Voorlichting van katholieke altijd emigrant kan Rector Van der Hoogte: „Mentale training is het voornaamste nog beter WILLEM RUYS" WIL DE WATERWEG BINNEN Knoeierij bij WONINGBOUW Debat over ratificatie Europese verdragen uitgesteld Bondsdag spoort aan tot boycot van Saarverkiezingen Nauwe samenwerking met katholieken Versterking van vrije wereld Rapport vanTruman over M.S.A. in eerste halfjaar Consumptie verder teruggelopen Koud weer houdt aan Nederland zal varen daartegen helpt heus geen Faustus-wrak Ruim 133.000 werkzoekenden Maandag nieuwe broodprijzen Woensdag 19 November 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Noodzaak van godsdienstige heropvoeding Geef ze 'n „gezonde' Uitvoer van fruit en uien Donderdagnacht langs de „Faustus" Te weinig materiaal gebruikt Adenauer vindt Bondsdag tegen zich Kardinaal Mindszenty naar villa overgebracht? Ommekeer in protestantse organisatie van Duitsland Verscheept: 12.000 tanks, 13.594 stukken geschut Voor bataljon naar Makassar vertrok WEERBERICHT V- Het geestelijke leven Trieste cijfers Recht op emigratie voor neen 1 tO - m 79 verrassing Hoeveelheids-indexcijfer in September 95 (v.m. 99) Hard tenen hard Commandant en zijn zoon vermoord De weerverwachting van het K.N.M.I. geldig tot Donderdagavond luidt: Veel bewolking met tijdelijk regen of sneeuw en later enkele verspreide opklaringen. In het Noorden van het land aanvankelijk nog harde tot stormachtige, overigens krachtige tot ma tige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Donderdag 20 November: Zon op 8,09 uur, on der 16.42 uur, Maan op 11.48 u., onder 18.48 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Door allerlei publicaties is er veel misverstand omtrent emigratie gewekt, vooral ten aanzien van de feitelijke voorlichting, zoals die in ^Nederland geschiedt". Met deze opmerking begon de bisschoppelijke .commissaris voor de emigratie, ïcctoi J. d. Hoogte, gisteravond in 's-Hertogenbosch een lezing voor de leraren en leerlingen van de Middelbare Zuivelscliool van de K. N. B. T. B. Rector Van de Hoogte zei vervolgens, dat liet op zijn weg ligt als hij zich uit hoofde van zijn functie met de geestelijke voorbereiding van de emigranten bezig houdt 0111 eventuele fouten te signaleren. De fout is volgens hem vooral deze, dat de katholieken in Nederland in het algemeen te weinig doordrongen zijn van de waarde, dat zij op katholieke manier voorgelicht worden. Wat wil zeggen, dat iemand, die de emigrant voorlicht, gedragen moet worden door katholieke beginselen evenals de emigrant zelf. te leeft om te emigreren. De staat heeft nooit de bevoegdheid het recht om te emigreren te beperken. Emigratie kan trouwens nooit nadeel geven voor de internationale verhoudingen en goede arbeidskrachten kunnen goodwill kwe ken voor het land, waaruit zfj komen. Alleen de motieven, dat men emigreert omwille van eigen toekomst of van zijn gezin of uit een soort apostolische over wegingen zun gezonde motieven. Men dient er op voorbereid te wor den, dat men in een ander land gaat leven, een andere taal gaat spreken, luxeeü comfort van het vaderland over boord moet gooien en genoegen moet nemen met huisvesting, die men In de grootste achterbuurten en sloppen hier niet meer vindt. Mentale training is liet voornaamste. Een emigrant mislukt, omdat hij geeste lijk niet goed voorbereid'is. Het zit in de mentaliteit van de emigrant en daaraan ontbreekt, bij de Nederlanders juist zo veel. Het gevaar is zo groot, omdat de emigrant komt te staan voor een „struggle for life" en moet beginnen op de onderste sport van de maatschappe lijke ladder. De voorlichting moet er op gericht zijn, dat de zaken niet somberder dan nodig, maar wel reëel worden voorgesteld. De teleurstelling eri gedeprimeerdiheid van de emigrant, die niet op de werke lijke toestand is voorbereid, heeft ook een terugslag op het geestelijke leven. De emigrant moet opgevoed worden om zich een goede dosis Christendom eigen te maken en daarom is 'het zo juist, dat de N. C- B. met zoveel nadruk wijst op de cursussen, welke deze bond geeft. Onder de 'katholieken van Nederland is bij de beleving van het Christendom veel uiterlijkheid, waardoor zij nog aan de vervulling van hun plichten gebonden blijven. Maar hoe moet het dan wel gaan, zo vroeg rector Van der Hoogte zich af, als zulke katholieken in Australië merken, dat er niets van gezegd wordt wanneer 7,ij niet meer naar de kerk gaan. Van de katholieke vrijgezellen, die de laatste twee jaar naar West- Australië zijn vertrokken, heeft zestig procent reeds nu zijn geloof verloren. Het is uitgesloten, zo meende spr., dat iemand, die op de juiste manier wil voor lichten, zijn emigratiekennis uit boeken, bulletins van bureaux of correspondentie met emigranten haalt, zonder zelf de sfeer geproefd te hebben van waarnaar geëmigreerd wordt. Hu „ar echter toe, dat niet al degenen, die voo - lichten in het enugratieland kunnen zun ^Maar'omdat het altijd nog beter kan, had spr. onlangs (in een rf e' Welke ge_ lijk men weet, veel stof heeft a -e waaien, Red.) de zaak expres een beetje scherp gesteld. Als er organisaties zijtt, die zeggen, dat ze het goed doen, denkt spr aan de parabel van de farizeër en de tollenaar. Hö wilde niet ontkennen, dat de orga nisaties veel ijver aan de dag leggen. De N.C.B. is echter de enige, die in Australië de zaak goed aanpakt, maar in Noord- en Zuid Holland, uit welke provincies de meeste emigranten ko men, is het met de voorlichting niet zo best gesteld. Als spr. had gezégd, dat er veel zelfgenoegzaamheid in ons land is, had hij dit gezegd, opdat degenen die over emigratie moeten voorlichten daarin niet vervallen. Met nadruk betoogde de rector, en met. voorbeelden verduidelijkte hij zulks, .dat de emigrant zelfstandig gemaakt moet wprden. Hem moet een realistisch idee worden bijgebracht over de toestand in het emigratieland. De katholieken zi)n zich niet voldoende bewust, dat als zu emigreren, zij dit via de katholieke standsorganisaties moeten doén en de voorlichting niet goed genoeg kan zijn. In 1951 was er van de emigranten 28A pCt, katholiek, doch slechts 8 pCtiS ge ëmigreerd via katholieke organen De overige 20 pCt. hebben dus geen katho lieke voorlichting ontvangen en zeker geen katholieke cursus gevolgd Van de emigranten, die in de eerste helft van dit jaar vertrokken was 34.8 pCt. katholiek en slechts 8.4 pCt. ging via de katholieke organen. De eerste voorwaarde is, dat een ka tholiek zich meldt bfj een katholiek emi gratiebureau, dat hem in staat stelt ka tholieke cursussen te volgen. Sprekend over de voordelen, die emigratie in het algemeen voor de groeiende bevolking biet zich mee kan brengen, noemde de rector het, verkeerd, wanneer men de emigrant bekijkt als een stuk goed op de arbeidsmarkt. Een fout, die nog al eens door onchristelijke regeringen gemaakt Wordt. Iedereen iet de vrijheid hebben om te emigre. ,i. Spreker noemde het on juist, wnt in de emigratienota van mi nister Suurhoff stond vermeld, dat aan arbeidskrachten, die voor ons land eco nomisch zeer nuttig zijn, geen geleeen heid gegeven zou moeten worden om te emigreren. Dan moet men voor hen de omstandigheden in ons land zo gunstig maken, dat bij hen niet meer de behoef- Het gemis aan zelfstandigheid bü de emigrant kan zich op ontzaglijke wijze wreken bij de opvoeding van de kinderen. De emigrant moet eerst zelf op cursussen leren, wat zijn katholieke geloof inhoudt. Hij moet eerst opnieuw opgevoed worten, ook als katholiek. De voorlichting van de emigrant moet gericht zijn op een zelfstandige beleving van het Christendom, waaraan hier in ons land veel ontbreekt. De voorlichting, aldus spr., wordt wel gegeven, maar het is zo droevig, dat dit niet schijnt door te dringen. Als gevaren, die het geloofsleven van de emigrant bedreigen, noemde spr. het gewoonlijk veraf liggen van de kerk, het met aanwezig zijn van een katholieke school en de andere vorm van het gods dienstige leven in Australië, Van groot belang ook voor het godsdienstig leven is verder dat de emigrant de Engelse taal leert. Niemand kan de Katholieke i e«u ,z0,v afbreuk doen als de slechte katholieke emigrant, maar ook niemand zoveel goed als de .goede. In Australië is dertig procent van.de katholieken zeer goed. Wij moeten er naar streven, zo besloot rector Van der Hoogte, dit percen tage op te voeren. De agrarische emi grant kan ertoe bijdragen, dat het platte land voor de Kath. Kerk behouden blijft. Bij de gedachten wisseling erkende rector Van der Hoogte, dat hij de zaak in het algemeen somber voorstelt, maar hij voegde er aan toe dit met een voor opgezet doel te doen, omdat men maar I ai te zeer geneigd is te zeggen, dat de Nederlandse emigrant zo goed is. In het algemeen genomen is zestig procent van de emgirantcn goed. De zeereerw. heer F. Werner, modera tor van het Sint Janslyceum, die Canada heeft bezocht, onderschreef hetgeen rector Van der Hoogte had gezegd ook voor dit Jand. v'V; Volgens een opgave van het C.B.S. telde ons land op het einde van October 1952 totaal 133.097 werkzoekenden (inclusief niet-werklozen en gedeeltelijk werklozen) (118.105 mannen en 14.992 vrouwen) inge schreven bij de arbeidsbureau's, als volgt verdeeld over de provincies: Mannen: Groningen 6041, Friesland 6474, Drenthe 6037, Overijssel 7483, Gelderland 14.660, Utrecht 7153, Noord-Holland 20.985, Zuid-Holland 25.341. Zeeland 1411, Noord- Brabant 17.581 en Limburg 4939. Vrouwen: Groningen 823, Friesland 583, Drenthe 541, Overijssel 797, Gelderland 1127, Utrecht 1223, Noord-Holland 3091, Zuid-Holland 4213, Zeeland 182, Noord- Brabant 1569 en Limburg 843. Tegen 1 December wordt een nieuwe minimumuitvoerprjjs voor appels en pe ren naar Duitsland verwacht. Deze prijs bedraagt thans 30 per 300 kilogram teneinde de Duitse binnenlandse fruit markt niet te verstoren. Oorspronkelijk gold deze regeling-in-overleg tot 15 No vember. Verlenging met een halve maand bleek nodig. Uit Zweden wordt gemeld, dat de invoer van appelen per 12 December vrij wordt. Hoewel de Engelse markt voor Ne derlandse uien krachtens overeenkomst per 1 December zou opengaan, is thans gebleken, dat de Engelse autoriteiten de invoer van Nederlandse uien van 24 November af zullen toestaan. De reparaticwerksaamheden aan de Noordcrpicr tc Hoek van Hol land hebben een aanvang geno men. G-istorviiddag 's het eerste gereedgemaakte zinkstuk neerge laten. Op dit. zinkstuk wordt, zo als is gemeldeen laag stortsteen geworpen. fjc( eerste zinkstuk meet ZO bij i,o meter; vandaag is ceil tweedeeven groot neergela ten, waarmee dan de gehele breed te'van het gat zal syn bedekt. De kosten van het herstel van de Noordcrpicr worden op een mil- liocn geschat. Dc „Willem Ruys" van de Kon. Rotter- damschc Lloyd, is weer op thuisreis, maar men kan nog niet zeggen of het schip reeds in de nacht van Donderdag op Vrijdag binnen zal varen, dan wel dc Vrijdagochtend moet afwachten. In het eerste geval geschiedt de ontscheping aan de Lloydkade vermoedelijk omstreeks half negen, in het tweede geval kan het wel Vrijdag in de middag worden. Dit alles dan nog onder het voorbehoud, dat het geen dag van dikke mist is en de ruimingswerkzaamheden aan de „Faustus" geen spaak in het wiel steken. is aldus de Lloyd geen sprake van dat de „Willem Ruys" naar een andere haven dan Rotterdam gaat. Het schip met zijn ongewone afmetingen zou als een soort testcase gelden, sinds het gezonken Panamese schip de vaargeul tijdelijk aanmerkelijk heeft versmald. Als alles volgens het gewone vaarplan verloopt, vertrekt het schip Donderdag omstreeks het middaguur van Southamp- Elke keer n blij gezicht I rED band.ROOSENDAAL - HOLLAND ton en mag- men het 's nachts omstreeks één uur buitengaats voor de Hoek ver wachten. De loods, die vooruit naar Southampton reist,'bevindt zich dan reeds aan boord. "Het is een vertrouwde en zeer èrvaren loods de heer A. C. Bon uit Schiedam. Hij heeft de „Willem Ruys" al negen of tienmaal beloodst. Volgens hem gaat het erom, of men het kan halen om tegen één uur 's nachts buitengaats te liggen en of men dan direct binnen kan lopen. Want dat is het uur, waarop het uitgaand verkeer stop staat en er dus geen „tegenliggers" kunnen zijn, maar onder de gegeven omstandigheden mag men ook niet de minste risico lopen. Het moet, aldus de heer Bos, moge lijk zijn het wrak rustig te passeren, arriveert men later buitengaats, dan moet het „na de vloed" worden. In ieder geval zal er dan met de kapitein van de „Willem Ruys" overleg worden gepleegd. Voor het binnenkomen wordt thans in ieder geval een tijdsduur van ongeveer zes uur gerekend. Lukt het omstreeks één uur, dan verwacht de loods, dat men omstreeks half negen 's ochtends aan de Lloydkade kan me ren. De mist mag dan echter geen spel breker zijn, want de orders luiden, dat er tenminste drie mijl zicht moet staan om te mogen opstomen. Er is nog een tweede mogelijkheid. Schepen van deze afmeting en diepgang 194 m. lengte en meer dan 9 meter diep Twee opzichters werden onmiddellijk plegen bij de kentering van het tij toen dit geval uitkwam ontslagen, ter- binnen te komen, met een speling van 2% wijl de aannemer zich voor de politie uur vóór en 212 uur na het volstrekte moest verantwoorden. j keerpunt. Op het ogenblik wordt voor de Het is niet denkbeeldig, dat als gevolg „Willem Ruys" de beste tijd van binnen- van een en ander ongeveer 190 woningen komen geacht 's nachts tussen één en twee staar, dat rU aannemers met medeweten zullen worden afgekeurd. De toezegging en daarna 's morgéns tussen zeven en van de specialeopzichters van de ge- va» de sleutels dezer woningen aan dc acht. Wordt die laatste tijd genomen, dan „let minder dan drie rijen stenen te weinig gebruikt hebben bij elke wo- genomen. 1 langs de kade. ning. Omdat <ut nu pas uitgekomen is heef men alleen de bouw van de laatste huizen kunnen stopzetten. Verder zullen ook de nieuwe woningen, die reeds waren toegewezen, voorlopig niet in gebruik worden genomen. Ook met tal van andere grondstoffen zou geknoeid zijn, zoals het lood, de riole- ringsbuizen en de raamkozijnen Van de overgehouden stenen Tn Tilburg hebben ambtenaren van het eens een vijftiental woningen kunnen riik een aeval van oplichting en verduis- worden gebouwd. grinTotStekt ta het bouwplan Oerle" aldaar waar verleden jaar begonnen werd met de bouw van een geheel nieuwe w«k bestaande uit 680 eengezinswonin gen en enkele flatgebouwen. Uit het onderzoek is komen vast te aan, dat de aannemers met medewe e van de speciale opzichters van de ge- - - -- -—„v.. meente, niet minder dan drie rijen stenen toekomstige huurders moest worden terug- ligt de „Willem Ruys" pas 's middags Telefonisch van onze correspondent) BONN, Dinsdagavond. Dr Konrad Adenauer heeft Dinsdag in zijn wedloop met hindernissen naar het verenigde Europa bij één der hindernissen een fout gemaakt, bij een tweede is hij blijven steken. Een verkeerde berekening heeft de kanselier gemaakt, toen hij meende de bezwaren van de Bondsdag tegen een haastige ratificering der Europese verdragen te kunnen overwinnen. De Bondsdag gaf hem voor het eerst in een zaak van buitenlandse politiek een afwijzend votum. 7 evoren had de kanselier zich genoodzaakt gezien waarschijnlijk zeer tegen zijn wil deel te nemen in de „hevige ver ontwaardiging die de gehele Bondsdag uitdrukte over de ontwikkeling van het Saarvraagstuk. 7 wee niet beslissende gebeurtenissen weliswaar eerder episoden in een ontwikkeling maar dan toch nieuwe illustraties van de groeiende moeilijkheden, die de weg naar Europa versperren. zou nog J Het K.N.P. verneemt in Hongaarse kringen te Wenen, dat Kardinaal Mind szenty op Russisch bevel uit zijn gevan genis te Vacs is overgebracht naar een villa in de omgeving van Boedapest, ge legen vlak naast de bekende zenuwin richting van Lipotnoze. De villa is vol gens dezelfde bron het eigendom van dc Russische regering. Een nauwe en hartelijke samenwerking Ossen de protestanten en katholieken Was de voornaamste conclusie, waartoe tijdens de 45ste jaarvergadering van de Evangelische Bund, dezer dagen in de ost-Duitse stad Bielefeld gehouden, is besloten, aldus verneemt K.N.P. Deze conclusie is kenmerkend voor de .nieuwe opvattingen in de protestantse Kerk van Duitsland en des te opmerke lijker, omdat de Evangelische Bund" na de Kulltirkampf juist met het uitgespro ken doel werd gesticht, alle Protestanten tegen de „aanmatiging van Rome te ver. •nigen en daardoor de verlammende te genstellingen in de Evangelische Kerk te overwinnen". Het verbond trad met deze „anti- Roomse" doelstelling enigszins in de voet sporen van de ruim dertig jaren vroeger gestichte Evangelische Maatschappij in Nederland, die eveneens de bestrijding van het ultramontanisme als de vijand van de godsdienstige en staatkundige vrijheid in haar vaandel had, geschreven. Met zijn bijna drieduizend plaatselijke afdelingen was de Evangelische Bund ge durende tientallen jaren wel de felste strijdorganisatie legen de katholieke Kerk. De voorhal van de parlemcntszaal van Bonn, architectonisch te vergelijken met een overdekt zwembad zonder water, zoemde van spanning toen daar 349 bondsdagleden zich opstelden voor de op mars, die moest beslissen over Adenauer's voornemen om de vaak uitgestelde ra tificering der Europese verdragen vol gende week door te voeren. Adenauer had deze keer namelijk, wel licht onder invloed van stemmen uit Parijs, die van Duitse aarzeling gewag maakten, zowel het constitutioneel ge rechtshof als de Raad der Oudsen van de Bondsdag willen trotseren. HU bleef staan op een parlementaire aanvaarding der verdragen nog in deze maand, hoewel de roodgetoogde rechters uit Karlsruhe tot uitstel hadden aange maand en ofschoon de raad der oudsten geen meerderheid had opgeleverd. Het resultaat was, dat 179 afgevaar digden de zaal betraden door de deur der „neen-stemmers"; 166 volgden Adenau er's parool. Daarmee heeft de kanse lier zijn eerste grote nederlaag moe ten incasseren. Hü had niet alleen het gesloten front van socialisten, federalisten en commu- In een boodschap bij het tweede rap- P°rt het Congres over het Program tot Wederzijdse Beveiliging, dat Dinsdag is ingediend verklaart president Truman, aan het buitenland „een Sl0ii spr°sram" en „absoluut êmïde ttn''Tsde Ve,UgheW Ver" Truman zegt, dat in het door het ran- port bestreken tijdvak - de eerste les maanden van dit jaar wetkeliike vooruitgang werd gemaakt in het ver sterken van de vrije wereld". Volgens het rapport zijn in de desbe treffende periode vele van de belangrijke stappen, die genomen zijn, moeilijk ge weest en tijdrovend. De leveranties van Amerikaanse militaire uitrustingen aan Europa waren beneden de aanvankelijk gekoesterde verwachtingen gebleven. De duur van de militaire dienstplicht in sommige Europese landen was korter dan men gehoopt had. Sommige gebieden van de wereld bevonden zich in een toe stand van acute onrust en de vraagstuk ken van de niet-ontwikkelde gebieden bleven reusachtig. Verder wordt verklaard, dat het uit eindelijke welslagen van zekere critieke maatregelen, zoals de bekrachtiging van het verdrag voor de Europese Verdedi gingsgemeenschap, nog niet volledig is verzekerd. Verder zegt het rapport, dat de totale waarde van de militaire, naar de Westeuropese landen verzonden uit rustingen, van het begin van het pro gram voor militaire bijstand tot 30 Juni van dit jaar 1,8 milliard heeft belopen, waaronder 667 millioen aan uituustlng, die in de laatste zes maanden zijn ver scheept. Om veiligheidsredenen, aldus het rap port, konden de bijzonderheden over ver zendingen per gebied niet bekend ge maakt worden, doch over het geheel zijn onder meer als belangrijke goederen ver scheept: 12.000 tanks en gevechtswagens en 13.594 stukken geschut. De voortdurende behoeften van de Ko reaanse campagne en vertragingen in de munitieproductie van de Ver. Staten, zo wordt uiteengezet, hebben een stijging van de voor de Europese bondgenoten beschikbare hoeveelheid materieel ver hinderd. In het tijdvak waarover het rapport handelt, waren de militaire uit gaven van de Europese landen van de Navo met meer dan vijftig procent ver geleken met de eerste zes maanden van het vorige jaar gestegen. De totale pro ductie was op een hoog peil gehand haafd. Ondanks een neergang in de pro ductie van gebruiksgoederen voor bin nenlandse markten viel er een stijging in de investeringen en in de productie voor de verdediging waar te nemen. (Van onze Haagse redactie) Maandag a.s. zullen, naar wfl vernemen, de nieuwe meel- en bloemprjjzen ingaan, die de bakkers aan de meelfabrieken zullen moeten betalen. Hoewel ze nog niet officieel van kracht zijn geworden, zullen die dag ook dc broodprijzen voor het publiek de reeds aangekondigde wijziging ondergaan. Het volks-witbrood en het bruin kropbrood gaan dan één cent duur der en het luxe witbrood drie cent goed koper worden. De totale consumptie van de Neder landse bevolking is in September ver der gedaald aldus blijkt uit gegevens van het C.B.S. Bedroeg het hoeveel- heidsindexcijfer 'n Juli 106, in Augus tus beliep het 99 en in September 95 (v.j. 91). Voor de consumptie per hoofd van de bevolking liep hef indexcijfer terug van 102- tot 95 en verder tot 91. Het prijsindexcijfer steeg met een punt van 119 in Augustus tot 120 in nisten tegen zich, doch ook eep twin tigtal leden der regeringsfracties vie len hem af. De bondsdag reageerde op het resultaat met tumult en pijnlijke ver rassing. Ofschoon men hier de nederlaag van de kanselier als ernstig beschouwt vooral met het oog op de mogelijke reacties in Parjjs, wil men de werke lijke betekenis ervan toch niet over schatten. Een goed deel der federalis ten behoort tot de principiële voor standers der verdragen en de meer derheid, waarover de kanselier meent te kunnen beschikken schijnt dus onaangetast. Wel rijst de vraag, welke compli caties zich nog kunnen voordoen, voor aleer de bondsdag nu zijn beslissend woord zal spreken. Wanneer de socialisten kans zullen zien hun vertragingsactie nog een paar weken te rekken, dan zou inmiddels het rechterlijk college in Karlsruhe zover zijn, dat het zijn advies aan de president zal kunnen uitbrengen. Men rekent daarvoor met midden-December. Mooht de Bondsdag voordien geen besluit heb ben genomen, dan zal het er in feite op neerkomen, dat niet de Bondsdag maar het gerechtshof de beslissing neemt Nu is het weliswaar zo, dat tenslotte een dergelijke situatie toch reeds is ingetreden door het besluit van de bondsraad om een uitspraak der rech ters af te wachten. Maar dat alles doet niets af aan de politieke stoot die een kloeke aanvaarding der verdragen door de bondsdag in dit stadium zou hebben gegeven om de bijna vastgelopen Euro pese wagen weer op gang te brengen. Deze kans om politieke onzekerheden uit de weg te ruimen heeft Adenauer zich zien ontglippen. '^enauer schijnt na zijn nederlaag in de Bondsdag niet bij de pakken neer te willen gaan zitten. Nader wordt ver nomen, dat nog Dinsdagavond laat onder zijn leiding de drie coalitie-partijen in een gemeenschappelijke zitting bijeen zijn gekomen. Op deze bijeenkomst zou besloten zijn, dat de partijen de Bonds dag zullen voorstellen de slotbehandeling der Europese verdragen te doen plaats vinden in de eerste week van December waarschijnlijk op 3 en 4 December. Men kan echter aannemen, dat hij vóór midden-December nog eens zal trachten haar tc grijpen. Dan bestaan er geen tech nische bezwaren meer tegen een straf tempo, waarachter de weifelaars zich nu nog konden verschuilen. Ernstiger perspectief doemt op uit de wjjze" waarop de bondsdag zich in het Saar-dispuut heeft ingeschakeld. Al deed dr Adenauer zijn best om alle wegen naar Parijs open tc houden, en zijn gramschap bot te vieren op Johannes Hoffmann, de Franse protégé in Saarbruckcn, toch heeft het hele debat een bittere nasmaak. Het tqonde, dat voor het ogenblik het overleg van de baan is en dat de zaken nu hard tegen hard gaan. Het wil wat zeggen, wanneer oproepen tot verkiezingssabotage vanaf de parle mentaire katheder worden aangemoedigd. De Duitse partijen hebben tot dit doel massabetogingen aan de Saargrenzen op stapel gezet, doch zij vonden dit blijkbaar nóg niet voldoende. Indien er in Europa 'nog optimisme heerst omtrent de oplossing van de strijd om een gebied, dat jaarlijks 16 millioen ton kolen produceert, dan zal dit door het beeld van de bondsdag van heden wel een klap hebben gekregen. Saarlandse politici, wie de weg naar de Landdag in Saarbruecken versperd is, zaten nu in de Bondsdag te luisteren naar de parallellen die tussen de Saar en de volksdemocratieën werden getrokken en zij hoorden het lonken der Duitsers naar de verdrukte broeders met economische voordelen, die een terugkeer naar het .Reich" zou kunnen bieden. Deze ver leiding klonk evenzeer in de toespraak van dr Adenauer als in de woorden van de socialist Ollenhauer. In Bonn weet men na de ervaring van 1945 met welke honing men in grensstreken de bijen vangt en men speculeert er kennelijk op. dat de dingen zich zover hebben ontwikkeld dat Bonn meer honing heeft aan te bieden dan Parijs. Een pijnlijke ervaring moet het voor dr Adenauer zijn geweest te ondervinden, hoe nu alle vrome wensen inzake een Europese status van het omstreden gebied dreigen te worden weggespoeld door nationale overwegingen, want het „Duits is de Saar" klonk al te duidelijk door dit debat, dan dat men zich nog illusies er over kan maken, dat de Duitse kanselier zich verder gaande tegemoetkomingen jegens Parijs zou kunnen permitteren. Dr Adenauer heeft zich er blijkbaar niet meer tegen kunnen verzetten, dat men de verkiezingen in Saarland tot een „Heirn ins Reich"-votum wil maken, want daarop komt het. nu door de Bondsdag officieel ondersteunde, advies tot ver kiezingsboy eot in feite neer 1 Voor Europa zijn bij deze verkiezingen inderdaad weinig kansen weggelegd. Het hoeveelheidsindexcijfer voor de groep voedingsmiddelen daalde van 108 in Augustus tot 98 in September. Het prijsindexcijfer steeg vier punten tot 128. Duitsland door en stegen de temperaturen Het indexcijfer voor de hoeveelheid ver- daar tot even boven het vriespunt. Van- Het K.N.M.I. deelt mede: In grote delen van Europa heeft het weer sedert het einde van de vorige week een winters karakter. Koude luchtmassa's, die van het Noord-Westen uit naar Centraal Europa doordringen, wisten zich daar ge ruime tijd te handhaven. Kleine storingen gaven in Duitsland plaatselijk aanleiding tot zware regenval en tijdens opklaringen daalden de temperaturen daar tot meer dan 10 graden beneden het vriespunt. Ook in ons land kwamen de vorige nachten lage temperaturen voor en werd tot 5 gra den vorst gemeld. Sedert gisteren drong echter een zachtere luchtstroming via de Balkan naar Oost- bruikte genotsmiddelen daalde in Sep tember t.o.v. Augustus met 7 rnrnten tot 89. Het prijsindexcijfer bleef hier on veranderd op 114. Bij de groep duurzame consumptie goederen steeg de hoeveelheidsindex in September tot 81 (v.m.) 74). Het prijs indexcijfer bleef onveranderd op 114. Bij de groep overige goederen en diensten daalde de hoeveelheidsindex In Septem ber t0t 105 (v.m. 110). Ook hier bleef de prijsindex onveranderd, en wel op 114. nacht liepen ook in ons land de tempera turen bij aanwakkerende Oostenwind iets op. Doordat zich boven Scandinavië een krachtig gebied van hoge luchtdruk hand haaft, terwijl boven Frankrijk een depres sie, vergezeld van regen en sneeuwval snel naar het Noorden koerst, neemt de wind bij ons tijdelijk nog verder toe. In de komende nacht ls vorst dan ook practisch uitgesloten, terwfll op de meeste plaatsen regen ef natte meeuw aal vallen. I nu vertrokken zonder commandant. Het koude weer houdt echter aan en het is niet uitgesloten, dat in de volgende nachten opnieuw lichte vorst zal voor komen. Vrijdagnacht omstreeks een uur ia majoor Basuno, commandant van het bataljon 423 in zijn woning in Semarang vermoord, tezamen met zijn zoon korpo raal Pupuk. die bij zijn vader werkzaam was als chmifféur. Vrijdagnacht werd op de deur van de woning geklopt en toen korporaal Pupuk open deed vroegen enkele in uniform ge stoken personen de majoor te spreken. Toen majoor Basuno verscheen werd meteen het vuur uit een stengun op de twee militairen geopend. De majoor overleed direct en zijn zoon spoedig daarop. Het bataljon 423 zou Zaterdag uit Semarang naar Makassar gaan en te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1