Henr. Roland Holst overleden Laatste boodschap: „Heb Uw naaste lief als Uzelf Wij kunnen nu spreken, maar zullen we wat Maar telkens verbaast gaan U toch weer het bereikte Albert van Raalte overleden <y>i Gemenebest-ministers komen bijeen Eerste phase van T.\.-ontwikkeling Spoorbaan bij Leiden wordt versterkt Ruim de lielft slaagt voor middenstands examens J Première „Henric van Veldeken" BENOEMINGEN Bisdom Haarlem DEMKA kreeg praedicaat „Koninklijk Communisten gaan meer feesten Honderdduizenden bewonderaars Aalsmeerse bloemen veilingen jubileerden MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 PAGINA 6 r U Liefde, schoonheid, waarheid SPOORWEGMUSEUM GAAT WEER OPEN Religieus element j Brandend vuur STIJN STREUVELS NOBELPRIJS-CANDIDAAT BELANGRIJKSTE NA OORLOGSE CONFERENTIE Declamatorium van pater Sclireurs en H. Strategier (Door TOON RAMMELT) Tegen reclame! Belangrijke taak „MARIA MEDIATRIX" NAAR VELDHOVEN Koninklijke onderscheiding LEO DE LEEÜWE 85 JAAK Vrijdagmiddag om vijf uur ia in het rusthuis „De Zonne wijzer" te Amsterdam vaar zij de laatste jaren de winters door bracht, overleden de grote Nederlandse dichteres dr Henriëtte Roland Holst-van der Schalk. Zjj bereikte de leeftijd van 82 jaar. Het was de uitdruk kelijke wens van de overledene, dat pas na de uitvaart rucht baarheid aan haar heengaan zou worden gegeven. In de afgelopen weken was het reeds bekend, dat haar ge zondheidstoestand snel achteruitging en in het midden van de vorige week wees alles er op, dat er spoedig een einde aan dit rijke en vrucht bare leven zou komen. Maar haar geest bleef helder. Tot het laatste ogenblik is Henriëtte Roland Holst vol zorgen geweest over de toekomst van de wereld. geschiedenis wijdt zij aan haar actief werk voor haar socialistische idealen. Over haar poëzie zal men in dit boek weinig woorden vinden. Daarover te oor delen liet zij aan anderen over. Thans, bjj haar sterfbed, is het zeker nog niet mogelijk de grootheid te overzien van een levenswerk, waarvan prof. Huizinga eens zeide: „In later eeuwen zullen men sen Hollands leren om het te lezen". Beoordeelt men met louter litteraire maatstaf haar uitdrukkingswijze dan zal men veel detail-critiek kunnen leveren op stug, brokkelig, ongaaf en moeizaam geschreven versregels, vreemde meta foren en wijsgerige formuleringen. Maar niemand zal Henriëtte Roland Holst kunnen lezen zonder zich innerlijk om gewenteld te voelen. De zuiverheid van intentie, de machtig stuwende vervoe ring. de oprechtheid van het gemoed, de hoogheid van geest waarmee zij haar zekerheden: liefde, schoonheid, waar heid beleed, doen alle critiek over de vorm verstommen. Haar stem heeft de persoonlijke zeggingskracht van een be zielde, die in een vijftigjarig dichterschap een eerlijke levensbelijdenis uitsprak. Behalve poëzie schreef Henriëtte Ro land Holst talloze prozastukken. Bro chures over het socialisme; de lijvige studie „Kapitaal en arbeid in Neder land"; biografieën over geestverwanten als Rosseau, Garibaldi. Tolstoi, Rosa Luxemburg, Romain Rolland en Gandhi; drama's als het enige jaren geleden bij gelegenheid van haar 80ste verjaardag opgevoerde „Thomas More"; lekenspelen, en een kernachtig boekje „Romankunst als levensschool", waarin Tolstoi, Dic kens en Balzae op luciede wijze met el kaar worden vergeleken. Aan vier candidaten, die het midden standsexamen algemene handelskennis 1952 met het beste resultaat hebben afge legd, werd Zaterdag door dr W. L. Groeneveld Meyer, directeur-generaal van de Middenstand, namens de minister van Economische Zaken de bronzen leg penning van dit ministerie uitgereikt. De namen dezer beste candidaten zijn: mej. C. van der Heide uit Rotterdam, mej. P. van der Hoeve uit Den Haag, de heer H. Toornvliet uit Amsterdam en de heer J. R. de Haan uit Groningen. Behalve de bronzen legpenning ontvingen zij tevens van het ministerie van Economische Za ken een boekwerk. In 1952 namen in totaal ruim 20.000 per sonen aan het middenstandsexamen deel, waarvan 11.169 of 55.1 pet. het diploma be haalden. Van 19.18 af legden tot dusver bjjna 360.000 personen het middenstands examen af. Hiervan slaagden er bjjna 195.000 of 59 pet. Het. Nederlandse Spoorwegmuseum zal over enkele maanden worden heropend in het voormalige station Maliebaan te Utrecht. Dezer dagen werden hier enige vertrekken door verhuizing van spoor wegpersoneel naar elders vrijgemaakt. Aangezien reeds eerder hef centraal bu reau van gevonden voorwerpen van de Maliebaan verhuisde is het gebouw thans geheel leeg. Het Nederlandse Spoorweg museum krijgt hierdoor gelegenheid zijn unieke verzameling daar onder te bren gen en ingaande het komende voorjaar permanent voor het publiek tentoon te stellen. Donderdagmiddag ontving zij nog ele vrienden en familieleden aan h I en kele vrienden en familieleden aan haar 'ziekbed, dat haar sterfbed zou worden. Jfflfet de lithograaf Aart v. Dobbenburgh, wiens litho's bij Tolstoi's „Oorlog en .vrede' zij zeer bewonderde, .sprak zij ''toen over diens jongste Tolstoi-interpre- tatie, een portret, van Anna Karenina, ien zij maakte enkele scherpe opmerkin gen over het karakter van deze figuur. ■Sprekende over de vroomheid van de on- .(bedorven Russische ziel, keek ze pein- -aend voor zich uit en ongetwijfeld voor voelend dat ze sterven ging, gaf ze Van ■Dobbenburgh als laatste boodschap het •Evangelie-woord: „Heb uw naaste lief .als uzelf" mede en ze voegde hieraan met zwakke stem toe: „O, konden de mensen dat maar begrijpen'" Bij het ouder worden trad steeds meer een religieus element op de voorgrond. In veel warmer toon spreekt zij de eeuwige zielsproblemen uit in „Tussen Tijd en Eeuwigheid" (1934), waar een gelovig verlangen naar de mysteries van Dood en Leven, van Eeuwigheid en God tot uiting komt. Deze religieuze trek is ook karakte ristiek voor haar na-oorlogse bundels „In de webbe der tüden" en „Wordin gen". In 1947 publiceerde Henriëtte Roland Holst, die nimmer erg vrijgevig was met persoonlijke bijzonderheden, haar auto biografie „Het vuur brandde voort". Hierin zijn de voornaamste feiten van Vrijdagmiddag verloor zij het bewust- haar leven op sobere wijze verteld. Hoe wijn en sliep zacht en kalm in. Met Henriëtte Roland Holst verliest Nederland meer dan alleen zijn grootste dichteres. Haar invloed en betekenis strekken zich veel verder uit. In het geestesleven van haar tijd was zij een •leidster, niet alleen met de pen, maar ook midden in de felle bewogenheid van de strijd. Henriëtte Roland Holst heeft zich vol komen en onvoorwaardelijk ingezet voor haar idealen: liefde, schoonheid en waar heid. De drang naar deze idealen brand de in haar als een vuur. Haar dromen en haar daden sproten voort uit waarach tige bezieling, en al heeft zij zich bij de keuze van de middelen om haar dromen in daden om te zetten wel eens vergist, zij behoefde in heel haar lange leven geen duimbreed af te wijken van de kern van haar idealen en kon onveranderlijk trouw blijven aan de zekerheden van haar jeugd. Tussen droom en werkelijkheid wist zij cp-i kloof; en dit is de tragiek van Hen riëtte Roland Holst, die Bernard Ver hoeven haar eens deed karakteriseren al- de dichteres van de tweespalt. Reeds in haar jeugdwerk, de cyclus „Verzen en sonnetten in terzinen" (1896) treffen de tegenstellingen waarover zij peinsde. Haar vijftigjarig dichterleven was er een van voortdurende strijd: tus sen droom en daad, tussen ideaal en werkelijkheid, tussen verlangen naar de eenheid van al het bestaande en de split sende krachten van de individuele mens. tussen haar eigen streven en het besef van verantwoordelijkheid voor de ge meenschap, tussen haar vrouwelijkheid en de felle strijd. Dit dualisme vindt men overal in haar werk. Toen zij, als een nieuw ge loof, het socialisme gevonden had Gorter heeft op de jonge Henriette van der Schalk grote invloed gehad sprak haar werk „De nieuwe geboort 11903) van het, gevonden geluk. Maar de tweespalt blijft, nergens wellicht zo aangrijpend uitgesproken als in de tijd toen „De vrouw in het woud" (1912) en „Tussen twee werelden" (1923) ont stonden, de tijd waarin zij de S.D.A.P. verliet zonder haar geestdrift voor de socialistische strijd om gerechtigheid te verliezen. Tijdens een vergadering van de Konink lijke Vlaamse academie voor taal- en let terkunde, ls besloten de schrijver Stijn Streuvels voor te dragen als candidaat voor de Nobelprijs voor 1953. De secre taris-generaal van het Belgische ministe rie van onderwijs, Julien Kuypers, werd benoemd tot directeur van de academie. zij, de dochter van een Noordwjjkse nota. ris, in contact kwam met Albert Ver- wey, die haar vroegste poëzie beïnvloed de, met Herman Gorter die haar inwijd de in Spinoza en Marx, met Toorop en met de glas- en muurschilder R. N. Ro land Holst met wie zij in het huwelijk trad. Het grootste deel van haar levens- Ik uil U al dieper indenken, dood, zó, dot ge in mij groeit als een kind. Zijt gij ons kind niet, als het avondrood vervaluivt en de schemering begint Als ge dan komt, de langverwachte gast van onze waaikgedaehC en onze dromen, zal ik niet angstig zijn, zelfs niet verrast, maar, u begroetend met een: welgekomen u volgen naar de poort, die uwe hand ontgrendelt, de donkere poort waarachter gespreid ligt het oneindig land, nevelbedekt, waarvan gij zijt de wachter. (Uit „Tussen Tijd en Eeuwigheid" van Henriette Roland Holst). V) De ministers-presidenten en ministers van negen landen van het Britse Gemenebest en afgevaardigden van de Britse koloniën zullen Donderdag a.s. te Londen bijeen komen voor de belangrijkste na-oorlogse conferentie, die voorgezeten zal worden door Winston Churchill. De agenda voor de 10-daagse confe rentie omvat: 1. Terugblik op de economische ont wikkeling in de laatste jaren en de voor uitzichten voor het sterlinggebied, waar van Groot-Brittannië de bankier is. 2. Onderwerpen de externe economische politiek betreffende. Op tekst van pater Jac. Schreurs M.S.C. heeft Herman Strategier de mu ziek geschreven voor een declamatorium over Henric van Veldeken, de middel eeuwse dichter der St. Servaas-legende en een aantal minneliederen, waarmede de eigenlijke letterkundige geschiedenis van ons land in de tweede helft der 12e eeuw begint. Dit declamatorium is opgedragen aan dirigent André Rieu en zijn Maastrichts Stedelijk Orkest, dat dit werk a.s. Za terdagavond op een abonnements-con- cert te Maastricht in eerste uitvoering zal brengen. Aan de uitvoering werken mede de Limburgse bariton Leo Ketelaars die de zangrol van Henric van Veldeken zal zingen en de declamatoren Willy Brill en dr Gabr. Beckers, die de teksten der figuren van een dichter en een harlekijn zullen voordragen. 3. Aspecten van deze onderwerpen en de te nemen maatregelen. (Dit punt om vat financiële politiek, economische ont wikkeling, handelspolitiek, grondstoffen- politiek en internationale instellingen, zoals de Wereldbank, het I.M.F., de G.A.T.T. en de E.B.U.). 4. Samenwerking van het sterlingge bied met andere landen. 5. De vooruitzichten op korte termijn voor het sterlinggebied om een evenwicht in de betalingsbalans te verkrijgen en de politiek voor 1953. Het is voor de eerste maal sinds de Ottawa-conferentie in 1932, dat de minis ters-presidenten van het Gemenebest, de ministers van financiën en de andere ministers bijeenkomen om het gehele ge bied van economische en financiële pro blemen aan een onderzoek te onder werpen. Tot de landen van het Gemenebest, die op de conferentie tegenwoordig zullen zijn, behoren: Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw Zeeland, Zuid Afrika, India, Pakistan, Ceylon en Zuid Rhodesia. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van Gouda als mede tot pastoor van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart, de zeereerw. heer A. J. Raaffels. Tot pastoor te Schiedam (H. j Hart), de weleerw. heer W. E. Blok; tot rector van het Lyceum voor Meisjes te Rotterdam, de weleerw. heer H. F. A. Ko nijn, die kapelaan was te Rotterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) Z. H. Excellentie heeft op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan de weleerw. heer H. M. Brandehof, pastoor te Monnikendam. Tot pastoor aldaar is benoemd de weleerw. heer J. Verhaar, die kapelaan was te Noordwijk (H. Jeroen). THOMAS MANN, die in 1934 door de Nazis werd verbannen en sindsdien in Amerika woonde, heeft besloten naar Europa terug te keren. Hij zal zich in Zürich vestigen. De staalgieterij van de MuinckKeizer (DEMKA) vierde Zaterdag een dubbel jubileum, nl. het 100-jarig bestaan van de onderneming en het feit, dat 50 jaar ge leden de eerste, charge staal in Nederland werd gegoten in het bedrijf van de heer J. M. de Muinck Keizer te Martenshoek (Groningen) en wel op 2 November 1908. In de Beatrixhal van de Jaarbeurs te Utrecht was een herdenkingAijeenkomst, waar 2300 personeelsleden van het jubi lerende bedrijf bijeen waren. Zij kregen allen bij hun koffie een Groningse koek, een toepasselijke tractatie, daar het be drijf zijn oorsprong in Groningen vond. Tevoren had de president-directeur, de heer A. S. de Muinck Keizer, een her denkingsrede uitgesproken, waarin hij mededeelde, dat ter verbetering van de pensioenen in de eerstkomende tjen jaar een bedrag van 250.000 beschikbaar zal worden gesteld. Nadat een vertegenwoordiger van de minister van Economische Zaken de ge lukwensen van de regering overgebracht had, sprak de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, zijn gelukwensen uit, er aan toevoegend, dat het H. M. de Koningin had behaagd het bedrijf het praedicaa* „Koninklijke" fe verlenen. De directie had vervolgens nog ver scheidene felicitaties en cadeaux in ont vangst te nemen. Voor de receptie stonden niet minder dan drie zalen van de Jaarbeursgebouwen ter beschikking, In de loop van de mid dag vulden deze zich met talloze voor aanstaande figuren uilt de industriële we reld en burgerlijke autoriteiten. Het was een „staande" receptie zonder toespraken, waar vrijwel het gehele bedrijfsleven uit Nederland acte de présence gaf. Daarna verzamelden zich personeelsleden en ge nodigden voor een feestvoorstelling in de Beatrix-hal, waar voor niet minder dan 4700 aanwezigen door leden van het DEMKA-personeel het herdenkingsspe' „Staal in het goud" werd opgevoerd. Toen men jaren geleden Farrol meedeelde, dat de telefoon was uit gevonden, toonde de grote man niet het enthousiasme, dat zijn zegsman verwacht had. „Maar denk je toch eens in", vervolgde deze, „voortaan zal je via de telefoon-lijn met iemand in een heel andere plaats kunnen spreken!" Farrol volhardde in zijn sceptisch zwijgen en tenslotte vroeg hij: „Wat zullen ze gaan zeggen Met deze historische anecdote opende president Seymour N. Siegel, tevens directeur van de stedelijk omroep van New York, de conventie van de National Association of Educational Broadcasters, welke kort geleden in dc universiteit van Minnesota te Minneapolis gehouden werd. Even duidelijk als het openingswoord van de heer Siegel duidde de massale opkomst der omroepleiders uit alle delen van de Verenigde Staten aan, dat Amerika een open oog heeft voor het enorme probleem van de televisie, dat het zichzelf gesteld heeft. lende waarnemers aanwezig. Ook van de grote charitatieve foundations waren af gevaardigden ter plaatse. Van de Euro pese omroepen waren de B.B.C., de Ita liaanse omroep en de K.R.O. vertegen woordigd. In weerwil van de inzet van het con gres, welke te verwachten gaf, dat de han den ineen zouden worden geslagen om tot maatstaven en productie-methoden van de programma's te geraken, bleken de meeste leden nog zodanig verwikkeld te zitten in de eerste oprichtingsmoeilijk- hëden, dat de discussies toch een overwe gend technisch en organisatorisch karak ter kregen. Hetgeen intussen niet zeggen wil, dat de zittingen geen interessante ge gevens opleverden. Merkwaardig en voor Amerika wel heel nieuw was het o.a., dat twee staten de in voering van televisie-belasting overwegen, om aan de hegemonie van het commerciële reclame-systeem te ontkomen. In Oklaho ma verkeren de beraadslagingen al in een zodanig stadium, dat de invoering van De „Freeze" is opgeheven. Dit wil zeg gen, dat de F.C.C. (Federal Communica tions Commissie) weer televisiezendver gunningen verstrekt, na deze geruime tijd geblokkeerd te hebben, omdat de nieuwe zenders als paddestoelen uit de grond re zen en elkaar dreigden te verstikken- In een uitvoerig rapport heeft de Commissje bepaald, dat Amerika zal worden bestre ken door ruim 2000 televisiezenders, wel ker plaats en sterkte is vastgesteld. Van deze zenders zullen 209, dus circa 10 pet, niet-commerciële, „educational stations" zijn. De weg is dus gebaand, om de tele visie ook in dienst te stellen van iets an ders dan reclame en amusement. Er kan gesproken worden, maarzoals Farrol zei: wat zullen ze gaan zeggen? Er bestaan in Amerika reeds tal van „educational stations", zowel voor radio als voor televisie. Deze stations zenden een cultureel programma uit, bestaan de uit goede concerten, lezingen en ge- dachtenwisselingen. Zij geven geen amu sement en geen reclame. Hun financie ringsmethodes zijn verschillend. Neem bij voorbeeld de stadsomroep van New York, één der beste educatieve omroepen van belasting als vaststaand mag worden 1 aangenomen. Het bedrag, dat genoemd werd, was 5 dollar per toestel. In rijkere staten heeft men zulke maatregelen niet van node. Zo verbaasde de afgevaardigde Amerika, die prachtige programma's uit zendt. Men denke over zo'n omroep niet te gering, als wij over een stadsomroep spreken. New York immers heeft bijna evenveel inwoners als heel ons vaderland. De City of New York nu bekostigt zijn omroep geheel uit gemeentefondsen. Men beschouwt er de omroep evenzeer als „pu blic Service" als de stadsreiniging of de straatverlichting. Heel dikwijls zijn de „educational sta tions" het eigendom van een universiteit. Dit is bijvoorbeeld het geval te Minnea polis, waar de conventie in de universi teitsgebouwen werd gehouden. De univer siteit houdt dan zo'n omroep óp de been op dezelfde wijze als zij een chemisch laboratorium en een universitair hospitaal op de been houdt. Zij traint hier haar stu denten, die zich in radio en televisie wil len specialiseren. Bovendien is zo'n om roep voor een universiteit een prachtig hulpmiddel om van haar activiteiten blijk te geven. In onze Nederlandse verhoudin gen is het bijna niet te denken, hoe een universiteit een complete omroep onder houdt, om enkele tientallen studenten te trainen, om wat propaganda te maken ep bij wijze van niet betaalde public service, te functioneren. Wie echter de rijkdom van de Amerikaanse universiteiten ge manifesteerd ziet in gebouwencomplexen, welke tezamen een klein stadje vormen, begrijpt dit beter. In andere gevallen is een plaatselijke educatieve omroep het resultaat der sa menwerking van een aantal culturele or ganisaties, welke alle haai- deel in de kos ten bijdragen. Dit is bijvoorbeeld het geval te Boston (Mass.) waar Parker Wheatly de scepter zwaait over de Lowell Institute Coöperatieve Broadcasting Coun cil. Tenslotte zijn er nog de educatieve omroepen, welke onderhouden worden door de bekende humanitaire stichtingen als Rockefeller Foundation, Ford Founda tion met het Fund for Adult Education, enz. Er zijn dus manieren genoeg. De direc teuren dezer educatieve stations zijn ver enigd in de National Assocation of Edu cational Boadcasters. Speciaal voor tele- visie vormen zij bovendien de Joint Com- mittec on Educational Television Van de zijde der federale regering is tenslotte aan het Office of Education een afdeling toe gevoegd voor „Educational Uses of Radio- Television". Zoals men ziet, zijn alle krachten gemo biliseerd en georganiseerd, om aan de situatie het hoofd te bieden en de conven tie, welke in de universiteit van Minnea polis werd gehouden, was als het ware een eerste grote wapenschouw. Behalve de •mroepleiders en toekomstige omroeplej 'ers waren van Texas de vergadering, met de mede deling, dat enkele olie-magnaten in de afgelopen jaren voor de ontwikkeling van „educational television" het ronde bedrag van 80 millioen dollar hadden gescnon- kenGetallen, waarvan ook onze Ne derlandse oren tintelden.. Als bouwsom van een zender met inbe grip van studio, met complete uitrusting werd het gemiddelde bedrag van 3 mil lioen dollar genoemd. De technische ope raties kosten per jaar 215.000 dollar en de programma-operaties 300.000 dolar. De to tale exploitatie van een „educational station" komt dus op ruim een half mil lioen per jaar. Deze bedragen zijn, zoals iedereen zal begrijpen, maar kleinigheden, vergeleken bij de torenhoge exploitatie sommen van de grote commerciële stations die soms aan één show verspillen, waar mee een „educational station" een maand lang moet rondkomen. Met dat al hebben de „educationals" de goodwill van het publiek. Niet alleen de highbrows mopperen op de reclame, maar men hoort heel eenvoudige kijkers zeg gen, dat zij heel graag radiobelasting zou den betalen, als zij daarmee van die oer- vervelende advertenties konden afkomen. Men vergete niet, dat elk concert om de 10 minuten onderbroken wordt voor een reclame-mededeling van 1 minuut. Elke film, elk toneelspel idem. De spannende verkiezingsuitslagen van 4 Nov., een na tionaal gebeuren, werden om de 10 minu ten onderbroken door 1 minuut reclame van de sponsor: Pepsi Cola. Het gekke is, dat de uitzendingen, die puur reclame zijn, van A tot Z, zoals. de Arthur Godfrey- en de Kate Smith-show, nog het aardigste zijn. Men verwacht daar niets anders dan reclame en wat meer geboden wordt, valt mee. Maar het is on hebbelijk, een concert te horen onde.-üre- ken door reclame voor sigaretten of scheermesjes, omdat men dan Ingesteld op het beluisteren van een concert. 2" volgt dus het grote publiek welwillend hoopvol pogingen van de N.A.E.B. En h® laat het niet bij platonische liefdesverkD' ringen. De directies van wolkenkrabber* bieden hun dak aan ter oprichting van d® zendmast. Dat scheelt weer 50 a 60.000 dob lar. Een mast, die vanaf de begane gron" moet worden opgebouwd, is natuurlij» veel duurder. De N. A. E. B. is bij de ontplooiing va" zijn activiteit nog pas in het eerste sta' dium. Het gaat er voorlopig nog pas off- het materiaal voor zenders en studio's °f. tijd binnen te krijgen. Want de vraag M de huidige enorme uitbreiding van h«' zenderaantal is zo groot, dat zelfs de Am®' rikaanse industrie er niet dan traag aa® kan beantwoorden. Het gaat erom, nieu',v personeel te trainen. De vraag naar T. V-' personeel is hier zeer groot en daar d® vinding te jong is, om een overschot va" geschoold personeel te hebben, moeten g®' gadigden worden opgeleid. Tal van Uni' versiteiten hebben hiervoor uitstekend® cursussen. Men maakt experimentele proj gramma's en neemt hiervan „Kinescopes' op elke Amerikaan spreekt van „kin' nies". Deze kinnies worden dan best"' deerd onder leiding van docenten, zoda' ieder kan zien wat er goed en niet goe" aan was. Zoals gezegd, het is nog pas de eerst® phase van de ontwikkeling, welke zich i" de naaste 10 jaar zal voltrekken. Maar dez® phase geeft, in weerwil van alle rommel welke de actuele televisie te zien biedt- hoop. Juist omdat zij ingezet wordt ondef het motto: Wij kunnen nu spreken, maar..-- wat zullen wij gaan zeggen? De Katholieke Middelbare Meisjesschool „Maria Mediatrix" te Bergen op Zoom- die geleid wordt door de Zusters van he' Allerheiligst Hart van Jesus, wordt over' geplaatst naar Veldhoven, waar ook het nieuwe moederhuis van deze congregatie in aanbouw is. Notariaat- Bij K.B. is benoemd tot notaris te Ter Apel (gemeente Vlagt- wedde) F. J. Dijkstra, candidaat-notaris, wonende te Ter Apel, in de plaats va» notaris W. F. Rutgers, die is overleden. De communisten vinden, dat er op hun partijvergaderingen meer en meer gefeest moet worden. De voorzitter van de C.P.N., de. heer Gerben Wagenaar, verklaarde, toen hij gisteren tijdens het partijcongres in Amsterdam een aantal vraagstuk ken betreffende de propaganda behandelde, dat .,er meer moderne methodes" moeten worden toege past. Onder meer zo sprak hij zal er een feestelijk karakter wor den gegeven aan de verschillende bijeenkomsten en er zullen meer films vertoond moeten worden. De heer Wagenaar had de cl^ad bij het woord gevoegd, want hij sprak op ee-n podium, dat versierd was met meer dan levensgrote portret ten van Lenin, Stalin, kameraad Paul de Groot en van hem zelf. „De propagandastaf van de partij", aldus de heer Wagenaar. „zal uit gebreid worden en voor dit doel zal men een bedrag van 50.000 bijeen brengen. Voor de verschil lende activ-;teiten ;n verband met de komende verkiezingen zal bovendien nog honderdduizend gul den verzameld moeten worden". Vo,gen de verklaring van de voor zit er, had de pariij „zonder veel moeite 1018 nieuwe leden inge schreven". Het afschrijven van het aantal leden dat bedankt, zal het partijbestuur veel meer hoofdbre kens kosten. r van regeringszijde verschil-1 S acht. Zoals men zich zal herinneren werd in September dc opening van het nieuwe station te Leiden uitgesteld, omdat er in de nieuwe spoorbaan bij de Haarlemmer vaart een slap gedeelte voorkwam. Na uitvoerige Proefnemingen en bestudering van de mogelijkheden tot verbetering van dit baangedeelte, zal zo deelt de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen thans mede over een gedeelte ter lengte van ongeveer zestig meter een gewapend be- ~«~ï..?r?agPlaat °P heipalen wórden GRENZEN EN GRENDELS In Amsterdam is Zondagochtend de dirigent Albert van Raalte overleden. Sinds 1933 was Van Raalte dingen,t bij de radio, laatstelijk van het Radio-phü- harmon-isch orkest. De uitvoeringen die hij voor d-e microfoon verzorgde waren steeds van uitstekend gehalte en Van Raalte telde zijn bewonderaars da-n ook bij honderdduizenden. Een radio-dirigent wordt door de luiste raars piet gezien en daardoor spreekt zijn i:\ jloed op het orkest de hoorders min er sterk aan dan dit in de concertzaal g :.i-hiedt. Dat Van Raalte echter een V3C "."treffelijk leider was kon men zelfs W"axiemen zonder hem tc zien. Albert van Raalte werd 21 Mei 1890 te Amsterdam geboren. Na zijn HBS-studie t? Amsterdam volgde hij de Handels- s-hool te Hannover. Teruggekeerd in Amsterdam bleek, dat zi.in ambities een azdere kant opgingen. Hij ging muziek studeren, eerst in de hoofdstad, daarna aan het' Conservatorium te Keulen en vervolgens aan het Conservatorium te Leipzig bij Arthur Nikisch, Max Reger en Hans Sitt. In de jaren 1911 en 1912 was hij werk zaam als koorrepetitor en kapelmeester van het „Théatre de la Monnaie" te Brus sel; daarna was hij verbonden aan de Stedelijke opera te Leipzig. Tussen 1915 en 1927 vervulde hij leidende functies bij de toenmalige „Ned. Opera' „De Natio nale Opera" en andere gezelschappen. Van 1927—1933 was hij dirigent van het Scottish Orchestra te Glasgow. In 1933 kwam hij bij de AVRO. In bijna alle belangrijke muziekcentra is Van Raalte als gastdirigen1 opgetreden, o.a. in Parijs, Londen. Berlijn, Wenen, Rome, Brussel, Milaan. Praag Boedapest, Turijn. Monte Carlo etc. In. Nederland trad hij als gastdirigent op bij het Concert gebouw, de Groningse Orkestvereniging, het U.S.O., het Residentie-orkest en ver scheidene kleinere orkesten. IN de brochure aan „Te Elfder Ure", waarvan wij de vorige Zaterdag in deze kolommen de inleiding van prof. dr W. Grossouw „Katholiek réveil en spiritualiteit" bespraken, is óók een inleiding van Bernard Verhoeven opgenomen. Zowel het onderwerp als de wijze van benadering en beschouwing ver dienen bijzondere aandacht. Verhoeven gaf zijn inlei ding een korte, enigszins vage titel: „Grenspro blemen". Maar de vragen, die hij behandelt, zijn verre van vaag. Deze vragen hebben n>l. betrekking op de emancipatie der Nederlandse katholieken, waar over in deze inleiding geen algemene beschouwing ten beste wordt gegeven, doch die in de concrete situatie van het lieden op haar ontwikkeling en haar nabije mogelijkheden wordt onderzocht. „We zijn tot dusver overheersend gewend geweest", aldus de inleider, „om de emancipatie te beschouwen als een zaak van collectiviteit. Niet „Ik" het Ik wordt geëmancipeerd, maar doorlopend worden „Wij" geacht, geëmancipeerd te worden en te moeten wor den Wü spreken over de problemen der Emancipatie als over collectieve vraagstukken van een gehele gemeenschap; wij tezamen worden verantwoordelijk gesteld, of stellen dat ons zelf. voor collectieve ver schijnselen, tekorten, noden. Wij spreken over onze afval, onze criminaliteit, onze intelligentiespreiding, onze bezetting van posten enz. En zo is het in feite een eeuwlang geweest, de achter ons liggende eeuw van bewuste emancipatie. Wij Jeefden als katholieke collectiviteit in onmondigheid en minderwaardigheid en we werden als katholieken in de collectiviteit vast- gehouden door gemeenschappelijke collectieve ele mentaire doelen en vijanden". NAAST deze omschrijving van een verleden tijd wordt dan aandacht gevraagd voor de actuele situatie, waarin een zekere revolutie wordt ge signaleerd in de ontwikkeling van de katholieke emancipatie-strijd. „Deze (katholiek van vandaag) is stellig gevormd tot volwassenheid, maar hij kende zich bij de jongste stembus nadrukkelijk als Napoleon het zjjn kroon deed zijn brevet van politieke mondigheid zelf toe. Hij nam de politieke volwassenheid op eigen gezag, al bewaart ook de stembus haar biechtgeheim. Het is de revolutie van de Ik-mens tegen de Wij-mens. Is hier sprake van een radicale revolutie? Het vraag teken is niet zonder zin, want zó gemakkelijk raakt X men een Wij-mens niet kwijt. Toen Dve® wouwen, die op de Katholieke Nationale Partij hadden gestemd, de verkiezingsuitslag vernamen, zeiden zp verbouwe reerd: „Nu hebben wij twee zetels verloren De binding met de oude Wij-mens is taai, en de groei naar een nieuwe Wij-mens moeizaam, is er dwars door de collectieve emancipate der Nederlandse ka tholieken een andere emancipatie zien aan het af tekenen: die van de persoonlijkheid, de culturele emancipatie?" HET zij me veroorloofd, voorbij te gaan aan een nauwkeurige analyse van de gedachtengang, die Verhoeven verder in zijn inleiding ontwikkelt, aan de „typen van oplossing die hij naast elkaar stelt en beschrijft en aan zpn slotbeschouwing over de „staatkunde als cultuur Men leze zélf het. vele waardevolle, dat Verhoeven in de hem eigen onder houdende, spitse en zeer stijlvolle trant over al deze punten opmerkt en vergunne mij intussen een kort ogenblik stil te staan bij wat in het laatste citaat wordt, genoemd: de emancipatie der persoonlijkheid, die de collectieve emancipatie doorkruist. In deze woorden wordt, dunkt me. een uitermate kernachtige en scherpe diagnose gesteld. Er is een zekere nervositeit in het katholieke openbare leven van lieden merkbaar. Men weet niet goed waar men aan toe is; gevaren worden gevreesd, een zekere morele eenheid van denken en voelen, die vroeger innig, héél innig was verbonden met de religieuze eenheid, dreigt haar invloed en onaantasl baarheid te verliezen. Deze morele oollectiviteit brokkelt af, ter wijl de mystieke eenheid van allen, die geloven in Jesus Christus en Zijn éne, heiliep, katholieke en apostolische Kerk. meer belangstelling, aandacht en waardering werft. MEN maakt zich ongerust over deze gang van zaken, welke zoals élke gang van zaken bepaalde risico's impliceert. De stijl der discussie tussen katholieken wordt levendiger en emotioneler. Er is soms zelfs een bijna bezwerende toon in ster- r- G - ingezonden stukken. 'De „niet-afgebrok- xelde katholieken grijpen elke gelegenheid aan, om aan hun ernstige bezorgdheid of diepe verontwaar diging uitdrukking te geven. Er vallen zelfs en niet tut de pen van de eerste de beste, woorden als „stompzinnig" ais kwalificatie voor de afbrokkelaars. Anderzijds kunnen zij, die zich losmaken uit de collectiviteit op uiterst denigrerende en integralis- tische manier spreken over de voormannen, die de katholieke eenheid op sociaal of politiek terrein in volstrekte eerlijkheid voorstaan en verdedigen. In hun publicaties zijn zij over het algemeen iets rustiger en evenwichtiger dan \n hun gesprekken en disputen; sommigen van hen houden ervan hun ,,ik verkoos de vrijheid" een beetje te etaleren en met een mengeling van weemoed en trots te turen in het perspectief van een moderne vorm van martelaarschap. Door een en ander wordt, de atmosfeer geladen, de helderheid der problematiek soms vertroebeld en de nervositeit verhevigd. Nu men in volwassenheid zijn keuze bepaalt, ontvoogd en geen andere categorische binding erkennend dan die der gemeenschappelijke katholiciteit, lokt deze keuze aan beide kanten reac ties uit, die meer getuigen van een beswaard gemoed en bepaalde emotionele aandoeningen dan van een zakelijke instelling. Ook in die sin staan wij nu. in een dramatische fase der katholieke emancipatie. Er zit iets ongezonds in, voorzover dc zenuwen de baas zouden gaan spelen. Er zit ook iets gezonds in, voorzover bepaalde grote en belangrijke vraagstuk ken schijnbaar (zo tc zien méér dan in een voor oorlogse tijd) in staat zijn de gemoederen te bewegen. EEN ding is m.i. nodig om de spanningen, die zijn ontstaan, binnen de grenzen van ons aller welzijn te houdende eerlijke problematiek moet op geen enkele w ij z e worden af gegrendeld. Laat openlijk en onomwonden dis cutabel zijn, wat in feite zich in geest en hart van de hedendaagse ernstige katholieken als disentabel aan dient. Anders ontstaan verdringingen en verdacht makingen, waar niets en niemand mee gebaat rijn. De openhartigheid en onbevangenheid, waarmee Ber nard Verhoeven heeft gesproken over vraagstukken, die ons allen bezighouden, zou ik in dit opzicht voor beeldig willen i.oemen. S. JELSMA M.S.C, De Spoorwegen konden niets mededelen over de duur van deze werkzaamheden- Van andere deskundige zijde vernamen wij echter dat deze werkzaamheden nie' voor het late voorjaar beëindigd zullen zijn. Aanvankelijk lag het in de bedoeling op 29 September j.l. over de verhoogd® baan te rijden. De beide bloemenveilingen in Aalsmee" Bloemenlust en Centrale Aalsmeerse Vei ling, hebben gisteren haar 40-jarig jubi leum gevierd De gezamenlijke recepti® werd gehouden in een versierde zaal i» gebouw „De Oude Veiling" en werd be zocht door vele veraanstaanden uit d® Nederlandse tuinbouwwereld. Ook de Commissaris der Koningin in d® provincie Noord-Holland, dr J. E. baro» de Vos van Steenwijk, gaf van zijn be langstelling blijk. Ir A. W. van der Plassche, directeur- generaal van de Landbouw, deelde mede dat het H.M. de Koningin heeft behaagd- tot ridder in de orde van Oranje-Nasa» te benoemen de heer A. Barendsen, voor zitter der veilingvereniging Bloemenlust- Onder de aanwezigen bevonden zich o.a- de burgemeester van Aalsmeer en die de" omliggende gemeenten, de directeur va» de Tuinbouw, ir F. W. Honig, dr A. J- Verhage, voorzitter der Bedrijfschap voo" Sierteeltproducten en jhr mr W. C. Hoof- Graafland, directeur der Coöperatiev® Centrale Raiffeiscnbank te Utrecht. Op 25 November a.s. uordt de oudst® Nederlandse operazanger Leo de LeeuW® een oom van de actrice Enny Mols-d® Leeuwe 85 jaar. Hij behoort tot de vei'' tegenwoordigers van onze muziek-drama' tische cultuur in het buitenland. A'5 tenorbuffo was hij aan talrijke opera' schouwburgen in Duitsland verbonden, z°' als bijv. de Hoftheaters in Darmjtadt e" Wiesbaden en ruim twintig jaren achter' een aan het Opernhaus te Essen. H®1 hoogtepunt van zijn loopbaan valt o"1' streeks 1910' het tijdschrift „Bühne un® Welt" noemde hem een der voortreff®' lijkste vertolkers van de mime-rol 'JJ Wagner's Siegfried toen Arthur Nikis®" hem uitnodigde om onder zijn leiding rol van David in Wagner's Meistersinge' te vervullen. De jubilaris recipieert m°,T] gen van 3 tot 5 uur in het Victoria-hote te Amsterdam. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6