Hevige gevechten kostten tien doden en ruim honderd gewonden I Het Indonesische leger mengde zich in politieke kwesties te ver doorgevoerde overheids inmenging IN HET KRUISWERK? St. Nicolaas maakte luisterrijke intocht in Amsterdam De „Ahoy" delft een graf voor de „Faustus" INDIA WIJZIGT RESOLUTIE OVER KOREA Weer van gewelddaden de Mau-Mau Laatste applaus voor tweedie ons schoonheid gaven T.V. op de helling |jfe BEKENTENISSEN" IN PROCES TE PRAAG Aardbeving bij San Francisco Maandag 24 November 1952 DAGBLAD i VOOR SCHIEDAM In de bruidsdagen op roverspad Franse democraten er werd inderdaad vermoord Geig Ontevredenheid in Irak leidde tot felle betogingen Regeringsverklaring over troebelen in Djakarta Zó vielen de punten Nachtelijke vechtpartij in Amsterdam Animo bij medewerkers dreigt te verflauwen Motie van liet Groene Kruis Meer dan half millioen mensen op de been Koningin en Prinsesjes onder publiek op de Dam Zal het Panamese schip misschien plotseling opwippen Frans bolwerk in Indo- Ckina gevallen Maar Moskou voelt er niets voor WEERBERICHT Bezorgt communisten een Kamerzetel De achtergronden Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers POOLSE PREMIER DREIGT DIAMANTFN- "kt OOSTER- JUB ILEUM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, luidt; Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Overwegend matige Noord-Westelijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, mor gen overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. DINSDAG 25 NOVEMBER; Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur. Maan op 13.45 uur, onder 0.32 uur. BAGDAD werd slagveld Naar ons van de zijde der Federatie van Omroepverenigingen wordt meegedeeld, is kien in radiokringen ernstig bezorgd over de toekomst van de televisie, wat betreft de financiële basis waarop de T.V. zal Roeten steunen. Deze ongerustheid is tot viting gekomen in een brief aan de minis- ter van O. K. en W„ in welk schrijven Jfordt meegedeeld, dat de T.V., zo zij niet pinnen afzienbare tijd regeringssteun *rÜgt, er ernstig over zal moeten nadenken °f de uitzendingen nog voort kunnen gaan. öe omroep acht het, zo vertelde men ons, Onmogelijk zonder regeringssteun de uil- bendingen te continueren, laat staan uit te breiden. De politie te Horst heeft de man ge arresteerd, die in de nacht van Woensdag °P Donderdag 1.1. een roofoverval heeft Kepicegd in het station Horst-Sevenum, waarbij hij zich enige tientallen guldens beeft toegeëigend. Het is een dertig jarige los werkman, H. uit de gemeente Horst. Hij heeft een bekentenis afgelegd. H. zou Vrijdag in het huwelijk treden en Volgens zjjn verklaring heeft hij de over val gepleegd om aan geld te kermen om te trouwen. De stengun, waarmede hij de dienst doende loketambtenaar heeft bedreigd, is In beslag genomen, evenals het masker, Waarvan hij zich heeft bediend. Het was een zwembroekje, waarin hij een paar gaten had geknipt. H. is ter beschikking van de justitie gesteld. Bij de herstemming voor de tussentijdse Verkiezing van een lid van de Nationale Vergadering, nodig geworden door het overlijden van een socialistisch kamer lid, in het departement Lot, is dank zij de Verdeeldheid der partijen een communist gekozen. De communist had bij de eerste stemming 27 pet der stemmen; waarop Volgden de M-R.P. en de Radicalen met ongeveer 18 pet. De verwachting was, dat de democraten toen de niet-commumsti- eche partij met de beste kansen zouden steunen. De socialisten besloten echter hun stemmen over te brengen op de radicalen. Het gevolg was, dat de com munist gisteren bij de herstemming een groot aantal socialistische stemmen kreeg gekozen werd met 23.320, terwijl de M-R.P. het tot 23.023 bracht en de radi calen tot 22.581. Met een derde van het aantal stemmen ging de communist met de zetel strijken. De politie van Saarland heeft Zaterdag het signalement verspreid van de vier Plannen, die verantwoordelijk worden geacht voor de dood van het lid van de verboden pro-Duitse democratische partij, Ceorg Geiger. De partij heeft zelf een beloning van 250.000 francs (ongeveer 2.5oo gulden) uitgeloofd voor inlichtingen, tvelke kunnen leiden tot de arrestatie Van de gezochte personen. Een en ander Is een bevestiging van het door de Saariandse regering aanvankelijk tegen gesproken bericht, dat de 70-jarige politicus vermoord werd. Dc premier van Irak, Moestafa El Omari, heeft Zaterdag liet ontslag van zijn kabiilet ingediend. De chef van de Iraakse generale staf, generaal Mahmoed, werd opgedragen een nieuwe regering te vormen. Dit is liet sein geweest voor grote betogingen, die in de hoofdstad Bagdad hebben geleid tot ernstige botsingen, waarbij volgens onbevestigde berichten tien personen werden gedood en ongeveer honderd gewond, van wie velen zeer ernstig. In Bagdad is de staat van beleg afgekondigd. Generaal Mahmoed, die intussen een nieuwe regering heeft gevormd, beeft de voornaamste punten van de stad laten bezetten en gisteravond was, althans uiterlijk, de orde hersteld. Er heerste reeds enige tijd een gespan nen toestand in Irak, omdat er onenigheid bestaat over de algemene verkiezingen, welke over een maand moeten worden ge houden Eind October werd het parlement ontbonden en nieuwe verkiezingen binnen twee maanden werden in het vooruitzicht gesteld. Vier van de vijf Iraakse partijen willen deze verkiezingen echter boycotten, om dat ze worden gehouden op basis van de oude kieswet, die getrapte verkiezingen voorschrijft. De vier partijen, die hierte gen in verzet zijn gegaan, willen dat het parlement rechtstreeks zal worden geko zen. Naar schatting 20.000 betogers, van wie sommige gewapend waren met messen, zwaarden en revolvers, trokken Zondag morgen door de straten. Zij droegen anti- Britse en anti-Amerikaanse leuzen. Bij de Britse ambassade werd een demonstratie gehouden. Het bureau van de Iraakse luchtvaartmij., welke regeringseigendom is, werd vrijwel geheel verwoest. Het ge bouw van de Amerikaanse voorlichtings dienst werd in brand gestoken. Toen er met stenen werd geworpen, trad de politie krachtdadig op. De beto gers verzetten zich en hier en daar werd hevig gevochten. De nieuwe premier gaf daarom het leger opdracht, de taak van de politie over te nemen. De demonstra tie richtte zich toen ook tegen de figuur van de premier en er werd geroepen; „Weg met Mahmoed! Wij wensen geen stafchef als premier!" Communistische groepen zagen dc kans schoon om in troebel water te vissen cn zij grepen de nationalistische betogingen aan om hun eigen leuzen te propageren. Nationalistisch gezinde studenten grepen echter onmiddellijk in om hieraan een einde te maken. De gebouwen van de Britse en Ameri kaanse ambassade te Bagdad worden thans streng bewaakt. De toestand in de Iraakse hoofdstad is nog steeds gespannen. Behalve hervormingen in het kiesstelsel eisen de vier oppositiepartijen agrarische hervormingen naar het voorbeeld van die, welke generaal Naguib in Egypte heeft ingevoerd; opzegging van het Brits-Iraak- se verdrag en weigering om deel te ne men aan het voorgenomen geallieerde commando in het Midden-Oosten. POOTAARDAPPELEN EN ZEE VIS NAAR DUITSLAND De invoercommissie van de Westduitse regering heeft toestemming gegeven voor de invoer uit Nederland van pootaardap- pelen ter waarde van 1 millioen DM en van verse zeevis ter waarde van 100.000 DM. Ruim 600.000 Amsterdammers wa ren Zaterdag naar de binnenstad gekomen om de intocht van St Nicolaas in 's lands hoofdstad gade te slaan. Ook Koningin Juliana en de Prinsesjes Margriet en Ma rijke waren getuigen van deze luisterrijke incomste. Boven: Sint Nicolaas geeft Prinses Marijke, die vol ontzag naar de Goedheilig- man opziet, dc hand. Onder: Prin ses Margriet offreert Sint's schim mel een wortel. Politieke waarnemers te Londen gelo ven, dat de eis tot hervormingen in het kiessstelsei weliswaar inderdaad de direc te aanleiding tot de wanordelijkheden is geweest, maar dat als diepere oorzaken moeten worden gezien de toenemende on tevredenheid over de brede kloof tussen rijken en armen, de eisen tot een zuive ring van het politieke leven in het land. het extreme nationalisme, dat in de afge lopen jaren in het gehele Midden-Oosten is waar te nemen, en de ontevredenheid over de bepalingen van de concessie der Anglo-Iraakse oliemaatschappij. 5? Volgens Radio-Praag hebben Zaterdag drie beklaagden in het geruchtmakende proces, dat op het ogenblik in de Tsjecho- slowaakse hoofdstad gevoerd wordt, „be kentenissen" afgelegd. Het zjjn Vavro Hajdoe en Artner London, beiden voorma liep waarnemende ministers van buiten landse zaken, en Andre Simon, oud-hoofd redacteur van het communistische blad ^Zondagbeschuldigde de voormalige se cretaris-generaal van de ^^f brank^ zioh communistische party, Josef ervan, dat h« „de dood van verscheidene. Politieke gevangenen in het concen kamp Buchenwald heeft veroorzaakt, toen A: Frisia—GVAV 1—1 DOSSneck 2—0 VSVWageningen 3—1 HeraclesZwolse Boys 5—0 RCHVolcwijckers 2—1 EDOEnschedcse Boys 2—3 AjaxNEC 2—0 B: Vitesse—Haarlem 2—1 EnschedéGo Ahead 1—1 Achilles't Gooi 1—1 AGOVVStormvogels 0—2 HeerenveenBlauw Wit 1—4 Be QuickElinkwjjk 0—2 DWSLeeuwarden 0—2 C: SittardiaTheole 3—1 JulianaSVV 2—1 BW—Willem II 3—0 HBS—MVV 0—3 Brabantia—Excelsior 0—6 I.ongaEmma 2—1 Sparta—VVV 2—1 n: PSV RBC 3—1 NOAD NAC 4—1 Li-nburgiaADO 3—1 DHCEindhoven 0—1 Hcrmes-DvsXerxes 2—2 TECBleijerheide 1—3 3—3 Drie drenkelingen, één dode Tijdens een vechtpartij in de nacht van Zaterdag op Zondag op de Binnenkant te Amsterdam raakten drie mannen te wa ter, waarbij één van hen om het leven kwam De politie onderzoekt of hier geen opzet in het spel is. Omtrent de oorzaken Van de vechtpartij tast men nog in het AuUtor. hij in de oorlog in dit kamp was gedeti neerd". Tot dusver hebben 7 van de 14 be klaagden bekentenissen afgelegd. Negen beklaagden zijn van Joodse afkomst. De Israëlische ministerraad is Zondag te Jeruzalem bijeengekomen om zijn hou ding te bepalen ten aanzien van het pro ces te Praag tegen Slansky, Clementis e.a., ,,onü' beschuldigd worden van „Zionis- Men noemde de desbetreffende be schuldigingen „een monsterlijk weefsel van leugens In Israëlische regeringskrin gen verwacht men niet alleen 'n krachtig Israëlisch protest te Praag, maar zelfs de terugroeping van de gezant in de Tsiecho- slowaakse hoofdstad. Het gebeuren te Praag heeft een split sing in het Imkerkamp in Israel veroor zaakt. Het officiële orgaan van de Ver enigde Arbeiderspartij (Mapam), die zich steeds voor de Kominform heeft uitge sproken, neemt het namelijk op voor een van zijn leiders, Mordecai Oren, een van de hoofdbeklaagden in Jiet Praagse pro ces. Oren heeft, volgens Radio-Praag, „be kend" een Amerikaanse spion te zijn ge weest. „Wij twijfelen niet aan de trouw van Óren aan de socialistische revolutie", aldus het socialistische blad, dat, onder onware beschuldigingen" hieraan toevoegt' „Het is moeilijk te begrijpen, waarom bij het proces te Praag het Zionisme betrokken Is Ruim een maatul na de troebelen in Djakarta beeft de Indonesische regering een verklaring over deze „17-October-gebcurtenissen" uitgegeven en voor Radio-Indonesië laten voorlezen. Zeer veel besprekingen cn bijeen komsten van bet kabinet zijn daaraan vooraf gegaan, terwijl intussen ook in andere delen van Indonesië, in Makassar en in Zuid-Snmatra hoofden van legerafdelingen liet heft in eigen banden meenden te moeten nemen. Uit de regeringsverklaring blijkt wel overduidelijk, dat ook van de zijde der legerleiding op 17 October „politiek is bedreven". Aan bet slot van liet communiqué; waarin zeer uitvoerig de gebeurtenissen worden gerele veerd, zegt de regering namelijk, dat zij de eis der legcfioiding om bet parlement te ontbinden, niet goedkeurt, omdat deze eis kennelijk een inmenging betekent op politiek terrein. De regering is geenszins voor nemens te tolereren, dat de grenzen van de taak van het leger worden over schreden en zij zal de nodige maatregelen nemen waar ook deze over tredingen worden gepleegd. Naar het schijnt heeft deze waarschu wing al enig effect gehad. Overste Warouw, die zoals bekend, in Makassar rebelleert, en over de motieven van zijn handelwijze Zaterdagavond voor radio Oost-Indoncsië een toespraak zou houden, heeft verstek laten gaan. De uitzending werd afgelast op „verzoek" van de rege ring cn overste Warouw, die aanvankelijk de bevelen van Djakarta negeerde, heeft ditmaal gevolg gegeven aan het „ver zoek". De regeringsverklaring, die bekend werd gemaakt na een vier uur durende kabi netsvergadering, tijdens welke ook met president Sukarno die tevens opperbevel hebber der strijdkrachten is, en met de vice-president van gedachten werd gewis seld, luidt o.m. als volgt; De politieke ontwikkelingen van de laatste dagen van ons vaderland verto nen tekenen, dat onze eenheid is ver stoord. Deze ontwikkelingen kunnen niet op haar beloop worden gelaten, daar wij onze nationale eenheid ernstig behoeven voor het volbrengen ener nog grotere nationale taak. De loop van de hiervoren genoemde politieke ontwikkeling kan worden gevolgd uit de gebeurtenissen in verschillende gebieden. Naar de motieven, die op deze ontwikkeling invloed hebben uitgeoefend, heeft de regering een diep gaand onderzoek ingesteld. Gebleken is. dat de voornaamste bron dezer motieven is gelegen in de onduidelijkheid, waarin het eigenlijke probleem is gewikkeld, waardoor de onderhavige kwestie wordt beschouwd in verhoudingen, die weinig overeenstemming vertonen met de ware proporties. Wat op 17 October geschiedde, was een demonstratie van een deel der bevolking van Djakarta, met als voornaamste doel het indienen van een eis tot ontbinding van het parlement. Inderdaad moet wor den toegegeven, dat enige officieren en leden van de strijdkrachten aan de demonstraties hebben deelgenomen. Zo was er b.v. het opstellen van enige kanonnen voor het parlementsgebouw en voor het paleis van de president met de loop der stukken naar die gebouwen gericht het afbreken gedurende enkele uren van de telegraaf- en telefoonverbin dingen; het afgelasten van vertrek en aankomst van schepen te Tandjong Priok en van vliegtuigen op Kemajoran; het in stellen van een avondklok: het breidelen van twee dag- en twee weekbladen; het aanhouden van enkele parlementsleden cn ten slotte het intrekken van al die maatregelen in naam der regering. Op de bewuste dag hebben verscheidene commanderende officieren van het leger en de territoriale eenheden uit geheel Indonesië, benevens verscheidene andere leden van de leiding der landstrijdkrach ten, bij de president-opperbevelhebber, die in gezelschap was van de vice-presi dent en de chef-staf der strijdkrachten, de betrokken hoofdofficieren de wens ge uit, dat de opperbevelhebber-staatshoofd naar een weg zou zoeken om de regering in de gelegenheid te stellen, haar taak te kunnen volbrengen. De weg die zij voor stelden, was, dat het hoofd van de staat het huidige parlement zou bijeenroepen overeenkomstig de wensen van het volk. Zij verzochten tevens, deze wensen en de wensen met betrekking tot de politieke veiligheid, die waren vervat in een schrif telijke verklaring, te mogen publiceren Het staatshoofd heeft echter de order ge geven, deze schriftelijke verklaring niet bekend te maken. Deze order werd opge volgd. De volgende dag verschenen de divisie commandanten en de leiders der land strijdkrachten voor de minister-president, die duidelijk verklaarde, dat het parle ment niet zo maar kan worden ontbon den. De premier verklaarde ook, dat aan de wens om binnen een korte tijd een In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft zich in een 800 kilometer lange strook ten Zuiden van San Francisco een aardbeving voorgedaan, welke 45 minu ten aanhield. Een huis stortte In, van slachtoffers wordt geen melding gemaakt. In de afgelopen weken zijn reeds enige malen zware aardschokken In San Fran cisco gevoeld. „Het haar De Zuid-Hollandse Vereniging Groene Kruis" heeft gisteren m jaarvergadering te Rotterdam een motie aangenomen, waarin wordt dat door het college van Rijksbemidde- laars tegen het advies van de kruis verenigingen in de uitbetaling van ae vijfde tot en met de achtste periodieke verhoging op de salarissen der wijkver pleegsters verplicht is gesteld Door deze maatregel, zo zegt de motie verder, zijn vele afdelingen der kruisverenigingen voor onoplosbare financiële moeilijkheden komen te staan en door de commissie in zake kraamhulp zijn administratieve voor schriften uitgevaardigd voor de kraam- centra, die eveneens te weinig rekening houden met de practijk van het werk. Verschillende subsidieregelingen, zo ver volgt de motie, van rijk, provincie en ge meenten bevatten voorwaarden, die dit naar de maatstaf van de toch. steed* door de overheid geuite waardering voor het particuliere initiatief beslist te ver gaan, terwijl enkele dier regelingen zelfs medezeggenschap in het bestuur der kruisverenigingen inhouden. Daardoor en dit is wellicht het meest te betreuren dreigt de daadwerkelijke belangstelling voor het kruiswerk schade te lijden. Wordt arbeid miskend Men is verder van oordeel, dat door bovenstaande besluiten en bepalingen van de zijde der overheid sterk de indruk wordt gewekt bij talloze medewerkers aan het kruiswerk, dat de ideëele -charitatieve waarde van hun belangeloze arbeid wordt miskend en dat dientengevolge de animo voor het prachtige werk zodanig dreigt te verflauwen, dat aan dit werk een van de onmiskenbare grondslagen wordt ontno men. De motie maakt ernstig bezwaar tegen te ver doorgevoerde overheidsinmenging In het kruiswerk en ln het bijzonder tegen de wijze, waarop genoemd beslnlt van het ooUeg* van rUksbcmiddelMTS tot stand Is gekomen. Men verlangt in dc motie, dat door de overheid de met betrekking tot het kruiswerk genomen beslissingen cn gestelde regels zulks in overleg met dc kruisverenigingen alsnog in dier voege worden herzien, dat daarin niet langer een hindernis voor verdere ont plooiing van het kruiswerk zal zijn ge legen. De algemene vereniging „Het Groene Kruis" zal deze motie ter kennis brengen van de minister-president, de minister van Sociale Zaken, het College'van Rijks bemiddelaars en de commissie inzake kraamhulp. Premier Bierut van Polen heeft Vrijdag in een rede voor het parlement verklaard, dat de nieuwe Poolse regering een mee dogenloze strijd zal voeren tegen „a'le agenten van het Vaticaan en van de V.S., tegen illegale Poolse organisaties, het Trotskisme, het Titoïsme, en het Zio- nfcvMflV nieuwe volksvertegenwoordiging te vor men, niet door het uitoefenen van druk kracht moet worden bijgezet, doch dat dit moet worden overgelaten aan het beleid der regering, overeenkomstig de wens van de minister-president. Om hun loyaliteit aan de regering te tonen, zijn de territo riale commandanten cn de leiding der landstrijdkrachten naar hun standplaatsen teruggekeerd. De opsomming van vorengenoemde fei ten moge voldoende zijn om de inter pretatie, als zou er op 17 October een coup d'état" hebben plaats gevonden, te niet doen. Voorts acht de regering het nodig, met nadruk te verklaren, dat zij het deel nemen van enkele officieren en leden van de strijdkrachten aan het organiseren van de demonstraties niet kan goedkeuren. De overdreven maatregelen van de militairen voor het handhaven van de veiligheid kan de regering evenmin goedkeuren. (Van onze Amsterdamse redactie) Ruim zeshonderdduizend mensen waren Zaterdag j.l. naar de binnenstad van Amsterdam gekomen om daar de luisterrijke intocht van Sint Nicolaas, de patroon van de hoofdstad, mee te maken. Op de Dam waren zelfs H.M. Koningin Juliana en de prinsessen Margriet en Marijke aanwezig om de populaire bisschop van Myra een handje te geven. Omgeven door een select gezelschap met o.m. de lord mayor van Cardiff in groot tenue, hield Sint Nicolaas op de Dam een korte toespraak waarin hij opmerkte, dat het hem niet was ontgaan dat er een grote stadsuitbreiding naar het Westen tot stand was gekomen. Dit brengt weer meer werk voor het leger Zwarte Pieten met zich mee, maar te oordelen naar de glimmende koppen mag worden verondersteld, dat dit geen bezwaren zal opleveren en dat het Verre Westen van de stad niet stiefmoederlijk door Sint Nicolaas zal worden bedeeld. Verder durfde Sint Nicolaas nog dc verwachting te koesteren dat hij nog eens per schimmel door de IJ-tunnel kan rjjden om dan gemakkelijker in Noord te komen. Als het zover is, zal het ge meentebestuur wellicht een grote uit zondering voor het paard van Sint Ni colaas maken. dat. dan als enige één- P.K.-er per tunnel naar het andere stadsdeel mag gaan. Sint Nicolaas kreeg niet alleen een handje van de beide Prinsesjes, die dat nauwelijks schoorvoetend deden, maar ook de mededeling van de Koningin, dat zij hem uitvoerig schriftelijk had inge- Volgens de plannen zal dc grote zand zuiger „Ahoy" vandaag in Hoek van Hol land aankomen, om een graf te delven voor de „Faustus". Wie het in de klassieke strijd van deze Mephisto alias „Ahoy" contra „Faustus" ditmaal winnen zal is geen vraag meer, zegt men in Den Hoek. Het gaat er alleen om of het vier weken of vier maanden zal duren, vooraleer de bodem van de Nieuwe Waterweg zich over het laatste restje van de Panamees gesloten heeft. Deze zandzuiger, die wordt ingezet door de N.V. Landwinningsbedrijf Oosterwijk heeft een capaciteit van 2000 p.k., is ongeveer 100 meter lang cn beschikt over een pijpleiding van 36 tot 39 meter. Het is één van dc grootste zand zuigers, die Nederland beschikbaar heeft. Oorspronkelijk was het een catapultschip van de Marine, maar dit werd kort na de oorlog omgebouwd. Of de zandzuiger reeds terstond met het zuigen kan beginnen is nog een open vraag. De noodzakelijke voorbereidingen, zoals het uitleggen van de pijpen, zullen wel enige tijd in beslag nemen. Bovendien moet de mate, waarin het wrak wegzakt van dag tot dag, misschien wel van uur tot uur, worden bijgehouden, omdat men de kans niet wil lopen een kans die niet denkbeeldig wordt geacht dat bij lukraak zuigen het voorschip of het ach terschip plotseling sneller wegzakt dan wel goed wordt geacht. Daardoor zou het resterende deel als 't ware kunnen op wippen en misschien zelfs voor een deel boven de waterspiegel uitkomen. Dit is wel niet zo waarschijnlijk, omdat het hoogste punt van het wrak nog altijd 4% meter beneden laag water ligt., maar de „Faustus" heeft al meer verrassingen gebracht o.a. het dwars door de pier heenslaan, wat iedereen voor onmogelijk had gehouden en nu wil men in ieder geval elk risico, zelfs het geringste, ver mijden. Daarom wil men iedere beweging van het wrak gaan controleren. Men denkt dat te doen door de pijpen recht standig in het casco te slaan. Bjj goed weer zal de zuiger „Ahoy" dag en nacht kunnen werken, bij ongun stige weersomstandigheden zal er echter tijdelijk moeten worden gestaakt, omdat dit gevaar zou kunnen opleveren. Daar door is nog niet te zeggen wanneer men met het gehele karwei denkt klaar te zijn, ook al niet, omdat er zich ondanks alle mogelijke voorzorgen toch nog verrassin gen kunnen voordoen. De zee is immers wispelturig en onberekenbaar en men ligt hier juist op het keerpunt. Omdat de tijdsduur van het karwei niet te voorspellen is, kan zelfs bij benadering niet worden gezegd hoeveel de kosten zul len bedragen. Hier cn daar fluisterde men over 50.000 per week, maar volgens be rekening van de Rijkswaterstaat is deze som wel zeer aan de hoge kant. De Rijkswaterstaat is vol lof over de allerprettigste samenwerking met de Kon. Marine, wier taak nu voorlopig wel be ëindigd is, zoals we reeds meldden. Mocht men het echter te eniger tijd nog nodig achten dat er duikers aan het werk gaan, dan rekent men gaarne weer op de hulp van de Marine. Wat het gat in de pier aangaat, het eer ste zinkstuk, dat in de afgelopen week is gelegd, verzwaard met stortsteen, is aan één der zijden door de sterke stroming enigszins gaan opkrullen, maar veront rustend behoeft dit niet te zijn. licht over het gedrag van de beide oudere zusjes van Margriet en Marijke. Het behoeft nauwelijks nog enig be toog dat de Goed-heilig-man lulde werd toegejuicht toen hij omgeven door Zwar te Pieten op scooters, lansknechten en Spaanse edelen, muziekcorpsen en zelfs acrobaten Zijn zegetocht reed. En boe Amsterdam er uit zou ziet als het Lui lekkerland zou zijn, werd aanlokkelijk uitgebeeld op grote wagens, die in de stoet langs de likkebaardende menigte trok. De televisie gaf een directe uitzen ding van de aankomst van de Sint. De burgemeester van Cardiff ging niet met lege handen weg. Hij kreeg al vast een miniatuur Kerstboompje en een enveloppe met inhoud, die groot genoeg is om er een machtige Kerstboom voor te kopen, die dan als pronkgeschenk van de patroon van Amsterdam de harten van de „Cardiffezen" zal verwarmen. Nadat Zaterdag uit Hanoi was gemeld, dat de strijdkrachten van de Franse Unie op alle fronten rondom de belangrijke bevoorradingsbasis Son La, ten Noord westen van Hanoi, op de terugtocht waren, kwam Zondag het bericht, dat dit grootste Franse bolwerk in Noordwest- Indo-China in handen van de Vietminh opstandelingen is gevallen. De Franse strijdkrachten hebben op dracht gekregen zich terug te trekken op Nasam, een versterkt kamp dat een belangrijk vliegveld beveiligt In Parijs wordt het grootste belang gehecht aan het behoud van dit -liegveld, het eind punt van een voortdurende luchtbrug waardoor voorraden en versterkingen worden aan evoerd, als de wegen onbe gaanbaar zijn. Sommige Franse deskundi gen zijn van mening, dat een eventueel verlies van Nasam zou leiden tot de in eenstorting van de gehele Franse verde diging in het betrokken deel van Indo china. India heeft Zondag zijn plan voor de re geling van de kwestie der krijgsgevange nen welke een oplossing van het Ko reaanse conflict in de weg staat, gewijzigd om tegemoet te komen aan bepaalde Ame rikaanse bezwaren en om het verschil van mening dat Zaterdag tussen de Ver. Staten en Engeland t.a.v. deze kwestie optrad, weg te nemen. De belangrijkste wijzigin gen zijn, dat aan een scheidsrechter, geko zen door de Assemblee, de beslissende Te Kirawara in het gebied van Fort Hall in Kenia zijn 15 Afrikanen gedood en 27 gewond, doordat de politie het vuur opende op een grote menigte van Kikoe- joes. die na herhaalde waarschuwingen niet uiteen wilden gaan. doch dreigend op de agenten ifkwamen Militairen en po litie waren naar dit gebied gegaan omdat daar een stamhoofd en twee inheemse politie-agenten waren vermoord. Er wer den drie arrestaties verricht, terwijl 120 personen werden aangehouden, om in ver band met de moorden te worden onder vraagd. Ook in andere delen van Kenia zijn nieuwe wandaden van de Mau-Mau ge meld. Een boerderij ln de omgeving van ManjoeW werd aangevallen, terwijl de eigenaar afwezig was. Een inheemse werkkracht werd gewond. In Kandara, een onder-district van het gebied van Fort Hall, zijn drie winkeliers, van wie bekend was dat zij tegen de Mau-Mau ge kant zijn, beroofd. Ook is ingebroken in een missieschool. Elders wordt sinds een week een inheemse ontvanger vermist. De Britse vrouwelijke dokter Meikle- john, die ernstig gewond was door diepe messneden in armen en nolsen wankelde Zaterdag een politiebureau binnen. Voor dat zij bewusteloos ineen zakte, stamelde zij nog: „Mijn man, mijn man!" De poli- ti- rukte onmiddellijk uit en vond de man zwaar gewond in de woning van het echt paar. Zij waren aangevallen door min stens vijf met grot* messen gewapende Inboorlingen. stem zou moeten worden gegeven in een repatriëringscommissie, samengesteld uit twee vertegenwoordigers van communisti sche en twee vertegenwoordigers van niet- communistische landen. Voorts, dat krijgs gevangenen, die weigeren gerepatrieerd te worden, niet langer dan 150 dagen mogen worden vastgehouden. In Russische ogen blijkt het plan van India geen genade te kunnen vinden. Het officiële Russische persbureau Tass heeft verklaard, dat het voorstel in strijd is met de conventie van Genève betreffende de repatriëring van krijgsgevangenen. Vol gens Tass voorziet het Indische voorstel in de inrichting van „concentratiekampen", waarin de krijgsgevangenen na het einde van de vijandelijkheden voor onbepaalde tijd opgesloten zouden zitten. De Sovjet-Unie schijnt zelf met een nieuw voorstel te willen komen. Zij zal, aldus verluidt in welingelichte bron te New York ,een onmiddelijk staken van het vuren in Korea voorstellen. Luidens het Sovjet-plan zou een commissie van elf le den met een meerderheid van twee-derden zich naderhand over het lot van de krijgs gevangenen moeten uitspreken. In het klooster der paters Capucijnen te Enschedé heeft pater Raphael (P. van der Weijden uit Oudenrijn) vandaag zijn 60-jarig klooster-jubileum gevierd. De jubilaris heeft vele malen belangrijke functies in zijn orde bekleed; hi) is o.a verscheidene jaren directeur geweest van het seminarie in Langeweg (N.-B.l. In 1320 vertrok hij naar Polen; enkel» jaren voor de oorlog is hjj gerepatrieerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1