Minister De Bruijn houdt stok achter de deur Export en onze goede beurt in Mexico MORGEN Stortvloed van scheldwoorden als verjaardagsgeschenk Spanje's caudillo zestig jaar Churchill uitgejouwd KLOPT HET HART ALLEEN VAN VERU/ACHTING Schipbreuk in sneeuwstorm Duits schip liep op een mijn Frappante verklaring van Amerikaanse jury dagblad voor sch/edam en omstreken Verzoek uit Spanje: Staakt morgen even uiv wild geraas Mgr M. Lucas SVD Overweldigende groep onbetrouwbare ambtenaren in de V.N. f WEERBERICHT Donderdag 4 December 1952 J De middenstand Eerste Vrijdag The Holy City Ama tor. Apostolisch internuntius in India 25 MILLE OP 5339 Waarom Tito wel en Francfo niet? Autobus verloor de uitlaat Haagse K.L.M.-ers ziek naar huis SINT-CONCURRENTIE! Analyst Donelly treedt af 14.000ste schip in de haven Record van vorig jaar gebroken Bemanning door eigen sleepboot gered De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Plaatselijk rr.ist, overigens half of zwaar be wolkt, overwegend droog weer. Over het alge meen zwakke wind tussen Noord-West. en Zuid- West. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, overigens temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Vrtidag 5 December: Zon op 8.31 u.. onder 16.30 uur; Maan op 20.11 uur, onder 11.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 3 December 1952. Economische Zaken met inbegrip van de aangelegenheden, welke onder Minister De Bruijn ressorteren, liebben vanmiddag de gehele vergadering van de Tweede Kamer gevuld. De replieken over P.B.O., bezitsvorming en productiviteitsverhoging vormden het begin. Zoals kon worden verwacht leverden zij echter niet meer op dan een kleine discussie over de noodzaak om spoed te betrachten bij de instelling van de bedrijfschappen. De voor naamste kwestie daarbij was of de instelling geheel vrij moest worden gelaten, omdat er, zoals de heer Welter (K.N.P..) betoogde, helemaal geen haast bij was of dat, wanneer het niet vrijwillig zou gaan de instelling hij de wet moet geschieden. De heer Weiter vond de P.B.O- een rivolutionnaire omvorming van de maat. Schappij, die men rustig haar gang moest jaten gaan. Waarop de heer De Bruijn antwoordde, dat de P.B.O. altijd gezien was als een wijziging van de maatschap pelijke structuur en zo gingen deze beide katholieken elkaar met Pauselijke ency clieken- te lijf. Vier jaar vond de minis ter in het geheel niet haastig, als men bedacht, dat het hier geen revolutie be trof, maar een evolutie. En hy zei er nu meteen bij, dat wan neer het bedrijfsleven niet bereid bljjkt of in minder parlementaire woorden als het 't vertikt om bedrijfschappen in het leven te roepen, het goed was te weten, dat de mogelijkheid van instelling bij de wet dan op het juiste ogenblik zal Worden benut. Dan kan tenslotte de Ka mer het ja of neen uitspreken. Daar bleef het bij. Dit onderdeel van de begroting zal straks tegelijk met de begroting van Economische Zaken moe ten worden aangenomen. Daarna ging de Karfter verder met de algemene beschouwingen over de begro ting van Economische Zaken. .Er waren Verleden week reeds zes a zeven sprekers geweest, nu stonden er weer acht op het lijstje- De heer Schouten (A.R.) zag veel on zekerheden in de conjunctuur, zowel na tionaal als internationaal. Daarbij komt, dat het door de regering aangekondigde complex van maatregelen ter verruiming Van de werkgelegenheid nog niet is uit gewerkt, zodat de Kamer hierover nog geen oordeel kan geven. Zelf splitste de heer Schouten de mogelijkheden tot werkverruiming in maatregelen op korte ""«n op lange termijn. Wat de eerste be- treft. vroeg hij de minister, indien men de werkloosheid tot normale proporties Wilde terugbrengen, wat normale werk loosheid was. Wat is de norm, zo vroeg hij. dit percentage wordt namelijk nogal aangevochten. En welke zijn de middelen om op korts termijn iets te doen? Voor langere termijn achtte hij de in dustrialisatie het aangewezen middel, maar dienaangaande waren de vooruit zichten' in de naaste toekomst volgens hem niet al te florissant en wel vanwege de belastingpolitiek. Hij kwam nog eens terug op hetgeen de heer Van Leeuwen (V V.D.) had betoogd, namelijk of onder nemingen met een nieuwe productie niet tot rentabiliteit konden komen. Indien dat zo was, dan voorzag hy ernstige moeilijkheden. Volgens de heer Roemers (P.v.d.A.) moest de uit/breiding van de werkgele genheid zich richten zowel op de struc turele als op de conjuncturele werkloos heid, zodat men haar zou moeten zoeken juist in de minder conjunctuurgevoelige bedrijven. Belastingverlaging zou alleen mogen geschieden, indien daar monetaire ruimte voor bestaat. De positie van de middenstand vond deze lf'dJï"^le"b.Mor8ers in de heren Corne- «te en Verkerk <A.R.). De eer ste had ernstige aanmerkingen op de ener- 'ieV°™ïl "i* d,°°r dr Kemeenten, die een abnormale winst maakten van rond veer tig millioen, wat h« zag als een soort verbruiksbelasting. Door afspraken wer den grote corcerns bevoordeeld boven de kleine bedrijven, zodat hij vroeg de tarie ven te verlagen tot 'n redelijke winst en de mindere opbrengst voor de gemeenten TOT DE meest gevraagde platen in de verzoekprogramma's der radio be hoort nog steeds het machtige solo en koorzangnummer „The Holy City". De heilige stad Jerusalem. Enigszins vereemd in deze tijd is dit feit, Want, verflauwing, afval en onkerkelijk heid wijzen er niet op, dat het einddoel: het hemels Jerusalem nu zo trekt. Zijn niet dê meeste acties en de felste propaganda op de materie, op het ver krijgen van steeds méér goederen gericht. Natuurlijk is streven naar welvaart ge- *k>nd, maar niet zo eenzijdig en zeker niet yet desnoods opoffering en verlies van ae geestelijke welvaart. Ons katholicisme in woord en daad j hiep zware verplichtingen. Iets anders of een godsdienstig leven bij al die ®rivarring veroorzakende materiële ver lokkingen eigenlijk niet moeilijk uitvoer bar is, %,Wens. al zijt ge van goeden wille, n:et 55?®s alleen te doen. Aanvaard raad van j»- Mechtildis, een apostel van het H. art. Haar Boek der Openbaringen geniet ?bot aanzien in de Kerk. Deze Heilige nipt? art, dat de devotie tot het H. Hart lev 'ets bijkomstigs is, doch het hele en heel de godsdienstige practijk mi doordesemen. Het H. Hart moet het M o.V.elpunt zijn. Dit Heilig Hart ried St. 'dis ook aan in alle omstandighe- Vert.r,'-n alle bezigheden zich met Hem te (.enlgen. Plannen, gebeden en verlan- aanbiedende verenied God de Vader organ; Jjiet aTllcs ,z®lf regelen, alles zelf Gods nvwiv'- richtlijnen zijn niet altijd g® zult h I 3nen' VIucht in dat H. Hart en uw lasio-, leven beter aankunnen. Het zal Hart kan mee belPf" dragen. Want dat zo verkwikken. door het Rijk te doen vergoeden door ver hoging van uitkeringen uit het gemeente fonds. De staatssecretaris vroeg hij een krachtig beleid, zodat de middenstand de zelfde aandacht zou krijgen als de induS' trie en de landbouw. De heer Verkerk meende, dat de fiscale politiek de liauiditeitspositie van de mia- denstand verzwakte, zodat de jonge mid denstanders geen kans meer kregen een eigen bedrijf op te bouwen. Mèt de heer Schmal betreurden ook de heren Conn lissen en Verkerk de vreemde activiteit van het Rijksinkoopburcau. Over de economische integratie soral: de heer Schouten nog enige behartigenswaar dige woorden. Zijn fractie wilde daar graag aan meewerken, indien de politieke integratie gelijke tred hield met de econo- Degenen, die in het wilde weg de politieke integratie propageren zonder daarbij te bedenken, dat deze alleen mo gelijk zou zijn, afhankelijk van een ecmo- mische, deden de Europese zaak geen dienst. Over de midtjenstandspolitiek had ook de heer Van den Heuvel (K.V.P.) allerlei vragen. En evenals bij de heer Verkerk lagen deze op het terrein van de liquidi teitspositie, die volgens spr. nog niet was opgelost. De minister had zich in de M. v. A. niet zo ongerust getoond aangaande dit vraagstuk en wel vanwege het feit, dat de aanvragen voor bijzonder crediet belang rijk waren verminderd. Maar dat achtte de heer Van den Heuvel als bewijs niet voldoende, daar zou de minister van Eco nomische Zaken meer voor moeten aan voeren. In middenstandskringen was nun dienaangaande niet zo optimistisch. Ove rigens was men bij de credietverstrekking te conservatief, zó zelfs, dat deze dan geen zin meer had. Hij was verheugd, dat de minister de normen opnieuw wilde bezien waarbij hij ook het vestigingscrediet in diens aandacht aanbeval. „Brave Dutch" De middag had een goed slot met de rede. die de heer Welter hield. Dat ging natuurlijk over de export en.... over de goede beurt, die Nederland in Mexico had gemaakt, vanwaar de heer Weiter juist was teruggekeerd. Hij ging uit van het standpunt, dat de huidige levensstan daard niet zou kunnen worden gehand haafd, indien de export niet zou worden verhoogd. De uitlating van de minister in de M. v. A., dat de Nederlandse export een toenemende weerstand in de wereld ontmoette, achtte de heer Weiter te pes simistisch, dat was misschien voor Europa het geval, maar niet voor de hele wereld, met name niet voor Zuid Amerika, als men maar zuiver Nederlandse producten liet zien. Concurrenten van andere landen had den hun verwondering uitgesproken over de ..brave Dutch", die zó Iets hadden laten zien in Mexico, maar het was zyn ervaring, dat ais men sprak van „brave Dutch er met ons iets niet in orde was. Zo gauw de concurrentie ging spreken over de „damned Dutch" wisten wjj, dat wij weer meetelden. Hij had dan ook de grootste jof voor het bedrijfsleven en voor de ambtenaren van de Economische Voorlichtingsdienst, die het initiatief van oud-minister Van den Brink zo perfect hadden verwezenlijkt. Hier moest iets permanents uit groeien. En daarmee kwam dan het einde. Morgen zal de minister van Economi sche Zaken, prof. Zijlstra, hierop antwoor- den. F. S. Het K.N.P. verneemt van het Provin- cialaat der Paters van 't Goddelijk Woord dat de 58-jarige Nederlander mgr M. Lu cas S.V.D., tot dusverre apostolisch dele- gaat voor Zuid-Afrika, benoemd is tot apostolisch internuntius in India. Hij is de opvolger van mgr L. Kierkels C.P., ook een Nederlander, die onlangs om gezond heidsredenen ontslag had gevraagd. De Westberlijnse politie heeft waarschu wingsborden laten aanbrengen op de grens tussen de Amerikaanse en Russi sche sectoren, die de Westberlijnse auto mobilisten ervoor waarschuwen, dat wanneer zy op dit kruispunt de Russi- sclie sector inrijden, de Oostberlijnse volhspolitie hen niet zal toestaan langs dezelfde weg terug te keren. Op een an der bord staat o.a. de waarschuwing te lezen, dat de Russische sector 10 meter verder begint. In de 517e Staatsloterij, 5e klasse, Hjst viel op no 5339 25.000. 8c HEDEN viert een der meest omstreden, ook een der felst bestreden figuren van de wereldpolitiek. Spanje's cau dillo, generaal Francesco Franco, zijn zestigste verjaardag. Men kan er zeker van zijn, dat op deze dag een stortvloed van geschreven en ongeschreven vuil, 'n stroom van critiek en scheldpartijen over zijn hoofd zal worden uitgestort. Wij ge loven, dat het hem weinig zal deren. Voor waardering zal hij ongetwijfeld niet on gevoelig zijn, maar hij weet te goed, uit welke bronnen en uit welke motieven de In het Britse lagerhuis is het Woens dagavond tot een rumoerig debat geko men. De vroegere minister van defensie, Shinwell, had Churchill namelijk ver zocht om een verklaring, waarom men na zes maanden nog niets had gehoord over de benoeming van een opperbevelhebber van de N.A.T.O. in de Middellandse Zee. Churchill zeide, dat hierover nog bespre kingen werden gevoerd en hij voegde hieraan toe: „ik moet de heer Shinwell waarschuwen, dat hij niet te profetisch moet zijn over de gang van zaken. Mo gelijk zal het niet zo ongelukkig voor dit land lopen als hij zonder twijfel wel wenst". Dc laatste woorden werden beantwoord met luide kreten en gejouw van de zjjde der labour-banken. Men riep: „Trek u terug!". Toen Churchill later de zaal ver liet, werd hü nageroepen, een ongewone gang van zaken in het Lagerhuis. Dertig labour-afgevaardigden hebben later een motie ingediend, waarin Chur chill er vgn besch adigd wprdt Shinwell onwaardige cn onpatriottische motieven toe te dichten. De premier wordt verzocht zijn woorden zonder voorbehoud in te trekken. Volgens de procedure behoeft deze motie niet behandeld te worden. Men gelooft dan ook, dat de regering er niet verder op in zal gaan. hoog tegen hem opgedreven haat vooral komt, om er zijn leven door te laten ver gallen. In alle oprechtheid zij erkend, dat het Spaanse regeerstelsel ons niet zou liggen. Maar Spanje is nu eenmaal geen Neder land of Engeland of Frankrijk of zelfs Verenigde Staten. En wat ons past, be hoeft per se nog niet het juiste en, beste systeem voor andere landen, ook niet voor een land als Spanje, te zijn. Men heeft wel eens de overigens ongewoon sterke indruk, dat landen, waar „de" democratie is gevestigd, diezelfde democratie liefst per postpakket over de gehele wereld zouden willen verzenden. Nu is het op de allereerste plaats een heel probleem te zeggen wat democratie eigenlijk precies is; men kan een leven lang over dit vraagstuk stu deren, zonder het met zichzelf geheel eens te worden. Terwijl, als men daarin zou zijn geslaagd, het nog een penibele kwestie is, of de anderen het met die interpretatie eens zouden zijn. Er is overigens een hele toonladder van democratieën. Wij noemden zo even vier landen, waar dit stelsel werkt; dan moet men echter zeggen, dat bijv. de Ameri kaanse en de Britse democratie een oceaan breed uit elkaar liggen, en dat wij Nederlanders er weinig voor zouden voe len bijv. de Franse of zelfs de Ameri kaanse democratie over te nemen. Wat er wel sterk op wijst, dat de democratie in elk land afzonderlijk uit de traditie groeit en zich aanpast aan volksaard en levenswijze. Nu zullen wij allerminst be weren, dat het Spaanse regeerstelsel de mocratisch naar Westerse opvattingen is; maar ln diepste wezen is dat ook de vraag niet; in elk geval moest het die niet zijn. Het allesoverheersende probleem is alleen en uitsluitend, of het regiem van Franco past bij het Spaanse verleden, het Spaanse wezen;, bij Spanje, zoals het uit de loop der eeuwen is geworden, tot wat het nu is. DUIDELIJK is, waarom brede kringen Franco zo verafschuwen. Commu nisten, socialisten, liberalen, vrijden kers kunnen het hem niet vergéven, dat hij in een met Spaanse verwoedheid uit gevochten burgeroorlog hen verslagen heeft. Ongetwijfeld had hij in die strijd de steun van Duitse en Italiaanse „vrij- wiligers"; maar in het volksfront stonden massa's „vrijwilligers" uit de Sovjet-Unie en werkelijke vrijwilligers uit bijna alle links georiënteerde groepen ter wereld. De wrok, welke bij de verslagenen nog steeds voortduurt, bereikt van tijd tot tijd een hoogtepunt, zoals bijv. bij de bijna eenstemmige toelating, dezer dagen, van Spanje tot de Unesco; het artikel bijv., dat door de Brusselse socialistische „Peuple" bij deze gelegenheid werd gepu bliceerd, kan men onder de klassieke haat-gezangen rangschikken. Dat Spanje een door en door katholiek land is, zal door zijn tegenstanders nooit worden vergeven. Dat wil aller-, aller minst zeggen, dat alles, wat het katho lieke Spanje doet, goed is en de instem ming van alle katholieken kan en zal verwerven. Maar het is toch wel zonder ling en geeft te denken dat een Tito officieel in Londen kan worden ontvangen, zij het onder voorzichtige protesten van katholieken. Men zou er zelfs Stalin gaar ne begroeten. Maar als Franco naar Lon den zou w orden genodigd, zouden de luchten van de gehele wereld te weinig omvangrijk zijn om de typhoon van ver ontwaardiging en woede, welke zou op steken, te kunnen omvatten. En toch bedreigt de idealogie van Stalin welke ook die van Tito is, de gehele wereld in haar vrijheid en ware mense lijkheid, terwijl het Spanje van Franco een der sterke machten van de vrije we reld is en geen ogenblik zou aarzelen om ook onze vrijheid en onze beschaving met inzet van alle krachten te verdedigen. Dit inzicht begint in de verantwoordelijke kringen wel door te dringen en men is bereid daaruit de conclusies te trekken, zoals bij de stemming in de Unesco en ook in de kwestie Tanger is gebleken. Maar de openbare mening wil, dwaselijk, nog niet tot de logische gevolgtrekking komen. Nogmaals, het Spaanse regiem zou ons, Westerse Europeanen niet liggen. Maar dat is de kwestie niet. De vraag is alleen, of het goed is voor Spanje. Misschien evolueert het Franco-regiem langzaam aan meer naar onze inzichten; het heeft er zeker de schijn van. Maar dat moet zijn tijd hebben, en de houding van vele Westerlingen is ongetwijfeld niet bevor derlijk om dit proces te verhaasten. Zes en twintig in Den Haag wonende KLM-employé's die Woensdagmorgen, zo als gewoonlijk per autobus naar hun werk op Schiphol vervoerd waren, bleken bij aankomst onwel te zijn geworden door in de wagen aanwezige benzinedam pen. Deze dampen konden zich versprei den doordat de bus niet van de KLM doch van een particulier bedrijf onder weg een uitlaatpijp was kwijtgeraakt. De medische dienst op Schiphol stuurde de 26 mensen, die behoorden tot het tech nische en administratieve personeel, naar Den Haag terug om thuis op verhaal te komen. Hun toestand was niet ernstig. -mj ATUURLIJK hebben wij het van- /V daag over Sinterklaas. Waarover J- anders zou men in een genoege- lijk babbeltje praten aan de vooravond van de 5de December, de dag, waarop des avonds de maan door de bomen moet schijnen. Ofschoon zonder de maan het feest nog niet naa, de maan is. Pakjesavond is het moment, 'waarom het demasqué van onze verwachtinge* plaats vindt en bij de een zal dat mee en bij de andere tegenvallen, zoals op elk carnaval. Wij allen schier verwach ten op het heerlijk avondje" wat en vaak zelfs heel wat. In stilte hoopt men weieens zelfs op een soort wonder, n.l. op een licel prettige verrassing. Zo iets, waarvan men droomt, doch welke droom dan bedrog blijkt. Immers, zo'n wens wordt maar al te vaak niet vervuld en dan maakt een zekere weemoed zich meester van dc gedachten van dc teleur gestelde. Doch typerend is, dat deze te genvaller als regel niet bitter stemt, zo als andere tegenslagen in het leven - cn dit zijn er vele plegen te dóen. Even typisch is het, dat de grote men sen bij het Sint Nicolaas-feest. nooit zich afvragen, of zij wel „zoet" zijn geweest. Men neemt stilzwijgend voor zich zelf aan. dat men de verrassingen verdiend heeft. Terwijl men tegenover de kinde.- ren de mond vol heeft over „stotit zijn en niets krijgen". Ja, te weinig zelf critiek. Iets, waar aan wij, mensen, het hele jaar door eigenlijk lijden, gelijk de ouders, wan neer zij mopperen over stout zijn van de kinderen, in feite dikwijls te weinig op offering kunnen opbrengen om het kind te verdragen, Maar kom, laten wij niet voor Zwarte Piet willen gaan spelen: het zou oneer lijke concurrentie zijn. Mogelijk zou ons die streek lelijk opbreken morgenavond, als Zwarte Piet ons dak en schoorsteen voorbjj gaat. Neen, dan dc Gocd-Hcilig Man! Dia laat zich graag beconcurreren. B.v. zou de Sint het buitengewoon vinden, als alle royaal met surprises bedeelden eens heel goed en zoet zouden zijn door een flinke greep te doen in de cadeautjes cn lekkernijen... om deze te bezorgen bij personen in de buurt of uit de kennis sen-kring, omtrent wie men kan aan nemen, dat de St Nicolaas-vcrrassingen niet zo verrassend zijn geweest; mensen, die veelal te strijden liebben tegen ver bittering en wanhoop. Zo'n geste zal de betrokkenen verras sen en wie weet. hoe verrassend die goe de daad kan werken op de gehele levens instelling van deze medemensen. Van gezaghebbende zijde is Woensdag te Washington vernomen, dat de Ameri kaanse hoge commissaris in West-Duits- land, Walter Donnelly, zal aftreden. Don nelly heeft president Truman verzocht, hem met ingang van 31 December a.s. van zijn post te ontheffen. Vanmorgen is in de Rotterdamse haven het 14.000ste schip van dit jaar aangekomen. Het was het Zweedse motortankschip „Avance", groot 10.774 b.r.t., van de Rederij Otto Kihlstrom tg Gothenburg. Het schip, dat met een lading olie van Mena al Ahmadi in de Perzische Golf kwam, nam ligplaats aan stei ger 11 van de B.P.M. Vorig jaar kwamen er in totaal 13.556 schepen in de Rotterdamse haven binnen. Uit bovenstaande getallen blijkt wel. dat het aantal schepen, dat de Rotterdamse haven binnenkomt, nog steeds stjjgt. Sedert de bevrijding werd ieder jaar opnieuw een groter aantal binnenkomende schepen ge boekt dan in het voorafgaande jaar. Terwijl een Noorderstonn sneeuw, ha gel en ijzige regen over land en zee met zich medejoeg heeft het gistermiddag even gespannen op Terschelling. Er was een schip op een mijn gelopen in dit wel haast gevaarlijkste water langs de Neder landse kust. Ondanks het meer daii erge weer koos de reddingboot Brandaris ter stond zee. Maar reeds na tien minuten konden de mannen terugkeren, toen zij namelyk het bericht ontvingen, dat de bemanning van het getroffen schip reeds in veiligheid was. Een radiobericht van de Duitse sleep boot „Widder" meldde tegen de avond, dat een Duits schip, de „Euroland" op een myn was gelopen. Het gebeurde op ongeveer 25 kilometer ten Noorden van Terschelling. Terstond werden op Terschelling dc j nodige maatregelen genomen. De be manning van de reddingboot werd opge roepen en by de rederij Doeksen werd de sleepboot „Holland II" gereed gehou den om eventueel assistentie te gaan verlenen. Even over zes uur danste de „Brandaris" op de „witte beffen" van de golven in de branding, nagestaard door de eilanders, die het miserabele weer trotseerden. Maar even spoedig als zij was uitgevaren keerde e boot terug. De „Widder" had namelijk geseind, dat zij de bemanning van de „Euroland" aan boord had genomen, zodat deze derhalve reeds in veiligheid was. Ui1 de later ontvangen berichten bleek, dat de „Euroland" een afgetakeld schip was dat zonder tuigage en machine voel en samen met een ander schip door de „Widder" naar de Elbe werd gesleept Ter hoogte van de E.T.-ton 10. Oostelijk van het lichtschip Terschellingerbank was het schip op een mijn gelopen Het werd daarbii zo zwaar beschadigd' dat het spoedig begon te zinken, waaróp de kapitein van de sleepboot besloot de be manning over te nemen. In de hevige storm zal dit wel een zwaar karwei zijn geweest maar het lukte i..„»trent het VRrdere lot van de „Euro- ';rdwas vannacht nog niets bekend. iïï .eU?c meende men aan de wal, JU «faj '^gjS^gezonken, maar later voor zij het verliet, twee ankers laten vallen en daarop lag het te „rijden". In de richting van de plaats waar het zich moet bevinden werd nu en dan een licht schijnsel waargenomen, dat van een der navigatielichten afkomstig kon zijn. De „Holland II" is nog uitgevaren om te trachten het schip te bergen, maar men vreesde, dat dit erg moeilijk zou zyn, omdat de „Euroland" veel water maakte en het weer nog verre van gun stig was. Want al was de wind aan het afnemen, toch kwamen in buien nog windstoten voor met een kracht van 7 tot 8. En in die buien van sneeuw, ha gel en regen was het zicht zeer slecht. De „Euroland" is een motortank schip van 869 br. ton, dat in 1916 is ge bouwd. Het is eigendom van de fa Leth en Co. te Hamburg. De Amerikaanse federale grote jury, die in Juni 1951 werd ingesteld om een onder zoek te doen naar „on-Amerikaanse be drijvigheid in de Ver. Staten", heeft haar ambtsperiode voicindigd. In een slotver klaring zegt zij toj de bevinding te zjjn gekomen, dat „een overweldigend grote groep van tegen hun eigen vaderland kui pende Amerikaanse burgers de gelederen der Ver. Naties is binnengedrongen". Zoals men weet. worden sinds kort de ambtenaren der V. N. ondervraagd over hun houding jegens het communisme. Ir ving Schilder, archivaris van 't Europese hoofdkwartier der V. N. te Genève, heeft tegenover een commissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat verklaard, dat hij op het ogenblik geen communist is. Hij weigerde echter te zeggen, of hij het jn het verleden was geweest. „Bijna zonder uitzondering", aldus de verklaring: „waren deze staatsvijandige elementen voordat zij een toevlucht von den onder het personeel der V N., bij Amerikaanse regeringsdiensten werkzaam geweest. Zij gingen van het ene ministerie r- t„k i„«t naar het andere over. om tenslotte sleu- een, subcomm;ssie van de teloositie, in de v N te hekleden Het aenaaL een vervolging wegens meineed Dc Amerikaanse procureur-generaal Jo seph McGranery heeft opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de gedra gingen van professor Owen Lattimore. telposities in de V. N. te bekleden. Het schijnt, dat dit js geschied volgens een te voren opgesteld plan. Bepaalde onbetrouwbare hoge Ameri kaanse beambten, die tegen hun vaderland samenspanden, hebben zich eerst ln de Amerikaanse ministeries en later nog eens in de V. N., omringd door even on betrouwbaar personeel". tegen Lattjmore voorgesteld Zij kwalifi ceerde hem als een „bewust werktuig van de Sovjetrussische samenzwering", pro fessor Lattimore, die gedurende geruime tijd het state department van advies heeft gediend in zaken betreffende het Verre Oosten, heeft herhaaldelijk ontkend in enigerlei betrekking te staan tot het eon-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1