Sociale rechtvaardigheid alle groepen Naar innerlijke versterking en moderne propaganda voor BONN pijnlijk verrast verkiezingsuitsla Adenauer: „Geen beeld van wil der bevolking" HUISARTSEN SCHULD VAN ABSENTEÏSME? Een jaartje logeren in Hawaii Nederlander op Britse tanker vermoord MORGEN DOOI EN REGEN! Ijs op het IJsselmeer houdt schepen reeds tegen 'DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Bemoedigend geluid van nieuwe man op hoogste KAB-plaats Bende moordde gezin uit Ex-koningin Elena ter aarde besteld Dinsdag 2 December 1952 Tussen ons en NVV onoverbrugbare kloof De macht van de medicij1! Nieuw sver duistering in Indo-China Proef met atoom artillerie? Kolendamp ver gif tiging in woon-tramwagen Ongewoon Kerstcadeau voor Tilburgs echtpaar Amerikaan staat in Southampton terecht Het noodweer in Z.-Afrika Hoog water op de Waal WEERBERICHT Compensatie huurverhoging HET GROENE HOUT' Geheime Franse actie? De weel-verwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Woensdagavond, luidt: Aanvankelijk in het Zuiden van het !an<J nog weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag, in hoofdzaak bestaande uit regen. Zwakke tot matige en in het Noorden tijdelijk vrij kracn- tige wind tussen West en Noord. Aanvankelijk op vele plaatsen nog lichte vorst "maar in loop van de nacht en ochtend lichte door Woensdag 3 December: Zon op 8-28,"-:7™, .r 16.31 uur; Maan op 17.47 uur, onder W.it uui. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ..In het verleden hebben wij soms felle strijd moeten voeren om een minimum aan sociale rechtvaardigheid voor de ar beiders en bedienden te verwezenlijken- Na de bevrijding hebben wij onder een milder sociaal klimaat tal van zaken m een sfeer van vertrouwen en m een op constructief werk gerichte samenwerking kunnen regelen Vergissen wij ons niet. dan is er al ge ruime tijd een niet te miskennen kente ring gekomen. Hebben sommige groepen in ons volk levendige bezwaren tegen een grotere progressiviteit in de kinderbij slag, ofschoon men accoord gaat met de bestaande progressiviteit; op het staat kundige vlak, in de te voeren politiek wenst men hoe langer hoe meer, dat dit voor sommigen vervelende woord wordt geschrapt. Dit noopt ons tot voortduren de oplettendheid. Er staan te grote be langen op het spel. Vrijheid in loonpolitiek Zo is meer vrijheid in de loonpolitiek een onderwerp, waarover men in KAB- verband en in overleg met anderen gaar ne van gedachten wil wisselen. Het ledental van de KAB beweegt zich nog steeds in stijgende lijn, zij het min der sterk dan men gewend was. Men is nu meer en meer gekomen aan de zeer moeilijk te winnen ongeorganiseerden. Het laatst bekende cijfer van het leden tal is dat van 1 October 1952 en wijst het cijfer 332.636 aan. Dat betekent sinds 1 Januari 1952 een vooruitgang van 5390 leden. De heer Middelhuis herinnerde aan het rUmoer, dat geweest is rond het jongste congres van het N.V.V. of beter gezegd naar aanleiding van een uitlating van zijn voorzitter. Het geschil met het N.V.V. Kortelings heeft het N.V.V. zich naar aanleiding van de reacties daarop in katholieke dagbladen, met een pamflet gewend tot de katholieke arbeiders in het Zuiden. Dit manifest is overigens in een zeer rustige toon gehouden ,,En toch, het moet nogmaals gezegd worden", aldus de heer Middelhuis, „trots de goede samen werking in de Baad van Vakcentralen, in de Stichting van de Arbeid, in de S.E-R. en zo men wil in nog andere organen, blijft er een niet te overbruggen kloof. Immers, ook al zou het waar zijn. dat het streven van het N.V.V. niet in strijd is met de christelijke belangen en de christelijke beginselen, dan nog staat liet verre en moet het ook wel verre blijven s'aan van een beweging, die positief de christelijke beginselen wil kristalliseren in ons maatschappelijke leven en dus ook in het bedrijfsleven. Het moge wel eens zo zijn, dat katho lieke bladen critiserend schrijven over KAB toch zijn en blijven wij de me ning toegedaan, dat de geheie katholieke zeer goed inziet het grote belang van de K.A.B- ook voor volk en Kerk. Zoals wij overtuigd zijn van het grote belang van onze katholieke pers- Het is moeilijk zich een voorstelling e maken van wat er in Nederland zou run nen gebeuren, indien er geen vj geen C.N.V. meer zouden zijn. Docto o* jongste ontwikkeling in West-Duitsland mag te dien aanzien een waarschuw voorbeeld worden genoemd en ons daaroij helpen". Sprekend over het sociaal-economiscn gebeuren in Nederland, constateerde de heer Middelhuis, dat bij alle waardering voor de reeds door de vorige regering ge nomen maatregelen, deze helaas onvol doende gebleken zijn om de werkloosheid binnen normale grenzen te houden. De min of meer gereserveerde hou ding van de volksvertegenwoordiging bij de recente begrotingsdebatten moge voor de nieuwe regering instede van ontmoediging te wekken, een stimulans zijn tot krachtige maatregelen. De heer Middelhuis memoreerde de conclusies, waartoe het Verbondsbestuur, na overleg met de voorzitters van de bon den in Februari j.l. zijn gekomen inzake de loonpolitiek op korte termijn. Intussen heeft ook de S.E.R. zich uit- (Van onze Utrechtse redacteur) ligt momenteel een aantal vraagstukken ter tafel, welke sleelrts 0p het vlak van de nationale economie kunnen worden behandeld. Mede om die reden onthield de heer J. A. Middelhuis zich gisteren in zijn re(^e voor de Verbondsvergadering der K.A.B. te Utrecht, nadat deze hem als opvolger van de heer A. C. de Bruijn tot voorzitter liac gekozen, van diepgaande beschouwingen over de rapporten met betrek- Icing tot het vraagstuk der Middengroepen. Vanzelfsprekend heeft de j^.A.B., aldus spr., niet alleen belangstelling voor dit vraagstuk uit hoofde van het grote aantal leden, dat tot die groepen behoort. De^ K.A.B. streeft naar sociale rechtvaardigheid, niet enkel voor de arbeiders in engere zin, doch ook voor alle andere groepen. gesproken en de heer Middelhuis consta teerde, dat in het rapport inzake de mo gelijkheid t0t opheffing van de verbruiks- beperking, het werkloosheidsvraagstuk primair gesteld wordt en daarom algeme ne nominale loonsverhogingen zoveel mo gelijk moeten worden voorkomen. Primair prijsdaling Een algemene opheffing van de vcr- bruiksbcperkijig dient primair via prijs daling te worden gerealiseerd, een stre ven, dat op dit moment nog niet ai te veel resultaat heeft gehad. Helaas heeft de meerderheid van de S.E.R. de katholieke minderheid niet kunnen volgen in haar voorstellen tot grotere progressie èn naar kindertal èn naar loon. Het behoeft geen betoog, dat de K.A.B. met beleid en kracht zal blijven streven naar verdere verbete ring van de kinderbijslag. Hetzelfde kan gezegd worden met betrekking tot het vraagstuk van de gemeenteclassificatie. Uit het rapport van de S.E.R. aan de regering mag geconcludeerd worden, dat het verschil in loon tussen stad en platte land voor het grootste deel niet gerecht vaardigd wordt door goedkopere levens voorwaarden op het platteland. De rege ring moge hieruit de conclusie trekken, wet-Ouderdomsvoorziening, zo volle dig mogelijk gecompenseerd dient te worden. De Katholieke Arbeidersbeweging, zo ging spr. voort, heeft op de eerste plaats te streven naar de erkenning door de maatschappij van de ook voor de arbei der hoge persoonlijkheidsrechten. Dit doel vraagt in concrcto bet werkelijken van een wijd verbreide persoonlijke bezitsvorming. In de naaste toekomst zullen op het gebied van de medeverantwoordelijk heid het mededelen in de uiteinde- Hik,,' ondernemingsresultaten en het medebezit de belangrijkste werkzaam heden van de katholieke arbeidersbe weging behoren te liggen. Maar de middelen voor de persoonlijk heidsontwikkeling liggen niet alleen in het sociaal-economische vlak en onze eigen godsdienstig-zedelijke, opvoedkun dige en culturele activiteiten, aldus de heer Middelhuis, moeten eveneens op dit hoofdprobleem worden afgestemd. Spreker vroeg zich tenslotte af, of de K.A.B. op cultureel terrein wel voldoende haar positieve bijdrage levert en hij dacht daarbij aan onderwijsvernieuwing, de film, lectuurvoorziening en jeugdvor- ming. Als mocht blijken, dat K.A.B. en K.A.J. geen voldoende vat hebben op de leuf°' dan mag niet worden volstaan met hoofd schuddend daarover te jammeren, maar dient gezamenlijk naar middelen en we gen gezocht te worden om hierin te voor zien. Tegen de achtergrond van de tot be zinning dwingende verschijnselen, zoals het tragische proces van de toenemende geloofsafval en de geloofsverslapping, zal katholiek Nederland zich thans te vens moeten bezinnen op de vragen over sociale eendracht en politieke een- heid. Na deze rede werden nog enkele me dedelingen gedaan, o.a., dat de sugges ties en opmerkingen gedaan op een in Juli gehouden studie-bijeenkomst over de inwendige versterking van de K.A.B. en de moderne vorm van propaganda, bestudeerd zullen worden door een com- missie onder voorzitterschap vsn de heer *1. v. d. Akker. Het best#r nam in verwegings of een reorganisatie van het I.C.V. wen selijk moet worden geacht. Reorganisatie van het I.C.V. Het bestuur van het I.C.V. heeft zich voorgenomen de reorganisaitie door te voeren op tweëerlei plan: le zal de samenwerking met interna tionale groeperingen op confessionele, d-i. katholieke en christelijke groeperingen van volkshuisvesting en stedebouw be hartigen. Hulde aan de heer Middelhuis van zijn geboorteplaats De algemene beschouwingen over de rede van de voorzitter werden gister middag onderbroken, toen de burgemees ter van Haaksbergen, waar de heer Mid delhuis 5 Maart 1902 geboren werd, mr J. H- J. Eenhuis, het bestuur van de plaatselijke afdeling van de K.A.B. met de geestelijke adviseur, kapelaan W. A. Donders, de vergaderzaal binnentraden om de nieuwgekozen voorzitter van de K.A.B. te huldigen. Zowel de burgemeester als kapelaan Donders spraken tot de heer Middelhuis, die een fraaie oorkonde en een penteke ning van zijn geboortehuis ontving, waar voor hij, zeer getroffen, dankte. Vele telegrammen van gelukwens kwa men ook binnen. Het lidmaatschap van niet- practiserende katholieken De vergadering ging accoord met een voorstel van de Kath. Metaalbewerkers- bond om een commissie te benoemen, die de mogelijkheid zal onderzoeken om ook niet-practiserende katholieken als lid toe te laten. Eveneens zal een commissie worden benoemd op suggestie van „St Raphael" ter bestudering van de positie van de middelbare groep werknemers, die na 1945 ernstig in het gedrang is gekomen. dat" het mede t0t haar taak behoort met I op nauwere en meer rationele basis wor- spoed het overleg te beginnen teneinde den doorgevoerd^ de achterstand van het platteland teru. te brengen tot beter verantwoorde pro porties, dan thans het geval is, en zodoen de tot geleidelijke afschaffing van het ver schil te komen. Erkennende, dat uit rechtvaardig heidsoogpunt een huurverhoging van de vooroorlogse woningen onvermijde lijk is, staat de K.A.B. op het stand punt, dat de kosten hiervan voor de loon- en salaristrekkenden, en zeer zeker ook voor de trekkers van de sociale verzekeringswetten en de Nood- 2e zal het I.C.V- zijn secretariaat uit breiden en buiten zijn zetel een aantal vertegenwoordigers aanstellen in de ver schillende delen der wereld. Verwacht mag worden, dat de Nederlandse K.A.B. in dit verband voor het I.C.V. ook finan cieel zal doen wat hier mogelijk is. Voorts werd meegedeeld, dat het Ka tholiek Instituut voor de Volkshuisves ting gereorganiseerd zal worden. Het blijft gehandhaafd als katholieke centrale van woningbouwverenigingen en het nieuwe instituut ii de vorm van eer. stichting op te richten, zal de overige meer algemene belangen op het gebied Prof. Th. Heuss, -president van de West- duitse Bondsrepubliek, heeft Zondag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten in het voormalige concentratiekamp Berqen-Belsen een monument ter nage dachtenis van de 22.500 doden van het kamp, onthuld. Het monument bestaat uit een grote obelisk, geplaatst tegen een muur (als symbool van de Joodse .Klaagmuur"Het is voorzien van het opschrift .Aan de slachtoffers van de Nazi-tiranniein verscheidene talen. De 22.500 doden van Bergen-Belsen liggen nu begraven in 13 massa- en 11 afzon derlijke graven. Een overzicht tijdens de plechtigheid. De weigering van de grote meerderheid van de Saarbevolking 0111 liet Duitse parool van een boycot der verkiezingen op te volgen, beeft in politieke kringen in Bonn kennelijk een pijnlijke verrassing gewekt, aldus meldt de correspondent van het A.N.P. De partijen in Bonn, die zich en bloc achter de boycot-propaganda hadden gesteld, hadden een veel groter aantal /Duitse" stemmen (dus: onthoudingen!) verwacht. Nu dit tegenvifeT, gaan de commentaren van Duitse politici terug op hum oude stellingen: de uitslag van de verkiezing kan volgens hen ten aanzien van de werkelijke houding van de Saarbevolking niets bewijzen. Bondskanselier Adenauer heeft, zoals in een deel onzer editie van gisteren reeds werd gemeld, een van zijn woordvoerders laten verklaren, dat hij blijft weigeren de uitslag als een werkelijke uitdrukking van de wil der bevolking te erkennen. Een van zijn partijleiders, dr Schroeder, heeft daaraan toege voegd, dat „de dag zal komen, waarop het huidige minderheidsvotum een meerderheid zal worden." rïnj bereid is deel te nemen aan Frans- Duitse besprekingen over het Saargebied. Indien de Franse en Westduitse rege ringen overeenstemming zouden hebben bereikt over een Europeanisatie en er dientengevolge algemene verkiezingen in het Saargebied zouden worden uitge schreven, zouden alle oppositie-partijen en dagbladen hieraan mogen deelnemen aldus Hoffmann. In verscheidene kringen gelooft men dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, spoedig bondskanselier Adenauer zal verzoeken de afgebroken besprekingen over het Saargebied te her vatten. J~\EZER dagen is melding gemaakt 1/ van een ontgroeningsincident te Breda, waarbij toekomstige officie ren betrokken -waren. Ondanks het t er- zoek van de gouverneur der Koninklijke Militaire Academie om de ontgroening van de nieuwe cadetten zó te laten ver lopen, dat lichamelijk letsel uitgesloten zou zijn, werden zes cadetten bij deze traditionele plechtigheid gewond. Vier cadetten liepen bij een val een hersen schudding op. Een van hen moest in liet hospitaal worden opgenomen. Het vijfde slachtoffer kreeg een verwonding aan zijn hielpees, de zesde brak zijn arm. Men zou so zeggen, dat het raak is geweest. O.i. veel te raak! Niet vergeten 'mag worden, dat het hier jongelui be treft, die straks als officieren van het leger moeten optreden. En het komt ons helemaal niet overdreven voor, dat ouders van toekomstige dienstplichtigen met een zekere angst kennis nemen van deze hardhandige mentaliteit van hen, die straks de superieuren zijn van hun zonen onder de wapenen. Nu weten wij wel. dat de militaire dienst geen meisjes kostschool is. doch hardhandigheid als deze valt toch wel heel erg uit de hand. Daarbij mogen ,.onze jongens", die werkelijk niet voor hun pleizicr in dienst gaan. maar vaak onder grote persoon lijke offers hun vaderlandse plicht ver vullen. ongetwijfeld aanspraak maken op een behoorlijke behandeling. Over het algemeen zal het wel los lopen, al zijn lang niet alle officieren psychologen en is hun optreden niet steeds ..prettig zo min als van de „lagere goden". Al- lons, de Nederlandse burger zal daar- over niet te hard vallen. Dat er echter onder de toekomstige officieren elemen- ten huizen, die bij een ontgroening niet minder dan zes lichamelijke slachtoffers maken, kijk, dat zal de. ouders niet alles zins op hun gemak stellen ten opzichte van dit groene hout". De schuldigen zijn disciplinair ge straft en de militaire gouverneur zal voorlopig geen interne feesten van het korps bijwonen, zo werd gemeld. Eerlijk gezegd, hadden wij een straffer optre den 'verwacht in deze militaire sfeer. Want wij hebben nooit gehoord -dal een sergeant, b.v. omdat, de wolletjesnwt goéd zijn opgemaakt, als bewijs van zijn 'ontstemming van een recruten-kamer wegblijft ANALYST. T„ hot Nederlands Instituut voor Pre-enige medicijn wordt voorgeschreven ventieve cSkunde te Leiden heeft - - var gfsteren dr G. Fortuin, bcdnjfsarts bp de N.V. Philips in Eindhoven inde eerste zitting van de Europese werkconferentie over bedrijfsgeneeskunde gesproken over het aandeel van de huisdokter terugbrengen van het absenteïsme m bedrijf door ziekte der arbeiders. Op grond van een door spreker Dy uc Philips fabrieken ingesteld onderzoek, kwam hij tot de conclusie, dat het aan tal simulanten op elke duizend arbeiders niet groter is dan drie of vier. Wanneer het huidige hoge absenteïsme dus niet wordt veroorzaakt de simulan ten, dan moet volgens dr Fortuin de oorzaak zijn gelegen in een algemene verlaging van de maatstaven bij het be oordelen van al of niet geschiktheid voor arbeid. Een deel van de verantwoordelijkheid hiervoor, schreef spreker toe aan de huisartsen. Al le vaak worden arbeiders enkoio dagen naar buis gestuurd zonder dat nacht van Zaterdag op Zondag Is \D kaatste rakis bi) Magelang op Java het plaatsje r een bende van naar aangevallen a apcndc iieden. Bi) schatting 15 d dc assistcnt-wcdana deze aanval Sastrosudirjo met van Pakis, kinderen om het leven echtgenote en dri volgende gcvech- gebracht. Bu de aaa f dc mobleIc ten werden vier led Het is, volgens spreker, de macht van de medicijn, waarmee het door ziekte veroorzaakte absenteïsme kan worden bestreden Dr Fortuin achtte het stellen van een vlotte diagnose bij iedere ziekte noodzakelijk. De conferentie, die onder auspiciën staat van de Europese afdeling van de Wereldgezondheidsorganisatie, duurt tot 9 December. Teams uit Denemarken, Engeland, Finland, Nederland, Noorwe gen en Zweden wonen de conferentie bij, waaraan door de Internationale Arbeids organisatie medewerking wordt verleend. Alle Duitse partijen verkondigen de mening, dat de verkiezing niet volgens democratische beginselen heeft plaats ge had, daar de Duitsgezinde partijen elke propaganda of organisatie was ontzegd. Dat een kwart van de opgekomen kiezers hun stembiljetten ongeldig maakte, wordt door Duitse politici aangemerkt als een eclatant bewijs van de bestaande onvrij heid. Inmiddels verhelen al deze verklarin gen niet, dat de uitslagen voor de Duitse politici een ernstige tegenvaller zijn ge worden, die diegenen in Duitsland in het gelijk hebben gesteld, die bij voorbaat hadden gewaarschuwd tegen pogingen om de verkiezing voor het internationale fo rum het karakter van een volksstemming te geven. In de wandelgangen van de bondsdag' in Bonn richt zich de critiek voornamelijk op minister Jakob Kaiser, die als behartiger van „alduitse" zaken- de hoogste toon in de Saar-discussie heeft aangeslagen. Ook in verschillende bladen, komt de mening tot uiting, dat de Duitse politici een ernstige fout hebben gemaakt. Deze fout schijnt evenwel naar opvatting van de meeste Duitse waarnemers niet te zijn, dat men de drang naar een „Euro pese" status der Saarlanders zelf heeft onderschat, doch veeleer dat men de mo gelijkheid om zich propagandistisch tot de bevolking te richten heeft overschat. De Duitse commentaren hebben tof dusverre alle de vraag ontweken, hoe het Frans-Duitse gesprek over de toekomst van de Saar nu zal kunnen worden voort gezet. Hoop op Frans-Duits accoord Te Saarbrücken is de hoop, dat een FransDuitse oplossing van het Saar- vraagstuk kan worden gevonden door het toekennen van zelfbestuur aan het Saargebied in het kader van een Vere nigd Europa, gestegen. Premier Hoff mann heeft er daarom nogmaals de na druk op gelegd, dat hij er naar streeft Saarbrücken tot de hoofdstad van Europa te maken. Hij voegde hieraan toe, dat zijn christen-democratische rege. De Franse autoriteiten in. Indo-China hebben Maandagavond een volle.dige „nieuwsverduistering" van 24 uur betref fende de toestand van Nasam ingesteld. Zoals bekend, wordt deze vesting, die vooral van belang is door haar vliegveld, reeds meer dan een week door meer dan 20.000 soldaten van de Vietminh belegerd. De strijdkrachten van de Franse unie worden bevoorraad met vliegtuigen, die voor het eerst in de campagne op luch doelvuur stootten. Men vermoedt, dat üe „nieuwsverduistering" een bepaalde, ver rassende actie moet verbergen. De Franse minister van defen?ie.uf~n ven, heeft medegedeeld, dat van de 905.00 man die zich onder de Franse wapenen bevinden, er 210.000 in Indo-China zijn, dit is 115.000 meer dan in 1948. In E"™pa en Noord-Afrika bevinden zich man en in 66.000. Ex-koningin Elena van Italië, weduwe van wijlen koning Victor Emmanuel, is Maandag te Montpellier (Zuid-Frankrijk), ten grave gedragen. Zoals men weet, is zij Vrijdag jl. op 79-jarige leeftijd overleden. Twae ex-koningen, namelijk haar zoon, ex-koning Umberto, de laatste monarch van Italië, en ex-koning Faroek van Egypte stonden aan de groeve, alsmede een aan tal prinsen en prinsessen van vroegere hoven in Europa. De lijkkist, die bedekt was met de koninklijke Italiaanse vlag rood wit en groen, met het wapen van het Huis van Savoye werd bijgezet in het familiegraf van de vroegere lijfarts van de koningin, dr Paul Lamarque te Montpellier. Een zakje met Italiaanse aarde, dichtgebonden met een driekleurig Italiaans lint, was in de kist geplaatst. Robert Allen van de „New York Post" schrijft, dat de Ver. Staten in de komen de 20 dagen de eerste atomische artillerie granaat in de geschiedenis zullen laten a nd e re C overzeese 'gebeden afschieten. De proef zou in Nevada wor- 'den genomen met een 28cm-kanon. Gisterenmiddag heeft de politie te Pijnacker in een tot woning omgebouwde (Van onze correspondent) De heer Van Gils, die steendrukker is u-, in Tilburg, laat er zijn werk voor staan, Minstens voor een half jaar, maar net want zo t h„ z0-n buitenkansjs kan best een heel jaar worden, vertrekt kryg je maar eens rk ken wel geen de familie Van Gils uit Tilburg naar woord Ensels maar we zullen ons daar Hawaii, op uitnodiging van een mi lion- toch wp| redden M>n andere twaalf kin- nair, mr Ward, die deze reis aangeboden deren dje nog in Nederland zijn, zullen -- heeft als Kerstcadeau voor zijn pastoor, het wc, pen tydje zonder ons kunnen tramwagen aan de Vlie'ands"hw~g aldaar father John van Gils, de zoon van net sjejien>>_ een echtpaar levenloos aangetroffen. Ver- echtpaar Van Gils uit Tilburg, die zijn moedelijk zijn de man en de vrouw reeds ollders nu al vijf jaar lang niet gezien in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l., heeft. tengevolge van kolendampvergiftiging, om het leven gekomen, aldus deelde de politie ons mede. De man, de 28-jarige timmerman T. was sinds Vrijdag niet meer op zijn werk verschenen en toen kameraden zijn loon Zaterdag thuis wilden brengen en aan klopten, kregen zij geen gehoor. Later waarschuwde men de politie, die de wa gen gistermiddag heeft opengebroken. Behalve T., vonden zij ook zijn 22-jarige echtgenote N. J. de V. dood in de wagen Op 10 Januari van het volgende jaar vertrekken de beide ouders met dezelfde boot, als waarmee hun zoon destijds naar Amerika vertrokken is, namelijk met de „Noordam"- In New-York worden ze ontvangen door een familielid van de millionnair, die hen verder vergezellen zal tot San Francisco en vandaar gaat de reis verder naar Hawaii, waar zij bij de heer gaan logeren. ten weroen gewond. brigade gedood en one rechtbank te Maandag is voor een Southampton de 52-jarige uit Neder.and a '-omstige Amerika&n F. K- uit Bayoune CT-v Jersey) beschuldigd van moord op c 22-iarige Nederlander Th. Wildschut aan boord van de Britse tanker Ionise" toen deze zidh op de Rode z,ee b-Vónd. K. en Wildschut behoorden tot de b: panning van de tankboot. 7 "ens de openbare aanklager bemoeide Tc-h niet me1 de bemanning. Hij deel- oen hut met Wildschut en een andere "üe vorige maand, toen de tankboot i op de Rode Zee bevond, kwam een ;d van de bemanning de hut binnen om «en boek te lenen. Wildschut gelastte a verwijderen. Dit stond K. niet aan en er ontstond een geëcht. Later zocht K. Wildschut op 'en met een gaf K. zijn hutgenoot twee steken, schut bezweek aan zijn verwondinge De opvarende R. A. uit Amsterdam, degene die het boek kwam lenenver klaarde dat K. Wildschut een commu nis* had genoemd. Een andere °PYa.re"p e H. O. uit Amsterdam, zeide, dat ver dachte tegen hem had gezegd: „Die smerige communist schopte my eers verdachte had tegenover een Engelse inspecteur verklaard, dat Wildschut heir niet mocht. „Hij nam iedere gelegenheic te baat om tegen mij over de V.S. SPEr is nog niet hekend welke eis tegec K. is uitgesproJss*. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht bereikte de vorst in het Noorden van het land een nieuw dieptepunt. Op verschillende plaat sen vroor het 9 graden. In het Zuiden waar nog een matige Oostelijke wind bleef waaien, kwam 4 tot 6 graden vorst voor. Er komen nu echter belangrijke wijzi gingen in de algemene luchtdrukverdeling. Broek bij Joure Frieslandhad gisteren de primeur van de eerste hardrijderijen op de schaats voor mannen in dit seizoen. De wed strijden werden gehouden op on dergelopen landerijen. Voorste baan Zijlstra uit Bergum, achter- •t* bagn Metselaar uit Wieringen. Een uitloper van een hogedrukgebied bij Schotland, die zich van de Noordzee naar Zuid-Zweden uitstrekte, werd vanmorgen aangetast door een uit de omgeving van IJsland komende storing. Deze storing gaat vergezeld van een hoeveelheid min der koude lucht. Zij beweegt zich naar Zuid-Zweden en zal de wind in ons land naar richtingen tussen Noord en West doen draaien. Hierdoor zal minder koude lucht van de Noordzee ons land binnenstromen met het gevolg dat morgen in het gehele land dooi zal intreden. Daarbij zal ook enige regen vallen. Ten Oosten van IJsland voe ren krachtige Noordelijke winden echter weer nieuwe hoeveelheden koude lucht naar het Zuiden. Deze lucht zal in de komende dagen ook ons land bereiken en kan dan tot buien aanleiding geven. Nachts zal in deze lucht plaatselijk ,wser lichts vorst kunne* voorkom**. Volgens nadere berichten wordt het aantal slachtoffers te Albertynsville by Johannesburg geschat op meer dan 40 doden en 500 gewonden. Ongeveer 1-000 personen voor het grootste gedeelte blanken stonden voor het bureau van Ward de bloedtransfusiedienst in Johannesburg in de rij. gehoorgevend aan een oproep.. Op het IJsselmeer is het ijs al sterk en de scheepvaart ondervindt er reeds veel hinder van. Hoewel van bijna alle plaatsen langs de kust ijs gemeld wordt, komt het meesle ijs voor in de wijde omgeving van Marken en op het buiten-IJ. Zeer sterke motorschepen hebben de grootste moeite er door te komen. Voor de zeilvaart en voor schepen met hulpmotor is het on mogelijk nog te varen. Vier motorschepen, die gisteren te Schellingwoude binnenkwamen, hebben da hulp van een sleepboot moeten inroe pen, daar zij niet meer voor of achteruit konden. De Waal is de laatste dagen sterk ge stegen. In één etmaal kwam het water in Tiel 1 meter 5 centimeter hoger. Gis teren bereikte het de stand van 7 me ter 7 plus NAP. De gierpont Prinses Juliana moest uit de vaart wonden ge nomen. De veerdienst TielWamel wordt thans door twee boten met aangekop pelde ponten onderhouden. Ook de *acht4ienst wordt normaal uitgevoerd. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1