Overbrengingsmogelijkheden voor klank en beeld goed benut ji Terwijl nog gedoken werd naar de Faustus Griekenland ging gisteren ter stembns Bi sseboppen grepen Eigen vakorganisatie voor de Duitse katholieke arbeiders nu in stichting nieuw-walcheren Geslaagd experiment met waterstofbom v. Duitsla nd bewijst nu weer noodzaak van eigen organisaties Piet Hein" schoot raak En stemde voor Papagos' bewind BESLUIT HAAR WERK REVOLVERHELD DOOR POLITIE GEGREPEN Maandag 17 November 1952 7 VAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN "N Int ernationale studiedagen openden geheel nieuwe aspecten Goederentrein reed op voorganger Engelse grens open voor uien De affaire-Katyn voor de V.N.? Gingen 115 schepen naai buiten Liftkooien omlaag gestort in Domaniale Acht jaar na de oorlog Openluchtspel en miniatuur Churchill in voorjaar naar Washington? Sigaretten-aansteker verried hem V.S. Task-force op Eniwetok Belager van prinses Margaret Prins BernÊard heeft lichte bronchitis Nieuwe vondst in Vaticaanse grotten WEERBERICHT J Elervol vermeld in dagorder 42 DE „PEBANE" VLOT GESLEEPT mijn Scotland Yard weet van niets De weerverwnchtlng van het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagaa/ond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden met in het Zuid- Oosten van 1ï< t land kans op wat lichte sneeuw, maar elders 'droog weer. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst met hier en jflaar mist, morgen overdag tem peraturen om het vriespunt. DINSDAG 18 NOVEMBER: Zon op 8.05 uur, on der 16.45 uur» Maan op 9.42 uur, onder 16.42 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KERK, radio en televisie (Van onze correspondent) ROME, November 1952. In Rome zijn, zoals bekend, internationale Studiedagen gehouden Voor radio en,'televisie, georganiseerd door UNDA de internationale katho lieke raejlio en TV-organisatic. Ze waren o.a. gewijd aan een aantal zeer interess.amte conferenties, die in een der aula's van de Gregoriaanse Universilteit een talrijk publiek trokken. (We kunnen moeilijk anders, sprekermle over dit belangstellende publiek, dan de vrijwel volkomen afwezigheid van leken betreuren. Gegeven bet feit, dat deze Studiedagen werden lelcgrl onder auspiciën van het Permanente Comité van de Intern. Congreshen voor het Leken-Apostolaat, was een actieve deelname van katholielke leken stellig te verwachten geweest te meer waar het hier een terrain betrof, dat hij uitstek aangewezen schijnt voor dit Apostolaat, in de zin van de grote Paus-rede van October 1951). Intussan is men tot enkele belangrijke conclusie! gekomen, die al spoedig tot een geheel nieuwe activiteit zullen leiden. Zo werd het grote plan goedgekeurd tot het verw ezenlijken van een centrale dis- tributieuienst van teksten en zelfs vol ledige programma's. Het moge vreemd lijken (telt zulk een dienst nodig, of zelfs maar'wenselijk is maar de voorbeel den liggen voor het grijpen. Daar is b.v. de „diaspora" van het uitgestrekte Cana da,' waajr de bisschoppen van Edmond- ston, Prince Alberta, St Boniface en Saskatchewan ieder over een eigen zen der beschikken. Een rijk bezit,zonder twijfel.Haar bij gebrek aan geschooid personeel en aan materiaal (en aan er varing) leveren de uitzendingen grote moeilijkheden. Daacom begon UNDA al enige ttjd ge leden met het verstrekken van teksten en z.g. „scripts", waarvoor de verzoeken uit allle delen van de wereld in dagelijks toeneiwende mate binnenkomen m Frei- bourg, waar de centrale zetel is geves tigd Of daar is de St Thomas-Universi teit op de Filippijnen met haar 20.000 studeïMten. Deze Universiteit beschikt thans eindelijk over een eigen zender, De naam van de Nederlandse torpedo- boot.Sairer „Piet Hein" moge dan al even klein, zijn als die van de beroemde vloot voogd wiens naam hij draagt, toch ls hfl gisteoen op talloze lippen geweest. Bij de strijd? om Korea, waaraan deze Neder landse oorlogsbodem sinds enige maanden meedloct, heeft hij namelijk een bijzonder succes behaald. Tea wijl de nacht nog hing over land en zee, voerde de „Piet Hein" een beschie ting uit van de kust, in de nabijheid van Tanrfsjon. En daarbij hebben de Jannen een gehele communistische trein weten te rakpm en te vernielen. Met het gevolg dat zij nog dezelfde dag van de Amerikaanse trnE pencommandant bfl dagorder een eer- vo Be vermelding kregen. Stagnatie in treinverkeer Zwolle-A mersf oort In de nacht van Zaterdag op Zondag is op het spoorwegtraject Zwollo-Amersfoort tussen Hulshorst en Harderwijk een goe derentrein, welke in de richting Amers floort reed, aangereden door een andere, achterop komende goederentrein. Van het treinpersoneel werd een conducteur licht gewond, doch hij kon zijn dienst blijven ■vervullen. Voor het treinverkeer waren de gevol gen echter ernstiger. Van de aangereden trein ontspoorden namelijk twee wagens, waardoor de beide hoofdsporen werden versperd. Ten behoeve van het reizigersverkeer reden daarom gistermorgen autobussen tussen Nunspeet en Harderwijk. Om kwart over acht was men er in geslaagd een van de beide sporen vrij te krijgen. Daarover werden toen de doorgaande treinen in beide richtingen geleid. Voor het locale verkeer bleven de bussen rijden tot men later op de dag ook het tweede spoor vri; had. welks mogelijkheden nog niet eens te overzien zijn. Maar ook daar gevoelt men zich voortdurend min of meer „uit gepraat", zodat de actieve pater Chiesa (van de Soc. van St Faulus), die direc teur is van deze Filippijnse Katholieke Radio Omroep, dolblij is met elke nieuwe zending uit het verre Zwitserland. Reeds thans onderhoudt UNDA op deze wijze innig contact met de meest uiteenlopen de streken van de wereld en groeit er een internationale radio-gemeenschap die grenzen, oceanen en continenten over spant. UNDA verzendt teksten en zelfs programma s naar Brazilië, Ceylon, Ja pan, Zuid-Afnka, Marokko en Tunis, Ma- dras en Calcutta. En een geheel nieuw aspect zal, van nu af, aan deze interessante distributiedienst worden verleend na de besluiten, die hier in Rome genomen zijn men gaat in Freibourg thans een „wereld-cntalo gus" samenstellen van granicfoon-platen. Immers juist door de wereldwijde con tacten is men tot de ontdekking geko men, dat zelfs in zeer internationaal- geor'iënteerde landen (zoals Nederland) een groot gebrek aan kennis heerst van wat in andere delen van de wereld ver vaardigd wordt. Door een zo volledig mo gelijke uitwisseling van gegevens zal het straks mogelijk worden om bijv. een Kerst-programma van één der Portugese zenders te verrijken met (tot nu toe onbekende) Kerstliederen uit Argentinië. En een prachtige opname van de nieuwe Paas-liturgie, vervaardigd in een oude Franse Abdij, zal Japanse of Braziliaan se luisteraars geestdriftig doen toehoren. Een soortgelijk programma zal thans ook de Televisie-afdeling van UNDA, welke in Parijs is gevestigd, gaan uit werken. De directeur hiervan, pater Pi chard O.P.j vertelde hierover enkele boeiende bijzonderheden. Hij is een geest driftige T.V.-deskundige en ziet in deze modernste vinding een uitgesproken uni versele roeping. Radio en pers zijn ex natura beperkt in het terrein, dat zij be strijken: de taal vormt hier de grens. Met de Televisie evenwel krijgen de mo gelijkheden ongelimiteerd de ruimte. En het ideaal-is om tot een collectie korte films te komen, korte documen taires zoals er overigens reeds enke le een groot succes boekten. De Bijbel werd al „geïllustreerd" door prachtige opnamen van het H. Land; er circule ren nu reeds korte liturgische films, die speciaal voor de T.V. werden ver vaardigd en die zeer grote weerklank vonden. Kerkgeschiedenis, de heiligen levens met hun „achtergrond", maar ook wetenschappelijke, culturele, socia- zicht, dat zij haar eigen en karakteris tieke supra-nationale taak zal kunnen aanvangen. Nieuw terrein voor de Kerk Maar blijft de hoge prijs van de toe stellen niet een hinderpaal, juist voor deze toekomst-mogelijkheden? En P. Pi chard geeft als antwoord hierop een uit eenzetting van wat hij in Parijs heeft georganiseerd om deze moeilijkheid te ondervangen: de „Teleclubs". Vijf of zes parochies schaffen gezamenlijk een ont vangtoestel aan en stellen dit op in een grote zaal. Hier organiseren zij bijeen komsten, die variëren al naargelang het programma is samengesteld. Maandag avond is voornamelijk gewijd aan alge mene culturele onderwerpen. De Woens dagavond wordt met, name door de kin deren (die des middags vrij van school hebben) bijgewoond, terwijl een andere avond alleen voor ouderen bestemd is, die graag een revue of een toneelstuk willen zien. Zo leert het publiek de T.V. kennen, maar zo verkrijgt de T.V. in toenemende mate een inzicht in de wen sen, behoeften en vooral ook de bezwa ren van het publiek. Een voornaam punt is, dat de programma's vooraf duidelijk de aard der uitzending vermelden waar door de soms ernstige nadelen voor te jonge of onervaren „luisteraars" (zoals vooral Amerika ons geleerd heeft) wor den voorkomen. Zo gaat de Kerk dit nieuwe terrein bewerken. De mogelijkheden zijn onbe grensd. Werd de radio tot nu toe min of meer veronachtzaamd door bijvoor beeld de „Propaganda Fide", dan zal hierin na deze studiedagen zeker gelei delijk verandering komen: het belang voor de Missie van de radio is immers overtuigend aangetoond. En van welk een onschatbare waarde de Televisie zal blijken, juist ook voor de uitbreiding van het Rijk Gods, kan eenieder zich voorstellen, die zich realiseert, dat we aan het begin staan van een geheel nieuw tijdperk. En van een geheel nieuwe vorm van Apostolaat. Pjk" BeUjië heeft Zaterdag het feest der dynastie gevierd. In alle ker ken werd een plechtig Te Deum gezongen en in Brussel begaven de hoogwaardigheidsbekleders en de leden van het Corps Diploma tique zich naar de eeuwenoude St Goedoelekerk om te luisteren naar het gebed van de kerk voor de vorst. Hier zien we prinses Josephine Charlotte en haar verloofde, prins Jan van Luxemburg bij aankomst aan de kerk. Ray Madden, voorzitter van de spe ciale commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, welke een onderzoek van een jaar naar de massa slachting van Poolse militairen in de bossen van Katyn heeft ingesteld, dat Vrijdag j.l. werd beëindigd, heeft Za terdag verklaard, dat naar de me ning van de commissie het Amerikaan se Congres de V. N. dient te vragen een onderzoek in te stellen naar „com munistische wreedheden in Korea en achter het ijzeren gordijn". De speciale commissie is tot de con clusie gekomen dat de Sovjets schuldig zijn aan de massamoord, en beveelt aan, dat de V. N. gevraagd zal worden de Sovjet-Unie deswege te laten terecht staan Het Portugese s.s. Pebane, dat tijdens de jongste stormen op de Schelde vast liep op de hoge plaat tussen Breskens en Vlis- singen, is gisteren vlot gesleept. Verleden week heeft men van de lading 850 ton ce ment gelost en zo is het gistermiddag om 12 uur aan de sleepboten „Maas", „Zuid zee" en „Goliath" gelukt het zoveel lich tere schip los te krijgen. Het is nu naar Vlissingen gesleept, waar het zal dokken. Als de kiel in orde blijkt, zal de cement Uien worden ingaande 24 November a.s. in Engeland weer toegelaten. Deze invoer kan dus een week eerder beginnen dan weer worden geladen en zal de Portugees aanvankelijk werd verwacht, de reis voortzetten. Het duiken naar het wrak van de „Faustus" werd gedurende het weekein de voortgezet, doch het werd bemoei lijkt door sterke onderstroming. De merkboeien op voor- en achtersteven zijn thans nauwkeurig geplaatst. In tegenstelling tot hetgeen eerst werd aangenomen, lijkt het thans waarschijn lijk, dat het schip over stuurboord ligt, met de masten in de richting van de zee. Het is nog niet mogelijk geweest, rond het wrak te lopen, zodat men nog niet nauwkeurig heeft kunnen vaststellen of, en zo ja, hoever, het schip in de grond is gezakt. Voorlopig schijnt het, dat de mate waarin dit is geschied, geen be zwaar oplevert voor de uitvoering van het oorspronkelijke plan, dus het afsnij- ,den van de achtersteven door middel van springladingen. Voor de duikschepeü zal b\j het wrak le onderwerpen. De Televisie zegt P. een vaste meergelegenheid worden ge- tda 1.1 i, tv-,/-,+ xx/or Ir 791 vprtrpmn L-- Pichard, is nu nog een zuiver-nationale maakt, hetgeen het werk zal vergemak aangelegenheid; maar de tijd is al in kelijken Men beschikt echter nog steeds niet over voldoende nauwkeurige gegevens over de stand op de bodem en de con ditie van het wrak, zodat het onderzoek nog zal moeten worden voorgezet. De Britse bergingsschepen „Succour" en „Uplifter" hebben ankerketting aan boord genomen om boven het wrak voor anker te kunnen gaan, waardoor een meer permanente basis voor de dak werkzaamheden verkregen zal worden. De weerverwachtlng voor vandaag is niet ongunstig, doch de duikers onder vinden bij hun werk veel hinder van sterke stroom, veroorzaakt door veel af komend rivierwater, In het tijdsbestek tussen Zatermiddag 12 uur en Zaterdagavond 12 uur zijn 115 schepen de Nieuwe Waterweg uitgeloods. Het Loodswezen heeft deze prestatie kunnen leveren door alle beschikbare krachten te mobiliseren. Gisteren zijn de daartoe gerechtigde Griekse onderdanen ter stembus getogen, om een nieuw parlement te kiezen. Wars waren de Grieken van de wankele politieke toestand, die een gezonde ontwikkeling des lands sinds de bevrijding belemmerde. Geïmponeerd door het persoonlijke gezag van maarschalk Papagos, de aanvoerder der Griekse roepen tegen wijlen Mussolini's legers een gezag, na de oorlog nog groter geworden door bet onder 's maarschalks leiding bedwingen van de opstand der Helleense communisten stemden de kiezers vóór het bewind van de geestelijke vader van bet nieuwe Griekenland. Papagos, die triomfeerde over de Italiaanse vijand en over de bloedrode binnenlandse vijand, werd ten derde male triomfator, ditmaal door zijn eigen volk daartoe verbeven- De Duitse katholieke arbeiders, die ge organiseerd zjjn in de Duitse Eenheids vakbeweging, kunnen niet langer op de zelfde wijze als voorheen met de Duitse Vakbeweging samenwerken. Daarom heb ben de Westduitsc bisschoppen op hun vorige week te Limburg gehouden confe rentie hun standpunt bepaald en zich on voorwaardelijk uitgesproken voor een vol ledige steun aan de Duitse katholieke ar beidersbeweging (de standsorganisatie), .juist op het ogenblik, dat deze zich voor de onontkoombare noodzaak ziet geplaatst de Duitse Christelijke arbeiders in meer gesloten eenheid te organiseren. Na de vele dreigingen zal eindelijk het roer ra dicaal worden omgegooid om te voorko men. dat de christelijke sociale strevingen geheel ten onder gaan. Aldus verneemt het K.N.P. uit Keulen. (Van onze correspondent). Walcheren is herrezen. Acht jaar na de verschrikkingen van de oorlog zal hierom feest zijn. Walcheren is weer groen als „een palm in Gods hand zoals de Zeeuw se dichter Jan Campert het eiland noemde. Er groeien weer bomen rond frisse rode daken, de eeuwige vijand, het water, is weer buiten de dijken gebannen en over de Schelde klinkt het gedruis van driftige tjver. Daarom zal er de volgende zomer feest zijn. Komt de Koningin De organisatoren hopen, dat Hare Ma jesteit Koningin Juliana de feestelijkheden zal kunnen bijwonen, speciaal het grote openluchtspel, dat de hoofdschotel zal vormen. Voor het schrijven en regisseren hiervan is aangezocht drs L. Lockefeer uit #ulst, die üjjn definitieve tyezegging heeft gedaan. De schrijver deelde ons mee, dat het spel als ondergrond zal hebben de k^cht van Walcheren, waarbij ook de ge schiedenis aah bod zal komen. Een titel kon hij nog niet noemen, al had hij reeds zijn gedachten laten gaan over de hierbo ven geciteerde woorden van Jan Campert: „Palm in Gods hand". De data voor dit spel zijn al vastgelegd: 25, 26 en 27 Juni a.s. Het is nog niet zeker of het beroemde Middelburgse Stadhuis een rol zal spelen, dit hangt van de plaats van opvoering af. Naast dit openluchtspel zal Middelburg als speciale attractie hebben een minia- tuur-Walcheren, dat ip het Molenwater zal drijven. Minutieus zal ieder onderdeeltje worden nagebouwd; een enorm karwei, maar ongetwijfeld ook een merkwaardige attractie. De owerige punten van het programma, waarover nog onderhandeld wordt, zullen we niet noemen. Volgend jaar zal het zijn 'vitaliteit zijn kracht en zijn blijheid laten merken Op indrukwekkende wijze zet de Stichting Nieuw-Walcheren een punt ach ter haar werk. De verhouding tussen de standsorgani satie der Duitse katholieke arbeiders (K.A.B.) en de Duitse Eenheidsbeweging (D.G.B.), waarin ook de katholieken na de oorlog waren georganiseerd, heeft zich het laatste jaar aanzienlijk toegespitst. In felle polemieken hebben de katholieken zich gekeerd tegen menige staking, die door de D.G.B. werd georganisfeerd: meer in het bijzonder hebben de katholieken zich verzet tegen de steun, welke de vak beweging steeds meer ging geven aan de socialistische partij (S.P.D.) in het parle- Tengevolge van het feit, dat ook de meeste Duitse bisschoppen na de oorlog eerst de toestand hebben willen aanzien en hebben gemeend, dat de standorgani satie voor ouderen en jongeren der KAB en der C.A.J. de houding der katholieken voldoende konden ondersteünen, heeft de Duitse clerus in het algemeen weinig aandacht geschonken aan een eigen ka tholieke vakbeweging. Een toenemende verdeeldheid in denken in eigen kring waar het ging over sociale vraagstukken, heeft geleid tot grote onverschilligheid bij vele katholieken. De nieuwe, gevaarlijke ontwikkeling binnen de Duitse Eenheidsvakbeweging heeft de katholieke K.A.B.-leiders en de bisschoppen t0t nieuw beraad gebracht. De toekomst nog onzeker Op dit ogenblik hangt er nog onzeker heid over wat in de naaste toekomst zal gaan gebeuren. Het feit, dat de katholie ke sociale leer hoe langer hoe meer haar invloed in de Duitse maatschappij ver liest en daardoor ook de internationale invloed van Duitsland wordt ondermijnd, noopt tot de keuze: ofwel een eigen chris telijke vakbeweging te stichten ofwel bin nen de Eenheidsvakbeweging een eigen christelijke organisatie op te richten. In heide gevallen zal contact met de Christe lijke Internationale een versterking van de positie der Duitse katholieke arbeiders bewerken. Zo zal deze in de a.s. vierjarige rege ringsperiode naar alle verwachting steu nen op de grootste parlementaire meer derheid, die enigerlei Griekse regering, sedert Venizelos' bewind (van 1928 tot 1932) heeft bezeten. Het feit, dat de volledige uitslagen der Zondag gehouden parlementaire verkie zingen op het ogenblik, dat wij dit schrij ven, nog niet bekend zijn, kan niets meer afdoen aan de zekerheid, dat zich een grote politieke verschuiving onder de kiezers heeft voorgedaan, die de „Griekse concentratie" zo zich geen onvoorziene complicaties voordoen voor de komende vier jaren „ten troon verheft". Zondag te middernacht waren reeds 172 van de 300 parlementszetels, volgens de op dat ogenblik bekende resultaten der stem- mentelling, aan Papagos' partij toege wezen., Diens aanhangers werden daarop zo boud, dat een vooraanstaand lid zijner j partij de prognose stelde: „minstens 230 van de 300 zetels zullen ons toevallen." Het schijnt, dat een gedeelte van de volgelingen van de voormalige liberale leider, Venizelos, die, tezamen met gene raal Piastiras, de leiding heeft van de „vooruitstrevende (centrum) partij", thans op de „Griekse concentratie" heeft ge stemd. Papagos riclit zich tot het Griekse volk Maarschalk Papagos gaf Zondagavond een officiële verklaring over zijn ver kiezingsoverwinning uit, waarin hij o.m. zeide: ,Het nieuwe, Zondagavond inge gane vier-jarentijdperk, zal er een zijn van opbouwend werk. Griekenland zal opnieuw gehoor geven aan de roep der Volgens politieke kringen te Londen zal premier Churchill pogen in Maart of April van het volgende jaar te Washington be sprekingen te voeren met dé nieuwe Ame rikaanse president. Zij zijn van oordeel, dat hij dit denkbeeld op de conferentie van eerste ministers van het Gemenebest, welke aan het einde van de maand te Lon den aal worden gehouden, t« berde aal tuil» (Van onze Utrechtse redacteur) Na twee dagen van ijverig speuren is de politie van Jutphaas er Zaterdagavond in geslaagd de man te arresteren, die Don derdagavond op de rijksweg van Utrecht naar Den Bosch onder de gemeente Jut phaas, iemand een auto wilde ontroven na op de automarkt in Utrecht gezegd te hebben, dat hij deze wagen wilde kopen. Hij maakte toen een proefrit met de eige naar, zekere G. V. uit Eindhoven, die naast hem was gezeten. Onderweg is er een worsteling ontstaan waarbij de verdachte persoon, de 43-jarige werktuigkundige J. C. K. uit Bussum, die aldaar gearresteerd is, ook enkele revol verschoten 416611 gelost. De eigenaar van de auto wist de revol ver echter aan de onverlaat te ontrukken, waarna K. de weilanden in gevlucht is. Naderhand heeft hij zich vervoegd bij een autoverhuurder in De Meern ihet het ver zoek hem naar Hilversum te rijden. Zoals wij Zaterdagavond reeds in een deel on zer editie konden melden, vond deze auto verhuurder zijn passagier, die niet wenste dat hij de kortste weg door de stad Utrecht naar Hilversum nam, ietwat vreemd. Hij heeft daarom als uitvlucht nen, dat hij niet naar Hilversum kon ril den, omdat hij zich herinnerde dat h een ander vrachtje had. Haar p de man die zo zonderling deed en dezelfde persoon was, die even te voren getracht had een auto te stelen, af8®z®t pv*® café aan de Leidse weg te Utrecht. Van daar is deze per trein naar Bussum ver- de gearrsteerde kon bewijzen, dat hjj die luoU thuis I» geweest. De politie te Jutphaas, die het SP00^ bijster was, kreeg Zaterdag van haar collega in Bussum bericht, dat daar ee vrouw op het politiebureau was kom vertellen, dat haar man op de autom in Utrecht voor 2400.- was opgencni. Hij zou daar een auto verkocht en in plaats van de bedo"ff" n„ D0_ slechts 700.- gebeurd hebben D P litie kreeg argwaan enkVomen. haar man zelf ook eens nil-_Iimse Intussen waarschuwde de Biisrimse po litie Jutphaas, waarvan de autoverhuurder daar de man op sum vertrok. J joch aanvankelijk wei- ?6ihJ'^autoverhuurder of hij wel met dezelfde te doen had, die hij Donderdag- aVBijdhet opsteken van een sigaret door verdachte herkende de autoverhuurder echter de sigarettenaansteker, die een nogal vreemd model had en door zijn passagier de bewuste avond in de auto ook gebruikt was. Bovendien was er in de auto een hoed blijven liggen, die aan de verdachte persoon toebehoorde. Langer ontkennen was toen niet meer mogelijk en K. gaf eindelijk toe de dader te zijn. Als motief voor zijn daad gaf hij op, dat hij in geldnood verkeerde, door dat hij al enige maanden zonder werk was. Hij is wegens paging tot roof gearres teerd en voorlopig in het politiebureau te Jutphaas opgesloten. Natuurlijk werd aanstonds verband ge legd met de moord op de politic-agent in Woerden, welk misdrijf in de nacht van Donderdag op Vrijdag is gepleegd, doch andere vrije landen, die voor democratie en vrijheid hebben gestreden". De minister-president van de zittende Griekse regering, generaal Piastiras, ver klaarde in antwoord op vragen van jour nalisten „verrast" te zijn over de uitslag. Piastiras werd zelf als candidaat in het kiesdistrict van Athene verslagen. Hij gaf le kennen zich na zijn nederlaag, niet uit de politiek te zullen terugtrekken. Geen persoonlijke ongelukken (Van onze correspondent). In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de 380 meter diepe luchtschacht Beren- bos van de Domaniale mijn te Kerkrade twee liftkooien naar beneden gestort. Persoonlijke ongelukken hebben zich daar bij echter niet voorgedaan. Oorzaak van het ongeval was een breuk in de hijskabel, welke niet voldoende werd opgevangen door de vanginrichting. Dit is een automatisch in werking tredende in stallatie, welke in geval van slechts hoogst zelden voorkomende kabelbreuk erger dingen moet voorkomen. De twee neergestorte kooien werden al leen gebruikt voor het naar boven brengen van stenen, bestemd voor de te Berenbos gelegen steenberg van de Domaniale mijn. Mensen zaten er dan ook niet in. Dat in de schacht de nodige ravage werd aange richt, laat zich denken. Veel stagnatie zal dit echter niet met zich brengen, omdat men zich voor het stenentransport kan behelpen met een naast de. beschadigde schacht gelegen, tot 500 meter diepte rei kende tweede luchtschacht. In de afgelopen dagen doken in de Amerikaanse pers herhaaldelijk berichten op over de ontploffing van een waterstof bom op het eiland Eniwetok, midden in de Pacific, waar de Amerikanen reeds eerder ook atoombomproeven hebben ten uitvoer gebracht. Deze berichten bleken in de meeste gevallen afkomstig van soldaten, die deel uitmaakten van een Task-force, welke in de Pacific een onbekende op dracht uit te voeren had. Deze verhalen van „ooggetuigen" kregen nog een extra- geloofwaardig karakter, door de berichten van vele seismografische instituten, die alle op hetzelfde uur een hevige aard beving constateerden, waarvan het cen trum in de Pacific moest liggen. Gisteravond publiceerde de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie eindelijk 'n mededeling over de geheimzinnige gang van zaken. De gemeenschappelijke Task- force 132 had zojuist haar proefnemingen de derde serie proefnemingen tot ont wikkeling van nieuwe wapenen, tot een goed einde gebracht. In overeenstemming met de aankondiging van de. president op 31 Januari 1950 bevatte deze proef ook experimenten voor de vervaardiging van de waterstofbom. De voorzitter van de commissie voor Atoomenergie, Dean, wenste verder niets los te laten, om mogelijke vijanden niet in de kaart te spelen. De berichten in de pers vond hij betreurenswaardig. Er zou een onderzoek naar de briefschrijvers worden ingesteld. Met dat al is het niet nog zeker, dat de Amerikanen nu werkelijk in het bezit zijn van de waterstofbom, ook wel de „helbom" genoemd, waarvan de uitwerking naar verluidt tien maal verwoestender is, dan Britse persbureaux signaleren: Twee Britse nieuwsagentschappen, de Press Association en de Exchange Tele graph veroorzaakten gisteren opschudding in Groot-Brittannië, door een bericht, dat de veiligheidspolitie in de Britse zee- en luchthavens orders had gekregen uit te zien naar een Amerikaan, die bedreigingen zou hebben geuit aan het adres van prinses Margaret. Na enkele uren moesten de persbureaux hun mededeling echter weer intrekken. Scotland Yard en het ministerie van binnenlandse zaken wisten van niets, noch van een bedreiging, noch van be velen aan de havenautoriteiten. Press Association verzekerde nogmaals het bericht uit betrouwbare bron te heb ben. Deze bron had de inlichtingen nog nader bevestigd, maar van elders kon geen bevestiging worden verkregen, zei het bureau. Volgens de eerste mededeling van Press Association ging het hier om een Ameri kaan van middelbare leeftijd, wiens signa lement aan Scotland Yard bekend zou zijn. die van van een „gewone" atoombom! Of bevindt men zich nog steeds in een voor bereidend stadium? Dean deelde mede, dat verdere verkla ringen niet zouden worden verstrekt, om dat het belang der V.S. zulks verbiedt. Hij wilde alleen nog aan de journalisten zeg gen, dat de commissie over de bereikte resultaten zeer tevreden was. Reisprogram kan nog doorgaan Zaterdagochtend heeft Prins Bernhard te Lima kransen gelegd bij de standbeelden van twee grote Peruviaunse helden uit de oorlog met Chili. Bij het standbeeld van admiraal Miguel Grau, waar een erewacht van de marine stond opgesteld, werden de beide volksliederen gespeeld. De Prins legde de krans aan de voet van het ge denkteken. Vijf minuten daarna vond een zelfde plechtigheid plaats bij het standbeeld van kolonel Francisco Bolognesi. De kransen bestonden uit rode „>n witte anjelieren, versierd met rood-wit-blauwe linten. Op uitnodiging van de minister van bui tenlandse zaken van Peru nam de Prins deel aan een lunch in de Nationale Club. Behalve dat de Prins verscheidene gas ten zou ontvangen en een persconferentie zou h uden, stonden er Zaterdag geen punten meer op het programma. Z. K. H. voelt zich nog altijd niet ge heel wel tengevolge van een lichte bron chitis, een penicilline-inspuiting heeft echter verlichting gebracht en men ver wacht, dat het programma van de reis er niet door zal worden belemmerd. Bij nieuwe opgravingen in de grotten onder de St. Pieter in verband met de inrichting van de kapel van de H. ('o- lumbanus, een geschenk van de Katho lieken van Ierland, zijn de overblijfse len van de Westelijke muur van de Con- stantijnse basiliek, welke voor de tegen woordige St. Pieter heeft moeten plaats maken, blootgelegd, aldus ver neemt het K.N.P. Na deze vondst wilden de architecten ook de voetstukken van de kolommen ontdekken, welke de Constantjjnse basi liek in drié schepen verdeelden. Bij het werk zfln zij tot nu toe in een open ruim te beland, gevuld met resten van bouw materialen, welke waarschijnlijk voor de bouw van de St. Pieter hebben gediend. Maar bij dit bouwmateriaal bevinden zich ook zes kolommen van grote omvang, afkomstig uit de basiliek van keizer Constantijn. Deze kolommen zijn van zulk een zwapr gewicht, dat het niet mogelijk zal zijn deze uit de ontdekte ruimte te verwijderen, zonder de vloer van de St. Pieter daarvoor opt» tm breken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1