Premier Pinay zet alles op alles Hij wil de handen volledig vrij hebben Nederland wil misverstanden met Indonesië uit de weg ruimen Bij verkopen wordt het rotatie systeem toegepast Auto's gaan minder „pingelen Henric van Veldekeplein blijft als vanouds HET ABSOLUTE NULPUNT BIJNA BEREIKT Spoedig hervatting van Frans- Duitse Saarbesprekingen? NAMIDDAGMISSEN OOK OP WERKDAGEN LIMBURG WIL INDUSTRIËLE MOGELIJKHEDEN UITBUITEN Leven zonder spijs of drank? Verpleegsters die tweemaal t.b.e. krijgen A'damse raad behandelt tijnnelplannen Prijsvraag over het England-Spiel Regering zal militaire missie niet terugroepen Deze maand nog belere benzine Maastrichtse gemeenteraad wil geen veranderingen B.P.M. schonk installaties aan Kamerlingh On nes-laboratorium Zowel Parijs als Bonn bereid, mits.... Voor Frankrijk toegestaan WOENSDAG 3 DECEMBER 1952 PAGINA 4 Nieuw beweerd geval Op 21 Januari a.s.: Vooruitstrevend P. v. d. A.-lid wit helicopterstation in binnenstad Ambonese kwestie Amerikaanse strategische rubbervoorraden BRITS OVERSCHOT IN E.B.U. IN NOVEMBER Goud- en dollarreserves sterling- gebied met 128 millioen versterkt DR HIRSCHFELD OVER ONZE BETALINGSPOSITIE Gezonde wisselwerking w: De nieuwe installaties Nieuwe concertzaal WISSELING VOORZITTER. SCHAP NED. PADVINDERS- RAAD IN- EN UITVOERPR1JZEN DAALDEN VERDER IN SEPTEMBER RIJKSPOSTSPAARBANK IN NOVEMBER WAGENINGEN ONTVANGT DE K. S. D. (Telejonisch van onze correspondent PARIJS, Woensdagmorgen. Premier Pinay heeft voor de Kamer de vertrouwenskwestie gesteld in de constitutionele vorm, hetgeen wil zeggen dat de nationale vergadering zich Donderdagavond er over zal moeten uitspreken of ze de regering-Pinay wil behouden of niet. Pinay plaatst dus liet doorslaggevend debat op het terrein der ranse financiën. Toen hij acht maanden geleden aan het bewind kw; irri, is direct al dc verdediging van dc franc een van zijn vioornaamste oogmerken geweest; hij heeft verdere inflatie weten te voorkomen, dc grote goudlening, toen bij de Franse bank aangegaan om in de onmiddellijke noodtoestand te voorzien, nagenoeg geheel terugbetaald in de prijsstijgingen gertopt, maar voor de verdere sanering is een budget nodig met straffe bezuinigingen, dat tijdig in het staatsblad zal dienen te verschijnen om de nodige belangrijke hervormingen te kunnen invoeren. Zijn tegenstanders hebben een soort van gnerilla-oorlog ondernomen om de rege ring, onverschillig op welk punt ook, het leven onzeker te maken. Aan dat schade lijke crisis-klimaat heeft Pinay nu 'n einde willen maken. In een vlotte afwerking van de begroting werd hij telkens weer ge hinderd door de financiële commissie cn de kamer, die herhaaldelijk gedeelten der jbegroting terugzonden om de regering te .dwingen, toch bepaalde posten te verho gen. Gisterochtend nam de kamer met zeei grote meerderheid van stemmen een voor tstel in behandeling tot verhoging van de 'uitkeringen aan de oud-strijders. Dit, ter- 5Wijl de regering met nadruk had gevraagd Ujiermede te wachten tot na de behande- Sng van de middelen, opdat dan kon wor den bezien of er nog geld voor beschik- JSaar bleef. Aangezien zich onder de oud- Js'trijders ieden bevinden van alle partijen, temden deze dan ook, op de M-R.P- cn de roepen onafhankeli.jken na, alle voor on middellijke behandeling. Premier Pinay wil echter trachten te ^Volbrengen wat de Assemblee tot nu toe aag nooit heeft kunnen doen, namelijk de begroting op tijd gereed te maken. Daar om is reeds thans de wet op de middelen ngediend, hetgeen nog nimmer so vroeg December heeft plaats gehad. Het vo- jaar werd de begroting in haar geheel in Jnni afgewerkt. Pinay stelde daarom de vertrouwens kwestie op een onmiddellijke behandeling der financiële voorstellen; hij wil 't debai jjdus indelen, dat vóór a.s. Dinsdag de 'gemene beschouwingen zijn afgewerkt. Hij kondigde aan, dat hij dan Dinsdag 'vertrouwenskwestie opnieuw zou stel en voor de behandeling der verschillende fttkelen. Pinay heeft dus zelf het punt. zaarop de regering kan vallen, gekozen, iamelijk zijn politiek beleid van finan cieel en economisch herstel. In de parlementaire kringen heeft dat zekere spanning veroorzaakt, want als uien de groepen bij elkaar telt, die een verandering van de regering wensen, dan komt men tot een cijfer, dat er voor Pinav al zeer slecht uit ziet. Maar de j-, oppositie is uitermate verdeeld en de v verhoudingen tussen de parlementaire groepen is wel zodanig, dat niemand ziet hoe een andere dan de bestaande regering gevormd zou kunnen worden. Verwacht mag worden, dat tijdig za] worden ingezien welk gevaar op dit ogen blik in een lange en moeilijk oplosbare crisis zou zijn gelegen. De premier be schikt bovendien nog over een aantal ar gumenten, die op de Assemblée indruk kunnen maken en haar tot nadenken kun nen brengen. Ongetwijfeld zal de premier de bereikte resultaten ontvouwen over de Assemblée heen voor de publieke opinie, die hem enkele getroffen belanghebbenden uitge zonderd, getrouw is gebleven. Pinay stelt de eis, zijn politiek in haar geheel te kunnen voortzetten. Hij wenst niet te mar chanderen. Dat is geen koppigheid, maar eenvoudig be' inzicht dat zijn financiële politiek op de goede weg is. In India zou een 17-jarig meisje, Dha- malaksjmi geheten, sinds Mei van dit jaar geen spijs of drank tot zich genomen heb ben, geheel normaal kunnen werken, zon der tekenen van vermoeidheid te vertonen en zonder aan gewicht te verliezen. Af cn toe duiken berichten over dit soort gevallen op. In het bovenbedoelde gevai zou een rechter van het hoge gerechts hof van Madras (India) alle feiten bestu deerd hebben en zelf geconcludeerd heb ben, dat hier van „vayoe karsjina" (van de lucht leven) sprake zou zijn, waarvan sagen en Hindoeboeken in India gewagen. Daar berichten als deze in concreto geen overtuigende waarde hebben, zo lang niet gebleken is, dat de waarheid ervan door degelijke wetenschappelijke controle is bevestigd (het rechterschap op zich is na tuurlijk geen waarborg daarvoor) doet men goed voorlopig aan te nemen, dat men nog altijd natuurlijkerwijze „niet van de lucht kan leven". Het Katholieke Tweede-Kamerlid Mol heeft in een reeks van schriftelijke vra gen de vinger gelegd op een wondeplek in de sociale verzorging van de verpleeg sters. De omstandigheid namelijk, dat dG op zich zelve toe te juichen regeling, waarbij de tuberculose-infectie van ver pleegsters en leerling-verpleegsters wordt erkend als beroepsziekte in de zin der Ongevallenwet, in vele gevallen leidt tot beslissingen, welke voor de betrokkenen zeer nadelig zijn, omdat de meeste pri maire infecties worden verkregen in de periode, dat zij als leerling werkzaam zijn op een lage salarisbasis. Acht dc minister het juist, zo vraagt de heer Mol, dat door toepassing van art. 7 lste lid, van de Ongevallenwet dit lecr- lingcnsalaris de basis bljjty voor de uit kering krachtens de Ongevallenwet, in dien de verpleegster in een latere functie, werkzaam op een beduidend hoger sala ris, door een recidief der primaire infectie opnieuw voor uitkering krachtens de On gevallenwet in aanmerking komt? Acht de minister het niet betreurens waardig en in flagrante tegenstelling met het begrip van sociale zekerheid, dat een verpleegster in de gegeven omstandighe den op liefdadigheid is aangewezen? Daarom vraagt de heer Mol dan ook tenslotte of de minister bereid is op korte termijn te bevorderen, dat art. 7, lste lid, wordt gewijzigd in die zin, dat een nieuw optreden van tuberculose bij reeds tevo ren als beroepsziekte erkende, doch gene zen verklaarde tuberculosegevallen bij verpleegsters niet als recidief, maar als nieuwe infectie wordt beschouwd. In Noorwegen Is een munitiefabriek in aanbouw, die geheel in het inwendige van een berg wordt ondergebracht en al dus, naar men verwacht, bestand zai zijn tegen de atoombom. Ook het lossen van grondstoffen en het laden van afgewerkte producten zal in bomvrije havens in de berg geschieden. Post voor Korcavrijwilligcrs. Post voor de militairen, die Dinsdag naar Korea zijn vertrokken, moet uiterlijk op 4, 8, 11 en 18 December a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt luiden; rang, naam, voorletters, legernummer, 14e aanvullingsdetache- ment NDVN op uitreis naar Korea, Am- sterdam-Schiphol-militair De naam van schip en tussenhavens mag NIET worden vermeld. Op 21 .Januari a.s. zullen in de Amster damse raad dc plannen voor de IJtunnel worden behandeld. Dit heeft de wethou der voor publieke werken, de heer J. J. van der Velde gisteravond tüdens de ne- grotingsdehatten in de raad medegedeeld. Het was de laatste maal. dat de wet houder zijn '•egrotings-onderdeel verde digde. want in verband met het binnen kort bereiken van de 65-ie.rige leeftijd zal de heer J. J. van der Velde met pensioen gaan. In dezelfde vergadering bepleitte he. „vooruitstrevende" P. v. d. A.-raadslid Van de Bergh de inrichting van een heli- coptersstation in de stad. De wethouder repliceerde, dat de ontwikkeling van de helicopters nog te onzeker is om nu reeds concrete plannen te rechtvaardigen. Voor een station in de binnenstad zal wel nim mer de nodige accomodatie kunnen wei den geboden. Do heer W. F. van Eekelen, psycholo gisch candidaat aan de Gemeente-univer. siteit te Amsterdam, heeft de eerste prijs gewonnen in de prijsvraag over het England-Spiel, die uit de faculteit der politieke en sociale wetenschappen van In Februari 1846 besloot de N.v. iie deze universiteit was uitgeschreven. Hem j Bataafsche Petroleum Maatschappij one De Nederlandse houding ten opzichte van de in Indonesië plaatsgrijpende ont wikkelingen en van de daaruit voortko mende moeilijkheden tussen de beide lan den, heeft zich gekenmerkt door een grote mate van geduld tegenover Indonesische negatie van delen der tot stand gekomen overeenkomsten en tegenover ongemoti veerd wantrouwen en onvriendelijke brlie- gening. Tezelfder tijd bestond de wens om een samenstel van formele waarbor gen der Nederlandse belangen in en b(j Indonesië te handhaven, welke houding, zij het ten onrechte, prikkelend werkte op het Indonesische gevoel van zelfstandig heid, aldus deelt de minister van Buiten landse Zaken aan de Tweede Kamer mede. Het verlangen van formele waarborgen voor wederzijdse belangen, heeft voor In donesië helaas de betekenis gekregen van een nadrukkelijke uiting van twijfel aan het vermogen van de Indonesische staat om de binnen zijn territoir gevestigde Nederlandse belangen te beschermen op een wijze, zoals deze in beschaafde staten gebruikelijk is en de wil om aan deze be langen volledig recht te doen wederva ren. De regering acht het een belangrijke taaie om te trachten deze en soortgelijke misverstanden bij een hervatting der be sprekingen met Indonesië uit de weg te ruimen. De regering heeft de debatten in het In donesische parlement betreffende het be leid van de Indonesische minister van de fensie voor zover betrekking hebbende op de werkzaamheid van de Nederlandse mi litaire missie nauwlettend en het zij erkend niet zonder wrevel gevolgd. Niettemin meent de regering na gron dige overweging van deze kwestie, de vraag van verschillende leden, of zij het ogenblik niet gekomen acht om de Nederlandse militaire missie uit Indo nesië terug te roepen, ontkennend te moeien beantwoorden. De regering heeft geen reden om aan te nemen, dat de arbeid van de Nederlandse militaire missie door de Indonesische regering niet langer op prijs wordt gesteld. De regering verschilt van mening met de vele leden, die stellen, dat het pro bleem der tijdelijk in Nederland verblij vende Ambonese cx-KNIL-militairen slechts door Indonesië daadwerkelijk tot volledige oplossing kan worden gebracht. Het lijdt voor de regering geen twijfel, dat de oplossing van het probleem der Ambonese gezinnen, die tijdelijk onderdak in Nederland hebben gevonden, ligt in hun terugkeer naar Indonesië. Dit doel is echter slechts bereikbaar, indien betrok kenen tot het inzicht geraken, dat voor henzelf geen betere oplossing denkbaar is. Voorts is op dit punt èen goede samen werking tussen de Nederlandse en de Indonesische overheden een conditio sine qua non voor het welslagen. Het overwinnen van de thans bij de hier te lande verblijvende Ambonezen waarneembare psychische weerstand tegen terugkeer naar Indonesië is wellicht de belangrijkste en tegelijk moeilijkst te ver vullen voorwaarde voor een oplossing van het probleem. Nochtans meent de rege ring de hoop in dit opzicht niet te behoe ven op te geven. Advertentie. ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! LEVERT CO AMSTERDAM Bij haar verkopen van rubber uit de strategische voorraden past de Ameri kaanse regering tegenwoordig een rota tie-programma toe, dat hieruit bestaat, dat elite verkoop van een hoeveelheid rubber vergezeld dient te gaan van een gelijktijdige aankoop van eenzelfde hoe veelheid. Voor de vervanging worden 30 dagen toegestaan, te rekenen na de dag van aflevering uit de pakhuizen. Er zijn drie mogelijkheden: 1) Een Amerikaanse rubberfabrikant, die zelf aankoopagenten in rubberproducerende landen heeft kan partijtjes van de re gering kopen en door andere vervangen. 2) De regering kan uit haar voorraad aan een fabrikant verkopen en op de rubbermarkt een gelijke hoeveelheid aankopen en 3) Een fabrikant kan een transactie sluiten met een beroepsrub- berhandelaar voor verkoop van rege ringsrubber en vervanging daarvan door een andere partij. Tot dusverre heeft dit stelsel tot bevrediging van handelaren en fabrikanten gewerkt. Indonesische deskundigen te Washing ton zijn van mening, dat de regering niet zulk een zorgvuldige vervangings- politiek zou volgen, wanneer het in haar bedoeling lag de gevoelige wereldmarkt voor rubber te drukken. In dat laatste geval zou zij eenvoudig uit de voorraden verkopen, en de markt naar het tijdstip Het Engelse ministerie van financiën heeft Dinsdag bekend gemaakt dat het sterlinggebied in November een goud- cn d'oliaroverschoit had van 128 millioen. De goud- en doUarrcserves waren op 30 November 1.895.000.000 dollar gróót. Uit de voorlopige cijfers over November blijkt, dat Engeland in deze maand in de Europese Betalings Unie een overschot bereikte van 39,1 millioen of 109 mil lioen, vergeleken met 34.2 millioen over October. Van het November-surplus zal 30.5 millioen worden afgerekend in goud. Naar aanleiding van hot, bericht dat binnenkort het octaangetal van de ben zine tot 74— 76 zal worden verhoogd, deelt, de K.N.A.C. mede dat deze betere benzine tegen het einde van deze maand aan de pompen verkrijgbaar zal zijn. Zulks houdt onder meer verband met de distributie aan de pomphouders, het geen naar wordt aangenomen twee a drie weken zal duren. De veel gestelde vraag welke bete kenis aan het octaangetal moet worden toegekend, kan in het algemeen worden beantwoord met de mededeling, dat het octaangetal van motorbrandstof een vergelijkingscvjfer is, waarmede de klop vastheid wordt aangegeven. Tot nu toe was het oclaangctal van de Neder landse pomp-benzine 70-72, dit is vrjj laag en onze automobielen reageerden daarop met een meer of mmder sterke neiging tot „pingelen". Hoe sterk deze neiging is, hangt af van de constructie en van de inwendige conditie van de motor. De nieuwe benzine met cpn hoger octaangetal is dus klopvaster en onze auto zal minder neiging tot pingelen hebben en beter „trekken". In de meeste gevallen kan de ontsteking dientenge volge vroeger gesteld worden (meer vooront.steking), het acceleratievermo gen wordt daardoor beter en het ben- zinc-verbruik lager. van vervanging laten gissen. Volgens betrouwbare ramingen zullen dit jaar van de Amerikaanse regerings- voorraden niet meer dan ongeveer 20.000 ton natuurrubber in rotatie komen. In de paar laatste maanden zijn de eerste 12.000 ton daarvan op de markt gebracht, maar tot dusverre waren de handelaren weinig gretig dit aanbod te kopen. De totale hoeveelheid rubber van mindere kwaliteit, die in de voorraden vervangen zal moeten worden, wordt geraamd op 200 tot 250 duizend ton Afgezien van de 20.000 ton, welke dit jaar in rotatie komen, zal deze hoeveel heid hoofdzakelijk het komende jaar en het jaar daarop in rotatie komen. Daar de totale voorraad rubber van alle kwa liteiten omvat, is er dus nog omstreeks 1 millioen ton superieure kwaliteit rub ber, die zeker gedurende een aantal jaren nog niet geroteerd behoeft te worden. (Van onze Limburgse Redacteur) „Onder de drang van de omstandig heden wordt in Limburg naar uitbrei ding van de industriële mogelijkheden gezocht. Dit is in deze gestadig groeien de provincie noodzakelijk, daar reeds 44.7 pCt. van de beroepsbevolking in de nijverheid werkzaam is. In het eerst komende decennium eisen ongeveer 4000 nieuwe mensen jaarlijks een plaats in het arbeidsproces voor zich op. Het Economisch Technologisch Insti tuut in Limburg heeft in de industria lisering van ons gewest een actief aan deel en ik vraag voor dit werk uw daadwerkelijke belangstelling en deel name". Met deze woorden leidde mr dr F. Houben, Commissaris der Koningin in Limburg, de bijzondere vergadering in, die Dinsdagmiddag door de Raad van Bestuur van het E.T.I.L. in de Redou tezaal van de Maastrichtse Stads schouwburg was belegd. De bijeen komst werd bijgewoond door leden van Gedeputeerde Staten, wethouder Bovy T\alnVs de burgemeester van Maas- stricht, talrijke burgemeesters uit de mijnstreek, dr ir Groothoff, president- airecteur der Staatsmijnen, ir Raedts, directeur der Oranje Nassaumijnen, ver- tafrijkTandegrernS Van het beririjfsIeven en Dollar probleem Zijne Excellentie dr H M Hirschfeld die de betalingspositie van Nederland ten opzichte van Europa en de dollar-area behandelde, gaf allereerst een uiteenzet ting over de betalingsbalans in het alge meen. Hl) legde er de nadruk op dat deze voor de beoordeling van de écono mische structuur van het land van de grootste betekenis is. Spr. wees er op, dat er een structureel deficit In het betalingsverkeer met de Ver. Staten bestaat. Nederland kan dit probleem niet door autonome maatregelen tot volledige op lossing brengen. Daarvoor is een blijven de internationale samenwerking noodza kelijk, die niet alleen Europees gezien moet worden, doch die ook in het kader der Atlantische samenwerking moet worden beoordeeld. Men zal. daarbij een oplossing moeten vinden door een nauwere samenwer king tussen de Europese betalingsunie en de dollar-area. Spreker is van oordeel, dat die samen werking op de duur moet worden gevon den, doch daarvoor zullen nog tal van moeilijkheden moeten worden overwon nen. Een aantal van de samenwerkende landen zullen waarborgen moeten geven voor een blijvende monetaire stabiliteit. Dr Hirschfeld wees er ook op, dat een meer stabiele bedrijfsvoering op het punt der voorraden gewenst is. Er zal een nieuw evenwicht gezocht moeten wor den tussen de omvang van de staatstaak en de kapitaalvorming in de particuliere sector. Dit vereist een beleid, dat op lange termijn gezien moet worden en dat in sterke mate afhankelijk is van de spanningen, die zich in de wereldpolitiek voordoen. Ir J. P. M. van Waes. hoofdbedrijfs ingenieur van de chemische bedrijven der staatsmijnen, sprak over „De chemi sche industrie in Nederland". In de laatste eeuw heeft de chemische industrie een hoge vlucht genomen. Onze positie op chemisch gebied mag er zijn, doch is niet dominerend. Maken wq een goed gebruik van onze capacitei ten dan kunnen we heel wat meer be reiken. We moeten dan trachten het ma ximum uit onze schaarse delfstoffen steenkool, aardolie en zout te halen. Het komt er op aan producten te ver vaardigen die een hoge veredeiingsgraad bezitten. De kwaliteit moet de doorslag geven. Researcharbeid, die door academisch gevormde mensen verricht moet worden, is noodzakelijk. Samenwerking van diverse grote on dernemingen kan somtijds gewenst zijn. Ais voorbeeld wees spr. op de Enkalon (de Nederlandse nylon) die door de Aku gefabriceerd wordt, waarvoor de staats mijnen evenwel de grondstof (caprolac- tam) leveren. Het mntal ingenieurs en M.T.S.-ers 0J'K'"voerd te wonion. Vooral deze ,,«ÜY irle moet over hoogwaardig perso- èehe.!tYHnfn best;hikken. Dit kan alleen gebeuren wanneer hun een goede oplei ding gegeven wordt. (Van onze correspondent) Er is heel wat deining geweest ron dom liet Henric van Veldekeplein te Maastricht. In dag- en weekbladen en tussen de Maastrichtse burgers zijn heel wat polemieken gevoerd over het al of niet verbouwen van dit intieme en ty pisch Maastrichtse plein. Vanzelf werd dan ook met belangstel ling uitgezien naar de beslissing van do gemeenteraad in deze zo belangrijke aangelegenheid. Aan de polemieken heeft de raad in zijn vergadering van gisterenavond abrupt een einde gemaakt door met 34 tegen 8 stemmen te beslui ten het voorstel betreffende het plein niet in discussie te nemen. Toen het bewuste agendapunt door de voorzitter aan de orde werd gesteld en de belangstelling van de overvolle pu blieke tribune voelbaar werd, kwam de eerste tegenstand van de fractievoorzit ter der K.V.P., de heer Groutars. Hij vond het onderwerp zeer delicaat, waar bij men met zijn woordenkeus heel voor zichtig moest zijn. Bjj de bespreking in de financiële commissie was het voor. stel reeds verworpen en daarom meende spreker, dat het doelloos was hieraan nog woorden te verspillen. Het algemeen belang zou er niet mee gediend zijn. Hij was van oordeel, dat Maastricht het meest gediend zou z;jn, als dit. punt van de agenda werd teruggenomen, en de heer Groutars deed in die geest ook een voorstel. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer Pieters, zeide met belangstelling het. antwoord van het college af te wach ten. Van het. college hangt het af, of nog discussies zullen volgen. Mochten B. en W. er toe overgaan hun voorstel terug te nemen, dan zal spreker toch hij de behandeling van de gemeentebegroting op deze kwestie terug komen. zal hiervoor in de plechtige zitting van de senaat ter gelegenheid van de dies natalis op Donderdag 8 Januari a.s. een gouden medaille worden uitgereikt. De opgave luidde: „De faculteit ver langt een critisch onderzoek naar de ont wikkeling van de voorstellingen omtrent het z.gn. England-Spiel in Nederlandse na-oorlogse publicaties, waarbij, met ge bruikmaking van het materiaal van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en het verslag van de Enquête-commissie Regeringsbeleid 19401945, aandacht wendt geschonken aan de historische en aan de sociaal-psychologische aspecten, benevens aan de betrekkingen tussen pers, parlementten regering, voorzover die in deze kwestie van belang zijn". millioen gulden beschikbaar te stellen voor dc Staat ten behoeve van vernieu wingen aan verschillende instellingen van hoger onderwijs. Twee millioen van dit bedrag werd besteed voor de bouw van twee fabrieken voor de Technische Hoge school te Delft, welke bedrijven in Fe bruari van dit jaar aan de Staat werden overgedragen. Het resterende millioen ging naar het Kamerling Onnes Labora torium van de Leidsc Rijksuniversiteit. Dit laboratorium gebruikte deze geiden voor de uitbreiding van zijn installaties. Gisterenmorgen droeg de directie van de Bataafsche dc nieuwe installaties over aan het College van Curatoren van de Universiteit. Bij deze overdracht waren Dc Franse minister van buitenlands? «rken, Schuman, heeft Dinsdag op een persconferentie te Parijs medegedeeld, dat h'i spoedig de onlangs afgebroken schrif telijke gedachten wisseling met dc Wcst- duitse bondskanselier, dr Adenauer, over een regeling van het sinds lang bestaande geschil over de toekomst van het Saar- gebicd zal hervatten. „De stemming van Zondag jl. heeft aan getoond, dat drie van elke vier Saarian- ders de voorkeur geeft aan het verlenen van een internationale status aan hun ge bied, boven een terugkeer binnen de Duit se rijksgrenzen. Ik ben van mening, dat de uitslag der Saarlandse algemene ,'er- kiezingen een Frans-Duitse overeen-*,tem mink val vergemakkelijken", aldus m.nis ter Schuman. Te Bonn is verklaard, dat ook de West- duitse regering van haai* kant bereid is de onderhandelingen met Frankrijk te hervatten, doch haar voorwaarden zijn ongewijzigd gebleven. „De wens tot ner- openirvg der onderhandelingen is weder zijds en de bondsregering is ieder ogen blik bereid te spreken", aldus werd ge zegd. „Minister Schuman Is in het bezit van Adenauer's brief van 16 October en de Bondsregering is ervan overtuigd, dat de minister na zijn (bovenaangehaalde) ver klaring deze brief zal beantwoorden in een vorm, die besprekingen mogelijk zal maken". In de bedoelde brief, welke geschreven werd nadat do onderhandelingen waren afgestuit op de Duitse eis, dat dc economi sche conventies tussen Frankrijk en de Saai* zouden worden opgeheven, stelde Adenauer voor een commissie van Franse en Duitse deskundigen te benoemen, die zou moeten onderzoeken welke economi sche belangen beidé landen in de Saar hebben. Op het zi.jkanaal te Rotem (B.) kwam het Dinsdagmorgen tot een aanvaring tussen het tankschip „Glover", dat gela den was met zwavelzuur en 'n Nederlands kolenschip. Het kolenschip kreeg een lek en zonk bijna ogenblikkelijk. Schipper Th. Montens uit Amsterdam en zijn gezin konden gered worden. vele autoriteiten aanwezig, onder wie de ministers Cals en Van de Kieft, di* J. baron de Vos van Steenwijk, de Leidse rector-magnificus prdf- dr J. Duyvendak, prof. dr C. Gorter. directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, en verr der enige curatoren en verschillende hoogleraren. Ir H. Bloemgarten, president-direpteur van de B.P.M.. herinnerde aan de grote nood, die er direct na de oorlog bestond bij de technische outillage der hoger- onderwijsinstellingen. De noodzaak tot vernieuwing daarvan had de directie, aldus spreker, er toe bewogen drie mil lioen gulden te schenken voor dit doel. Gezien de nauwe contacten tussen de Bataafsche en de T.H. te Delft, ging van zelfsprekend twee millioen gulden naar dit instituut- Een millioen gulden schonk de directie der maatschappij aan Leiden, omdat zij inzag, dat het zuiver weten schappelijk researchwerk van grote waarde is. Dit tot stand gekomen werk noemde minister Cals in zijn antwoord het re sultaat van een gëzonde wisselwerking tussen het hoger onderwijs en de samen leving. Naar deze wisselwerking zal. al dus de minister, de regering zo krachtig mogelijk blijven streven. Deze schenking van de B.P.M- is een getuigenis van het besef in het bedrijfsleven, dat ook van die zijde het wetensehappelijke_ werk dient geholpen te worden, dat immers van belang is voor de gehele samen leving. Minister Cals aanvaardde het geschenk namens dc regering cn deelde mee, dat het II. M. dc Koningin behaagd had tot ridder in dc Orde van dc Nederlandse Leeuw te benoemen prof, dr W. van Djjck, algemeen adviseur voor research werk van de B.P.M. en tot ridder in de Orde van Oranjc-Nassau de heer A. Reijnhart, die de dagelijkse leiding had bjj de uitbreiding van het laboratorium- Beide nieuwe ridders ontvingen deze Koninklijke onderscheiding wegens hun grote verdiensten bij de realisatie van liet geschenk der B.P-M. Tot slot werd nog het woord gevoerd door baron De Vos van Steenwijk, die hoopte dat deze schenking gevolgd zou worden door meer van deze aard, als mede door prof, Duyvendak en prof. Gorter, die dankten voor het geschenk. «Bom N/'V t "t \j7* ',.f. .i;*v4 In Lcnlcn vond Dinsdag de overdracht plaats van dr door dr directie van dc N.V. Bataafschc Petroleum Maatschappij geschonken uitbreiding van het Kamer lingh Onnc-Labnratoriumnnn het. college van curatoren van dc Rijksuniversiteit. Minister Cals (geheel rechts) kijkt met belangstelling naar een demonstratie, waarbij vloeibare lucht, uit een ton door druk int. ontsnapping wordt, gebracht. In 'l midden ir H. Bloemgarten, directeur van de N.V. Bataafschc Petroleum Mij. Het Kamerlingh Onnes Laboratorium beschikt nu over de modernste installa ties voor het verkrijgen van lage tem peraturen. Zij omvatten onder meer een electromagneet, die zo sterk is, dat ver moedelijk een temperatuur bereikt kan worden, die niet meer dan één honderd duizendste graad boven het absolute nul. record anderhalf duizendste graad boven het absolute nulpunt. Het bereiken van deze zeer lage temperaturen is van groot belang voor het fundamentele onderzoek van de materie. Dank zij deze magneet kan ook op een ander gespecialiseerd ter rein van het laboratorium nieuw onder zoekingswerk worden verricht, n.l. op het terrein van de richting van atoom kernen. Voorts zijn uit de schenking van Mr Korn, voorzitter van de fractie der Kath. Democraten, wilde het college de voet niet dwars zetten, wanneer het zijn voorstel terugneemt. Hij wilde zich echter eveneens het recht voorbehouden er bij de begrotingsdebatten op terug te komen. Do voorzitter was van oordeel, dat splitsing van de verantwoordelijkheid een rol speelt. De raad wenste van B. en W. richtlijnen die het plan accepta bel zouden maken en meende daarom niet in discussie te moeten treden. Het was echter de gewoonte, dat de beslui ten van de raad komen en niet van het college. Het voorstel lag er nu om het plan van B. en W. terug te zenden, aan gezien discussies niet gewenst werden geacht. De voorzitter was van oordeel, dat het daarom het eenvoudigste was het voorstel van de heer Groutars in stemming te brengen. Met bovenvermel de stemmenverhouding werd het aange nomen. Tijdens deze vergadering heeft de ge meenteraad, buiten deze agenda om en na een zeer korte discussie, besloten mee te werken aan de verwezenlijking van een nieuwe concertzaal voor Maas tricht door deel te nemen met een aan deelkapitaal van maximaal 125.000 in een te stichten N.V., welke deze con certzaal zal exploiteren. Na diverse besprekingen tussen de ge meente en de N.V. Heinekens Bierbrou werij, die de huidige Staarzaal in exploi tatie heeft, is besloten tot verbouwing van deze zaal, welke gelegen is aan 't Hen ric van Veldekeplein, en tot regeling van de exploitatie. Er we^d een overeen stemming bereikt over de gedachte van de vorming van een N.V^, waarvan het gemeenschappelijk kapitaal zal bepaald worden op liet dubbele van de aankoop som van de bestaande Staarzaal. Architect G. Sneiders uit Maastricht is de ontwerper van dc verbouwing van de zaal, de verandering van de gevel en de bouw van een nieuwe foyer- De grote zaal zal 896 zitplaatsen bevatten en in verbinding staan met dp foyer die aan 250 mensen een plaats biedt. Het podium zal belangrijk uitgebreid worden en het orgel dat momenteel nog in de voor malig Dominicaner kerk en tevens voor malige Maastrichtse concertzaal staat, Het voorzitterschap van de Nederland se Padvindersraad, welke de werkzaam heden van de vereniging De Nederland- schc Padvinders en van de Verkenners der Katholieke Jeugdbeweging overkoe pelt. wisselt om de twee jaar. Met in gang van I Januari 1953 treedt de hoofd commissaris van de N.P.V. mr J. M. Ravc- sloot als voorzitter af. Hij wordt in deze functie op gevolgd door dc hoofdcommis saris van dc V.K.J.B.: H. F. M- baron van Voorst tot Voorst. Ook het secretariaat van de N.P.R. wisselt om de twee jaar. Met ingang van 1 Januari a.s. zal het gevestigd worden in het gebouw van de N.P.V-, Zeestraat 76. Den Haag. Thans is hat nog onder gebracht in het hoofdkwar/ r van dc V.K.J.B., Jan van Naussauslraat Den Haag. zal als basis dienen voor een nieuw orgel dat achter dit podium zal worden opge trokken. Het ligt in de bedoeling, dat de zalen uitsluitend voor het geven van concer ten en het houden van congressen en tentoonstellingen worden gebruikt. De totale verbouwingskosten worden ge raamd op 400.000. In het bijzonder aan de gevel zal veel aandacht worden be steed, aangezien deze aangepast zal moeten zijn aan het Henric van Veldeke plein, Het prijsindexcijfer voor de invoer is in September verder gedaald tot 126, tegen over 128 in Augustus en 113 in Juli, aldus blijkt uit een publicatie van het C. B. S. Daar het prijsindexenrer voor de totale uitvoer eveneens in September daalde nl tot 111, tegenover 112 in Augustus cn' 113 in Juli, veranderde de ruilvoet in dez© maanden slechts weinig. Het hoeveelheidsindexcijfer voor de in voer bleef in September t.o.v. Augustus onveranderd op 119, vergeleken met 135 in Juli. Voor de uitvoer steeg het hoeveel heidsindexcijfer van 233 in Augustus tot 283 in Sept. In Juli beliep dit cijfer 259. Blijkens de voorlopige cijfers over No vember van de Rijkspostspaarbank werd gedurende deze maand voor ƒ32.1 mil lioen (October ƒ34,0) ingelegd en voor 27.7 millioen (Oct. ƒ31.8) terugbetaald, een overschot latende van 4.4 millioen (Oct- ƒ2,2). Hierdoor steeg het totaal ingelegde tegoed tot 1.307.000.000. Ook in de drie grote steden werd in November traditiegetrouw voor deze maand goed gespaard, waaruit overschot ten resulteerden van 397.000 voor Am sterdam, ƒ281.000 voor Rotterdam cn 216.000 voor Den Haag. De eerstvolgende Katholieke Studenten dagen zijn vastgesteld op 30, 31 Januari cn 1 Februari a.s. Zij worden ditmaal vior het eerst gehouden te Wageningen. Gast- vrouwe is de K. S. V. „St. Franci-scus Xaverius". De eerste dag wordt voornamelijk ge wijd aan de sport en wordt besloten met enige culturele uitingen. Er wordt gespro ken over onderwerpen, betrekking beu- bende op de natuurfilosofie en de missie. De officiële vergaderingen, die worden gehouden in de namiddagen van 31 Ja nuari en 1 Februari, worden bijgewoond door kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders en vooraanstaande intellectuelen. De tweede dag wordt besloten met een cul turele uitvoering. Het hoogtepunt van de derde en laatste dag is een gala*"SOivóe, voorafgegaan door een receptie. Dc historische St. Petruskerk te Oir- schot, die tijdens de bevrijding verwoest werd, is thans behoudens de toren geheel gerestaureerd. Donderdag 18 Dec. zal zij weer in gebruik worden genomen en door mgr Mutsacrts worden geconsa creerd. punt ligt. Dit absolute nulpunt ligt op i de B.P-M. nieuwe installaties aangeschaft 273,15 graden Celsius beneden het smelt- voor het. vloeibaar maken van lucht, punt van ijs. Tot dusver was het oude I waterstof, helium en stikstof. Krachtens ren tierreet van ile H. Congregatie van het II. Officie mag in Frankrijk niet alleen op de Zondagen, maar ook op bepaalde weekdagen de If. Mis in de namiddaguren worden opgedragen, waarbij dc gcloOgcn tevens dc II. Communie kunnen ontvangen, zo meldt K. N. P. nen krachtens dit decreet hun toestem ming geven, dat. op alle vastgestelde feestdagen, ook al worden zij niet meer gevierd, op de Eerste Vrijdagen v?n iedere maand, alsook ter gelegenhrM van feesten van openbare devotie, die met een grote toeloop van gelovigen worden gevierd, in de namiddag de H- Mis wordt opgedragen en de H. Com munie wordt ontvangen, indien zuil*'* noodzakelijk of nuttig is voor het hei' der zielen". De vastgestelde feestdagen, die n' meer gevierd worden en in het deer bedoeld worden, bedragen in Fran!;; reeds een dertigtal. Hieronder vallen o. alle feesten der apostelen. Reeds eerder had de H. Stoel aan alle Franse bisschoppen liet recht gegeven, toe te staan, dat op de Zondagen dc H. Mis in de namiddag zou worden gecele breerd. Voornamelijk op grond van op merkelijke geestelijke vruchten, die het bijwonen van de H. Mis in de late na middag van de Zondag reeds heeft afge worpen, heeft de H. Stoel deze toestem ming. willen uitbreiden lot bepaalde weekdagen, vooral ook, omdat hiermede wordt tegemoet gekomen aan de wensen der Katholieke arbeiders, die op week dagen door hun werkzaamheden vaak verhinderd zijn het H. Offer in de och tend bil te wonen. y Het decreet, bepaalt o.m, het volgende „De bisschoppen van Frankrijk kun-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4