nieuw Twee prototypen van F okker-verkeers vliegtuig Regering verleent steun na bedrijfsreorganisatie DE GOUDEN BERG DER KVP Noodzaak van kath. organisatie voor beroepsgoederenvervoer Eindhoven meest geschikt voor tweede Technische Hogeschool a Nederlandse bevolking groeit vier maal zo snel als Belgische Min Witte komt tegUmoet „Financieel verlanglijstje' gemeenten van de K.V.P. GEMENEBEST-CONFERENTIE TE LONDEN 7aa'-7Za/L Veelbelovend project van vij ftien millioen gulden Afzetmogelijkheden zijn gunstig Herziening van Frans- Saarlandse verdragen Scholieren construeer den straalmotor Positie der Middengroepen Antwoord aan Het Vrije Volk Fairsea" eerst naar Bremerhafen Socialistische aanval op regering-Pinay Ongelimiteerd eigen vervoer een onjuiste concurrentie In Twente later een derde? VAN DELFT'S Het transit-camp te Hoek van Holland Tilburg lieeft nieuwe lagere textielschool 'Zwitserse vrouwen gaan Zaterdag en Zondag stemmen Overzicht Tweede Kamer voor Nieuwe woningen mijnwerkers „Wij van Financiën" A. Regont f 21 NüVLMBER 1952 Parijs wil niet wachten op accoord met Bonn K.L.M. verleent steun DIRK VAN GELDER ONT WIERP POSTZEGEL VOOR V. N. Het hele gebouw dreunt URK VERWACHT 5000ste INWONER PAGINA 3 „Pleegzuster Bloethvijn" Afbraak van tarieven WEER MISSIONARISSEN NAAR INDONESIë EEN DIAMANT VAN f 300.000! Over de vraag: of ze al of niet „in de politiek zullen gaaii VERLAGING VRACHTTARIEVEN TREINVERKEER BIJ ZUTPHEN WEER NORMAAL Opruimingswerkzaamheden duurden langer dan werd verwacht ROERMOND HELPT HONGARIJE H. VADER ZATERDAG NAAR VATICAANSTAD WELKE PROBLEMEN BESPROKEN WORDEN HOGERE GEBOORTECIJFERS IN FRANKRIJK Effectenrechtslierstei Maastrichts groot-industrieel Zoals wij onlangs reeds berichtten beraadde de regering zich of zij de nodige gelden zou aanvragen ten einde de ontwikkeling van het Fokker verkeersvliegtuig F-27 (Friendship) met twee scliroefturbines cn geschikt voor het vervoer van ca. 28 personen over een trajectlengte van 500 tot 800 km mogelijk te maken. Thans is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend waarbij voorgesteld wordt deze steun inderdaad te verlenen. Gezien de ervaring, welke de Fokkerfabriek reeds heeft opgedaan, cn mede gelet op de practfjk, welke in het buitenland gevolgd wordt en welke ongetwijfeld steunt op gelijke ervaring, is het nodig, dat van de F-27 twee prototypen worden gebouwd, omdat de bouw van één prototype het plan te kwetsbaar zou maken. Voor het' welslagen van de plannen is het nodig, dat met de sericproductie ten hoogste ltz Jaar na de aanvang van de ontwikkeling kan worden begonnen. Met de ontwikkeling van de F-27 en de daarvoor benodigde investeringen is ca. f 15 millioen gemoeid. Thans wordt goedkeuring gevraagd voor een eerste investering vs» 5 millioen 'te weten f 1 millioen in 1952 en f 4 millioen in 1953. de aangevraagde gelden zullen met ter beschikking worden gesteld, alvorens de reorganisatie van de N V Fokker zal zp'n voltooid. Hiertoe zal o.m. een beslissing moeten worden genomen'nmtmnt de in handen van het «BBde prloritoHsaindelen en gewone aandelen „Fokker". verloren, dat de ontwikkeling van een verkeersvliegtuig bijzondere eisen stelt, Het moet daarom verheugend worden geacht, dat de K.L.M. haar ervaring ter beschikking zal stellen van deze ontwik keling. van N.V. Kon. Ncd. Vliegtuigenfabriek De F-27 zal kunnen dienen als vervan ger van de Douglas DC-3, welke thans noe m de gehele wereld in zeer erntew veelheden in gebruik is, doch welke bin- vervangTn *d 231 moeten word« van ,de ca 800 DC-3 vliegtui gen, welke op het ogenblik in gebruik «jn, zal ongetwijfeld worden vervangen Ooor vliegtuigen van grotere omvang, viiettemin is het onmiskenbaar, dat er een blijvende behoefte aan vliegtuigen van het type DC-3 bestaat. Het resultaat van een Uitgevoerde enquête bij een aantal buiten luchtvaartmaatschappijen wijst De Franse regering heeft Woensdag verklaard, dat zij zich niet langer ver plicht gevoelt met een herziening van de economische overeenkomsten met het Saargebied te wachten op het resul taat van de met West-Duitsland ge voerde besprekingen over de toekomst van de Saar. Hieraan wordt toegevoegd, dat Frankryk „te allen tijde bereid is de besprekingen, die thans in een impasse verkeren, te heropenen". Naar verluidt omvatten de herzienin gen onder meer het volgende: 1 het Saargebied zal meer zeggen schap krijgen bü de mijnwinning; 2 de algemene Frans-Saarlandse over eenkomst zal zodanig worden herzien, dat het recht van veto, m.b.t. Saarland- ae wetten, dat de Franse vertegen woordiger in het Saargebied thans be zit. komt te vervallen; 3 er zal een scheidsgerecht worden ingesteld, dat gerezen Frans-Saarland se geschillen over de werking van de economische unie zal moeten beslech ten. I De presdienst der Westduitse chris tendemocratische (regerings-) partij acht de Franse verklaring „een ma noeuvre die ten doel heeft het oordeel der Saarlanders met het oog op de aan staande verkiezingen in het Saarland te beïnvloeden". landse daarop. Ook is van de zijde van enige Ameri kaanse vliegtuigfabrieken belangstelling voor het F-27 project getoond. De grote Amerikaanse en Engelse vliegtuigfabrie ken zijn echter nagenoeg geheel bezet met militaire orders en met, de ontwikkeling van vliegtuigen, groter dan de F-27. Onder deze omstandigheden worden de afzetmo gelijkheden van de F-27 gunstig geoor deeld, mits op korte termijn met de ont wikkeling een aanvang kan worden ge maakt. Deskundigen achten de ontwikke ling van de F-27 een veelbelovend project. De ontwikkeling van de F-27 is voorts een logische stap verder in het werkpro gramma van de Fokkerfabrieken. Het technische peil van de ontwikkclingsstaf van Fokker is na de oorlog belangrijk op gevoerd, mede door dc ervaringen, welke zyn opgedaan by de ontwikkeling van de typen S 13 en S 14. De stap naar het F 27 project wordt dan ook, technisch gezien, verantwoord geacht. Niet uit het oog is De Verenigde Naties hebben gisteren bekend gemaakt, dat de Nederlander Dirk van Gelder een eerste prijs heeft gewon nen in een prijsvraag van de Verenigde Naties voor het ontwerpen van postzegels voor de organisatie. De prijsvraag was verdeeld in drie groepen. In de derde groep, voor een ont werp, dat betrekking heeft op de werk zaamheden of de doelstellingen yan een der bijzondere lichamen, won Dirk van Gelder de eerste prijs. Bij de eerste en tweede 'groep gingen de eerste prijzen respectievelijk naar Struski uit Israel en Leonard Mitchell uit Nieuw-Zeeland. De eerste prijswinnaars ontvangen een bedrag van duizend dollars. In totaal waren er 194 ontwerpen van 67 mede dingers uit 32 staten. (Van onze correspondent). Onder toezicht van hun leraar auto techniek, de heer Vriend, hebben de leer lingen van de Technische School te Zutphen. een straalmotor geconstrueerd, die uitstekend loopt en als een echte straalmotor een oorverdovend lawaai maakt. Het apparaat js ongeveer een meter lang. Het staat vastgeklemd in een bank schroef in een der werklokalen van de school. Als de motor loopt, schieten er uit de uitlaat grote vlammentongen en dreunt het hele gebouw. De warmte ontwikkeling is zo groot, dat het tien meter achter de motor niet is uit te houden. Het apparaat is niet geschikt voor een auto of motor en nog minder voor een bromfiets, want 't verslindt liters benzine. Wanneer men deze straalmotor in een vliegtuigmodel zou bouwen, zou dit vlieg tuig ongeveer een snelheid van 130 km per uur bereiken. Dezer dagen wordt in Urk de vijf duizendste inwoner verwacht. Overal in het dorp zijn reeds voorbereidingen ge troffen om de nieuwe wereldburger(es) een vreugdevolle ontvangst te bereiden- De gemeenteraad van het voormalige eiland heeft reeds een spaarbankboekje met 50,— beschikbaar gesteld en de middenstandsvereniging heeft de plannen reeds klaar voor de aanbieding van ver scheidene cadeaux. Onmiddellijk na de geboorte van de 5000ste zal een bijzondere raadszitting worden gehouden, waaraan een feestelijk tintje zal worden gegeven. Het Vrije Volk, officieel orgaan van de P. v. d. A., beeft een felle aanval gedaan op dc voorstellen, welke dc Commissie Middengroepen der K.V P. in baar derde rapport beeft neergelegd. In „De Opmars" van deze week verschijnt, zo vernemen wij, een artikel, waarin wordt verklaard, dat Het Vrije Volk op een foutieve interpretatie van één enkel woord wijst. De geproduceerde cijfers blijven ecliter volledig onaangetast. 11 Het door de Nederlandse regering gecharterde m.s. „Fairsea" zal op Za terdagmiddag 29 November a.s., met ongeveer 1400 Ned. emigranten uit Rotterdam vertrekken naar Bremer hafen, waar nog 500 Duitse passa giers („displaced persons") zullen em- barkeren, om vervolgens vandaar koers te zetten, naar Australië. De insche ping der Ned. emigranten vindt plaats aan de Lloydkade, in de grote loods „Holland" van de Kon. Rotterdamsche t-loyd. op Zaterdag a.s. van 9 tot 13 uur. Onder de in totaal 1900 passagiers, het bvjna 12.000 ton metende Pana mese schip op deze reis zal vervoeren, niet minder dan ruim 600 kinderen beneden 12 jaar. De reis gaat, via het Suez-kanaal naar Fre- mantle, Melbourne en Sydney, waar het schip resp. op 31 December, 5 en 8 Januari a.s. wordt verwacht. Ter be vordering van een aan Nederlandse ge woonte aangepaste voeding zal ook een Ned chef-kok in de keuken worden geVooartStde geestelijke verzorging der kathoheke emigranten gedurende de reis is pater A. J. Muyrers uit Borne aaHet°°grootste gezin is dat van me vrouw Van Kemenade uit Best d:le elf kinderen van 19 lot Australië man. die reeds eerder naar emigreerde, achterna reist. De socialistische fractie in het Franse huis van afgevaardigden heeft besloten, een motie van wantrouwen tegen de rege ring in te dienen. Zij zullen in een motie protesteren tegen de economische politiek van de regering. De assemblée zal volgen de week Dinsdag beslissen wanneer de motie in debat komt. Als de nationale vergadering een motie van afkeuring aan neemt met een eenvoudige meerderheid, is de regering gedwongen af te treden. (Van onze Utrechtse redacteur) De oprichting van een eigen katholieke organisatie voor het Beroepsgoederenver voer heeft hier en daar nogal aanleiding tot misverstand gegeven en daarom was het goed, dat dc voorzitter, de heer O.M. Bekcdam gisteren in de jaarvergadering te Utrecht dc stand van zaken uiteenzette cn rector C. Klaver dc noodzaak van prin cipiële organisatie verklaarde. Dit geschiedde ten aanhoren ook van veie gasten, onder wie de heer Van Galen Last, directeur-generaal van het Vervoer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ook de heer Bekedam toonde zich voorstander van eenheid op het gebied van het wegvervoer en hij hoopte, dat dit wederzijds begrip alsnog bereikt kon worden op grond van een federatieve samenwerking met overleg in de top. zoals dit op het gebied van de stands organisaties al bestaat. Uitvoerig ging spr. de wordingsgeschie denis van de Ned. Kath. Bond voor hel Beroepsgoederenvervoer „St. Franciscus" na. Reeds in Februari 1946 werd in Til- (Advertentie) Makkers, staakt Uw wild lawaai. - Jff» - V aandacht-voor Waar moet een nieuwe technische hoge school gevestigd worden, opdat indus trialiserend Nederland daarvan in dc toe komst het meeste profijt kan trekken? Dit is de kernvraag, welke gesteld wordt door de Stichting Technisch Hoger On derwijs in het Zuiden in een adres aan de leden der Staten-Generaal. In dit schrijven vraagt de Stichting de aandacht van de Staten voor de wezen lijke hoofdzaken in haar beslissing om trent de vestiging van een tweede tech nische hogeschool in ons land. De Stich ting noemt de door de regering naar voren gebrachte vestigingsplaats Eind hoven bij uitstek geschikt. In het gebied, waar deze stad ligt, zijjn immers vele grote en gedifferentieerde industrieën gevestigd, terwijl ook in het Zuiden van ons land, dat sterk op de industrie is in gesteld, zeer bruikbaar studen-tenpoten- tieel wordt aangetroffen. Bovendien is in dit gebied een voldoend aantal uitste kende docenten voorhanden. Aan de hand van diverse cijfers toont het adres aan. dat de Zuidelijke provin cies voldoen aan de eisen, welke gesteld moeten worden bij een vestiging van een moderne technische hogeschool in deze streek. Ook overwegingen van nationaal karakter spelen volgens de Stichting een rol bij het bepalen van de vestigingsplaats van de tweede T. H. Uit een overzicht van de verdeling der concentratiegetallen. welke de verhouding aangeven tussen het aan ai studenten en het aantal inwoners ïtinrt 12?gebied, blijkt dat er in ons n„trol v verbetering moet komen in de trat?piptnn verdeling van de concen- door fn het z kan bereiM worden door in het Zuiden inrichtingen voor ho ger onderwijs te stichten he^e .ve.ra"twoorde decentralisatie van het technisch hoger onderwijs, aldus het adres, zal op den duur leiden tot twéé nieuwe technische hogescholen. Het' jn_ dustriegebied van Twente maakt dan ook aanspraak op een dergelijke inrichting maar zal, nu er (althans voorlopig) sprake is van de vestiging van één nieuwe T.H.. de voorrang aan het Zuiden met name Eindhoven moeten verlenen. De Stichting concludeert dit aan de hand van verschil lende argumenten, zoals de Benelux-sa- menwerking. Bij het tot stand komen van een werkelijke Unie tussen België en Nederland, zal het industrieel sterk ont wikkelde Belgisch-Limburg zich wellicht meer op Eindhoven dan op Luik gaan oriënteren. Aangezien in de naaste toekomst een aantal van 32.000 mannelijke arbeids krachten per jaar méér dient te worden tewerk gesteld in de industrie in het verleden was dit aantal 25.000 zal Ne derland deze zwre taak alleen dan kun nen uitvoeren, indien er meer technisch kader op de been wordt gebrayht. dat aantal en kwaliteit berekend is op deze noodzakelijke industriële expansie. In het licht van deze beschouwingen moet ook de vestiging van een tweede technische hogeschool worden gezien, aldus het adres van de Stichting. Advertentie Zieken en Herstellenden geeft U bij de komende feest dagen natuurlijk ook een fles Flcegzuster Blocdwqn Heerlijk van smaak en daarbij zeer versterkend. burg een plaatselijke eigen organisatie opgericht, maar de tijd werd rijp, in ver band met de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, om daaraan een landelijk karakter te geven. De heer Bekedam zei verwacht te heb ben, dat de provincies Brabant en Lim burg, die 1100 katholieke beroepsvervoer ders tellen, zeker naar de katholieke bond over zouden zijn gegaan, doch dit is niet het geval. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de belangrijke gebeurtenissen, die het beroepsvervoer hét komende jaar te wachten staan, zoals het verdwijnen van de organisatie-Woltersom, het in werking treden van de Wet Autovervoer Goederen (W.A.G.) en hopelijk de instel ling van een Bedrijfschap. Spr. hoopte, dat men in de W.A.G. voor het verlenen van een vergunning als grondslag de eisen van de Vestigingswet zou nemen, opdat die niet voor slechts een bepaalde tijd verleend wordt. De heer Bekedam bracht verder het afgrendelen van de tonnage en de afbraak van tarieven ter sprake, waaraan de ver laders schuldig zijn. Spr. begreep, dat er een grens getrokken moet worden, maar reeds is er inkrimping door cencentratie van kleine bedrijven, terwijl toch de ton nage hetzelfde is gebleven. Pijnlijk is hel te ervaren, dat het eigen vervoer (dat een heilig huisje schijnt te zijn) is toegenomen. Het is een onjuiste concurrentie, als het eigen vervoer ongelimiteerd blijft. Ook de verhouding overheidsvervoer en particu lier vervoer werd even aangestipt, doch deze kwestie, die bij de S.E.R. in behan deling is, achtte de heer Bekedam niet zo ernstig als de verladerskwestie. Mr F. J. H. Bachg, alg. adviseur van de N.R.K.M. gaf de plaats van de vervoer ders in onze maatschappij aan en behan delde daarbij de praktische mogelijkheid en betekenis, die er bij verwezenlijking van de P.B.Ó. voor het goederenvervoer en speciaal voor de positie van het par ticuliere vervoerdersbedrijf in perspectief ligt, met name inzake de overdracht van bevoegdheden en uitvoering van regelin gen krachtens de W.A.G. Vervolgens wees spr. op het streven van de vervoerders organisaties in samenwerking met de drie landelijke Middenstandsbonden als vak centrales om het vervoerdersbedrijf mede in positieve zin te brengen onder Vesti gingswet Kleinbedrijf. De heer Bachg be sprak tenslotte de gezamenlijke pogingen van de middenstandsvakcentrales en die van de werknemers om als samenwer- kingslichaam één Raad van de Midden- en Kleinbedrijven tot stand te brengen. De titel van het Opmars-artikel luidt: „De gouden berg der K.V.P. Antwoord aan Het Vrije Volk". De inhoud van dit artikel laten wij hieronder volgen. „Het Vrije Volk heeft de fout in het derde rapport van de Commissie voor de Middengroepen der K.V.P. tenslotte toch gevonden. Dit rapport heeft, uitgaande van de cijfers van het socialistische plan ..De weg naar vrijheid" berekend, dat er in 1956 voor de verhoging van het con sumptieniveau van het Nederlandse volk. zoals dat in 1950 was, 1300 millioen be schikbaar zal zijn. Het Vrije Volk betoogt nu. dat de raming 1000 millioen te hoog is en dat deze fout een gevolg zou zijn van slecht lezen en begrijpen, van. „De weg naar vrijheid". Daar wordt voor 1956 een zodanige verslechtering van de ruilvoet gesteld, dat van de meerdere productie in dat jaar 1000 millioen moet worden af getrokken. wat betekent een verminde ring van de consumptie met dat bedrag, zodat niet 1300 millioen maar slechts 300 millioen voor verhoging van de con sumptie overblijft. Daarom belooft de KVP „gouden bergen van denkbeeldig geld" en „blijkt het rapport een kaarten huis". Wat zijn de feiten? Het. derde rapport vermeldt uitdrukkelijk waarom het "deze verslechtering van de ruilvoet, die van beslissende invloed is geweest op het verloop van de betalingsbalans, niet overneemt van -.De weg naar vrijheid": hef houdt n.l. rekening met de ontwikke ling van de laatste anderhalf jaar, het geen „De weg naar Vrijheid" niet kon doen, omdat dit Plan eerder werd sa mengesteld. Waar dus alles op neerkomt is. dat de raming van „De weg naar vrijheid" op thans onjuist gebleken verwachtingen is gebaseerd geweest, n.l. dat als gevolg van het internationale prijsverloop de ruilvoet in 1955 aanzienlijk slechter zal zijn dan in 1950 cn deze onjuiste raming neemt Het Vrije Volk nog steeds als uitgangs punt. Blijkbaar is de vondst van Het Vrije Volk een gevolg van het feit, dat het derde rapport, wegens de onderlinge sa menhang, de term bctaiingsbalanstekort als verzamelnaam heeft gebruikt, om daarmede aan te duiden de verschijnselen van de verslechtering van de ruilvoet, de stijging van dc internationale prijzen en voorraad vorming. Al het geschrijf van Het Vrije Volk verandert aan de cijfers van het'rapport niets, de gouden berg staata er nog". Mét de Britse autoriteiten to Hoek van Holland hebben B. en W. van Rotterdam onderhandelingen geopend om tot gedeel telijke ontruiming van de door het transit- camp in beslag genomen terreinen te ge raken. Met <3ë „Willem Ruys", die Vrijdag van Rotterdam naar Indonesië uitvaart, zullen 27 missionarissen, afkomstig uit alle delen van ons land. naar Indonesië vertrekken. Onder hen bevinden zich drie studenten in de theologie der paters Jezuieten. als mede de Mill Hill Fathers J. M. G. Knapen en L. Th. v. d. Geest, pater J. H. Cremers C.P. en pater Cbr. Goedhart O.F.M. e „Willem Ruys" is volgeboekt, zowel wat passagiers als wat lading betreft. On der de passagiers bevinden zich, behalve een aantal Nederlandse en Duitse artsen, ook 24 Nederlandse emigranten met be stemming Australië, die tot Singapore met het schip reizen en vandaar naar hun nieuwe vaderland zullen vliegen. Gisterochtend heeft Asschers Diamant, maatschappij tc Amsterdam de grootste ruwe diamant ontvangen, die na dc oorlog hier te lande is geïmporteerd. De steen, die deze firma bü een grote handelaar in Londen heeft gekocht, is van 115 ka raats en weegt 23 gram. De waarde kan worden aangenomen op ongeveer 300.000 gulden. In vakkringen acht men een ruwe diamant van deze grootte een bijzondere zeldzaamheid, zoals ook voor de oorlog sleshts bij uitzondering voorkwam. Uiter lijk vertoont de steen weinig opmerkelijks en gelijkt hij op een waardeloos glas- klompje. Wegens zijn dofglanzende huid neemt men aan. dat de steen vermoede lijk uit een Afrikaanse rivierbedding af komstig is. De inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs, mr ir Goote, heeft gister middag namens de minister van O. K. en W. dc nieuwe R.K. Lagere Textielschool te Tilburg officieel geopend- Tijdens een plechtige zitting in het nieuwe gebouw aan de Fabrieksstr.-at overhandigde de burgemeester van Til. burg, mr E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, aan de voorzitter van het Stich tingsbestuur. de heer H. G. M. Broek hoven, als blijk van waardering van het stadsbestuur de medaille van de stad Tilburg- Ir Goote wees er in zijn toespraak op, dat hij het eigenlijk betreurde, dat deze school slechts een opleiding van twee jaren geeft. Liever had hij gezien, dat de cursus gesteld was op drie of zelfs vier jaren, omdat z.i. ook grote aandacht be steed zal moeten worden aan de vorming van de persoon van de jonge arbeider en niet alleen aan kennis en kunde. De burgemeester van Tilburg vestigde de aandacht nog eens op het feit, dat in Tilburg jaarlijks alleen in de textiel industrie van deze stad 350 arbeiders ver vangen moeten worden. Een school voor 700 leerlingen, i-v.m. de twee-jarige cur sus zoals het oorspronkelijke plan luidde, zou dan in de behoefte hebben kunnen voorzien. Thans heeft men het echter op bescheiden schaal, namelijk 220 leerlingen, kunnen uitvoeren. De voorzitter van de Tilburgse wollen, stoffenfabrikantenvereniging. de heer L. de Beer, achtte een dergelijke opleiding uitermate belangrijk voor de woilenstof- fenindustrie, welke zich in de toekomst meer zal moeten toeleggen op het ver. vaardigen van specialiteiten met het oog op de export, vooral naar de Verenigde Staten. Het grootste deel van de uitvoer vond namelijk plaats op een „smalle en labiele basis" zo hij zei, namelijk naar West-Duitsland en België. Nog tal van sprekers voerden hierna het woord, o.a. de directeur van de school, de heer P. Maertens, die het bestuur een thee-servies en een docu mentaire- album aanbood. De talrijke genoodigden bezochten hierna dc nieuwe school, die 's morgens reeds was ingezegend. De vrouwen in het Zwitserse Kanton Genève zullen in een stemming op Zaterdag en Zondag haar oordeel uit spreken over het al dan niet deelne men van vrouwen aan het politieke 'even. In Zwitserland hebben de vrou wen namelijk geen kiesrecht. De kwestie van het vrouwenkiesrecht werd voor het eerst in het parlement aan de orde gesteld in Juni 1917. Sinds dien is het punt nog vele malen ter spra ke gebracht. In 1951 werd een voorstel van Leon Nicole, van de „partij van do arbeid", om de vrouwen in Genève via een stemming over deze kwestie te horen, met algemene stemmen door dc federale raad aangenomen. Alle vrouwen, ouder dan 20 jaar, kun nen aan de a.s. stemming deelnemen. Men schat dit aantal op ongeveer 73.900. Op de stembiljetten staat het volgend e; „Is het normaal en rechtvaardig, dat de vrouwen in Zwitserland, evenals de vrouwen van zovele andere beschaaf de landen, aan het politieke leven van haar kanton mogen deelnemen? Of ver dient het de voorkeur dat zij er zich var- onthouden. Door de River Plate en Brazil Confe rence is medegedeeld, dat de toeslag van 25 pet voor oceaanvrachten naar Rio dc Janeiro, welke toeslag verleden maand tot 15 pet verminderd werd, tijdelijk op geschort wordt. Voor Porto Alegre blijft de toeslag van 10 pet van kracht. (Van onze correspondent). Vandaag is het treinverkeer Zutphen— Arnhem v.v. en ZutphenApeldoorn v.v. weer normaal. Aanmerkelijker langer dan men aanvankelijk had gedacht hebben de werkzaamheden van het opruime^van de ravage en het herstel van de lijn bij de IJsselbrug te Zutphen, waar Dinsdagmor gen twee goederentreinen botsten, ge duurd. Woensdagavond om half elf was de lijn ApeldoornZutphen weer berijdbaar; om één uur vannacht was men zo ver ge vorderd met het herstel, dat ook weer treinverkeer mogelijk was van Arnhem naar Zutphen. Om vier uur hedenmorgen had men de herstelwerkzaamheden vol ledig voltooid, zodat daarna ook het trein verkeer ZutphenArnhem weer gewoon doorgang kon vinden. Na een drieweekse huis aan huisactie ten bate van de vervolgden uit het land van kardinaal Mindzenfy hééft een groep uit de F. K. te Roermond onder leiding van haar moderator, de zeereerw. heer Janssen en haar groejis- leider de heer Hanse een totaal van vijf bestelwagens goederen en niet minder dan 1000 bijeen weten te bren gen. Het is de bedoeling, dat deze goe deren door de deken van Amsterdam mgr. G. P. J. v. d. Burg, voorzitter van do Stichting Hulpactie voor Hongarije, officieel in ontvangst zullen worden genomen. De H. Vader heeft Woensdag 111 Zijn zomerresidentie Castel Gandolfo afscheid genomen van de burgemeester, (ia plaatselijke autoriteiten en de ambte- naftn. Zaterdag zal Hji naar Vaticaan stad terugkeeren. Zondag begint Hij Z(jn jaarlijkse retraite, waaraan de ge hele „Pauselijke familie" deelneemt. Deze retraite duurt 1ot 6 December. Tot dan zijn alle audiënties afgelast. Heden wordt te Londen een conferentie geopend van de ministers-presidenten van liet Gemenebest, waarvan bet voornaam ste doel is permanente stabiliteit te geven aan het pond sterling, de valuta, die het meest gebruikt wordt in de wereld. Op de bijeenkomst, die 10 dagen zal duren, zal men trachten middelen te vin den. om de internationale handel vrij te maken en de grondstoffenrijkdom van het sterlinggebicd tot ontwikkeling tc bren gen. Een groot probleem, dat zai worden aangepakt, is de mogelijkheid om het pond sterling uiteindelijk inwisselbaar te maken tegen de dollar. Men verwacht Voor liet Maastrichts Benelux-comité heeft prof. H. Florin uit Leuven gespro ken over enige aspecten der Belgische demografie. Ten aanzien van België gaf spr. aan dc hand van statistieken aan, dat de ge boorte- en sterftecüfers tot voor kort\ lieten verwachten, dat bij het lage geboortecijfer en de in de komende jaren te verwachten iioge sterftecijfers van ouderen België een periode tege moet zal gaan van een begin van uit sterven. Maar in de allerlaatste jaren worden de geboortecijfers iets minder ongunstig, een verschijnsel, dat zich ook voordoet b.v. in Frankrijk. In Nederland was het bevolkingsbeeld tot voor kort uiterst gunstig. Ons land «ud de hoogste geboortecjjfers van Europa en een zeer laag sterftecijfer. De Nederlandse bevolkingsaanwas is thans vier maal zo groot als die van België. Maar ook in Nederland daalt het geboortecijfer. Dit kunnen echter na-oorlogse ver schijnselen zijn, die nog geen grondslag voor vaste conclusies kunnen worden. Als oorzaken voor de stijging zouden hoewel men het over de mate van in vloed nog niet eens is zeer zeker kunnen gelden de groei van zware in dustrieën, de algemene economische toe stand, de godsdienstige overtuiging, wel ke geboortebeperking tegenhoudt en toevallige stemmingen in het wereld beeld. Prof. Florin zag echter de toekomst voor Benelux zeker niet somber in, om dat de arbeidsgelegenheid, b.v. in de zware industrie, onder meer door de uit wisseling van arbeidskrachten tussen beide landen goede perspectieven heeft. heffing, het vrijstellen van een primair dividend op aandelen voor de vennoot schapsbelasting, het herzien van het fis cale winstbegrip en een verlaging van de vervroegde afschrijving. 's GRAVENHAGE, Woensdag Minister Wille heeft na aanneming van zijn begroting hedenmiddag de gelukwensen van practiseh de hele Kamer in ontvangst moeten nemen. Hieruit bleek wel hoe ingenomen de Kamer was met deze minister, die een piettig optreden en een gemak van spreken paarde aan ccn zeer grole kennis van zaken, die zijn departement betreffen en die tevens de princi piële vragen allerminst uit dc weg ging. Hij had na de replieken nog te antwoorden en deed dit ook nu weer zeer uitgebreid en met grote kennis van zaken. Te vermelden hieruit valt voornamelijk de kwestie van de woningen voor de mijn werkers. Het was de heer Peters (K.V.P) die de minister nog eens had gevraagd oin' een gedetailleerde opgave betreffende de 1600 aanvragen van woningwetwoningen voor deze mijnwerkers. De minister deel de nu mede, dat met de bouw van de 240 woningen, die de woningbouwvereni ging „Ons Limburg" had afgestaan, nog dit jaar zou kunnen worden begonnen. De overige 760 van de duizend goedge keurde aanvragen zouden binnen de eerste drie maanden van het komende jaar door zijn departement worden afge werkt, zodat dan ook de bouw daarvan zou kunnen aanvangen. Over de overige 600 aanvragen sprak de minister niet, maar het is bekend, dat er van dit aan tal 200 zijn afgekeurd en 400 nog in be raad zijn. De minister deelde ook mede, dat de 283 gemeenten, die twee jaar achter waren op haar bouwprogram wegens ge brek aan kapitaal, deze achterstand in 1953 zouden mogen inhalen. De gemeen ten, die op haar bouwprogram waren vooruitgesneld, zouden in 1953 toch het haar toekomende contingent ontvangen. Hierna werd nog begonnen met de be groting van Financiën. Het waren hoofd zakelijk allerlei details, welke aan de orde werden gesteld. De heer Janssen (KVP) stelde echter het fiscale probleem direct in het cen trale punt van de werkgelegenheid, een probleem, dat sterk verband houdt met de industrialisatie. Hij drong allereerst aan op de verlen ging van de wet op de herkapitalisatie en vroeg voorts of als compensatie voor de komende huurverhoging dc personele be lasting niet zou moeten worden afge schaft. Een loonsverhoging als compen satie zou immers weer een kostprjjsver- hoging in de hand werken en dus de industrialisatie cn daarmee ook dc werk gelegenheid belemmeren. Maar voorts pleitte de heer Janssen ook voor een vol ledige afschaffing van de vcrevenings- Ook het effectenrechtsherstel kwam natuurlijk weer ter sprake en de heer Janssen betreurde het evenals de heer Ritmeester (VVD), dat hiervoor nog steeds geen oplossing was gevonden hoe- wel minister Lieftinck dit verleden jaar nog had toegezegd. De Staat ging hier vol- gens hem niet vrijuit, omdat deze te for- meel handelde en niet de morele verant- woordelijkheid hiervoor wenste te aan- I vaardden. De heer Van den Heuvel (A.R wenste het ambtenarencorps belangrijk te zien ingekrompen, maar in plaats daarvan breidde dit zich uit, zoals de Generale Thesaurie te zien gaf. En dan had hij ook bezwaren tegen de financiële contiölo, welke Financiën uitoefende over de j andere departementen. Dit schaadde de eigen verantwoordelijkheid. De verliezen van de Herstelbank besprekend, vroeg hij de minister een lijstje van de bedrijven waarop deze verliezen waren geleden. Hij vroeg zich namelijk af of de hoge weel debelasting sommige bedrijven en daar mee de Herstelbank niet in deze moei lijkheden had gebracht. Na nog voor een rechtvaardiger belas tingverdeling te hebben gepleit, uitte hij bezwaren tegen het verplichte corpslid- maatschap voor studenten van de Belas tingacademie, wat tegen de geest van vrijheid was. Morgenmiddag zal de behandeling van deze begroting worden voortgezet. Bij het begin van de vergadering verzocht de'heer Si! - 'bterpeUatie te mogen hou den over de arrestatie van de beide Indo- nesiers Sumto en Go Gien Tjwan. Hier over zal morgen worden beslist. De voor zitter deelde verder nog mede, dat aan j u voor^s waren toegevoegd de behandeling van de Grondwetsherziening nopens de Buitenlandse Betrekkingen en de motie van de heer Van Rijckevorsel betreffende het verschoningsrecht. Mor genavond zal worden begonnen met de begroting van Economische Zaken, maar de voorzitter deelde nu al mede, dat deze Dinsdag niet zou kunnen worden voort gezet wegens een ministersconferentie, waarbij de minister van Economische Zaken aanwezig moet zijn. F. S. Ten aanzien van het tijdschrift Wij van Financiën", het blad van het dépar tement van Minister van de Kieft was de heer Van den Heuvel (A R niet mals met zijn critiek. Tot i/roót ver maak van dc Kamer ontleedde hij het laatste nummer van dit blad, dat begon met anderhalve pagina over een meneer, die een koninklijke onderscheiding had gekregen. Verderop stond groot opgemaakt: „Geef de Kei zer wat des Keizers is". Nu heb ik al bezwaren te gen het ge bruik van 'een halve tekst", zo ging dc heer Van den Heuvel ver der, „maar ik zie niet in wat men er mee kan be reiken de be lastingambte naren deze tekst voor te hoüdpn. Hield men deze de belastingbetaler voor. dan zou het. nog sin hebben. En dan staat er", aldus de heer Van den Heuvel, nog een verhaal tn van ccn duif, die om .'j.55 uur een kamer van het departement binnen vloog. De juiste tijd werd zeker vermeld om dc minister te doen weten, dat de ambtenaren er op dat uur nog zijn. Die duif %-loog een kast binnen cn ging op een zes iaar oud dossier zitten cn dat dossier behelsde dus rast niet de effee- tenreaistrati#" rn rei He heer- Vn i) fjpti Van uen neuvei (A.rt.) echter niet. dat de conferentie een spec taculair besluit zal opleveren, omdat de goud- en dollarreserves van het sterling- gebied eerst moeten worden gebracht op een niveau, dat de gevolgen van een in zinking in de handel, die waarschijnlijk het gevolg zou zijn van gedeeltelijke of volledige converteerbaarheid, kan door staan. Op het ogenblik bedragen de reserves slechts 1700 millioen dollar. De Nieuwzeelandse minister-president, Sidney Holland, zal aan de conferentie voorstellen, dat Winston Churchill een missie van het Gemenebest naar de Ver. Staten zal leiden, om besprekingen te voeren over het sterling-dollar-probleem, dat herhaaldelijk crises in de landen van het Gemenebest heeft veroorzaakt. De landen, waarvan de ministers-pre-i- <3enten op de conferentie vertegenwoordigd zijn. zijn Engeland. Canada. Australië, Nieuw-Zeeland. Zuid-Rhodesia. Pakistan, Ceylon, India en Zuid-Afrika. In de 6 jaar na de oorlog bereikte het tekort, van het sterlinggebied een bedrag van 2.381.000.000, waarvan 1.116 mil lioen voor rekening van Engeland. Dit tekort werd hoofdzakelijk gedekt door Amerikaanse hulp in de vorm van lenin gen en Marshall-hulp en door onttrekkin gen aan de reserves. Naar dc president van rle Wereldbank, de heer Eugène Black aan de Fin. Times heeft medegedeeld, zal deze instelling het Britse Gemenebest helpen bij dc oplos sing van zün problemen. Black sprak de overtuiging uit, dat dc Londense confe rentie een succes zal worden. Dc steun welke de Wereldbank zal verlenen, zal in de vorm van leningen aan Britse over zeese gebieden worden verstrekt. Hij wees op de missie van de Wereld bank, welke korte tijd geleden in Noord- Rhodesië is geweest. Een missie zal ook naar Brits-Guyana en Jamaica worden ge zonden. De leningen, welke de Wereld bank zal verstrekken, zullen vooral be stemd zijn voor verbetering van de pro ductie-installaties. spoorwegen en opwek king van elec'trische kracht. Omtrent het moment waarop deze leningen zullen wor den verstrekt en de omvang van ds lerin gen. kunnen nog geen mededelingen we de verstrekt. In de nacht van Dinsdag op Woenv' is tc Brussel op 77-jarige lceltü'i leden, dc heer Adolphc Begout. c'- nog in leven zijnde vertegenwoo-rl>"r van een Maastrichts geslacht van groot industriëlen. Zijn grootvader stichtte in de ec helft van de vorige eeuw de glas- k - en aardewerkfabriek „De Spbvnx". tenregistratie", zo zei de heer Van den Heuvel tot grote vreugde van de Kamer. En die duif had nog iets achtergelaten ook." De heer Van den Heuvel vond. dat de bewindsman dit tijdschrift niet langer moest tolereren en er 20.000 per jaar voor op de begroting uittrekken. Mor gen kunnen andere departementen er ook wel mee beginnen cn dan krijgen we ..Wij van Onderwijs" en ..Wij van Land bouw" enz. Hij hoopte dat de minister maar gewoon zon zeggen, dat hij er een eind aan zon maken, anders zon de lieer Van den Heuvel moeten voorstellen de betreffende post met f 1.te verminde ren en dat zou hij deze bewindsman niet gaarne aandoen. tal Dit bedrijf, dat een wereldnaam krees, werd in deze eeuw door Adolphe Regou! als commercieel leider overgenomen Onder zijn leiding heeft „De Sphvnx" wederom een grotere bloei bereikt, die tot aan de Tweede Wereldoorlog voortduurde. Onder zijn beheer werd zelfs een perso neelsbezetting van 3400 man bereikt. Thans werken in deze fabriek nog ruim 2000 personen. De heer Regout was sinds 1 Januari 3922 commercieel directielid en sedert 1934 voorzitter van de Raad van Bestuur van het bedrijf. In April van dit jaar heeft hij ook deze functie neergelegd en zich teruggetrokken op zijn verblijven, welke hij bezit in Val-Dieu en in Brussel. Op het hoge gebouw van „De Sphynx" te Maastricht hangt de vlag halfstok!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3