j Ernstige critiek op regering Geplunderde Jood bestal Krapp a KOREA-RESOLUTIE VAN INDIA KRIJGT VOORRANG „Kon. Landmacht heeft niet zo veel sieraden" Maatregelen van Indon. regering tegen legerfunctionarissen Mutaties in leiding van de Landwacht Kip als fab erg gezien in Du itsland WAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verzoek om meer begrip voor eerste haven des lands Radar-project Nieuwe Waterweg Het Zeehavengeld Ijzer- en staal- prijzen Twee auto's botsten RUZIE MET DRAMATISCH SLOT Lie wil aanblijven Doodstraf geëist Donderdag 27 November 1952 Amsterdam zou worden voorgetrokken Ahoy' hield meer dan een ton over Verdediger „Deze vervolging doet niet sympathiek aan" Gas gevonden bij Waimeperveen Explosie op Frans station Kansloos, daar Peking haar reeds heeft verworpen Hoger tramtarieven in Rotterdam? Kor ea-vrij williger wegens zware mishandeling voor de krijgsraad Vermiste arbeider verdronken? Al onze eieren gaan er naar toe WEERBERICHT Rotterdam wil spoedige ver wezenlijking van gehele plan Onbevredigende besprekingen met Amsterdam Begrijpelijk? Belangrijk verlaagd KIND DOOR HEET WATER GEDOOD GLADHEID VAN DE WEG: Tivee doden en een zwaar gewonde PW» GENOEG Tot einde van zijn ambtstermijn SNEEUWSTORMEN IN DE VER STATEN STORMRAMP OP TIMOR Tegen alle 14 beklaagden te Praag LONGO, DIE DE PAUS BELEDIGDE, ZAL TERECHTSTAAN ZWARE STRAF VOOR DRONKEN CHAUFFEUR Twee en een half jaar wegens dood door schuld BINNENLANDS VERBRUIK LIEP TERUG De weerverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van heden- tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met hier en daar tijdelijk mist en plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot, matige wind uit Oostelijke rich tingen. In het Zuid-Oosten van het land tem peratuur tijdelijk oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. Elders lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Vrijdag 28 November: Zon" op 8.21 uur, onder 16.33 uur; Maan op 14.29 uur, onder 4.44 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT f -/r-r Rotterdam voelt zich achteruitgezet Voortgezette proefnemingen langs de Nieuwe Waterweg hebben uitgewezen, dat het mogelük is de lichtcnlijnen van de rivier op het radarbeeld vast te leg gen. Onder deze omstandigheden zou het volgens B. en W. van Rotterdam niet verantwoord zijn het radar-project slechts ten dele te realiseren, temeer daar steeds meer schepen bij slecht zicht met behulp van eigen radar de Nieuwe Waterweg opvaren. B. en W. van de Maasstad zijn dan ook voornemens het gehele radarplan thans zo spoedig mo gelijk te verwezenlijken. De betrokken rijksinstanties zijr» van dit standpunt in kennis gesteld. Ondanks de welwillendheid, welke in het algemeen door de In zake de vermindering en uiteindelijke opheffing van de door Amsterdam ver leende reducties op het zeehavengeld, is in de loop van dit Jaar eenmaal overleg gepleegd, zeggen B. en W. van Rotterdam in de memorie van beantwoording van hei centraal rapport. Dit overleg is echter on bevredigend verlopen. Rotterdam stelde zich bij de onderhandeling op het stand punt, dat tijdstippen moesten worden vastgesteld,'waarop de verschillen zouden worden verminderd of opgeheven. Van Rotterdamse zijde werd voorgesteld een en ander in drie etappes, gescheiden door twee termijnen van vijf jaar, te doen ge schieden, waarbij de eerste zou ingaan op 1 Januari van het jaar, waarin de tunnel bij Velzen gereed komt. Amsterdam wilde of wel veel langere termijnen of wel het gereed komen van n andere tunnel dan die te Velzen als uit- eangspunt voor de regeling nemen. Dil voorstel is door de Rotterdamse vertegen woordigers onaannemelijk verklaard. Naar B. en W. van Rotterdam thans mededelen heeft het netto batig saldo van de tentoonstelling Rotterdam Ahoy' bedragen f 107.101,28. - regering tegen over stad en haven van Rotterdam wordt betonod, kan niet worden ontkend, dat speciaal by het contact met de regering de vraag gesteld moet worden, of er vol doende begrip js voor dringende vraag stukken, waarmede Rotterdam heeft te worstelen, aldus schrijven B. en W. van Rotterdam in de Memorie van Beant woording op de begroting. Als voorbeelden zouden o.a. genoemd kunnen worden de trage gang van zaken bij de aanvrage voor onteigening op het eiland Rozenburg van gronden, welke Rotterdam behoeft voor de aanleg van een derde Petroleumhaven, en de onze kerheid over het tijdstip, waarop de aan gekondigde verdwijning van de onder zeebootbasis uit de Waalhaven zal ge schieden. Dit laatste achten B. en W. van belang voor de in de Waalhaven voorgenomen voorzieningen voor de Rijn- scheepvaart. Daarnaast zien B. en W. met een zekere verontrusting, dat internationale en supra-nationale organen zich gaan bemoeien met het wel en wee van de haven, waarbij de vraag gesteld mag worden, of de gemeentebesturen der grote havensteden zo tijdig van de voor nemens terzake op de hoogte worden gebracht, dat de regering nog enigszins met hun mening kan rekening houden, De Zweedse ontdekkingsreiziger en schrijver Sven Hedin, is op 87-jarige leeftijd in zijn woning te Stockholm overleden. Sven Hedin toas al meer dan een jaar ziek. Precies twaalf jaar nadat hfl door de Duitsers wegens zijn Joodse afkomst als onderwijzer werd ontslagen, stond voor dc krijgsraad te velde ,,West" de 40- jarige L. van der V. uit Amsterdam te recht wegens diefstal uit de villa van Krupp te Essen. Dc man. die vlak na de bevrijding, toen hij in geldnood zat, enige eigendommen van de Duitse staalmagnaat ontvreemdde, werd veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van een jaar en een onvoorwaardelijke boete van vijfhonderd gulden subs, een maand hechtenis. Van der V., met zijn vrouw de enige overlevenden van een door de Duitsers uitgemoorde familie, deed in Juli 1945 dienst als sergeant-tolk bij de North Ger man foal Controll. Zijn 'onderdeel was gelegerd in de luxueuze villa Hügel van Krunn nabij Essen. Van der V., die ge heel berooid uit zijn onderduiktijd was oeroum aanzienlijke vermogen t/D J AAn A e\ haTnf- gëko.nen oo was door de bezet- van zijn schoonvader w ogenbiik ters meegeroofd naa op Pen babv geld nodig, omdat zijn vr hij verwachtte. In dit geldgebrek voorzag hij door enige stukken van .Kruppjpn ten de van drie a vier duizend g - t eigen bate te verkopen. De ..Hausmeister^ van Krupp schatte de waarde va voorwerpen op 10.500 D.M. De auditeur-militair noemde het 2® val-Van der V. een zaak met vele ver zachtende omstandigheden. Daarom wil de hij niet de zware straf eisen, die op het z.i. bewezen ten laste gelegde, name lijk plundering staat. Hij vroeg een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden met een proef tijd van drie jaar en een boete van 300. De raadsman, mr Dolk uit Amsterdam, vestigde in een uitvoerig betoog de aan dacht op de ellende, welke de Duitse bez -tting over Van der V. en zijn familie heeft gebracht. Is het niet begrijpelijk, zo zei hij, dat, ♦oen deze uitgeplunderde en vervolgde man binnenkwam in het rijke huis van de .grootste Duitse oorlogsmagnaat. Krupp's rijkdommen voor hem het aangewezen middel waren om in zijn armoede te voor zien? Mr Dolk betwijfelde overigens of men wel van Krupp's eigendommen zou kunnen spreken. Naar zijn mening zouden de door Van der V. weggenomen voor werpen zeer goed aan Joden toebehoord Wegens de zeer belangrijke prijsver lagingen, waartoe de Belgische en Luxem burgse walswerken van ijzer en staal on langs zijn overgegaan, heeft de Neder landse ijzerhandel eveneens tot prijsver laging besloten. Met ingang van Woensdag 26 November heeft de Nederlandse ijzerhandel zijn prijzen voor levering uit hier te lande aanwezige voorraden aan de nieuwe Bel gisch-Luxemburgse pr\jzen aangepast. kunnen hebben, van wie Krupp ze op zijn beurt geroofd zou kunnen hebben. Hij merkte verder op, dat deze vervol ging een gevolg van Krupp's eis t0t schadevergoeding, niet sympathiek aan doet en maakte melding van dc oppositie die in het Engelse Lagerhuis tegen deze schadevergoeding is gerezen. Op grond van de verzachtende omstandigheden be pleitte hij de uiterste clementie. De auditeur-militair zag in het pleidooi geen aanleiding op zijn standpunt terug te komen. Het doet er met toe, zo zei hij. of de weggenomen goederen van Krupp afkomstig zijn. Beklaagde was daar als militair, niet als Jood. Mr Dolk vond. dat dit standpunt me van menselijke maar van formele over wegingen getuigde. Nadat een vorige boring in het Wanne- perveengebicd een negatief resultaat had opgeleverd, is heden door de Nederlandse Aardolie Maatschappij in een nieuwe boring in dat gebied gas aangetroffen De waarde van deze "vondst zal eerst' na verder boren en productieproeven, waar mede nog enige tijd gemoeid zal zijn nader kunnen worden vastgesteld. Het achtjarige dochtertje van de familie Van der L. aan de Van de Pollstraat te Veenendaal kreeg een hoeveelheid kokend water over haar lichaam. Zij werd in het Julianaziekenhuis opgeno men waar het meisje inmiddels aan de gevolgen is overleden- of dat de gemeenten zonder meer van het resultaat van reeds door andere in stanties gepleegd overleg op de hoogte worden gebracht. Dat Rotterdam ten opzichte van de andere Beneluxhavens nog een grote achterstand heeft in te halen, komt aldus B. en W. van de Maasstad doordat het voor Rotterdam zo belang rijke transito-verkeer in vergelijking tot voor de oorlog nog gering is. Daar naast doen ook de discriminerende maat regelen, welke elders worden getroffen, hun invloed gelden, terwijl wat het na tionale graanvervoer betreft de door de regering gevolgde politiek hieraan de bet is. Met ongerustheid, zo vervolgen B. en W., moet namelijk worden geconsta teerd, dat de voor ons land bestemde graantransporten door de betrokken re geringsinstantie meer en meer naar Amsterdam worden gedirigeerd. Amster dam krijgt thans belangrijk meer graan toegewezen, dan voor de oorlog (1938: 108.500 ton, 1951: 422.500 ton), terwijl de Rotterdamse cijfers nog ver beneden die van 1938 blijven (1938: 1.706.000 ton, 1951: 1.282.000 ton). In samenwerking met het bedrijfsleven trachten B. en W. dit kunstmatig ingrijpen ongedaan te maken. Van een trein met Amerikaanse munitie, die voor Duitsland bestemd was, zijn op het Franse station Chalons-sur-Marne drie van de twaalf wagons in de lucht ge vlogen. In een straal van 600 meter is een gebied ontruimd wegens de aanwezig heid van weggeslingerde, doch niet ont plofte munitie. Dank zij de moed van twee Franse spoorwegmannen, die hun leven in de waagschaal stelden om de wagens af te koppelen en weg te rijden, werd een grote ramp voorkomen. En waren geen gewonden. Bjj een verkeersongeval te Hoogkeppel tussen Doetinchem en Doesburg zijn giste ren twee personen om het leven gekomen. Een derde werd zwaar gewond. Een luxe auto, komende uit de richting Doesburg. slipte tengevolge van de glad heid van de weg, juist op het moment, dat uit de richting Doetinchem een met ijzeren buizen geladen vrachtauto van de firma Mulder naderde uit Varsseveld en bestuurd door J. P. uit Varsseveld. De luxe-auto werd in de rechterzijde ge grepen, in elkaar gedrukt en totaal ver nield aan de kant van de weg geslingerd. De bestuurder van de luxe-auto, de 40- jarigo J. D„ directeur van een Observatie huis in Den Haag, werd zwaar gewond. Ziin toestand is zeer ernstig. De 36-jarige A. K. uit Den Haag, die naast hem in de auto zat, werd vrijwel op slag gedood. Achter in de luxe-wagen zat de 13-jarige jongen A. de B. uit Den Haag. die ook vrijwel onmiddellijk werd gedood. De slachtoffers zijn naar het Algemeen Ziekenhuis in Doetinchem overgebracht. D. en K. waren beiden gehuwd. De vrachtauto werd aan de voorzijde licht beschadigd en kon op eigen kracht de weg vervolgen. H De politieke commissie der V.N.-As- semblee heeft met 49 tegen 5 stemmen bij 1 onthouding besloten voorrang van behandeling te geven aan de Indische resolutie ter oplossing van het Koreaan se vraagstuk. Alleen de communisti sche landen stemden tegen. Zoals ge meld, eiste de Sovjetrussisclie afge vaardigde Visjinsky Dinsdagavond voor rang voor een door hem ingediende resolutie. Het enige land, dat zich van stemming onthield, was het nationalistische China. Na de stemming vroeg de voorzitter of er afgevaardigden waren die het woord wensten. Toen niemand hierom vroeg, trad Visjinsky naar Voren en zeide: Kunt u dan niet genoeg moed verzame len om hier in het openbaar uw zaak te verdedigen?" Hij betrad zelf het spreekgestoelte en bestreed opnieuw de resolutie van India. ,,Er is in dit voorstel volstrekt geen rekening gehouden met het standpunt der Noord-Koreaanse en Chinese com munistische regeringen", aldus Visjins ky: „De Indische resolutie is trouwens door de regering te Peking reeds ver worpen en dit was de Indische regering al op 24 November bekend". De Sovjet-Russische afgevaardigde acht te het voorts „een grove schending van de rechten der Sovjet-Unie", als de door hem ingediende resolutie niet met voor rang werd behandeld. „Er is in de poli tieke commissie geen gerechtigheid of na leving der aanvaarde regelen te vinden. De willekeur van de wil der meerderheid B. en W. van Rotterdam achten de voor 1953 geraamde resultaten van de Rotter damse electrische tram weinig bevredi gend. Nader beraad wordt thans gehou den wat in deze te doen staat, maar zij achten de huidige tarieven niet voldoende om de kosten, verbonden aan de thans ge boden service, te dekken. zegeviert en de door de Verenigde Staten geleide groep poogt ons te doen bukken voor een onwettige beslissing", aldus Vis jinsky. De Rus stelde een aantal amendemen ten op de resolutie van India voor, die haar „meer in de lijn met de voorstellen van de Sovjet-Unie zouden brengen." Deze amendementen zouden het karak ter van de Indische resolutie echter zoda nig wijzigen, dat zij weinig kans maken te worden aanvaard. Nu dus zowel Moskou als Peking het Indische plan hebben afgewezen, schijnt de goedbedoelde vredespoging te zullen mislukken. Toch wil de delegatie van India de moed nog niet opgeven. Zij heeft verklaard, door de rede van Visjinsky eerder te zijn aangespoord om de pogingen nog energieker voort te zet ten. Het schijnt, dat de Indische delegatie een kans aanwezig acht, om de bezwaren, die Peking tegen de resolutie heeft inge- Nog steeds ligt er niet meer dan het eerste zinkstuk tegen een der uitgeschuurde glooiingen van de bres, die door de „Faustus" in de Noorderpier te Hoek van Holland werd gemaakt. Het ligt er stevig, want het is geducht verzwaard met stortsteen, die o.a. bestaat uit zware koppen van betonnen hei palen. Langzaam dus vordert het werk aan de pier, en het gat wordt smaller en smaller. 'NNZE K.V.P.-minister Witte voor _f Wederopbouw pakt de zaak flink aan, zoals men gisteren weer in ons blad heeft kunnen lezen. Deze bewinds man laat een even fris als sympathiek geluid horen: woningen, die rekening dienen te houden met de natuurlijke groei van het gezin en het eigen huis moet in ere hersteld. Wat dit laatste betreft, mij kunnen het volkomen onderschreven: het is van meer dan ideële betekenis, dat het eigen huis meer in ere wordt hersteld, 's Mi nisters voorkeur gaat dan ook uit naar de bouw van eigen woningen. Men kan het eens zijn ten deze met. dc energieks Excellentie en toch anderzijds van ge voelen zyn, dat het bouwen van een eigen woning, zeker thans, niet zo een voudig is. Daarbjj komt, dat het huidige gebrek aan bouwgrond in vele steden dwingt tót hoog-bouw en dan valt aan eigen bezit niet te denken. Hier ligt ongetwijfeld een taak voor woningbouwverenigingen. Een vereni gingswoning geeft het voldane gevoel van gemeenschappelijke bezit. Phychólo- gisch reeds vallen dan ook woningbouw verenigingen-woningen ongetwijfeld te prefereren boven gemeente-woningen. Doch afgezien van dat alles, behalve geld heeft men om te bouwen ook een vergunning nodig en deze te krijgen, is lang niet eenvoudig. De heer Andriessen heeft vroeger eens geklaagd, dat daar 33 instanties voor nodig waren. Minister Witte kon met voldoening verklaren, dat dit aantal was teruggebracht tot minder dan de helft. Laten wij royaal z\jn en zeggen: tot 11. Maar 11 is ons toch nog gek genoeg! En minister Witte ongetwijfeld ook! ANALYST bracht, uit de weg te ruimen. Welke deze bezwaren waren, wilde men niet mede delen. Intussen heeft de Indische delegatie reeds een aantal nieuwe wijzigingen in haar resolutie aangebracht, die de Rus sische (en dus ook Chinese) bezwaren enigermate tegemoet komen. Men ge looft, dat de V-S. met deze wijzigingen, die termijnen stellen voor de kwestie der repatriëring der krijgsgevangenen, accoord gaan. Canada, Denemarken, Ecuador, Neder land, Noorwegen en Urugay hebben in de speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. een voorstel gedaan tér regeling van de ge schillen tussen Israël en zijn Arabische buurlanden. De Noorse gedelegeerde, die namens genoemde landen de resolutie in diende, zeide, dat de onvaste toestand in het nabije Oosten een van de factoren is van instabiliteit in de gehele wereld. Toen liet troepentransportschip „Gene ral Le Roy Eltinge" in Augustus j.l. in de Middellandse Zee voer liet sehip bracht een aantal vrijwilligers van Ko rea naar Nederland terug speelde zich aan boord een drama af, dat bijna met de dood van één der soldaten was geëindigd. Deze soldaat, een Surinamer, had zich door zijn plagerijen niet gezien gemaakt bij zijn kameraden. Vooral een landsman van hem, de 24-jarige soldaat eerste klasser R. H. L. uit Paramaribo, had veel van hem te verduren. Het getreiter van De Indonesische regering heeft besloten bepaalde maatregelen te nemen tegen een aantal functionarissen van het leger. Dit deelde de Indonesische minister van Voor lichting Mononutu gisteravond mede na afloop van een kabinetsvergadering van vier uur. De minister wilde aan deze ver klaring niets toevoegen, doch Aneta ver nam van welingelichte zjjde, dat de rege- ring in de leiding van de landmacht Wij hebben Dinsdag melding gemaakt van het feit, dat in Roosendaal een ar- befider van de Coöp. Zuivelfabriek in Stampersgat, de 25-jarige M. J. van B. sedert een tiental dagen spoorloos was verdwenen. Het laatste, dat men van hem wist, was, dat hij in de avond van 14 November samen met zijn kostganger M. per auto naar St. Philipsland was ge weest om daar aardappelen te halen- Vol gens M. was van B. op de terugrit uit gestapt en waar hij daarna was gebleven, wist hij niet. Intussen is M., die in verband met de vervalsing van een spaarbankboekje is aangehouden, door de politie eens nader aan de tand gevoeld en daarbij heeft de zaak een dramatische wending genomen. Thans heeft M. namelijk verklaard, dat Van B. dood is en dat zijn lijk in de buurt van Gastelsveer in de Roosendaalse Vliet zou liggen. Gisteravond is men daarop direct aan het dreggen gegaan, maar dat heeft nog geen resultaat opgeleverd. Volgens de verklaringen van M. zou den de twee mannen samen ruzie hebben gekregen, toen zij van St Philipsland, te naar huis terugkeerden. De gemoederen werden daarbij zo verhit, daf M on de weg tussen Steenbergen en Kruhdand stopte, waarna het tweetal uitstapte om de zaak met de vuisten uit te vechten Bij dit gevecht waren volgens M. beiden in de sloot langs de weg gevallen M wist daaruit te komen, maar toer hii V- B. op het droge had gebracht ble%'- deze het bewustzijn te hebben verloren Niet overdreven ongerust hierover had hij de man in de cabine van ae vracht auto gedragen maar al spoedig kwam hij tot de ontstellende ontdekking dat v, B. was overleden. Goede raad was duur, maar tenslotte was M. langs een andere weg naar Roo sendaal gereden, waarbij hij zich nabij Gastelsveer van het lijk ontdeed. Vol gens zijn beweringen heeft hij dit daar op de steile oever van de Roosendaalse Vliet gelegd en hij meent nu, zo vertelt hij althans aan de politie, dat het wel in het water zal zijn gegleden. Wat van 's mans verhaal waar ia, zal uit het verdere onderzoek moeten blij ken. Voorlopig tracht men het lijk terug mutaties zou aanbrengen in eerste in stantie enkele hoge officieren betreffend als één van de maatregelen, die zijn aangekondigd in de regeringsverklaring van Zaterdag j.l. over de gebeurtenissen in October. Ofschoon men in sommige kringen de wens heeft geuit, dat ook in de leiding van het ministerie van Defensie en van de strijdkrachten mutaties zullen ge schieden, menen waarnemers, dat het niet waarschijnlijk is. dat zulks op korte ter mijn zal plaats vinden. Deze waarnemers noemden als een der redenen voor die mening, de wens, die in kringen van de regering leeft om de hechtheid van het kabinet te handhaven, hetgeen nodig is om de vraagstukken, die op oplossing wachten, te kunnen aansnijden. De voorzitter van de Partai Socialis Indonesia Sutan Sjahrir, heeft de be richten ontkend, dat zün partij de P. S. I.-ministers in het kabinet zal terug nemen, indien de minister van defen sie mocht besluiten zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Sjahrir zei, dat het huidige kabinet geen coalitie-, doch een zakenkabinet is en deelde me de, dat zijn partij 'om principiële re denen nimmer tegen het huidige kabi net in oppositie is geweest, noch tegen over de vorige regering. Sjahrir sprak tenslotte de waarschu wing uit, dat de belangstelling, die net buitenland thans voor Indonesië aan de dag legt niet kan worden ge negeerd. „Amerika heeft militaire en strategische belangstelling, Nederland economische. Indonesië dient daar een eenheid tegenover te stellen". Daar vandaag het Indonesische parle ment voor het eerst na 17 October bijeen komt, waarbjj verwacht kan worden, dat nagenoeg de volledige regering tegen woordig zal zfln. zal de volgende vergade ring van het kabinet waarschijnlijk niet «Mf Vrijdag gebaad sa wordaa. Naar van betrouwbare zijde in kringen der Ver. Naties wordt vernomen, is Trygve Lie niet ongenegen zijn ontslag in te trekken en aan te blijven tot het einde van zfln ambtstermijn in Februari 1954. Lie zou zich hierbij hebben laten leiden door het feit, dat het de laatste dagen duidelijk is geworden dat het kiezen van een opvolger moeilijker is dan men aan vankelijk had verwacht. Lie zou te kennen hebben gegeven, dat hij niets wenst te doen dat de grote mogendheden moeilijkheden bezorgt of haar dwingt tot een overhaast besluit. Hij zou in een niet-officieel gesprek hebben meegedeeld, dat hij bereid is van zijn be- sluit terug te komen als een of twee van de grote mogendheden hem zouden ver- An mnnrt/ion AAW zoeken blijven nog vijftien maanden aan te Jn vele delen van de Ver. Staten heeft het Woensdag zwaar gesneeuwd, waardoor het verkeer is gestremd. Te Omaha, in de staat Nebraska, viel 18 centimeter. Ten minste zes personen zijn tengevolge van de weersomstandigheden omgekomen. Een storm, die het afgelopen weekeinde in Kupang, de hoofdstad van Timor, heeft gewoed, heeft daar drie gebouwen van de dienst openbare werken, drie kazernes, een gebouw voor évacué's en een aantal kamponghuizen vernield. De schade wordt geschat op 800.000 ruplahs. Negenhonderd xijn dakloos geworden. de Surinamer ging zo ver, dat L. twee maal op het punt heeft gestaan van boord te springen. Óp de avond van de elfde Augustus kwam het tot een uitbarsting. L. zat, met enige soldaten te kaarten. Zoals gewoon lijk was hij weer het mikpunt van de plagerijen van de andere Surinamer. Op een gegeven ogenblik gooide deze hem de dop van een fles naar het hoofd. L. zei hier iets van, de ander viel hem aan en schopte hem in het gezicht. Voldaan legde hij zich daarna te ruste. L. ging ook naar bed. Tien minuten later sprong hii echter plotseling met een mes in de hand naar de kooi van zijn kwelgeest en stak hem in de borst. De Surinamer werd zwaar gewond: het mes drong door in zijn long. Wegens deze zware mishandeling had L zich gisteren voor de krijgsraad te Velde West te verantwoorden. Hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Aan de hand van het psychiatrisch rapport concludeerde de auditeur-mili tair, dat L. niet de bedoeling heeft ge had zijn kwelgeest te doden. De raadslieden van L. bepleitten de uiterste clementie. Zij wezen op zijn schitterende staat van dienst. Ook op Korea heeft hij zich goed gedragen. De aanslag achtten zij het gevolg van een vlaag van verstandsverbijstering. De majoor Bakker uit Hilversum vroeg de krijgsraad L. een kans te geven om be roepsmilitair te blijven. „Wij hebben niet zo heel veel sieraden in de Koninklijke Landmacht Laten wij daarom voorzich tig zijn met deze man", aldus sprak de majoor. De openbare aanklager van het ge rechtshof te Praag heeft de doodstraf geëist tegen alle 14 beklaagden in het proces tegen Rudolf Slansky, c.s. In zijn requisitoir verklaarde de open bare aanklager, dat „de groep samen zweerders als een kanker In het gehele politieke en economische organisme van Tsjecho-Slowakije was doorgedrongen'. Onder de beklaagden bevonden zich elf Zionisten, die zich volgens de openbare aanklager „ter beschikking van de Ame- rikaaifte geheime dienst hadden gesteld". Hij noemde de Israëlische regering van Ben Goerion „een slavin van de Ver. Staten". Vandaag, Donderdag, zal de uitspraak tegen de veertien beklaagden worden ge daan. De Italiaanse kamer van afgevaardig den heeft de parlementaire onschendbaar heid opgeheven van Luigi Longo, onder secretaris van de communistische partij in Italië. Hierdoor is het mogelijk gewerd' n dat hij voor de rechter wordt gedaagd op beschuldiging van Z. H. de Paus te hebben beledigd. De zaak is reeds van 1947 af han gende. Longo publiceerde toen name'ijic in het communistische weekblad „V.e Nuove" een beledigende spotprent van de H. Vader. Voor het eerst sinds de Inwerkingtreding van de nieuwe Verkeerswet is In het ar rondissement Den Bosch een dronken chauffeur wegens dood door schuld ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar. In Juli van dit jaar had de man, die af komstig is van Hamont (B.), in Budel een jongetje van zes jaar doodgereden. Het slachtoffertje zat bij zijn broertje van twaalf jaar op de fiets, toen de dronken Belg de beide jongens aanreed. Het ventje van twaalf jaar werd zeer ernstig gewond. Ingevolge het bepaalde in de nieuwe wet werd de chauffeur gedetineerd en in voorarrest gesteld tot de openbare behan deling voor de meervoudige strafkamer van de Bossche rechtbank. Conform de eis van de Officier werd de man veroor deeld tot twee en een half jaar. Eertijds zou deze straf maximaal negen maanden zijn geweest. De Belg heeft van appèl af gezien. Aan het begin van zijn jaaroverzicht kon de voorzitter van de Coöperatieve Rocrmondse Eiermijn, de heer J. M. Dings, gisteren op de jaarvergadering de verheugende mededeling doen, dat de C.R.E. vorige weck voor het eerst in haar bestaan meer dan een millioen gulden had kunnen uitkeren aan de eierlcveran- ciers. De heer Dings wees er op, dat er van verschillende zijden fluistercampagnes worden gevoerd waarbij men spreekt over hoge tantièmes en andere buitengewone Tegenover normale uitbreiding stond vergoedingen, die door het bestuur aan daling door afslachting en selectie, de leiding verleend zouden worden. Daar- De export van eieren onderging een be- tegenover kon hij stellen, dat de func- hoorlijke uitbreiding. Het leeuwendeel der tionarissen redelijk beloond worden voor Nederlandse eieren ging naar Duitsland hun prestaties, maar dat zij geen bijzon- bijna negentig procent. Het laat zich aan- voederprijs en andere beperkende maat regelen maakten het beeld van het eerste halfjaar zeer ongunstig. De gemiddelde kostprijs lag tot nu toe volgens het Land bouw Economisch Instituut op 13.40 per honderd eieren. De C.R.E. kwam aan 14.77. De laatste maanden werd hier de L.E.I.-prijs met dertig procent over schreden. Door elkaar genomen kon men tot nu toe over 1952 tot tien procent onderne merswinst komen. Gezien de gunstige ten dens der laatste maanden zal er waar schijnlijk nog wel iets bijkomen. De pluimveestapel bleef practisch even groot. dere betalingen ontvangen Wat het jaar 1952 betreft kon de heer Dings constateren, dat dit jaar na een zeer ongunstig begin tenslotte een zeer gunstig verloop had genomen, waardoor een bevredigend gemiddelde kon worden varkzagaa. Hoenderpeet, stijging vaa 4a zien, dat Duitsland ook in de toekomst een goede afnemer zal blijven. Voorts bestaat er ook de mogelijkheid, dat Enge land weer op de exportmarkt aal ver schijnen. Het binnenlands verbrnik liep teer sterk terng. Dit probleem dient la •rgaalaatiavarbaad bekeken to

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1