Ons succespatroon van deze week Neil Lyndon ontsnapt Prijsafbrokkeling op Cacaomarkt Laichappc^ Parket - Bred ••••••••••••••••••■•••a 4 Kinderen slachtoffers van verkeersongelukken HOE BESTEL IK MIJN PATROON? Clir. Dein. Vrouwen komen te Wenen bijeen Geautoriseerde vertaling uit het Rugels van VICTOR BRIDGES ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 PAGINA 4 Filmcursus op GeerlingshofFilms actief zien. lliss Groene Zeepen de film. Goed voor ,,een decoratieve rol". Drie talentvolle Europese actrices slachtoffer van Hollywood's schoonheidspolitiek. Michèle Morgan als Jeanne d'Arc. Filmtrilogie over de deugden van Geloof, Hoop en Liefde. Roy Rogers adopteert een Papoose. Danny Kaye gaat zelf regisseren. Wat zal in Engeland mode zijn in het Kroningsjaar? ..Het begon in het Paradijs". Leven van de bandiet Giuliano op de film. Nieuwe film van Walt Disnew duurzaam dus voordelig OP KOFFIE RANDEN DE GRENS OVER Mijnhardtjes: sterke M K. Y. P, zendt mevrouw Luyckx-Sleijfer NIEUW MOEDERHUIS VHOR ZUSTERS „ALLES VOOR ALLEN" lit samenwerking met het Landelijk Bureau van de Katholieke Filmactie houdt de Volkshogeschool „Geerlingshof" te Val- ken&ürg-Houthcm op 22 en 23 November a.s. een filmkadercursus. Deze cursus is bestemd voor ieder, die belangstelling heeft voor het filmpro bleem. met name voor hen, die op een of andere wijze zijn betrokken bij de film, zoals jeugdleiders en -leidsters, bioscoop exploitanten, leden van filmkringen, on derwijzend personeel, leerlingen van kweekscholen en seholen voor maatschap pelijk werk, leraren en journalisten. Het doel Van deze cursus is, de deelne mer? te leren, de films actief te bezien, waardoor het aanschouwen van een film ook ;;ecn geestelijke in plaats van uit sluitend een emotionele ervaring wordt. Verder kan een dergelijke cursus veel bij dragen tot eon critische houding ten op zichte van de door de film verkondigde ethische en socigle opvattingen en gedra gingen. Een zeker vermogen tot een juiste aesthetische waardering van de films zal bovendien leiden tot het vermijden van geesteloze en smaak bedervende produc ten. waardoor de vormende waarde van de goede film beter tot haar recht zal komen. Als sprekers zullen optreden pater J. P. Tbrksr. S.C.J., drs A. H. B. Briels, dr J. M.*L. Peters en de heer A. van Driel. Belangstellenden kunnen zich in verbin ding stellen met de Volkshogeschool „Geerlingshof" te Valkenburg-Houthem. Op aanvraag zat hun een volledig pro gramma met alle gewenste inlichtingen worden toegezonden. In een brief van onze Londense cor respondent heeft men onlangs het een en Bnder kunnen lezen over „het vak van schoonheidskoningin". Daarin werd ge mediteerd over de vraag, wat er eigenlijk gebeurt met de jongedames, die zulke be trekkelijke titels als „Miss Wales", „Miss Margate", Miss „Groene Zeep" of Miss „Fish and Chips" hebben weten te vero veren. De meesten, aldus luidde de con clusie, zijn een jaar later al getrouwd, of verzinken weer in de wereld van de ano nimiteit. De opvatting, dat het winnen van ren schoonheidswedstrijd een zekere intro ductie voor de filmwereld betekent, moet naar het rijk van de fabelen worden ver wezen. Toch is dit laatste niet helemaal juist. Hollywood roomt wel degelijk alle moge lijke en onmogelijke schoonheidswedstrij den af om de voorraad vrouwelijke schoonheid aan te vullen. Hoewel het een onloochenbaar feit is, dat het sterftecijfer onder de winnaressen van schoonheids wedstrijden bij de film hoger is dan onder de konijnen tegen Kerstmis. Daar heb je bijvoorbeeld het geval Anita Ekberg, die de titel van mooiste vrouw vart Zweden wist te behalen. Zich hals starrig vastklampend aan de hoop, dat schoonheid óók wel eens talent zou kun nen betekenen, hebben de filmmensen haar een rol aangeboden. Hoe is dit nu te rijmen met de uitspraak van onze Londense correspondent: „De „Beauty Queen", die een rol in een film krijgt toegewezen, heeft dit niet, op de Danny Kaye gaa-t niet alleen vóór maar ook achter de camera aan het werk. - eerste plaats aan haar knappe gezichtje of goede proporties te danken. Vóór alles moet ze „talent" bezitten en een uitste kende scholing op het gebied van acte ren achter de rug hebben". Hollywood zelf geeft het antwoord op deze vraag. Miss Ekberg, aldus verklaart het heel tactisch, krijgt een „zuiver deco ratieve rol". Wat betékent, dat Miss Ek berg haar knappe gezichtje niet open zal doen en haar goede proporties geen mili- meter over het doek bewegen. Hetgeen intussen niet wegneemt dat ze voor haar „decoratieve talent" toch altijd nog het ronde sommetje van vijfhonderd gulden per weck krijgt uitbetaald. Een aardig zakcentje - zolang het duurt. Veel erger is echter, dat drie lieftallige en talentvolle Europese sterren het slacht offer zijn geworden van de schoonheids- politiek, die in Hollywood wordt gevoerd. „20th Century Fox", aldus meldde dezer dagen de „Hollywood Reporter", „zal geen contracten meer afsluiten met veelbelo vende talenten van het Continent. De leiding is teleurgesteld over de mislukte pogingen om van Micheline Presle, Va- lentina Cortese en Alida Valli grote ster ren te maken. Welgevormd talent van eigen bodem zal in haar plaats worden geëngageerd". Toen deze drie Europese vrouwen naar Hollywood kwamen, waren het gevoelige actrices, die reeds lang hadden bewezen, Wat ze waard waren. De opvattingen in Hollywood over de talenten van de Euro pese meisjes zijn- wél veranderd. Goede Europese actrices als Garbo Dietrich en Bergman werden er gevormd tot wereld beroemde sterren. Maar in 1952 schijnt men in Hollywood meer aandacht te be steden aan knappe gezichtjes en goe^e proporties dan aart ernst, talent en per soonlijkheid Men probeerde van Presle, Cortese en Valli een soort Amerikaanse schoonheidskoninginnen te maken. Dit mislukte en ze hébben alle reden om zich schromelijk tekortgedaan te voelen. De Franse actrice Michèle Morgan, die binnenkort op het witte doek te zien zal zijn als Jeanne d'Arc, heeft een lange en illustere rij van voorgangsters gehad, on der wie Falconetti, Bébé Daniels, Simone Genevoix en Ingrid Bergman. Maar zij zal niet de Jeanne d'Arc zijn, zoals wij die kennen. Het betreft hier een korte film, die naar het voorbeeld van de En gelse films „Trio" en „Quartet" een on derdeel zal vormen van een film van normale vertoningsduur, waarin de deug den van Geloof, Hoop en Liefde worden uitgebeeld. Pierre Bost en Jean Aurenche, die zich hebben geinspireerd op een ge beurtenis in het leven van Jeanne d'Arc (tijdens haar wake in de nacht, voordat zij tot ridder wordt geslagen, wekt de Maagd van Orleans een kind uit de dood op), willen in dit fragment het Geloof uitbeel den. De regie zal worden gevoerd door Jean Delannoy, terwijl Michèle Morgan tot tegenspelers zal hebben Andrée Clé ment, Daniel Ivernel en Gino Cervi. een der beste Italiaanse acteurs van het ogen- blik. Het filmfragment, waarin de Hoop wordt uitgebeeld zal in Engeland worden gemaakt met Vivien Leigh in de hoofd rol. De naam van de regisseur is nog niet bekend. Tenslotte zal Ingrid Bergman onder regie van Roberto Rossellini Je hoofdrol spelen in het fragment, dat de Liefde tot onderwerp heeft. Roy Rogers, de koning van de film cowboys, en zjjn vrouw hebben een zeven maanden oude papoose (Indiaans meisje) van de Choctaw-stam geadopteerd en haar de naam Doe gegeven. Het echt paar Rogers heeft thans vijf kinderen, van wie er drie zyn geadopteerd. Rogers heeft verklaard, dat hyizelf voor 1/64 Choctaw-Indiaans bloed in zijn aderen heeft Mogen we u voorstellen? Mr Dannv Kaye. filmproducent, uit Londen en Hol lywood en niet meer alleen maar acteur. Evenals Charles Chaplin en Gene Kelly gaat Kaye niet alleen vóór, maar ook achter de camera aan het werk Maar in tegenstelling tot Chaplin zal hij een vrouw. Sylvia Fine genaamd, de woorden en de muziek laten schrijven voor zijn eerste filmproductie „Knock dn the wood", die hoofdzakelijk in Londen zal worden vervaardigd. Voor degenen, die hét niet mochten wpten: Sylvia Fine staat bij de burger lijke stand ingeschreven als mrs Kaye. En nu iets, wat vooral onze lezeressen zal interesseren. In de nieuwe Engelse technicolor-film „It started in Paradise" 1 Het begin in het Paradijs) krijgt, de toeschouwster een interessant voorproef je van de mode, die voor het Kronings jaar zal gelden. De film, waarin Jane Hylton, Ian Hun- ter, Muriel Pavlow, Terence Morgan en Martita Hunt de hoofdrollen spelen, beeldt de strijd uit, die tussen twee vrou wen wordt, gevoerd om de leiding van een modehuis. Eén van de hoogtepunten in de film is een show van prachtige japonnen, ontworpen door de 25-jarige Britse mode-ontwerpster Sheila Graham. Zij heeft zich daarbij laten inspireren door de mode tjjdpns de regering van de eerste koningin Elizabeth en wel bijna uitsluitend de herenmode, want de man nen in die dagen waren net pauwen: veel fraaier gekleed dan de vrouwen. Vittorio de Sica en Frank Capra zullen samen een film maken over het leven van Giuliano. De moeder en de zuster van de beruchte Siciliaanse bandiet heb ben haar medewerking aan deze onder neming toegezegd. Hetgeen de producent het lieve sommetje van 300 millioen lires gaat kosten Op het tweede Festival voor culturele films, dat van 2830 November a.s. in het Hunter College Auditorium te New York zal worden gehouden, zullen ook (Advertentie) itlidtiaKttttaii enige Nederlandse films worden ver toond. Behalve een viertal documentaire films „Maskerage" van Max de Haas, „Spec trum" van E. Verschueren, „De Neder landse beeldhouwkunst tijdens de late Middeleeuwen" van B. Haanstra en „Art in Industrial Life" van Duero hebben de organisatoren ook de eerste Neder landse amusementsfilm „De Gouden Vis" van Marten Toonder voor vertoning aan gevraagd. Dit Festival is een uiting van de groeiende belangstelling,,-dle in de Ver enigde Staten bestaat voor een verdie ping van de filmkunst. Reeds worden door heel Amerika vele honderden thea ters geëxploiteerd, die uitsluitend films van culturele waarde vertonen. Voorts vindt men in bijna alle staten verenigin gen, die hetzelfde doel nastreven als hier te lande de Filmliga's en die zijn samen gebundeld in de „American Federation of Arté Films". Het adviesbureau van deze federatie, samen met de Woodstock Artists Association, organiseert dit Fes tival. Op het ogenblik is Walt Disney in de Engelse Pinewood-studio's bezig met de vervaardiging van een nieuwe tech- nicolor-film „The Sword and the Rose" (Het Zwaard en de Roos), waarin uit sluitend „levende" acteurs zullen optre den. Ten einde de Franse sfeer zo nauw-, keurig mogelijk te treffen en duidelijk het onderscheid te doen uitkomen tussen het hof van koning Hendrik VIII van Engeland en Louis XII van Frankrijk heeft Disney vijf Franse acteurs aange zocht. om een rol fa spelen in zijn film en wel Jean Mercure, Gérard Ourv, Fer- nand Fabre. Gaston Richer en Robert Le Beal, De karakterspeler en toneel regisseur Marcure zal do belangrijke rol spelen van koning Louis XII, de zieke monarch, ten behoeve van wie koning Hendrik VIII vart Engeland (James Ro bertson Justice) een huwelijk arrangeert met zijn onwillige zuster Mery Tudor (Glynis Johns). De zoon yan Louis XII, de Dauphin, die later koning Francis I wordt, wordt gespeeld door Gérard Oury. Fernand Fabre, Gaston Richer en Robert Le Beal allen vooraanstaande karakterspe lers van het Franse toneel krijgen in deze historische romance betrekkelijk kleine, maar daarom niet minder belang rijke rollen als de Franse ambassadeur, de groot kanselier van Frankrijk en de lijfarts van koning Louis. (Van onze correspondent) Het vierjarig jongetje G. W. te Hui- zinge speelde met een paar vriendjes in een steegje. Toen hij plotseling de straat overrende werd hij gegrepen door een auto. Het kind was op slag dood. Te Noordhorn, bij de oversteekplaats over de snelweg werd de 13-jarige L. K. uit Zuidhorn aangereden door een auto en zodanig gewond dat het slachtoffer overgebracht moest worden naar het ziekenhuis te Groningen. Te Oostwold is bij avond een ongeluk gebeurd waarbij twee kinderen gewond raakten. De 12 jarige W. T. liep met zijn twee-jarig broertje op de weg toen een fietser, wiens rijwiel geen licht voerde, op hen in reed. Het kleine kind werd ernstig zijn broertje licht gewond. In de omgeving van Aken zijn Duitse douanebeamten een nieuwe smokkel- truc op het spoor gekomen, dank zij het feit, dat zij verdenking opvatten tegen een Belgische personenauto, die opval lend langzaam reed. De wagen kon ook moeilijk hard .vooruit, want het onder zoek wees uit, dat hij zich voortbewoog op.koffiebandèn. De vier binnenban den bleken elk ruim twintig kilogram te bevatten. Waarschijnlijk reisde de eige naar van de auto reeds vaker „op koffie" van België naar Duitsland. Dat leidt men tenminste af uit het feit, dat de binnen banden stuk voor stuk op vijf plaatsen waren open gesneden en weer dicht ge plakt. In de periode van 8 t.'m 14 November zette de prijsafbrokkeling voor stomende partijen Accra en Lagos zich gestadig voort, terwijl de prijzen voor latere ter mijnen daarentegen zich handhaafden en over het algemeen vast bleven. Op de posities Maart/Mei werd o.a. herhaaldelijk geboden, doch de animo van verkopers om deze posities tégen lage prijzen af te te geven, was gering. Stomende partijen Accra en Lagos alsook October-Decem- beraflading vonden regelmatig kopers, de handel op verdere levering was moeilijk. Een zekere aarzeling om zich op verdere termijnen in te dekken in de verwach ting, dat de prijzen opnieuw zullen dalen, is bij vele kopers merkbaar. In andere kringen is men daarentegen van mening, dat het huidige prijsniveau aantrekkelijk te noemen is. Van een gemakkelijke stemming op 10 November profiteerden dan ook vele kopers op de Londense termijnmarkt. Op die dag werden 209 contracten van elk 5 ton afgesloten hetgeen de grootste omzet was sinds begin Mei van dit jaar. Ook de omzetten op de New Yorkse ter mijnmarkt met resp. 276 en 238 „Lots" op 12 en 13 November gaven blijk van be langstelling voor het tegenwoordige prijs peil. In Bahia bleven de omzetten op de markt alhier nog beperkt. In Franse cacao s was het aanbod ruimer dan voor- ,n Cameroun kwamen enige trans acties tot stand als gevolg van gunstige Franse aanbiedingen. De aan- en verkopen van de Marketing Advertentie. pijn-, kou- en griepbestrijder» Ooo. 41 c«t - K«k«r 80 e,n' In een film, waarin de deugden van Geloof, Hoop en Liefde worden uitgebeeld, zal Vivien Leigh in het fragment Hoop de hoofdrol spelen. •Brengt U een zeer afkledende japon voor zwaardere figuren. Deze bijzonder mooie rever is versierd met applicatie of als de dames handig zijn, met eigen bor duurwerk. De punt voor de cein tuur van voren laten vervallen en uit de zijkant van het puntje laten komen. De rok is geheel klokkend. Het voorpand is nog afgewerkt met knopen, welke U evenals de applicatie in een afstekende kleur kunt nemen, wat altijd in de smaak valt. Het patroon is verkrijgbaar in de maat: 42, 46, 48, 50, 52 a 0.85. C 736 Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten de frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROON BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adresJ woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1.op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Behalve 's Zaterdags. Boards blijven de aandacht trekken. De aankopen van cacao van de hoofdoogst van Nigeria hebben in de veertien dagen per 30 October 9.123 ton bedragen tegen 5.832 ton in de voorafgaande 14 dagen. Het totaal sedert het begin van het seizoen op 4 September is hiermede gebracht op 19.405 ton. De totale verkopen van de Marketing Boards (Accra en Lagos) werden op 10 November j.l. op 105.000 ton totaal ge raamd. De totale verkopen van Bahia van de totale oqgst 1952/1953 t'm 31 October be droegen volgens gegevens van de Bahia Cocao Trade Commission 570.862 balen. Voor verdere verkoop blijft, volgens ge noemd» Commissie, nog een hoeveelheid van ca. 600.000 balen over. Da Bond van Chr.-Dem. Vrouwen in öostennjk houd op 22, 23 en 24 November aanstaande te Wenen zijn derde grote con gres. Besproken za worden de invloed der wetgeving op het leven van de vrouw in het gezin. Uitgangspunt is de verantwoor delijkheid van de vrouw t.a.v. haar moderne opdracht: in de verdediging van haar levensstijl, de algemene sociale in stelling, opvoeding en cultuur ook haar politieke verplichtingen te erkennen. Op de derde dag zullen de behandeld® vraagstukken ter discussie worden voor gelegd op een internationale zitting der christen-democratische afgevaardigden, die daartoe een persoonlijke uitnodiging heb ben ontvangen. Het hoofdbestuur der K.V.P. stelt een «ff, ,gen°digden, mevrouw Ko Luyckx— =1. siaat het c°ngres bij te wonen als afgevaardigde der katholieke vrouwen wier daadwerkelijke belangstelling in poli tieke vraagstukken zeer wordt gewaar- deera. (Van onze correspondent). Voor de congregatie der zusters „Alles voor Allen" in het bisdom Breda was het Vrijdag een gedenkwaardige dag. Het was honderd-zes-en-twintig jaar geleden, dat do congregatie werd gesticht en tévens bezit nam van het R.K. Gasthuis aan de Haagdijk te Breda, de psychiatrische in richting „Huize St Antonius" in Leur be stond een halve eeuw, welk feest dezer dagen zal worden gevierd en voorts was het dertig jaar geleden, dat het Bredase St Ignatiusziekenhuls werd opgericht. In verband met de stichtingsdatum van de congregatie betrok het hoofdbestuur Vrijdag het nieuwe Moederhuis „Maria- Oord", dat achter het St Ignatiuszieken- huis is gebouwd. De architect, ir B. Oomen uit Oosterhout, heeft een bouw werk geschapen, dat ongetwijfeld t0t de mooiste van de Baroniestad en omgeving behoort. Het zal ook tot verblijfplaats dienen van de novicen, terwijl het verder een retraitehuis voor de zusters beoogt tg zijn. De nieuwbouw werd ingezegend door mgr Jos Baeten, die na de plechtigheid 'ot het hoofdbestuur van de congregatie een woord van gelukwens sprak. Dr Boon sprak met Tie Gasper!.'A. Dr kortSeleden >s benoemd tot Nederlands gezant in Rome, heeft gis teren een bezoek gebracht aan de minis ter-president van Italië, Alcide de G.isperi. Hij had een langdurig onderhoud met hem. Advertentie HW£ BtNNENWlC J<eO T/O PlAHTSOtN ROTTERDAM T£lEFOOH 34136 16 Te beloofd, zei hij, te beleefd! Je kunt zn. «ien, dat ze een schurkenstreek in de zin hebben. Dat vrees ik ook, Tommy", antwoord de ik. En als wij gelijk hebben wat mijn heer Brude Latimer betreft, moet dat geen kleine schurkenstreek zijn! Tussen haak je.;: weet Joyce daarvan? Tommy knikte. Geheel op da hoogte; ik heb haar al les verteld. De vraag is, in hoeverre dat iets met ons te maken heeft. Het is best mógelijk, dal jij op hun rekeningetje met de-geheime dienst in het geheel niet voor komt. Verduiveld, Tommy, riep ik uit. Daar aan heb ik nooit gedacht. Men is licht ge neigd wat egoïstisch te worden als men een ontsnapte moordenaar is. Joyce vond dat uit, biechtte Tommy bescheiden. Maar het heeft veel kans, dat dat de juiste oplossing is Natuurlijk heb ben w\j er op het ogenblik geen enkel be wijs van. Wat denk je dat dat meisje Sonja van plan is? Ik haalde mijn schouders op. Ik weet niet, zei ik. Ik had het ge voel, dat er misschien een mogelijkheid be stond, onmiddellijk een geweldig voordeel uit mijn uitvinding te kunnen trekken en dat het haar bedoeling was, dat ik dat in handen krijgen zou in plaats van haar va der cn McMurtrie. Een andere oplossing weet ik niet. Tommy nam een schoon bord en be diende zich van kaas. Je behoeft me niet in te prenten, dat er bij haar toch wel een andere bedoeling achter zit, dan alleen jou te helpen, zei hij. Ach, waarschijnlijk wel. En als het waar is wat ik vermoed, dan vind ik me zelf erg laf om van haar diensten gebruik te maken, als het nodig mocht zijn. Daar valt over te twisten, Neil, maar laten we dat liever niet doen en vertel me maar eens hoe zit het met je uitvinding? Hoe lang zal het duren die uit te werken? Wel, zei ik, eigenlijk is die al uitge werkt. Voor zover een uitvinding tenmin ste uitgewerkt te noemen is, voordat de practische werking er van op de proef is gesteld. Ik was daar indertijd juist aan toe. Ik had al wat van het poeder gemaakt en er de kracht van op de proef gesteld, maar nog niet op zo grote schaal, dat men er werkelijk over oordelen kon. Als ze mij al les gegeven hebben, wat ik nodig heb, zie ik niet in, waarom ik de stof niet in twee of. drie dagen zou kunnen samenstellen. Maar ik ben niet te nauwkeurig geweest tegenover McMurtrie. Ik meende, dat het beste zou zijn, mijzelf wat speling te ge ven, Tommy knikte. Tot nog toe heb je de zaak goed aan gepakt, zei hij. Maar ik denk, dat het moeilijkste gedeelte nu pas begint. Hij zweeg. Kijk eens, zei hij plotseling, ik heb een goed idee. Waarom zouden we er morgen niet met de „Betty" heen zeilen en eens die plek gaan opnemen? Ik ademde diep. Ik zou het graag doen, Tommv, maar het is vrijwel moeilijkheden uitlokken. Als McMurtrie ook maar enigszins ver moedde, dat ik iemand in het geheim ge nomen had Maar dat zal hij niet, onderbrak Tom my. Dat is onmogelijk. We zullen daar voor wel oppassen. Luister. Ik heb het hele plan klaar in mijn hoofd. De „Betty" is in Leigh, waar ik haar gisteren vastgelegd heb. Verleden jaar heb ik er een zeven P.K. motor in laten zetten, zodat we kun nen gaan hoe de wind ook isik weet, dat het getij ongeveer meelopen zal. Nu dacht ik, dat wij drieën naar Leigh moesten trekken en m. de schuit naar Cun nock Creek of daar in de buurt varen. Ais alles veilig is, kun jij er aan land gaan en eens rondkijken en als er mensen zijn, ste ken wij zonder meer van wal. Joyce cn ik zullen ons in het geheel niet vertonen, wij kunnen aan boord blijven en het onder zoek aan jou overlaten. Toe, laat ons gaan! riep Joyce uit met schitterende ogen. Het is absoluut niet ge vaarlijk en je zoudt er allerlei nuttige ont dekkingen kunnen doen. Overigens, viel Tommy bij, wat voor een dag kan dat worden! En het is lang geleden, dat een van ons drieën een goede dag heeft gehad, hè Joyce? Drie iaar, antwoordde Joyce kalm. Dat deed mij besluiten. Jullie hebt gelijk, zei ik. En jullie jullie weet zo ongeveer wat vriend schap is. Wij bezegelden de afspraak met een handdruk. Joyce sprong van tafel op en liep naar een kleine schrijftafel. Ik moet hier ergens een spoorboekje hebben, zei ze. Dan kunnen wij een trein uitzoeken. Doe geen moeite, zei Tommy. Ik ken ze van buiten. We kunnen die van negen uur vijf van Funcherch-Streetstation, ne men. Het ls laag water om half negen; we zullen er dus op een mooi# tUfl zijn. Later kunnen we de „Betty" ln Tilbury of Gra- vesend laten en vandaar met de trein te ruggaan. Dan zijn we voor het diner of het souper of iets dergelijks thuis. Joyce knikte. Dat moet ook. Ik heb nl. weer een af spraak met George. O, ik heb jullie nog niet over gisteravond verteld! Neen, antwoordde ik. Maar in elk ge val zou ik graag zien, dat je dat deel van het spel maar uit handen gaf, Joyce. De gedachte, dat jij ergens met George di neert is niet prettig. Zij nam een enveloppe uit het bureau en kwam op haar plaats aan tafel terug. Ik denk dat spel gauw gewonnen te hebben, zei ze kalm. Maar morgen moet ik gaan. George is op het punt interessant te worden. Zij zweeg een ogenblik. Hij vertelde mij gisteravond, dat hij op het punt was, een cheque van twaalf duizend pond te verwachten. Twaalfduizend pond? herhaalde is verbaasd. Waar moet hij die vandaan krijgen? vroeg Tommy. Dat is juist wat ik van plan ben te ontdekken, zei Joyce. Zie je, George verkeert op het ogen blik in de mening, dat ik hem voor een leugenaar houd, wat die cheque betreft. Hij wil mij er dus van overtuigen. Wel morgen zal ik me laten overtuigen, maar hij zal het grondig moeten doen. Tommy floot. fk ben benieuwd, welke schurken streek daar weer achter steekt. Het is onmogelijk, dat hij er eerlijk aankomt, ik weet, dat ze het laatste jaar niets heb ben uitgevoerd. Het zou zeker belangrijk zijn dat te weten te komen, gaf ik toe: Maar toch zie ik niet in, dat Joyce al het vuile werk voor onze firma op moet knappen. Dat ls op het ogenblik mijn aandeel, zei Joyce vrolijk: Er bestaat geen vuil werk voor onze firma. Zij kwam naar mij toe, maakte mijn ja3 los en stak de enveloppe, die zij uit haar bureau genomen had in mijn bin- nenzaak. Twintig bankbiljetten van vijf pond, zei ze: Je zult misschien geld nodig heb ben. Voor ik iets kon zeggen, had zij de fles champagne genomen en onze glazen ge vuld. Ik vind je betiteling van ons als de „Firma" een mooie naam, zei ze: Jij niet, Tommy? Laat ons op de firma drinken! Tommy sprong op met zijn glas in de hand. Op de Firma! riep hij uit: Mogen alle gekken, die Neil naar de gevangenis gestuurd hebben lang genoeg leven om het idiote van hun daad in te zien', Ik volgde zijn voorbeeld. Op de Firma! Moge ieder, die in nood is, vrienden als jullie vinden! Joyce «tak haar arm door de mijne en lipt haar hoofd tegen mijn tchoudar ma ten. Op de Firma, zei ze zacht en met iets gesmoords in haar stem fluisterd zij: Miin Neil!! HOOFDSTUK XV De drenkeling. Het gebeurt niet vaak, dat het weer in Engeland werkelijk met een goed humeur in overeenstemming is, maar toen ik de volgende ochtend de deur achter mij dichttrok, was de zonneschijn, die over Edith Terrace stroomde, in vol komen harmonie met mijn stemming. Af gezien nog van het feit, dat ik een ge hele gelukkige dag met Tommy en Joyce zou samenzijn, was alleen het vooruit- zich, weer op het wate.r te zijn, al vol doende om mij in het beste humeur te brengen. Tommy en Joyce wachtten mij reeds op het perron van Fenchurch Street- station. De eerste zag er weinig pre sentabel uit, in een oud en vuil grijs flanellen pak, terwijl Joyce, die een witte blouse met een groene, gebreide man tel droeg, prachtig in overeenstemming was met het zonnige weer. Hallo! riep Tommy uit: We begonnen ons net ongerust over je te maken. We dachten dat je er vandoor was. Ik schudde mijn hoofd en zei: Ik ga er nooit vandoor vóór de mid dag. Ik heb dan het nodige weerstands vermogen nog niet. Gaan jullie mee, zei Tommy: Hier is de trein: ik heb de kaartjes al en een paar kranten. Hij opende de deur van een coupé eer ste klasse vlak bij en wij stapten alle drie in. We zullen hier wel alleen blijven, voegde hij er aan toe: Niemand reist op deze lijn eerste klasse, behalve de be ambten van de haven van Londen en die komen pas in de middag. We zochten ons allen een plaatsje uit. Tommy in de ene hoek en Joyce en ik in de andere en een minuut later stoom de de trein langzaam het station uit. Joyce stak haar hand in de mijne en zo zaten wc uit ta kijken over de grijze da- !ken en rokende schoorsteenpijpcru die het sombere landschap uitmaken van Oost-Londen. Een krant hebben? vroeg Tommy de Daily Mail ophoudend. Dank je, Tommy, zei ik Ik ben erg gelukkig zo. Jij mag ons het nieuws ver tellen als er iets is. Hij sloeg de krant open en keek het hoofdblad eens door. Er gebeurt niet veel, zei hij: alleen die kwestie met Rusland. Niemand schijnt te weten wat dat worden zal. Het zal mij benieuwen, wat ze eigenlijk willen; in ieder geval spolcn ze een heel gevaarlijk spel. Hoe is het tegenwoordig met de ma rine? vroeg ik. In Dartmoor hielden wij ons met dergelijke dingen niet bezig. O, we staan er goed voor, antwoord de Tommy vrolijk. De Russen hebben geen torpedo, die 't haalt bij de jouwe en we zijn ze'n heel s tuk voor wat 't aan tal schepen betreft. We zouden ze binnen een week van de zee kunnen verdrijven als het op vechten aankomt, maar dat zullen ze ook wel niet wagen. Wel, dat is nogal geruststellend, zei ik: Ik zie ze liever niet op de Theems, voordat ik klaar ben. In mijn soort van werk kan ik een verdwaalde bom niet goed gebruiken. Ik zal je eens vertellen, wat ik van Plan ben te doen, Neil, zei Tommy. Ik heb er vanacht in bed over gedacht, nadat jij weggegaan was. Als het enigszins mogelijk is een ankerplaats in de Cunnock Creek te vinden, zal ik de „Betty" daar laten. Het is slechts een mijn van je werkplaats en dan kunnen Joyce en ik je ontmoeten zonder gevaar te lopen gesnapt te worden door je beminnelijke kameraden. Trou wens, in tijd van gevaar zou het erg handig voor je kunnen zijn. Als het aan wal een beetje te heet wordt, zou je er over water tussen uit kunnen güPPe"- Het zou wat anders zijn als je van ae getijden afhankelijk was. Maar nu ik a - motor er in heb, kan je varen, wanneer je wil, als je dat vervelende ding ten minste aan de gang kunt krijgen. Je bent een brave kerel. Tommy, zei ik. Ik zou niets beters gunnen wen" sen. Maar wat jullie komen betreit. Natuurlijk komen wc» onderbrak Joyce. Ik zal juist ?®uw a^s ik kan. Ik zal op de „B«tty blijven en 's avonds je eten koken en dan zo gauw als het donker is, kun je de werkplaats sluiten en naar de kreek komen. Tommy lachte en wendde zich daarna tot mij. Het is goed Neil. We zullen je twee of drie dagen geven om de omtrek te ver kennen en met je werk op te schieten. Joyce is dan te weten gekomen, waar George die cheque vandaan heeft en ik ben van plan ondertussen Latimer op te gaan zoeken en hem eens te ondervragen over dat diner by Parelli. Jij zal blij zijn als je dan een van ons tweeën terug ziet, m ~I p u'b Ik zal verrukt zijn, ik zal dansen van plezier. Ik denk alleen maar aan jullie. Hoe meer ik van dat zaakje te zien krijg, hoe meer ik over tuigd ben, dat er iets aan hapert en als er enige moeilijkheid komt, zal ik jou en Joyce er liever niet bij halen. Wij wensen ook niet er bij gehaald te worden, antwoordde Tommy. Wat de zaken van onze firma aangaat, varen we alle drie in hetzelfde bootje mee. Dat stelden we gisteravond vast. Dan behoeft er dus niets meer over gezegd te worden, besloot Joyce voldaan. Ik keek eens van de een naar de ander, haalde mijn schouders op en begon te lachen. Neen, zei ik, dat geloof Ik ook. Door de vervelende achterbuurten van Plaistow en East Ham kwamen we uit in de vuile wijk van Barking Creek, en ik keek met een vreemd gevoel van vol doening naar de modder en het vuile bruine water, Het was me, alsof ik een oude vriend weer ontmoette na een lang durige scheiding. De beneden loop van de Theems met zijn werven, warenhuizen en eindeloos verkeer, had altijd een ze kere bekoring voor mij en in vroeger tijd, als ik van Leigh of Port Victoria naar de stad wilde, had ik verscheidene malen met mijn kleine boot, de „Penguin", ge zeild tot aan de Tower Bridge. Ik ner" innerde mij nu nog de grote vei azing waarmee George deze gebeurtenis be schouwde. Voel je je nogal «terk? vroeg Tommy, de stilte verbrekend. De „Betty ligt bui ten in de Ray, en de enige madier om bij haar te komen is door de modder te bag geren. Er komt pas water over vier uur. We zullen Joyce om beurten moeten dragen. Dat gebeurt niet, zei Joyce. Ik zal mijn schoenen en kousen uittrekken en ook lopen. Je hebt zeke] wel wat zeep aan boord? je zult heel Leigh verschrikken als je dat doet, zei Tommy. Het is tegenwoor dig een mooie en deftige wijk, - alle- m Jé HLingeveer als uPPer Tooting. 1 er niet toe, zei Joyce. Ik er zekei vaVOet:,en en enkels en ik ben ere is ria bet bee' minder draeen °m beurten door jullie ge- _5 y Worden. Vind je ook niet Neil? nne«, j r' zei ik ernstig. Niet één wel- Wr'° me'sje zou 'n ogenblik aarzelen. - redeneerden nog een poosje over e Kwestie. Tommy bleef volhouden, dat ni) van ons drieën de enige was, die iets wist over de manieren van welopgevoede mensen een bewering, die Joyce en ik volmondig betwistten. Zover als ik mij herinneren kan, spraken we nog over dit onderwérp, toen de trein het station Leigh binnenstoomde, waar we uitstapten. We zijn er, zei Tommy, terwijl hij mij een mandje aangaf. Dit laat ik aan jouw zorg over, het is onze lunch. Ik wou nog even een paar kannen olie halen, voordat we aan boord gaan. Er is nog wel wat, maar de veilige weg is de beste. We verlieten het station, liepen een eindje de helling af en hielden stil voor een groot houten gebouw met de grootse naam „Marine en Jachthandel" droeg. Hier kocht Tommy zijn olie en een paar andere dingen, die hij nodig had en daarna kwamen we langs een glibberige stenen trap op de modderbank. Voor ons strekte zich een glibberige strook modder en zand uit, terwijl heel in de verte de ree Channel lag, een hele rij kleine boten en vissersvaartuigen geankerd langs de kant. Daar ligt de „Betsy", zei Tommy en hij wees een klein, donker jacht, helemaal aan het einde van de rij. Ik heb haar geverfd, sinds je haai' het laatst zag. Dat was hard nodig ook, zover ik mij herinneren kan, antwoordde ik. Joyce ging op een balk zitten en begon zeer beslist haar kousen en schoenen uit te trekken. Hoe diep zakken wq er in?, vroeg ze. Ik wil mijn japon niet vuiler maken dan nodig is. Je zult goed doen je rok op te hou den, antwoordde Tommy, Of we moesten in drijfzand terecht komen. Ga jij dan maar eerst, zei Joyce, all dat gebeurt kunnen Neil an lk op jou stappen. Tommy lachte een beetje, terwijl hij op de balk ging zitten, het voorbeeld van 1 ziinCknié°lgde en z!jn broek tot b°ven beaonné 0ptrok' Daarna volgde ik en rieJijj we voorzichtig onze weg door bfiBit „,r te banen, nadat we eerst ons eitje by elkaar gepakt hadden. lommy leidde ons, zijn schoenen over ?i]n schouders geslagen en in iedere hand °en blik olie. Blijkbaar kende hij het/ terrein, want hij zocht met merkwaardige vaardigheid de hardste plaatsen Uit, tel kens omkijkend of Joyce en ik zijn voet spoor wel precies volgden. Het was ake lig nat lópen, als men het tenminste zo noemen kon, want iedere stap zakten we diep over de enkels erin en ik geloof, flat we er allen schoon genoeg van had den, toen we de boot bereikten. Ons eerste werk, nadat we bij de boot waren, was de modder van-onze voeten te spoelen. We gingen in een rij op het dek zitten, onze voeten overboord, daar Tommy de toegang absoluut weigerde voordat we helemaal schoon waren. Daar na gingen' hij en ik in de kajuit om een fles whisky en een syphon sodawater op te zoeken, terwijl Joyce haar kousen cn schoenen weer aantrok. Waar we het eerste behoefte aan hebben, merkte hij op, is een stevig glaasje whisky, en de daad bij het woord voegende, maakte hij drie glazen whisky klaar, zonder dat Joyce of ik er iets tegen in konden brengen. Dat is beter, zei Tommy met een zucht. Nu nijn we tenminste veilig. Er is menig goed zeiler gestorven alleen omdat hij deze eenvoudige voorzorgsmaatregel veronachtzaamde. DaYnu-Spr0ng °P en rondkijkende voegde hu er aan toe: We zullen heen he lemaal kunnen zeilen, de wind is Oost en zal vandaag waarschijnlijk niet meer omlopen. Ik geloof, dat ja haar toch uit moet brengen met de motor, zei ik; het is een goede geul, maar ik geloof niet, dat er genoeg water in is om te zeilen. Tommy knikte. Licht je even het anker, zei hij,: dan zal ik zien of ik de motor op gang kan krijgen. Het zal waarschijnlijk wel moeite kosten, maar dat doet er niet toe. hij opende het luik achter in het ruim en hurkte er voor neer, terwijl ik langs net dek naar de boeg klom en de natte cn glibberige ketting begon in te halen- Ik was nauwelijks met dit onaangename wei'K klaar, of met een plotseling luid gesnor begon de machine te werken en het volgend ogenblik gleden we langzaam naar het midden van de geul. De ree stroomt naar de zuider - pier, maar er zijn verscheidene nauwe openin gen, die op de rivier uitkomen. Door een dezer kleine kanaaltjes stuurde Tommy ons, zodat we een paar honderd meter, vanwaar we gelegen hadden op de rivier uitkwamen. Nadat we omgedraaid waren gaf hij het stuur aan Joyce over en klom langs mij op het dek van de hut. Kom mee, Neil, zei hij. Ik heb ge noeg van dit overzetbedrijf. Laten we de zeilen uitzetten en varen als heren. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4