Derde militaire putsch binnen een maand, nu in Z.-Sumatra Twee Indonesiërs gearresteerd Vredesplan van India door Visjinsky verworpen Acheson: „Niet ontmoedigd zijn Voor varkensvlees en spek te weinig afzet AVIFAUNA" krijgt voorlopig surséance van betaling Eenheid van de katholieken op politiek gebied ti Rechtstreekse verkiezingen Irak H *5*^ Sociaal-economi sche vraagstukken hebben de aandacht in Dinsdag 25 November 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister van Defensie zou aftreden Prof. Joliot-Curie in ongenade? Kosasih bleef in gebreke" Onenigheid tussen C.P.N. en E.V.C: In opdracht van Minister Verdacht van communistische activiteit Meer dan honderd vliegvelden Zal varkensfonds de stroppen opvangen? Directie wil vogelpark volledig saneren Zeer ernstig protest van Hoge Commissaris Verzoek aan Centrum voor Staatkundige Vorming 0111 rapport it M Halsteren in angst en beven Generaal Makmoed beslist: WEERBERICHT „Interne kwestie Verzet legen inkrimping van het leger Blokzijl „een leider zonder zelfcritiek" N.A.T.O.-steunpunten in Europa T> „EN EEN LOL Eisenhower bezocht de V.N. Jn i f NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Woensdagavond, luidt: Droog weer met van het Zuiden uit toene mende bewolking. Vannacht plaatselijk matige vorst, overigens lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Oost. Woensdag 26 November: Zon op 8.18 uur, onder 16.36 uur. Maan op 13.58 u., onder 1.56 u. Weer greep een officier naar de macht m Indonesië pp •Na De inline Indonesische staat, die de laatste maanden, al danig met „groeistui- L tampen heeft gehad, heeft er weer een nieuwe militaire rebel bij: auweliiks heeft de regering in haar verklaring gezegd, dat zij een inmenging van het leger op politiek terrein niet zal dulden of thans voor de derde maal slaat een commandant de bevelen van de overheid in de wind en neemt de macht in eigen handen. Zondagochtend namelijk werd de territoriale en troepencom mandant van Zuid-Sumatra, overste Kosasih door onder zijn leiding staande officieren van zijn functie ontheven. Het commando over het territorium Zuul- Sumatra werd Zondagmiddag door overste Kretarto, de commandant van de tiende brigade van Zuid-Sumatra in Palembang overgenomen. Door deze derde militaire putsch binnen een maand heeft de minister van Defensie, sultan Hamengku Buwono, nu nog slechts vier van de zeven leger divisies in eigen hand. Kretarto volgde namelijk het voorbeeld van overste dirman op Oost-Java en van overste Warouw op Celebes. Van welingelichte kringen te Djakarta heeft het dagblad „Merde!ka nu verno men, dat het zeer waarschijnlijk is te achten, dat de minister 7 w zal terugtrekken, welk besluit mogelijk gevolgd zal worden door het aftreden van de leden van de P.S.I. (Indonesische socialistische partij) in het, kabinet. Dit zou volgens „Merdeka" niet het aftreden van het kabinet tot gevolg hebben, daar premier Wilopo voorlopig de vrijgekomen posten zou kunnen beheren. Zondagavond en Maandagochtend hebben de minister-president, de vice-premier, de minister van Defensie en de minister van Binnenlandse Zaken van gedachten gewisseld Het was een voorbespreking over de kabinetszitting die vandaag gehouden" zou worden en waarop de stappen besproken zouden worden, die de regering in haar verklaring van Zaterdagavond heeft aangekondigd. Makassar vernam van welingelichte zijde, dat de commandanten van drie regimen ten in Oost-Indonesië zich achter overste Warouw hebben geschaard. Warouw ont ving telegrammen daaromtrent van ma joor Worang, overste Sukawati en majoor Ibnu Subroto. „Pedoman" berichtte Maandagochtend dat overste Sukawati geweigerd had ge volg te geven aan de oproep van overste Warouw om naar Makassar te komen. hoge officieren van wie er velen uit het KNIL zjjn voortgekomen, geeft de voor keur aan een klein, doeltreffend leger. De voormalige guerilla-strijders,zoals Warouw Sudirman en thans weer Kretaro, zijn daarentegen van mening dat militairen, die voor de totstandkoming van de repu bliek hebben gevochten, niet opzijgezet mogen worden. Klaarblijkelijk zien zij er niet tegen op, deze mening met geweldda dige maatregelen kracht bjj te zetten. Uit Djakarta wordt intussen nog be richt, dat kolonel Mustopo, een van de or ganisatoren van de troebelen in Djakarta naar aanleiding van de regeringsverkla ring heeft gezegd, dat hij bereid is verant woording af te leggen over de gebeurtenis sen op 17 October. Naar van verschillende zijden te Parijs verluidt, zal de Franse atoomgeleerde en Nobelprijswinnaar prof. Joliot-Curie zich binnenkort voor de communistische par tij moeten verantwoorden. Joliot-Curie die een vooraanstaande plaats in de com munistische partij inneemt, zou volgen; een bericht van het West-Duitse persbu- reau D.P.A. worden verweten, dat hij tijdens de oorlog de voorraad voor hel atoomonderzoek benodigde „zwaar water" waarover Frankrijk beschikte, aan Enge land in plaats van aan de Sovjet-Unie be schikbaar heeft gesteld en dat hij betrek kingen met Duitse autoriteiten zou heb ben onderhouden. De commando-wisseling in Zuid-Su matra schijnt rustig te 'A)n verlopen. Het overgrote deel van de strijdkrach ten in Zuid-Sumatra besloot, voorlopig overste Kretarto aan te wijzen als fun gerend commandant, in afwachting van nadere orders van öe centrale regering. Een woordvoerder van Kretarto zei dat overste Kosasih niet meer in staat was dc toestand meester te blijven en de lei- ding verder op zich te nemen. Daaroy was bij ook in gebreke gebleven een duidelijke houding aan te nemen ren aanzien van de huidige toestand oQrr op de gebeurtenissen op 17 October. Kretarto is eerst tot het overnemen van het commando overgegaan, nadat de regeringsverklaring over de gebeurte nissen op 17 October was gepubliceerd. Hij deelde de Pers mede, dat de door hem genomen maatregelen geen mis* verstand behoeven te wekken. De stap pen zijn niet gebaseerd op persoonlijke kwesties doch zijn uitsluitend bedoeld om de veiligheid van de staat en van het leger te handhaven. Hij zeide, dat hij de macht in eigen handen genomen had om de regering bij te staan bu de oplossing van de huidige moeilukheden, die waren gerezen door de gebeurtenis sen op 17 October. Kretarto zou geen communiqué uitgeven voordat tfe koe rier. die hij Zondagmiddag naar Djakarta zond. te Palembang zal zijn terugge keerd met instructies van de centraie regering. Overste Kosasih kan zich vrijelijk be wegen. Er zullen geen maatregelen wor den genomen tot het beknotten van zfjn vrijheid. De afgezette commandant noemde de gebeurtenissen uitsluitend een interne kwestie van het leger. Als soldaat in een rechtsstaat zou hij zich houden aan de besluiten van de regering, die hem tot fungerend commundant van het ternto- rium Zuid-Sumatra benoemde. De Indonesische regering heeft Maan dagmiddag een verklaring uitgegeven over de coup in Zuid-Sumatra. Zij zegt „deze gebeurtenis te betreuren-omdat deze eigenmachtig genomen maatregel de op lossing, zoals bedoeld in de regeringsver klaring van Zaterdag, nog meer bemoei lijkt"- Warouw krijgt aanhang correspondent Volgens „Merdeka" wordt in de telegram men van de drie commandanten gezegd, dat de betrokken regimenten de orders van Warouw zullen opvolgen mits deze niet af wijken van de politieke richtlijnen en de ideologie van de staat. Volgens het dagblad „Trouw" is de ach- tergrond van de militaire coups het ver zet, dat in bepaalde Indonesische militai re kringen bestaat tegen het plan van de minister van Defensie om het uit 200.000 man bestaande leger tot de helft in te krimpen door er de oude guerillastryders van vóór de souvereiniteitsoverdracht uit te verwijderen. De meerderheid van de Op de laatste dag van de openbare zit tingen van het partijcongres van de Communistische Partij Nederland heeft de vakverenigingsleider Berend Blokzijl geantwoord op de critiek, die uit het congres naar voren was gekomen over de houding van de E.V.C. Blokzijl antwoordde, dat er inderdaad fouten gemaakt waren, doch hij gaf de schuld hiervan aan andere jongere vak verenigingsleiders en hij deelde tevens mee, „dat de E.V-C. gedurende de af gelopen twee jaar een millioen gulden voor de arbeiders heeft verkregen, dank zij juridisch advies over vorderingen van arbeiders op ondernemers". Paul de Groot, politiek secretaris van de partij, beantwoordde hem later. De Groot haalde een citaat van Stalin aan. waarin gezegd werd, dat „zonder eerlijke en revolutionnaire zelfcritiek geen voor uitgang mogelijk is". „Maar", aldus Paul de Groot, „Blokzijl heeft weliswaar erkend, dat de critiek juist is, doch terzelfdertijd heeft hij zich tevreden op de borst geslagen over andere resultaten en heeft hij de jongere vak verenigingsleiders aangeraden de hand in eigen boezem te steken. Dit is geen hou ding voor een verantwoordelijk leider. Hij moest blij zijn met de critiek en het ermee eens zijn. Wat partijgenoot Blok zijl geuit heeft, was géén zelfcritiek", aldus sprak zijn kameraad. 7» liet Westen van het land viel gisteren de eerste sneeuw. Heel wat ongerief werd veroorzaakt. Zoals uit bovenstaande foto uit Amsterdam blijlct. Het roos een „vieze boel", echt geschikt voor overschoenen, regenjassen en pa- rapluies. In Rotterdamhad het stadsbeeld een meer winters aan zien en loos het gisteravond en vanmorgen spiegelglad. De van „Merdeka" te De ^''ordatiantische-vcnlraKsorganisa- tie (NATO) heeft Maa" vliegvelden dat or thans .neer dan 100 in West-Europa z«u e ,,fstrijdkrach- legd als bases voor dc lucnrsiiu ten van de NATO. iin i,e. In Noorwegen en Denemarken J er 7, in Nederland 13, Belgie U. l rijk 41, West-Duitsland 35, Luxemburg 1 ell Italië 12. Voorts zijn er nog veie liases in Engeland, Noord-Afrika, Gr keiiland en Turkije. In kringen, die in nauwe betrekking staan tot de NATO, zegt men te mogen verwachten, dat wat betreft het aantal oorlogsvliegtuigen voor de verdediging van VVcst-Êuropa het gestelde doel (n.l. 4.000 toestellen) tegen het eind van dit jaar zal worden bereikt. Zoals bekend, zijn thans in Nederland de volgende vliegvelden in gebruik: Schiphol (niet-militair) Leeuwarden, Twenthe, Soesterberg, Deelen, Valken burg, Gilze-Rijen, Iepenburg (wordt nog in gereedheid gebracht), Volkel, Wel schap Woensdrecht en Eelde. Voorts zal in het Zuiden des lands ook een vliegveld in gereedheid worden gebracht, aldus verklaarde de minister van Oor log een dezer dagen in zijn memorie van antwoord aan de tweede kamer. In hun woning te Amsterdam zijn gis terochtend in opdracht van de minister van Justitie door de Vreemdelingenpolitie gearresteerd de Indonesiërs Sunito, voor zitter van de organisatie „Pcrhimpunan Indonesia" en de heer Go Gien Tjwan, directeur van het Indonesische persbu reau Antara. Van de zijde der politie ver nemen wü dat deze aanhouding is ge schied omdat dc Indonesiërs worden ver dacht van het bedrijven van ongewenste politieke - en met name communistische - activiteit. Het ligt m de bedoeling van de minister van Justitie de beide Indo nesiërs na verhoor als ongewenste vreem- delingen uit te wijzen naar Indonesië. Tij dens het verhoor heeft de heer Sunito terstond erkend communist te zqn, uc Antara-directeur ontkent zulks echter. Wanneer de verdachten uitgewezen worden kunnen ze hun echtgenoten mee nemen, doch deze mogen ook in Nederland blijven. Naar wij vernemen zouden Sunito en Go Gien Tjwan ongeoorloofde verbin dingen hebben met de Nederlandse cpm- munistische partij. Dat de vrees van de justitiële autoriteiten voor deze ongewens te Politieke activiteit niet ongegrond is, uI;1 ^CGl' uit de opmerkingen, het C-P.N.-parlijcongres in Amster- dam gemaakt zlJn' Daar zei de heer Ger- ten !oleia„aL"iaKCliik'.,dal de communis- ten „zeer in het bijzonder hun stem ver- heffen tegen het niet-toelaten in Neder land van de Indonesische communisten Didit en Njoto". De verzekering van de partijvoorzitter, dat niets „hen kon ver hinderen samen met onze Indonesische kameraden te strijden en te overwinnen" laat ook aan duidelijkheid niets te wensen over. tanten wordt overwogen. Er zal zeer ernstig worden aangedrongen op mede deling van de gronden, waarop de aan houding en de eventuele uitwijzing be rusten. Namens Go Gien Tjwan is aan de buitenlandse persvereniging in Ne derland verzocht, in deze zaak tussen komst te verlenen. De aangehoudenen zullen aandringen op beroep op de rech terlijke autoriteiten. De voorstellen van India om te komen tot een beëindiging van de oorlog in Korea zijn gisteren door de Sovjetrussische gedelegeerde Visjinsky van de liand gewezen. Dc door India uitgedachte oplossing van de kwestie der krijgsgevangenen was volgens hem volkomen onaanvaardbaar. Ook het benoemen van een „scheidsrechter" met beslissende stem in een half communistische, half niet-communistische repatriëringscommissie, verwierp Visjinsky. Hij kon er zich niet mede verenigen, dat deze scheidsrechter zou moeten worden benoemd door de Algemene Vergadering der N.V., „terwijl de V. N. zelf een oorlogvoerende partij in het conflict vormen". Visjinsky, die- zjjn verklaring in de politieke commissie aflegde, beweerde dat „de Indische resolutie niet bedoeld is om een einde aan de Koreaanse oor log te maken, doch om de oprlog te laten voortduren". Zjj was volgens hem gebaseerd op „onjuiste, onechte en daar om zwakke argumenten". Visjinsky hield vast aan onmiddellijk staken van het vuren, zoals geëist wordt in de Poolse ontwerpresolutie. Voorts herhaalde Visjinsky de eis, dat afgevaardigden van Noord-Korea de be sprekingen moeten kunnen bijwonen, aangezien hij het anders niet mogelijk acht „deze vraagstukken ernstig te be spreken". Aan het slot van zijn rede, die hij on verwacht hield in de plaats van de Poolse gedelegeerde, diende hij offi cieel een Russisch amendement-ontwerp in dit eist, dat de kwestie der krijgsge vangenen wordt verwezen naar een commissie van elf landen (waaronder vier communistische), welke commissie zich met een meerderheid van twee derde over het lot der Koreaanse krijgs gevangenen zou moeten uitspreken. In de hoofdafdeling veehouderij van de Stichting voor de Landbouw maakt men zich zorgen over de situatie in de varkens houderij. Teneinde de landbouwpolitiek ten behoeve van de gemengde zandbedrij- ven te verwezenlijken, heeft de regering het produceren van varkens als basispro duct gestimuleerd. De varkensstapel is zo doende sterk uitgebreid, doch de afzet van varkensvlees, vet en spek is thans moei lijk, aldus de hoofdafdeling. Het nieuwe baconcentract met Engeland van 35.000 ton binnen 14 maanden is tegengevallen. De regering heeft 'n prijs gegarandeerd omdat bij een te snel volleveren van het kwantum de moeilijkheden in de varkens houderij in de zomer van 1953 nog groter zullen worden. Men acht een aanvullend baconcontract met Engeland gewenst, maar de meningen over de mogelijkheden hiervoor zijn verdeeld. In de hoofdafdeling vraagt men zich nu af, of de garantie voor bacon voldoende vastheid aan de gehele varkensmesterij zal kunnen geven. Men overweegt het instel len van een varkensfonds, waarbij moge lijke garanties voor de mesters van zware De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, en zijn Britse ambtgenoot, Eden, luisterden onbewo gen naar Vinsjinsky's rede. De Indi sche afgevaardigde Menon, het hoofd in de handen, was zichtbaar teleurge steld toen bleek, dat de Sovjet-Unie de Indische resolutie verwierp. Nadat nog enkele sprekers zich vóór de Indische resolutie hadden uitgespro ken, kreeg Acheson het woord. Hij zeide. dat men zich niet moest laten ontmoedigen door Visjinsky's rede, ET gaat er doch dat de-pogingen om tot een bestand te komen moesten worden voortgezet. Acheson verklaarde zich vóór de In dische resolutie, mits deze zodanig zou worden gewijzigd, dat een definitief tijd stip werd bepaald voor vrijlating van die gevangenen, die zich tegen repa triëring zouden verzetten. Generaal Eisenhower heeft gisteren het eerste bezoek aan het hoofdkwartier der Ver. Naties gebracht sinds zijn ver kiezing tot president. Hij was in gezel schap van John Foster Dulles, die mi nister van buitenlandse zaken wordt, en van zijn perschef, James Hagerty. Het gezelschap werd ontvangen door de af tredende secretaris-generaal Trygve Die. Het bezoek duurde drie kwartier. Tegen verslaggevers zeide Eisenhower: „De mensen in dit gebouw en hun werk zijn samen het symbool van de hoop der vrije wereld op een vredige en veilige toekomst. Het is een inspirerende erva ring hier te komen". De generaal heeft drie minuten onder vier ogen gespro ken met Lester Pearson, de Canadese minister van buitenlandse zaken, die dit maal voorzitter is van de Assemblée. doch vraagt thans een gespreide aanvoer, varkens bekeken worden. (Van onze correspondent) Naar wij van de directie van het vogel park „Avifauna" te Alphen aan den Rijn vernemen, heeft de bouwer van Avifauna, de heer A. L. Oudenes, het faillissement van dit vogelpark aangevraagd. De to tale vordering van de aannemer, die het gehele park had aangelegd en nadien nog talrijke uitbreidingen heeft verzorgd, be droeg destijds 475.000. Hiervan resteert nog te behalen 28.000. Zoals men weet, heeft de directie van Avifauna al sedert vele maanden met liquiditeitsmoeilijkheden te kampen. Zij heeft pogingen aangewend uitkomst uit deze moeilijkheden te verkrijgen door Overzicht van een enorme mensenmenig te die door dc straten van Bagdad trolc tiidens een anti-Britse demonstratie. 00 00 pe waarnemende directeur van het nnrsbureau „Antara" te Amsterdam Heelde aan het A-NP- mede, dat het Indonesische hoge commissariaat gis teren bij het ministerie van Buiten landse Zaken inlichtingen heeft ver zocht over de aanhouding en de aan zeg" ng van uitwijzing tegen de heren Co Gien Tjwan, directeur van „Antara en Sunito, voorzitter van de „Pertum- ^"ernstig protest tegen de waarop de aanhouding is geschied S? tegen het onderbrengen van de aan gehoudenen samen met criminele arres- Naar aanleiding van het besluit van het Katholiek Bureau vofa kommissie Pelijk en Cultureel Overleg om het verzoek tot het instellen k 70ü we'ke het probleem van de noodzaak vanjwhtieke^eenheid^der parttj- moeten bestuderen, aan het bestuur der K.V.P. terug te wijzen, ----- nlu. w bestuur in overeenstemming met een suggestie van genoemd bure nood. Centrum voor Staatkundige vorming te verzoeken liet vraagstuk van de:nooa zaak dier politieke eenheid aan een commissoriaal beraad te onderwerpen Het partijbestuur zal het Centrum verzoeken dit beraad op korte termqn te houden. Onder de huidige omstandigheden acht het Partijbestuur bet zeer gewenst een vergadering van de partijraad bijeen-te roepen, die zich zal hebben te beraden over de situatie der K.V.P. en over de conclusies, waartoe aagelyks toestuur •o partijbestuur in de afgelopen maanden zijn gekomac. hulp van Herstelbank en de gemeente Alphen aan den Rijn. De onderhandelin gen verlopen echter blijkbaar niet zo vlot als men zich heeft voorgesteld. De totale vbrdering van alle crediteu ren, voornamelijk kleine middenstan ders, bedroeg destijds rond twee ton, zoals de heer G. v. d. Brink ons mede deelde. Hiervan maakt de vordering van de aannemer dus slechts een klein deel uit. Niettemin is er tussen de di rectie van Avifauna en de heer Oudenes verschil van mening ontstaan over de wijze waarop dit restant, dat preferent is, zou worden verrekend. Intussen heeft echter de rechtbank op het verzoek van de directie voorlopig surséance van betaling verleend en men hoopt, dat deze maatregel definitief zal worden. De crediteuren behoeven, volgens de verklaring van de directie, slechts te wachten tot het a.s. seizoen waarin hun belangen voor honderd procent zouden worden behartigd. De directie treft inmid dels ai voorbereidingen voor de heropening (waarschijnlijk op Eerste Paasdag a.s.), welke plaats zal kunnen vinden indien surséance van betaling wordt verkregen De leiding hoopt inmiddels het vogelpark volledig te saneren. bij de communisten blijkbaar niet zo vrolijk aan toe. Hoe is nu zoiets mogelijk? De „bewuste arbeiders", men zou zo zeggen, hebben toch alle reden om tevreden te zijn. Het Sovjet-Paradijs immers staat voor hen al op een hele grote kier open, want herhaaldelijk hebben de communis tische leiders reeds beweerd, dat het „proletariaat" zich bewust wordt en zal afrekenen met het kapitalisme Nu, wat wil men nog meer! Maar toch schijnt de sfeer in de com munistische gelederen wat down te zijn. De voorzitter van de C.P.N., de heer Gerben Wagenaar heeft tenminste ver ordend, dat er meer stemming moet ko men op de bijeenkomsten van de Ned. bolsjewisten door er meer een „feest" van te maken volgens de „moderne me thodes" middels een feestelijk karakter en f ilmvertoningen. Zijn dat geen zuiver-kapitalistische strekenhet 'volk spelen geverftn fdaats van brood en een f ilm als zoet-houdortje Gerben heeft gezegd, dat daarvoor geld moet komen, doch waarom zouden Gerben Wagenaar en Paul de Groot zich niet verdienstelijk maken voor de partij door pro dco op te treden als conferen cier en humorist onder het motto van wijlen David Wijnkoop: „Ons is niets te dol"! Zulks kan „dametjes" worden! Enfin, wanneer de communisten straks van hun vergaderingen komen, sullen hun gezichten niet meer strak staan van opgeschroefde kapitalisten-haat, maar ontspannen zijn van de pret. ..En een lol dat wij gehad hebben..." zullen zij schateren. En zijn dan de „bewusten" teruggeval len tot de „oppervlakkigen"die zich la ten vangen door het lokmiddel van de „kapitalistische verlakkerij". Dat vindt Stalin vast niet goed. Wij voorzien, dat Gerben via humorist zal komen in de Praagse rol van: „ik beken alles; ik ben schuldig ANALYST (Van onze correspondent). Er gaan in de gemeente Halsteren bij Bergen op Zoom geruchten, als zou er een grote hoeveelheid oude munitie, naar schatting zelfs zes ton, in de grond ver borgen zijn in de omgeving van de buurt schap De Oude Molen, kort bij de rijks weg Bergen op Zoom—Halsteren. Wij heb ben naar aanleiding van deze fantastische geruchten burgemeester Eikhuizen van Halsteren om inlichtingen gevraagd, doch deze zeide hedenmorgen niets definitiefs te weten. Wel is als ge vol» van de hard nekkige geruchten een Honig onder zoek ingesteld door de rijkspolitie, doch men heeft nog geen enkele aanwijzing ge vonden. Ten overvloede heeft nu de bur gemeester van Halsteren de Mijnoprui- mingsdienst gewaarschuwd of deze even tueel met een mijndetector iets vinden kan. Op de Zesstedenweg te Grootebroek is gistermiddag de 14-jarige C. B. uit Broe kerhaven bij het passeren van een Naco- bus van zijn fiets gevallen en onder de bus geraakt. De jongen is kort na het ongeval aan zijn verwondingen overleden. Generaal Mahmoed, de nieuwe pre mier van Irak, heeft Maandagavond be kend gemaakt, dat binnenkort de staat van beleg zal worden opgeheven en ver kiezingen zullen worden gehouden, ge baseerd op een nieuwe kieswet, die rechtstreekse verkiezingen voorschrijft, zoals geëist wordt door de oppositie. Voorts verklaarde Mahmoed, dat de voornaamste taak van z)jn regering zal zijn „het handhaven van orde, veiligheid en beveiliging van de belangen der be volking". Hij voegde hieraan toe: „Wij willen corruptie uitroeien en voorkomen, I dat wetten onwettig worden gebruikt. De regering zal haar uiterste best doen om algehele hervormingen in te voeren en de armen voedsel, onderdak en kle ding te verschaffen." Voor Bagdad en omgeving, waar de staat van beleg van kracht is, is gisteren de avondklok afgekondigd. Na het in treden van de duisternis, toen de avond klok reeds van kracht was geworden, bevonden jdch nog demonstranten op straat. Zij wenden uiteengedreven, maat dit gaf «mb aanttottng tot cidenten. Ondanks het verbod zijn giste ren in dc loop van de dag nog demon straties gehouden. Over het algemeen is het rustig in Bagdad. De jongste gebeurtenissen in Irak hebben enige nervositeit veroorzaakt in kringen van de olie-industrie te Londen, aldus meidt A.F.P. Er heerst geen paniekstemming, doch de com mentaren die men geeft, getuigen van een zekere ongerustheid. Men gelooft in deze kringen, dat in de eerste plaats de voorstanders van een nationalisatie van de olie-industrie in Irak moeten worden beschouwd als de aanstokers van de politieke betogingen, welke in Bagdad zijn gehouden. Het wekt in Londen verwondering, dat de betogingen zich voordoen ten tijde van het gereedkomen van een nieuwe buisleiding, die in zeer belangrijke mate zal kunnen bijdragen tot een aan zienlijke uitbreiding van de olieproduc tie van Irak. Deze buisleiding, die 556 kilometer lang is en van Kirkoek in Irak naar Banlas in Syrië loopt, werd gieÜ min gebruik genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1