijk bezit van duurzame goederen stimuleert in bqzondere mate de verantwoordelijkheid en zelfzorg. Spreker ziet de belangrijkste bron van bezitsvor ming in winstdeling o.a. omdat alleen met behulp van winstdeling zodanige be dragen uitgekeerd kunnen worden, die deze bczitsvormingspolitiek aantrekkelijk maken. •f"? b.ezi,tsvormingspolitiek op kruide- kën gedoemd.PraCtiSCh Z6ker t0t miSluk~ wikkelen van zijn vermogens in de orde van de natuur en van de genade, indivi dueel en als lid van de gemeenschap ziet het congres in, dat krachtig verweer geboden is tegen valse ideologieën en tendenzen, die het ware geluk der men sen bedreigen. Dat daarom de ontwikkeling der cul tuur en van het maatschappelijk leven moet worden geleid in een zodanige rich ting, dat de vereiste voorwaarden gescha pen worden voor de echte zelfvervolma- king van de menselijke persoon, dat te dien einde voor alles noodzakelijk zijn: Vernieuwing en verlevendiging van het christelijk levensbesef; voortdurende inscherping van de juiste hiërarchie der waarde en van de ware zedelijke normen; het scheppen van een ordening in de gemeenschap en een klimaat in het open bare leven, die geen belemmering vormen voor het streven naar het echte geluks- ideaal, maar integendeel dit streven te be vorderen en steunen. Het congres stelt vast dat de KAB met name dóór een sociale vorming van haar leden, door behartiging van de stoffelijke belangen, een juiste voorlichting en pro paganda, en niet het minst door een goed gebruik van haar maatschappelijke posi tie, een uiterst belangrijke bijdrage kan leveren tot het geluk van de arbeidende mens; dat deze bijdrage op de meest effectie ve wijze zal kunnen worden geleverd in een zodanige gedecentraliseerde organi satie, dat de individuele leden hun be langstelling en activiteit kunnen uitleven in kleine aan de omstandigheden beant woordende groepsverbanden". ■P., ''it-'** Vi Nog voor het einde van dit jaar zal liet ontwerp voor de kampeerwet gereed zijn. De laatste besprekingen door belangheb bende organisaties, zoals ANWB, ANVV, jeugdherberginstanties c. d., met ambte naren van het departement van Binnen landse Zaken zullen zeer binnenkort ge houden worden, aldus deelde mr D. Bree- baart, voorzitter van de federatie van VVV's benoorden het Nocrdzeekanaal, gisteren op een vergadering van de fede ratie mede. verwezenlijking van de be- In Londen is men bezig met het aan brengen van versieringen, die de stad tijdens de komende Kroningsfeesten een feestelijk aanzien moeten geven; deze versieringen zijn echter maar tijdelijk en dienen om „specialisten" op dit gebied een indruk te geven, hoe b.v. een lan taarnpaal er zal uitzien, wanneer deze Mede ter centraal"gel éi de"n.°lgen,s spreker in de i is gehuld in een gekleurde banier. Later „-ihlin loonpolitiek de nodige J - soepelheid te worden gebracht. Evenwel moet duidelijk onderscheid gemaakt zal men de best geslaagde versiering uit kiezen. De lantaarnpalen worden gede coreerd. De Anglo Iranian Oil Ce en de Konink- lqke-Shell-Groep zullen gezamenlijk op grote schaal in Oost-Afrika onderzoekin gen gaan verrichten naar de aanwezigheid van olie. Een groep van 20 deskundigen zal zich zeer binnenkort naar het werkterrein be geven. Het terrein is gedurende een jaar reeds gedeeltelijk onderzocht. In verband met de moeilijke omstandigheden ter plaatse zal het nodig zijn de exploratie per vliegtuig te verrichten. Aangenomen wordt, dat vooral op het eiland Pemba, ten Noorden van Zanzibar, olielagen zul len worden aangetroffen. Het Provincialaat van de paters Franciscanen te Weert ontving heden morgen een telegram uit het gebied der Wisselmeren in Nieuw-Guinca, waarin wordt gemeld, dat pater Michael Kammerer O.F.M., die, gelijk men zich zal herinneren, op 28 Augustus j.l. door de Papocastam der Ndanis's in de Ilaga-vallei gedood zou zijn, gezond en wel op zijn missiebasis Enarotali is teruggekeerd. Wel bleven zij bij hun verklaring, dat de Ndanis's met speren op de Pater toe waren gekomen. Dat het lichaam van de missionaris later zou zijn verbrand, had den de dragers afgeleid uit het feit, dat zij de volgende dag op de bewuste plaats rookwolken hadden waargenomen, wel ke naar zij matnden afkomstig moes ten zijn van dl' lijkverbranding, die tot de traditie der Ndanis's behoort. Om trent die -rookwolken zeggen de inlanders nu, dat het ook wel gewone wolken geweest kunnen zijn. Hoe het hele geval zich heeft afge speeld, zal binnenkort wel blijken, wan neer liet relaas van pater Kammerer zelf bekend wordt. De thans ontvangen berichten maken daarvan nog geen mei- In Dusseldorf is in samenwerking met de Nederlandse Kamer van Koophandel een „Holland"-week georganiseerd, een economische en culturele manifestatie, waaraan wordt deelgenomen door Rotter dam, Maastricht, Amsterdam en Arnhem. De Nederlandse tuinbou wers en fruittelers hebben groente en fruit ingezonden, die wordt uit gevoerd naar Duitsland en in Dusseldorf heeft men daar een tentoonstelling van samengesteld. Een „schilderij" van Hollandse groente. Het is gebleken, dat de verklaringen, welke de acht dragers, die beweerden ooggetuigen te zijn geweest van de moord, tegenover de assistent-resident en de paters hebben afgelegd, vals zijn geweosL Reeds twee weken geleden ontvingen de paters Franciscanen in Nieuw-Guinea de wonderlijke mededeling, dat pater Kam merer nog in leven zou zijn. Deze bood schap werd overgebracht door een Papoea uit de Ilaga-vallei, die verklaarde, dat hij de missionaris gezien had. Dit was een reden om de dragers, die de miss o- naris tot op het laatste ogenblik hadden amS. vergezeld, opnieuw aan een verhoor 'e onderwerpen. Het bleek toen. dat de dra gers ditmaal in hun verklaringen veel minder positief waren dan bij het eerste verhoor. Terwijl zij aanvankelijk met de grootste stelligheid volhielden, zich op het ogenblik van de aanval onder de om standers te hebben bevonden, verklaar den zij nu, reeds voor de aanval de vlucht te hebben genomen. (Van onze Haagse redacteur) De rede, welke de bisschoppelijke commissaris voor de emigratie, rector Jac. van der Hoogte, onlangs in Utrecht heeft gehouden, heeft heel wat stof doen opwaaien. Tijdens een gisteren op het bureau van de Katholieke Emi gratie Stichting te Den Haag gehouden persconferentie gaf rector Van dei- Hoogte toe, dat er op liet eerste gezicht een tegenspraak schijnt te bestaan tussen zijn uitlatingen op de bijeenkomst te Utrecht en die van andere ge zaghebbende personen inzake de emigratie naar Australië. „Men moet echter niet vergeten", zeide hij, „dat ik sprak voor een besloten gezelschap van mensen, die voorlichting geven op lrct gebied van emigratie. Daarop liad ik mijn rede afgestemd". ®r ,s aI veel loffelijks gezegd over de genen, die naar Austraüë zijn geëmi- 11 é.11' J"e hct gevolg, dat degenen, die -II h f heen willen, van oordeel zfón, dat voorbereid! WCl kunn<"> en geen degelijke rector vïfn5 nod!S hebben, zo vervolgde in Australië' t' HooSte- Wanneer zü dan tot hi.n L komen, ontdekken zij echter o huit grote teleursteiline dat zii op velf punten tekort schieten ten'st a ai?°d'i''w »?i "J6* andcre cmigran- •cn S'aan de Nederlanders zeker bovcn- grant. De fouten vin" dV'wèderV T'~ zijn nationale fouten, die - dcrlanders niet zo opvallen, De staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburgbezoekt op het ogenblik lorea. In Tokio (Japan), waar de Nederlandse oorlogsgewonden uit Korea worden erpleegd, nam liij o.a. een kijkje in het hospitaal. Öp de foto ziet men van links aar réchts: de patiënt, soldaat A. TJi, Stillissen uit Nijmegen, mr F. J. Kranen borg. zuster K. Dekker, een der Nederlandse verpleegsters te Tokio. kapt.-adj. W li. van Haersma Buma, kapt. t. zee J. A. L. Muller (hoofd van de Nederlandse liaiso'ngroep in Tokio), majoor-aalmoezenier G. Brouwer en zuster C. M. Koopman. maar w" e'scn krin® contact komen met andorcUafiiil, JY't ten. Tegen de zeifgenoegzaamheid van de Nederlandse emigranten heb ik m i vooral gekeerd. De uitlating, dat de Katholieke Emi gratiestichting niets voor de emigranten heeft gedaan, moet men zo opvatten dat deze stichting wel het apparaat voor de katholieke emigratie heeft opgebouwd en door publicaties enz. het begrip emigratie onder de Nederlandse katholieken heeft duidelijk gemaakt, maar niets aan de voorlichting der emigranten heeft gedaan. De voorlichtingstaak is namelijk toever trouwd aan de standsorgamsaties. rector van der Hoogte aan de samenstel ling van het bestuur van de Katholieke Emigratie Stichting, waarin vertegen woordigers van de standsorganisaties zit ting hebben. Deze vertegenwoordigers zijn van oordeel, dat de voorlichting uitslui tend in handen behoort te zijn van de standsorganisaties. Het betreurenswaar dige is echter, dat de standsorganisaties niet voldoende geld beschikbaar kunnen stellen om overal in den lande, waar zulks nodig is, voorlichtingsbureaux op te rich ten. Een tweede oorzaak, dat er aan de voor lichting nog al wat ontbreekt is, dat de genen, die voorlichting moeten geven, zelf te weinig ervaring hebben op het gebied van de emigratie. Dit geldt even zeer voor de voorlichters van de gewes telijke arbeidsbureaux. Iemand, die zelf niet in het land, waarheen geëmigreerd wordt, geweest js. kan nooit een goede voorlichting aan toekomstige emigranten geven. Nu is het uitgesloten, dat allen, die voorlichting geven, het betrokken land bezoeken maar men moet toch trachten de voorlichting zo goed mogelijk te doen zijn. En men moet daarbij wel bedenken, dat emigratievoorlichting een vak is, dat evenals elk ander vak moet worden aan geleerd. Men moet de emigrant kunnen inlichten omtrent de mentaliteit en de psyche van het volk, waarheen hij gaat, en de katholieke emigrant zal een zelf standig katholiek moeten zijn, die op eigen benen kan staan. Ook dat moet men hem voorhouden. Tijdens deze persconferentie, welke ook werd bijgewoond door de voorzitter en enkele bestuursleden vazi de Katholieke Emigratie Stichting, werd er nog op ge wezen, dat slechts 5 a 6 pet van de ka tholieke emigranten gebruik maken van de katholieke emigratievoorlichting. Op een yraag aan rector van der Hoog te, of hij van mening is. dat de werk zaamheden van de katholieke standsorga nisaties op het gebied van de emigratie moeten worden beëindigd, luidde het ant woord ontkennend, %'el moet naar zijn mening .de voorlichting worden uitge bouwd. Ook de onderwijsinstellingen moeten er bij betrokken worden, opdat de jeugd reeds „emigraltie-minded" wordt gemaakt. Er moet meer eenheid en deskundig heid komen in de katholieke emigratie beweging. maar de standsorganisaties moeten daar niet worden uitgeschakeld, l verhouding tot de overheid moet ver der zo zijn, dat de particuliere emigratie- bureaux financieel in staat gesteld wor den om evenaf« de1 gewestelijke arbeids bureaux alle schriftelijke voorbereiding van de emigratie gratis te kunnen ver zorgen. Het emigratievraagstuk zal ook van wetenschappelijke zijde moeten worden bezien. Daartoe zal in Januari van het volgend jaar in Amsterdam een katholiek emigratiecongres worden gehouden, waar op het probleem van wetenschappelijke zijde zal worden benaderd. Dit zal ge schieden ter voorlichting van leidende personen, die met emigratie te maken hebben. Oprichting van een „brain- trust Gevraagd naar de conclusies van zijn reis en hef resultaat, dat daar uit in de vorm van een voorstel aan het Doorluch tig Episcopaat zou kunnen voortvloeien, antwoordde rector van der Hoogte, dat zijn voorstel zou zijn te trachten tg reiken, dat het bestuur van de Emigratie Centrale contact heeft met; ie. de over heidsorganen. 2e met de standsorganisa ties. en 3e met de pracMjk van de voor lichting. Naast het bestuur van de Kath. Emigratie Centrale zou hij een Raad van Advies wensen van voofaaostaande per sonen, een soort „braintrust", die het emigratievraagstuk van wetenschappelij ke kant beziet. Vervolgens zouden er moeten komen uitvoeringsorganen in de verschillende gemeenten, die hun richt lijnen ontvangen van de Centrale. De Ka tholieke Emigratie Stichting zou de be voegdheid moeten hebben om, wanneer de standsorganisaties in gebreke blijven, voorlichtingsbureaux op te richten, waar ze nodig zijn, hiertoe zelf over te gaan. Zaterdag 8 November worden in alle statenkieskringen der K.V.P. in Gelder land de eerste statenkieskringvergaderin- gen na de Tweede Kamerverkiezingen ge houden. De vergaderingen zulen voor de ze gelegenheid staan onder leiding van de desbetreffende demissionnaire kringbe stuursleden, die terzake uitvoerige aan wijzingen ontvangen. Het is de bedoeling, dat het gehele par tij-apparaat vernieuwd wordt en een ver jonging ondergaat. Daarbij dient gestreefd te worden naar een zo goed mogelijke ver tegenwoordiging van alle groeperingen in de Katholieke samenleving en het is ook raadzaam er het vrouwelijke element in op te nemen. Candidaatstelling kan geschie- den tot de aanvang der vergadering. Tien gevaarlek-krankzinnige misdadi gers, gewapend met slagersmessen, heb ben zich Dinsdag in de keuken van hun afdeling van de Menard gevangenis in Chester (Amerikaanse staat Illinois) ver schanst. Zij houden drie bewakers als gijzelaars gevangen. De politie durft daarom niet tot bestorming van de keuken over te gaan. Dit is het tweede oproer binnen enkele dagen. Het eerste duurt nog voort B'j deze nieuwe uitbraak bestormden 300 ge vangenen de keuken, maar de bewakers slaagden er in allen, gehalve het boven genoemde tiental, te bewegen naar hun eigen cellen terug te keren. De nieuwe opstand begon in de psy chiatrische afdeling van de gevangenis, waar 550 gevaarlijke krankzinnigen zijn ondergebracht. Deze afdeling bevindt zich recht tegenover die, waar sedert Maan dagavond 300 opstandelingen stand hou den, die zes bewakers en een ambtenaar gevangen namen. Advertentie zijn voor de moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar ...die helpen directJ De Staatssecretaris van Economische Justitie voegt er aan toe dat ook hij niet Zaken kan voorshands in de door de au-op de suggestie van de vragcnstell v in tomaathouders aangevoerde bezwaren tegen de verbodsbepalingen in de nieuwe Winkelsluitingswet welke betrekking hebben op de verkoopautomaten, die zgn. kokswaren afleveren (zoals bekend val len deze automaten onder de bepalingen van de wet als de verkoop van waren zonder meer geschiedt, dus zonder een dienstverlening aan het publiek in dc zin, zoals deze in restaurants, koffiehuizen c.d. plaats vindt), geen aanleiding vinden een wijziging van de Winkelsluitingswet te bevorderen. Dit wordt geantwoord op desbetreffen de vragen van het Eerste-Kamerlid de heer Steinkühler (KVP). De minister van Naar vernomen wordt, werkt men op het ogenblik bij de Koninklijke Landmacht aan een ingrijpende interne reorgaaiisatie. Is men wel ingelicht, dan heelt deze reorganisatie ten doel, de opleidingsmethoden te verbeteren en een doelmatiger gebruik te maken van parate eenheden. In dit verband zullen verscheidene regi menten worden samengevoegd tot opleidingsdepöts, waar recruten van uiteenlo pende wapens tezamen zullen worden opgeleid. Dit zal o.m. een verschuiving met zich meebrengen in de bevelvoering van tal van regimenten en garnizoenen. De aldus opgeleide eenheden zullen in nieuw te vormen gevechtseenheden worden ondergebracht als parate eenheden. Een en ander zal in April 195S ingaan bij de opkomst van de nieuwe lichting. Ook met de opleiding en opkomst van deze lich ting zal het waarschijnlijk enigszins anders gaan dan tot dusverre het geval is geweest. Wij vernemen voorts, dat minister Staf in de Memorie van Antwoord op het dezer dagen verschenen voorlopig verslag inzake de oorlogsbegroting 1953 nadere mededelingen-zal doen over deze reorganisatie. kan gaan om het Openbaar Ministerie te instrueren tot het niet instellen van straf vervolgingen, wanneer overtredingen van de verbodsbepalingen worden begaan Hij zou zulks slechts in overweging kunnen nemen indien naleving van de betrokken voorschriften van de automaathouders in redelijkheid niet kan worden gevergd in verband waarmee een nadere wettelijke regeling voorziening aanhangig zou zijn gemaakt. Daar deze omstandigheden zu h niet voordoen ziet de minister geen aan leiding tot het nemen vfen speciale maat regelen. De Staatssecretaris antwoordt de heer Steinkühler nog dat het inderdaad in de praktijk wel eens moeilijk zal zijn uit te maken in welke groep een automaat be hoort; de beslissing zal uiteindelijk bij de rechter berusten. Dat de automaten, die kokswaren zon der meer afleveren, onder de Winkel sluitingswet vallen, betekent nog geens zins, dat haar exploitanten daardoor met de ondergang worden bedreigd. Immers de wet biedt de mogelijkheid, dat de gemeenteraad voor winkels, waar in kokswaren plegen te worden ver kocht, op grond van plaatselijke om standigheden een later sluitingstijdstip vaststelt. Ook automaten zouden dan mogen worden bijgevuld gedurende de tijd, dat die winkels geopend mogen zijn. De Staatssecretaris wijst er nog op dat met betrekking tot de bedoelde verkoop automaten moeilijk van „automaatbedrij- ven" sprake kan zijn. Bedoelde automaten worden als regel immers na sluitingstijd als onderdeel van het winkelbedrijf ge ëxploiteerd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot waarnemend deken van het dekenaat Gouda de Zeereerw. heer L. Nieuwenhuizen, deken van Aipncn a. d. Rijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1