NEDERLAND GENOOT van EERSTE WINTERZONDAG L11 1">p" WINTERWEER HOUDT AAN Naar een kathol ieke getuigenis door de katholieke daad K.V.P.-fractie achter het derde rapport-Middengroepen Eisenhower moet haast maken Politiek ijs is nog glad, doch er is kans op samen 'n baantje HERSTEL DER EENHEID Vijftien mille op 6674 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN Maandag 1 December 1952 Met schaats, bobslee en ski Koudste herfstmaanden sinds bijna IV2 eeuw Hoofdkaas kostte jong- mens liet leven Noodweer in Z.-Afrika Oostduitse „zeepolitie krijgt duikboten Zó vielen de punten Eerste grote ivapenschouw der K. V.P, na de verkiezingen Werkgroepen zuur desem voor de K.V.P. Enthousiasme te Seoel bekoeld WEERBERICHT Was dood gevolg van mishandeling? Temperatuur onder normaal Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers Ontwikkeling van de gedachte der bezitsvorming Socialistische hulp Eensgezindheid op drie punten De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Dinsdagavond, luidt: In de nacht of ochtend hier en daar mist, overigens over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Zwakke veranderlijke wind, maar in het Zuiden van het land aanvankelijk nog matige Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Dinsdag 2 December: Zon op 8.27 u., onder 16.31 u.; Maan op 17.47 u., onder 10.47 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALS meer dan veertienhonderd men sen koude en gladde wegen trotseren om uit alle delen van Nederland naar Utrecht te komen ten einde daar voorlichting te krijgen over de middelen, welke de leiding geschikt acht om de politieke eenheid van de Nederlandse katholieken te herstellen, dan blijkt uit dit feit alleen reeds, dat de tegenslag, welke de KVP in Juni j.l. heeft geleden, het besef diep heeft doen doordringen, dat het noodzakelijk is in het verleden de diepere oorzaken van de teruggang na te speuren en voor de toekomst de mid delen uit te stippelen, welke 't verlies on gedaan kunnen maken en zelfs uit de bundeling van alle krachten nieuwe winst zullen doen boeken. In dit licht gezien is de eerlijke en openhartige toespraak, waarmede de ge lukkig weer herstelde voorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer Andries- sen, de bijeenkomst opende, ongetwijfeld de belangrijkste van deze .,dag van de werkgroepen Zij was een diepgaand ge wetensonderzoek, van de partij en van ons katholieke volksdeel. Zij was een gloedvol betoog, niet zozeer door vurige welsprekendheid als wel door innerlijke overtuiging en warme liefde voor partij en maatschappij. Andriessen heeft niet geschroomd de hand in eigen boezem te steken, wat van moed getuigt. Daarom heeft hij de oorza ken van de tegenslag wel heel sterk op organisatorisch terrein gezocht, waarop hij ook voor een zeer aanmerkelijk deel het herstel plaatst. In het milieu, waarin deze rede werd uitgesproken, lag deze gang van zaken voor de hand. Onder de aanwezigen waren vele kaderleden, maar verreweg de grootste meerderheid waren leden van de z.g. werkgroepen, de ker nen, de cellen, waarin de politieke vor ming geschiedt: waaruit straks ook de leiders in de afdelingen en kringen moe ten en zullen voortkomen. Daarom was het verheugend en veelbelovend voor de toekomst, dat het jongere element op dit „congres" zo ongewoon sterk vertegen woordigd was en men voelde vaak, dat de voorzitter zich bijzonder tot hen wendde. Zij zullen in een nabije toekomst de organisatie moeten versterken en daarvoor hebben zij belangrijke richt lijnen gekregen. GEHEEL buiten het politieke terrein kon Andriessen natuurlijk toch niet blijven. En ofschoon hij het woord nauwelijks vermeldde, voelde men toch, dat .,de fractie" een grote rol op de ach tergrond van zijn beschouwingen speelde. Feit toch is, dat de ontevredenheid, welke zich vooral in de zelfstandige en werknemende middenstand in de afge lopen jaren openbaarde; dat de critiek, scherp en fel of met fluwelen handschoe nen geoefend, niet zozeer de partij en haar organisatorische opbouw raakte, maar bovenal en vaak uitsluitend het beleid van de fractie. Bij de verkiezingen heeft de partij de klappen gekregen, dat lag voor de hand; maar het ging in diep ste wezen om het beleid van de fractie. In het constateren van dit feit ligt op zich geen enkele critiek op het door de fractie van de KVP, in twee regerings perioden: 1946-48 en 48-S2 gevoerde be leid. Dat is een zaak op zich. Als er reden tot critiek is, in het nu besproken verband, dan zou men deze alleen kun nen richten tegen het falen van de partij in de politieke voorlichting van het ka tholieke volksdeel. O i. moet dan ook voor het herstel van de politieke eenheid der katholieke op de allereerste plaats wor den gesteld een uitgebreide en alzijdige voorlichting, welke ook de heer Andries sen onverbiddelijk noodzakelijk acht. Daarbij zal het natuurlijk noodzakelijk zijn, dat meer dan helaas dn het verleden het geval was de belangen van de mid dengroepen worden behartigd. Prof. Rom- me heeft ter zake dan ook in zijn voor treffelijke slotrede belangwekkende toe zeggingen gedaan. Vooral zijn woord, dat de tijd van het bovenal getuigen van onze katholieke beginselen nu voorbij is en dat de tijd van de daad is aangebro ken, maakte een diepe indruk. Maar ook dan blijft voorlichting een uiterst be langrijke aangelegenheid. De eenheid der katholieken kan niet langer om op portunistische zaken hoe uiterst belang rijk die ook mogen zijn als noodzakelijk worden geproclameerd, zij moet en kan alleen steunen op de beginselen van de katholieke staatkunde en op het juiste begrip daarvan bij het katholieke volks deel. EEN bewering van de heer Andriessen, dat nl- de stemmen welke aan de P.v.d.A. verloren gingen, verloren gingen als gevolg van de onenigheid en verwarring in eigen kamp. wordt veel gehoord maar er is in tegenstelling met het verlies ter rechterzijde weinig of geen bewijs voor. Enkele stemmen mis schien wel, maar voor de grote massa dier stemmen is o-i. een nog veel betreu renswaardiger oorzaak aan te wijzen: ge loofsafval en geloofsverzwakking. Wat geloofsafval is, is heel duidelijk. Geloofsverzwakking is een veel minder omschrijfbaar, veel vager begrip. We menen echter, dat de kern er van is een verschuiving van de waardering van het geestelijke naar het materiële. Dat is een verschijnsel, dat we heel sterk in de ge hele wereld waarnemen; en Nederland maakt helaas geen uitzondering. Het zal vooral moeilijk zijn het verlies i -i stemmen op de z.g. linkervleugel on- daan te maken en zelfs om een verder fglijden daar te voorkomen. Op de aller eerste plaats wijl de sanering daar op een ander niveau dan het politieke ligt; maar •ole omdat, ais eenmaal het materiële Duizenden Nederlanders hebben het afgelopen weekend reeds geprofi teerd van sneeuw en ijs, waarmee de winter dit jaar wel heel vroeg zijn Intrede in ons land deed. Speciaal in het Noorden van het land was het een goede dag voor de schaatsenrijders. Op de Friese landerijen, die om deze tijd van het jaar anders nog blank staan, hebben duizenden Friezen geschaatst op het z.g. landijs, dat zich uiteraard het eerste voor deze sport leent. Vele Friezen hebben zich dan ook al gewaagd op het ijs van enkele vijvers en kleine sloten. Genoot Friesland van ijs, in Noord Holland trokken de witbesneeuwde duinen duizenden bezoekers. Naar schatting vijfduizend mensen zijn Zondag naar het hoogste duin van ons land, het Bloemendaalse Kopje getrokken om hetzij als toeschou wer hetzij als sleeër te genieten van de mogelijkheden, die de sneeuwval van de laatste dagen had geschapen. De wegen naar het Kopje waren afgezet, en daarop was een prachtige baan ontstaan. Honderden, die per auto naar dit oord waren gegaan, had den de grootste moeite een parkeerplaats te vinden. Omdat het publiek langs de helling te veel opdrong en zich vaak niet snel genoeg uit de voeten kon maken, gebeurden er bij het sleeën nog al wat ongelukken. Zij varieerden van schaafwonden tot een hersenschudding en beenbreuken. EHBO-crs en leden van de Bloemendaalse reddingbrigadc verleenden vrijwillig de eerste hulp. Het duin ,,de Blinkert" achter kraantje Lek te Overveen was het domein van enkele skiërs. Hiernaast: Tijdens het afgelopen weekeinde was geen enkele automobilist veilig, die het waagde over de boulevard te Seheveningen te rijden. Als een klit kleefden de jonge beoefenaars van de edele slee-sport aan de pas serende auto's, vooral wanneer men even stopte. Een moment dat een record-aantal lifterszich op een auto werpt. Onder: duizenden trokken naar het Bloemendaalse kopje om te sleeën of te kijken. Zaterdag is de heer L. A. Rodrigues Lopes, de voormalige hoofdredacteur van de „Ochtendpost" cn „De Nieuwe Post" in Amsterdam door een hartaanval getroffen en van zijn fiets gevallen. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is hij over- leden. De heer E. R. heeft echter kort voeF zijn overlijden bij de politie op het bureau Pieter Aertsstraat in de hoofdstad aangifte gedaan van mishandeling. Bij een persoon lijke ruzie tussen hem en een Amsterdams» ambtenaar schijnt laatstgenoemde aan da heer L. R. enige vuistslagen op de borst (e hebben gegeven. Deze ambtenaar is inmid dels gearresteerd en men onderzoekt nu, of er verband bestaat tussen dr gevolgen van deze vechtpartij en de plotselinge dood van de heer R. L. Volgens de uitgever van dc heer L. heeft de overledene altijd gestreden tegen het vermeende onrecht. Tijdens de oorlog is hij uitgeweken geweest naar Lissabon en heeft daar contact gehad met vele autori teiten. Men heeft hem toen verzocht naar Londen te komen, waar hij ingedeeld is geweest bij de Geheime Dienst op het eiland Man. Kort voor zijn dood was de heer L. bezig een boek te schrijven over zijn werkzaamheden in Londen. De uit gever vermoedt, dat er nog wel andere mensen gevonden zullen worden, die het onvoltooide werk kunnen voleinden. 5» Het K.N.M.I. deelt mede: Zondagochtend vroeg hebben warme luchtmassa's nogmaals getracht naar het Noorden door te dringen, maar deze poging is op niets uitgelopen. Integendeel, sinds dien heeft de winter weer terrein gewon nen. zodat vanmorgen de scheidingslijn tussen kou en warmte ongeveer langs dc lijn Parijs-Straatsburg-München was ge legen. In dit overgangsgebied heeft het Zondag zwaar geregend. Verschillende stations van midden-Frankrijk tapten meer dan 20 mm regen af; sommige stations in 't Saar- gebied, in de omgeving van Straatsburg en in het gebied tussen Main en Donau hadden in 24 uifr tijd meer dan 30 mm. Intussen zijn er in de luchtdrukver deling ten Noorden van ons land belang rijke veranderingen opgetreden. Er is namelijk een gebied van hoge luchtdruk ontstaan boven de Britse eilanden, het Noordzeegebied en Scandinavië. Tijdens de langdurige opklaringen die er voor kwamen, daalde de temperatuur vooral in Noorwegen en Zweden snel. Des nachts komt daar thans op vele plaatsen 20 gr. vorst voor. terwijl het er ook overdag flink blijft vriezen. Ook in Noord-Duits- land is het kouder geworden. Daar vroor het in de buurt van Hannover 13 gr., ter wijl vele andere plaatsen 1 of 8 gr. vorst hadden. Doordat de wind Oostelijk is geworden, wordt nu deze koude lucht uit Duitsland naar ons gevoerd. Het winterweer duurt daarom onverminderd voort. Het is zelfs waarschUnlijk, dat de vorst nog iets zal gaan toenemen, wanneer, zoals is te ver wachten de wind wat gaat liggen. De drie he fstmaanden September, October en November van dit jaar zijn ongekend koud geweest. Te De Bilt was de gemiddelde temperatuur van 73 van de 91 dagen, die dit drietal maanden telt, onder normaal. De gemiddelde temperatuur van dit tijdvak bedraagt slechts 7.6 graden Celsius tegen 9.7 gra den Celsius normaal. Een zo koude herfst was sedert 1805, toen de gemid delde temperatuur 7.5 graden Celsius bedroeg, niet meer voorgekomen. Te De Bilt kwam op 17 dagen vorst voor tegen 10 dagen normaal, zelfs was er een dag, waarop de temperatuur voortdurend onder het vriespunt bleef. Dit komt in dc herfst niet vaak voor. In een ziekenhuis te Sittard is gister middag de 18-jarige M. Paulusscn uit Berg aan de Maas •verleden, waarschijnlijk ten gevolge van voedselvergiftiging. Het gezin Paulussen had Donderdag avond o.m. geweckte hoofdkaas gegeten. Spoedig na de maaltijd deden zich bij de moeder en twee zoons vergiftiginsgver- schijnselen voor, welke zo ernstig waren, dat zij naar een ziekenhuis te Sittard moesten worden overgebracht. Twee an dere kinderen uit het gezin hadden het vlees niet gegeten. De vader heeft even eens geen schadelijke gevolgen ondervon den, doordat hij direct na het eten moest overgeven. De toestand van de moeder baart op het ogenblik nog zorg. De tweede zoon is er minder erg aan toe. De Zuidafrikaanse plaats Albertynsville op een afstand van 30 kilometer van Jo- hannesberg gelegen, is Zondag door een lanrdWerVf1!,t0rm ««troffen. Het centrum van deze stad van niet-blanken is over een oppervlakte van ongeveer Srie vie" kante kilometer verwoest. Naar schatting z«n er 200 tot 300 gewonden e» mén vreest dat velen zich nog onder het pui„ be_ vinden. Ook op verscheidene andere plaat sen in Zuid-Afrika hebben zware onwe- ders gewoed. Vier volwassenen en vier kinderen zijn bij branden omgekomen en ongeveer elf personen zijn door de bliksem gedood. In de 517e staatsloterij. 5e klasse, 5c Hjst, is een prijs van f 15.000 gevallen op no. 6674. De Oost-Duitse „Zeepolitie" krijgt steeds meer het karakter van een Oosl- F.uropese marine-in-wording. Volgens door Westelijke inlichtingendiensten ont vangen berichten, zal de „zeepolitie" wor den uitgerust met een flottielje onderzee boten, afkomstig van de voornaamste Rus sische vlootbasis Kroonstadt. Reeds zou den 38 voormalige officieren van Duitse duikboten een jaar met deze oorlogsbo dems in Russische wateren hebben ge oefend. Volgens vluchtelingen, die vroeger bij de Oostduitse „zeepolitie" hebben gediend bezit deze reeds vijftien mijnenvegers, veertig motortorpedoboten en vier grote vaartuigen. Het personeel wordt geschat op tien duizend man. Mislukte voetbal-Zondag! Van de seven-en-twlntig vastgestelde eer- ste-klasse wedstrijden gingen er, als gevolg der winterse weersom standigheden, slechts acht door. De hockey-, korfbal- en handbalpro gramma's werden om dezelfe reden in hun geheel naar een volgende Zondag verschoven. De uitslagen der eersle-klasse voetbalwedstrijden luiden: Ct SittardiaSparta 13 Willem II—U.B.S6—2 M.V.V.—Brabahtia 2—0 Emma—V.V.V. 1—i D: P.S.V.Feijenoord EindhovenHermes-D.V.S. XerxesT.E.C BleijerheideMaurits 4—2 2—1 1—4 3—1 Voor de verslagen van alle acht wedstrijden, die in de eerste klassen voetbal wél doorgingen, alsmede voor het overige sportnieuws van dit weekend, zie men onze sport- rubriek in dit blad. belang het geestelijke overwoekerd of zelfs geheel ter zijde heeft geschoven, een partij die meer materiële voordelen belooft en van plan is ze aan bepaalde groepen te geven, bij deze geloofsver- zwakten steeds meer en meer kansen maakt. De propaganda van de P.v.d.A. is geheel op deze mogelijkheid gericht en het is buitengewoon moeilijk op katholiek politiek terrein paal en perk daaraan te stellen. Dat dergelijke stemmenwinst van de P.v.d.A. met de principiële doorbraak niets, werkelijk absoluut niets te maken heeft, is evident. Maar het gevaar voor Kerk en Vaderland is er niet geringer om. Ook daarom is het voor allen, die een werkelijk katholieke staatkunde als een noodzakelijk goed voor onze samenle ving zien, zo noodzakelijk zich hecht aan te sluiten. Hier ligt een plicht en een taak voor de drie in elkaar grijpende fac toren: partij, fractie en katholiek volks deel, om tegen de zo duidelijk opkomen de gevaren een sterk eenheidsfront te vormen, in onderling begrip en onder linge samenwerking. Wij geloven, dat ,,de dag van de werk groepen" een flinke stoot in de goede richting is geweest. Maarhet is nog slechts een begin, een eerste aanloop. Belangrijk echter 'is, dat men weet, wat men wil; en dat men wil, wat men weet. Na het getuige». nu de daag. (Van onze verslaggever) Richt U op het katholieke getuigenis door de voorbeeldige katholieke daad! Met deze woorden besloot prof. Romme zijn rede op „de dag der werk groepen", die Zaterdag j.l. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht plaats vond en waarvoor bijzonder grote belangstelling bestond. Niet minder dan 1500 personen namen deel aan deze eerste grote wapenschouw der K.V.P. na de verkiezingen, zoals partijvoorzitter Andriessen, die voor het eerst na zijn herstel weer een openbare partijvergadering presideerde, deze dag in zijn openingswoord zie hiervoor elders in ons blad aanduidde. Onder de deelnemers bevonden zich o.m. de katholieke ministers prof. dr. L. J. M. Beel, A. C. de Brmjn, nr. J. Cals, ir. B. Witte, mr. F. van Thiel, e katholieke staatssetarissen dr. G. Veldkamp en Moorman alsmede vele katliolieke leden van de Eerste en Tweede Kamer. Prof. Romme, die op deze dag tot taak had het onderwerr der bezitsvorming te belichten, gaf in zijn rede tevens enige algemene richtlijnen voor de pas aange vangen parlementaire periode. Er is een tijd geweest, aldus de katho- lieke fractie- leider, waarin het zwaarte punt van onze politieke acti viteiten moest liggen bij het getuigenis voor onze beginse len. Dank zij de ontpooiïng van onze ka tholieke eman cipatie, onze politieke een- heidsmactit en de verdeeld heid bij onze tegenstander» •Ik terrela va» PROF. ROMMI is dt« tijd geleidelijk op hot openbar* lavan veranderd. Als één van de dwingende richtingwü- zers voor dc reeds aangebroken ïier-ve parlementaire periode geldt onze plicht een politiek te voeren, waarin het accent sterk verschoven is van het getuigen naar het doen. Er valt thans met onze begin selen iets te bereiken. De richting, waarin wij nu moeten koersen, is die van het katholieke getuigenis door de katholieke daad, van hét reële ombuigen van de structuur onzer samenleving volgens dc richtlijnen van Faus en bisschoppen. Als tweede dwingende richtingwijzer noemde prof. Romme een harmonische be hartiging van alle belangen. Een moei, actueel voorbeeld hiervan achtte spr. bet derde rapport van de commissie voor de middengroepen der K.V.P. Wat de a'ge mene geest betreft, verenigt zich de KVP fractie geheel met dit rapport, zoals in de Kamer reeds gebleken is, aldus de kath. fractieleider. Wie cv nog aan getwijfeld mocht hebben, of de KVP-fractie achter dit rapport staat, »o voegde partijvoorzitter Andriessen in «tjn slotwoord hieraan toe, heeft heden middag gemerkt, iff Utrrtw gMMriai Het eerste deel van prof. Romme's rede was gewijd aan het vraagstuk der bezits vorming. Daar deze week dit onderwerp in de Tweede Kamer in debat komt bij de eerste ontmoeting tussen minister De 3ruijn en de volksvertegenwoordiging, moest spr. zich beperken tot het geven van een over zicht van de na-oorlogse ontwikkeling en de huidige stand van zaken t.a.v. de ge dachte der bezitsvorming. Het aan de orde stellen van dit punt van Quadragesimo Anno direct na de oorlog in Augustus 1945 verscheen een brochu re van de hand van prof. Romme en prof. Van den Brink, waarin een systeem van deelneming in de winst door de werk nemers wordt voorgesteld droeg het karakter van wat men een stunt zou kun nen noemen. Het geschiedde immers op 'n tijdstip, waarop er van welvaart in het geheel geen sprake was Vandaar, dat de gedachte kon opkomen, dat het hier meer om eigendomsontneming ging dan om eigendomsspreiding. Hoewel niet geheel onbegrijpelijk tegen de achtergrond der tijdsomstandigheden was deze gedachte totaal onjuist. Het gaat hier om eigendom voor iedereen. De boerenstand en de zelf standige middenstand mogen hierbij niet uit het oog verloren worden. Ofschoon het in zekere zin krankzinnig was reeds direct na de oorlog te komen aandragen met een eis, die welvaart ver onderstelt, moest dit toch gebeuren om deze oergezonde idee ingang te doen vin- den. In 1948 werd een staatscommissie ter bestudering van dit vraagstuk benoemd. In 1951 kwam van socialistische zijde, waar men vrij plotseling overstag ging er naast socialisatie tevens de gedachte van deel genootschap van de arbeider in Ie onder neming ging aanhangen Direct werd zij echter van een socialistische tendenz voor zien, doordat de bezitsvorming werd on gevat als een collectief bezit van inves- tenngsfondsen met de centrale vakorga nisatie als groot-kapitalist. Van deze socialistische versie moert prof. Romme niets hebben. Hij vroeg zich ?u!'S V' soclkHsatle door de staat eigen- i,.n *e Pr*fer*ren viel boven de so cialistische versie ven de bezitsvorming, welke een socialisatie in handen van een klaiae batakant as daarmee kat gevaar schept van een overheersende „staat" in de staat. Toch noemde hij de socialistische hulp belangrijk, omdat zij een prikkel was om zich in bredere kring met het vraagstuk der bezitsvorming bezig te houden. Hij was ervan overtuigd, dat in het bijzonder de leiding van de liberale ondernemers- wereld, uitmuntend door zin voor de rea liteit. mede door de socialistische belang stelling. zich was gaan interesseren voor dit probleem. Komend bij de concrete uitwerking wees spr. op het bekende K.A.B.-rapport, het Kath. werkgevers-rapport, de verklaring van de vier centrale werkgeversorganisa ties en die van het Convent van christe lijke sociale organisaties. Wij zijn thans beland in het stadium, dat er in breder kring iets zal gaan ge beuren. De leiding van het georganiseerde bedrijfsleven heeft de zaak in handen ge nomen. Men is het eens over drie punten: het is noodzakelijk, dat de arbeider spaart; de invoering van een systeem van be zitsvorming moet niet worden opgelegd van bovenaf, maar moet geschieden op basis van vrijwilligheid. (In bovenge noemde brochure van prof. Romme en prof. Van den Brink werd een verplichte invoering bepleit. Prof. Romme sloot zich echter gaarne aan bij de opinie van het georganiseerde bedrijfsleven in deze); de bevordering van de bezitsvorming kan onderwerp zijn van bedrijfstak igt- wijze georganiseerd overleg. Wat de objecten van eigendom betreft, achtte spr. het aandeel in de onderneming bij de ombuiging onzer maatschappijstruc tuur van groter betekenis. In veel gevalle n zal echter de voorkeur worden gegeven aan een eigen huis, daar men dit terecht eerder wil hebben dan een aandeel. De bevordering van het eigen huis was naar sprekers mening een voornaam on derdeel van een gezonde gezinspolitiek. Vóór prof. Romme had prof. dr Jos. Gielen het onderwerp „democratie en ver trouwen" behandeld. Naar A.F.P. uit Seoe] meldt, waren Zon dag de meeste politieke waarnemers al daar van oordeel, dat, wanneer Eisen hower niet spoedig komt, bet enthou siasme der Koreanen over zijn bezoek snel zal gaan dalen en binnen korte tijd volkomen verdwenen zal zijn. Nog steeds worden veiligheidsmaatrege len genomen. Zondag patrouilleerde een compagnie Zuidkoreanen door de straten van de «tad met apparaten voor het op- aporen van mijnan, Dit zaJ alk* dag wor den gedaan, totdat Eisenhower Korea weer zal hebben verlaten. De datum van de aankomst van Eisen hower is ook aan de Zuidkoreaanse re gering volkomen onbekend President Syngman Rhee verwacht niet meer dan twee uur vóór de komst van Eisenhower gewaarschuwd te worden. De Zuid koreaanse kabinetsministers moeten zich daarom voortdurend gereed houden om op het eerste teken binnen tien minuten naar het vliegveld, waar Eisenhower zal aankomen, te kunnen vertrekken. De voorkeur, die onze tijd terecht geeft aan de democratie, mag ons de ogen niet doen sluiten voor haar huidige moeilijk heden, noch voor de problemen, die zij volgens haar wezen opwerpt, aldus prof. Gielen. Eén van die moeilijkheden èn pro blemen is het element van vertrouwen, dat in de demo cratie volstrekt onmisbaar is. In andere tijden konden de bur gers recht streeks deelne men aan het be stuur, thans kan dit practisch slechts door het kiezen van ver tegenwoordigers Aan de basis van de verhou ding tussen kie zers en gekoze- PROF GIELEN 'len llgt het vaf" trouwen. Alleen op die basis is staatkun dige activiteit mogelijk Een essentilie taak voor iedere politiek is derhalve dit vertrouwen te verwerven, te behouden cf te herstellen. In hoge mate is dit °en kwestie van psychologie en opvoeding. Critiek vervult hierin een nuttige en on misbare functie, mits zij constructief is. Zodra zij echter het vertrouwen onder mijnt, is zij destructief, ook al zou zij zakelijk juist zijn. Tenslotte wees spr. in verband hier- merde op het grote belang van goede, ge stadige, ruime voorlichting. De partij-secretaris, dr L. Albering, zet ten nog in het kort doel en werkwijze der werkgroepen uiteen. In 300 afdelingen zijn thans actieve werkgroepen werkzaam als kernen van politieke vorming en menings uiting. Tevens hebben zij tot taak de ka tholieke volksrroep te beïnvloeden. Daar om dient haar samenstelling zo gediffe rentieerd mogelijk te zijn. De omvang van dit instituut, dat spr. betitelde als de zuur desem der K.V.P., groeit gestadig als ge volg van blijvend enthousiasme en groeiend verantwoordelijkheidsbesef.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1