Stad van wanhoop en roem bleef ongrijpbaar voor Nazi-Duitsland Bij de tiende verjaardag van een wapenfeit Eigen Limburgs repertoire 1: SS NAAMLOZE ACTIE BEDACHT 14-50 ZIEKE MILITAIREN ill mm Zaterdagse mijmeringen Rustig weer Geallieerden zetten door Het begon met een invalidewagen Dr GABRIEL BECKERS: ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 PAGINA StalingradHet was nu tien jaar geleden, een woord, dat klonk als een bevrijding. Nog lang *ou liet duren vooraleer West-Europa liet juk van de overheerser van zich af kon werpen, maar bij velen leefde toen reeds het gevoel, dat bij Stalingrad dc victorie begonnen was. In het Westen hadden Hitiers legers alles onder de voet gelopen. Ze stonden van de Noordkaap tot de Franse grens. Op hun weg naar Noordzee en Atlantische Oceaaan hadden ze tal van landen overstroomd. Uit eindelijk was heel Frankrijk bezet geworden, een situatie, die zelfs in de noodlottige jaren van de Eerste Wereldoorlog niet was voorgekomen. Wel zette hier en daar een groep dapperen de strijd Voort, maar Noord-Afrika b.v. bevond zich nog in handen der, aan de Vichy-regering zo niet trouw, dan toch verbonden gebleven koloniale machthebbers, onder wier gezag zich ook een deel van de Franse vloot had gesteld. Er op of er onder Verblind door vroeger succes „Tot het uiterste standhouden!" Het einde De erfenis Observator AS •)V DUW-arbeiders speelden voor Sinterklaas Uitstekend zo Kerken als radarstation Met Gods Harry Prikker. STALINGRAD keerpunt van een oorlog StalingradHet werd eerst gefluisterd. Angstig, aarzelend en met een stille vrees, dat het misschien toch niet ivaar zou zijn, dat het Hitlers pantsertroepen toch nog zou gelukken, de ijzeren gordel voor de wanhopig verdedigde stad te verbreken. Dan zou een nieuwe teeg naar Moskou voor de Duitsers openliggen. De troepen waardoor dit Moskou belegerd werd, konden de torens van het Kremlin zien. En met sterke verrekijkers was het mogelijk, de zwaar versterkte stad te bespionneren en waar te nemen, wat er in en uitging. Het leek, alsof Moskou als een rijpe vrucht in de schoot der overwinnaars zou vallen. Het einde teas nabij, zo meenden velen. In de Kaukasus hadden de Duitsers de voor Sovjet-Ruslands ver dediging zo belangrijke olievelden bezet. de Timosjenko. Alle Duitse tegen- In het bezette West Europa wist men niet, dat sinds geruime tijd grote vloten van transportschepen door de Noorde lijke IJszee naar de havens van Noord- Rusland voeren en daar veel kostbaar en modern materiaal aanvoerden. Tanks en vliegtuigen werden bij duizenden ont scheept. De Duitse onderzeeboten hielden onbarmhartig huis onder die hulp bren gende schepen. Maar de Verenigde Staten en Engeland bleven volhouden. Materiaal en deskundig personeel werd ook naar Rusland gevlogen. En Stalin, die nog millioenen weerbare mannen kon oproe pen, was in staat hen met prachtig mate riaal te bewapenen. Ook de Sovjet- Russische industrie zat niet stil. Trouwens Stalingrad zelf was één grote munitie- en wapenfabriek. Voor Stalingrad, de stad van Stalin, maar tevens de „stalen stad" stond de bloem van de Wehrmacht. De ene gene raal na de andere was vervangen, om plaats te maken voor een betere aan dit zo belangrijke front. In stede van maar schalken kreeg een nieuwe generaal het oppercommando en Hitier sloeg zijn win terkwartieren ergens in Polen op, om zich zo dicht mogelijk bij 't front te bevinden. Het ging er op of er onder. Dit begreep West-Europa en dit begrepen ook de Nazi's a] werd in hun kringen nog niet opelijk van een mogelijke nederlaag gesproken en moesten de termen „egel stellingen" en „elastisch front" etc. nog burgerrecht verkrijgen. Er zijn verschillende data voor Sta lingrad als beslissende factor in de strijd aan het Oostfront en daardoor in de grote strijd der geallieerden tegen Hitier en zijn vazallen aan te voeren. Maar de deskun digen zijn het er toch wel over eens, dat 1 December de dag der dagen was. Op de eerste December van het jaar 1942 werd de Russische tang om het leger van gene raal Paulus gesloten. Dit leger was 'n on derdeel van de Duitse stoottroepen op dit gedeelte van 't front. Elitetroepen waren 't die Stalingrad hadden moeten veroveren, 'n Andere legergroep werd door maar schalk Von Manstein gecommandeerd Maar Paulus zou Stalingrad innemen. Zijn pantserdivisies hadden in Juli 1942 een glansrijke doorbraak in het Sovjet-Rus sische front tot aan de Wolga geforceerd. Stalingrad werd ernstig bedreigd. Paulus zesde „armee" had wonderen verricht en nog eens de grote stootkracht der Duitse troepen bevestigd. Het geknechte Europa sidderde bij het vernemen van de elkander opvolgende Sondermeldingen en de daaraan verbon den fanfares. MaarHet werd De cember cn ofschoon de verdedigers van ■"Stalingrad reeds enkele belangrijke stel lingen hadden moeten prijsgeven, het was Paulus nog steeds niet gelukt, vaste voet in de stad zelf te verwerven. De winter naderde. De koude werd feller. De sneeuw was beginnen te vallen. De beruchte Rus sische winter kwam. de winter die eens Napoleon noodlottig was geworden. Tegenoffensief Ende Sov jet-Russen bleken zo- tvaar in staat, een tegenoffensief te ontketenen. Onder maarschalk Rokossowski slaagden ze er in, rond het leger van Paulus een ring te sluiten. Later verscheen de bcfaam- a an vallen mislukten, Paulus zag nog een kans, uit tc breken, maar om re denen van prestige werd hem dit verboden. Om redenen van prestigt werden ook de Italiaanse, Roemeen se en Spaanse hulptroepen in dc steppen ten Zuiden van Stalingrad in de steek gelaten, waaronder Franco's z.g. Blauwe Divisie, 330.000 man Duitse troepen moesten zich bij Sta lingrad tot de laatste man verdedi gen. Doch laten we hier in het kort het ver- loop van de strijd nog even schetsen. Hij werd gestreden in de driehoek tussen Don en Wolga. Eind Augustus 1942 bereikte de zesde armee de rechter Wolgaoever bij Stalingrad. Haar aanvoerder, generaal Paulus, verzamelde met het oog op de vermoedelijke „finale" veertig divisies die zich tegenover Stalingrad in phalan::- vorm opstellen. Het was 't grootste leger, in de krijgsgeschiedenis ooit tegen een enkele stad in het veld gebracht. Dc Duitse artillerie schoot Stalingrad in puin, maar de verdedigers maakten van de puinhopen vestingen. Terwijl het Duitse opperbevel steeds meer troepen in de strijd wierp, verzamelden de Sovjet- Russen in het Noorden, langs de oevers van de Don, bij Kletskaja een leger voor een tegenaanval, dat tevens de opdracht kreeg, Paulus' troepenmacht in een z.g. tangbeweging te omvatten. Voor de zoveelste maal sloeg het OKW (voor hen, die het reeds vergeten moch ten hebben: oppercommando weermacht) heel duidelijke waarschuwingen in de wind. Reeds in Augustus sprak het weer- machtsbericht bijna dagelijks over de weergaloze macht, waaraan Stalingrad ten offer zou vallen. Steeds meer pantser divisies werden in de wijde steppen van Zui-Rusland geformeerd. Duizend vlieg tuigen waren voor Stalingrad alleen ge reserveerd. En het lukte de Duitscis, grote gedeelten van Stalingrad te ver overen. Op een gegeven ogenblik had het de schijn, alsof heel de stad in hun han den was. De laatste verdedigers, tiendui zenden dank zij Amerika goed bewapende soldaten wisten daar inmiddels al, dat van het Noorden uit een leger tot ontzet naderde. Maar het O.K.W. nam die acti viteit van de Sovjet-Russen daar aan de Wolga kennelijk niet ernstig op. Was men verblind door eigen snorkende berichten en het feit, dat de doorstoot naar de Wolga inderdaad een meesterstukje van krijgsmanskunst was geweest? In ieder geval, het kwam naar het schijnt niet bij het Duitse opperbevel op, dat Paulus van belegeraar tot belegerde kon worden omgeschakeld. Tegen het einde van November gelukte het de Sovjet-Russen, de spoorlijn Rostow- Stalingrad, de levensader voor Paulus' leger, af te snijden en op de eerste December was het zelfs het OKW dui- delijk, dat Paulus volkomen ingesloten zat. Eenmaal probeerden de Duitsers met een uitgezochte pantserdivisie de ring te laten springen en in het Zuid-Westen en van de z.g. Kalmukkcnsteppen uit Paulus te ontzetten. De stoottroepen kwam dicht bij diens voorposten. De Duitse legerlei ding heeft niet duidelijk gemaakt, waar om de ingesloten troepen toen geen po ging van betekenis hebben ondernomen, om van hun kant een vereniging met de ontzetters te bewerkstelligen en even min, waarom de reddingspoging gestaakt werd. Omstreeks Kerstmis 1942 waarschuw den Paulus en Seidlitz het hoofdkwartier, dat dc Duitse troepen bij Stalingrad steeds meer aan een verschrikkelijk" af- knagingsproces ten prooi waren geval len. Hitler beval echter in een radio rede op 24 December, dat eenieder stand moest blijven houden, tot het uiterste. Militaire deskundigen zijn de mening toegedaan, dat het de vermaarde ,,cada- verddscipline" van de Duitsers was, waar door zowel door Paulus als generaal Seidlitz niet 0p eigen verantwoordelijk heid een uitval is beproefd en Paulus of Von Paulus, j.o men wil, geen gevolg gaf aan de Sovjet-Russische voorstellen tot overgave, welke ten slotte onvermijde lijk bleef. Want te langen leste marcheer de Paulus met de honderd duizend over geblevenen van de 330.000 de Sovjet-Rus sische linies binnen, om zich daar te la ten ontwapenen en zich in krijgsgevan genschap te begeven. Hitier had hem kort te voren tot veldmaarschalk be noemd. Het vroor 42 graden. Sneeuwstor men woedden. Nieuwe aanvoer van munitie en levensmiddelen bleef uit. Desondanks bad Paulus bet twee maanden lang volgehouden, tot 1 Fe bruari. Toen gaf bij zich over, nadat dc Sovjet-Russen in een vernietigen de sneeuwstorm en bij een schier ondragelijke koude elk vermogen tot bet bieden van weerstand uit de over gebleven, zich in deplorabele toe stand bevindende „veroveraars" van Stalingrad gebeukt hadden. Bij tienduizenden kwamen ze uit de holen en gaten van bet verwoeste Stalingrad te voorschijn. Menselijke spookgestalten waren liet, volkomen gedemoraliseerde mannen, die naar later aan de wereld duidelijk werd, een gemakkelijke prooi werden voor de communistische propaganda, hun aanvoerder, maarschalk Paulus in cluis. Stalingrad heeft voor Duitsland de angstwekkende erfenis nagelaten van een door de communisten getraind keurcorps, met aan het hoofd veldmaarschalk Pau lus, dat eventueel gereed zal staan, sa men met de Sovjet-Russen West Europa binnen te vallen, hetzelfde West Europa, tot welks verdediging het merendeel de zer legionnairen eens uittrok. Om het tegen een communistische overheersing te beschermen.,.. xv. Een der hoogtepunten van de tentoonstelling „Meesters uit het Petit Palais" in Museum Boymans is dit gevoelig portret van Juliette, geschilderd door haar oom Gustave Courbet, de grote Franse realist aan wie op deze expositie een hele zaal is gewijd. In December 1942, nu tien jaar geleden, kondigde een dergelijk, troosteloos beeld de naderende ondergang van Paulus' leger aan. Het had Stalingrad moeten veroveren. Dit ivas de „Nachschub", die spoedig geheel ophield. In 1946 hield een dame, die «iets liever wil dan voor de wereld onbekend te blij ven, bij kennissen een geldinzameling om een oorlogsgewonde aan een invalide- wagen te helpen. Deze toevallige omstan digheid werd voor haar aanleiding ook in de volgende jaren zieke en gewonde mi litairen, die Sinterklaas in het ziekenhuis moeten vieren, op dit feest eens extra te bedenken. Deze aanvankelijk zeer bescheiden actie ondervond bij dc jongens goed onthaal, LAAPT U goed? Geen last van Laat Uw hoofdpijn? tong eens '■is zet tuin een zijner naaste medewerkers uiteen, hoe hij zich voorstelde, Stalingrad te veroveren. Dat ivas in Juli 1942 zien Zo gaat het 's morgens op het spreekuur bij dr Ga briel Beckers ten Huize Nieuwenhof in Beek bij Sittard. Maar 's avonds? Dan verplaatst deze geneesheer zich in een geheel andere wereld. Dc wereld van Von del, Shakespeare cn Goldoni; de wereld van Hamlet, Othello, Le Bourgeois Gen- tilhommc enz. Dan vergeet hij alle recepten om slechts aan zijn rol tc denken. Wanneer men hem op het toneel b.v. als de mallo tige Jonkheer Andries Bib- berwang in een ongelijk waardig schermduel verwik keld ziet zal menigeen met vermoeden dat dit^dezelfde man is, die welhchtA"p®A uren geleden een gevecht met de dood heeft geleverd teneinde met alle middelen waarover de medische we tenschap beschikt het leven van een patiënt te redd£": Als acteur is dr Gabriel Beckers niet minder con sciëntieus dan als art.s. Deze merkwaardige medi cus is trouwens een bijzon der getalenteerd man, want hij heeft zich tevens ont wikkeld tot een bekwaam oudheidkundige. De liefde voor de archaeologie heeft hij geërfd van z'n vader, be faamd om zijn grote kennis van de bandkeramiek. Sa men met hem schreef hij „De Voorgeschiedenis van Zuid- Limburg". Het toneel heeft zijn grote liefde. Met Albert van Dal- sum, die tijdens de bezet tingsjaren op Huize Nieu wenhof een gastvrij home heeft gevonden, ontwierp hij de plannen voor een eigen Limburgs beroepstoneel, dat van de katholieke levens beschouwing doordrongen moest zijn. Dit beroepstoneel is er na de oorlog gekomen, dank zij zijn doorzettingsvermogen en de moeizaam verkregen sub sidies van rijk, provincie en gemeenten. J 'oor uitzichten HOE zijn de vooruitzichten voor het Beroepstoneel in Limburg, dokter?" „Onze toekomst is afhan kelijk van een zeer belang rijke factor: de subsidie", verklaart hij. „Wij ontvan gen momenteel 24000 sub sidie per jaar. Dat betekent 4000 meer dan een paar jaar geleden nog het geval was. Maar deze financiële progresoie houdt geen gelijke tred met de artistieke ont wikkeling die de acteurs en actrices dank zij een voor treffelijke scholing aan de Katholieke Toneelacademie te Maastricht inmiddels hebben bereikt. Bij de overige toneelgezel schappen in den lande wor den de salarissen van de le den uit de subsidiebedragen betaald, want de recettes die de voorstellingen opleveren zijn amper voldoende om da directe onkosten te dekken. Ons gezelschap zit dringend verlegen om een artistiek zelschappcn van het Westen overgaan. In dat geval kan onze speelgrocp weer van voren af beginnen. Op korte termijn dienen maatregelen getroffen te worden om dit onheil te voorkomen". Cultuur kent geen grenzen IN de grote steden van ons land bestaan talrijke z.g. personeels-abonnementen. Dr Beckers vindt het jam mer, dat dit in Limburg veel te weinig bestaat. „Ook is 't leider en een allround tech nisch vakman, die daaraan een volledige taak hebben. Hebben wij het geluk met deze onontbeerlijke krachten naar genoegen te slagen dan dienen wij hun een behoor lijk salaris uit te keren. Maar wat blijft er dan nog voor de leden over?" zo vraagt hij zich met bezorgdheid af. „Niettemin zullen de ac teurs en actrices bij ons ge zelschap een goed belegde boterham moeten verdienen. Zo niet, dan bestaat er alle kan* dat zij naar toneelge- eigenaardig", zo verklaart hij, „dat wij in Maastricht, en Heerlen, waar de voornaam ste schouwburgen van ons gewest gevestigd zijn, nooit eens een abonnementsvoor- stelling mogen geven, zoals wij dat geregeld elders doen". Hij vertelt over de tech nische moeilijkheden die zich soms zeer gecompliceerd in diverse zalen kunnen voordoen, De beroepsgroep treedt op tal van plaatsen op, ook buiten de provincie: in Eindhoven, Tilburg, Gouda, Oldenzaal Boxtel en in de openluchttheaters van Ede en De Goffert te Nijmegen. Deze zomer hebben ze in Dokkum in een kapel „Ham let" gegeven! En in 't kader van de culturele uitwisseling hebben zij dit stuk ook in Neuss en Monschau gespeeld. Hoewel de toeschouwers onze taal niet verstonden, rea geerden zij spontaan en har telijk. „Treedt U ook in België op?" „Ja zeker. We zijn in Ant werpen en Diest geweest; in Mechelen komen wij trouw enige keren per jaar. In Maeseyck hebben wij enorm veel succes gehad o.a. met „De Kaartridder van Heppe- neert", een stuk waarin de figuur van St Geertruid be handeld wordt, die daar wordt vereerd. Toneel van eigen bodem „Weet U wat wij in Lim burg broodnodig hebben? Een eigen toneelliteratuur. Bekwame auteurs, die ons stukken leveren waarin wij de katholieke levensbeschou wing op onze schouwtonelen kunnen uitdragen. Daarmede zouden wij in staat zijn dat gene te bieden waarin vooia] onze plattelandsbevolking belang stelt. Wat interesse ren een man uit Oirsbeek de lotgevallen van een handels reiziger, die in New York overlijdt? De toneelstukken die een wereldsucces hebben geoogst zijn meestal uit lo cale omstandigheden gecon cipieerd. Paul Haimon heeft ons in zijn Spel van St. Ger- lach een verdienstelijk stuk geleverd. „De Kapitein van de Bokkenrijders", door Paul Frische naar het boek van Bernard Bekman bewerkt, deed het voor de Regionale Omroep Zuid goed. Jef Hey- dendael, de Maastrichtse tandarts die tegenwoordig in Amsterdam woont, is ook 'n toneelschrijver met talent. Joris Diels heeft als regis seur met deze groep veel be reikt. We mogen gerust zeg gen dat het artistiek en technisch peil aanmerkelijk verhoogd is. Zij beschikken bovendien niet alleen over een bewonderenswaardige toewijding, doch ook over 'n vurige speeldrift. Dat doet me denken aan Theo Ja cobs een onzer acteurs, die soms met zoveel vuur te keer gaat dat we bang van hem worden. Bij de premiere van Othello is de Desdemona- vertolkster voor alle zeker heid tevoren naar haar biechtvader gelopen. Voor 't geval Othello haar écht zou wurgen!" dat, mede dank zij de grote medewerking van vele winkeliers en fabrikanten uit 't gehele land, dit prachtige werk uitgroeide tot 'n grootscheepse onderneming, waarbij het aantal militairen, waaraan de ge schenken werden uitgereikt, dit jaar steeg tot 1450. Alle zieke militairen van alle militaire ziekeninriehtingen in ons la«d, alsook de jongens van het neurosehospi taal, het burgersanatorium te Renkum cn zjj, die her en der verspreid liggen, zijn met Sinterklaas door hun landgenoten en dan weer speciaal door het bedrijfs leven niet vergeten, dank zij de actie van die onbekende dame. Negen maanden van het jaar is deze vrouwelijke promotor op pad naar fabri kanten in alle delen van het land, waar zij een boven alle lof verheven sociaal gevoel aantreft en grote medewerking ondervindt. Het resultaat is, dat'bijvoor beeld textielschenkingen uit de textiel- gebieden tot winterjassen, costuums e.d. worden omgewerkt door confectiefabrie ken in Groningen, Woerden en Utrecht. De waarde van de verrassingen gaat dan ook ver uit boven die van een traditio nele St Nicolaasversnapering. De pakket ten bevatten zowel producten uit onze Zaanstreek. Brabant en Twenthe. als zil verwerk uit Schoonhoven en Zeist. Ver der dekens, keukenuitzetten, bedden met toebehoren en soms ook babypakketten. Volgens een in de loop der jaren be proefd systeem worden in samenwerking met de leiding der ziekeninriehtingen door de welzij nsverzorgingsofficier alle artikelen naar de behoeften verdeeld. Op deze wijze zijn er dit jaar circa 1450 zendingen gereed gemaakt. Standaardpak ketten met hoofdcadeau cn bijvoegsels, maar ook circa 350 pakketten op naam. Het bijzondere is, dat dc particuliere or ganisatie, welke hier achter zit, bij de patiënten volkomen onbekend is en blijft. Maar het mooiste is, dat pij dc napret, die het eventueel onderling ruilen van bijvoorbeeld minder goed passende kle ding met zich brengt, een grote kame raadschap aan de dag treedt en elk spoor van onderlinge naijver volledig afwezig blijkt. Niet alleen onze gewonde militairen in ziekenhuizen en sanatoria, ook vele Se- venumse kinderen hebben van onver wachte zijde een heerlijke Sinterklaas gehad. Bijna een maand lang is een groep uit Friesland en Groningen afkomstige en in de Peelontginning werkzame arbeiders tijdens de vrije uren in het DU W-kamp te Sevenum nl. bezig geweest met de ver vaardiging van houten speelgoederen. De mannen hebben met groot enthousiasme gewerkt en ongeveer 150 stuks vervaar digd, zoals knikkertrekspeien, werpspe len, speelgoedwinkeltjes, miniatuur ameublementen, poppenwagens enz. Gisteren is het speelgoed overgedragen aan een comité, dat de artikelen door Sin terklaas in behoeftige gezinnen in Sene- num en omgeving zou laten bezorgen. Aangezien de arbeiders zelf met vorst verlet naar huis waren gezonden, konden zij bij de overdracht niet tegenwoordig zijn. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen heeft zich een uitgebreid hogedrukgebied boven het Europese vasteland ontwikkeld. Het strekte zich vanmorgen uit van Engeland via ons land en Duitsland tot bij de Zwar te Zee. In het Oosten komt in dit hoge drukgebied overal vorst voor. De vorst is er echter over het algemeen niet streng. In ons land stroomde gisteren vochtige lucht binnen die gisteravond en vannacht lot veel bewolking en mist aanleiding gaf. Hierdoor kwam vannacht alleen in het Noord-Oosten van het land lichte vorst voor. Ook in de komende nachten is hoogstens wat lichte vorst mogelijk. Het hogedruk gebied zal 't weer ook morgen beheersen, zodat geen depressie-invloeden tot onze omgeving kunnen doordringen en dus op droog weer kan worden gerekend. Wel zal plaatselijk mist blijven voorkomen. HET HOGE GERECHTSHOF tc Munster heeft de beide eigenaars van een Hamburgsc tijdschriftenhandel ver oordeeld tot 22 geldboeten, tezamen 15.1i00 I ongeveer S 1J/.000), wegens het verspreiden van pornografische lectuur. Twee en twintig personen, hadden eeneaanklacht ingediend tegen deze fir ma wegens het feit, dat zy een pam flet van de boekhandel toegezonden kre gen, waarin deze pornografische lec tuur werd aanbevolen. „Wie een dergelijk prospectus thuis stuurt, veronderstelt, dat wij derge lijke tijdschriften op prijs stellen. Dit houdt een scherpe persoonlijke beledi- ding voor ons in, omdat men aldus onze waardering voor de ethische waarden negeert" zo luidde de beschuldiging. Terecht ivaren de rechters van me ning, dat persvrijheid altijd onderge schikt blijft aan de rechten van de mens en de eisen van zijn zedelijke vaardig heid. Men zou overigens Nederlandse z.g. boekhandelaren ook wel eens bij de kladden willen nemen. HET MINISTERIE van Binnenlandse Zaken in Hongarije heeft op verzoek van dc Russische autoriteiten 32 Katho lieke kerken langs dc grens van Oos tenrijk en Joegoslavië in beslag geno men. Speciale afdelingen van het Rode Leger hebben de kerken en bijbehorende pastorieën betrokken en richten ze in als radarstations. Volgens zekere berichten zou ook dr kathedraal van Pees door de militairen in gebruik zijn genomen; zeker geldt dat voor dc toren. Een kerk is inderdaad een station voor geestelijke veiligheid, maar zo heb ben die bolsjewiki het niet bedoeld. Wat een godsdienstvrijheid toch. VÓLGENS BERICHTEN van vluch telingen uit dc gebieden achter het IJze ren Gordijn hebben de Sovjets thans hun anti-godsdienstige campagne geconcen treerd tegen de kerkelijke begrafenis sen, die wettelijk nog v el worden toe gelaten cn tegen dc kerkhoven. Tegenwoordig bestaan in Rusland twee soorten kerkhoven, de van ouds christelijke cn de staatskerkhoven. Dr eerste soort verkeert in een staat van verwaarlozing; grafzerken en kruisen liggen aan stukken op dc grond. Vele kerkhoven zijn in stadsparken of open bare speeltuinen veranderd. Het tweede algemeen toegelaten type kerkhof, dat thans als het kerkhof bij uitstek geldt, draagt de naam .JVieuw Kerkhof". Daar mogen geen kruisen boren, de graven worden aangebracht, maar aan het bovengedeelte een zwarte driehoek met erop 'een rode ster, sym bool van de atheïstische beweging. Ondanks de aandoenlijke verhalen en tegenspraken in „De Waarheid" voelt men met zijn klompen toch wel aan, dat godsdienst opium blijft. MET HET oog op de zware woordelijkheid, die de nieuwe kaanse president in de korre- d- lijke jaren zal moeten draae de Verenigde Staten ov 7R Je- speciale „dag van gelwd" Op deze dan zdl in alle A kerken gebeden worde f voor de nieuwe prrs-n- - ring. Zo iets lees1 we- het Kremlin niet V- covsorten bestaat God meer. v MORGEN IS het we in deze snrpriseweek re der aan de schaal, voo" 'de ken. Dit. wordt niet veer ven. want de noden zijn *-on arnot. Of om met h"x en-stel verder te gaan: AV"S schreven staat werd gesch-evpn r te onderrichten om -rrsterkt t* mor :n Godsvertrouwen. Het c'—naeVp br karakteristieken rati de Christus en St. Johannes.... Deze laatste wordt nr- beeldhottwd als ween dan een -'-of t. als een aeza.nt. die de weg bereidt. TT- zou Christus' oordeel over U zün on 7 o'ir„btik? De vraag is tnrh pief te pVu- liit-e Voor de rest, een katholieke. d„s bl'i'le Zonda.a met een gelaat van h-w, of haar. die aan de Christus geen aan stoot neemt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3