eveen SNEEUW EN BLOEMEN Dialecten van Noord-Brabant men van PAGINA 7 Ramp „Koningin Juliana' voor raad van luchtvaar t APELDOORNS BLOEMEN- FESTIJN WAS GEEN SUCCES De vereveningshéffing NIEUWE DUITSE LUCHT VAARTONDERNEMING P.B.O. EN WOLTERSOM Jn het Concertgebouw Chauffeur der Koningin' EEN MI LEI O EN METER EVERGLAZE- Overwinning van Adenauer Volgende week debat over con venties van Bonn Woensdag 3 December a.s. zal de Raad voor de Luchtvaart in openbare zitting het ongeval behandelen, dat het K.L.M-- vliegtuig, de DC 6 „Koningin Juliana" overkomen is op 22 Maart j.l. nabij Frankfort in Duitsland en waarbij 45 per sonen om het leven zijn gekomen. Ais getuige is opgeroepen een van de beide overlevenden, mej/A. J. G. Gautier, stewardess bij de K.L.M., Als deskundigen worden gehoord de heren A. G. Ekels, routechef vlieg bedrijf K.L.M. Afrika-routes en drs G. A. Lenstra, hoofd van de meteorolo gische dienst voor de burgerlijke lucht vaart en als gekiigc-deskundige de chef van het vliegbedrijf der K.L.M., de heer A. D. Snitselaar. Na ampele besprekingen heeft de Apel- doornse gemeenteraad gistel-middag op voorstel van B, en W. besloten tot over neming van de stichting Apeldoorns Bloe- menfestijn van de opstallen, die voor de bloemententoonstelling dit jaar in het ge meentelijke bospark .,Bsrg en Bos" wer den gebouwd en tot overneming van de gas- en waterleidingen die in dit park ten behoeve van deze bloemententoonstelling werden aangelegd. Voor de opstallen, o.a. een belvedère en een bloemenhal, voteer de de raad een bedrag van 38.175 en voor de aangelegde gas- en waterleidingen een bedrag van 14.444. Het niet onbelang rijke tekort van zo'n slordige halve ton, dat het A.B.F. door het geringe bezoek opleverde, is hiermede weggewerkt. De onderscheidene leveranciers waren reeds eerder aan hun trekken gekomen, doordat de ontvangsten van entreegelden en de opbrengst van de verpachtingen aan hen werden uitbetaald Het A.B.F. werd bezocht door 135.000 personen. Men had het aantal bezoekers geraamd op 225.000. In de zelfde vergadering besloot de raad een bedrag van 19.726 beschikbaar te stellen aan het merendeel der credi teuren van het Initiatief Comité Apel doorn, dat in de zomer van 1951 de Mid- zomeravond-opera-fantasie van Carel Briels in l\et gemeentelijke bospark Berg en Bos organiseerde. heeft de Stichting voor de Landbouw 'n schrijven gezonden aan de Kabinetsfor mateur, waarin de volgende passage be treffende eerstbedoelde aangelegenheid werd opgenomen. „De inkomsten in het land- en tuin- bedrijf hebben een sterk schommelend karakter in verband met de invloeden van natuur en conjunctuur. Het huidige systeem van belastingheffing werkt ten opzichte hiervan onbillijk. De Stichting voor de Landbouw voert daarom 't pleit voor een berekening van het inkomen op geregelde tijden, bijvoorbeeld eens in d.e vijf jaren, waardoor een meer gelijkma tige belastingheffing wordt verkregen en die onbillijkheid, welke de toepassing van de progressie im vele gevallen met zich brengt, wordt vermeden". b. De bezitsvermeerdering als hierbo ven bedoeld, wordt gedurende de jaren van bedrijfs-exploitatie verkregen, doch eerst gerealiseerd bij de opheffing van het bedrijf en in het betreffende jaar van liquidatie belast, wanneer dds de stille reserves te voorscijn komen. Voor agrarische bedrijven is ten aanzien van de onroerende goederen reeds een gun stige uitzondering gemaakt. Meerdere sancties zou het beginsel onzer fiscale wetgeving raken, terwijl de wet zelf voor dergelijke gerealiseerde winsten voorziet in een proportioneel ta rief teneinde de progressie in de belas tingheffing af te remmen. Kringen Gouda en Amsterdam stellen voor de vereveningsheffing af te schaf fen, omdat dit geen sociale last is, maar' een algemene belasting, die geheven wordt bij het bedrijf maar wordt besteed voor voorzieningen, die het Ned. Volk in zijn. geheel betreffen. Prae-advies: Reeds vorig jaar is er door het H.B. op gewezen, dat de Ver eveningsheffing wordt aangewend vpor algemene lasten, in casu de noodvoorzie ningen (ouden van dagen, kinderbijslag zelfstandigen, e.d.) Zoals bekend heb ben deze regelingen 'n tijdelijk karakter. Ons H.B. zegt toe, dat zodra deze tij delijke regelingen door een definitieve zijn vervangen bet zal aandringen op gelijktijdige beëindiging van deze ver eveningsheffing. Intussen steunt het H.B. het standpunt van de Stichting voor de Arbeid om in verlaging van de vereveningsheffing compensatie te vinden voor de premiebe taling uit hoofde van de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering. Kring Kennemerland vraagt het daar heen te leiden, dat de Grondbelasting wordt teruggebracht tot 't peil van vóór de 2e wereldoorlog. Kring Hoorn T. vraagt afschaffing van de Grondbelasting daar dieze belasting onrechtvaardig genoemd kan worden. Prae-advies: Inderdaad is ip de laatste oorlóg de grondbelasting mét lOtfVo ver hoogd, hetgeen geschiedde ter compen satie van de ondernemershelasting, welke toen niet op de agrarische bedrijven" van toepassing werd verklaard. Weliswaar werd deze compensatie te niet gedaan in 1947, doch sedert 1951 is de ondernemers belasting geheel opgeheven. Intussen bleef de verhoging met 100°/o van de Grondbelasting. Het H.B. consta teert dat zeer veel sedert de oorlog is verdrie-dubbeld. In Bonn zal 6 Januari a.s. de „Gesell- schaft fuer Luftverkehrsbedarf", een voorloper van de toekomstige Dui'tse luchtvaartmaatschappij, worden opgericht. De nieuwe maatschappij zal de tradities van de oude „Lufthansa", die in 1925 ont stond en haar vluchten in 1939 bij het uitbreken van de oorlog moest opheffen, overnemen. Nu het niet mogelijk blijkt voor in de wet vastgestelde datum van 15 Februari 1953 alle Woltersomse organisaties te la ten verdwijnen, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om die datum te veranderen in 15 Februari 1954. Van de 185 Woltersomse (er zijn er een kleine 1000 geweest), welke op deze wijze haar leven zien verlengd, zijn er echter ten minste 70, voor welke dit uitsluitend formeel is, 20 zelfs, dat zij geen contributie meer zullen mogen heffen. En met de andere werkt men in dezelfde richting. Bij de grenspost Keulse barrière te Venlo is door Duitse douanebeambten 'n Amerikaanse sergeant aangehouden, na dat in de door hem bestuurde auto 250 pond koffie was aangetroffen, welke uit Nederland afkomstig bleek te zijn. De sergeant is aan de Amerikaanse autori teiten in Duitsland overgeleverd. derzoek naar voren, dat de beperking van een dialectbeschrijving tot een staat kundig begrensd gebied niet vrij is van een overigens moeilijk vermijdbare wille keur. Niet-Brabantse taalinvloeden heb ben zich vanouds terrein veroverd in het „Brabantse" land, omgekeerd kan men bij de beschrijving van Brabantse taalken merken niet blijven binnen de provincie. Een taalgebied is als zodanig geen eiland, en met name kan men onmogelijk ver geten, dat er naast Noord-Brabant ook een z;uidelijk Brabant bestaat met zijn taal- en cultuurhistorisch-rijke geschie denis. Wij verwachten in de komende jaren een groeiende belangstelling voor de oudere, bepaaldelijk Middeleeuwse Bra bantse taalgeschiedenis, waarvoor trou wens de schrijver van dit boekje elders reeds bijdragen heeft geleverd. Hiertoe moeten in ruime mate de archieven wor den- T,uitgebaat", zoals men in België zou zeggen. Geen moderne dialectstudie, laat zich nog denken zonder illustratieve kaar ten; met een aantal daarvan heeft Weij- nen zijn betoog toegelicht. In een slot hoofdstuk geeft de schrijver enkele tek sten in dialect; oofc'hier maakt hij de lezer opmerkzaam op -de typische kenmer ken. Zij hebben wëlikwaar het nadeel, in hun weergeven van de streektaal een en andermaal schrijftaalgewoonten te laten binnensluipen; anderzijds zouden strikt genoteerde teksten de leesbaarheid niet bevorderen. Met kwistige hand heeft de auteur, uit de overvloed van zijn materiaal, zijn be toog gestoffeerd met gegevens, hetzij door hem zelf, hetzij door zijn medehelpers, uit de bronnen geput. L- C. M. Door het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen is onder de titel: „De dialecten van Brabant" een boekje uitgegeven van de hand van dr A. Weijnen. Het is een hoekje van be scheiden omvang, maar, zoals de naam van de schrijver waarborgt, degelijk van gehalte en rijk van inhoud. Menigeen, ook buiten de provincie, zal zich gaarne de gelegenheid ten nutte willen maken om zich te laten inlichten over het taalge bruik, speciaal het dialectische taalge bruik in Brabant en over de wijze waarop in onze dagen het wetenschappelijk on derzoek van deze stof wordt uitgevoerd- De meeste lezers weten wel dat, ondanks de benaming: Brabants, waaronder het behandelde taalgeheel veelal wordt sa mengevat, er geen sprake is van een eenvormige grootheid, maar zij zullen toch wel graag eens vernemen, hoeveel soorten van dialect hier nog moeten wor den onderscheiden, hoe dit samenhangt met factoren van aardrijkskundige en historische en zelf praehistorische aard, op welke wijze men er toe komt, be paalde grenzen te trekken en indelingen te maken, welke van streek tot streek de kenmerkende trekken zijn. Ook hoe men zich vroeger reeds met deze studie heeft beziggehouden, wat er te zeggen valt over de maatschappelijke betekenis en de leef kracht van het dialect, hoe men inwen dige en uitwendige taalbouw daarin onderscheidt, zijn vragen die in kort be stek worden beantwoord. Het spreekt van zelf, dat met de ver breiding van de algemene landstaal sa mengaat een inkrimpen van het streek- taalgebruik; over de mate daarvan ver schillen wij met de schrijver enigszins van mening. Duidelijk komt uit het on- Nu heeft Amsterdam haar ook te horen gekregen, de suite die Eduard Ree- ser met zoveel piëteit en zoveel kennis van zaken heeft samengesteld uit Diepen- brocks toneelmuziek bij „Elektra". Naar aanleiding van de Haagse uitvoering is er in dit blad al uitvoerig geschreven over deze muziek, en zo willen wij niet anders dan resumeren, dat het een gelukkige ge dachte was die Reeser dreef tot zijn sit venia verbo potpourri, en dat zijn keuze uit de orkestrale fragmenten van de Elektra-muziek al even gelukkig was. tiet repertoire van Nederlandse orkest werken is ten zeerste verrijkt met deze vier voorname, onderling zo dramatisch contrasterende delen. En bovendien toont de Elektra ons Diepenbrock van een krachtige, bijna verbeten zijde die in zijn De N.V. Boekelose Stoomblekerij heeft gisteren de mi'Hioenste meter „everglaze" vervaardigd, een product gemaakt uit een combinatie van Amerikaanse. Engelse en Zwitserse patenten. Amerika,'Zwitserland en Nederland bedienen de internationale markt met dit product, dat aan de ouder wetse katoen een veredeling geeft van zeer bijzondere aard. De Boekelose Stoom blekerij is een der eerste licentiehoudsters van de fabricage van dit product in Nederland. In principe heeft dit procédé betrekking op het impregneren van het weefsel met een in water opgeloste chenrrsche vc-- binding. Deze verbinding wordt later bii hoge temperatuur onoplosbaar en fixezrt de vorm waarin het doek is gebracht. De productie van de everglazestoffen is voor het grootste deel voor export bestemd. In Maart 1952 werd het eerste evergla/?- doek afgeleverd. In het voorjaar hooot men de productie van 2 millicfn meter te hebben voltooid. Canada heeft besloten in vredigst "d Amerikaanse jagerescadrilles op zijn grondgebied toe te laten. Dit is een ver dere stap in de richting van velled.' re eenmaking van de stelsels der beide jen den op het gebied van de verdediging in de lucht. Men is ook reeds begonnen met het bezetten van Amerikaanse radar stations op Canadese bodem door Ameri kaans personeel. BAREND HOOGEVEEN alleen mijn plicht, en niets bijzonders De Westduitse Bondskanselier, Aden auer, heeft in de Bondsdag een overwin ning behaald, toen zijn voorstel, om de laatste lezingen over de. conven ties van Bonn de volgende week te doen houden, met 220 tegen 160 stemmen "werd aangenomen. De debatten zijn op 3,'4 en 5 December bepaald. Alle partijen hadden alle moeite gedaan, om haar ver tegenwoordigers present te doen lijn. Somrnige afgevaardigden moesten speci aal uit andere delen van het land over komen. Aan de Stemming ging een' verhit debat van een uur vooraf. De sociaal-de mocraten, communisten, een deel van de Federalistische time (Beierse "Cëntfurhpar- Wj) en enige rechtse afgevaardigden stem den tegen. Er hing in de zaal een zeer gespannen sfeer. Adenauer's gezicht weef volkomen onbewogen, toen hij de uitslag vernam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 7