Een vaak onridderlijke strijd vond een ridderlijk einde Stevenson bepleit: eenheid der steunend hun president burgers Soldaat: burger in uniform Paleisrevolte in het „Ministerie van Theodor Blank KAPITEIN VERKOCHT DRIE LEGERMOTOREN Onverzadigbaar imperialisme van Sovjet-Rusland Eisenhower en onze pers hadclen gisteren een uitstekende dag Vrij zacht weer helptol\0©0 EISENHOWER BERICHT Woensdag 5 November 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wordt geest van de oude Welirmacht weer vaardig? Nieuw Kartuizer klooster in Tubbergen Straf gevangenen van Columbus capituleren Grote boteruitvoer naar België Ons volk schijjit uit psychopathen tc bestaan Joegoslavische minister luchtte zijn liart Onregelmatigheden bij een bankiershuis WEERBERICHT K.. 5- Hier niet de bekende, bi ede glimlach, maar eert gelaatsuitdrukking, typerend voor wat Eisenhower in weikelijkheid is: een man van ernst en vastberadenheid. De voorsprong, die generaal Eisenhower als republikeinse candidaat voor het presidentschap der V. S. reeds bij de allereerste uitslagen op zijn democratische tegenstander Stevenson bleek te hebben behaald^ is gedurende het binnenkomen der daarop volgende uitslagen geen enkele maal teniet gedaan. Wel is hij enkele rnalen aan schommelingen onderhevig geweest, zodat de spanning er aan vankelijk in bleef en de strijd hedenmorgen vroeg nog onbeslist was. Om 4 uur Ned. lijd bedroeg dc voorsprong ruim 100.000 stemmen; een half uur later bleek hij verminderd te zijn tot nauwelijks 7 0.000, maar om 5 uur 20 begon zich reeds de overwinning van de generaal af te tekenen. Er waren toevn 10.311.000 stemmen op Eisenhower geteld en 9.062.000 op Stevenson. Bij elke volgende uitslag werd de voorsprong van de generaal sterk vergroot en omstreeks 7 uur 30 Ned. tijd gaf Stevenson toe, dat hij verslagen was en dat zijn tegenstander Eisenhower de strijd had gewonnen. Ontwerp goedgekeurd Stevenson wenst de V. S. en Eisenhower geluk Het volk wil een verandering!...." Geen champagne Belgische producenten vragen tegenmaatregelen ZWARE HOEST, BRONCHITIS! Dan p» a a SLU M - OPLOSSE N D OPBRENGST IN DRANK OMGEZET Arrestanten worden vastgehouden A^ze editie behoort een extra nummer van de MAASBODE- 16 pagina's bestaande, uitgegeven bij gelegenheid van de opening en plechtige inzegening van onze nieuwe druk kerij op Dinsdag 4 November 1952. Het bedoelde extra nummer wordt aan alle lezers van de Maasbode-Pers verstrekt, derhalve aan alle geabonneerden op DE MAASBODE, HET NIEUWE DAGBLAD, de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, de NIEUWE DORDTSCHE COURANT, de NIEUWE ZUID HOLLANDER, het dagblad TOEKOMST en DE WESTERBODE. De voor ons bedrijf zo gelukkige omstandigheid, dat de tech nische verzorging van onze dagbladen thans weder geheel in eigen hand is gekomen, wordt op uitvoerige wijze in onze extra uitgave, welke wij gaarne in de aandacht aanbevelen, toegelicht. DE DIRECTIE VAN DE MAASBODE-PERS. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Donderdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en tijdelijk enige regen voornamelijk in het Noor den van het land. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Matige tot krach tige en langs de kust tijdelijk harde wind tus sen Zuid-West en Noord-West. Donderdag 6 November: Zon op 7.44 uur, onder 17.06 uur; Maan op 20.04 u„ onder 12.54 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V 1 - v ...v" Amerika s millioenenvolk besliste: „Eisenhower F' Ook in een toespraak tot zijn teleurge stelde supporters liet Stevenson er geen twijfel over bestaan, dat hij zijn nederlaag sportief opnam. „Ik aanvaard de uitspraak van het volk van harte", aldus zei hij. „Zoals het jongetje dat een klap heeft ge kregen, ben ik te groots om te huilen, maar het doet me te veel pijn om te kun nen lachen". Na de sluiting van de stembureaux deel de het Amerikaanse ministerie van justitie te Washington mee, dat het nog geen enkele klacht over ongeregeldheden bij de verkiezingen had ontvangen. Dit is een feit zonder precedent in de politieke ge schiedenis van de Ver. Staten. Alle toekomstige Duitse officieren en onderofficieren zullen voor hun dienstne ming een cursus in staatsburgerlijke op voeding moeten doormaken, zo heeft de gevolmachtigde voor de veiligheidsvraag stukken, dr Theodor Blank, Dinsdagavond te Bonn medegedeeld. Deze cursus, die volgens Blank geheel vrij van partijpoli tieke beïnvloeding zou moeten zijn, zou ertoe moeten bijdragen, dat de nieuwe Duitse contingenten niet de geest van de vroegere weermacht zouden overnemen. Dr Blank heeft deze mededelingen ge daan, nadat hij met bondskanselier Adenauer had geconfereerd .,ov®r c"en kleine paleisrevolutie, die in zijn bureau (wel het toekomstige ministerie van de fensie genoemd) is ontstaan uit vrees, dat de invloed van officieren van de oude stijl er overwegend zou worden. Blank beloofde in dit verband binnen enkele da gen „hoogst interessante" mededelingen te zullen doen over Duitse recruterings- en oplcidinsplannen. De inzet van de kleine revolte in het toekomstige ministerie .van defensie is de door Blank herhaaldelijk gedane belofte, dat de toekomstige Duitse soldaat „een burger in uniform" zal zijn. Eén van Blank's jonge medewerkers, de perschef dr Kraske, heeft zijn .functie neergelegd omdat hij de vrees koestert, dat met dit begi.nsel geen ernst zalworden gemaakt. Kraske reist sedert jaar en dag, door Duitsland om het ideaal van de „burger in uniform" en van de nieuwe geest :n het komende Duitse leger te schilderen, die volgens hem weinig of niets gemeen zullen hebben met de geest der vroegere Pruisische opvattingen. Sedert een half jaar wordt de plan- (Van onze correspondent) Officieel is thans het door pater A. M. Jansen-Hepdriks en de beide architecten H. W. en C. H. G. Valk uit Den Bosch gemaakte ontwerp van het nieuwe Kar tuizerklooster, dat te Tubbergen gebouwd zal worden, goedgekeurd. Aan de archi tecten is daarmee de opdracht tot de bouw verleend. afdeling van het „ministerie" geleid door de vroegere overste Von Bonin, die na de aanslag van Juli 1944 met de leiding van de operatieve afdeling van Hitler's gene rale staf was belast. De door Von Bonin opgestelde recrute- rmgsplannen houden naar opvatting van Blank geen garanties in, dat de Duitse sol daat inderdaad van een nieuw type zal ziin Von Benin acht 't namelijk nodig, teneinde binnen twee jaren half millioen Duitse soldaten op de been te hebben, voor rlc opleiding gebruik te maken van de offi cieren en onderofficieren van Hitler's legers. Blank heeft deze plannen verworpen, doch Von Bonin niet uit zijn ambt ontl heven. Op grond van deze ontwikkeling heeft dr Kraske thans zijn ambt neergelegd en men verwacht, dat andere beambten dit voorbeeld zullen volgen. Door dit conflict zijn de in het „minis terie" bestaande tegenstellingen tussen voor- en tegenstanders van de aanslag op Hitier tot uiting gekomen. Kraske be hoorde in tegenstelling tot Von Bonin tot de mannen van 20 Juli" de tegenstan ders van de „Führer". Verwacht wordt dat het opstootje tot een interpellatie in de Bondsdag zal leiden. Ue opstand van 1600 gevangenen van «p strafgevangenis van Columbus (Ohio) £.y,?.r dagen geduurd heeft, Is Dinsdag deiüu„ met een volledige, onvoorwaar- l-Vr'Ii.T. overgave van de opstandelingen, j t dag had de directeur van contact perils voor het eerst telefonisch d™rby een n?S m'"tcrs gehad en hun „choo-v wL t,matllra gesteld. Uit het ftnklmn nnm'" toen ^eds op lakens en aanbiedingen spoilt™™" capHu,atie" De overwinning van Eisenhower stond reeds zo goed als vast, toen de bestem ming van nog niet de helft der uitge brachte stemmen bekend was. Dit komt, doordat dc president niet rechtstreeks wordt gekozen. De kiezers (96 miliioen Amerikanen hebben stemrecht, maar hiervan maken er gewoonlijk slechts tussen de 50 en 60 millioen gebruik) wij zen staat voor staat dc leden van een 331 zetels tellend kiescollege aan. Niat iedere staat heeft hetzelfde aantal stem men in dit college; New-York heeft ei bijv. 45, Pennsylvanië 32, maar Wyoming slechts 3 en Arizona 4. Zodra dus, zoals in dit geval, bekend is achter welke candidaat die staten zich scharen, welke een groot aantal kiesmannen leveren, kan de strijd in feite reeds beslist ziin, als op nog geen stukken na de stemmen zijn geteld. Een grote sprong naar de vereiste 266 kiesmannen maa'ïie Eisenhower, toen be kend werd, dat: de vr'e staten New-York en Californië zich achter hem hadden ge schaard. Een andere grote klap voor de democraten was, dat de zuidelijke staten Virginia en Florida ditmaal republikeins hadden gekozen. Deze staten zijn altijd democratisch gezind geweeest en werden daarom „het solide (democratische) Zui den" genoemd. Ook Ohio, met zijn groot aantal kiesmannen en Illinois, de staat, waarover Stevenson gouverneur is, kozen republikeins. In 1948 steunden zij de de mocraten. Om 6.15 uur waren de republikeinen ze ker van de kiesmannen van elf staten, ter wijl zij in 22 staten met een totaal van 382 kiesmannen de leiding hadden. De demo craten leidden in 15 staten met een totaal van 149 kiesmannen. Toen 58,6 procent der stemmen was geteld, bleek Eisenhower 'n voorsprong van 3.118.000 stemmen te heb ben. De cijfers waren Eisenhower 20.211.000 stemmen. Stevenson 17.093.080. Stevenson was er bijtijds bij om zijn nederlaag te bekennen en.tegelijkertijd de strijdbijl te begraven. Maar de getal len spraken dan ook een duidelijke taal: om 6 uur 45 bedroeg Eisenhower's voor sprong ruim 1.800.000; deze liep om 7 uur op tot bijna 2.500.000. Het stond toen zo goed als vast, dat de republikeinen zich hadden meester gemaakt van het presi dentschap, dat twintig jaar lang in handen van de democraten was geweest. De overwinning van Eisenhower is in de geschiedenis van de Ver. Staten één der weinige, welke reeds zó snel door de tegenstanders is toegegeven. De vorige i malen klampte de verliezende partij zich tot op het laatste ogenblik vast aan de hoop op een verrassende wending en men zal zich herinneren, dat er bij de ver kiezingen van vier jaar geleden, toen Dewey het tegen Truman had opgenomen, reeds kranten weiden verspreid, waarin met geweldige koppen de overwinning van Dewey werd gemeld. De erkenning van Stevenson, dat hij verloren had, was zeer ridderlijk. Hij sprak voor een radio-televisie-uitzending. „Het volk heeft zijn keuze gedaan", zeide hij, „ik wens het geluk. Het volk heeft zijn vonnis geveld en ik aanvaard het. Het is de gewoonte, de gelederen te sluiten, zodra het volk heeft gesproken. Datgene, wat ons als Amerikaanse burgers verenigt, is vele grootser dan dat, wat ons als poli tieke partijen verdeelt. Ik dring er bij u allen op aan, president Eisenhower de steun te verlenen, die hij nodig zal hebben om de grote taken, welke voor ons liggen, ten uitvoer te brengen. Ik beloof hem müc steun Ook zond Stevenson een persoonlijk telegram aan de overwinnaar. Hierin zeide hij; „Het volk heeft zijn keuze gedaan en ik wens u geluk. Het is mijn oprechte bede, dat gij de dienaar en bewaarder van de vrede zult zijn en dat gij in de moeilijkheden de deur der hope zult openen. Mijn beste wensen. Adelai E. Stevenson". Van republikeinse zijde werd Eisen hower's overwinning aangekondigd in de balzaal van het Newyorkse hotel, dat de republikeinse partij tot hoofdkwartier diende. Het geestdriftige gejuich deed b(jna de kristallen luchters breken. De leiders van de republikeinse partij hebben inmiddels reeds de conclusie uit de over winning getrokken en gezegd te begrijpen, dat het Amerikaanse volk „een verande ring wil". Toen Eisehhower het podium betrad, om het nieuws van zijn overwinning mee te delen, maakte hij het „V"-teken, waarna hij zijn echtgenote de nieuwe „eerste vrouw" van Amerika omhelsde. Beiden wuifden gelukkig naar de juichende menigte in de zaal toen eindelijk stilte was ingetreden, las de generaal het tele gram van Stevenson voor, alsmede zijn antwoord hierop. Dit luidde: „Ik dank u voor uw hoffe lijke en sportieve boodschap. Gezien de zware moeilijkheden, die voor ons liggen, is het duidelijk noodzakelijk, dat de man nen en vrouwen van goeden wille van beide partijen de geleverde politieke strijd vergeten en zich wijden aan dit enige doel: het scheppen van een betere toekomst. Ik vertrouw, dat zij dit zullen doen". Tot het aanwezige publiek zei Eisen hower: „Ik gevoel me zowel deemoedig als trots over de uitslag. Ik zal mijn verantwoordelijkheid nimmer te licht op vatten". Op het democratische hoofdkwartier te Springfield had men, voor geval van een overwinning, veertig kisten met flessen champagne laten aanrukken. Reeds in de avond van de verkizingsdag echter begon er een pessimistische stemming te heer sen en de kisten bleven dicht Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Oceaan bevindt zich een krachtig hogedrukgebied waar omheen met grote snelheid depressies via Engeland of Schot land in de richting van Zuid-Scandinavië bewegen. In verband daarmede houdt het weer een wisselend karakter met nu en dan wat regen en ook tijdelijke opklarin gen. Als gevolg van de aanhoudende aanvoer van oceaanlucht blijft het weer in onze omgeving vrij zacht voor de tijd van het jaar. In Zuid-Scandinavië wordt de koude lucht nu weer verdreven en vooral in Zuid-Zweden steeg vandaag de tempera tuur aanzienlijk. In Centraal-Europa waar het weer rustiger is, daalde het kwik in de nacht tot om het vriespunt maar overdag komen daar ongeveer dezelfde temperatu ren voor als in onze omgeving. In verband met dc daling van dc prijs voor binnenlandse boter beneden dc richtprijs, zijn op het Belgische ministerie van landbouw besprekingen gevoerd. Naar „Het Laatste Nieuws" weet te melden, werd besloten het ministerie van econo mische zaken voor te stellen de heffing op de uit Nederland ingevoerde boter met fr. 3 per kg. te verhogen. Deze maatregel zou de minimumprijs op fr 87 brengen. Volgens het blad bedroeg de invoer van Nederlandse boter in België in het derde kwartaal*van dit jaar 7462 ton tegenover 3082 ton in 1951. omtcma „Ons volk en ons leger schijnen tegen woordig wel uit psychopathen te bestaan", aldus mr J. Zaayer, procureur-generaal bij het hoog militair gerechtshof, in zijn gis termorgen gehouden requisitoir tegen de kapitein J. ten H. De kapitein was door de krijgsraad te velde veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk en het zich on der toezicht stellen van een psychiator, wegens verduistering van rijksgoederen. Beklaagde was einde van het vorige jaar begonnen goederen, die aan het rijk toe behoorden, o.a. drie motorrijwielen, te verkopen. Hij had dit, naar zijn zeggen, gedaan om met dit geld het examenlokaal te verbeteren en lesmateriaal aan te schaffen. De 2000.die hij met de ver koop van bedoelde goederen had verkre gen, had hij echter in drank omgezet, hoe wel hij zelf geld genoeg had. Bovendien had hij valsheid in geschrifte gepleegd. Een uitgebracht psychiatrisch rapport VEEL eerder dan ooit in het verleden het geval was is na een drukke ver kiezingsdag de uitslag bekend -ge worden; bijna tien uur sneller dan in 1948 werd door de aether verkondigd, dat Dwight D. Eisenhower voor vier jaren tot president van de Verenigde Staten is gekozen. Eén conclusie ligt voor de hand; of schoon natuurlijk ook het stembus- en telmechanisme is vervolmaakt, is de „tijdwinst" alleen te verklaren, doordat er een wat de Amerikanen noemen „landverschuiving" heeft plaats gehad. Ten gunste van de republikeinen? Abso luut. nietdezen hebben in 't Huis van Af gevaardigden en Senaat een nederlaag geleden. De „landverschuiving" slaat al leen en uitsluitend op naam van Eisen hower, van de populaire glimlachende overwinnaar uit de tweede Wereldoorlog, generaal Eisenhower. „We like Ike". Edward Kardelj, de Joegoslavische mi nister van buitenlandse zaken, heeft Dinsdag in een rede voor het congres van de Joegoslavische communistische partij te Zagreb verklaard, dat de Sovjet- Unie „met haar onverzadigbare imperia listische eetlust" West-Europa van de V.S. trachtte los te scheuren. Volgens de minister was de Koreaan se oorlog begonnen, „ten dele om de kracht van de Westerse landen te pei len en ten dele om China in de klauwen van de Sovjet-Unie te houden". De Sovjet-Unie wilde China, geïsoleerd en economisch afhankelijk van haar hou den. Kardelj zeide, dat „sommige krin gen in het Westen, die plannen maken om de oorlog tot China uit te breiden teneinde Tsjiang Kai Sjek weer in zijn macht te herstellen", op deze wijze slechts de Russische politiek in China steunden. De politiek van de Sovjet-Unie ten aanzien van Duitsland noemde Kardelj „huichelachtig", daar de Russen steeds spreken over de vereniging van het land, doch alles doen orq dit te verhinderen. De gedachte van een neutraal Duitsland is niet vol te houden, daar Duitsland een groot land is en een rol in de wereld heeft te -vervullen. Een Franse journalist, die de gehele verkiezingscampagne in de Verenigde Staten heeft meegemaakt, schreef vorige week: „de onoverzienbare scharen stroomden samen om Eisenhower te zien, om Stevenson te horen". Een aanmerke lijk deel van Eisenhowers succes moet men ongetwijfeld stellen op rekening van de onweerstaanbare volksdrang om de man, die enkele jaren geleden de legers van de vrije wereld ter overwinning leid de, nu ook aan het hoofd van de Ver enigde Staten, dus van de vrije wereld te stellen. De millioenen Amerikaanse soldaten die hun opperbevelhebber nooit in persoon hadden, gezien, stonden tijdens de verkiezingscampagne van aangezicht tot aangezicht tegenover hem. Hij ver overde hen; gelijk zij eens voor hem door het hellevuur van een moderne oorlog gingen, zo volgden zij hem nu, al beval hij niet, maar vroeg hij slechts. Maar die vraag weerklonk in hun harten als een commando, waaraan moest worden ge hoorzaamd. Het is Eisenhower, de mens, de overwinnaar Eisenhower, niet de re publikein Eisenhower, die gisteren in de Verenigde Staten heeft getriumfeerd. DE levensgang van Eisenhower heeft het hoogtepunt bereikt: de eenvou dige boerenzoon trekt over ruim twee maanden het Witte Huis binnen, waar een bijna bovenmenselijk, bijna on menselijk zware taak hem wacht. Het is ongetwijfeld moeilijk een modern mil- lioenenleger van de invasie-kust van Nor- mandië overwinnend, naar de Elbe te voe ren, 't zal nog onvergelijkelijk moeilijker zijn de politieke leiding te geven, welke de U.S.A. nödig hebben. De soldaat ge hoorzaamt, het is zijn plicht en hi) geeft er zo nodig zijn leven voor; de politicus voert oppositie, hij beschouwt dit als een soort plicht en waarschijnlijk is dat ook een noodzakelijkheid. Want ook de poli ticus vecht voor zijn leven, zijn politieke leven. Voor een man, die gewoon is onvoorwaardelijk gehoorzaamd te wor den, zal dat grote bezwaren opleveren. Dat was reeds het geval, toen hü na zijn schitterende militaire carriëre president van de Columbia universiteit was ge worden; het zal nog meer het geval zijn, nu hij alleen en uitsluitend staatsman moet zijn; de man met de politieke blik op een groot land, maar tegelijkertijd op de gehele wereld. Want het feit ligt er nu eenmaal, dat de president van de Verenigde Staten niet alleen verantwoordelijk is voor de gang van zaken in zijn eigen land, maar dat de ontwikkeling op het nog veel bredere internationale vlak voor een zeer groot deel van zijn beslissingen en beslui ten afhangt. Natuurlijk omringt hij zich met bekwame mannen, die hem met raad en daad bijstaanhij heeft meestal achter zich, ditmaal echter tegen zich een Con gres, dat hem steunt of tegenwerkt. Maar de bevoegdheden van een president der Verenigde Staten, en derhalve zijn in vloed en zijn macht strekken zeer ver. Zijn persoonlijkheid doet zich steeds en overal gelden. Wie de contem poraine geschiedenis, door de presidenten Roosevelt en Truman gemaakt, ook maar ietwat diepgaander heeft gevolgd en bestudeerd, beseft, welk een geweldige betekenis in het huidige wereldbestel de man in het Witte Huis bezit. Belangrijk is zeker 't verkiezingsspro- gram. maar het allerbelangrijkste, ten slotte het beslissende, is de persoon van de nieuw-gekozene. In de afgelopen maanden is door zijn tegenstanders vaak beweerd, dat Eisenhower de gevangene zou zijn van de oer-conservatieve, nog tamelijk isolationistische senator Taft. Wij hebben nooit de indruk gehad, dat Eisenhower zich gemakkelijk zal laten kerkeren. Politiek heeft hij zeker niet de ervaring van een Taft of van het re publikeinse partijbureau. Maar hetzelfde werd na de dood van Roosevelt ook van Truman beweerd; en toch is zijn presi dentschap door zeer belangrijke, voor de wereld vitale daden gekenmerkt ge weest; de onpartijdige geschiedenis zal Truman eens eren als een van de zeer grote presidenten van de U.S.A Een zaak staat echter vast: aan het twintigjarige regiem van de democraten is een einde gemaakt; de republikeinen, dus Eisenhower hebben vier jaren voor zich, al zullen zij in de doorvoering van hun program ten zeerste worden gehan dicapt door het Congres, dat in meerder heid democratisch blijft. In zekere zin ztjn Eisenhowers handen dus gebonden. Of misschien is hij juist vrijer, vrijer van de verouderde conservatieve republikein- se-partij-machine. Voor West-Europa, voor de vrije wereld is dit van geweldige betekenis. Eisenhower is krachtens zijn verleden ongetwijfeld wat men noemt Europa-minded. De democratische meer derheid van het Congres is het evenzeer, terwijl ook de jongere republikeinen een ongeveer zelfde opvatting hebben. De politiek van Truman zal, zij het met en kele nuances wellicht, worden voort gezet. Het zou trouwens reeds op zich onmogelijk zijn daarmede te breken. Eisenhower staat voor zeer zware jaren. De gehele wereld hoopt en ver wacht, dat de nieuwe man, wiens be wustzijn van verbondenheid met God zeer diep is, vrede, welvaart en geluk niet alleen in eigen land, maar overal zal be vorderen. Want Eisenhower is, al ligt zijn roem tot dusverre op militair gebied bovenal een man van de echte, ware vrede. noemde de kapitein in lichte mate vermin derd toerekeningsvatbaar. Mr. Zaayer zeide, dat de justitie niet kon werken met al de psychiatrische rap porten, die tegenwoordig maar direct op de rechtzittingen ter tafel worden ge bracht.. Hij meende, dat ieder mens in beginsel verantwoordelijk is voor zijn eigen eigenaardigheden. Hij eiste 6 maanden onvoorwaardelijk met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, zonder dat de kapitein het recht zou worden ontzegd om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger zeide een ander stand punt in te nemen ten aanzien van de psychiatrische rapporten. Waarom zijn er anders psychiaters in het leger, zo zeide hij. Hij wees er op, dat zijn cliënt aan een voortschrijdende schizophrenic lijdt en dat in diens familie krankzinnigheid voor komt. De kapitein, die in Indonesië heeft ge vochten, kon zich moeilijk aanpassen aan het kalme leven in Nederland en 't werk bij de examen-commissie lag hem niet. Het door hem verduisterde geld is in middels gerestitueerd. Deze man, zo ging hij voort, heeft wel degelijk leiding nodig en hij verzocht het Hof het vonnis van de Krijgsraad te willen handhaven en ook zijn cliënt op vrije voeten te willen stel len, temeer daar deze reeds vijf maanden in voorarrest zit. Het Hof zal over veer tien dagen uitspraak doen. ..De drie personen, die de vorige week zijn aangehouden in' verband met gecon stateerde onregelmatigheden bij het ban kiershuis K. S. aan het Noordeinde te Den Haag nl. de 79-jarige firmant J. S., de 52-jarige procuratiehouder J. M. en diens 40-jarige echtgenote M. B. P. M.- H. zijn thans naar het huis van bewaring overgebracht. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1