nieuwe vrienascnap mss Duitsland en Nederland Verbroederingsfeesten in Dusseldorp Keizerlijk bezoek aan Haarlem De brief Een hart onder de riem Sp o rt~S>PcitteA VAN DELFT'S Toch Nederland (om Loges c.s.) nog on sivarte lijst Schip voor Vietnam te water gelaten van de Uw winkelier hééft ze in allerlei formaat! 5 LU M-OPLOSSE N D PAGINA 4 WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 CONGRES VAN ST. LUCAS IN DEN BOSCH Tentoonstelling „Schilders vragen uw aandacht" DE DOOD OP DE WEG OPLEVING IN DE STROCARTONINDUSTR1E Productiebeperking verlaagd van 40 tot 30 pCt. KRANTENBEZORGER BIJ AANRIJDING GEDOOD ALBLASSER MOLEN NAAR HET PAKHUIS! (Van onze correspondent) In verband met het najaarscongres van de Ned. R.K. Bond van Schilderspatroons „St Lucas", welk congres vandaag en morgen in Den Bosch gehouden wordt, alsmede ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Bossche afdeling van ge noemde bond, opende Dinsdagmiddag burgemeester Loeff in het Casino de der de nationale schildersbeurs en tentoon stelling, welke aldaar onder de titel „Schilders vragen uw aandacht", tot en met 1 November a.s. gehouden wordt. Vóór deze officiële opening voerden de vice-vborzitter van de afd. Den Bosch van ,|St Lucas", de heer M. van Oorschot en de bondsvoorzitter dé heer H. Kok het woord. De tentoonstelling geeft o.a. een ne gental interieurs en één exterieur te zien tot in details vakkundig en smaakvol uitgewerkt, in samenwerking met dé or ganisaties der stoffeerders en meubel makers. Voorts brengt zij een aantal werkstukken, welke werden ingezonden naar aanleiding van prijsvragen dié over drie categorieën verdeeld werden uitge schreven. Buiten de vrjje inzendingen om, kwamen "72 inzendingen binnen. Van de voornaamste bekroningen vermelden wij: M. Brinkgreve-Amsterdam: ereprijs en eerste prijs (2 gouden medailles en diploma) voor een werkstuk in groep III, eerste klasse. H. Mebius, Den Helder, eerste prjjs in de tweede g'roêp; Otto van Iersel, Vught, idem in de derde groep; J. Oskam uit Hagestein (bij Vianen), eerste prijs in de eerste groep. De expositie geeft een uitstekend beeld van de prestaties, waartoe een geschoold en artistiek onderlegd huisschilder in staat is. bizonder aan betekenis, al ware het al leen maar als een demonstratie van de goede wil tot het scheppen van nieuwe verhoudingen, die ook in Nederland aan wezig is. Maar Dusseldorp is een groot econo misch centrum. De half-millioenenstad aan de Rijn is zoveel als het geestelijke hoofd van het machtige industriële li chaam van de Roerstreek. Hier hebben de grote staalfirma's haar hoofdkantoren in de na de oorlQg herrezen torenhuizen, die het centrum van de stad beheersen. Hier ook heeft Zich een nijver leven hersteld langs de oevers van de Rijn, die nog altijd de nauwste band tussen Nederland en Duitsland blijft vormen. Geen wonder dus, dat de Nederlandse Kamer van Koophan del voor Duitsland en de steden Rotter dam en Amsterdam haar deel in het pro gramma hebben genomen. Voorts komen er Nederlandse banketbankkers, hand werkslieden, bloemenkwekers en sportlie den naar Dusseldorp. Belangstelling ge noeg om de Duitsers te tonen, dat de koe le wind uit Nederland maar zolang be hoeft te waaien als de nationale depres sie in Duitsland duurt. DAT heeft een Zwitsers geleerde zo pas gedaan. De mensen een hart onder de riem gestoken. Alle mensen. Hij constateerde als hart specialist, dat vele mensen met angst in het hart rondlopen. Ze vrezen de dood door hartverlamming. Dit is het resultaat van Amerikaanse sensatie. Ja, sensatie noemt hij de publi caties in de Verenigde Staten over het verschijnsel der hartkwalen. In het land van Uncle Sam werd luide van de daken verkondigd, dat van elke twee mensen er tegenwdordig één aan 'n hartkwaal sterft. En, zo zegt de Zwitserse geleerde, sindsdien kijken oudere mensen elkander vorsend aan. Zal jij het zijn of ik? denken ze vol angst. Wees niet bang zegt de Zwitserse geleer de, dr Martin Gumbert. De dood tengevol ge van een hartverlamming is heel nor maal. Zulks omdat de mensen tegenwoordig veel Ouder worden dan vroeger. Het is 'n normaal verschijnsel, dat het hart lang zamerhand zwakker wordt. Bij de een gaat dit vlugger dan bij de andere, maar niemand ontkomt er aan. Vroeger stierven vele mensen nog ta melijk jong, b.v. aan t.b.c. Die konden dan niet aan een hartkwaal en ook niet tenge volge van een hartverlamming sterven. Andere besmettelijke ziekten rukten even eens heel wat personen vroegtijdig uit dit leven weg. Men hoorde toen lang niet zo veel van hartkwalen. Nu dit wèl het geval is, behoeft nie mand er bijzonder over te piekeren. Het hart, aldus dr Martin Gumbert, is niet alleen het belangrijkste orgaan in ons lichaam, maar tevens het sterkste. Zijn wërstandsvermogen grenst aan het Toen de 68-jarige mevr. G. K. uit Wilsum Maandagmiddag aan de halte voor haar woning uit de autobus stapte, welke haar van Kampen naar huis had gebracht, werd zij btj het overste ken van de weg door een luxe-auto uit Nijmegen gegrepen. De vrouw werd tegen de weg geslingerd en was op slag doöd. Bij een botsing op de Ootmarsumsë straat te Almelo tussen een autobus van de stadsdienst en een motorrijwiel is de 23-jarige E. B. uit Vasse, die op de duo van de motor zat, op slag gedood. De be stuurder van de motor de 25-jarige B. J. H. uit Tubbergen werd ernstig gewond. Beide jongemannen waren op weg naar een cur sus aan de ambachtschool te Almelo en kwamen in botsing met de bus op het mo ment, dat deze draaide op de weg. Sinds September, zo wordt ons medege deeld van de zijde der Nederlandse stro- cartonindustrle, is er een opleving te con stateren in de afzet van strocarton. De jongste moeilijkheden waren aanlei ding geworden om elke maand de pro ductiebeperking voor strocarton te stellen op 40 procent. De opleving heeft thans tot gevolg, dat voor de maand November een geringe productiebeperking voor de Nederlandse slrocartonincltistrie is vast gesteld, namelijk dertig percent. De opleving wordt voornamelijk ge vonden in de grotere vraag naar stro carton np de binnenlandse markt, doch ook de buitenlandse markten tonen meer animo. gaan, want er zullen zeer waarschijnlijk niet minder dan ruim 30.000 verschillen de foto's in omloop worden gebracht. Al start dc uitgifte alleen in Noord- Holland. het ligt in de bedoeling de actie over het gehele land uit le breiden, want er zijn voorlopig niet minder dan 200.000 nodig om aan het grootste ideaal: .,de inrichting van een moderne revalidatie- instelling", gestalte te kunnen geven. Men heeft reeds een plaats in Heem stede op het oog voor het nieuwe cen trum, dat plaats zal moeten bieden aan 40 t0't 50 patiëntjes. Zij zijn te helpen, want met zorg en liefde, onder moderne medische en paedagogische leM'ng za' het mogelijk zijn hen lichamelijk in een belangrijk betere conditie te brengen. Een krantenbezorger uit Wagenberg, rje heer J. B., is gisteren te Hooge Zwa- luwe, b\j het rondbrengen van de krant, toen hü per fiets de rijweg Hooge-Lage- Zwaluwp overstak, aangereden door eêh luxe wagên en ruim 20 meter meege sleurd. Na eélt kw&rtler overleed hij ten gevolge van zijn verwondingen. In het biljarttournooi om het wereld kampioenschap driebanden tc Buenos Aires verloor onze landgenoot Broek huizén in de 5c ronde met 50J/6 in 51 beurten van de Argentijn Frcidenthal in dc 6e ronde was hij vrij. Mevrouw Heemskerk won in de he ronde van het damcs-schaaktournooi te Moskou van de Oostenrijkse Salomea Rc ischer. Dc Franse voetballer Ujlaki (van Ni- mes) kon naar destijds gemeld werd wegens „ziekte" niet meespelen in het Franse elftal tegen Oostenrijk té Wenen waarin hij, na zijn goede prestaties tegen Duitsland, opnieuw was gekozen. Ujlaki was echter niet ziek doch maakte uit veiligheidsoverwegingen de reis tiaar de Oostenrijkse hoofdstad niet mee. Hij is namelijk een Hongaarse Vluchteling, werd pas drie weken vóór zijn verkiezing in de Franse nationale ploeg genatura liseerd; en men achtte hem'in „de stad der ontvoeringen" en gezien de activiteit van de Russische bezettingstroepen niet veilig. Het beroemde voetbalstadion Mara- cano te Rio de Janeiro, dat met zijn 170.000 plaatsen sneciaal nebouwd werd voor de Wereldkampioenschappen in 1050, blijkt niet rendabel te zijn. Geld voor onderhoud ontbreekt en het stadion verkeert na twee jaren reeds in verval len staat. Restauratie zou millioenen vergen c.n die zijn er niet, zodat deze arena in enkele jaren een puinhoop dreigt tc worden. Dé molenmakérsfifma Klaas Jongejan en Zn heeft van de vereniging „De Hol landse Molen" opdracht gekregen tot het afbreken van de békende houtzaagmolen in Alblasserdam. Het is de bedoeling, dat deze molen- in Haarlem wordt herbouwd. De gemeente Haarlem heeft altijd nog eèn fonds, dat werd gesticht na het ver branden van de molen „De Adriaan". Het terrein aan het Spaarne, waar deze molen heeft gestaan, is voor de houtzaagmolen uit Alblasserdam uitstekend geschikt. Maar hoewel „De Hollandse Molen" be-ï reid IS de molen, die thans wordt afge broken, aan Haarlem over te dragen, zul len de plannen hiertoe voorlopig door financiële moeilijkheden geen doorgang kunnen vinden. Het fonds blijkt namelijk niet over het nodige geld te beschikken. Van gemeentezijde deelde men mede, dat overdracht mogelijk wordt als men van particulieren steun ontvangt. De hout zaagmolen moet verdwijnen, omdat er op de plaats, waar hij thans staat, een grote scheepshelling zal verrijzen. De molen wordt nu voorlopig opgeborgen. (Van onze correspond011^- De keizerin van Vietman, Nam Phuong, heeft gisterenmiddag in Haarlem de vrachtboot met passagiersaccomodatie „Ville de Saigon" te water gelaten. Het schip meet 3.400 bruto register ton eri werd door de Haarlemse Scheepsbouw maatschappij voor rekening van dé rede rij Denis Frères de Le Havre" in een klein jaar gebouwd. Het zal een dienst gaan onderhouden tussen verschillende Vietnamese havens. Even voor vier uur reden twee glanzende grote wagens met C.D.-nummerborden de Haarlemse scheepswerf op. Ongeveer honderd ge nodigden begroetten de keizerin en haar gevolg, prins Buuloc, de hoge commissa ris van Vietman in Frankrijk en prin ses Didclot. Somber keken de Vietnamese gasten naar de grauwe lucht en zij had den kennelijk weinig waardering voor de druilerige regen en ons klimaat. De keizerin, die er zeer jeugdig uitziet, droeg een eenvoudig bruin mantelpakje met bont afgezet, een bontmutsje, op vallende diamanten oorringen en een collier van paarlen. Nadat het gezelschap in een voor deze gelegenheid opgetrok ken tent had kennisgemaakt met o.a. admiraal S. Stam. de vertegenwoordiger van het ministerie van Marine en de Franse zaakgelastigde in Bel1 Haag, de Frankrijk. Nationaal programma. 347 M. 12.30 Omropork.; 13.00 Nws; 13.20 omroep- ork.14.00 Nws14.05 Pianorecital: 14.23 Hoorspel m. muz.; 16.40 Klankbeeld: 17.01 Gram.: 17.10 Orgelconc.; 17.50 Gram.: 18.30 Amerik. uitz.: 20.00 Orkestconc.; 21.45 Let terkundige uitz.: 2230 Gram.; 23.00 Gram,; 23.4524.00 Nieuws. België, 324 en 464 M. 324 M. 12.00 Lichte muz.; 12.30 Weer; 12.34 V. d. landbouwers; 12.42 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 15.15 Gram.- 15.30 Idem; 16.15 Idem; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 V. d. soldaten; 19.00 Nw-s; 19.40 Voordracht; 19.50 Gram.; 20.00 Klankbeeld; 20.20 Vcrzoekprogr.21.00 V. d. vrduw: 21.45 Vcrzoekprogr.; 22.00 Nws; 22.15 Karnermuz.; 22.55—23.00 Nieuws. 484 M. 12.05 Gram.: 13.00 Nws; 13.10, 14.00 en 15.30 Gram.; 16.00 Lichte muz.; 16.25 Gram.; 16.33 Lichte muz.- 17.00 Nws; 17.15 Verzoekprogr. 18.30 Zangrecital; 19.00 Symphonte-ork.; 19.45 Nws; 20.00 Hoorspel: 22.00 Nws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws. Sedert lange tijd verneemt men weer iets van het Spaanse voetbal. De natio nale' ploeg, die ruim twee jaren niet in het veld kwam. speelt op 28 December tc Madrid eindelijk weer eens een inter land: tegen Duitsland. Het beroemde Zweedse voetbal-duo Yren-Liedliolm, dat zo'n groot aandeel had in de successen Welke Milaan in de vorige competitie Italiaans kampioen deden worden, zullen aan het eind van dit seizoen naar hun land terug keren, aldus hebben zij nu definitief verklaard zij zijn het Italiaanse jaag-systeem moe, naar zij zeiden. Voor de Zwitserse wielrenner Hugo Koblet was het bij zijn terugkeer uit Dortmund, waar bij met zijn landgenoot Von Bueren Donderdag j.l. de zesdaagse had weten 'e winnen, een niet geringe verrassing te vernemen, dat hij door de Franse wielerbond wegens contractbreuk voor een te Lvon in Maart van dit jaar gehouden wedstrijd beboet was met 150.000 Franse francs, dat hij uit Parijs een bekeuring e wachten was in ver band me1"- een aanrijding van een Franse politieagent en dat- hij door de Italiaanse manager Lcarco Guerra op de deel nemerslijst van (je pon(je van LombarJije (waaraan Koblet niet heeft deelgenomen) was geplaatst. (Advertentie) Het radioprogramma van B. M. R. s. (Eng. Transitcamp, Hoek v. Holland), op 31 meter luidt voor hedenavond: 22.00 uur: Bij invitation sgt. King R.M.P. 22.30 uur: Brieven van thuis. 23.15' uur: Verzoekplaten. 24.00 uur; Weerbericht en sluiting. te worden dus, maar mogf^U't alleen om het geval tot klaarheid te brengen, merkte Pointer nogmaals op. Hij wilde geen zelfmoord en di Monti was tot alles in staat. De graaf keek hem lang aan, terwjjl een ongelovig lachje zijn tanden ontblootte. Daarna keerde hu zich met een kort knikje om en ging dc vergader zaal weer binnen. Toen Pointer zich langzaam verwij derde besloot hij, om voor dB ogenblik, de'jonge Italiaan uit zijn gedachte te bannen. Hy wilde dr professor vinden. Misschien dat Rose's vader de sleutel had tot de geheimzinnige 6eS0V,rtellls" sen, die Donderdagavond °P Stillwater hadden plaats gegrepen. Di Monti zei, dat hij niet bü zijn familie gelogeerd had. Daar hij geheel bereid was 0020 n0" wering door zijn vader te laten bevesti gen. had Pointer hem geloofd. De aangetekende brief, welke Rose ontvangen had, was van Bolzano afge zonden; daarheen leidde dus Pointer's weg. Eerst belde hij nog de oude graaf op. Hij deed, alsof hij mr Gilchrist was, dc raadsman van de familie Charteris. Had de professor enige plannen gemaakt voor z'n verblijf bij graaf di Monti Een zwak ke stem bevestigde dat. HU zou op dc lste Mei naar Verona gekomen zijn, naaf het Pallazzo di Monti en daar hot week end doorgebracht hebben. Doch hy had vaft te voren uit Genua opgebeld, of zyn bezoek een week vervroegd kon,worden, anders moest hij het opgeven. Het was de graaf niet mogeiyk geweest, de pro fessor eerder te ontvangen, hoe jammer hij het ook vond". En daar was het bij gebleven. De stem van de oude man toonde aan dat hij zich wel wat al te kort af behandeld voe.de. Hij had van de gast die hij verzocht had, geen woord ter ver klaring of verontschuldiging ontvangen. Pointer nal*i de nachttrein naar Bol zano. Hij had heel wat te overdenken terwijl de trein, de Ad-ige volgend ai hoger en hoger klom. Pointer wist dooi- naspeuringen, die hij v5LUBttSé'and gedaan had, dat h,j aangeKom^nwfis op de Zondag vóór Ro se s dwd. Hij was alleen geweest en was t nde dag ook wcier alleen ver- Okkên, zijn enige bagage was een reis tas geweest, die hij Maandagmorgen vroeg naar het station gestuurd had, met de opdracht z,e door te zen-den naar Meran. Pointer vernam, dat het 0ok werkelijk gètwi'.rd was en de tas te Meran inder daad werd afgehaald- Qus de professor of iemand anders had zich aan Ue scontrino vervoegd en de tas was afgegeven. Maar wie zou nu het ont vangbewijs afge-geven hebben. Pointer's eerste wandeling was naar het postkan toor van Bo-l-zano, om een onderzoek in te stellen naar de aangetekende -brief die de Maandag vóór Rose's dtood verzonden wend, ongeveer twaalf dagen, -geleden dus. Men toonde hem een duplicaat, waar op stond: Assegno L, Charteris, Hotel Daiurin. Deetinario Charteris- Medchester. De brief moest d-us voor de middag verzonden zijn. want om twaalf -uur wat Di Monti zag zeer bleek doch hij zei niets. Indien u mi) uw erewoord geeft waarop ik vertrouwen wil dat u op ieder te bepalen tydstip binnen de vol gende tien dagen naai- Engeland zult komen, dan zal ik op dit punt zwijgen, sprak Pointer weer. Geeft ge mij ech ter uw woord niet, dan ga ik ogenbllk- keiyk naar Mussolini en wordt u op staande voet gearresteerd. Er was natuurlijk geen sprake van, dat. di Monti weer vluchten zou. Hij zou natuuriyk niet heengaan uit zijn land en weg van zijn nieuwe positie. Dit stond bü beide mannen vast. U bedoelt zeker, dat ik dan naar Engeland moet komen om gearresteerd te worden inzake de moord op Rose Charteris? vroeg di Monti langzaam. Dat hangt er van af, antwoordde de detective. U zoudt evengoed de kans kunnen krijgen om uw onschuld te bewijzen, of uw vrijspraak te bekomen. Die mogelijk heid bestaat natuuriyk niet als ik naar uw chef ga en hem vertel, wat my deze ochtend op het Castello overkomen is. Ik heb getuigen aan degene, die my hielpen, om vrij te komen. Ik had wei kunnen vermoeden, tfat u niet alleen zijn zou. zei di Monti bitter. Enige minuten lang liep hy de kamer op en neer, toen besloot hij: Ik moet toegeven. Ik geef mijn woord van eer als officier en edelman, om naar Enge land te komen, wanneer U mfl foept, binnen tien dagen. Niet uitsluitend om gearresteerd de -klerk, die het ftut;licaat geschreven had, vervangen doa;- een ander en -had voor de rest van do dag vrijaf gehad- In het hotel verteldle -men Pointer, dat de professor geen voor-keur getoond had, om alleen te zijn en ook ni-et. om in ge zelschap te zij-n. Enige van zijn maaltij den had hij in de eetzaal gebruikt en enige in zijn eigen slaapkamer. Ogen schijnlijk gedroeg hij zich als iedere an dere reiziger. Pointer begon meer zekerheid le krij gen dan ooit, dat de moordenaar een vergissing begaan had, d-at hij van de inhoud der bij-l-a-ge in d-i-e aangetekende -brief, iets -bij-zonders verwacht moest hebben. Doch wat? In de plaats van het briefje met de fonm-ule-s had men enig belangrijk nieuws verwacht, dat de vader aan zijn dochter zond. een zó belangrijk nieuws, dat het ten koste van een men senleven bemachtigd moest worden en de moordenaar er blijkbaar het gev-aar van ontd-ekt te worden v-oor over had. Waar was de professor? Wat was hem overkom-en tussen zijn verblijf te Bolzdno en zijn voorgenomen be-zoek aan Meran? De twee plaatsen zijn d-oor de spoor weg vertoonden, d-och Charteris had na- 19AO ji[,roj u, u-ca uajjoadisaS ri-jnaJ(ijnjp de Mendel. Waar kon die tocht hem heen gevoerd hebioen, dat aeen woord over de moord op zij-n enig kind hem blijkbaar bereiken kon- Detective-roman van A. FULDUSG Pointer was onderwijl, diep in gedach ten verzonken, het hotel uitgestapt. Di Monti had hem heilig gezworen, dat hij onschuldig was aan de moord op Rose Charteris, dat hij gevangen zat in een web van omstandigheden, die mogelijk op hét tegenovergestelde wezen, doch dat hij niet schuldig was. Zijn wanhopige aanval op Pointer's leven, mocht zijn bewering vals doen schijnen, docto de graaf hield vol. dat het slechts de manier geweest was om tijd te winnen, totdat zijn ver kiezing afgekondigd zou zijn. Hij wilde het niet minder erg doen voorkomen, dan het was, een brutale poging tot moord, doch hij voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij een anonyme brief uit Enge land ontvangen had. waarin hij gewaar schuwd werd, dat Pointer hem gevangen wilde némen, hangende een bevel tot uit levering. hetwelk Scotland Yard reeds aangevraagd moest hebben. Pointer had een ogenblik zijn bekende houding aan genomen, starend naar de punten van zijn schoenen. Als ik nu eens regelrecht naar uw Duce ging. en verslag deed óver het ge beurde van heden ochtend, dan zou het er slecht voor u ult24en, begon hij elft- deltjk. Een Belgische scheidsrechter, die bij een voetbalwedstrijd werd afgeranseld door een speler, die het met zijn leiding niet eens was en dat tot uitdrukking bracht door de rechtspreker te lijf te gaan, zag zich een eis tot schade vergoeding toegewezen voor een bedrag van 6100 Belgische francs (ongeveer 4500). De scheidsrechter was in het ge zicht zodanig gewond, dat operatief in grijpen noodzakelijk was geweest. De „voetbalvlegel" maakte deel uit Van een politie-elftal. Op 't najaarscongres van de Federation Internationale Motorcycliste, te Parijs ge houden, werden de data vastgesteld voor de klassieke motor-wedstrijden van h-t seizoen 1953. De Asser T.T. zal op 27 Juni worden gehouden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4