GEEN SYSTEEM MAAR VOETBALLERS IN DE ORANJE-PLOEG NOAD-PSV en LONGA-MVV zetten Tilburg in rep en roer DAMRUBRIEK SCHAAKRUBRIEK <m m m m Van der Ploegh is de grote man Geen kans voor de Ronde van Nederland? Onze wielersport mist invloed in U. C. I. Wm l «we Natuurlijke speelwijze van cracks basis voor elftal-formatie wm i «1 '4m «L SS* ZEVEN KWESTIES i m.fM tour-ploeg onder K.N.W.U, VLAG? 1 6 DECEMBER 1952 JATERDAG F l"AGliNA o j* ClavanLouer Controversen Mr Bulder bedankt Beroep op Lotsy Op winst! s- Sparta—Emma de big match in West Van Schijndel Geen etiketten J De vloer voor Uw leven! De beste elf Uit de malaise FANGIO GAAT WEER RACEN COURSES TE HILVERSUM m wm, I wm M %M wm. Weekoverzicht van de Friese korte hanen CRACKS ONTLOPEN ELKAAR Ook de Ned. kampioen Rotgans die in Hommerds won Handicaps Kansloos? De organisatoren van de Ronde van Nederland hebben de KNWU dan ook ijlings verzocht, een andere datum bij de U.C.I. aan tc vragen, doch indien wij goed zijn ingelicht, dan is het niet waar schijnlijk, dat de UCI op dit ver zoek zal reageren. Zij behoeft dat trouwens niet. Als Nederland de voorzitter van de Wielren Unie helemaal naar Zürich stuurt om het UCI-congres bij te wonen, als dhr Van den Berch de ongelukkige data 1723 Augustus accepteert „sans grande discussion" (zoals Claude Tillet in „1' Equipe" niet zonder gevoel voor humor be richtte), dan zijn wij bij de UCI practisch uitgepraat. Geen surprise Vic Groves en Abe Lenstra zijn onver gelijkbare grootheden: de voor zijn eerste ,.cap" vechtende 19-jarige debutant in het Engelse Amateurs-elftal uit Leytonstone en de grote gereputeerde 32-jarige crack uit Heerenveen met zijn glorieuze staat van dienst in achtentwintig Oranje-inter lands. „Quod licet Iovi non licet bovi", zeggen de Latinisten. Een man als Len stra kan zich onderhand de weelde ver oorloven, te bedanken voor een plaats in het Nederlandse Elftal, die hem niet ligt en waarop hij zich niet kan ontplooien, hij kan dat doen, nadat zo evident ge bleken is dat het gelijk aan zijn kant is. Hij bewees dat in positieve zin wanneer hij zijn linksbinnen-triomfen vierde, tn negatieve zin wanneer hij tot de buiten plaats werd veroordeeld. Een piepjong debutant doet dat uiteraard niet, hij rs blij met zijn kans en aanvaardt dan zijn verhuizing van de rechts- naar de links buitenplaats (al gaf ook de Engelse pers daar critiek op) en hij zou het zelfs hebben aanvaard als hij bij wijze van spreken de keeperplaats had moeten in nemen. Daarom gaat het niet op, het ge- val-Groves met het geval-Lenstra te ver gelijken. Overigens heeft men er onlangs aan herinnerd, dat niemand minder dan Rat Verlegh, de voorzitter van de Keu ze Commissie en als zodanig de aan stichter van het geval-Lenstra, in de dertiger jaren ook al eens bedankt heeft vqor een plaats in de Oranje-ploeg en wel om een soortgelijke reden, namelijk Jat hii toen niet samen met Harry wilde spelen. Br was rond de wedstrijd in Huil niet alleen het geval-Lenstra maar ook het 'geval-Clavan: De Hagenaar was reserve .voor de aanvalslinie, doch werd te elfder ure, na Lenstra's bedanken, gepasseerd 'ten behoeve van de in allerijl naar Schip hol opgeroepen outsider Louer. En dan -probeert men dit goed te praten met te zeggen, dat er voor de vacant geworden linksbuitenplaats een specifieke linksbui ten nodig was en dat men de all-round- speler Clavan als algemene voorhoede-re serve wilde bewaren. Maar dan ziet men toch op de eerste plaats over het hoofd, dat Lenstra, die men dan toch aanvanke lijk had opgesteld, bezwaarlijk een speci fieke linksbuiten kan worden genoemd..! En dan vergeet men voorts, dat men by een blessure van een der andere aanval lers gedurende de (eerste helft van da) wedstrijd altijd nog de all-rounder Clavan als hij normaal de lege linksbuitenplaats had mogen bezetten, rechtstreeks en zon der verdere omzettingen naar de bedreig de plaats had kunnen dirigeren om dan alsnog Louer als linksbuiten te laten in vallen. En als men verwijst naar soort gelijke voorvallen in de grijze oudheid, dan waren blijkbaar de toen aanvankelijk aangewezen en gepasseerde reserves niet de geschikte. En als men tenslotte appeleert aan de vraag naar spelers-in-actuele-topvorm, dan mag men toch wel bedenken, dat in de vlak voor de interland in Huil ge speelde competitie-wedstrijd ADO-NOAD zowel Clavan als Louer in topvorm waren maar dat Clavan's aandeel in de 4-1 zege van ADO toch algemeen hoger werd ge roemd dan Louer's prestatie. Dat men ten slotte niet alleen Clavan en het Neder landse Elftal maar ook Louer-zelf onrecht heeft aangedaan met het hals-over-kop- opstellen van de Tilburger, blijkt uit diens eigen woorden, toen hij na de wed strijd verklaarde, bang te zijn geweest en de in zijn bezit gekomen bal steeds zo snel mogelijk afgaf omdat hij bevrmsd was fouten te zullen maken Wij menen er goed aan te doen, enige opheldering te geven in misverstanden, welke rond de jongste crisis in het Oranje-voetbal zijn gecreëerd door pers en radio-commentaren van het kleine groepje dat nog altijd de politiek van do Technische en de Keuze Commissie door dik en dun verdedigt. Uiteraard doet men vergeefse moeite, als men de heren van de K.C. en T.C. op ook maar enige zelf- critiek wil betrappen. Ook na de 22 van Huil kon men Verlegh en consorten hun tevredenheid (over zichzelf) horen uiten. Maar dat er toch wel iets gaande is, kan men concluderen uit cfe controverse die tussen Bonds-trainer Jaap van der Leek en K.C.-voorzitter Rat Verlegh bestaat en uit de middag-avond-nacht-vergadering welke het Bondsbestuur met de K. en T.C. en Van der Leek daaraan heeft gewijd: een strikt geheime vergadering, maar waarvan men toch maar wist te vertellen, dat ergeen enkel besluit was ge nomen. De campagne welke met name in het officiële orgaan „Sportkroniek" tegen K.C. en T.C. wordt gevoerd, schijnt niet tot het heengaan van de thans in deze commissie zittende heren te zullen leiden. En de controverse tussen Van der Leek en diens „baas" Verlegh leidt al evenmin tot een ontslag van Van der Leek (zoals hier en daar gevreesd was). Gelukkig want het enige waarop 't Oranje elftal nog drijft, is de populariteit die Van der Leek bij de door psy chologische K.C.- blunders geplaagde jongens geniet. En zo gaat men dus gewoon maar op de oude, verkeerde voet voort Alsof van de 31 sedert het begin van het seizoen 1949-50 door Oranje gespeel de officiële en semi-officiële interland wedstrijden er niet 15 zijn verloren, 4 werden gelijk gespeeld (tegen Zweden, Finland, Egypte en Engeland Amateurs) en er slechts 2 werden gewonnen (2 van de 21: tegen Engeland B met 30 en tegen België met 54). We verloren aan de lopende band van België en Frank rijk, Zweden en Noorwegen, Denemar ken en Finland, Engeland B, Brazilië en Zwitserland. En onze totaal-balans van een halve eeuw Oranje-voetbal VERLEGH, .zondebok. Deze voor de voetbalsport be trekkelijk „stille wintermaanden" zijn voor het beleid in de Bonds- hinnenkamers allesbehalve „stil". Het afscheid van Karei Lotsy, waarvan men hoopt dat h\j het nog enige tijd zal willen uitstellen, valt samen met een berg van moei lijkheden op velerlei organisatie- en beleidsterrein. Men hoopt dat. Lotsy deze moeilijkheden nog zal willen en kunnen oplossen alvo rens zijn functie over te dragen. Deze moeilijkheden zijn: 1. De fataal geworden starre sy steem-politiek van de T C 2. De psychologische blunders waarmee de K. C. het moreel van het Nederlands Elftal ondermijnt. 3. De algemene malaise waaraan het Oranje-voetbal ten prooi is. 4. De groeiende controverse tus sen T. C. en K. C. ener- en de Bondstrainer anderzijds én de mc" ningsverschillen tussen de leden van de T. C. en de K. C. onderling. 5. De jongste kwesties rond Len stra en Clavan (en de misverstan den die in bepaalde kringen daar omheen worden gecreëerd). 6. De puzzles rond de Competi tie-indeling en met name de oppo sitie van de Eerste-klassers daar tegen. 7. De training en opleiding van een Jeugd-elftal dat de toekomst van het Oranje-voetbal moet be palen. Met name over de crisis en de controversen maar ook over de nieuwe wegen inzake het Neder lands Elftal en over de van Lotsy verhoopte „valreep-oplossing" han delt bijgaand artikel. neigt al aardig naar een deficit; 83 overwinningen tegen een Sn de laatste jaren tot 78 gegroeid aantal nederlagen met 37 gelijke spelen. Dat ondanks bet „geen besluit" ook het Bondsbestuur zich niet prettig voelt bij de huidige situatie, vertellen de geruchten omtrent de moeilijkheden met Lotsy's op volging. Enige tijd geleden konden wij berichten, dat het vrijwel zeker was, dat de heer mr E. J. Bulder als opvolger van Karei Lotsy op de voorzitterszetel van de K.N.V.B. zou komen. Maar intussen heeft de Veendamse kantonrechter, zo zeggen de geruchten, zich beraden enzijn animo verloren. Hij zou er niets voor voelen om de huidige erfenis over te nemen.' en die erfenis bestaat dan voor namelijk uit de moeilijkheden rond K.C. en T.C., de impasse rond de samenstelling en training mitsgaders speelwijze van het Nederlands Elftal, de kwestie rond de Competitie-indeling en met name de oppositie van de Eerste-klassers, de tegen strijdigheden rond de opleiding van een Jeugd-elftal die zo nauw met de toekomst van de Oranje-ploeg is verbonden. In het Bondsbestuur hoopt men, dat Karei Lotsy zélf die erfenis nog zal rege len. Men meent, dat alleen een kracht figuur als Lotsy met zijn gezag en zijn kwaliteiten en met heel zijn, in de Neder landse sport zo belangrijke en op enorme verdiensten gebaseerde positie al deze kwesties nog tof een bevredigende op lossing zal kunnen brengen. En men hoopt, met alle respect voor de persoon lijke en zakelijke motieven welke de heer Lotsy voor zijn aftreden aanvoert, dat deze Karei de Grote toch nog een keer over zijn sporthart zal strijk'en en pas na het regelen van deze erfenis de hamer aan een nog met veel moeilijkheden te zoeken opvolger zal overdragen. Men verwacht, dat de heer Lotsy ook de kwestie rond de Technische Commissie, waarvan hij eveneens voorzitter is, zal kunnen oplossen. Men concludeert dat uit het feit. dat de als zijn opvolger genoem de heer Kruyver ook nog steeds niet is geïnstalleerd. Met name deze T. C. stelt men verantwoordelijk voor het smadelijke falen van het starre vasthouden aan het systeem dat aan het, naar een uiterst dieptepunt gezonken Oranje-elftal is op gedrongen. En van deze T. C. (en van de K. C.) eist men ofwel een heengaan ofwel een soepeler tactiek-standpunt. En die grotere soepelheid zou dan zijn over eenkomstig de inzichten van trainer Van der Leek. Va-n der Leek is immers voorstander van Lenstra op de linksbinnenplaats. En niet alleen van hem maar in de gehele Nederlandse voetbalwereld klinkt de cis: ,,Abe moet terug". Als de K. C, in derdaad daartoe zou besluiten, zou z\j ook de consequenties daarvan moeten aanvaarden. En met haar de T. C., die dan van haar nü te sterk defensief in gestelde systeemopdracht zou moeten overgaan tot een meer op het offensief (op winst!) gerichte speelwijze. Met Lenstra als (uit z(j,n natuur: vooruitge schoven) binnenspeler aanvaardt men VAN DER LECK oppositie. Het Zuiden is ook nu weer favoriet wat het doorgaan van het voetbalpro- gi'amma betreft. De interessantste wed strijd is daarbij die in Tilburg tussen de twee Brabantse favorieten NOAD en PSV met op ((het geduldige) papier betere kansen voor de gasten. Van een gelijk spel kan ADO profite ren, als de Hagenaars op het berucht zware Hermesveld niet in de traditionele rivaliteit HermesADO ondergaan. In LimburgiaRBC verlaat de winnaar de staartgroep en hetzelfde geldt voor DHC NAC, maar voor hekkensluiter TEC schijnt de tijd tekort om ook tegen Eind hoven een stunt uit te halen. Maurits is wellicht tot een gelegenheidssuccesje te gen Xerxes in staat, Feijenoord zal heel veel moeite hebben om Bleijerheide te be dwingen. Een tweede interessante strijd in Til burg is die tussen Longa en MVV, twee clubs die tot nu toe een opmerkelijke rol speelden: voor de thuisclub staat het behoud van enig niveau, voor de gasten de tWeede plaats op het spel. Maar even spectaculair is de strijd tus sen Sparta en Emma: een duel van grote allure op Spangen, waar de voor hun laatste kans op aansluiting vech tende Dordtenaren een serieuze aanval op Sparta's leiderspositie ondernemen (al geloven wij wel, dat Sparta ster ker is). De resultaten van deze twee wedstrij den zijn ook van groot belang voor VVV, dat zelf redelijke kansen heeft tegen Ex celsior. Een intussen weer op toeren ge komen Willem II kan het bij Brabant'a wel klaren, evenals SVV bij HBS, terwijl de Limburgse streek-derby JulianaSit- tardia betekenis heeft voor de staartgroep. waarin Theole door BW nog vaster op de onderste plaats wordt gedrukt. Moeilijke karweitjes voor koplopers Heerenveen en Enschedé thuis tegen 't Gooi resp. Vitesse, daarentegen weinig moeilijkheden voor andere koplopers Haarlem en Stormvogels uit bij Achilles resp. Be Quick. In de middenmoot DWS Elinkwijk en LeeuwardenBlauw Wit, de Oostelijke „buren-derby" AGOVV Go Ahead heeft staart-aspecten. RCH moet opnieuw op zijn hoede zijn, nu Wageningen op bezoek komt, waar tegenover DOS tegen Frisia en Ajax te gen Ensched'ese Boys het op papier ge makkelijker hebben. VSV waagt tegen GVAV een klein kansje om uit de staart te geraken, maar Sneek redt het vermoe delijk niet bij Heracles. Gelijke kansen in NECVolewijckers en EDOZwolse Boys. Zo bleek dc populariteit van Van der Leek bij de Oranje-jon gens na de 54 zege op België in April '51. het bestaan van een dubbele centrale aanvalsspits LenstraVan Roessel, welk duo, met de twee buitenspelers, dan de behoefte heeft aan twee half verdedi gende maar niet minder half aanvallen de kanthalves èn aan een speler als Jan van Schijndel In Hull's Boothferry Park is opnieuw gebleken, dat zowel Lugthart als in zijn huidige vorm Bennaars niet in staat zijn om als duo de aanvalsverbindingen te verzorgen. Hoe zou dan één hunner als éénmansschakel kunnen optreden? En zo'n éénmansschakel, uiteraard in samenwer king met de twee kanthalves, is de con sequentie als men de opstelling van een dubbele aanvalsspits LenstraVan Roes sel aanvaardt. Da'- de meerderheid in de Nederland se voetbalwereld (contra Verlegh mgar mèt Van der Leek) dié speelwijze ver langt, ligt in de roep „Abe terug als linksbinnen" opgesloten. En inderdaad is de noodzaak van Abe's terugkeer te klemmender, om dat wij op het ogenblik geen pure systeem-binnenspelers van formaat bezitten; velen zijn geprobeerd: Mom- mers, Kuneman, Van der Tuyn, Bennings- hof. Snoek, Lugthart, Bennaars, waar schijnlijk toch wel de beste club-binnen- spelers van deze dagen, maar voor inter landvoetbal toch te zwak (en wellicht zou Clavan de enige uitzondering vormen), zodat men gerust mag zeggen, dat bij de in Huil definitief bevestigde devaluatie van het kwasi magische vierkant de weg naar de uitzonderlijke niet-Systeem-speler Lenstra opnieuw geopend is. En zoals Lenstra het de K. C. heeft ver geven, dat zij hem voor <ie Olympische tournee passeerde, zo moge de K. C. nu op haar beurt hem zijn te jate weigering voor Huil vergeven. Daags na Huil bleek jn de wedstrijd RotterdamBondselftal op Spangen niet alleen, dat vooraanstaande Nederlandse clubspelers (het Bonds-bionentrio Van Melis—Van de Bogert—De Bruijckere) niet voldoende intelligentie en initiatief meer opbrengen om te profiteren van een gapend gat in de vijandelijke defensie (veroorzaakt door de met een orthodoxe spil Van Schijndel desniettemin onver stoorbaar als in een stopperspilsysteem- formatie opererende backs en kanthal ves, zodat het verdedigingscentrum onbe zet was). Dit binnentrio kon pas na een tactische kleedkamer-instructie de weg vinden om de te schamele 10 rustyoor- sprong tot 3o op te voeren. Maar toen bleek vooral, dat, nadat hij door een derde back (Van de Korput ging deze positie innemen) in de rug was gedekt, Van Schijndel inderdaad op het ogenblik de topvorm heeft om een heel middenveld te kunnen bestrijken en zUn aanval van een 30 achterstand naar een 4—3 over winning te stuwen. Meer nog dan de zich als een steeds betere schakelspeler ontwikkelende Ga vin (die trouwens, nu Groeneveld en Louer niet de vereiste hoogte halen en spelers als Schmidt en Snoeks geen kans krijgen, de aangewezen man blijft voor de linksbuitenplaats naést Lenstra), ont plooit Van Schijndel op het ogenblik, in een vorm die zijn zwakke dagen doet vergeten en zijn beste dagen overtreft, de kracht die hem tot de favoriet voor de éénmansschakel achter de viermans voorhoede stempelt. Men kan hier van een „systeem-varia tie" of desgewenst van een „ander sy steem" spreken. Maar het gaat ons niet om „een systeem". Het gaat ons er om, dat men twee begenadigde voetballers, wier technische kunde ver uitgaat boven het huidige algemene niveau: Abe Len stra en Jan van Schijndel, hun verdiende plaats (en wel de plaats, met daaraan gekoppeld de functie, die hun de meeste kans geeft om hun talenten, ten bate van het geheel, te ontplooien) in de Oranje-ploeg geeft. En de logische con sequentie van een Oranje-ploeg met. Van Schjjndel en Lenstra ia een speelwijze met een viermans-voorhoede en een één- roans-schakel samen met de kanthalves achter die voorhoede. Men behoeft dan niet van een „dub bele middenvoor" en een „dubbele spil" te spreken (achter Van Schijndel als aanvallende zal men Terlouw als stopperende spil wel handhaven), men behoeft helemaal niet hiervoor met een ander etiket, „systeem" te komen aan draven. Dit zal gewoon „voetbal" zijn, in een formatie en met een speelwijze die een Lenstra en een Van Schijndel uit zichzelf, namelijk omdat zij nu een maal zó voetballen, zullen zoeken en ontwikkelen. Voetbal zonder meer, met de beste spelers in de functies die hun het best liggen. Op dezelfde wijze hebben ook de Bel gen hun beste spelers in één formatie verenigd: Mermans en Coppens samen in het aanvals-centrum. Van der Auwera als éénmansschakel daarachter (een soortgelijke rol vervulde Mees reeds als Mermans-Anoul). De Belgen noemen het ook geen „systeem", maar een „tactiek en de overeenkomst met het Nederland se voetbal is, dat Van der Auwera en Mees precies als Van Schijndel in hun clubs ook als aanvallende spil opereren. En wat verklaarden de Belgische spe lers (niet de officials!) na de 50 neder laag tegen Engeland op Wembley: „De tactiek is goed... als de tegenstander niet tè sterk is". Natuurlijk: tegen een in alle opzichten tê superieure^ tegenstander helpt niet. niemendal, tenzij men „met elf man in eigen hok gaat liggen", maar dan speelt men geen voetbalDe Belgen hebben er, ondanks de zware nederlaag, geen spijt van, dat zij nu hun elf beste spelers nu in één elftal bijeen hebben geformeerd en dat zij de speelwijze van hun elftal gebaseerd hebben op de beste speelwijze van ieder hunner. De Nederlanders hebben dezelfde kans en de spelers en zij behoeven er óók geen spijt van te hebben. De K.N.V.B. waakt er wel voor. niet tegen tè superieure te genstanders te spelen; in de amateuris tische koers inzake het interland-pro gramma liet de waarborg, dat wij slechts tegen gelijkwaardige landen-teams zul- len uitkomen. En dén kan, ook blijkens de Belgische ervaring, een op Lenstra en Van Schijndel gebaseerde speelwijze in derdaad tot succes leiden. Helaas: juist deze Van Schijndel en Lenstra staan bij dc T.C. en bij Ver- legh's K.C. niet in de gratie maar wel bij Van der Leek, terwijl dc interne moeilijkheden nog vergroot schijnen te worden door een meningsverschil tus sen Verlegh en het K.C.-lid De Vries inzake Lenstra). En Verlegh wil niets weten van ooimaar de geringste ai- wijking van het pure stoppcrspilsy- steem met zijn kwasi magische vier kant maar Van der Leek wél en De Vries met zijn voorkeur voor Lenstra als-linksbinnen blijkbaar ook). Wij spreken op dit ogenblik niet over de rest van het Oranje-elftal. Hier in teresseert ons vooral de aanvallende speelwijze. Het kwasi magische vierkant was met zijn zwakke bezetting alleen de fensief ingesteld. Maar als het Neder lands Elftal uit de huidige en reeds ruim drie jaren durende malaire wil geraken, zal men op winst en op aanval moeten spelen. En met spelers als Lenstra en Van Schijndel kan dat. Het schijnt, dat dit ook in het Bonds bestuur wordt ingezien en dat niet alleen bij trainer Van der Leek maar ook in de boezem van T.C. en K.C. oppositie tegen Verlegh's verstarde politiek rijst. Maar een uitweg is nog niet gevonden. En daarom hoopt men, dat in deze „stille wintermaanden" Karei Lotsy, wien het Oranje-elftal zo na aan het hart ligt, in de te regelen „Bonsvoorzitters-erfenis" en in zijn laatst dagen als aftredende T.C.-voorzitter nog kan zal zien om het officiële Bondsbeleid inzake het Oranje voetbal in een zo zeer gewenste en nood zakelijke nieuwe richting te buigen. Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d- BROEK, Nwe Binnenweg 46, Rotterdam (C.) No. 799. (6 December 1952.) PROBLEEM No. 2554. JOH. V. D. BOOGAARD, Nuland (N.B.) Ie plaatsing- Zwart 12 schijven op: 6/8, 12, 15, 19, 21, 28'9, 32/3 en 39. Wit 11 schijven op: 20, 31, 35, 37, 40-2, 44, 47, 48 en 50. PROBLEEM No. 2555. JAN KLOMP, Rotterdam. Ie plaatsing- Zwart 4 schijven op: 12, 26, 40 en 45. Wit 3 schijven op: 28, 37, 39, dam op 4- PROBLEEM No. 2556- S. KLOMP, Rotterdam. Ie plaatsing- Zwart 8 schijven op. 12, 13, 14, 19, 22, 23. 26 en 40. Wit 8 schijven o-p: 31, 37, 33, 39, 41, 42, 43 cn 50. Dwangspel. Wit 5045, zwart 19 24, wit 45:34, zwart 24—29, wit 34—30 en zwart 2934? Ho, wint wit nu? Oplossingen binnen drie weken in te zenden. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2527. (A. F- HOOGVELT-) Zwart: 5, 7, 11/3, 15, 18, 22, 28, 29 en 32. Wit: 20, 21, 24, 26, 30, 33, 35, 36, 39, 43 en 43. Wit: 36—31. 39—33, 26:28, (49:16), 28—23, 24:44, 30:6, (7—11 gedw.), 6:17, 1711, 4843. 35 44, wint op tempo. Probleem No. 2528 (JAC. N. SCHEL- LEKENS.) Zwart: 12/4, 16, 21/2, 26 en 29. Wit: 24. 32 3, 36 7, 40 1, 43 en 46- Wit: 32—28, 28:10, 36—31, 41—36, 46:37, 31:22, 22—17, 37—32, 32—27, 27—21. 3627. Probleem No. 2529. (D. VUURBOOM.) Zwart: 13, 16, 19, 21, 24, 26. 35 en 39. Wit: 22, 28, 34, 36, 37, 41, 43, 47 en 50. Wit: 28—23, 34—30, 30 8, 36 27, 41—37, 47 36. tand: zw. 16, 17, 26, 35. Wit: 8, 36, 50. (zw- 17 -22), 8—3, (22—28), 3—14, (28—33) 14—20. (33—39), 20—25, (39—44), 50:39, (35—40), 39—34, (40 29) 25—39 (16—21), 39—11, (21—27), )i—16, (27—31), 36:27, (29—33). 27—21, (26: 17), 16—43, (17—22), 4316. wint- Probleem No. 2530. (MARCEL PUER- TOLAS.) Zwart: 7, 10, 11, 19, 22, 28, 29, 33 en 36. Wit: 18, 27, 39, 44, 45, 47/50. Wit: 48—42, (zw. 22:31. de beste), 47—41, 49—43, 45 5, 5 26. Op zw. 44—49, w;t 50—44, op zw. 11—17 en 44—49, wit 50—44, op zw. 11—17 en 44—49, wit 50—44, op 712 en 4449, wit 2621, 50—44 en 21—27. OPLOSSERS. Goede oplossingen ontvangen^ van: H. M. Kipping en J. Pennings, beiden _Den Bosch: A. v. Beek. Schiebroek (min 2525) S. Korpershoek, Vlaardingen en L. P. de Caluwe, Wateringen. VOOR MINDER GEOEFENDE DAMMERS. Hier volgt devierde en laatste serie van miniatuur damproblemen (d-i. hoog stens van iedere kleur 7 schijven) van S. Korpershoek te Vlaardingen. De oplos singen worden binnen drie weken inge wacht. A 33. (S. KORPERSHOEK.) Zwart 7 schijven op: 4, 11, 12. 21, 25. 26 en 33. Wit 7 schijven op: 14, 19, 29, 30, 34, 38 en 45. A 34. (S. KORPERSHOEK.) Zwart 7 schijven op: 7, 8, 18, 19, 20, 28 Wit 7 schijven op: 27, 29, 38, 39, 43, 47 en 50. A 35. S. KORPERSHOEK.) Zwart 5 schijven op: 9, 11, 12, 14 en 36. Wit 6 schijven op: 15, 21, 24, 30, 33 en 41. A 36. (S. KORPERSHOEK.) Zwart 7 schijven op: 13, 14, 16, 22, 24, 34 en 40. Wit 7 schijven op: 26, 31. 38, 41, 42, 45 en 50. A 37. (S. KORPERSHOEK.) Zwart 6 schijven op: 5, 8, 9, 15, 16 en 28. Wit 6 schijven op: 20, 22, 24, 26, 33 en 34. VERBETERINGEN. Onze vorige damrutoriek moet als kop hebben No. 798 (29 November 1952.) De ex-wereldkampioen Juan Manuel ëangio uit Rome in de Argentijnse hoofdstad teruggekeerd. Hü zeide te vertrouwen, dat zijn gezondheidstoe stand hem zou toelaten deel te nemen aan de races van het Argentijnse seizoen, dat 18 Januari a.s. begint met de Grole Prijs van Argentinië volgens formule II. Hij voegde hier aan toe, dat vier Fer-> rari's verwacht worden die bestuurd zullen worden door Gonzalez, Bonetto, Fangio en een vierde, later aan te wij zen coureur. Wederom zal a.s. Zondag in de eerste drie courses van het programma te Hil versum door het groot aantal paarden splitsing moeten volgen. Als hoofdnum mer zal de finale leerlingen-kampioen schap 1952 worden verreden. De volgende paarden geven we de beste kansen: St Nieolaas-prijs: 1960 m. 25 inschrijvingen'. Peter de Groote, Que- rida Donum. Phenomenai. Zwarte Piet- prijs: Seriedraverijen, 1880 m., 28 in schrijvingen. Peter Pech, Napoléon, Olympus. Finale Leerlingen-kampioen schap. 2340 m.. 20 inschrijvingen. Kon- dor, Matador. New Spencer. E.N.A.y.O.- prijs: 2340 m., 7 inschrijvingen. Rijder Geersen, Kalida, Madame B. Peperno ten-prijs: 2800 m„ 10 inschrijvingen. Lion, Norton Williams, Oscar Major. Schaakredacteur: P. A. Koetsheid. Huize St. Bernardus, Sassenheim. (Zaterdag 6 December 1952.) No. 6960. P. A. v. d- KRAAN, Den Haag. Ie plaatsing. Mat in twee zetten. V//////// v//'/. Y/Y// WM DE PROBLEMEN VAN DEZE WESK. Onder No. 6960 brengen wij een eerste publicatie. (No. 6958 en No. 69->9 uit onze vorige rubriek waren dit ",eur van deze tweezet moet wel met n bloe dend hart een w. r. op h7 hebben geplaatst, want deze rs_ immers uitsluitend aanwezig ter voorkoming van een neven. LEEUWARDEN, Vrijdag De voorpret van een nieuw ijs-zeizoen heeft maar kort geduurd, maar desniet temin is gebleken, dat in de gelederen der Friese korte-baanrijders de sportin- structeur Egbert v. d Ploegh uit 't Meer een man is, die straks bij durende vorst, als het „menens wordt", de suprematie van de Westelijke indringers zou kunnen verbreken. In dit eerste weekend-over zicht van de Noordelijke korte banen kan hij reeds tweemaal als winnaar worden genoemd, eenmaal in eigen Fries milieu doch bovendien daarvoor ook al in het eerste Fries-Westerse duel. Twee Westelijke rijders: de Nederlandse kampioen Nan Rotgans (uit Den Oever) en Theo Janmaat (uit Nederhorst den Berg), mochten in Hommerds resp. Ter- horne de eerste prijzen weghalen, in do Friezen Heilstra en Hoger en de Gronin gers Baard en Wieringa hadden zij min der sterke tegenstanders dan aan de Hollanders Van der Nagel en Lekkerker- ker Heel wat zwaarder was de concur rentie die Van der Ploeg te overwinnen had, zowel in Broek bij Joure als in Eelde. In Broek had Van der Ploeg niet alleen met zijn sterke provinciegenoten Van der Duim en de oude matador Pomper uit Jubbega af te rekenen (de veteraan Zel- denthuis brengt het niet ver meer), maar ook met vier Westelijke grootheden: de Nederlandse kampioen Rotgans, diens voorganger als titelhouder Kees van Eijkeren, de sterke Wieringer Trompetter en de altijd gevaarlijke Janmaat. Maar met grote superioriteit wön Van der Ploeg dat. En onmiddellijk nadat aldus in Broek de krachten verkend waren zwermde 'n aantal Westelijke èn Noordelijke cracks over de onbetekenende wedstrijdjes, waar zij meer kans op succes hadden, uit spor tief oogpunt een betreurenswaardig ver schijnsel, waardoor niet alleen aan me nige overwinning elke waarde ontnomen werd maar bovendien een tweede groot duel Friesland—Holland achterwege bleef (en voorlopig niet terug zal komen zo lang de snel ingezette dooi aanhoudt). De belangrijkste wedstrijden waren nu nog die van Eelde, waar alleen Noorde lijke rijders startten. Ook hier won Van der Ploegh, waarbij hij niet alleen de sterke Groningse kampioen Scheper uit Veendam achter zich liet, maar ook Bakker Sr en Bakker Jr, de bekende Heerenveen-voetballer Germ Hofma en de Friese old-timers Warta en Hoven. Met nog meer belangstelling, want met vertrouwen in hun favoriet Egbert van der Ploegh, wachten de Friezen nu op de dag waarop het kwik in de thermo meters weer omlaag zal gaan. AMSTERDAM, December. Is er nog kans op een Ronde van Nederland-1953? De kans lijk klein. Zoals wij reeds meldden, is Jlir Van den Bcrcli Van Heemstede, de voorzitter van de K.N.W.U., van liet U.C.I.-kalendercongres tc Züricli teruggekeerd met wedstrijddata (17 tot 23 Augustus) <Re om aller lei redenen niet acceptabel waren. Wij schreven daar Maandag j.l. reeds over: nog vóór begin dezer week de organisatoren van de Ronde van Nederland in een spoed-vergadering eveneens tot de conclusie kwamen, dat zij met déze data niet in de gelegenheid zouden zijn, de race met enige kans op succes te organiseren. De situatie was als volgt. Zou men de Ronde van Nederland midden Augustus houden dan wankelde op de eerste plaats de financiële basis, welke men de laat ste jaren met zoveel moeite voor de vaderlandse Ronde heeft gelegd. Men achtte het terecht onwaarschijnlijk dat er in de vacantiemaand wel veel belang stelling zou bestaan voor een Ronde van Nederland. Dat betekende, dat ook de bedrijven die in de Ronde van Neder land publicity zoeken, moeilijk te bewe gen zouden zijn, de enige Nederlandse etappenrace voor beroepsrenners finan cieel te steunen. Het was voor de orga nisatoren de enige handicap niet. Wy wezen er al op. dat de Ronde van Ne derland in Augustus voor een deel zou samenvallen met de Ronde van Duits land (die intussen vande K.N.W.U. de garantie gekregen schijnt te hebben dat er in ieder geval vijf Nederlanders aan zullen deelnemen); dat zij boven dien doorkruist zou worden door de we reldkampioenschappen op de Oerlikon- baan te Zürich en dat. tenslotte, onze Tour de France-renners, zonder welke men een Ronde van Nederland moeilijk organiseren kan, tussen de Tour en de wereldkampioenschappen een tocht langs wielerbanen en criteria stellig zouden prefereren boven het wéér-een-Ronde. beulenwerk van Het enige wat tijdens dit U.C.I.-con- De Ronde van Nederland dreigt daar gres wel bijzonder duidelijk gebleken is en waar in de toekomst ook de orga nisatoren van de Ronde van Nederland noodgedwongen rekening mee zullen moeten houden is het feit, dat de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie in de internationale wielersportwereld prac tisch geen enkele invloed meer heeft. Wij verloren te Zürich in de strijd om een behoorlijke plaats op de wedstrijd kalender een „gevechtmet de Ronde van Zwitserland. Het toeval wil nu, dat deze Ronde van Zwitserland georgani seerd wordt door de Zwitserse Wieler bond. Het ging dus tussen deze bond en de K.N.W.U., en in theorie zou men in een dergelijk duel geljjke kansen moeten hebben. Helaas: in de practijk ligt dat anders. In de practjjk beschikt de Zwit serse Wielerbond over een man als dr Carl Senn die... ook in de U.C.I. een vooraanstaande rol speelt en die er, bij voorbeeld, voor zorgde, dat tijdens de jongste wereldkampioenschappen te Pa rijs de Zwitser Plattner al ijlings in het shirt van de wereldkampioen klom vóór de K.N.W.U.-sportcommissie ook maar de kans kreeg om te protesteren ten gunste van onze in deze finale zo un fair behandelde 'landgenoot Jan Derk- sen. Voor insiders was het besluit van de U.C.I. tijdens het kalendercongres te Zürich geen verrassing. Want op de eer ste plaats is de Ronde van Nederland er nog altijd niet in geslaagd, door te drin gen tot de clan der „grote organisato ren", die in feite de internationale wie lersportkalender al samenstellen voor het U.C.I.-kalendercongres gehouden wordt; doch bovenal hebben wij er de laatste jaren een gewoonte van gemaakt, ons dóór de oppergoden van de U.C.I. volop te laten negéren. De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie hield zich tot nu toe principieel buiten de samenstel ling van de Nederlandse Tour de Franceploeg. Evenmin schonk zij de Nederlandse chef d'equipe de volmachten waarover bijvoorbeeld Sylveer Maes en Alfredo Binda, de concurrerende Belgische en Italiaanse ploegleiders beschikken. Te Zürich nu besloot het zgn. „Comité Directeur" van de U.C.I. de aangesloten wielerbonden te verzoeken, naar de „grote" Ron den (Italië. Zwitserland, Duits land en Frankrijk) slechts officiële landenploegen af te vaardigen. Zou de K.N.W.U. zich aan de richt lijnen van de U.C.I. houden, dan betekent dit, dat Goddet en Am- brosini, de organisatoren van res pect. de Tour de France en de Ronde van Italië, zich voor het samenstellen van een Nederlandse ploeg en het aanwijzen van een chef d'equipe tot de Nederlandse Wielren Unie zouden moeten wen den. de dupe van te worden. En wellicht zou den de organisatoren er verstandig aan doen om, gezien de omstandigheden, het roer voor één jaar om te gooien. Mis schien ware het aan te bevelen, de Ronde van Nederland in 1953 maar even weg te bergen (en dén niet het risico te lopen dat men alles wat men tijdens de laatste twee jaren aan goodwill gewon nen heeft, met één slag opnieuw ver liest), en wellicht is het dan finan cieel èn sportief mogelijk om temid den van de wir-war van wedstrijden op de internationale wielersportkalender er nog een plaatsje te vinden voor. laat ons zeggen, een twee-daagse etappen- wedstrijd in het genre van Maastricht- AmsterdamMijnstreek: een race die in 1947 sportief een succes was en die in feite het uitgangspunt vormde voor de Ronde van Nederland. Een Ronde die destijds wat al te haastig van start ging en... in haar haast de kans van opge nomen te worden in het gezelschap der oplossing. Het is "n zeer gecompliceerde compositie, die van zelf hoge eisen aan de constructie moest stellen cn die dan wel zeer grote technische vaardigheid vereist. No. 6961 is er een uit de Boheemse school- No. 6961. L. KNOTEK. 2e prijs ..Berger Schaakclub". 1952. Mat in drie zetten. Wit: Kg8. Dg6. Ra4c3. Pb6h5; d2. Zwart: Kd3, Tf2—f5, Rg2, Pel; c5, e2, e6, f3, f6. Oplossingen over drie weken Gezien de naderende feestdagen, Kerst mis en Nieuwjaar hebben we de laatste twee weken van dit jaar onze rubriek een paar dagen vroeger in te leveren. De goede o-plossingen. die we daarin hopen te vermelden gelieve men ons niet op het laatste ogenblik in te sturen. Dit verzoek geldt uitsluitend hen, die bijv. van drie rubrieken gelijk inzenden. Verder hebben we nog op te merken, dat bij inzendingen van oplossingen bij twee- zetten men kan volstaan met het aan geven van de sleutelzet, dus niet al die varianten gaat vermelden. Ook bij drie- zetten is het aangeven van 'n paar voorname varianten voldoende. Men make zich dus geen onnodig werk. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6954. Jos Opdenoordt- Opl. 1. Kd6 c5 enz. De zetten 1. Dg3 en 1. Dh3 pareert zwart door 1Tgl. No. 6957 E. Kadourek. Opl. 1. Db7! dreigt 2- Ke8 enz- 1Kh2, Pbö. Pc6, Pc8, 2. Db2!, Da8!, Kc6:, Kc3: enz. Na 1. Ra7: volgt Kh2 met de dreiging 2 §1 (P-) Beide problemen werden goed opgelost door: ir A. Bergstein, Geleen; dr R. J. F. Nivard, Nijmegen; Leo Paalvast, Rotter dam; N. 'G. Schaaps, Rijswijk; W. J- Suyker, Rotterdam; J. G. M. Vos, Rijs wijk. No. 6955 door Henri Klaus, Delft; J. F. Pilgram. Rotterdam- No. 6954 door dr mr R. R- L. M. Brom berg, Roermond: H. Th. v. Goor, Voor burg; W- H. Haring. Schipluiden: Fr. Kok. Tilburg; M. v. Nieuwstadt, Kaats heuvel: W- den Tonkelaar, Voorburg. 1239. SICILIAANSE PARTIJ. Gespeeld om het kampioenschap van Moskou 1952. Wit Vasiukov. Zwart: Kogan. 1. e2e4 c7c5 2. Pg —f3 d7d6 3. d2d4 c5d4: 4. Pf3d4: Pg8—f6 5. Pbl—c3 a7a6 6. g2g3 b7—b5? 7. Rfl— g2 Rc8b7 8. 0—0 e7e6 (1) 9- Ddle2 Dd8—c7 10. a2—a4 b5a4:(2) 11. Tal—a4: Pb3d7 (3) 12. Ta4c4 Dc7d8 13. Pd4c6 Rb7c6:. 14. Tc4c6: Pd7b8 15. Tc6c4 Pf6d7 16. e4e-5! d6d5 17. Pc3—dó:! e6d5: 18. Rg2—d5: Pd7b6 '4) 19- Rd5a8: Pb6a8:<5) 20- Tfl—dl! Pb8d7 (6) 21. e5e6 f7—e6: 22. De2e6:t Rf8e7 (7) 23. Tdl—d7:! Opgegeven (8) (1) Indien 8. d5. (2) Veiliger was wel 10bób4. Hier verdiende 11Re7 de voorkeur. (4) Er dreigde 19. e6, fe6: 20. De6:f De7 21. Tc8tt. (5) Met 19Pc4: is de partij ook niet te redden. (6) Geschiedt 20Db6 dan 21. Tc8f, Ke7 22. Rgöt, f6 23. ef6:t, Kf7 24. De8v. Kg8 25- Df8r (7) Of 2-De7? 23 Tc8i t. li(8), Op 23Dd7: 24. Tc8t, Dc8: 25. „grote organisatoren", helaas ongebruikt IDc8:f, Rd3 26. Da8: en wint. en achteloos liet liggen. L' Echiquier. -A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 8