Eisenhower naar Ontdooien van een bevroren oorlog Korea-land VOOR OUDE MENSEN OQK PLAATS IN HET BEDRIJF Moderne „alchimisten op pad met geldmakerstruc Schatzanweisungen in boedels LVVS en YVRA Beginselen voor internationale goederenovereenkomsten Opschudding in de boterhandel RECHTBANK MOET BESLISSEN OF „WUN" WIJN IS De camera op 't buitenland Twijfel aan houding van China Krijgt Marken eerder zijn dijk? Boete van ruim 82 mille geëist Bij toenemen der jaren lichter werk Nauwgezette arbeid en minder ziekteverzuim Ootmarsum krijgt aardgas Verkoop van landbouw gronden Ballet „Legat" Wet Autovervoer Goederen Eveneens een vordering van de Nederlandse volkshuishouding Gemenebest-conferentie te Londen Oplossing voortaan te zoeken in verruiming, niet in beperking van de handel Groothandel protesteert tegen optreden van het I.V.Z. VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 PAGINA 5 K- BRUSSEL: Slager wilde bedrogen worden POSTHUME ONDER SCHEIDINGEN UITGEREIKT Voor oorlogsslachtoffers en gesneuvelden in Korea RUPIAH DIT JAAR 13 PCT. GEDAALD Op „vrije" Amerikaanse markt De Indonesische rupiah op de „vrije" Amerikaanse markt is in de eerste elf maanden van 1952 13 pet in waarde ge daald ten opzichte van Amerikaans pa piergeld, aldus blijkt uit „Pick's World Currency Report". Dank zij particulier initiatief DAME DU PALAIS Verdere splitsing van bedrijven niet verantwoord Geen antwoordwel inbeslag neming Tweede helft 1953 in werking? AANTAL RADIO-LUISTE RAARS STIJGT NOG STEEDS VRAGEN NAAR AANLEIDING VAN CREDIET AAN DE BARY Verlenging tarwe- overeenkomst Butler tevreden ONGELUKKIG EINDE VAN EEN DAGJE UIT „DAG VAN HET AMBACHT" WORDT INTERNATIONAAL KRAKEEL OM NIEUWE GEMEENTESECRETARIS W ethouders van Putten bedanken D!e VERENIGDE STATEN verkeren in de hoogste spanning over de vraag, of hun gekozen president Eisenhower zich momenteel in K°rea bevindt. Mis schien vindt de lezer, als hij deze kroniek onder ogen krijgt, elders m dit bladI reeds het antwoord, maar voor het ogenblik is en blijft men op, z'J het sterke veronder- stellingen aangewezen. De sterkste daar- van is, dal Eisenhower en de personen, die hem op zijn reis naar het slagveld zou den vergezellen, spoorloos, als het ware in het luchtledige zijn verdwenen. Dat is het bekende feit; voor 't overige hangt er een zwaar ondoordringbaar gordijn tussen Eisenhower en de openbaarheid. Een vei ligheidsmaatregel, welke, als de generaal werkelijk in de lucht of op Korea is, niet overbodig lijkt. Want men moet zich niet Indenken, welke chaotische verwarring bijv. al in de Verenigde Staten zou ont staan, als er „een ongeluk" met hem ge beurde. De kiezers van de Verenigde Staten heb ben Eisenhower om zijn persoonlijkheid gekozen, daarover zijn alle insiders het roerend eens. Evenals over het feit, dat hij ook weer door zijn persoonlijkheid de republikeinse partij ;n overigens uiterst zwakke meerderheid in Senaat en Huis van Afgevaardigden heeft bezorgd. In vroegere jaren was de opvolging bij over lijden of aftreden van de president consti tutioneel zo geregeld, dat de tweede can- didaat voor het presidentschap (in dit ge val zou dat de democraat Stevenson ge- opgelost. De discussies liggen nog zuiver in de academische sfeer, maar het feit, dat ze daarin leven, zegt genoeg over de zorg, die men voor de toekomst koestert. ALLE MENSELIJKE waarborgen voor de veiligheid van Eisenhower zijn in tussen genomen; men heeft zoveel men kon alle risico's vermeden. Maar an derzijds vraagt men zich, met steeds meer intensiteit, af, wat de generaal kan berei ken, wat hij eigenlijk wil en nastreeft. Na tuurlijk zal hij met het opperbevel in Zuid-Korea besprekingen over de situatie voeren; waarschijnlijk zal hij ook met de mannen ter plaatse de toekomstmogelijk heden bespreken. Maar die zijn niet al te talrijk. Want over een wapenstilstand, de militaire kant van de zaak, valt de beslis sing niet, zeer zeker niet alleen in Korea. De voortzetting van de strijd, op dezelfde wijze als tot dusverre of op veel grotere schaal, is op de allereerste plaats een aan gelegenheid van de Verenigde Naties, waar ook de politieke aspecten van de Koreaan se kwestie en van het gehele Verre-Oos tenprobleem thuis horen. Hoe de bevroren oorlog, nog ingewikkel- der dan de koude oorlog, kan worden ont dooid, is een vraagstuk, dat momenteel alle geesten bezig houdt. De diepe over tuiging in Uno-kringen is, dat als Eisen hower de vrede niet kan herstellen, hij de oorlog op krachtige wijze zal willen voort zetten, zonder echter in een MacArthu- riaans avontuur te vervallen. D.w.z. dat Uno-strijdkrachten eventueel tot de grens van China zullen oprukken, maar dan zul len standhouden. Maar daarmede is de ho peloze Koreaanse impasse niet doorbro ken; integendeel, dan is men op een dood punt gekomen. Zelfs als de Chinezen van hun gebied uit Igeen grootscheeps offensief zouden ontketenen, kan de Uno niet an ders doen dan de pas markeren, wil zij geen onberekenbare risico's nemen. Het ziet er naar uit, dat dit voorlopig wel het geval zal blijven. India had zeker in overleg met China een oplossing voor het krijgsgevangenen-probleem voorge steld, welke na enig geharrewar de in stemming van alle niet-communistische staten kreeg. Maar het Sovjet-blok stemde tegen, ongetwijfeld op bevel van 't Kremlin. Deze voorstellen zullen nu aan China, dat reeds heeft tegengestemd, ter aanvaarding moeten worden voorgelegd. Tenzij er totaal onverwachte dingen gebeuren, zijn de voorstellen dus nu reeds van de baan; en staat men precies op het punt, waar men al meer dan anderhalf jaar staat. India zet intussen zijn pogingen voort. Maar heeft tevens duidelijk te kennen ge geven, dat er geen oplossing voor het Ko reaanse probleem is, tenzij communistisch China eerst wordt gehoord en dan tot de Uno wordt toegelaten. We weten het sinds twee jaar, maar het Amerikaanse prestige schijnt zich te blijven verzetten Misschien stapt het nieuwe bewind-Eisenhower over die bezwaren heen. Minister Algera is bereid zo deelt hij de Tweede Kamer mede het vraagstuk van de verbinding van Marken met de vaste wal opnieuw in studie te nemen en na te gaan welke consequenties verbon den zouden zijn aan een vervroegde uit voering van een deel van de dijk voor de ontworpen Markerwaard, teneinde daar over een vaste verbinding met Noord-Hol land tot stand te kunnen brengen. Verbe tering van de veerverbinding met de vaste wal zou niet alleen zeer grote bedragen vorderen, maar bovendien waarschijnlijk niet kunnen leiden tot volledige voorzie ning in de behoefte aan verbinding onder alle omstandigheden. Het vraagstuk van de inpoldering van het Waddengebied is zo moeilijk en vereist nog zoveel studie, waarmee intussen al reeds begonnen is, dat het bepaald niet mogelijk zal zijn daarmee te beginnen op het ogenblik dat Oostelijk-Flevoland ge reed zal zijn. in eerste instantie zal dan met een andere polder in het IJsselmeer een begin moeten worden gemaakt. (Mar kerwaard en Oostelijk-Flevoland zijn de nieuwe benamingen voor IJsselmeerpol- ders. Elders in ons blad kan men er meer over lezen. Red.) De opslibbing van de Lauwerszee is thans zover gevorderd, dat overwogen kan worden tot partiële bedijking over te gaan. Een plan voor deze inpoldering is in studie. Sedert dertig jaar voert een Rotterdamse wijnhandelaar wijn in. Bepaalde hoeveelheden daarvan werden ontkleurd en dntzuurd en het aldus verkregen product, dat geen wijnsteenzuur meer bevat, gaat naar verschillende afnemers, die het product b.v. gebruiken voor de vervaar diging van likeur. Steeds zijn er op de ingevoerde wijn invoerrechten betaald en ook is de bewerking van de wijn toegestaan. Op 15 Juni vmn het vorige jaar ls de wet betreffende het gedistilleerd echter gewijzigd en sinds die tijd zou het in Ne derland verkregen product niet als wijn doch volgens de wetgever als gedistilleerd zijn aan te merken. Dit was ook de yraag die ten grondslag lag aan het principiële rechtsgeding, dat gisteren voor de Rotter damse rechtbank diende. De Rotterdamse firma was door de rijksadvocaat gedagvaard,omdat er op ia Juni een hoeveelheid gedistilleerd (12.000 liter) in voorraad was, die niet door gel dige papieren zou zijn gedekt. weest zijn), het Witte Huis betrok en de ambtsperiode van de heengegane voltooi de. Daaraan waren ongetwijfeld bezwaren verbonden; en bij een grondwetswijziging werd bepaald, dat de president wordt op gevolgd door de vice-president. Zo ver ving Truman Roosevelt in 1945; en bij een ongeluk met Eisenhower zou thans de re publikeinse vice-president Nixon automa tisch de bewoner van het Witte Huis wor den. Ook daar zijn nu weer bezwaren tegen gerezen en in de Amerikaanse pers zijn reeds discussies over deze kwestie ont staan. Nixon, daarover is men het eens, heeft zijn waardigheid slechts verworven, doordat hij met en door Eisenhower om hoog is getrokken. Hij zelf ls, zelfs in de republikeinse partij, allerminst, persona grata; en men zou hem zeker niet als pre sident begeren. De larmoyante wijze, waarop hij zich voor de televisie tegen de beschuldiging van corruptie heeft verde digd, heeft hem meer anti- dan sympa thieën bezorgd. En openlijk wordt geschre ven, dat men Nixon niet gaarne als presi dent zou hebben. Men peinst en ditis de karakteristiek dan ook oyerhetpro- bleem hoe de zaak van een eventuele op volging bevredigend zou kunnen worden .Iemand zonder reden zonder werk laten, hetzij door werkloosheid of ziekte, hetzij door ouderdom, is het grootste kwaad, dat men een mens kan aandoen. De kern van dit probleem, dat alle leef tijdsgroepen raakt, js: hoe maken wij het werk aantrekkelijk in zichzelf en niet om der wille van de emolumenten, die, hoe prijzenswaardig ook, los staan van het werk em hoe gebruiken wij de machine als een hulpmiddel voor de menselijke arbeid. Wanneer dit is bereikt, zal de oudere arbeider door zijn werk een pas sende levenswijze en een drijfveer vin den" Tot deze menselijke conclusie kwam een Engelse bedrijfsarts, toen op de Europe se werkconferentie over bedrijfsgenees kunde, welke op het moment in Leiden wordt gehouden, het vraagstuk ter sprake kwam van de tewerkstelling van oudere arbeidskrachten. Spreker was dr T. A. Lloyd Davies, hoofdbedrijfsarts van de „Boots Pure Drug Co Ltd" te Nottingham, welke firma niet minder dan 50.000 man in dienst heeft. (Van onze correspondent). BRUSSEL, Donderdag. Met een beetje fantasie zou men het verhaaltje, dat volgt, zich in het stoffige labo ratorium van een middeleeuws alchi mist kunnen laten afspelen, waar in gistende kolven geheimzinnige brouw sels koken, waaruit men goud wil distilleren. Zó veel moeite als toen, hebben de „alchimisten", die thans onze aan dacht vragen, zich echter niet ge geven. Eén hunner dacht een veel eenvoudiger middel te hebben gevom- den om datgene wat m'en. vulgair gesproken. ..slijk der aarde" noemt, te fabriceren. Het gebeurde in de Antwerpse Jodenbuurt, meer speciaal in de be kende diamant- wijk rond de kolos, die men daar de middenstatie noemt Op zekere dag ontving 'n Israëli tisch slager bezoek van een geloofsge noot uit Polen. Dat was een vreemde man. die, als men hem hoorde vertel- len. in tal van avonturen was ge mengd geweest. En die in een Rus— sisc^f concentratiekamp héél wa had geleerd ondermeer valse bankbilje - ten maken. De slager spistedeoren De Pool scheen die auditieve reactie te hebben verwacht. Dat was ogenblik, waarop hij toesloeg om een nog grotere spanning bij de slager te verwekken. Deze bleef niet uit, toen de man uit het concentratiekamp mededeelde, dat hij die kunst °°.!j we: aan zijn gastheer wilde leren, niét uic winstbejag, maar zuiver uit naasten liefde Hier moeten wij, voor de verdere ontwikkeling van het verhaal, een derde persoon ten tonele voeren, een diamanthandelaar, die luisterde naar de voornaam Aaron. Deze Aaron was eigenlijk degene, die de Pool bij de slager geïntroduceerd had. En het was van hem. dat de slager uit de eerste hand had vernomen: dat de Pool van één biljet van honderd dol lar er twee kon maken. Het ongeluk wilde echter, dat noch Aaron, noch de Pool van die kais - bare papiertjes bezaten. Gejuxkig had de slager ze en hij wilde dat won der wel eens zien gebeuren e,nier zelfs van profiteren. De Pool ontving van de slager een bankbiljet van honderd dollar en in tegenwoordig heid van Aaron begon een vreemde alchimie. Tegen het dollarbiljet werd een wit papier van dezelfde afmetin gen geplakt. Daarna werd het „ge val" in een blikken doos gelegd en in een gasoven gestopt. Toen daar alles op temperatuur was. werd de doos uit de oven gehaald en onder een zwarte doek gelegd „om af te koelen". Dat geschiedde allemaal met een haast, rituele plechtigheid. Toen de doos koud was, werd zij geopend. De slager kon zijn ogen niet geloven: daar lagen zo waar twee bankbiljet ten van elk honderd dollar. De slager kreeg ze alle tWee Doch 's nachts werd hij met schrik wakker: als dat tweede biljet eens vals was? 's Anderendaags ging hij er mee naar een wisselagent. De uitspraak van de man van het vak was pertinent; zo écht als 't maar zijn kon Natuurlijk had de slager daar niet gezegd, hoe hij aan dat tweede biljet was gekomen. Nu had ineens de geld duivel hem te pakken en hij wilde die wonderbare alchimie graag op groter schaal proberen. De Poolse weldoener der mensheid wilde zich daar wel toe lenen. De slager had drie duizend dollar bij de hand, maar dat vond hij niet genoeg en hij trok naar Brussel bij zijn zus ter, die er hem nog twee duizend bij gaf. Aaron stopte er ook nog enkele papiertjes uit eigen bezit bij. Voor deze belangrijke operatie kwa men de drie „alchimisten" in het grootste geheim bijeen op de zolder der slagerij. De Pool besprenkelde de biljetten met een mysterieus vocht. Vervolgens werd tegen elk biljet weef een maagdelijk wit papier ge plakt. Er kwam een grotere blikken doos bij te pas. die ook weer in de gasoven op temperatuur moest wor den gebracht. HET WAREN ogenblikken van adembenemende spanning, toen in de doos de biljet ten hun vermenig vuldiging ondergin gen en de doos ein delijk uit de oven werd gehaald om, alweer onder een zwarte doek. af le de omvang der do Pool, dat geen en dat koelen. Gezien operatie, gebood licht moch' worden gemaakt de doos pas 's anderendaags tegen de avond zou geopend worden. Geld „stoken op een zó bijzondere manier was inderdaad geen kinderspel. De volgende avond brak. aan, maar wie maar niet opdaagde, was de Pooi. De slager sloop t0en maar alleen naar de zolder, nam behoedzaam de zwarte doek weg en opende de doos. Zijn haren rezen te berge: niet alleen had den de dollars geen „jongskes" ge kregen 'en waren de witte briefjes wit gebleven, maar de echte biljetten waren verdwenen Als de wind snelde de slager naar Aaron. Deze deed. a'isof hij het 0p de berg Sinaï hoorde donderen en beweerde zelf ook slachtoffer van de Pool te zij"- Samen gingen zij op zoek naar dé man, wiens wonderbare „alchimie" hem alleen vijfduizend dollars had opgebracht. En toen zij hem niet ontdekten, klaagde de sla ger Aaron aan, op grond vao mede plichtigheid aan oplichterij Alzo kwamen zij alie twee vóór de coi- rectioneie rechtbank der Scheldestad terecht. De verdediger van Aaron pleitte, dat zijn klant geen oplichter, maar mede-opgelichte was. Hij plaatste deze affaire in de bijzondere atmosfeer van een buurt, waar men sen wonen, die in een minimum van tijd en met een minimum werk, rijk willen worden. Dat wilde ook Aaron, maar stelen wilde hij niet, zeide zijn advocaat. De rechtbank dacht daar echter anders over en veroordeelde Aaron, wegens oplichting, tot Zes maanden gevangenisstraf en duizend francs boete, voorwaardelijk. De slager kreeg eveneens het dek sel op de neus. Zijn eis tot schade vergoeding, te bekomen van Aaron, werd afgewezen. De Antwerpse Salo mon, die vonni9 velde, was terecht van oordeel, dat het toekennen van ook maar de geringste schadeloos- stellinr aan de slager, gelijk zou staan met een impliciete goedkeuring van diens bereidheid voor het maken van vals geld. Hii zal zelfs een deel van de proceskosten moeten betalen. En wat de Pool betreft deze heeft men nog steeds niet gevonden Hij begon met te constateren, dat ook in Engeland de gemiddelde mensenleeftijd sterk is opgelopen. Een man van 65 jaar kan thans verwachten, dat hij nog 13 jaar t-e leven heeft, terwijl een vrouw van 60 mag aannemen, dat zij 79 zal worden Indien men ouderen in het arbeids proces wil opnemen, zo zeide dr Lloyd Davies, dan zal dat op gemoedelijke wijze dienen te gebeuren, anders loopt dit op een mislukking uit. De oudere arbeiders hebben toegeeflijkheid en verdraagzaamheid nodig, zelfs moet men aan hun zwakheden en eigenaardighe den tegemoetkomen en hen wat bevoor rechten. Enige punten in het voordeel van de ouderen zijn: zij verzuimen minder vaak dan. de jongere arbeiders, hoewel hun eventueel verzuim langer duurt. Op ho gere leeftijd zijn emotionele spanningen, die herhaald kort verzuim zo zeer in de hand werken, gecompenseerd, of zij be staan niet meer Eenmaal verworven bekwaamheid kan tot op gevorderde leeftijd gehandhaafd worden, hoewel het aanleren van nieuwe vakbekwaamheid steeds moeilijker wordt Zware lichamelijke arbeid, van tijd tot tijd en onderbroken door lange rustpo zen is niet noodzakelijkerwijs schadelijk voor oude mensen. Spreker vertelde dat er van 290 arbei ders bij een hoogovenbedrijf met gemid deld 38% dienstjaren 58 boven de 60 waren 1 boven de 65 en 5 boven de 70. Ook voor de hoofdarbeiders gaf spreker een opmerkelijk voorbeeld. Lord Anulree geneesheer bij het Lon- dense academische ziekenhuis citeerde een rapport van een Engelse onderne ming met meer dan 3000 werknemers die haar oudere employé's overplaatste van werk dat te zwaar voor hen werd naar lichtere arbeid. Dit personeelsbeleid oogstte veel succes want niet alleen ver heugde het de werknemers in dienst te kunnen blijven maar over het algemeen vond de onderneming hen nauwgezetter dan de jonge meisjes die deze werkzaam heden voorheen hadden gedaan. Boven dien bleek hun ziekteverzuim aanzienlijk lager te zijn. (We zijn van mening, dat de voorstelling van zaken wel wat erg eenvoudig is. Sym pathieke ideeën op zich zijn nog niet steeds in sociaal opzicht de beste. Er is nu eenmaal een tijd van gaan en er moet plaats gemaakt worden voor jongeren. Red.). In de Rolzaal aan het Binnenhof heeft gistermiddag de minister van. Oorlog en van Marine, ir C. Staf, aan de nabestaan den van 26 gevallenen de door H. M. de Koningin verleende dapperheidsonder scheidingen uitgereikt. Deze onderschei dingen, de bronzen leeuw, het bronzen kruis en het kruis van verdienste, wer den toegekend wegens moedige en be leidvolle daden tijdens de Meidagen van 1940, de strijd in de lucht gedurende de oorlogsjaren, verzetswerk en dapper op treden aan het front in Korea. Bij de uitreiking waren tegenwoordig de chef van het militaire Huis der Ko ningin. de chef van de generale staf en die van de luchtmachtstaf, de hoofd legeraalmoezenier en de hoofdlegerpredi- kant. vertegenwoordigers van de Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, van de burgemeester van Den Haag en voorts enige hoge militairen. De minister zeide het buitengewoon op prijs te stellen de uitreiking te kunnen doen. Zijn gedachten gingen terug naar hetgeen de posthuum onderscheidenen voor het vaderland hebben gedaan. De gevallenen zijn een voorbeeld geweest en hun offer was niet vergeefs. De minister heeft hierna de onderscheidingen uitge reikt. In dc Deeember-uitgave van dit rap port wordt gezegd, dat negen munteen heden 10 pet of meer in deze periode daalden. Andere munteenheden, stegen 10 pet of meer met uitzondering van het aanzienlijke herstel van diverse sterling- waarden op de internationale markten. De grootste wijzigingen vertoonden de Joegoslavische dinar, die 40 pet steeg, de Tsjechische koruna (stijging van 30 pet), de Braziliaanse cruzeiro (daling van 30 pet), de Chileense peso (daling van 60 pet) en de Bulgaarse lewa (da ling van 90 pet). De gemeente Ootmarsum ten Noorden van Oldenzaal zal worden voorzien van aardgas, dat uit de bronnen ter plaatse wordt gewonnen. De voorlopige concessies aan een drietal inwoners van Ootmarsum hiervoor zijn intussen verleend en de me dewerking is verkregen van de Gasstich- ting en het directoraat-generaal voor de Energievoorziening te Den Haag. De uit voering berust bij een voorlopig comité uit de burgerij van Ootmarsum. Dit comi té wil nu weten hoe de bevolking van Ootmarsum denkt over een dergelijk aar J- gasnet. Daarom heeft het 't plan opgevat om bij alle inwoners van Ootmarsum een enquête houden. De aanleg van het bui zennet zal thans 30 pet goedkoper kunnen geschieden, dan wanneer de overheid der.e op zich zou nemen. De thans in gebruik zijnde gascomforen zijn na een kleine verandering, die weinig kosten met zich zal brengen, direct bruik baar voor aardgas. Het gas is niet vergif tig, doch kan wel bewusteloosheid veroor zaken. Er zal een reukstof aan worden toegevoegd om eventueel de aanwezigheid van het gas te kunnen constateren. H.M. de Koningin heeft met ingang van Januari 1953 mevr. W. A. Repelaer van Driel geboren Van der Willigen, benoemd tot haar dame du palais. Het R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming heeft destijds een commissie in gesteld om rapport uit te brengen over het vraagstuk van de landbouwkundige toetsing van koopovereenkomsten terzake van landbouwgronden. Deze commissie, die onlangs een interimrapport heeft uit gebracht is als volgt samengesteld: prof. dr Th Thurlings, Wagenlngcn, voorzitter; mr p.' Lamers, Roermond, secretaris; mr Jos van Bcsouw, 's-Hertogenbosch; dr ir W. Droesen, Roermond; H. Giesen, Mid- denmeer; mr F. Haffmans, Helden en drs F. Kriellaars, 's-Gravenhage. Zp had tot opdracht haar zienswijze te geven op het (gewijzigde) ontwerp van wet op de ver- vreemding van landbouwgronden. De maatregelen, welke het wetsontwerp bevat, hebben ten doel, een rationeel ge bruik van de grond te handhaven en te bevorderen en ongewenste versnippering alsmede ongewenste vormen van bodem- gebruik tegen te gaan. Het wetsontwerp houdt een beperking van de contractsvrijheid in. De commissie heeft zich primair de vraag gesteld, of zij zich met een dergelijke beperking zou kunnen verenigen en kwam tot de over tuiging, dat verdere splitsing van land bouwbedrijven in het algemeen niet ver antwoord is te achten. Naar haar mening kan men terecht de eis stellen, dat de Nederlandse landbouw normaliter zonder steunmaatregelen moet kunnen concurreren met de buitenlandse en zij ziet op dit punt in verder gaande splitsing van bedrijven een ernstig ge- vaar. De commissie kan zich in beginsel ook wel verenigen met de gedachte, dat moet worden gewaakt tegen een verdere ver slechtering van de verkavelingstoestand. Zou het weren van een verslechtering evenwel slechts bereikt kunnen worden ten koste van een anders mogelijke ver groting van te kleine bedrijven, dan moe ten naar haar mening de voordelen van deze vergroting praevaleren boven het voordeel van het voorkomen van een slechte verkavelingstoestand. Betreurd wordt, dat geen gegevens be schikbaar zijn over de vraag, in hoeverre de verkoop tot splitsing leidt. De com missie is ervan overtuigd, dat niet de koopovereenkomst, doch de scheiding en deling van boedels de voornaamste oor zaak van ongewenste splitsing zijn. Wanneer zij desondanks, zij het schoor voetend, lot aanvaarding van het wets ontwerp adviseert, doet zij dit in de over weging, dat het althans enig baat kan bie den en de gelegenheid kan geven tot de ontwikkeling van enige practijk, die waar devol kan blijken als ooit de weg wordt gevonden om ook de scheiding en deling aan een landbouwkundige toetsing te on derwerpen. De directeur van de N.V.. die zeide dat het product wijn is, verklaarde richtlij nen bij het ministerie van Financiën te hebbem gevraagd, doch na twee maanden kwamen ambtenaren de „wijn" controle ren en namen die in beslag, omdat zij meenden dat er van gedistilleerd sprake was. Enige getuigen verklaarden dat het pro duct als gedistilleerd is aan te merken, doch getuigen a decharge meenden, dat het product wijn is. De rijksadvocaat was van oordeel, dat dit product gedistilleerd is in de zin van de wet en dat het het aanzien heeft van overgehaalde alcohol. Ingevolge de wets wijziging zou er. wanneer het product ge distilleerd te noemen is, accijns moeten worden betaald. Hij eiste tenslotte de in een dergelijk geval voorgeschreven boete vijfmaal de verschuldigde accijns zijnde 82 977,75. De subsidiaire straf van zes maanden hechtenis werd door de of ficier van justitie geëist. De raadsman meende, dat er volmaakt ten onrechte van gedistilleerd is gespro ken en uitvoerig behandelde hij de ten lastelegging. Hij was van oordeel, dat zijn cliënt niets heeft gedaan dat verboden is en concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 18 December. Het Engelse ballet „Legat", dat onder artistieke leiding staat van de oprichtster mevr. Nadine Nicolaeva-Le-gat, zal van 6 December af een week in Carré te Am sterdam voorstellingen geven en de vol gende week, van 13 December af in Scala te 's Gravenhage. Het streven van dit ballet dat op 1 Nov. j.L werd opgericht, is het voortzetten van de grote tradities van het vroegere Rus sische keizerlijke ballet. Tegelijkertijd wordt er echter zorg voor gedragen, dat er voldoende vrijheid wordt gelaten voor nieuwe ideeën. De artistieke leidster is voor de revolutie in Rusland ballerina geweest aan het keizerlijk ballet. De minister van Verkeer en Water staat verwacht, zo deelt hij aan de Twee de Kamer mede, dat de wet Autovervoer Goederen in de tweede helft van 1953 in werking zal kunnen treden. Aan de voor bereiding van de uitvoeringsbepalingen wordt ten departemente met grote voortvarendheid gewerkt en reeds een aanzienlijk gedeelte daarvan is in con cept gereed. Evenwel dient niet uit het oog te worden verloren, dat ook de uit voeringsbepalingen van de wet Goede renvervoer Binnenscheepvaart gelijktij dig voorbereid dienen te worden, opdat de W.A.G. en de W.G.B. op een zelfde tijdstip in werking kunnen treden, en voorts, dat een nader overleg met het bedrijfsleven zodra de uitvoeringsbepa lingen in concept gereed zijn, is toege zegd en noodzakelijk wordt geacht. Zon der zich op het subsidiariteitsbeginsel ais zodanig te baseren, erkent de minister dat, tenzij het algemeen belang dit strikt zou eisen, het overheidsbeldrijf het par ticuliere initiatief niet mag terugdrin gen. Met betrekking tot de wijziging van de richtlijnen ingevolge de wet Autover voer Personen deelt de minister mede, dat hij ten departemente een ontwerp voor wijziging van de richtlijnen aan trof, Bij kennisneming van de adviezen van het bedrijfsleven bleek hem, dat men ernstige bezwaren tegen wijziging van de richtlijnen heeft aangevoerd en voorstander is van handhaving van de thans geldende. Een en ander is voor de bewindsman aanleiding, zich terzake nog nader te beraden. Het ligt in het voornemen van de re gering. te bevorderen, dat bij de eerst volgende wijziging van het wegenver keersreglement wordt voorgeschreven, dat op 1 Januari 1956 alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen met twee achterlichten moeten zijn uitgerust. Reeds thans is het voeren van twee rode reflectoren voorgeschreven. Voor wa gens wordt het voeren van dén achter licht met één rode reflector voorshands voldoende geacht. Het aanbrengen van richtingaanwijzers aan trams dient met het oog op de daaraan verbonden werk zaamheden en kosten, geleidelijk te ge schieden. Het ligt in de bedoeling te be vorderen, dat op 1 Januari 1958 trams van richtingaanwijzers moeten zijn voor zien. Het aantal aangegeven radio-ontvangtoe stellen in Nederland bedroeg op 1 Decem ber 1.719.435 tegen 1.710.815 op 1 November. Op die datum waren er 485.875 aangeslote nen op het rijksradiodistibutienet tegen 484.920 op 1 October. Verschenen is het verslag der commis sie voor belastingen uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp Crediet aan de Han- del-Mij H. Albert de Bary en Co. N.V. Bij enkele leden dezer commissie, aldus het verslag, is na kennisneming van de feiten, die bij de uitspraak van de Afd Rechtspraak van de Raad van het Rechts herstel van 1 Juli 1952 zijn vastgesteld, de vraag gerezen, waarom De Bary, dus de Staat der Nederlanden als eigenaar van 96 pet. der aandelen deze feiten niet zes jaar eerder uit eigen beweging aan de Joodse belanghebbenden heeft bekend ge maakt en het begane onrecht heeft her steld, doch integendeel de gedepossedeer- den, als gezamenlijke eigenaren van de V.V.R.A.-boedel, heeft genoopt tot het voe Op Uc Gemenebcstconfcrentic tc Lon den, is zoals gemeld ook de kwestie van internationale goederenovereenkom sten ter sprake gekomen. Dc conferentie heeft zich uitgesproken als voorstander van dergelijke overeenkomsten, maar vond geen aanleiding terstond stappen te ondernemen. Als middel tot stabilisatie der prijzen worden dergelijke overeen komsten echter krachtig aanbevolen. Australië heeft verklaard, dat het nodig is. dat de landen, die tot onderhandelingen over dergelijke overeenkomsten overgaan, daarbij enige leidende beginselen streng in acht moeten nemen. Op de eerste plaats zouden dergelijke overeenkomsten volgens Australië moeten zijn gebaseerd op een streven naar uit breiding van de productie, zodat de prijs een prikkel voor de producent moet in houden. Internationale goederenovereen komsten'zouden geen middel mogen zijn om de prijzen te verlagen. Bij nieuwe on derhandelingen zou men de fout uit het verleden moeten vermijden, om de prijs Zoals gebruikelijk komt er ook dit jaar weer roomboter aan de markt, welke nu maanden lang in de koelhuizen is be waard. De eerste partij is al in de handel gebracht, maar wie dacht, dat de boter ook nu weer voor betrekkelijk lage prijs te koop zou zijn, zal bedrogen uitkomen. Dit is een gevolg van de gewijzigde ver- kooppolitiek van het onder sanctie van de regering werkende In- cn Verkoopbureau voor Zuivel (I.V.Z.Leverde dit voorheen de boter aan de handel af voor een prijs, welke het bureau tevoren had vastgesteld, deze keer was er een inschrijving ge opend. En waarschijnlijk is het hierbij ge gaan zoals dat in de regel bij inschrijvin gen gaat: wie het hoogst biedt, krijgt ge leverd. En naar verluidt is hel met die biedingen raak gegaan, want, indien waar is wat wordt beweerd, dan ligt de prijs, waarvoor het I.V.Z. deze eerste boter heeft toegewezen zeer dicht bij die van verse roomboter. Zodat er van een goedkope aanbieding aan het publiek, waarbij als vroeger een zeer behoorlijke marge zou liggen tussen het verse en het koelhuis product deze keer geen sprake zal zijn. Het ging om een partij van 500 ton of te wel een half millioen kilogram onge zouten boter. En deze partij is in haar geheel toegewezen aan één enkele boter- handelaar, een grote firma in het Noorden des lands. Over dit laatste nu is de groothandel in zijn geheel, naar ons uit die kringen wordt verzekerd, zeer ontstemd. Aan de grossiers was een circulaire ge zonden met verzoek in te schrijven voor de gewenste hoeveelheid. Een minimum of maximum prijs was niet genoemd en daarom was, za verklaart men ons, over het algemeen ingeschreven tegen de thans geldende marktprijs. En omdat in deze tijd van het jaar de grossiers moeilijk aan bo ter kunnen komen, waren de inschrijvers talrijk. Tot hun grote verwondering ont vingen zij echter van het I.V.Z. bericht dat aan hun inschrijving geen gevolg kon worden gegeven aangezien de gehele par tij van 500 ton reeds was verkocht aan de bedoelde groothandelaar. Door deze han delwijze van het I.V.Z. komen nu de min der grote handelaren in een benarde posi tie met het gevolg, dat zij niet of niet in voldoende mate, in staat zijn hun af"e" mers van roomboter te voorzien, zodat meer dan een zijn bedrijf voorlopig zal moeten stopzetten. De grossiers hebben zich nu tot hun vakbond gewend en er op aangedrongen bii de regering te protesteren tegen de handelwijze van het I.V.Z., welke geheel in strijd is met de vroeger gebruikelijke. Men hoopt, dat wanneer over enige we- ken de volgende partij aan de markt I ging van de minimum-prijs, die voor het komt. ook de kleinere man cn dan tegen seizoen 1953''54 gesuggereerd werd, schijnt een redelijke prijs zal kunnen mededelen, voor Amerika niet acceptabel. zo laag tc stellen, dat de teler of produ cent zijn inspanning op meer winstge vende producten gaat richten. Slechts dan zouden, volgens Australië, contracten op lange termijn kunnen worden afgesloten, indien de betreffende landen ervan over tuigd zijn, dat er stabiele wisselkoersen zullen zijn. Tenslotte stelt Australië, dat dc kopende landen, m.n. Amerika en het V. K., een interne politiek zouden moeten volgen, die hen in staat zou stellen durend te blijven kopen en wel geleide lijk in toenemende hoeveelheden, zodat heftige prijsschommelingen zouden wor den voorkomen. Tot zover hei Australische standpunt, waarover uiteraard het laatste woord nog niet gezegd is. In het kader van deze besprekingen is door de ministers van het Britse Gemene best ook de verlenging van de internatio nale tarwe-overeenkomst ter sprake ge bracht. De overeenkomst blijft nog van kracht tot eind Juli 1953. Zij is van vitaal belang voor de landen van het Gemene best, aangezien tarwe de voornaamste post is van de invoer van voedingsmiddelen, welke in dollars moeten worden betaald. Op 30 Januari a.s. beginnen officieel de onderhandelingen tussen de 46 landen, die lid zijn van de Internationale Tarwe Raad over de verlenging van de tarwe-overeen- komst. De laatste tijd is twijfel gerezen, of het mogelijk zal zijn. de overeenkomst voor een nieuwe periode te verlengen. De hui dige overeenkomst had een looptijd van vier jaar. In Amerikaanse kringen bestaan b.v. ernstige bezwaren tegen de lasten, ilie uit deze overeenkomst voor het Amerikaanse budget voortvloeien, omdat z(j noodzaakt tot het geven van een exportsubsidie van 55 a 60 «-cent per bushel. Van de zijde van het Amerikaanse departement van land bouw wordt daarom aangedrongen op een verhoging van de contractprijzen en wel zodanig, dat bet maximum op 2.50 per bushel komt tc liggen vergeleken met 1.80 onder dc huidige overeenkomst. De minimumprijs zou een evenredige verho ging moeten ondergaan. Door andere landen wordt een veel ge matigder verhoging voorgesteld. Er zijn aanwijzingen, dat van de zijde van de Internationale Tarwe Raad pogin gen in het werk zijn gesteld een tussen oplossing te vinden door de prijsvaststel ling aan een kortere termijn te binden, b.v. slechts voor een seizoen. Maar ook een dergelijke oplossing schijnt op grote moei lijkheden te stuiten, aangezien ieder land zijn eigen mefiing heeft over een dergelij ke korte-termijnprijs. De geringe verho- De Engelse minister van financiën, Richard Butler, heeft op een persconfe rentie een en ander medegedeeld over de economische conferentie van het Britse Gemenebest. Volgens Butler worden goe de vorderingen gemaakt. Het was voor de conferentie een bevrediging te vernemen, dat er in de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied een belangrijke verbe tering is gekomen en dat deze op 30 No vember S 1.895 millioen groot waren. De ministers bespraken ook de vermoe delijke vooruitzichten voor het sterling gebied in 1953. „Wij kwamen aldus Butler tot de gevolgtrekking dat, wanneer wij volharden in onze krachtige en strenge binnenlandse politiek, wanneer wij gehol pen worden door de handelsomstandighe den, en wanneer wij het in Januari j.l. uitgewerkte programma voortzetten, dat met de inlichtingen, welke door elk der ministers verstrekt zijn, up to date is ge maakt, wij dan een adempauze zullen heb ben voor het uitwerken van een solide basis voor de welvaart van ons volk. Willen deze uitwisselingen van gedach ten succes hebben, vooral wat de ontwik keling van het Gemenebest betreft, dan moet er gestreefd worden naar een nog groter overschot van de centrale goud- cn dollarreserves, niet alleen als groep, maar ook door elk der landen afzonderlijk". Alle delegaties ter conferentie aanwezig, zijn, aldus mededelingen van een waar nemer, getroffen door het feit, dat zij elke crisis, die zich tot nu toe heeft voorge daan, hebben trachten op te lossen door beperkende maatregelen. De ministers hebben zich thans voorgenomen, oplossin gen te zoeken op lange termijn, welke zul len leiden tot een verruiming van de we reldhandel, niet alleen om afzet tg vinden voor eigen export, maar ook om andere landen hiervan te laten profiteren. Men wijst er op, dat dc doelstelling van dc conferentie van zó verstrekkende aard is cn dat het werk zoveel detailstudie vraagt, dat het niet waarschijnlijk is. dat enige, onmiddellijke oplossing, of kant en klaar gestelde formule uit dc conferentie te voorschijn zal komen. Men is echter over het algemeen van gevoelen, dat een goed begin is gemaakt. De 34-jarige metselaar Van G. uit Oos terhout is gisteren door de Bredase rechtbank veroordeeld lot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, benevens 100 boete, subsi diair 30 dagen voorwaardelijke hechte nis. Verdachte stond terecht, omdat hij op 27 Juli j.t_ op de Amer tijdens oen plei- ziertochtje op hoogst roekeloze wijze was overgesprongen van de ene boot op de andere, waarbij een der boten kapseisde en twee personen verdronken. ren van langdurige, ingewikkelde en kost bare rechtsgedingen, waarbij het slechts aan de speurzin en de volharding van de commissie gedepossedeerden is te danken, dat de aan de vorderingen ten grondslag liggende feiten nog juist bijtijds aan het licht zijn gebracht en daarmee is voorko- man. dat deze feiten voorgoed verborgen zijn gebleven in de boeken. BeStaat behoorde aldus deze leden bij een aan de Joodse landgenoten be gaan onrecht van een dergelijke omvang zich niet op het standpunt te stellen van afwachten wat bewezen kan worden. Dit geldt te meer, aldus het verslag, nu dat onrecht met de rechtsherstel-vonnis- sen van 1 Juli 1952 ten laste van de Ned. Bank en De Bary nog slechts ten dele is hersteld. Een bedrag van 62 millioen Reichsmark aan Schatzanweisungen is im mers tot dusverre onvergoed aan de Jood se boedels L.V.V.S. en V.V.R.A. gelaten. Bij de wet van 30 Augustus 1946 werd de minister van Financiën gemachtigd een markenwaarde van nominaal 5932 mil liard, bijna geheel bestaande uit Schatz anweisungen, van de Ned. Bank over te nemen tegen de koers van 100 per R.M. 132.70. Deze overneming kwam der halve de Nederlandse gemeenschap te staan op een schadepost van rond 4,5 milliard. Als rechtsgrond voor overneming van deze „activa" is aangevoerd, dat de vorde ring op Duitsland, die in bedoelde „activa" was belichaamd, was te beschouwen als een vordering van de Nederlandse volks huishouding op Duitsland, ter zake van aan dat land grotendeels onder dwang ge leverde goederen en bewezen diensten. Over het hoofd werd gezien, aldus het verslag, dat de vordering van de Neder landse volkshuishouding op Duitsland niet alleen bestond uit het gedeelte der vorde ring. hetwelk, bij wijze van „technische bijkomstigheden", op naam van de Nederl. Bank was komen te staan, doch dat van die vordering der Nederlandse volkshuis houding ook deel uitmaakten, die gedeel ten, die niet op naam van de Ned. Bank waren komen te staan, doch die ten name van De Bary en ten name van de boedels der L.V.V.S. en V.V.R.A., eigendom van de beroofde Joodse landgenoten, waren gelaten. De Staat behoort dus alsnog de bij L. V. V. S. en V. V. R. A. uitstaande gedeelten dier vordering, groot 62 millioen Reichs mark, tegen voormelde koers van 100 per R.M. 132,70 over te nemen. Indien deze beleidsfout in 1916 niet zou zijn gemaakt en indien tevens de Joodse belanghebbenden bü de boedels L.V.V.S. en V.V.R.A. tijdig zouden zijn ingelicht, dan zou ook het effectenrechtsherstel veel eerder en veel gemakkelijker tot oplossing zijn gebracht Ook thans kan echter de begane fout nog worden hersteld en zal de goedmaking van dit onrecht zeer veel tot oplossing van de geldverslindende rechtsherstelmoeilijk- heden kunnen bijdragen. Gevraagd werd, of De Bary nog verder in vrijwaring procedeert tegen de Ned. Bank en wat het nut is van een zodanige kostbare procedure tussen twee banken, waarin de Staat de volstrekte zeggenschap heeft. De door het Limburgs Scheppend Am bacht in de zomer van het volgend jaar in Maastricht te organiseren „Dag van het Ambacht", word't voor de eerste maal internationaal. Ambachtsorganisaties uit het Rijnland en uit België zullen dan medewerking verlenen. Er bestaan plannen om enkele deskundigen uit de Scandinavische landen of uit Zwitserland, waarschijnlijk ook uit Duitsland, als sprekers uit te nodigen. Na een geheime vergadering van de gemeenteraad van Putten (Gld.) hebben gistermiddag de beide Chr.-Historische wehouders, de heren De Schuitemaker en J. van de Camp, bedankt voor hun functie, nadat de raad een ^nieuwe gemeente-secretaris had benoemd, die niet voorkwam op de door B. en W. op gestelde aanbeveling. De raad heeft tot gemeente-secretaris benoemd de heer B- van 't Riet, hoofd commies, chef van de afdeling algemene zaken ter gemeente-secretarie van Nieu- wer-Amstel. Op de aanbeveling van B. en W. was als nummer één geplaatst de heer A. Kouwenhoven, gemeente-secretaris te Vreeswijk en als nummer twee de heer S. Sikkes, gemeente-secretaris van Hol ten (O.), beiden C.H. De heer Van 't Ré:, die anti-revolutionair is, kreeg acht van' de vijftien stemmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5