„Emigratie'-mogelijkheden binnen onze grenzen Oosterpolder zal velen kunnen herbergen Dreigende onenigheid tussen Eisenhower en Taft Muzikale kapper geeft „schaar- soloten beste 't Ging niet goed met de fabriek Geraffineerde brandstichting na anderhalf jaar opgehelderd SCHIP RAMT SPOORRRUG TE MAASTRICHT Vaandrig demonstreerde pistool Tamelijk koud en buiïg weer lDAGBLAD VOOR SCHIEDAM en OMSTREKEN Typisch muziek instrument ontdekt in kapperszaak J Woensdag 3 December 1952 WEERBERICHT Stichting van kleine landbouwbedrijven „kernen" en Oostduitsc S.E.D. „Kerstgratificatie vernederend'' Vijftig kloosters langs „IJzeren Gordijn" Jeugdige Britse soldaat spionneerde Grote mogelijkheden Zwaarste werk achter de rug Defensie-uitgaven blijven onveranderd Geen munitiebewaar- plaats in Halsteren Sclierpe critiek op benoeming van Durkin Ger de Roos ontdekte Amsterdammer met exclusief talent Stil protest van Weense vrouwen Tegen het vasthouden van krijgsgevangen en De Woerdense moord zaak Verdachten blijven in arrest Daders lichtten verzekering voor half millioen op Treinverkeer en scheepvaart gestremd En trof twee soldaten Vi „Brand! Brand!" Kardinaalskleding wordt vereenvoudigd Lagerliuislid stelt voor: Zeg 't Tito precies Weer een plaats geteisterd Noodweer in Z.-Afrika houdt aan Geluk kwam politie te hulp Ze wilden de rozen zien Lafhartige overval op Haagse dame H. Vader bidt liet Rozenhoedje voor JESSUP NEEMT ONTSLAG De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Donderdagavond, luidt: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Noordelijke wind. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Donderdag 4 December: Zon op 8.30 u„ onder 16.31 uur; Maan op 18.58 uur, onder 11.24 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „j In Arnhem heeft de hoofingenieur van de Zuiderzeewerken ir J. van de Wall diverse aspecten van de Oosterpolder behandeld, welke causerie grote belang stelling trok van de zijde der Gelderse industriëlen. Aanvankelijk is men van de gedachte uitgegaan, dat in deze polder, die 54.000 ba groot zal zijn en uit de beste land bouwgrond zal bestaan 100 bedrijven a 500 ha tot stand moeten worden gebracht, betgeen e<m bedrag van 400 millioen ®iste. Het staat echter vast, dat een der gelijke exploitatie nooit door een particu liere onderneming ter hand zal kunnen worden genomen. Vandaar dat de Staat de Zuiderzeewerken aan zich heeft ge trokken. Gezien de hoge kosten en lasten voor de Staat zou het rendement slechts anderhalf procent bedragen. Voor de Staat zijn er overwegingen te over om op de eerste plaats het bevol kingsoverschot op agrarisch gebied onder te brengen in de bedrijven, die in deze nieuwe polder kunnen worden gesticht. Er is hier een behoorlijke expansie-moge lijkheid voor de agrarische bevolking van ons land, al moest spr. opmerken, dat deze bij lange na nog niet voldoende zal zijn. Bovendien zijn er ook nog kleinere mo gelijkheden voor andere bedrijven. Inplaats van 100 staatsbedrijven a 500 HA wil men nu komen tot de inrichting van 2400 Jileinere landbouwbedrijven, het geen echter een kostenverhoging met zich meebrengt van 150 a 250 millioen. Het rente-percentage daalt dan beneden de 1 Bij deze indeling zullen grote be dragen moeten worden geinvesteerd voor de bouw van kerken, scholen en midden standswoningen. Er zullen bovendien landarbeiders moeten worden aangetrok ken, die moeten worden samengebracht in z.g. kernen. Spr. ging nu uitvoerig in op het vormen van deze kernen, welke te onderscheiden zijn in z.g.: a b en c-kernen. In de eerste zullen de agrarische bedrijven worden ge plaatst; in de tweede de bedrijven, die een verzorgende functie hebben en in de derde alle andere bedrijven uit een zeker ver zorgingsgebied. Men stelt zich voor in het nieuwe land een centrale stad in te richten, welke komt te liggen aan het grote midden-kanaal. Er zullen verder komen drie z.g. b-kernen; 35 a-kernen en rondom de hoofdstad, „Lelystad" genaamd worden tien kleinere kernen gegroepeerd. Deze kleinere kernen zullen ten hoogste duizend personen mogen bevatten. In de b-kernen is plaats voor de ves tiging van grote handelsbedrijven en kleine industriën. Het aantal inwoners van deze b-kernen wordt geschat op 4 a 5000. In de hoofdstad denkt men aan de vestiging van een H.B.S., Gymnasium, Kantongerecht, Landbouwschool en aard- appelverwerkende industrieën. Op deze manier krijgt men dus ook midden in Nederland een nieuwe industriële groepe ring. Wat het inwonertal van de c-kernen betreft, hierover lopen de meningen nog uiteen. Men denkt aan een aantal van 30 a 40.000. Het geheel kan zelfs oplopen tot een cijfer van 1 ziel per HA. Spr. wees er vervolgens op, dat het leven in deze polder ondenkbaar zou zijn zonder een goed net van wegen en kanalen. Er zal gelegenheid zijn tot beoefening van de zeilsport. Door het Kon. Meteorolo gisch Instituut is een onderzoek ingesteld. Dit heeft het resultaat opgeleverd, dat door de Zuiderzee-poldcr de gemiddelde windkracht in Harderwijk bijvoorbeeld met 2'/« zal teruglopen. Kampen daaren tegen ziet de gemiddelde regenval met 10V» toenemen. Het politieke bureau van de (door de communisten overheerste) Oostduitse socialistische eenheidspartij heeft de rode Oostduitse regering verzocht dit jaar geen kerstgratificaties uit te keren, daar deze „vernederend voor de arbeiders" zijn. In een over deze kwestie gepubli ceerde zelfcritiek noemt de partij het toekennen van dergelijke vergoedingen aan arbeiders in de genationaliseerde be drijven in de afgelopen jaren „een ver gissing". Het vorige jaar had de S.E.D. ook de kerstgratificaties willen afschaffen, maar zij zwichtte toen voor het verzet van de arbeiders. Dit jaar zal een bedrag van 80 millioen mark onder de arbeiders worden verdeeld, evenwel in de vorm van „bij zondere premies aan het einde van het jaar, bestemd voor arbeiders wier arbeidsprestaties en gedrag voorbeeldig zijn geweest". Pater Werenfried van Straaten O. Praem., leider van Oostpriesterhuip, is voornemens om binnen de kortst mogelij ke tijd met behulp van zijn organisatie vijftig kloosters te gaan bouwen langs ,.het ijzeren gordijn". De kloosters zullen de „geestelijke vooruitgeschoven posten tegen het communisme" zijn. Het mil lioenenkapitaal, voor dit plan vereist, zal geput worden uit de rijke bronnen der Christelijke charitas. Een 18-jarige Britse soldaat, Dewick geheten en lid van de „Liga van jonge communisten", is schuldig bevonden aan pogingen tot het uitleveren van geheime militaire gegevens aan de communisten. Hij werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld door een krijgsraad. Het vonnis moet nog door hogere militaire autoriteiten bevestigd worden. Dewick zeide op het moment van zijn arrestatie op weg te zijn geweest naar iemand, die hem weer met een andere persoon in verbinding zou stellen voor het doorgeven van geheime gegevens. Hij Was werkzaam op het bureau van de technische adjudant'van de tankschool te Bovington. Mogelijk heeft hij rapporten uit Korea gezien over tekortkomingen in de Centurion tank. Hij had ook toegang tot. gegevens over snelheden en andere capaciteiten van de verschillende mili taire voertuigen. Wat de primaire wegen betreft, opent zich de mogelijkheid van een grote ver bindingsweg van N.O. polder via do Oos terpolder met het Westen des lands met aftakkingen naar Utrecht en Alkmaar. De mogelijkheid nog een primaire weg van de Oosterpolder, direct aansluitend op Amsterdam, aan te leggen, wordt nog overwogen. De secundaire wegen zijn ge projecteerd overeenkomstig het provin ciale wegenplan en zullen de verbinding vormen tussen de b-kernen. De tertiaire wegen .'Ijgen dc- c-kernen aaneen. Tenslotte zijn er nog de polder wegen tussen de diverse boerderijen en kernen. De Oostpolder zal aan drie zijdeu door waterwegen worden omsloten. Er komt een groot kanaal plus een randka- naal, dat bevaarbaar is voor 600-tons- schepen. De scheepvaartverbindig met Harder wijk en Elburg gaat er, voor wat de tonnage betreft, niet op achteruit. Er komen twee toegangssluizen bij Lelystad en een nabij de Ketelmond. De boerderijen zullen in tegenstelling met die in de Wieringermeer, niet aan het water komen te liggen. Wanneer de polder zal zijn drooggevallen, dient er rekening mee ge houden te worden, dat men een eindeloze kriitTnï *rooste.loze oppervlakte te zien w A u0men bevolking zal dus aan het landschap grote aandacht hebben te ested™;°°„or doelmatige beplantingen langs kanalen en wegen zal men een af wisselend beeld moeten brengen in deze eindeloze polder. Spr. besprak vervolgens het recreatieve en klimatologische aspect van de polder. Van de meerdijk van de Oosterpolder is sinds in 1950 met de werkzaamheden werd begonnen, tot nu toe ongeveer zes en dertig kilometer „boven water". Men is misschien geneigd te zeggen, dat zes en dertig kilometer in drie jaar niet zo veel is, maar dan wordt vergeten, dat, behalve delen van de dijk, ook bouw putten voor sluis- en havenwerken zijn gemaakt. Het zwaarste werk is, naar het zich laat aanzien, thans achter de rug. In de komende drie jaar zal gewerkt worden aan het maken van verdere dijks- gedeelten tot een gezamenlijke lengte van circa vijftig kilometer. Als deze klaar zijn, is de gehele meerdijk gereed en kan worden begonnen met de droogmaling van de polder .Hiervoor is, naar wordt verwacht, een periode van ongeveer acht maanden nodig De Nederlandse regering heeft geen enkele verhoging van de defensie-uitgaven toegezegd en zjj is vast besloten zich krachtig tegen iedere verhoging boven de vastgestelde bedragen. te zullen blijven verzetten. Of een verlaging van de defensie-uit gaven in de bewapeningsperiode mogelijk zal zijn, betwijfelt de regering ten sterk ste, aldus deelt de minister van Buiten landse Zaken aan de Tweede Kamer mede. (Zoals bekendduurt de bewapenings periode vier jaar. In totaal zal ons land in deze jaren zes milliard gulden (of 1500 millioen per jaar) voor militaire doeleinden uittrekken. Red.). De burgemeester van Halsteren, mr Eikhuizen, deelde ons mede, dat thans het minutieuze onderzoek naar eventuele munitie te Halsteren definitief gestaakt is. Zoals nu officieel is vast komen te staan, is er van een grote geheime op slagplaats van munitie in het geheel geen sprake. Alle geruchten hieromtrent zijn van grond ontbloot, nu de mijnopruimings- dienst met een mijndetector de gemeente heeft afgezocht. Er kwam ongeveer twin tig kilo oude munitie voor de dag, zodat de moeite niet geheel vergeefs is ge weest. Zoals gemeld, is de democraat Martin Durkin dezer dagen benoemd tot toe komstig minister van arbeid in de repu blikeinse regering-Eisenhower. Robert raft een vurig republikein en een der opstellers van de zo omstreden Taft- Hartley wet, heeft ernstige critiek op deze benoeming uitgebracht. JJIij was, zei- de hij, geraadpleegd over de benoeming van kabinetsleden. „Hierbij heb ik een aantal aanbevelingen gedaan, maar niet om een man te benoemen, die steeds een partijganger van Truman is geweest, tegen de verkiezing van Eisenhower heeft geijverd en actief het herroepen van de wet-Taft-Hartley heeft voorge staan". Taft voegde hieraan toe: „Het is een belediging voor millioenen vakbondsleden en vakbondsleiders, die de moed hebben gehad de oproep van functionarissen als Durkin om op Stevenson te stemmen, in de wind te,slaan. Door deze benoeming blijven de millioenen democraten uit Noord en Zuid, die hun partij hebben verlaten om op Eisenhower te stemmen, zonder vertegenwoordiging. Thans im mers zijn hun bitterste tegenstanders in het kabinet vertegenwoordigd". Keuter tekent bij dit bericht aan, dat Taft's verklaring onmiddellijk de vraag heeft doen rijzen ^oe <je verhouding Taft-Eisenhower jn toekomst zal zijn. Bij de kiescampagne hebben de democra ten het steeds zo voorgesteld, dat gene raal Eisenhower „in de macht" van Taft was. Bijna algemeen werd verwacht, dat er uiteindelijk onenigheid tussen Eisen hower en zijn voornaamste partijganger, maar de berekening was» dat dit nog wel enige tijd zou duren en aanleiding zou vinden in kwesties van de buitenlandse politiek Niemand had gedacht, dat een binnenlandse aangelegenheid de steen des aanstoots zou worden en dat reeds vóór de ambtsaanvaarding van de president geschillen aan de dag zouden treden. (Van onze correspondent) Een muzikale kapper, die zijn klanten op dc maat van de muziek knipt en daarbij uit zijn schaar een rhythme „slaat" is een zeldzaam verschijnsel. Maar deze muzikale kapper is er! Hij heet H. Lefel,, woont aan de Heiligeweg te Am sterdam en lieeft 'n ex clusieve „klantenschaar", waaronder Toon Her mans en talrijke radio- artisten. Ger de Roos is de muzikale kapper ook op liet spoor gekomen met het gevolg dat hij Zaterdagavond aanstaan de in de K. R. O.- week-end Serenade voor de microfoon te beluiste ren zal zijn als knippende op de vrolijke tonen van „Abadaba honeymoon". De opname is al ge maakt en dat was een heel evenement. Ger de Roos ging „onder de muzikale schaar" en, na ettelijke repetities en ten- Ruim duizend Weense vrouwen, wier bloedverwanten nog steeds in Sovjetrussi- sche krijgsgevangenschap verkeren, trok ken Dinsdagavond zwijgend en met bran dende fakkels door het centrum van We nen, als een stil protest tegen deze thans reeds achtjarige afwezigheid van hun dierbaren. Zelfs toen de vrouwen het ge bouw passeerden, waarin de Sovjet-autori teiten zijn ondergebracht, volhardden zQ in hun zwijgend protest. Voordat de protestmars begon, had een „onbekende vrouw" een korte toespraak gehouden, waarin zij o.m. zeide: „Dit is geen politieke demonstratie. Wij willen slechts de herinnering levendig houden aan vele mannen, die binnenkort voor de achtste achtereen volgende maal het Kerstfeest niet op Oostenrijkse bodem zullen kunnen vieren". Duizenden toeschouwers hadden zich langs de weg, welke de stoet volgde, ge schaard. Vele vrouwen onder hen barst ten in tranen uit, toen zij de volgende tekst van een meegevoerde banier lazen: „Oude en zieke ouders zouden zo graag hun zonen nog eenmaal willen zien". Ger de Roos wordt op de maat van „Abadaba honeymoon" geknipt. slotte de definitieve opname, was zijn haardos flink gemillimeterd. Van daar dat hij op een gegeven moment uitriep„nu moet de opname goed zijn, want ik heb geen haar meer over". Hij was overigens niet het enige slacht offer. De klarinettist Ben de Gooyer werd ook op de maat van de „lioney- moon-song" geknipt en zijn haardos werd eveneens danig gekort. Voordat de opname er was moest nogal het een en ander geregeld worden. De instru menten van het Orkest zonder Naam overstemden eerst de schaar, er werd met microfonen gelaveerd, de kapper liet zijn schaar enkele malen tegen de microfoon stoten, maar na veel zwoegen was dc opname toch in kannen en kruiken. „Ik knip al twintig jaai op de muziek vertelde de kapper, maar het liefst op vrolijke melodieën. Dat werkt vlotter". De radio-luisteraars zullen Zaterdagavond van zijn talenten kunnen genieten en deze talenten zijn waarlijk niet gering; hij geeft zelfs een „schaar-solo" ten beste Op 27 November j.l. had de rechter commissaris te Utrecht termen aanwezig gevonden de twee verdachten in de zaak van de moord op de Woerdense politie agent in bewaring te stellen. Deze in bewaringstelling gold voor zes dagen. Gistermorgen heeft de Utrechtse recht bank een bevel tot gevangenhouding ver leend voor een termijn van 30 dagen. Het betreft hier, zoals bekend, de 31-jarige D. van H., werkzaam op de gemeente secretarie te Oudewater en de 36-jarige Woerdense plaatwerker K. V. Gistermiddag tegen half zes is het 342 ton metende schip „Hendie" tegen dc spoorbrug over de Maas te Maastricht in e Jn Maastrieht-Lanaeken-Hasselt geva ren. Het schip is na de aanvaring dwars voor de doorvaart van de brug komen ie liggen en in zinkende toestand geraakt. Aangezien het onwrikbaar vast lag, was er geen scheepvaart mogelijk naar en van het Zuiden. Ook dc treinenloop op het traject Maas trichtLanaekenHasselt werd voorlopig stop gezet. De N. S. hebben het treinver keer over de brug namelijk doen staken, omdat door dc duisternis eventuele schade aan de brug niet kon worden vastgesteld. Het vervoer van de reizigers geschiedt zolang met autobussen. De Hendie" is eigendom van schipper Broekhuis en was met 200 ton platen ijzer op weg van Charleroi naar do Ruhr. i •s Avonds omstreeks half twaalf kon het j schip worden vlot getrokken. Aanvanke lijk probeeide men het met zeven kleine sleepboten. Toen bleek, dat dit niet zou lukken, kwamen Gr twee jrotcre en viör kleine sleepboten aan te pas. Het lek gestoten schip is naar de Wil- helmdnakade gesleept, waar de lading ijzer wordt overgeladen in 'n ander schip. Door de aanvaring is een noodpijler van de brug vrij ernstig beschadigd; het z.g.n. remmingwerk is totaal vernield. Van morgen is het scheepvaartverkeer hervat. De politic te Enschedé is overgegaan tot de arrestatie van drie personen, de 44-jarige J. van der H„ indertijd verte genwoordiger, de 36-jarige D. S„ en de 34-jarige schilder G. J. T-, die ervan ver dacht worden het vorige jaar brand te hebben gesticht in de machinefabriek Oost-Nederland aan de Slankweg te Enschedé en de daarbij behorende villa. Hoewel de politie reeds lang het vermoe. den had, dat er bij de brand, die op 16 Mei 1951 heeft gewoed, opzet in het spel was, heeft zij eerst in de afgelopen maanden de bewijzen daarvoor in han den gekregen. Het blijkt, dat men hier met een van kro°tste en meest geraffineerde brand, stichtingen van de laatste tijd te doen heeft, aldus deelde de politie ons mee. De brandstichters incasseerden een be drag van een half millioen gulden aan verzekeringsgelden. De schilder was onder druk gezet, om mee te helpen de brand te stichten. Hü heeft daarvoor een bedrag van 2000 ontvangen. Het plan is verleden jaar gesmeed, toen de fabriek na een faillissement opnieuw in financiële moeilijkheden geraakte. Er werden verzekeringen afgesloten tot een bedrag van bijna ƒ930.000. De brandstichting werd zorgvuldig voorbereid. Eind April trad bij de fa- bnek een 34-jarige schilder G- J- T. in (Van onze correspondent) Op een soldatcnkamer in dc Frederik Dendrikkazerne te Venlo zijn gisteren middag twee jonge soldaten, die enkele teeken geleden voor de eerste oefening Onder de wapenen waren gekomen, ge- boffen door twee schoten uit een pistool, dat liun door een vaandrig gedemon streerd wérd- Vaandrig Van M. had op de kamer een P;stool overgenomen van de vaandrig, d-e piketdienst had. De op de kamer aan wezige soldaten vroegen hem, hun het ''■'apen te demonstreren. De vaandrig dsed dit en heeft daarbij per ongeluk de ekker van het pistool aangeraakt, dat iaden was, maar niet veilig stond. Er gingen twee schoten af. Eén der mgels trof de 21-jarige soldaat H. uit ""meren, die ernstig aan de rug werd 8ewond. De eveneens 21-jarige soldaat H. uit Venlo werd in het onderbeen getrof fen. Beiden moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De toestand van soldaat H. uit Someren is ernstig, of schoon er geen levensgevaar aanwezig is Op 'n veld, afgezet met prikkel draad „luchten" de gevangenen uit de Thompson's Falls ge vangenis in Kenya. Het zijn Kikoejoe's, die gevangen zijn genomen, verdacht van Man Mau-activvteit. Het bouwwerk rechts op de achtergrond, ver bergt een galg, één van de executie-middelen voor de Mau Mau-mannen. op de houten wand en enkele seconden later stond de houtwol in lichter laaie. De schilder riep „Brand! Brand!" en op dat ogenblik ontstak S. de voorraad met olie en benzine overgoten houtwol op de zolder van de villa. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse, maar kon tegen de laaiende vuur zee niets uitrichten. Bij de politie ontstond onmiddellijk arg waan, maar zij moest voorlopig genoegen nemen met de verklaringen van T. Zij vond het echter bijzonder merkwaardig dat de brand in de villa en in de fabriek gelijktijdig was ontstaan, omdat juist op de plaats, waar de schilder werkte de fa briek en de villa niet aan elkaar grensden Mede doordat over grote afstand Drand- slangen moesten worden uitgelegd het geen geruime tijd vergde, kon er pra'ctisch mets worden gered. De schade werd door de experts on 400.000 vastgesteld. Daarbij was de be drijfsschade inbegrepen. De inboedel van S. was totaal verloren gegaan. Hiervocr de verzekerde som zou ontvangen, maar 100 ()00 uitbetaald, zodat de twee tenslotte heeft hij slechts ƒ2000 gekre- I1" een hall millioen gulden gen. I i ^gsfelden ontvingen. Direct voordeel leverde dat niet bepaald op, want Op Pinkstermaandag verleden jaar be- een groot gedeelte van het geld moest al gaven S. en Van der H. zich in de fa- j dadelijk aan lonen worden uitbetaald" Een briek, die gevestigd was in een oude j andere grote schuldeiser was de bank, ciie houten manege. In de fabriek bevonden 00^ een deel van het geld kreeg, zich grote hoeveelheden houtwol- De twee mannen verspreidden deze over de zolder van de villa en van de fabriek. Daarna overgoten zij de houtwol met benzine en olie. De Woensdag daarop werd de brand gesticht, nadat het per soneel de fabriek had verlaten. De schilder kreeg de opdracht een hou. ten wand af te branden. In deze wand bevonden zich kieren en direct er achter was de houtwol opgestapeld. Terwijl de schilder met zijn werk begon, begaf S. zich naar de villa. T. richtte de brander dienst. Hij moest de fabriek van buiten schilderen. T. begon met zijn werk en S. en Van der H. begonnen reeds spoedig druk op hem uit te oefenen. Zij schil derden de man grote toekomsvisioenen voor, als hij maar even de brander op een bepaald punt zou willen richten en dan verder zou zwijgen. De schilder is voor - de verleiding bezweken. Een vast bedrag heeft men tegenover de man nooit genoemd. Er is sprake geweest dat hij een", twee, ja zelfs vier procent van Naar Reuter uit Vaticaanstad meldt, heeft de H. Vader nieuwe regelingen vast gesteld met betrekking tot de kleding der kardinalen. Daarin wordt bepaald: 1. Dat de sleep van de kardinaalstoga komt te vervallen; 2. dat de lengte van de sleep van de kardinaalsmantel (thans 7 meter) tot de helft zal worden gereduceerd; 3. dat de kardinaalstoga van wol (in plaats van zijde) zal worden vervaardigd. Kardinalen, die reeds een zijden toga hebben, mogen die echter blijven dragen. In het Britse lagerhuis heeft Maandag het conservatieve lid Teeling verklaard, dat bij vele lagerhuisleden van alle par tijen krachtige bezwaren bestaan tegen de wijze waarop maarschalk Tito „alle chris telijke geloofsgemeenschappen in Zuid- Slavië" behandelt. Hij stelde voor, dat een deputatie van lagerhuisleden de maar schalk bij diens komende bezoek aan Engeland „precies zou uitleggen, hoe zij hierover denken". Minister Eden verklaarde hierop, dat de regering bij de mening bleef, dat het zowel voor Zuid-Slavië als voor Groot- Brittannië nuttig zou zijn, als de weder zijdse betrekkingen bleven verbeteren. Weer Is een Znid-Afrikaanse plaats, ditmaal Paynevllle, door een wervelwind geteisterd. De meeste gebouwen in het getroffen gebied zijn met de grond gelijk gemaakt of zwaar beschadigd. Tot nu toe zijn er dertien doden vier volwassenen en negen kinderen geteld en ongeveer tweehonderd gewonden. Vijf en dertig van hen verkeren in ernstige toestand. Alleen in Payneville al zijn 2000 inboor lingen dakloos geworden. Aan het einde van het vorig jaar werd begonnen met de bouw van een nieuwe fabriek. Maar toen ter gelegenheid van de opening van de nieuwe fabriek in het atgelopen voorjaar een receptie w cd ge houden, doken opnieuw geruchten op, dat de brand was aangestoken. De schilder werd gearresteerd, maar na enkele dagen op vrije voeten gesteld. Nog steeds ont brak elk bewijs. Toen kwam het geluk de politie te hulp. Bij de naamloze vennoot schap G. Dikkers en Co te Hengelo waren materialen gestolen en het kwam de poli tie ter ore. dat deze gekocht waren door v. d. H. Deze werd op grond hiervan ge arresteerd en de politie bleek toen te doen te hebben met een man. die moreel volko- men was ingestort, temeer omdat het fail lissement van de nieuwe fabriek inmiddels I was uitgesproken. V. d. H. bekende de brand in de fabriek te hebben gesticht te zamen met S. en de schilder. Op 20 Octo- j ber jl. arresteerde de politie daarop S., die zich inmiddels in Leidschendam had gevestigd en zich uit de machinefabriek i „Oost Nederland" had teruggetrokken en I nu koopman was. Aan de hand van de mededelingen van een bedrijfsleider, L. W. uit Glanerbiue die aan de schilder enkele bedragen had gegeven voor zijn aandeel in de brand kon de politie verder gaan speuren, s' heeft nog steeds niet bekend, maar de verklaringen van de andere verdaihten hebben zijn rol, volgens de politie, vol komen duidelijk gemaakt. Hij is. evenais de schilder en v. d. H., naar het huis van bewaring te Almelo overgebracht. De bedrijfsleider is op vrije voeten ge steld, omdat hij alleen maar van de plan- nen op de hoogte was. Gistermiddag omstreeks twee uur ver voegden zich twee jongelui van ongeveer twintig jaar aan een perceel in de Maars- bergenstraat in Den Haag. Aan dc be woonster, mevr. v. d. B. stelden zjj de vraag, of zjj even in de achtertuin de in het voorjaar geleverde rozenstruiken mochten zien. Mevrouw liet hen binnen en begeleidde hen naar de achtertuin. Ver volgens vroegen zij, in de achterkamer teruggekomen, belangstellend naar hees ters,- die zjj ook wilde bestellen. Op een gegeven moment, toen mevr. v. d. B. de mannen even de rug had toegekeerd, wer den haar waarschijnlijk met een gum mistok enkele harde klappen op hel hoofd gegeven. Het slachtoffer werd hier na in een kast in de gang opgesloten. Even later werd zij er weer uitgehaald, waarop de jongemannen vroegen waar zich het geld bevond. Zij stopten de dame daarop een prop in de mond en bonden haar nog een doek om de mond. In een laken gewikkeld werd mevr. v. d. B. we derom in de gangkast opgesloten. Om streeks half vier kwam een bij haar inwo nende student thuis, die haar uit de be narde positie bevrijdde. Uit de woning worden een radio, een reisklokje en een damesbeurs met f 4.— vermist. Op 8 December, feest van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, zal Z. H. de Paus in Zijn particuliere kapel van het Vaticaan tezamen mei en kele Italiaanse arbeiders en jonge ren de Rozenkrans voorbidden voor Radio Vaticana. De uitzending be gint om 18.45 uur op de golfleng ten van 50, 41. 31 en 25 meter. De uitzending wordt door de Italiaanse radio op de golflengten 31 en 49 meter gerelayeerd, alsmede op alle Italiaanse middengolven. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algelopen nacht passeerde het front van een depressie die vanmorgen boven Zuid-Zweden lag met regen en sneeuw I ons land. Met het front drong minder koude lucht van de Noordzee Nederland binnen, zodat de temperatuur reeds ge durende de nacht in vrijwel het gehele land tot boven het vriespunt steeg. Aan gezien de grond nog zeer koud was k wa in een Noordelijke luchtstroming waarin enkele buien voorkomen. Tijdens opkla ringen kan de temperatuur 's nachts weer tot iets beneden het vriespunt dalen. Overdag stijgt het kwik echter tot enkele graden boven nul. Truman's reizende ambassadeur, Jessup, zal 19 Januari a.s. een dag voor de inhul- diging van generaal Eisenhower, als de men op uitgebreide schaal zeer gladde "u UWI Patient der Ver. Staten, ontslag wegen voor. Ons land bl^ft e*ig. regering*»!*,*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1