„Verbreek het keurslijf onze woningbouwcorporaties van pk Geen afrekening in guldens meer voor exporteurs Bonn verbolgen over beslissing van Saarbrücken Na de grote slag van de P.T.T. DE DAGEN r 'DAGBLAD, VOOR SCHIEDAM ENJ>MSTREKEN Een echte woning blij ve voorname eis van katholieke zijde Allerheiligen Door overheid opgelegde differentiatie bergt grote gevaren in zich Meer dan vierhonderd vissersgezinnen zullen zee de rug toekeren Ons land krijgt een gasturbine Vrijdag 31 October 1952 Pleidooi voor meer eigen huizen en middenstandswoningen K. N. P. en gemeente raadsverkiezingen Nederland heeft grote vordering op Brazilië Italië wil Triest voor het Int. Hof in Den Haag brengen Nieuwe gouverneur voor Residentie Bericht. Opnieuw gevoelige straffen voor „aetlierpiraten „Voor ons is de zee nu dood" 'j zijn vergeten Nederlanders" Bijna 100 man ontslagen WEERBERICHT Dag vau de onbekende heilige Een écht tehuis mm DOCH VOORLOPIG CREDI TERING IN CRUZEIROS „Geconcentreerde spelers tegciv helpt de bisschop KERKEN BOUWEN.' sLuit. gen. D. C. Buurman van Vreeden benoemd EIND NOVEMBER BONDSDAGDEBAT OVER DE VERDRAGEN Geen ruimte meer voor alleman Geen aalmoezen maar recht De afslag in Enkhuizen. Hoe lang nog1 Bij Apeldoornse nettenfabriek Weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, maar later zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige en later tot krachtig of hard toenemende wind hoofdzakelijk tussen West en Zuidwest. Iets zachter. Zaterdag 1 November: Zon op 7.35 uur, onder 17.11 uur; Maan op 16.25 uur, onder 7.05 uur. Zondag 2 November: Zon op 7.37 uur, onder 17.10 uur; Maan op 16.48 uur, onder 8.32 uur. Maandag 3 November: Zon op 7.38 uur, onder 17.08 uur; Maan op 17.19 uur, onder 9.56 uur. j NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HET is alsof de Kerk met het foest van Alle-Heiligen iets goed wil ma ken tegenover hen, die zij in de loop van het kerkelijk jaar niet heeft herdacht, en die toch heilig, of misschien zelfs nog heiliger zijn dan zij, die offi cieel op de heiligen-kalender vermeld staan. Men zou deze dag kunnen vergelijken met het altaar „Aan de onbekende God" van de oude Grieken, die daarmee aan al de hun onbekende goden de verschul digde eer wilden brengen; of beter nog met het graf van „de onbekende sol daat", waar men niet één onbekende dode wil herdenken en eren, maar al len, die ooit hun leven gaven in de strijd voor vrijheid en recht. In deze zin zou den wij de feestdag van Alle-Heiligen ook kunnen noemen „de dag van de on bekende heilige". Want er zijn heiligen, die geleefd hebben zonder buitengewone opvallende dingen te doen. Zij lieten noen tijdens hun leven noch na hun dood van zich spreken, werden niet aangeroepen, kregen geen onderscheiding, geen beeld, maar bleven in hun onbekendheid. De Kerk heeft echter als een liefdevolle moeder zorg voor al haar kinderen, en daarom heeft zij deze éne dag in het jaar toegewijd aan de nagedachtenis van alle heiligen. Daarom vandaag geen voorkeur. Wij kennen de bedoeling van onze Moeder de H. Kerk en laten ook onze voorkeur voor een of andere speciale patroon of be schermer varen. Allen toch, die de goe de strijd hebben gestreden, hebben recht op onze hulde en verering en het past maar al te zeer in de Hjn van onze na tuur om ook bü de heiligen-verering toe te geven aan onze kleinmenselijke ge voelens van sympathie of antipathie. Én dat ligt voor de hand. Iedere heilige is een type, een karakter op zich; en wij voelen ons meer aangetrokken tot de een dan tot de ander. Denk een ogenblik aan de litanie van alleheiligen en de tegenstellingen tussen de heiligen springen naar voren, we zien daar een lieflijke, zachtmoedige fi guur als de Kleine Theresia naast de strijdbare Jeanne d'Arc; een koning Lo- dewijk naast de bedelaar permit Labre; de geniale denker St. Thomas van Aquino naast de H. Franciscus, die met veel met de wetenschap ophad; de een zame kluizenaar Antonius naast de we reldreiziger Franciscus Xaverius. Zoveel hoofden zoveel zinnen, i.e. zoveel heili- gen zoveel voorbeelden, en de keuze is hier aan ons. DAAR komt nog bü, dat het ons, be wonderaars van de lekenheilige, niet alleen gaat om ere, wien ere toekomt. We willen ons ook de heiligen 1 en nutte maken d w.z. onze voorkeur saat uit naar hen, die ons „liggen", die J °P de een 0f andere manier, misschien maar onder één enkel opzicht willen na volgen. Daarom ook zal de Kerk de laatste zijn ons die voorkeur voor een of andere heilige kwalijk te nemen, want navolging is de beste manier van heili genverering. Dat wij dus voor bepaalde heiligen een voorkeur hebben hangt mede af van de mate waarin zij voor ons een bemoe diging zijn. Sommige heiligen zp ons beschreven op een wijze, die ons eerder afschrikt: men laat hen heilig gebore" worden, heilig leven en heilig sterven, alsof zij zonder meer heilig waren en er van heilig wórden geen sprake geweest is. Men vertelt ons wel van hun heilige bovenmenselijke daden, maar men laat weg, wat wü moderne mensen nu juist zoeken. Toch beweren wij niet, dat men dus die heiligen-levens als „onwerkelijk" moet beschouwen. Men had n.l. een bij zonder scherp oog voor de werkebjk- heid van Gods Genade; men zag de hei ligheid naar wat zü in wezen is: God deelt zich mee aan de mens, die in toe nemende mate de dingen gaat zien en beoordelen, zoals God ze ziet en beoor deelt; die 'gaat willen wat God wil. St. Paulus heeft dat gezegd op zijn manier: „Niet ik leef meer, maar Christus leeft m myNaar het voorbeeld van de God-Mens Jesus Christus voltrekt zich ook in de heilige, in de perfecte christen, een vereniging van twee grote werkelijk heden: de werkelijkheid van Gods Ge nade en de werkelijkheid van de mense lijke natuur. Met dat al richt zich onze belangstel ling toch het liefst op die heiligen, die ons naar het leven mot al zün kwade en goede kanten zijn getekend. Dic ons wor den voorgesteld als mensen van vlees en bloed, mensen met hun eigen moei lijkheden, hun strijd tegen velerlei be koringen, hun vallen en opstaan, ont goochelingen en desillusies. Daarin voe len wij ons allereerst aan hen verwant. Die heiligen hebben tijdens bun aardse bestaan geleefd in situaties zoals wij ze nu nog kennen, en dat te beseffen doet in ons een belangstelling en sympathie groeien. trit De heilige grüpt ons en prikkelt tot navolging op het ogenblik, dat wp be in een overigens gewoon menselijke si tuatie op een superieure wijze zien op treden. Waar vvjj moedeloos zouden wor den, houdt hij vol; waar wü toegeven aan hartstochten, toont hü beheersing; waar wü ons zouden doen gelden, houdt bü zich bescheiden op de achtergrond. In gewoon menselijke omstandigheden zien wü de heiligen die dingen doen, waarvan wü in onzq beste ogenblikkon zeggen, dat het zó „eigenlijk" moest zün, als wij meer het Évangelie en minder onszelf au sérieux namen "VVT" AAR het voor ons moderne mensen YV op aankomt is dit: Men moet ons de heiligheid niet gaan voor stellen als een uitgemaakte zaak. Het spreekt niet vanzelf dat een heilige din gen doet, die boven de menselijke maat zi gaan- Ei de wijze, waarop heiligen da]1' zeker in het begin, gedragen, toont te^ Uuifielqk genoeg aan. Ook zij hebben thie z'n gekend, lusteloosheid, antipa- hiaa .d° neiging om het voor deze keer leidj!1„niet wat minder te doen, de ver- ziehzfUf üm medelijden te hebben met Van h de zucht om toch vooral niet doen 1 gewone af te wijken maar te men iedereen doet, en al*die klein- llkheden meer. Zij hebben de PÜn- b „h]td gekend van de offers, die zü bot u i1 en de eenzaamheid gevoeld, die 's. van allen, die boven de mid- e maat uitsteken. Maar ondanks die eie moeilijkheden hebben zü gedaan wat an hen gevraagd werd. Zij hebben aan de verheffende inwerking van Gods Ge nade geen hindernissen in de weg ge- 'egd, doch zich daarvoor geheel open gesteld. Zij hebben zich laten maken tot de schoonste w«rkstukken van Gods al- Vermogende Genade. Onze voorkeur voor bepaalde heiligen is dus begrüpelük, en het ligt voor de Beleving van de katholieke huwelijksmoraal (Van onze correspondent) „Differentiatie in de woningbouw is een zaak van wijs beleid. Zeker in deze tüd kan ons land zich niet de weelde veroorloven maar lukraak te bouwen Maar an derzijds zou het onverantwoordelijk zijn de ogen te sluiten voor de grote gevaren, welke aan van boven opgelegde differentiatie zijn verbonden. Wat men er tot dus verre van heeft gezien, geeft aanleiding J»1'®*'® zorgen. Wanneer het practisch gevolg daarvan zal zijn, dat er een woningpolitiek komt die een belemmering vormt voor de beleving van de katholieke huwelijksmoraal, dan zal men in het Katho liek Instituut voor Volkshuisvesting een verklaarde en militante tegenstander vinden." Deze waarschuwende woorden richtte de voorzitterde heer Jac. Alders uit Utrecht, tot de aanwezigen op het door het Katholiek Instituut voor Volkshuis vesting gisteren in „Musis Sacrum te Arnhem georganiseerd congres, dat o.m. werd biiaeivoond door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Z. Exc. ir B. J. Witte, de directeur-generaal van Volkshuisvesting dr ir Z. IJ. van der Meer en vertegenwoordigers van de woningbouwverenigingen en de vakbeweging. „Ons instituut is de overkoepelende or ganisatie van katholieke woningbouw corporaties die bouwen voor economisch zwakkeren. Maar men heeft toch een open oog voor huisvestingsmoeilijkheden van de zgn. middengroepen", aldus de heer Alders, die daarna een krachtig pleidooi hield voor de ontplooiing van de middenstandsbouw. Hij kondigde ver der aan een verbreding van de basis van het instituut tot het gehele terrein van de volkshuisvesting en stedebouw. Wel dra zal men daarover concrete plannen aan het congres kunnen voorleggen. Voorts sprak de heer Alders over de be vordering van het eigen woningbezit, dat hij een waardevol element noemde voor de stabiliteit van de ontwikkeling van de persoon en van de gemeenschap. Hij merkte op dat Nederland hierin nog tekort is geschoten, zeker in vergelijking met onze Belgische vrienden. Binnen kort zo kondigde hij aan, zal in het par lement hierover een aantal interessante vragen worden voorgelegd aan de minis ter. „Corporaties blaken van levenslust Wat de positie van de woningbouwver enigingen betreft, hoort men, aldus de heer Alders, van de zijde van de woningbouw verenigingen al te dikwijls de klacht, dat zij te veel als een quantité négligable be schouwd worden en dreigen te verstikken onder een lawine van overheidsvoorschrif ten. Uit de overheidssector daarentegen komt maar al te vaak het verweer, dat de activiteit, het verantwoordelijkheidsbesef en het initiatief van de woningbouwver- enigingen dermate te wensen overlaat, dat een sterk ingrijpen van de overheid on vermijdelijk is. De eerlijkheid gebiedt ons te erkennen, aldus de heer Alders, dat in derdaad van lang niet alle bouwcorpora ties gezegd kan worden, dat zij hun tijd verstaan, dat zij voldoende initiatief aan de dag leggen 't Grootste deel der besturen van onze woningbouwverenigingen en stichtingen blaakt echter van levenslust en is zich wel degelijk van zijn verant woordelijkheid bewust. In het bijzijn van de nieuwe bewinds man slaken wij een cri de coeur. Excel lentie, verbreek het keurslijf, onze woningbouwcorporaties zich gep zien. Nederland is niet bereid het mo - ste standbeeld op te richten voor bewindsman, die van de woningbouw corporaties weer maakt, wat de wetge ver indertijd wilde n.l. zelfstandige, autonome organen van vrije staatsbur gers, werkzaam in het belang van de bevordering van de volkshuisvesting en geen zielloze verlengstukken van een overbelast overheidsapparaat", aldus de heer Alders. geldt in het bijzonder voor het gebied van de volkshuisvesting. Hier is voor de wo ningbouwvereniging een aparte taak weg gelegd". Het werk van het Kath. Instituut kon dan ook alle waardering van de minister wegdragen. Wat betreft de „cri de coeur" over het keurslijf van de woning bouwverenigingen zeide ir Witte dat hij op dit ogenblik zeker geen uitspraak kon doen. Hij vestigde de aandacht op de moei lijkheid van de financiële onafhankelijk heid van een woningbouwvereniging. Op de vraag hoe die moeilijkheid in deze arme tijd moet worden opgelost, kan niet direct een antwoord worden gegeven. Het was vervolgens de hoofdaalmoeze nier K. Itoncken uit Heerlen, die sprak over de taak en de positie vaai onze wo ningbouwcorporaties in deze tijd. Men zal, aldus deze inleider, de betekenis moe ten kennen van een echte woning, waarin het gezinsleven, opvoeding, beschaving en cultuur veilig zün gesteld. Het huis, dat wü onze kath. gezinnen verschaffen moet werkelük een tehuis zün, waarin een ge zond gezinsleven mogelijk is. Hoe meer de mens zich moet gaan specialiseren en hoe meer zün aapdacht wordt gevraagd voor de vele facetten van de huidige sa menleving des te groter wordt de nood zakelijkheid. dat hi) kan terugvallen in een gezond gezinsverband, dat alleen tot stand kan komen in een woning, welke beantwoordt aan de met redelükheid te stellen eisen. De R. K. Woningbouwver enigingen, de organen, die het dichtst bü de problemen van het gezin staan en dus de aangewezen instituten zijn om deze problemen op te lossen, zullen zich van hun taak bewust moeten zün. Spr. waarschuwde het congres, dat men de organisatie, of het apparaat niet als doel moest zien maar slechts als middel om het individu de helpende hand te rei ken. „Wij als „organisatie" zullen ons hebben af te vragen of onze hulp de men sen beter maakt, of dat wij daarmede bezig zijn de persoonlijkheid aan te tas ten en daarmede ook het verantwoorde lijkheidsgevoel van het individu". In dat verband wees spr. op het pro bleem van het eigen woonbezit. Er wordt wel eens beweerd, dat de woningbouw verenigingen de eigen bouw in de weg staan. Dat mag natuurlijk nimmer gebeu ren. De organisaties zullen haar mede werking hierbij hebben te verlenen. Er moeten woningen komen, die be antwoorden aan de sociaal-ethische eisen, maar wordt er niet te gauw ge zegd. dat dit economisch niet mogelijk is. Dat zijn allemaal punten, welke door deze woningbouwverenigingen nauw lettend in het oog zullen moeten gehou den worden. Een ander probleem is, hoe men zal hebben te handelen ten op zichte van de woningbouw voor de a-sociale gezinnen. De R. K. Woning bouwverenigingen hebben ook op dit terrein een taak. Men kan dit probleem maar niet zonder meer aan de overheid overlaten. Onze woningbouwverenigingen zullen voor de juiste vervulling van hun taalt stevige contacten moeten leggen met hen. voor wie zij die taak uitoefenen. Dit con tact moet niet geschieden via een opzich ter. of inspectrice, noch via een huur- ophaler, maar men zal in het bestuur ver tegenwoordigers moeten opnemen uit alle groeperingen onzer samenleving. Verder zullen de woningbouwverenigingen zich aaneen moeten sluiten, zoals dat mogelijk is in het Katholiek Instituut voor Volks huisvesting. opdat in eendrachtig samen werken de door de Overheid gevoerde woningbouw-politiek kan worden gesti muleerd en eventueel kan worden gecor rigeerd. In de middagvergadering besprak- Jrs L. J. S. de Jonghe. plaatsvervangend hoofd van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit Den Haag het actuele pro bleem van de Woningdifferentiatie, welk niet gemakkelijk onderwerp hij aan de hand van enkele grafieken toelichtte. „Licht, snel en sierlijk" was het motief van de 27-jarige constructeur H. P. Jonkers uit Valkenswaard, toen hij zijn „Libelle"-racewagentje ontwierp en bouwde. Reeds meer dan een jaar 'heeft hij in zijn vrije tijd aan deze wagen gewerkt. In de komende winter krijgt de „Libelle" de finishing touch om Jonkers in staat te stellen in het seizoen 1953 in races uit te komen. De „Libelle" werd ontwikkeld uit een seriemodel fabriekswagen, zoals deze op de foto naast de racewagen staat. De racewagen weegt 460 kg en haalt een snelheid van 132 km per uur. Jonkers ontwierp en bouwde ook de alluminium carrosserie met haar vloeiende belijning. Zoals men weet, heeft de Kath. Na tionale Partü, na de jongste Kamerver kiezing principieel besloten mee te doen aan de gemeenteraadsverkiezingen in 1953. Naar wij vernemen is het thans wel zeker, dat zij in de rükskieskring Tilburg met eigen lijsten zal uitko men in Tilburg, Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom. In de laatstgenoemde twee steden heeft zü reeds thans en kele vertegenwoordigers in de raad. Ook in Den Haag zal de partij van de heer Weiter aan de raadsverkiezing deelnemen. Het monetair accoord tussen Nederland en Brazilië heeft de eerste jaren na de totstandkoming in Augustus 1948 volko men aan de daarvan gekoesterde ver wachtingen voldaan. Met name de Neder landse export naar Brazilië heeft zich on der de werking van het accoord zeer gun stig ontwikkeld. Sedert ongeveer een jaar is de situatie minister witte „voorstander van Indivi duele vrijheid" Minister Wit te, die hierna aan het woord kwam meende, dat het meer een gevolg van de omstandig heden is, dat de overheid vaak gedwon gen wordt sterk regelend in te grijpen. De bewinds man verklaar de zich een voorstander van de indivi duele vrij heid. „Juist waar de individuen samenkomen tot een concentratie van krachten, vormen zij een goede tegenspeler van de overheid. Dit hand. dat wü geneigd zijn onze verering practisch te beperken tot slechts enkele weinigen en de anderen, die evenveel recht hebben op onze hulde en verering want ook zij zün een manifestatie van Gods heerbjke Genade gemakke- lpk te vergeten. Het is dan ook niet meer dan passend en billük, dat wü óén dag in het jaar in een grootmoedig gebaar voorzover wu kleine mensen van grootmoedigheid te genover de heiligen mogen spreken samen met de Kerk die voorkeur voor onze lievelingsheiligen laten varen; en allen die er recht op hebben: gevierde en niet gevierde, bekende en onbekende heiligen de hun verschuldigde eer en hulde brengen. Dat doen wü op 1 No vember! D. M. v. LANKVELD O.P. Bonn heeft op het besluit van de Saar- landse landdag, de verkiezingen in het Saargebied op 30 November te doen hou den, gereageerd met te dreigen de on derhandelingen over de Saar definitief af te breken. Een woordvoerder van de re gering heeft verklaard dat men tegen over de nieuw te kiezen landdag dezelfde principiële houding zal aannemen als te genover de oude, namélük, dat men hem niet als een democratisch gekozen orgaan zal erkennen. Ook de Westduitse partijen hebben scherp op het besluit van Saarbrücken gereageerd. In een door de Westduitse sociaal-democratische partij uitgegeven verklaring wordt de Saariandse beslis sing, om verkiezingen te doen houden waaraan de pro-Duitse partijen niet mo gen deelnemen, „een flagrante schending der democratische vrijheid" genoemd. Hieraan wordt toegevoegd: „De West duitse regering moet thans haar reeds op gestelde. doch nog niet .ngediende memo randum over de ondemocratische toestan den in het Saargebied aan het ministers comité van de Raad van Europa voorleg gen. En West-Duitsland staat slechts één ding te doen: tot het uiterste te vechten tegen dit paskwil van een in elkander ge zette verkiezing". Dc Italiaanse regering heeft Donderdag de Joegoslavische regering voorgesteld, de meningsverschillen, die met betrekking tot de kwestie-Triëst zün gerezen, even tueel voor te leggen aan het Internatio nale Hof van Justitie te Den Haag. Zij heeft voorts de Joegoslavische rege ring uitgenodigd de maatregelen in te trekken, die het Joegoslavische militaire commando in de zóne „B" van het vrije gebied van Triëst „in strijd met het vre desverdrag" heeft genomen. echter totaal gewijzigd: weliswaar bleef de export zich in opwaartse lijn ontwik kelen, doch de belangstelling voor het verrichten van aankopen nam voortdu rend af. De oorzaak daarvan was gelegen in de veelal onaantrekkelijke prijzen van de Braziliaanse exportproducten. Het ge volg was, dat het oorspronkelijke en ge durende enige jaren bestaande tekort aan accoordvaluta geleidelijk plaats maakte voor een steeds stijgende en thans weer aanzienlijke vordering van Nederland, waarvan niet kan worden verwacht, dat zij binnen afzienbare tijd zal kunnen wor den gebruikt voor aankopen in Brazilië. Uiteraard heeft deze ontwikkeling het noodzakelük gemaakt middelen te bera men om nieuwe aankoopmogelükheden in Brazilië te scheppen. Besloten werd de door de omstandigheden onvermüdelijke maatregel een zo soepel mogelük karak ter te geven, dat exporteurs in het ver volg niet meer als tot dusver gebruikeiük onmiddellijk afrekening in guldens ont vangen ,doch voorlopig in cruzeiros wor den gecrediteerd. Deze cruzeiros, die vrij verhandelbaar zjjn op de termjjnmarkL kunnen door importeurs, na verkregen vergunning der Nederlandse Bank. wor den aangewend voor aankopen in Bra zilië. Van regeringszijde wordt nog mede gedeeld, dat de exporteurs, die volgens goed handelsgebruik het risico van richtige betaling hebben gedekt bij de Nederlandse Bank of de Nederlandse Credietverzekering Mij, geen schade zul len ondervinden van de gewijzigde pro cedure. Tot opvolger van generaal-majoor ir M. Tans als gouverneur der residentie is met ingang van 1 November benoemd luite nant-generaal D. C. Buurman van Vree den, Nederlands territoriaal bevelhebber, tevens bevelhebber le militaire afdeling. Op Zaterdag 1 November, liet hoogfeest van ALLERHEILIGEN, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. De Westduitse regeringspartijen (dit zijn: de christen-democratische Unie. Ie vrije democratische partij en de Duitse partij) hebben Donderdag in de bondsdag bekend gemaakt, dat zij de behandeling in tweede en derde lezing van de verdra gen tussen West-Duitsland eir> de Weste lijke mogendheden op 26 en 27 November a.s. verlangen. In het seniorenconvent, dat zich Donderdag met deze kwestie heeft bezig gehotifien, is men het niet eens kunnqp worden met de socialisten. 79 (Van onze correspondent) Niet minder dan 27 exploitanten van geheime zenders, die allen btf een uit gebreide speurtocht van de P.T.T.-opspo- ringsdienst in Drenthe tegen de lamp lie pen, hebben de Asser politierechter gis teren zes uren achtereen bezig gehouden. Deze eigenaars en assistenten van „Rood- ussELMïmvïssmstellen (Van een verslaggever) ENKHUIZEN, Donderdag Aan dc Oostwal wijkt het water In dc Oosterpolder groeit, Iiectaar na licctaar en ten koste van milliocnen liet op dc voormalige zee veroverde land nu verder in bet IJsselincer, en in Harderwijk, in EIburg, in Kampen telt bet vissersvolk intussen, bitter cn met steeds stijgende zorg, dc dagen welke bet nog resten. „Volgend jaar" zegt schipper Jansen, «le voorzitter van dc afdeling Harderwijk der Com binatie van IJsselmeervissers, „volgend jaar vis ik voor bet laatst. Ik heb drie zonen, maar ik heb d r geeneen bij de zee gedaan, want voor ons is de zee nu dood. Zij was ons al vijandig, de laatste jaren. Om de Noord is Harderwijk niet meer te bereiken. Dat betekent een omweg van vijftig kilometer voor iedere visvaart. Het betekent ook verhoging van onze onkos ten; en alleen de hemel weet hoeveel onkosten de IJsselmeervissers de aatste jaren al hebben gemaakt. Er was een maand, dat ik, als gevolg van de vliegtuigwrakken in het IJsselmeer, duizend gulden schade aan mijn netten had" Het vissersvolk is bitter inderrt-ia.l Met ^tmennhetaJuijd "ict wennen, dat men het zün eigen zee ontnam .dat tune stukkie water!", en het maakt zich zorgen over dc nieuwe dramas die on der de vissersmannen, de Oosterpoldèr cn dc geprojecteerde grote polders in Zuid cn West zullen gaan veroorzaken. Hun ervaringen met <je Zuiderzeesteun- wet. daterend uit 1925. hebben de vissers het vertrouwen ontnomen in de intenties van de regering. „Wij zijn vergeten Ne derlanders", zegt men rond het IJssel meer, „en met iedere nieuwe polder worden wij verder in de hoek gedrukt. Want opnieuw wordt straks, noodge dwongen onze vissersvloot met de helft verkleind. Het betekent, dat ruim 400 botters uit de vaart gaan (en in elk schip steekt 20.000!) en dat stellig méér dan vier honderd vissersgezinnen dan ge dwongen zullen zijn, de „zee" de rug toe te keren. Wat hun te wachten staat als de Zui- derzeesteunwet ongewijzigd gehand haafd zou blijven, kunt gij links en rechts rond het IJsselmeer zonder enige moeite vernemen. „Myn vader", zegt schipper Jan Last Hoorn, „bevoer de zee totdat de Afsluitdijk hem dwong, zijn beroep op te geven. Hij kon geen enkele richting meer uit: hij was daar voor te oud van jaren. Daarom „steun de" hem de overheid. Hoe? Met drie voor-oorlogse guldens per week! I s het dan geen schande? Men heeft destijds, toen men met de drooglegging begon, van dit vissersvolk een ruime mate van begrip gevraagd. Men verwachtte van hen, dat zy de oorzaak èn de noodzaak van onze landbonger be grijpen zouden. Men beloofde gul en onder het motto ,er zal geen smet kleven op het werk der drooglegging" hen te helpen bij de enorme moeilijkheden welke zouden komen te rusten op de brede schouders der vissers die moesten toezien hoe mep hun de zee èn hun broodwin ning ontnam. Doch de wet was vaag. Zij bevatte weinig concreets. Men kon haar op duizend verschillende manieren inter preteren. doch men koos, zo zegt men rond het IJsselmeer. de allerkrenterigste. In de grote gelagkamer van „Die Port van Cleve" in Enkhuizen, waar het bestuur van de Combinatie van IJsselmeervissers Donderdag de pers een exposé gaf van de moeilijkheden waarmee het vissers volk al te kampen heeft en de grauwe dingen welke het nog boven het hoofd hangen, vertelde de oude Kampense schipper Dijkman zijn eigen ervaringen. „Je hèt helemaal geen recht", zei de man die, destijds, oprecht geprobeerd had, voor zich zelf en zijn gezin een ander bestaan te veroveren. „Ik begon een winkeltje", zegt Dijkman, „en als ze me 'n jaar lang mijn twaalf gulden „steun" hadden laten houden, dan had ik het geklaard. Nu ging het oin zeep, Ik moest terug naar zee. Ik ben nu vijf- cn-zestig geweest en straks dwingt men mij om de zee te verlaten. Er is geen ruimte meer voor alleman. Dan sta ik aan de wal en misschien verwijst men mij naar Armenzorg: je hèt immers geen recht?!" „De Zuidcrzcestcunwet moet gewijzigd", had in diezelfde büecnkomst ook dc heer Krijger, burgemeester van Lemmer en voorzitter van dc Vereniging van Zuid- zeegemeenten, met klem betoogd. En de juridische adviseur der Combinatie van IJsselmeervissers, mr F. J. A. Verberk had met evenveel nadruk verklaard, dat het rechtsgevoel der schippers alleen dan bevredigd wordt als hun een billüke scha deloosstelling wordt verleend en als, met meer zorg dan tot nu toe. getracht zou worden, de betrokkenen aan een nieuw bestaan te helpen. Het heeft, aldus de heer Verberk, op dit gebied aan zeer veel ontbroken. Het testen en herscholen der jonge vissers is piet met voldoende zorg aangepakt en meestal moest het gebeuren op initiatief én op kosten van de vissers zelf. Men is blijkbaar van mening, dat men een visser tot niets beters kan „omscholen" dan H> de. in de polder al bijna klassiek gewor den kantonnier of bruggewachter. Men zou, met royalere steun, vele vissers in staat kunnen stellen, in de polders zelf een nieuw bestaan te vinden in een eigen bedrijfje of in een zelfstandig ui geoefend beroep. Doch in de practijk was het tot nu toe zo, dat slechts een enkeling zich behoorlijk redde, en dat de res, nana men zijn spaarcentjes had opge eeid. ge dwongen was, de rest van^zijn leven te slijten als sjouwerman. Men heeft nu een aantal wensen, welke men, naar het bestuur der Combinatie van IJsselmeervissers verklaarde, inge willigd moet krijgen, wil men van de gedupeerde IJsfidmeervissers indeidaad geen „vergeten Nederlanders" maken. Men hoopt deze verlangens t0t uitdruk king tc kunnen brengen in ren interde partementale commissie aan wier samen stelling op het ogenblik gewerkt wordt (zü het niet tot ieders bevrediging; aan dc, toch stellig belanghebbende Vereni ging van Zuidcrzee-gcmcentcn werd, bij voorbeeld, een plaats in deze commissie om weinig verklaarbare redenen gewei gerd); men wil mécr stemmen van be langhebbenden in de reeds bestaande Generale Commissie, waarin de schippers tot nu toe slechts door één stem verte genwoordigd werden (tcrwül er niet min- *ler amb*enaren 'n deze commis- sie zitting hebben!), en men wil verder tou court voor de gedupeerde vis sers geen aalmoes doch récht Het recht op billüke steun in mocilükhedcn die bui ten dc wil van het vissersvolk zün ont staan. borstje". „Sport", „Vrü'buitcr", „Excel sior", „Monte Carlo", „Olympia", „De Zwaluw", „Meteoor", „Koekoek" cn „Oki- do" worden veroordeeld tot straffen, die varieerden van 10.boete of 5 dagen tot een gevangenisstraf van 6 weken. De grootste slag sloegen de P.T.T.-man- nen in de omgeving van Hoogeveen, waar zp de zender „Sport", die later omge doopt werd in „Roodborstje" en „Vrij buiter", liquideerden en waarbij twaa'I mensen betrokken waren. De hoofdver dachte was hier de 30-jarige timmerman Jan de J., die momenteel in Rotterdam woont en die het vorig jaar een zendap paratuur kocht. „Om geld te verdienen", zei hij, want in de oorlog ben ik alles kwijt geraakt. Deze verdachte, die uit een kippenhok In Zuidwolde uitzond, w ird veroordeeld tot 1 maand. Drie andere verdachten, t. w. de 26-jarige bekleder Auke de V., de 26-jarige arbeider Hendrik K en de 41-jarige venter Johannes B. al len uit Hoogeveen, kregen ieder 3 weken; de overigen, die betrokken waren bij dit geval 2 weken of minder. Er stonden verder nog aetherpiraten te recht uit Zuidwolde en de Drentse Zuid- Oost hoek. De één had het zenden be schouwd als een „sport", een ander als een liefhebberij, terwijl een derde wilde experimenteren. De zwaarste straffen wa ren hierbij voor de 22-jarige landarbeider Derk S. uit Erica (6 weken), de 22-iarige electromonteur Johannes W. A. B. uit Zuidwolde en de even oude landloper Egbert B. uit Wachtum, welke beide laat- sten elk 1 maand kregen. Er werden voorts nog geldboeten van 125,en lager opgelegd. In alle geval len werd de inbeslaggenomen apparatuur verbeurd verklaard. Als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twenthe cn Salland heeft de heer ir Ch. Th. Stork, gedele geerd commissaris der Koninklüke Ma chinefabriek gebr. Stork en Co N.V., mee gedeeld, dat vü' grote Nederlandse fa brieken momenteel bezig zü" een gastur bine te ontwikkelen. Onlangs verschenen daarover, zoals men weet, reeds de eerst* berichten. De werkzaamheden aan dit ob ject zün dermate ver gevorderd, dat deze Nederlandse gasturbine binnenkort proef zal draaien. Volgens een door een der raadsleden in de gisteren gehouden gemeenteraads vergadering te Apeldoorn gedane mede deling heeft de directie van de Apel doornse Nettenfabriek Von Zeppelin en Co. N.V. kort geleden 31 arbeiders ont slagen, terwjil thans aan 64 andere ar beiders per 1 November a.s. ontslag is aangezegd. Dit ontslag zou verband hou den met een teruggang van export orders. De directie van de nettenfabriek, noch die van de Gewestelijke Arbeids beurs bleken, bij navraag, bereid, eni gerlei mededeling hieromtrent te ver strekken. Intussen heerst onder de arbeiders grote vrees, dat nog meer ontslagen zul len volgen. De nettenfabriek heeft zich na de oorlog sterk uitgebreid en nam verleden jaar de duizendste arbeider in dienst, waarmede zühet grootste werd van de te Apeldoorn gevestigd* bedreven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1