Uitspkende entree van de nieuwe bewndslieden aan Econ. Zaken Ecoiomische politiek zonder dirigistisch ingrijpen October recordmaand voor de woningbouw Botsing tussen twee straaljagers Prins Bernhard weer thuis Ratificatie der Europese dragen uitgesteld Beslissing wordt overgedragen aan Staatsgerechtshof ver- Cliurchill verguldt de pil Britse regering gaat defensie uitgaven besnoeien Nieuivs over toer van min. Zipra en de Tour d<krance bDAGBLAD VO OR. S CHI EDA MEN.OMS TREKEN Rood vonnis 111 Frankrijk Y^.dr.g 5 December IjoI Vier primaire geboden G'oot mickleiistandsdebat eerst in 1954 Piloot kon zich niet ontdoen van stuurstoel Weer krantenstaking Duitsland? Melknota op komst Grote vreugde op Sehipliol Uitgaven over langere periode verdeeld Handgemeen in liet Italiaanse parlement Lot van Marty en Tillon Serrarens verlaat de Kamer Ook bisscliopsgewaad vereenvoudigd "N WEERBERICHT Export Middenstand Mijnkwesties ll&SlÜ Werkloosheid en fiscale problemen VOOR 6000 GEZINNEN NIEUW HUIS 111 Poliliekapel speelde: „Zie ginds komt de sloomboot,, (Van onze Amsterdamse redactie). Rumoerige dag J O NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt: Droog weer met plaatselijk opklaringen en hier en daar mist. Over het algemeen zwakke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, overigens temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zaterdag 6 December: Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur; Maan op 21.24 uur, onder 12.09 uur. Minster Zijlstra wijst op signalen Prof. Zijlstra zette eerst de economische situatie in het algemeen uiteen: de politie ke kloof tussen Oost en West, die van grote betekenis was, het dollartekort, nog verscherpt door monetaire factoren en de Europese verbrokkeling en verzwakking, Welke laatste de economische integratie nog meer noodzakelijk maakte. zyn beleid zou gaan in de richting van een krachtige bevordering van de expo door opvoering van de kwalite kwantiteit en deze gericht op het dollar gebied. Vervolgens opvocnng van de pro ductiviteit, industrialisatie en steun aan de integratie. Hij noemde deze vier de Primaire geboden. Z Exc betoogde, dat hij een economi sche politiek voorstaat op lange termijn, beginselvast, maar met een dynamisch ka rakter door een ondernemings gewijze pro ductie op stra tegische pun ten in tegen stelling tot een gedetailleerd ingrijpen op vele punten. Immers, het bedrijfsleven zelf zou het MINISTER ZIJLSTRA VGRAVENHAGE, 4 December 1952. D'nieuwe minister van Economische Zaken heeft in een voortreffelijke red zijn te voeren beleid helder en klaar uiteengezet. Deze rede, die goiddeèls voor de vuist weg werd uitgesproken, muntte uit door een hadere beknoptheid, daar alle bijkomstigheden, die van de hoofdzaak kmden afleiden, zorgvuldig werden vermeden. Minister Zijlstra sprak ■net het gemak van een deskundige, die zijn stof niet alleen volkomen beheerst, maar die ook weet, welke richting hij zal gaan, die de moeilijk heden onderkent, maar ook hierin zijn weg heeft gekozen. Hij was beslist en zeker en nam alle moeilijkheden met een gemak, dat bewondering afdwong. men heeft dienaangaande nu eenmaal re kening te houden met de realiteit stelde de minister het bedrijfsleven de eventuele mogelijkheid voor ogen de winsten en ver- liezen over grotere perioden tegen elkaar weg te strepen. Ook met een verlaging van de fiscale lasten rekening houdend achtte de minis ter de aanbevolen methode primair, daar deze van gunstige invloed zal kunnen zijn op de rendementsverwachtingen. De vrij stelling van het primaire dividend had zijn aandacht bij de plannen tot belas tingherziening. Overigens betoogde de minister, dat men nog geen complect beeld kon heb ben over het slagen of falen van nieuwe ondernemingen. Zo erg veel nieuwe on dernemingen zijn er niet, meende hij. Wij kennen er allen één en het is niet bepaald noodzakelijk die te noemen, vond hij. Hij dacht natuurlijk aan Polynorm. In het trekken van investeringen naar de zwakke plekken zag de minister een gevaar, daar de onontwikkelde gebieden hiermee op den duur wel eens niet ge baat zouden blijken te zijn. Over de export sprekend zag hij in de exportnota van zijn voorganger een eer ste inleiding tot een afgesloten geheel met een voorbehoud voor het fiscale deel ervan. Hij dankte de heer Weiter voor de lof zijn ambtenaren toegezwaaid dat gebeurt niet zo heel veel zei hij inzake de expositie in Mexico, De subsidie aan de K. v. K. in Mexico had zijn grote aan dacht. Hij hoopte dat de ,,Eco", de Ex portcommissie, zou uitgroeien tot het cen trale lichaam uit het bedrijfsleven. Toch was de minister over het verloop van de export wat ongerust. Hij is nog niet hoog genoeg, maar hoe hoger hij komt hoe meer kwetsbaar hij wordt, daar het tel kens moeilijker zal worden het niveau dan te handhaven. Bovendien zijn er symptomen van nationale belemmeringen. In de internationaal-'economische be trekkingen vond de minister de ontwik keling van de ruilvoet de meest hacnenj- ke zaak, er was hier een tendens van per manente teruggang. Zonder struc uiele verbetering was er geen yerbe.ering v de ruilvoet te verwachten. Voor een Europese integratie was ,ne samengaan van politieke en economische m egratie noodzakelijk. Bij de plannen tot tanefver- laging zou men moeten streven naar een douane-unie met als uiteindelijk perspec tief een economische unie. De staatssecretaris voor de midden- stande dr Veldkamp, die daarna sprak, deed dit eveneens met élan en met grote kennis van zaken. De Kamer kreeg wel duidelijk de indruk, dat het ministerie van Economische Zaken wel het verlies heeft geleden van een man als Van den Brink, maar dat deze in deze beide bewindslieden waardige opvolgers heeft gevonden. Dr Veldkamp stelde onmid dellijk vast, dat de reeds vroeger aange kondigde middenstandnota niet begin 1953 zou kunnen worden ingediend, maar dat de streefdatum was begin 1954. Eerst dan dus zal er een full dressed debat kunnen komen over de gehele midden- standsproblematiek. Als uitgangspunt van. zijn midden- standspolitiek stelde de staatssecretaris de belangrijke functie van een gediffe rentieerde middenstand, waarvoor de voorwaarden moesten worden geschapen om het uitoefenen van deze functie mo gelijk te maken. In de bovenbedoelde nota zou hij willen geven een volledige documentatie, een onderzoek naar de economische situatie van de midden stand, de middenstandspolitiek in het kader van de economische politiek, doel. stelling en middelen. Hij stelde zich voor dienaangaande van te voren overleg te plegen met de vaste commissie uit de Kamer. Ook de staatssecretaris achtte verrui ming van de normen tot verlening van middenstandscrediet wenselijk. Maar toch zou men een oordeel moeten heb ben over de omvang en het nuttig effect. Hij wilde deze normen eens toetsen aan de practijk in andere landen en dan het liefst deze credietverlening neerleggen in een wettelijke regeling, wat een gro tere duidelijkheid, zou waarborgen bij de toepassing- Deze en andere problemen hielden ook bij de replieken de aandacht nog een poos gevangen, waarna de afdeling Mijn. wezen apart werd behandeld. Hier kwamen de problemen ter sprake van de ontginning van de Peel en de stimuleringswoningen, welke door de he ren Maenen (K.V.p.) en Van Lienden (P.v.d.A.) ter sprake werden gebracht naast allerlei andere kleinere problemen. Minister Zijlstra erkende in zijn ant woord, dat hij nog geen gelegenheid had gehad deze materie te bestuderen. Hij had echter hart voor deze zaak en zou, zodra hij op de hoogte was van alle tech nische kwesties, de Kamer onmiddellijk van zijn standpunt op de hoogte stellen. Wat de kolenvoorraden in de Peel betreft kon hij inmiddels antwoorden, dat hier geen tegenspraak was tussen de M. v. A. en een redevoering van de mi nister. De zaait zat zo dat de voorraden werden geschat op 1.6 milliard ton, de technische ontginbaarheid werd echter geschat op 800 millioen ton, de economi sche ontginbaarheid moest nog worden afgewacht. De woningstimulering, waar over ook al was gesproken bij de begro ting van Wederopbouw en Volkshuisves ting was nu practisch volledig geregeld. Binnen enkele dagen zou er dienaangaan de een brief uitgaan naar de M.I.R., waarna nog dit jaar met de bouw van de eerste 240 woningen zou kunnen wor den begonnen. Ook ten aanzien van het pensioenfonds voor de mijnbeambten waren de laatste hinderpalen overwon nen, de oprichting van het beambten- fonds l{on binnenkort worden verwacht. De begroting werd daarna z.h.st. aan genomen. g s bloeten doen. Geen dirigistisch ingrijpen dus wat alleen zou moeten geschieden in een' tijd van schaarste. Hij stelde dus vrij heid van consumptie en arbeid voorop, tvaarvan alleen zou kunnen worden af- feweken in tijd van nood. ZijU prognose i oo 1953 was een geringer ovferschot op c 3 betalingsbalans dan in 1952. Achtereenvolgens besprak minister Zijl- nra dan de conjunctuur, de structuur, de port en de internationale economische rekkingen. De werkloosheid bespre- I ,d in het kader van de conjunctuur .te hij uiteen, dat de 3 pet fictiewerk- 1' osheid, welke algemeen als normaal v ?rd beschouwd, niet mocht worden ge- z ;n als een fixum. Voor de minister was h ;t meer een signaal, dat er iets niet In o,-de was, dat men in de gevarenzöne ):wam, indien de werkloosheid deze 3 pet aderde. Maar èn in de fictiewerkloos- eid èn in de conjuncturele en structurele 'erkloosheid was het menselijke probleem vetzelfde. Conjunctuur en structuur moest 'nen volgens spr. niet scheiden, maar on derscheiden. Wij zouden moeten komen tot een internationaal gecoördineerde con junctuurpoli tiek. De structurele politiek was goeddeels een industrialisatieprobleem. Hier was door de Kamer de fiscale politiek als het centrale probleem gesteld. Zonder zich op dit ogenblik reeds te willen uitspreken over een eventuele vermindering der fis cale lasten hoe noodzakelijk ook en Volgons gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zjjn in October j.l. 5811 woningen voltooid. Hierin zijn begrepen 179 duplexwoningcn, zodat in die maand door nieuwbouw voor 5990 ge zinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In de overeenkomstige maanden van de .jaren 1945 t/m 1951 kwamen resp. In de Rolzaal van het Binnenhof te Den Haag heeft de minister van Oorlog en Marineir C. Staf, aan de nabestaanden van 26 ge vallenen de door H.M. de Konin gin verleende dapperheidsonder scheidingen uitgereikt. De onder scheidingen, de bronzen leeuw, het bronzen kruis en het kruis van verdienste, werden toegekend we gens moedige en beleidvolle da den tydens de Meidagen van 19J/0, de strijd in de lucht gedurende de oorlogsjaren, verzetswerk en dap per optreden aan het front in Korea. Het zoontje van wijlen re- serve-eerste-lnitenant D. Boere- ma neemt de posthume onder scheiding het bronzen kruis in ontvangst. gereed. 66, 397, 1058, 3648 (22), 3760 (112), 4955 (444) en 5282 (355) woningen, zodat het maandcijfer voor October 1952 het hoogst is van alle Oktobermaanden sedert de be vrijding. De tussen haakjes geplaatste cijfers géven de duplexwoningen aan, die in de genoemde aantallen gereed gekomen woningen begrepen zijn. In de eerste 10 maanden van 19j- wer den 44.786 woningen voltooid, waarvan 1593 als duplexwoning werden gebouwd, zodat in die periode voor 46.379 gezinnen woonruimte beschikbaar kwam. Sedert de bevrijding zijn, gerekend tot eind October j.l. 241.159 nieuwe woningen woning zijn ingericht, zodat voor 253.784 gezinnen nieuwe woonruimte werd ge sticht. De in October voltooide woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de cijfers van October 1951): Groningen 125 (216), Friesland 308 (179), Drente 93 (130). Overijssel 698 (349), Gel derland 686 (716), Utrecht 275 (246), Noord- Holland (excl. Amsterdam) 533 (523), Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 763 (769), Zeeland 115 (136), Noord-Brabant 858 (707), Limburg 601 (431), Amsterdam 119 (155), Den Haag 183 (337), Rotterdam 411 (383), Noord Oost Polder 33 (5), Nederland 5811 (5282). Wat er overbleef van de beide straaljagers, die gisteren na een botsing boven Eindhoven verloren gingen. (Van onze correspondent) Gistermiddag zijn ten Noordoosten van Eindhoven twee „Gloster Meteor"-straal- jagers van de vliegbasis Soesterberg met alkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan beide machines zijn vernield cn een der piloten om het leven kwam. Met nog drie andere straaljagers vlo gen de verongelukte toestellen in forma tie boven Eindhoven en omgeving, toen in eer, schijngevecht de twee Meteors plotseling tegen elkaar vlogen en onmid dellijk daarop neerstortten. Direct na de botsing stelden de piloten hun schietstoelen in werking. De twee vliegers, reserve-luitenants, werden met hun stoel uit hun Meteors geschoten, waarna deze hun weg naar de aarde ver volgden. Een der vliegers heeft zich, door nog niet opgehelderde oorzaak, niet van zijn stoel kunnen ontdoen. In de nabijheid^ van een boerderij is do man met de uitge schoten stuurstoel levenloos gevonden. De andere piloot, wiens toestel niet in brand is gevlogen, kwam behouden op de aarde neer. Hij had alleen een verwon ding aan zijn voet. van deze grote gevaren zeer bewust is. De eerste reacties uit Parijs druppelen trouwens reeds in de verschrikte Bonds dag binnen. Wat kan dr Adenauer desondanks aan leiding hebben gegeven, zo plotseling te rug te keren van zijn toeleg, om het staatsgerecht in de ratificatie voor te zijn en het daardoor onder de druk van vol dongen feiten te stellen? In goed geïn formeerde kringen in Bonn viel te beluis teren, dat de bom, die de bondsdag Don derdagmiddag uiteen deed spatten, uit Karlsruhe was afgezonden. Terwijl de machine van de overlevende piloot in glijvlucht naar beneden kwam en zonder besturing een buiklanding maakte waarbij zij werd vernield, vloog de andere Meteor onmiddellijk in brand. De toestellen kwamen in een weiland terecht, ongeveer driehonderd meter van elkaar verwijderd, tussen de plaatsen Nuenen en Nederwetten. Brokstukken van de verbrande straaljager kwamen wijd en zjjd in de omtrek neer. De piloot, die zich met de uitwerp- bare stuurstoel wist te reöüen, is de eerste luitenant-vlieger Kemenade, oud 26 jaar, gehuwd en wonende te Eind hoven. De vlieger,die bij dit ongeluk om het leven kwam, is de eerste lui tenant-vlieger Van de Werve, 31 jaar oud, eveneens gehuwd en wonende te Zeist. Aangezien het formatie-vliegen al en kele minuten de aandacht van de Eind- hovenaren had getrokken en velen het ongeluk dus zagen gebeuren, was hulp vrij spoedig aanwezig. Maar zowel de brandweer van Eindhoven, als die van Nuenen en later ook de brandweer van de L.S.K. moesten zich tot nablussen beperken. Ooggetuigen verklaarden, dat de weersomstandigheden, toen de botsing plaats vond,, .goed waren. Onze correspondent te Bonn telefoneert ons: De vakbond der typografen heeft tegen aanstaande Zaterdag voor het gehele ge bied der Bondsrepubliek een staking aan gekondigd, indien niet een loonsverhoging van 10 pfennig wordt toegestaan. Naar aanleiding van vragen in de Tweede Kamer door de heer Biewenga aan de minister van Landbouw over de consumptiemelkprijs heeft minister Mans- holt medegedeeld een nota aan de Ka merleden te zullen overleggen over het melkprijsbeleid, de berekenprijs en het karakter van de garantieprijs. Om enkele minuten voor tien landde vanmorgen op Schiphol de D.C. 6 B „Jan van Riobceck", gevlogen onder commando van W. Wilkin, met aan boord Z.K.H. Prins Bernhard. Voordat de prins b«t toe stel verliet, speelde de politiekapel van de Amsterdamse politie het „Zie ginds komt de stoomboot", maar nadat Z.K.H., die gekleed was in de uniform van de Koninklijke Landmacht, lachend het toe stel had verlaten e,n beneden aan de trap stond, werd de Prins, die een zes weken durende reis door Mexico, enkele Zuid-Amerikaanse staten en de V.S. had gemaakt, verwelkomd met -t Wilhelmus. A. V I DnnHorfTaffairDn He Britse premier, Winston Churchill, heeft Donderdag in het Lagerhuis aan gekondigd, dat Groot-Brittannië het J^rnemen heeft enige besnoeiingen aan brengen in het bedrag dat voor de "us'e zal worden besteed. Dit zou de ^hulering of beperking van enige ''"norders tot gevolg hebben De be- ..''''ing voor defensie voor dit jaar be- 1462 milJoen pond sterling, waar- 1 'pts minder dan 600 millioen bestemd '••oor wapenproductie. Hieraan mocs- aanvullende schattingen worden ''vosgd. 00r zover mogelijk, zullen de be- ^osiingen worden verwezenlijkt door le- ranties over een langere periode te la ten lopen. Het gevolg zal volgens Chur chill zijn, dat verdere toeneming van de behoefte aan arbeidskracht en materialen voor de productie voor de verdediging kan worden voorkomen. De productie van vliegtuigtypen, die thans in dienst zijn, zal worden beperkt, maar de invoering van nieuwere en modernere typen zal zo veel mogelijk versneld worden. Het aantal troepen kan niet belang rijk worden beperkt met het oog op de toestand in Korea, op Malakka, bij het Suezkanaal en in Europa. Churchill verzekerde het Lagerhuis, dat de beslissing van de regering in geen en kel opzicht een verzwakking van het be sluit Inhoudt, om een defenaiaprogram uit te voeren, dat Groot-Brittannië in staat zal stellen zich zelf te verdedigen, zijn overzeese verplichtingen na te komen en zijn volledig aandeel in de gemeen schappelijke inspanning van de N.A.T.O. op zich te nemen. Om de pil te vergulden merkte Chur chill op, dat het soms beter is de pro ductie van wapenen, waarvan al een nieuwer en beter type wordt vervaardigd, te vertragen. Zo zou men later een gro tere voorsprong kunnen hebben. Het feit, dat Groot-Brittannic zich in staat gevoelt zekere bemoeiingen in te voeren, was volgens Churchill een aan wijzing, dat. het van oordeel is ,,dat de ergste noodtoestand, waarvoor wq kun nen komen te staan, niet dichter bij is gekomen". In zqn verklaring berekende Churchill, dat, wanneer het driejarenplan voor de herbewapening was uitgevoerd, zoals de Labourregering dat had opgesteld, dit jaar ruim 1650 millioen pond sterling voor be wapening uitgegeven had moeten wor den. Volgend jaar zou de begroting voor defensie meer dan 1800 mllHoen hebben (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Vrijdagmorgen. Bonn kan, om een grondwettelijke crisis te vermijden, toch dit jaar niet meer ratificeren. Deze sensatie die de plannen van dr Adenauer heeft omver gehaald, ging Donderdagmiddag door de in een heksenketel veranderde wandelgangen van het Bonnse huis, terwijl in de zittingszaal nog de afgevaardigden van de regeringspartijen de oude wijs van een allerspoedigste beslissing stonden te zingen. Op het beslissende ogenblik heeft dr Adenauer de sprong niet gewaagd. Hij heeft de omweg gekozen, die de socialistische oppositie en de staats president reeds een half jaar geleden hebben gewezen: de weg over het staatsgerechtshof. Hij zal de verdragen in de vorm van een grondwetsstrijd voor het gerecht brengen. Daarmee heeft dr Adenauer in het ge zicht van de haven een koerswijziging van 90 graden gemaakt. Hij heeft een richting gekozen, waartegen hij zelf vele maanden lang heeft gewaarschuwd. Dit betekent een uitstel van de politieke be slissing van de bondsdag tot ver in het voorjaar en een volkomen verleggen van het zwaartepunt naar de staatsrechte lijke professoren van Karlsruhe. Dr Adenauer heeft deze merkwaardige beslissing genomen in het volle bewust zijn van de binnen, en buitenlandse poli tieke risico's, die ermee verbonden zjjn. Binnenslands heeft de kanselier zich bloot gesteld aan de indruk van een ca pitulatie voor de socialistische drang, om de justitie voor de politiek te laten spre ken. In het buitenland zal men natuurlijk naar politieke argumenten voor het zo drastische uitstel zoeken, waarvoor te meer aanleiding is, omdat de ontevrede nen van het regeringsfront een lange lijst van Duitse eisen jegens de verdrags partners hebben ingediend. Met veel nadruk werd Donderdagavond in Bonn verzekerd, dat de kanselier zich De regering zou er voor zijn gewaar schuwd, dat ze de argumenten en kansen van de tegenpartij in het juridische geding zou hebben onderschat. Op een aantal kaapt afl gevaar in hat antalgic te worden gesteld. Zij heeft consequenties moeten trekken uit de dreiging van een openlijke staatscrisis, die zou ontstaan wanneer het gerecht de verdragen in de huidige vorm niet aanvaardbaar zou ac"~ ten. Om deze crisis te vermijden heeft de kanselier het nodig geoordeeld, vlak voor de eindstreep halt te maken. Waar hij nog voor enkele dagen hard nekkig vocht tegen een uitstel van dagen, heeft hij thans een uitstel van maanden moeten nemen als het kleinste der vele dreigende kwaden. Tegelijk echter be doelt de onverwachte manoeuvre de be slissing in handen te leggen van de twee de senaat van het gerechtshof, die door de regering het minst door socialistische smet aangetast wordt beschouwd. Nog is de beslissing niet definitief, al hebben de regeringsfracties haar volg zaamheid aan de nieuwe koers toegezegd. Zij moet Vrijdagmiddag door de Bondsraad worden genomen, nadat de verdragen in tweede lezing zullen zijn aanvaard. Deze aanvaarding moet volgens de regering 't surrogaat vormen voor de politieke de monstratie, die men met een definitieve aanvaarding had willen geven. Maar weinigen schijnen in Bonn toch werkelijk de illusie te koesteren, dat de partner-landen met 'n surrogaat tevreden tel». socialist Arzsdt lakte amg Donderdagavond luide protesten van de regeringspartijen uit, toen hij voorspelde, dat de aanneming der verdragen ln ®t stadium het land in „een catastrophale grondwetscrisis" zou storten. Het buiten de zaal door de onthutste regeringsfrac ties genomen besluit, had inmiddels echter het bestaan van die dreiging bevestigd. De stromen van welsprekendheid die Don derdag over de verdragen werden uitge goten vloeiden vergeefs, want de politieke wervelstorm blies de meeste afgevaardig den nerveus door de wandelgangen heen en weer. Vandaag moeten nog veertien redenaars aan het woord komen en daarna zal de stemming plaats vinden, zowel over de verdragen als over het uitstel der defini tieve beslissing. Ook bulten het bondshuis werd gisteren deze verrassende ontwikkeling begeleid door veel rumoer. Daar demonstreerden tijdens het middaguur honderden vrou wen, waarschijnlijk gezonden door com munistisch georiënteerde vredesorganisa ties, tegen de bewapening. Eerder hadden 200 communistische jongeren getracht zich toegang tot het parlementsgebouw te verschaffen onder het slaken van uitroepen als „Weg met Adenauer". Zij werden door de politie verdreven. In Parijse diplomatieke kringen betreur de men de Westduitse beslissing om de be krachtiging van de Europese verdragen uit te stellen. Men verklaarde in deze kringen dat een spoedige Duitse bekrachtiging het aannemen van deze wetten door de Fran se volksvertegenwoordiging zou hebben bevorderd, daar dit als een teken van West-Duitsland's wens, om met het Wes ten samen te werken, zou zijn opgevat. H.M. de Koningin en de prinsessen Beatrix en Irene waren ler begroeting op Schiphol aanwezig en nadat <ie tonen van het Wilhelmus waren verklonken, vond een hartelijke hereniging van het konink lijk gezin plaats. Hierna begroetten dr W. Drees, de minister-president, de gezanten van Mexico en Columbia en de zaakgelastigde van Peru, de Prins. Onder de aanwezigen merkten wij voorts nog op de excellenties Luns, Beijen en Zijlstra, de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, baron de Vos van Steenwijk; mej. A. Tellegen. chef van h'et kabinet van de Koningin; de hofmaarschalk Van Zinniq Bergmann; de directeur van de K.LM, dr Plesman en de burgemeester van Am sterdam, mr A. d'Ailly. Na de begroeting sprak de Prins, die er bruinverbrand uitzag en geheel niet ver moeid scheen, enkele woorden voor de microfoon en werden de lenzen van de televisie op hem gericht. Hij zeide. dat hij een goede reis had gehad en dat het Nederlandse bedrijfsleven in de Zuid- Amerikaanse staten een mooie toekomst heeft. Er zijn reeds goede resultaten be reikt en er kunnen nog grotere zaken worden gedaan. Hiervan is de Prins tel kens sterker overtuigd als hij van een reis naar de Zuid-Amerikaanse staten terugkeert. Vervolgens sprak Z.K.H. nog enkele woorden in het Spaans waarna hij per auto naar Soestdijk vertrok. Met het toestel, dat ongeveer een half uur vertraging had gehad, arriveerden tevens de équipes van Porsche, die :n de grote autorace „Carera Mexicana" mee gereden hebben. Italiaanse afgevaardigden hebben elkan der Donderdagavond in een van de roe rigste zittingen, die de Italiaanse volksver tegenwoordiging ooit heeft gekend, met stoelen, inktpotten cn schoenen bekogeld. Enkele afgevaardigden werden licht ge wond. Een bode, die poogde worstelende communisten en neo-fascisten te scheiden, moest naar het ziekenhuis worden ge- De leiding van de Franse communisti sche partjj heeft voor het weekeinde een bijeenkomst van het centrale partijco mité uitgeschreven om over het lot van de gedegradeerde leiders Marty en Tillon te beslissen. De heer P. J. Serrarens (K.V.P.) heeft naar de voorzitter der Tweede Kamer in de gistermiddag gehouden vergadering mededeelde, bedankt als lid van de Kamer wegens zqn benoeming tot lid van hetHof van Justitie van de Kolen- en Staalge meenschap. De Kamer besloot tot toelating van de heer J. Bommer (P.v.d.A.) als lid ter voor ziening in de vacature ontstaan door de benoeming van mr A. M. Jockcs tot lid van de Raad van State. O Bij decreet van de Vaticaanse Congre gatie der Riten, waarvan de publicatie heden werd verwacht, worden zekere be palingen ter vereenvoudiging van de kle dij der kardinalen die bq „Motu Proprio" zijn afgekondigd, ook van toepassing ver klaard op de gewaden van patriarchen, aartsbisschoppen, bisschoppen en prela ten. Het betreft hier de afschaffing van zijden gewaden en van slepen. De sleep van de cappa magna wordt gehandhaafd, tel bat ap hnlaa teotftet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1