Keerp Kath, unt in de Amerikaanse televisie internationale samen werking eerste vereiste GONG- ZESLAGEN KATHOLIEKEN? en verdachte in rechtszaal Getuige slaags Kamer verzoekt wetsontwerp terug te nemen GREEP NAAR DE MACHT IN NIE (JW-GUINEA MANDY" van Alexander Mackendrick Pinay: „Of een begroting o een nieuwe regering Om de petroleum GEEN BELEDIGING VAN DE van Iran Film over incent Van Gogh VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 PAGINE S it Toon Rammelt vertelt van reis door Amerika Verzamelen geblazen Keerpunt in de geschiedenis van de televisie LONEN MIJNWERKERS IN DE V. S. Archibald Cox afgetreden Amerikaans standpunt inzake olie-geschil gewijzigd? Garagehouder kreeg twee jaar Auto's en bromfietsen ter waarde van een ton verduisterd Dc Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 39-jarige garagehouder II. G. uit je Den Texstraat te Amsterdam we gens verduistering veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De garagehouder heeft tussen April 1951 cn Maart 1952 dertjg bromfietsen en zestien automobielen ter waarde van meer dan ecu ton verduisterd. Tegen schrijver van „Ik lieb altijd gelijk"' opnieuw vrijspn •aak geëist Acht jaar geëist wegens roofmoord Is inderdaad bar He?ik van der Maze Artillerie-inrichtingen moeten geen N. V. worden Geen particulier werk Nachtmis voor niet- katliolieken PRODUCTIE IN OCTOBER GESTEGEN Index gemiddelde dagproductie 153 (v.m. 151) KINDERVERLAMMING 100 Jaar Kromstaf Kruisbeelden-expositie in Amsterdam Surinaamse premier plotseling overleden „Sensationele ont hulling" van Indon. dagblad T>- Ontroerende film over een doof meisje Maiuly (Mandy Miller) slaagt er voor het eerst in, een gearticuleerde klank voort te brengen. De onderwijzeres Dorothy Alison) laat haar het trillen van de stembanden voelen met de hand op de keel. Eén der meest aangrijpende sccncs uit de film „Mandy" van de Engelse regisseur Alexander Mackendrick, Ph. Aanzienlijk botertekort in West-Duitsland Onderhandelingen met Nederland over invoer gaande Waal toch nog gestegen Kirk: „Sovjet-leiders onzeker" KRIJGT NEDERLAND TWAALF PROVINCIES? 5? (Van onze speciale verslaggever) Het mooiste St. Nicolaasgeschenk voor het gezin van de heer Toon Rammelt, Ue Drogramma-chef van dc K.R.O., is onge twijfeld de thuiskomst, nog juist op tijd van man en vader na een verblijf van ®rie maanden in Amerika. Wij hebben dc heer Rammelt eens na»r zijn bevindingen in dc nieuwe wereld ge vraagd dc eerste dc beste dag dat bij zijn werkzaamheden bij de K.R.O. had hervat en zijn medewerkers hem plagend Vroegen of hij nog wel Nederlands kon spreken. Daags te vorei* was in Rotterdam met de „Maasdam" aangekomen, opge wacht door zijn vrouw en zeven sprui- ten. die enthousiast op de kade stonden te wtsiyen. De heer Rammelt, die 2 September oer vliegtuig van Schiphol naar New York was vertrokken had de terugreis met Je „Maasdam" gemaakt, het schip waarmede gelijk gemeld ook een groot aantal Ne derlandse emigranten uit Canada op va kantie kwam naar het oude land. „Dat waren dus de geslaagden en we hebben echt prettig met hen Sinterklaas feest gevierd. Minder aangenaam echter h'as de Oosterstorm, toen wij midden op dp Oceaan zaten. Het heeft lelijk ge spookt en er waren heel wat. gebroken armen en ribben, zodat het hospitaalYic vol lag". „U bent toch als gast van de Ameri kaanse regering gegaan om de radio en televisie te bestuderen?" „.Ja en ik heb dat door mijn langdurige verblijf zeer intensief kunnen doen. En ik moet zeggen op het eigenlijke radio- gebied heb ik niets bijzonders aangetrof fen. Ik moet eerlijk zeggen, dat radio- technisch Nederland uitstekend geoutil leerd is. Het is alleen, dat ze in Amerika méér hebben, maar wij bezitten evengoed de nieuwe apparaten, die zij daar gebrui ken. Het is trouwens ook zo met de televisie, dat zij profiteren van een geweldige ma- i teriële welvaart. De camera-techniek »s Vrijwel zo volmaakt als bij de I'lm- - weten de beelden prachtig te mengen ui hebben camera's, die op alle manier n kunnen werken. Ik ben eehter van oor- deel, dat onze mensen dezelfde presta- ties zoud enleveren, als 7.1 over die hulp middelen konden beschikken. Amerika ge niet ook het voordeel, dat het één grote markt heeft en veel filmervaring bezit. De beste camera-mensen van de film ne men ze voor de televisie in dienst. Ik heb het met mijn bezoek wel bijzon der getroffen, omdat Amerika zich met de televisie in een ongelooflijk b0'?"6™*0 phase bevindt. Ook daar is men van HET verlies van twee Kamerzetels dooi de K V P in de afgelopen zomer zit velen toch niet lekker. Ook in deze krant zijn reeds vele kolommen volgeschreven als neerslag van wat belangrijke figuren over dit verloren gaan dachten en van wat ter verbetering van de positie der partij zou kunnen geschieden. 't Is daarom bemoedigend, dat „De Opmars" de blijde mededeling kon doen, dat cijfers en feiten uitwijzen dat de be langstelling groeit. Zo kwam het systeem der werkgroepen waarin heus vele jonge ren zijn te vinden tot wasdom. Tot aan de verkiezingen werden 238 werkgroepen op gericht, nadien is dit werkfront nog met 85 nieuwe politieke batterijen versterkt. En dagelijks komen er nog bij. Voorts zijn- talrijke afdelings- en kringbesturen ver nieuwd enverjongd. Het lijkt er op, dat het afgelopen is met de rustige rust, de zelfgenoegzaamheid en de zelfverzekerdheid. Als er nu maar voldoende voorlichting komt, om de bestaande geestdrift levendig te houden en nog dode, elementen wat ziel in te blazen. Het heeft ons overigens al een leven lang verbaasd, hoe werkelijk godsdien stige lieden meenden zich van de politiek afzijdig te kunnen houden. Waartoe de politiek bij doorzetten kan leiden hebben we voor 1940 in Duitsland gezien en na 1940 in Nederland onder vonden Als wij ons n'et met de politiek bemoeien bemoeit de politiek zich "met ons, is eeri oud gezegde. Maar 't is als met een ander adagium: Bid en werk. Er moet zwaar gebeden worden doch ook hard gewerkt. Een van beide is onvol doende. Er zijn er, die noch in het een, noch in het ander uitmunten. Zij razen al leen maar. Ga u zelf eens na. En gord u mede ten strijde. In de rij ook der politieke orga nisatie. deel, dat men met de programma's niet moet verslappen en. niet alleen entertain ment moet brengen. In Juli had de Fede ral Communication Committee een rap port uitgebracht, waarin geconcludeerd werd, dat er 2000 televisie-zenders moeten zijn, die heel Amerika bestrijken. Er wa rén tot dan slechts 120 licenties verleend. Frompt hebben de mensen van de Association of Educational Broadcasters de koppen bij elkaar gestoken en beslo ten ervoor te zullen zorgen, dat zij dan ook met goede programma's aan bod ko men. Het resultaat is geweest, dat die Asso ciation over 10 pet., dat is dus 200 zen ders, de beschikking krijgt, waarover uitsluitend opvoedkundige programma's gebracht zullen worden. Daaraan wer ken professoren cn geestelijken mee. Begin November is er een conventie in de Universiteit te Minnesota geweest, die ik heb mogen bijwonen, waarbij de Asso ciation heeft nagegaan, hoe zij haar pro gramma's moet maken en op welke wijze invloed op de andere zenders uitgeoefend kan worden. Dit betekent beslist een keer punt in de geschiedenis". „Hebt u ook kunnen ontdekken, dat, zo als wel eens beweerd wordt, de mensen in Amerika al een beetje genoeg van d( televisie krijgen?" „Neen, die verveeldheid liecft wc! be staan, docli is nu achter dc rug. Men luis tert des avonds niet meer naar dc r maar kijkt naar de televisie. Een enquête van de Xayer.us-umvers.ty van de Jezuïeten heeft ftgewezem dat de kinderen 25 schooluren hebben, maar „2 televisie-uren thuis cn bij voorkeur kij ken zij naar dc programma's des avonds voor volwassenen, terwijl maar een op zienbarend klein percentage van de ouders j toezicht uitoefenen op hetgeen hun kin deren te zien krijgen". Toch heeft de heer Rammelt niet gezien, dat op sexueel of op ander gebied bepaald scheve dingen werden vertoond en je staat er volgens hem van te kijken, wat op cul tureel gebied met de reclame nog te berei ken is. De heer Rammelt was juist in Amerika met de presidentsverkiezing, waarvoor ook een geweldige campagne voor de televisie is gevoerd. Aan de vooravond van de stemming heeft hij Eisenhower en Steven son gezien en gehoord, waarbij hem de pessimistische toon van Stevenson, die sprak over „ais wij gaan verliezen opviel en z.i. heeft dit Stevenson beslist stemmen gekost. Het staat voor de heer Rammelt vast, dat een volgroeide televisie niet mogelijk is zonder eigen televisie-filmindustrie, evenmin als de radio het zonder gramo- foon en type-recording kan stellen. Binnenkort komen er Amerikaanse tele visie-filmpjes, die 10 tot 30 minuten duren en tenzjj we in Europa snel eigen wegen inslaan, zullen wij in dat opzicht eVen af hankelijk van Amerika worden als met dc gewone film. Voor de katholieken ligt hier een bijzondere taak en katholieke interna tionale samenwerking op televisie-gebied, aldus de heer Rammelt, is een eerste ver eiste. „Het gevecht, dat op het ogenblik om het gezicht van de Amerikaanse televisie wordt gevoerd, is voor ons van groot be- Terwijl de radio nog wel het eerste oog merk was, toen de heer Rammelt zyn reis begon, heeft dus de televisie, die vanwege het nieuwe veel boeiender was, zijn mees te aandacht gevraagd. Archibald Cox, voorzitter van dc Ame rikaanse stabilisatieraad voor de lonen, is afgetreden ais protest tegen het be sluit van Truman, om de arbeiders in de vetkoolmijnen een loonsverhoging van 1.90 per dag toe te staan, in plaats van de anderhalve dollar, die de raad voorgesteld had. In betrokken ambtelijke kringen te Londen houdt men rekening met de mo gelijkheid, dat de Ver. Staten een scher pere houding zulle.-i gaan aannemen ten opzichte van het Britse verbod van ver koop in het buitenland van Perzische olie, aldus werd Donderdag van gewoon lijk goed ingelichte zijde medegedeeld- In officiële Londense kringen bleven de her haalde berichten, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlanrse zaken over weegt niet langer druk uit te oefenen op Amerikaanse oliemaatschappijen om geen Perzische olie te kopen of te vervoeren nog onbevestigd. Men gelooft thans echter, dat deze mogelijkheid door de Amerikaanse rege ring bij het Britse ministerie van buiten landse zaken naar voren is gelbracht, al heeft een woordvoerder van dit ministe rie een desbetreffend bericht „onjuist" genoemd. (Van onze verslaggever). In hoger beroep heeft gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof dc zaak ge diend tegen dc schrijver W. F. Hermans, die beschuldigd werd van belediging van het katholieke volksdeel. Dc procureur- generaal, mr J. Bakhoven, heeft echter bevestiging gevraagd van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarbij de verdachte werd vrijgesproken. In zijn roman: „Ik heb altijd gelijk", waarvan destijds een fragment werd afge drukt in het tijdschrift „Podium", laat de schrijver een der daarin optredende personen, die hij als een drankzuchtige, rancuneuze psychopaat afschildert, zich in grove termen uiten over geloof en ge loofszaken. En dit op een zodanige wijze, dat daarin een belediging werd gezien van. het katholieke volksdeel. De vijfde kamer van de Amsterdamse rechtbank kon daarin echter juridisch geen belediging vaststellen, maar de officier van Justitie, mr B Kist, ging tegen het vrijsprekende vonnis in beroep, opdat ook een hoger rechtscollege zich over deze principiële zaak zou uitspreken. De schrijver zelf was gisteren niet ter zitting van het hof verschenen cn ook waren geen getuigen gedagvaard, zodat de procureur-generaal terstond met zijn requisitoir aanving. Hij baseerde zich daarbij op de overwegingen van de recht bank, welke had uitgesproken, dat ,,de passage uit het fragment, die in de dag vaarding was opgenomen op zichzelf be ledigend was voor de R.K. volksgroep De woorden werden echter door de schrijver in de #ond gelegd van een persoon, in het boek wordt voorgesteld als die een Te Den Haar/ werd de verkeerspolitie op een van dc kruispunten verrast met een cadeau. Om de verkeersagent ge legenheid tc geven ~yn presentje te be kijken nam de goede Sint de leiding van het verkeer even over. Over organisatie geschreven. Pe »Ka- bo-post", het orgaan van de bond van katholiek overheidspersoneel doet daar over een „boekje" open. We lazen: „Daar heb je b.v. de vereniging van personeel bij de Rijksluchtvaart dienst afgekort V.P.R.E., tellende op 1 Januari 1951 291 leden. Nog zo'n exem plaar? Vooruit dan: de Ver. van perso neel in dienst van de Rijkswaterstaat „Eendracht maakt macht" afgekort de E.M.M. telde op dezelfde datum 1244 leden. We gaan verder: de Bond van Alg. Rijkspersoneel, afgekort de B.A.R. tellende op dezelfde datum 824 leden. Het is bar met die B.A.R.Bij de Post cheque- en Girodienst zijn er zelfs twee, n.l. één voor het hoger en middelbaar personeel en één voor de „gewone" men sen. De eerste telde op 1 Januari 1951 108 leden en de tweede 629, Wij blijven nog even bij de PTT. Bij de Rijkspost spaarbank bestaat nog zo'n bond tel lende 220 leden. En wij hebben gehoord dat er daar nog zo'n bond bij zal ko men. Vindt U 't erg, dat we over dc Ver. v. pers. bij de Art. Inr. „DE RIJKS WERKMAN"' maar niet verder spreken. Hoe groot die is? O, 78 leden. Dit zijn de voornaamste categorale bonden. Be halve dan nog natuurlijk die paar bon den van Hoger personeel bi.i PTT. Tenslotte is er dan nog de V.D.LP. de Bond van directeuren en leidinggevend personeel bij P.TT.". Een onwijze versnippering. Nodeloze versnippering van krachten en ondoelma tig bij elke krachtige cn gezonde actie. Men verwijt ons katholieken wel eens verdeeldheid in verband met katholieke hokjesmakerij en hekjeszetterij. Principes eise:i dat. Maar die boven gesignaleerde verdeeldheid is zonder meer belachelijk, degelijk is echter oppassen geboden, want a' die bondjes werken als prikkeldraad bij de opmars der degelijk georganiseerden naar betere tijden. Het besluit om het staatsbedrijf van de Artillerie-inrichtingen definitief om te zetten in een Naamloze Vennootschap, de N.V. Ned. Machinefabriek „Artillerie inrichtingen", zal de regering waarschijn lijk ongedaan moeten maken. Het wets ontwerp althans tot bekrachtiging van de oprichting van genoemde N.V. heeft bii de Tweede Kamer een zo slecht ont haal gevonden, dat vrij algemeen de conclusie was, dat het noodzakelijk zal zijn, dat de regering het terugneen' Algemeen was men van mening, dat de vervaardiging van wapens en mum in een staatsbedrijf behoort te gcscliie- den Het werd bovendien noodzakelijk geacht, dat het personeel bestaat uu ambtenaren, het karakter van een voor onze verdediging zo belangrijk Deariji bracht dit met zich mede. Op dezeltde gronden was een scherpe selectie van het personeel nodig, opdat daarin slechts volkomen betrouwbare personen worden opgenomen. Zeer veel loden spraken voorts hun afkeuring uit óver het productiepro gramma der Artillerie-Inrichtingen, dat nu reeijs verschillende jaren heeft ge golden Grote bezwaten hadden zij tegen het feit dat de civiele productie daarin zulk een belangrijke plaats innam en dat blijkens de memorie van toelichting daaraan ook verder veel aandacht zou worden besteed. Men wenste van de re gering de toezegging 1e ontvangen, dat teruggekeerd zal worden tot de produc tie van wapens en munitie dat de productie van civiele goederen tot de grote uitzonderingen zal gaan behoren. Vrijwel algemeen tenslotte achtte men de gang van zaken ten aanzien van de rechtspositie van het personeel teleur stellend. De overgang van staatsbedrijf naar N.V. was indertijd steeds als een Ieder jaar zijn er veel niet-katholieken, die met Kerstmis een kathohskie terk be zoeken om cr de Nachtmis bij - ornnt Zij maken dan kennis met een zo groot aantal gebeden, gezangen en ceremon dat zij behoefte voelen aan een vcrklariru. Daarom worden in Amsterdam, Den.Haag, Rotterdam, Leiden, Utrecht en deze maand enkele inleidingsavonden ge houden met uitleg voor niet-katholieken. Deze avonden worden gehouden: in Amsterdam: „Reinildahuis", Marnix- straat 285, op Vrijdag 12 en 19 Dec. en Dinsdag 23 Dec. om 8 uur; in Den Haag: „Alden-Eyck", Elandstraat 128, op Zondagen 7, 14 cn 21 Dec. en te vens op Vrijdagen 12 en 19 Dec. en Dins dag 22 Dcc., telkens om 8.30 uur; in Rotterdam: „De Haven'", Randweg 45, op Dinsdagen 9, 16 en 23 Dec., om 8 uur. in Leiden: „Verbum Dei", Plantage 16, op Dinsdagen 9, 16 en 23 Dec., 's avonds om 8 uur cn tevens op Zondagen 7, 14 en 21 Dec., 's middags om 4.30 uur; in Utrecht: „De Beiaard", Rijnkade 8, op Donderdagen 11 en 18 Dec, en Maandag 22 Dec., om 8.15 uur; in Bilthoven: „Het Zonnehuis", Swee- lincklaan 12, alleen op Woensdagavond 24 Dec. om 19.30 uur. Hier is bovendien ge degenheid de Kerstdagen door te brengen. tijdelijke maatregel aangekondigd en met name was aan de bij het bedrijf werkzame ambtenaren verzekerd, dat hun belangen daardoor niet zouden wor den geschaad. Dit laatste zou nu bij aanneming van het wetsontwerp wel degelijk het geval zijn. De algemene productie index voor dc industrie is in October gestegen tot 162, vergeleken met 154 in de voorgaande maand :n 157 in October van het vorige jaar. Daar het aantal arbeidsdagen in Sep tcmber 24 bedroeg en in October 25, steeg het indexcijfer voor de gemiddelde pro ductie ill October slechts met 2 punten van 151 tot 153. Vorig jaar October beliep dit cijfer 148. (Van onze correspondent) Met de kreet „Moordenaar!" stortte de verdachte J. B. zich op de getuige S. en gaf hem een kaakslag met zijn vuist, die waarlijk niet mals was. Prompt ontstond er op de overvolle publieke tribune een heftig tumult, waarbij de familieleden van beide partijen ook slaags raakten. Dit incident geschiedde tijdens de zit ting van de Bredase rechtbank, die gis teren de zaak behandelde tegen een tweetal woonwagenbewoners, welke er van verdacht werden op 24 Augustus 1950 een oud boertje uit Oosterhout, A. B. om het leven te hebben gebracht. Een van de verdachten, de 27-jarige koopman J. B„ ha4 het slachtoffer eerst zijn portemonnaie ontfutseld en hem daarna, daarbij geholpen door de ver dachte S J.. in het Wilhelminakanaal ge worpen, waardoor het slachtoffer ge stikt zou zijn. Dit trieste voorval speelde zich af in de nacht van de laatste ker misdag in Oosterhout en werd eerst in dit voorjaar tot klaarheid gebracht. Men schreef de dood van de oude rentenier aanvankelijk toe aan een on geval. Toen echter in het begin van dit jaar in het woonwagenkamp een ruzie ontstond, waarbij uitlatingen en be schuldigingen aan het adres van B. en J. werden geuit, stelde de politie een uitge breid onderzoek in. Weldra achterhaalde men, dat hier van misdaad sprake moest zijn en zo werden de verdachten in April gearresteerd. Tijdens de rechtszitting van gisteren nu kwamen verschillende getuigen ver klaringen afleggen ten nadele van de verdachte J. B. Een daarvan vertelde zelfs positief dat hij de verdachte en zijn metgezel S. J. de rentenier van de ka naaldijk had zien slepen en daarna een plons in het water had gehoord. Toen de president van de rechtbank, mr Bis schop Boelc, vroeg, wat verdachte die pertinent ontkende op deze verkla ring te vertellen had, vloog het heer schap op de getuige af en diende hem de kaakslag toe. Ijlings toegesnelde parket wachten wisten de orde te herstellen, ter wijl de Officier van Justitie uitriep: „ik heb mijn getuigen te hoog, om ze door een moordenaar te laten afrossen". De Officier verzocht de president deze ver dachte de zaal uit te sturen, doch dit ver zoek werd niet ingewilligd. Nadat de rust enigszins was terugge keerd de zitting werd enkele minuten geschorst kon de zaak verder worden afgehandeld. Niet minder dan 13 getui gen werden gehoord, onder wie enkele, die in de bewuste nacht met de verdach ten zijn meegegaan, nadat zij in een café kennis hadden gemaakt met het slacht offer. Zij verlieten de verdachten echter, toen deze naar Oosterhout terugkeerden, na eerst het vrouwelijk deel van het gezelschap in de richting van Breda te hebben gebracht. De Officier meende uit deze getuigen verklaringen te kunnen opmaken, dat A. B- inderdaad door toedoen van J. B- en S. J. om het leven is gekomen en requireerde tegen ieder der verdachten 8 jaar gevangenisstraf. De beide verdedigers, mr Scheefhals uit Den Bosch en mr Drion uit Breda, vroegen echter vrijspraak. Dat hun cliën ten nu in de beklaagdenbank zaten en andere personen als getuigen optraden, had huns inziens net zo goed andersom kunnen zijn. Zij achtten het ten laste gelegde geenszins bewezen. „Er is tot en met vandaag gelogen", zo zei een der verdedigers, „omdat practisch alle getuigen er belang bij hebben CTat de ware toedracht niet bekend wordt". De uitspraak in deze zaak, waarvan de rechtszitting acht uren in beslag nam, zal op 18 December a.s. vallen. Het aantal aangegeven gevallen van kin derverlamming in de week van 23 t/m 29 November jl. bedroeg vier gevallen, als volgt verdeeld over de provincies: Gelder land 1 (Apeldoorn), Noord-Holland 1 (Die- men). Zuid-Holland 1 (Rijnsburg), Limburg 1 (Simpelveld). verlopen individu en een drankzuchtig psychopaat. De onbevooroordeelde lezer zal niet steeds instemmen met de uit latingen van deze psychopaat, reden waar om de passage niet beledigend kan wor den geacht". Op grond van deze overweging en met enige vooraanstaande juridische schrijvers in de hand èn de jurisprudentie van de Hoge Raad aan zijn zijde, concludeerde de procureur-generaal eveneens t0t vrij spraak. De beledigingen, welke de schrij ver zijn verzonnen personen laat zeggen, kunnen niet geacht worden ook de me ning van de schrijver zelf weer te geven, zodat derhalve volgens spr. hier van be lediging in de zin der wet geen sprake kan zijn. In art. 137c van het Wetboek van Strafrecht is strafbaar gesteld „het zich beledigend uitlaten over een volks groep", hetgeen niet hetzelfde wil zeg gen als „beledigen". Vooral daar in de gelaakte passage de schrijver zich niet zelf beledigend uitlaat, maar het een ver zonnen persoon is, die zulks doet van wie de schrijver zich distantieert, is de delic's- inhoud niet vervuld. Indien zich al de vraag zou voordoen of de schrijver mis schien toch op deze gecamoufleerde wijze zijn gevoelens van minachting of haat tegenover de katholieken in zijn boek tot uitdrukking wenste te brengen, dan was dit volgens de procureur-generaal, in ieder geval niet te bewijzen. Het hof zal op 18 December a.s. uit spraak doen. In September van dit jaar heeft de Stichting 1853-1953 een prijsvraag uitge schreven voor de vervaardiging van een kruisbeeld, dat het volgend jaar Mei ter gelegenheid van de „100 Jaar Kromstaf" feesten te Utrecht en daarna definitief te Nijmegen zal worden opgesteld. De belangstelling voor deze prijsvraag is zo overstelpend groot gebleken bij kans 200 beeldhouwers verzochten om toe zending "van de voorwaarden dat de stichting na overleg met het gemeente bestuur van Amsterdam heeft besloten zo mogelijk een aantal van de beste ontwer pen in het Stedelijk Museum te Amster dam ten toon te stellen. Vermoedelijk zal deze expositie worden gehouden van 16 Januari tot en met 14 Februari a.s. Tegelijk met de plechtige opening van deze expositie zal de uit spraak der jury officieel worden bekend gemaakt. De inzendingen worden uiter lijk 15 December aan het Stedelijk Mu seum te Amsterdam ingewacht. Er wordt nog onderhandeld over de mo gelijkheid om deze unieke expositie ook naar andere plaatsen van het land te zen den. De premier van Suriname, de heer J. Al- berga, is gisteren te Paramaribo plotseling overleden. De heer A. C. J. M. Alberga werd 14 Febi-uari 1887 in Paramaribo geboren. Hij begon zijn carrière als griffie-ambtenaar, deed vervolgens het praktizijnsexamen en ging daarna over in bestuursdienst. Na zijn pensionnering vestigde hij zich als advocaat te Paramaribo. Hij was tijdelijk lid van het Hof van Justitie en werd landsminister van Justitie en Politie. Na het aftreden vai dr Buiskool werd de heer Alberga voorzitter van de regeringsraad van Suriname, tevens landsminister van Algemene Zaken. Het Indonesische dagblad „Sumber" doet een „sensationele onthulling" welke echter onmiddellijk van jfficiële zijde in Den Haag gekenmerkt is als „volkomen op fantasie berustend", terwijl de Indone sische regering verklaard heeft er niets van af te weten. Het dagblad schrjjft na melijk en wij laten het nadrukkelijk voor zijn rekening dat men op 15 Oct, op Nicmv-Guinca 'n opstand zou hebben „Mandy" is het enige kind van een jong echtpaar, dat heel hun vreugde en r,.lk- dom uitmaakt. Als het kind twee jaar oud is, ontdekken de ouders, dat hun liefste bezit een ongelukkige toe komst is beschoren. Het meisje blijkt doof te zijn geboren en, zoals in zulke gevallen vaak gebeurt, wei geren de ouders aanvanke lijk dit tc geloven, omdat zij de consequenties daar van niet willen cn kunnen aanvaarden. Mandy blijft in het grote huis alleen tussen grote mensen, die haar aan alle kanten met overdreven zor gen en hulp omringen, zo dat ze schromelijk verwend wordt en de kans op een normale ontwikkeling gron dig wordt bedorven. Ieder contact met de bui tenwereld, speciaal dat met andere kinderen, is telkens opnieuw oen wrede en pijn lijke ervaring. De enige manier om deze minder valide, doch vol strekt niet ongelukkige kin deren tot een gelukkige le vensstaat tc brengen, is dc opvoeding en het onderwijs in een milieu van gelijken, en door deskundigen en toegewijde leraren. Over dit vraagstuk om staat, tussen de ouders van Mandy een diepgaand con flict, dat, verrijkt met en kele onnodige nevencompli caties, die de film voor het publiek aantrekkelijker he ten te maken, bijna uit groeit tot een schandaal. Maar tenslotte krijgt het een gelukkige en hoopvolle oplossing in de gunstige ontwikkeling van het kind zeit. De regisseur Alexander Mackendrick heeft zich jn 't probleem der doofheid bij de geboorte en de daaruit voortvloeien de psychologische gevolgen voor de kin deren met indringende belangstelling en een warmvoelend hart verdiept. Hu heeft zich daarbij laten voorlichten door vakmensen. De beelden van het onder licht, in het liplezen en spreken, werden gemaakt in de Royal Residential ochool lor the Deaf in Manchester, waarvan de staf van medewerkers alle hulp ver leende. Zo spelen de werkelijke leernn- gen van dit instituut een treffende roi in dc aldaar verfilmde scènes. Voor het gros van het publiek zal de kennismaking met dit onderwijs de ont dekking van een nieuwe cn fascinerende wereld zijn. Mackendrick maakte juist van de scènes, die de opvoeding in het I instituut laten zien, een boeiend cn be zield stuk film vol treffende en mecsle- pende staaltjes van beeld- en geluids- i regie. Bewonderenswaardig weet hij het jeugdige speplstertjc Mandy Miller tot een zuivere expressie te brengen, zowo] in her begin van de film, waar hij de moeilijkheden cn problemen Heffend de monstreert als later bij de schoolscènes zodat dit 7-jarige meisje in de film ge makkelijk domineert. Als eentral0 figuur door Mackendrick in dr» film geplaatst, boeit haar indringend geobserveerde actie de toeschouwer zodanig, dat men vaak met ingehouden adem haar worste ling om do spraak gadeslaat. Met haar slaagde dc regisseur aanmerkelijk beter dan met sommige der volwassen ac teurs. „Mandy is ceil film, die recht tot het nart spreekt, zonder op overdreven ge voelens van sentimentaliteit en mede lijden te speculeren. Zij verdient bij zondere aandacht, omdat daarin op des kundige en verantwoorde wijze het probleem van het doofgeboren kind. als mede de moeilijkheden bij de opvoeding ervan, in een dramatisch gegeven wor den behandeld. Dat dit alles een verant woorde en vaak voortreffelijke filmvorm kreeg, is een reden temeer om deze film*niet te verzuimen. willen ontketenen tegen het Nederlandse gezag met de bedoeling Nieuw-Guinea ios te maken van Nederland en tc verenigen met Indonesië. Deze opstand zou echter niet hebben kunnen doorgaan. Het blad schrijft, dat 2 October een koerier uit Irian in Djakarta aankwam „om het beraamde plan voor te leggen aan daar vertoevende strijdmakkers" De koerier, waarmee het blad een vraagge sprek had (maar wiens naam niet wordt onthuld) is inmiddels naar Nieuw-Guinea teruggekeerd. „Een andere koerier", aldus nog steeds „Sumber" „vertrok naar Nederland om zoveel mogelijk volgelingen te winnen. Hij werd echter door de Nederlandse auto riteiten gearresteerd, waarna nog veel meer arrestaties volgden. Enige leiders van de voorgenomen opstand werden eveneens gevangen gezet" „Sumber" ver volgt: „Een en ander leidde ertoe, dat de Nederlandse regering direct maatregelen aankondigde, dat Indonesiërs, die Neder land wensen binnen te komen, voorzien moeten zijn van een visum. Tegenover de buitenwereld zei Nederland, dat deze maatregel was gericht tegen acties van communisten, aldus besloot het blad (z°als bekend heeft de minister van Justitie onlangs twee Indonesische com munisten de heren Aidit en Njoto, na hun aankomst op Schiphol, de toegang tot ons land geweigerd. De beide Indonesiërs wil den het C.P.N.-Cpngres in Amsterdam bij wonen. Enige dagen daarna werden twee hier te lande verblijvende Indonesiërs n.l. de heren Sunito en Go Gren Tjwan, die verdacht worden van communistische ac tie cn van het onderhouden van re laties met communisten in het buitenland, gearresteerd. Er is over beide gevallen nogal veel te doen geweest. In de Tweede Kamer werd er door de communisten over deze kwestie geïnterpelleerd en minister Donker heeft toen onomwonden gezegd, dat alle vreemdelingen, in ons land zich moeten onthouden van politieke actie. Deze maatregel heeft ook betrekking op de Indonesiërs, zij kunnen zich niet beroepen op R.T.C.-accoorden e.d. Van „veel meer arrestaties", waarover „Sum ber" spreekt is niets bekend. Red.). Op 30 Maart 1953 zal het 100 jaar ge leden zqn, dat Vincent van Gogh werd geboren. Dit feit is voor Pologoon-Pro- filti aanleiding geweest om een kleuren film over het leven van de schilder te maken. Reeds zijn het afgelopen voorjaar in Parijs, Arlcs, Saint Remy, Auvers en ook in Nederland opnamen gemaakt. In de film, die ruim 20 minuten zal duren, wordt vooral de mens van Gogh belicht. Er worden een 60-tal schilderijen en tientallen tekeningen getoond en deze statische beelden zijn gecombineerd met 'n aantal beelden uit de werkelijkheid. Zo zal o.a. de schrille tegenstelling in de waardering voor het werk van Vincent in zijn tijd cn nu worden geaccentueerd in het beeld van een veiling, waarop het „papavcrveld" voor 200.000 wordt ver kocht. Het'commentaar bij dc film is ontleend aan de uitgebreide correspondentie, die Vincent met zijn broer Theo heeft ge voerd. Het scenario cn de regie zijn van dr J. Hulsker, hoofd van dc afd. kunst zaken van de gemeente Den Haag. Het is niet onmogelijk, dat de premiere van deze film zal gaan op de grote herdenkings tentoonstelling, van Van Gogh, die 30 Maart a.s. in het Haagse gemeentemuseum zal worden geopend. Door ambtenaren van de Westduitse regering is medegedeeld, dat er een aan zienlijk tekort aan boter in Duitsland is. Er was echter, zo werd hieraan toege voegd. geen reden voor een „paniek". Het maandelijkse botertekort wordt op onge veer 4.000 ton geraamd, vergeleken met een behoefte van 24 30.000 ton. Door botcrinvoer hoopt men, de huidige crisis tegen het volgend jaar te boven te komen. Van de maand zullen 1000 ton boter uit Nieuw Zeeland aankomen, die nog gevolgd zullen worden door 2.700 ton in Januari. Denemarken levert Duitsland deze maand 2.000 ton. Met Nederland en Zweden zijn onderhandelingen over de aankoop van boter gaande. Verklaard werd nog dat in West Duits land genoeg margarine, varkensvet en eetbare oliën voorhanden waren en dat het tekort alleen betrekking had op boter. De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 2,4 millioen D.M. beschikbaar gesteld voor de invoer van boter uit Nederland en een bedrag van 200.000 D.M. voor de invoer van boekweitmeel, even eens uit Nederland. Tegen de verwachting in heeft de Waal in het afgelopen etmaal voor Nijmegen nog een hoogte bereikt van 12.31 meter plus N.A.P. Daaruit is af te leiden, dat in de laatste nacht het water voor Nij megen nog 12 cm is gestegen. Maar daar mede zal nu inderdaad Wel de hoogste stand bereikt zijn voor deze periode, daar Keulen de laatste twee dagen nu al 75 cm val heeft geconstateerd en de water stand bij Lobith hedenochtend onver anderd was bij een stand van 14.98 meter. Van de bovenrijn wordt nu bijna overal val gemeld. Zelfs de Moezel bij Trier viel hedenochtend een meter. De kans ie groot, dat het hoge water de Tielse veerdienst parten gaat spelen. Tot gisteren kon de overtocht TielWamel over de Waal met twee boten met vastgekoppelde ponten worden onderhouden. Donderdagavond was de stand voor Tiel 8.40 plus N.A.P. Een gedeelte van de Waalstraat is geheel blank komen te staan, waardoor het ver keer door de binnenstad moest worden geleid. De los- en laadkade, waarvan het hoogste gedeelte thans in vol gebruik is, verleent uitstekende diensten. Aan de Zuidelijke Waaloever hebben de zomer kaden het begeven, waardoor thans de Wamelse polder onderloopt. Men hoopt de veerdienst voor alle verkeer te kunnen blijven uitvoeren. De voormalige Amerikaanse ambassa deur in Moskou, admiraal Alan Kirk, heeft Donderdag in een redevoering ver klaard, dat de Sovjet-leiders vrezen dat hun regiem niet duurzaam zal zijn. „IV ij weten dat deze kleine groep aan de top van de pyramidc bezorgd is", aldus de admiraal:' ..Het uitgestelde paradijs is niet voldoende voor de 200 millioen men sen, die kunnen lezen en schrijven en die nu zelf gaan nadenken". Volgens Kirk zijn de bolsjewisten er zich van bewust geworden, dat de wereld van de vrije onderneming in haar voort durende vooruitgang een werkelijke uit daging is voor hun stelsel en dat het be staan alleen al van vrije westerse staten een steeds toenemende bedreiging van het communisme vormt. Hij beval aan om meer aandacht te be steden aan 't voorbereiden van het geven van „overtuigende antwoorden in een voudige bewoordingen op de verdraaide beweringen van de communisten". Kirk is thans directeur van de „commissie voor psychologische strategie" te Was hington. Deze commissie stelt de alge mene lijn van de Amerikaanse voorlich ting in het buitenland vast. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering omtrent de provinciale in deling van de IJsselmeerpolders, met uit zondering van de Wieringermeer, die aan de provincie Noord-Holland is toegevoegd, haar standpunt nog niet heeft bepaald. Het denkbeeld van de vorming ener twaalfde provincie heeft, ondanks de daarvoor aan gevoerde argumenten, nog geenszins alge meen ingang gevonden. De minister stelt zich wel voor hierover binnenkort met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken de nodige besprekingen te voeren. De Franse premier Pinay, heeft Don derdag de stemming over de vertrou wenskwestie, verhonden aan zijn ejs on middellijk epn debat over de begroting te beginnen, met 314 tegen 207 stemmen gewonnen. Pinay had d< zaak zeer scherp gesteld. Hij zeide vóór de stem ming: .Er zal tegen 31 December een begroting zijnóf er moet een nieuwe re gering komen". De kamer heeft niet het risico van een reupringscrisis genomen althans nóg niet. Dinsdag a.s. wacht de regering een zwaardere krachtproef. De stemming van gisteren had immers alleen betrekking op het met voorrang behandelen van de begroting als geheel, zonder dat hierbij de inhoud van het ontwerp in het geding was. De regering zal het volgende week vermoedelijk Dinsdag zwaarder te verduren hebben wanneer gestemd zal worden over hei al dan niet artikeisgewjize bespreken der begroting. Ook aan deze stemmig zal de vertrouwenskwestie zijn verben den. Bij de stemming van gisteren steunden de volksrepublikeinen, de radicalen, de gematigd conservatieven en de Gaullisti sche dissidenten allen Pinay, terwijl de communisten en de socialisten tegen stemden. Ongeveer 90 afgevaardigden, voor het merendeel orthodoxe Gaullisten onthielden zich van stemmen. Indien de Gaullisten zouden besluiten zich b(j de stemming van volgende week bij de communistische en socialis tische oppositie te voegen, zal Pinay de volledige steun van de andere partijen behoeven om aan het bewind te blijven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3