Eisenhower tokkelde op een ernstige snaar Een traditie gebroken: partij strijd tot de laatste minuut Leiding blij ve bij Ministerie van Economische Zaken I Wijziging Vestigingswet Klein bedrijf 1937 Van Werkloosheidsverzekering naar Sociale Voorzieningsregeling SMOKKELAARS DANSTEN Emigrantenschepen zijn normaal volgeboekt 3 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Apostolaat in eigen land vraagt onze volledige aandacht gehei me Géén besprekingen over Korea °PJe Sinterklaas op televisie-scherm P Wêkt"- wmmm Overgang gaat niet automatisch Dinsdag 4 November 1952 Rookbommen voor de raadsleden Wilde zwijnen kwamen op bezoek mSltfiTSSm "f'Z'liinl Sta stand Middenstand wil ook vervoersbedrijf onder werkingsfeer hebben Toen honderdduizendste kilo boter „over" was Voorlopig Znivelfonds ingesteld Nóg niet! Vaarwel" aan Heroldsbach Duizend buitenlanders bezetten de open gevallen plaatsen Personeel Raden van Arbeid overgeplaatst Toon goede wil WEERBERICHT Toch woningen voor militairen in Huijbergen Op klaarlichte dag in Groesbeeh Deze opnamen werden mens I dc. 3',4 uur (inrolde ^^^utrei ^L Wat staat er nog meer op het spel? Geen voorspellingen! Volksspel voor „100 jaar Kromstaf" IJZEREN KUVR! Melkprijs voor de boer nog niet vastgesteld Italiaanse premier doet beroep op Joegoslavië NEW YORK IN DE ROOK De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind, aanvankelijk Zuidelijk, later Zuid- Westelijk tot Westelijk. Vannacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Woensdag 5 November: Zon op 7.42 uur, onder 17.05 uur. Maandag op 18.5S onder 12.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Amerika trok naar de stembus Vandaag beslist liet Amerikaanse electoraat wie in de komende vier jaar president der V. S. zal zijn. In een speciaal bulletin voorspelde de Amerikaanse meteorologische dienst, dat de weersomstandigheden gunstig zouden zijn. En men verwachtte dan ook, dat een record aantal kiezers naar schatting tussen de 55 en 60 millioen van hun „patriottisch privilege" gebruik zouden maken. Voor bet eerst werd en dit is tekenend voor de bitterheid, waarmee de campagne, vooral in zijn eindfase gevoerd is gebroken met de oude traditie, dat op de dag vóór de verkiezingen door de twee candidaten geen propaganda wordt gemaakt, maar slechts een algemene oproep tot de bevolking wordt gericht om de stemplicht te vervullen. Eisenhower te Boston, en Stevenson te Chicago hebben gister avond nog redevoeringen gehouden voor de radio en de televisie teneinde in een laatste poging de onzekere kiezers, waarvan er ditmaal een relatief groot aantal rondloopt, achter zich te krijgen. Radio-Moskou heeft verklaard gemach tigd te zijn de berichten tegen te spreken, volgens welke geheime Amerikaans-Sov- Jetrussische besprekingen zouden worden gevoerd over de Koreaanse kwestie. De vorige week heeft ook de Ameri kaanse delegatie naar de Algemene Verga dering der V.N. een dergelijke tegenspraak gegeven. Daarvoor, zo tekent Reuter hier bij aan, had de Indische delegatie reeds tegengesproken, dat Westerse diplomaten voorgesteld hebben, dat India een actieve diplomatieke rol bij de Koreaanse kwestie zou gaan spelen. D P.A. meldt uit Bonn, dat volgens de voorzitter van de werkgemeenschap van Duitse vredesverenigingen, professor F. Siezmund—Schulte, vooraanstaande kerke lijke personen uit West-Duitsland en Scan dinavië besloten hebben de koning van Zweden te verzoeken zijn bemiddeling te verlenen bij het conflict tussen Oost en West. De gemeenteraad van Huijbergen. hee^t alsnog besloten tot het bou ,nn€n- acht woningen voor militaire Er was geen discussie en geen stemm voor nodig om tot dit besluit te gerak De rust in het dorp is nu weer gekeerd. Zoals men zich zal herinneren, besloot de raad enige tijd geleden met vier tegen drie stemmen een voorstel van B. en W. tot het touwen van 15 woningen voor militaire gezinnen af te wijzen. Ook de bouw van slechts tien woningen kon geen genade vinden, „omdat militare ge zinnen niet in Huijbergen thuishoren", zoals een der tegenstemmers zijn mening argumenteerde. Op dit besluit is een protestactie van het kiezerskorps ge volgd- Zeventig procent der kiesgerech tigden in het dorp liet weten, dat het van het raadsbesluit niet gediend was en militairen plaatsen 's nachts rookbommen voor de deur van de raadsleden, die tegen hadden gestemd. Het bosrijke Groesbeek, ten Zuiden van Nijmegen, is gisteren in opschudding ge bracht door een aantal zwijnen, dat op klaarlichte dag door de dorpsstraten en de tuinen rende. Uit de richting Reichswald kwamen ze naar het dorpscentrum, waar de rijkspolitie een zevental signaleerde. De beesten renden als razenden over dc landerijen en zochten tussen de huizen een wijkplaats, maar ze werden overal op gejaagd door de dorpsbewoners. Bij een gezin, waar de echtelieden in de keuken zaten, kwam een der zwijnen door de achterdeur naar binnen, waarna het beest een inspectie in het achterhuis hield, en vervolgens even in de keuken kwam neuzen. Toen de dieren later in de ver schillende bossen een schuilplaats vonden, gingen enkele boswachters met het geweer er achter aan jagen. Men vermoedt o.a., dat de zwijnen, door honger gedreven, zich tussen de mensen hebben begeven, maar er wordt ook gedacht aan een jacht op Duits gebied. De republikeinen hebben van deze laatste dag nog een grootscheepse (en dure vertoning willen maken. In de belangrijke en door zijn 45 kiesmannen mogelijk beslissende staat New York be stond gouverneur Dewey, de verliezer van 1948. het om van 's morgens zes tot middernacht ieder uur een tijdlang voor de radio e komen om Eisenhower's zaak te bepleiten. Van tien uur af t0t midder nacht was hij zelfs onafgebroken bezig. Meer aandacht werd door het Republi keinse hoofdkwartier uiteraard gevraagd voor het optreden van Eisenhower zelf. die op de nationale televisienetten ver scheen, zowel onmiddellijk vóór als na een Democratische uitzending, waarin op dramatische wijze de twee mogelijk komende cn dc twee in ieder geval gaan de mannen waren bijeen gebracht. President Truman en vice-president Barkley waarschuwden de bevolking nog eenmaal voor de gevolgen van een repu blikeinse overwinning, welke volgens Tru man een ernstige bedreiging voor de dier bare burgerlijke vrijheden zou vormen en het gevaar voor een nieuwe econo mische depressie inhield. Naast deze twee dragers van het democratische be wind der laatste vier jaren, stonden Stevenson en Sparkman. Stevenson hield vervolgens zijn laatste appèl. Eisenhower's redevoering was door zijn partij aangekondigd met de twijfelachtige aanbeveling: „Een van de grootste uren uit de geschiedenis der televisie". In zijn eerste uitzending liet hij zich voorzichti ger uit over zijn beloofd bezoek aan Korea. De grote ideologische strijd in de wereld zou er niet <j0or worden opgelost, zei hij. Hij zou er heen gaan om infor matie uit de eerste hand op te doen. die mogelijk waardevol zou zijn. In zijn tweede uitzending sloeg de gene raal een zeer ernstige snaar aan. Hij wenste zich op dit beslissende uur niet te verliezen in politiek vuurwerk, dat wel gebruikt werd om de massa in beweging te brengen. Op dit ernstige ogenblik wijdde hij zich aan een hoge zaak: het winnen van de wereldvrede „Omdat ik geleerd heb. dat vrede de dierbaarste scha van de vrije mens is, heb ik besloten mij te wijden aan de groove taak, om <3g oorlog verre tg houden". Hij deed vervolgens een felle aanval op •t goddeloze communisme". „Het kwaad van het communisme is n:et slechts een nieuwe versie van de oude Tsaristische een glas water in dc hand, leidt ~j kalm in. Acheson (links) e vaardigde van Groot Brittannie, a Lloyd (tweede van links) tonen 1! houding, dat zij hopen, dat ook de h-MS. - niet afkerig zyn van onderhandelt"y Middelste foto: Visjinski tracht overigen duidelijk te maken dat hij he intrekken van het voorstel van het Wes ten eist en niet alleen dat; hij wil da het Westen zich volkomen terugtrekt. Foto onder: Visjinski richt zich nu rechtstreeks tot de Amerikaanse en Britse gedelegeerden en slingert hun de ernstigste verwijten naar het hoofd. De gedelegeerden schijnen er echter aan ge- wend. te zijn, n ant zij tonen geen enkel teken van opwinding. Vlak achter Lloud zien we sir Gladuiyn Webb. ambities. „Het was niet de geest van Peter de Grote, die Masaryk door he raam stoottg en het hart van de moedige kardinaal Mindszenty brak. De diepe wortel van het kwaad, dat ons bedreigt, wordt niet gevormd door mate riële behoeften. Armoede moet als zodanig door de vrije mensen worden bestreden. Wij moeten een sociaal program hebben, dat zo doeltreffend is, dat geen leerstel ling van politieke wanhoop wortel kan schieten Het communisme groeit echter niet alleen in de achterbuurten. De be ruchtste communistische agenten van onze dagen stonden niet in de rij voor brood, toen zij het verraderlijke besluit namen, om de Sovjet-Unie te dienen". Zij komen al te vaak voort uit kringen, die geen materiële nood kenden, zo vervolgde Eisenhower. Hij zeide „zijn leven te zullen leven' met een vurig gebed om Gods leiding, ..opdat ik nederig zal mogen bijdragen, dat ons volk in ere, vrijheid en vrede leeft". Sprekend over behoefte aan eens gezindheid zeide Eisenhower, dat alle groepen en klassen zich met zelfopoffe ring dienden in te zetten voor het wel van het gehele volk en de regering dien de met vaste hand op te komen voor de belangen der minst bedeelden. Tegelijkertijd met het kiezen van de kiesmannen, die op hun beurt de pre sident zullen aanwijzen, moesten de kie zers zich tevens uitspreken over de can didaten van het Huis van Afgevaardig den, dat in zijn geheel vernieuwd wordt Alleen de drie afgevaardigden van de staat Maine zijn al eerder gekozen. Voorts zijn er 34 zetels voor de Se naat in het geding: 32 wegens de nor male periodieke aftreden van een derde van de 96 leden, en twee wegens sterfgevallen. Tenslotte kiezen de Ame rikanen in 29 staten nog een gouverneur. Het is daarbij uiteraard niet nodig, dat in al deze gevallen op de candidaten van eenzelfde partij gestemd wordt, maar men constateert meestal dat de voorkeur voor de presidentiële candi- daat ten goede komt aan zijn partij genoten. Ook op dc laatste dag voor de beslissing hebben de gevestigde „opiniepeilers" het niet aangedurfd een voorspelling over de afloop te doen. Gallup gaf gisteren: Eisenhower: 47 pet, Stevenson: 40 pet, onbeslist: 13 pet. Gallup meende, dat Eisenhower onder de „on- zekeren" de beste kansen maakte, maar hij moest dan echter eerst Stevenson's groeiende populariteit tot staan brengen. Een waarlijk Sibyllijnse uitspraak! De Crosley-poll gaf Eisenhower 47,2 en Stevenson 42,3 pet, bij een onbeslist per centage van 9,9. Hü achtte het echter mogelijk, dat do situatie zich zou voordoen, dat Eisenhower dc meerderheid der stemmen zou behalen, doch Stevenson dc overwinning. Dit is mogelijk omdat bij het Ameri kaanse systeem de stemmen per staat, en niet naar het totaal in het gehele land gerekend worden. Men acht het mogelijk, dat Stevenson, door een zeer krappe meerderheid in de dichtbevolkte staten, de relatief belangrijke groep kiesmannen dier staten achter zich krijgt (wie de meerder heid in een staat heeft hoe klein ook krijgt nu eenmaal alle kiesmannen), terwijl hij in andere staten ruim klop zou krijgen, zonder dat het geringere aantal kiesmannen uit deze laatste staten zijn overwinning ongedaan kan maken. Ook de opiniepeilers Elmo Roper en Lu- bell achtten deze mogelijkheid aanwezig. Men was het er over eens, dat de beslis sing zou liggen in de grote staten New- York, Californië, Illinois. Ohio en Penn- sylvanië. Wat er van al deze berekeningen uit komt, zullen wij spoedig trvaren! De uit slagen zullen, naar men verwacht, in de loop van Woensdag binnenstromen. Wan neer de beslissing valt, is niet te voorzeg gen. 99 99 De Stichting 1853—1953 heeft de Nij meegse journalist H. Wehberg, redacteur van „De Gelderlander", opdracht ver leend tot het schrijven van een humoris tisch spel, dat tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van de eeuwherdenking van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie „100 jaar Kromstaf" door het ge zelschap „Wijk C. op de planken" te Utrecht in de open lucht zal worden op gevoerd. De heer Wehberg heeft de opdracht aanvaard. Het spel, dat voorlopig de titel: „Sta op je stand", draagt, zal zich op een plezierige wijze bezig houden met de verhouding tussen de standen. Het zal op Zaterdag 16 Mei 1953 en zo mogelijk aan de voet van de Jacobi- toren worden uitgevoerd. (Van onze correspondent) Op Zaterdagmiddag 22 November zal een extra televisieuitzending worden gege ven van de aankomst van St. Nicolaas te Amsterdam. De t.v.-camera's zullen op de Dam worden opgesteld. De regering heeft voor deze extra uitzending toestemming verleend. De camera legde enige gelaatsuitdruk kingen vast van de republikeinse en de democratische candidaten voor het pre sidentschap van de Verenigde Staten gedurende de laatste dagen van een intensieve en koortsachtige verkiezings campagne. Op de bovenste foto's zien we de democratische candidaat, Adlai Ste venson, op de onderste de republikeinse candidaat, Dwight D. Eisenhower. De gelaatexpressies van beiden werden fotografisch genoteerd tijdens: het in gedachten verzonken zijn (links), in het vuur van hun rede (midden) en in een uitbarsting van vrolijkheid. DE secretaris-generaal van de Franse Communistische partij Maurice Thorez verblijft reeds twee jaar in dc Sovjet-Unie voor ccn geneeskundige behandeling. Bepaald „gezond" schijnt intussen de politieke lucht daar niet te zijn, want Thorez komt voorlopig niet terug. Nu hebben partjj-gcnoten, die hem be zochten, verklaard, dat de gezondheid van kameraad Maurice niets te wensen overlaat, doch die hebben zeker geen gezonde kijk op iemands gezondheid. In elk geval wordt het IJzeren Scherm voor Maurice voorlopig nog even ge zond geacht als voor sómmige patiënten een ijzeren long. Wat dat betreft, wij geloven, dat dc communistische oppcr- leidcrs wel over ijzeren longen dienen te beschikken om die lange redevoerin gen uit te schreeuwen. Men kan zich er over verbazen, dat onze sovjet-potentaat Paul dc Groot niet in Moskou is voor een ijzeren kuur. Wel licht wordt dc Groot, echter niet als ccn ..grote" ijzervreter beschouwd. Al heet hij de Groot, daarom is hij in de rood gekleurde bril van dc communistische hoogwaardigheidsbekleders nog niet groot. Men vond het wellicht in Moskou wat „kleintjes", dat hij op het grote Sovjet- feest met een nationale vlag kwam aan dragen Enfin, laten wij daarover ons het hoofd niet breken. Maurice Thorez moet voor lopig het aan Maurice Chevalier over laten om het Franse publiek te vermaken. En wij hebben nog geen „grote" man van Russisch ijzer en staal, al zit er wat staal in! ANALYST. De commissie van overleg der drie cen trale middenstandsbonden waarin samen werken de Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden met betrekking tot het wetsontwerp, dat een wijziging van de vestigingswet kleinbe drijf 1937 beoogt. Naast de waardering voor de vele verbeteringen, welke het wetsontwerp brengt, hebben de midden standsbonden in dit adres hun bezwaren naar voren gebracht tegen bepaalde on derdelen van dit wetsontwerp. Zo achten zij het ongewehst, dat door de uitbreiding van de werkingssfeer van de wet het uniforme uitvoeringsbeleid, dat tot nu toe bij de minister van Economische Zaken heeft gelegen, wordt verbroken. Tegen de uitbreiding als zodanig bestaat geen enkel bezwaar, maar de midden standsbonden menen, dat voor deze wet. t. a. v. alle bedrijven de minister van Eco nomische Zaken primair bevoegd zal moe ten blijven en de overige ministers ,wie het aangaat" slechts secundair. Het gaat hier om de interne functionne- ring en gezondmaking van de onderne mingen. Deze materie behoort voor alle ondernemingen tot het ressort van de mi nister van Economische Zaken. De be- Naar „La Librc Belgique" gisteren schreef, wordt in dc Belgisch—Neder landse grensstreek opnieuw een leven dige smokkelhandel gevoerd in Neder landse boter. Volgens het blad gaat het thans niet meer om aankopen door parti culieren in Nederland van kleine hoeveel heden boter, doch betreft het gehele ladingen boter, die clandestien de grens worden overgebracht en waartegen de douane machteloos zou staan. „i Zich inspirerend op de film "Het Sjlf der smokkelaars", die thans in de Bei- gische bioscopen draait heeft n smokke- •laarsbende kortgeleden aan de Beigiscn zijde van de grens een groot bai £e°rga~ niseerd ter gelegenheid van de honderd duizendste kilo boter, welke zij fraudu leus in België had ingevoerd De deel neming aan het feest was zeer groot doch de douanebeambten, die ook een uitnodi ging hadden ontvangen, hadden het beter Binnenkort zullen tie eerste werknemers, die met ingang van 1 Juli j.l. via de Wachtgeld-Werkloosheidsverzekering hun uitkering ontvangen daar van afvloeien, omdat de uitkeringsperiode (in het algemeen 21 weken of 126 dagen totaal) een einde neemt. Met <j;t einde nadert, indien men nóg v7„ °7S- 1S' de °yerSang naar de Sociale dp r7T»,niITvSregieling- welke regeling door i „fpt 67S DVOOr Sociale Zaken, dus! uitgevoerd. Bedl^ereniging. wordt Die overgang geschiedt niet automatisch dus zal men om hiervoor in aanmerking te komen een aanvraag daartoe bij voorn Dienst moeten indienen. Ter verzekering van een direct aanslui tende uitkering dient deze aanvraag tiidig te geschieden, zo mogelijk in de week voorafgaande waarin men raakt uitge trokken. De practijk met de vroegere O U en S.B. regeling heeft echter geleerd dat'be- betrokkenen zich in het algemeen pas be wust worden van hun uittrekken, wanneer geen uitkering meer volgt. Hét is daarom gewenst, dat de Bedrijfs vereniging tijdig, d.i. bij de voorlaatste uitkering, aan betrokkenen kennis geeft van hun uittrekken en wel schriftelijk, met vermelil'ng van het totaal aantal te trekken dagen, alsmede datum eerste en laatste dag van recht op uitkering. Dit zal enerzijds tijd en kosten met zich-brengen, anderzijds, door overlegging van dit formulier aan de Dienst voor Sociale Zaken door betrokkenen, tijd en kosten sparen, want nadere informatie over en weer 'wordt daardoor overbodig en last not least zal een aansluitende uil kering volgens de Sociale Voorzienings- regeling mogelijk zijn met alle voordelen van dien. Zoals bekend, neeft de Stichting voor de Landbouw de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening voorstellen ge daan, die betrekking hebben op het toe komstige melkprijsbeleid. Bij de beoorde ling van dit voorstel moet in aanmerking worden genomen, dat een en ander een wijziging met zich zou kunnen brengen van de melkprijs voor de consument. Daarom zijn ook de hiermede samenhangende vraagstukken in studie genomen. Onder deze omstandigheden, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, kan een even tueel gewijzigd melkprijssysteem voor het melkprijsjaar 1952—1953 niet per 1 Novem ber worden vastgesteld. Het ligt wel in de bedoeling de uit een eventueel gewijzigd systeem voortvloeiende nieuwe prijzen voor de boer met terugwerkende kracht per 1 November 1952 te doen ingaan. In afwachting daarvan heeft het Bedrijf- moeiïngen van andere ministers raken ex terne factoren zoals bijv. het bouwvolume of de verkeerstechniek, maar de interne functionnering en gezondmaking van de bouwondernemingen en de vervoersonder nemingen gaan hun niet rechtstreeks aan, doen is primair een kwestie van Economi sche Zaken. Aansluitend op dit bezwaar brengen de middenstandsbonden de wenselijkheid naar voren, dat ook het vervoersbedrijf onder de werkingssfeer van de wet wordt gebracht. Dit is zeer zeker gewenst en vrij eenvoudig uitvoerbaar ten aanzien van die takken van het vervoersbedrijf, welke niet vallen onder de wet Auto- Mevrouw Truman was er niet bij, toen de president en zijn dochter Margaret zich, ongeveer een maand geleden, in een plaats, die Truman bij zijn verkiezings veldtocht bezocht, als kiezers lieten inschrijven. Zij liet dit daar om Maandag voor een speciaal hof te Independence, in Missouri, doen. Bij de vragen, die zij hier voor moest, beantwoorden, bevond zich ook deze: ,JTcbt u zich wel eens aan een zware misdaad of^ wangedrag schuldig gemaakt „Nog niet", luidde het voorzichtige antwoord van de presidents- vrouwe. vervoer Goederen of de wet Autovervoer Personen. Maar ook ten aanzien van de takken van het vervoersbedrijf die daar wel on der jessorteren is het op grond van prin cipiële overwegingen gewenst, dat zij on der de werkingssfeer van deze wet komen te vallen omdat de technische verkeers- politiek onder de minister van Verkeer en Waterstaat ressorteert, doch de econo mische gezondmaking der vervoerson dernemingen een der zorgen moet z(1n van de minister van Economische Zaken. Voorts wordt er op aangedrongen, dat showrooms en toonkamers ook kunnen vallen pnder de bepalingen van een ves- tigingsbesluit, omdat op dit gebied onge wenste practijken bestaan. De adressanten achten voorts afdoende maatregelen tegen dubbele vestiging noodzakelijk. 99 Aan de toeloop naar Heroldsbach, ver oorzaakt door de beweerde, sinds geruime tijd reeds door de kerkelijke autoriteiten als onecht afgewezen, „Mariaverschijnin- gen", zal nu wellicht spoedig een einde komen. In de nacht van 31 October op 1 November heeft, naar de „verschijning" zou hebben aangekondigd, haar vertrek plaats gehad. Vierduizend mensen waren nog op de been gekomen om bij het „af scheid" tegenwoordig te zijn, onder bid den en zingen en ondanks stromende re gen en koude. Zelfs een kaarsenprocessie werd gehouden. Intussen zijn meer dan 20 personen door de Kerk geëxcommuniceerd wegens deel neming aan verboden verering. Van de zijde van de strafrechter lopen er nog processen wegens verboden propaganda enz. Mr Bolsius gehuldigd. Mr E. J. M. H. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland en plaatsvervangend commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland. >s op het kantengerecht te Leiden gehuldigd wegens zijn zilveren jubileum als voorzit ter van de Leidse voogdijraad. (Van onze Haagse redactie) Enkele bladen hebben de mening geuit, dat er bij de emigratie van Nederlanders naar Australië grote bedragen zouden kunnen worden bespaard, wanneer het vaarplan der gecharterde schepen zo zou zjjn ingericht, dat de emigrantenschepen beter bezet zouden zjjn. De commissaris voor de emigratie, mr ir B. W Ha'-eman, gevonden er 'och maar niet heen ie §aa" Volgens „La Libre Belgique' wordt de hoeveelheid boter, die in 1951 van Nede - land naar België werd gesmokkeld, op 8 millioen kilo geschat, een waarde ver tegenwoordigend van 500 millioen francs. Ook zouden er op het ogenblik veel kachel9 en haarden uit Nederland naar België worden gesmokkeld. De vaste koers van de Nederlandse gulden meent het blad voornamelijk te mogen toeschrijven aan de grote vraag die naar deze valuta bestaat van de zijde der Belgische smokke laars. Het blad betoogt tenslotte, dat van Nederlandse zijde niets gedaan zou wor den tegen deze smokkelhandel en dat men sedert enige tijd zelfs het toezicht in de grensstreek vrijwel zou hebben op geheven. Maar deze bewering laten wij uitdrukkelijk voor rekening van het Brusselse blad. Wij zouden haar niet graag voor de onze nemen. Advertentie. Reeds nu zijn ongeveer 670 perso neelsleden van de Raden van Arbeid ge plaatst b(j de nieuwe bedrijfsverenigin gen en het gemeenschappelijk admini stratiekantoor (G.A.K.), terwijl verwacht mag worden, dat de totale afvloeiing bij de Raden van Arbeid in verband met de reorganisatie van de sociale verzekering 800 a 900 man zal bedragen. Hot laat zich dan ook aanzien, dat slechts een gering deel van het perso neel van de Raden van Arbeid, dat op op wachtgeld zal worden gesteld, niet in een passende functie bij het G.A.K. en de nieuwe bedrijfsverenigingen kan wor den geplaatst schap voor Zuivel inmiddels een voorlopig hee" in e«n gisteren gehouden pers conferentie deze zaak nader belicht. Hij wees er daarbij op, dat het vaarplan der schepen enigszins in de war werd gestuurd door de in September genomen maat regel van de Australische regering, waar bij het vertrek van de niet-geschoold^i emigranten enigszins werd opgeschort. Znivelfonds ingesteld, teneinde o.m. uit betaling van de zuivelwaardetoeslagen mogelijk te maken. *9 Premier De Gasperi van Italië beeft heden in een rede ter gelegenheid van de dag van de nationale eenheid" van Zuidslavië „een daad van goede wil" gevraagd, teneinde het vraagstuk Triëst te regelen. Sprekend op het oorlogskerkhof te Redi- puglia in Noord-Italië, waar 100.000 Italianen rusten, die gesneuveld zijn in de twee wereldoorlogen, zeide De Gasperi o.a.: „De democratie is geduldig en gaat heden' De^v^antwoorderkh"^001^1^) swigratiéTtop^van AustralVë aTkwamT h'eeït democratische Italië zijn ook de" Jwe en! Npripr1and Pnit,P rPi*Pn van de gecharter" bovenal. die van de geallieerden, die ons een vredesverdrag hebben opgelegd, dat zij niet konden handhaven. Later vervin gen zij het door een verklaring, die zij als „gentlemen" niet kunnen intrekken". Men neemt aan dat de premier hierbij zinspeelde op de BritsAmerikaans Franse verklaring van 27 Maart 1948, waarin gezegd werd, dat Triëst aan Italië 'V worden teruggegeven. Met de I.O.M. (International Organiza tion for Migration) was door Nederland in het begin van het jaar overleg gepleegd om voldoende scheepsruimte beschikbaar te hebben teneinde het toen vastgestelde emigratieplan te kunnen uitvoeren. Zo werd bijv. de „Fairsea" voor vijf re-zen gecharterd en de „Nelly" voor drie. De I.O.M. nam op zich de dollars te leveren, die nodig waren om deze schepen te charteren, zodat Nederland in zachte va luta zou kunnen betalen. Daartegenover bedong de I.O.M., dat zij een beroep op Nederland zou kunnen doen, om ook een deel van haór emigranten met deze sche pen te vervoeren. Toen in September de Nederland enige reizen van de gecharter de schepen kunnen afstoten, o.a. twee rei zen van de „Neily". Voorts werd met de I.O.M. een rege ling getroffen, waardoor het mogelijk is geworden de bezetting van de schepen, die binnenkort naar Australië zullen uitvaren, n.L de „Fairsea" en de „Johan van Oldenbarnevelt" normaal volge boekt te krijgen, doordat ongeveer dui zend emigranten van de I.O.M. met deze schepen mee zullen gann. De „Johan van Oldenbarnevelt" ver voert 1050 Nederlandse en 350 emigranten van de I.O.M.de „Fairsea" 1100 1200 Nederlanders en 700 van de I.O.M. Ook wat de gecharterde vliegtuigen be treft, heeft men getracht een aantal der overeengekomen vluchten te annuleren. Dit ging echter niet zo gemakkelijk. om dat de luchtvaartmaatschappij haar reis schema nu eenmaal op de overeenkomst had ingesteld. Toch zijn er nog ettelijke emigrantenvluchten vervallen Bovendien moet men niet vergeten, dat in sommige gevallen emigratie afhankelijk is ear. snel vervoer. Voor die gevallen kan men het luchtvervoer niet missen. Door de emigratiestop van Australië zal het aantal Nederlandse emigranten dit jaar van het oorspronkelijk geraamde aantal van 20.000 tot 16.000 worden terug gebracht. Hiervan zjjn ongeveer 40 pet verdragsemigranten en 60 pet emigranten, die op emigratiepermit vertrekken. Vol gens de gegevens die dc heer Haveman uit Australië heeft ontvangen, vinden de Nederlandse emigranten aldaar vrjj gere geld plaatsing. De één wat sneller dan de ander, maar binnen vier a zes maanden hebben zij toch zo goed als allen een be stemming gevonden. De Nederlandse emi- granten zijn nog altijd welkom in Austra lië. Voor hen liggen de mogelijkheden over het algemeen beter dan voor som mige andere nationaliteiten. De stad New York en haar omgeving zijn gehuld in een dichte rook, afkomstig van de grote (34) bosbranden die in de staat New York woeden. De rook hangt zo dicht boven de bossen, dat vliegtuigen van de bosbrandweer, die de vuurhaarden opspo ren, hun taak niet naar behoren kunnon vurvullen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1