t West-Europa gevangen greep van de mist Schiphol was aan het „stuivertje wisselen" Berging van „Faustüs nog weken duurt Opbouw van lager onderwijs wordt nog niet veranderd Conferentie aan boord van de ..Helena" vijandelijke vliegtuigen te Belgisch-Luxemburg's prinselijk huwelijk in April? Kort geding om „De Combinatie" R umoer in A merikaanse loonraad ■H Wees blijmoediger komt een einde aan alle mistigheden Staatssecretaris voor onderwijs problemen Minister Cals: „Bezoldiging van leer krachten voldoet aan redelijke eisen Twee autobussen botsten SEOEL OP BEZOEK Maandag 8 December 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In Londen gebeurden Zondag meer dan 300 verkeersongelukken Nevelmisère in ons land Proeven in het... bad Zandzuiger druk aan het werk Leerplan voor uitge breid Technisch onderwijs Meisje door ijs gezakt Kabinetsministers per helicopter naar Eisenhower Aanleg van kraakgas- leiding vertraagd Treinenloop gestag neerd Zó vielen de punten Tragisch ongeval in Geldermalsen Verladers lieten schip aan de ketting leggen „Industrie" protesteert tegen besluit van Truman Zwitserse Everest- expeditie mislukt WEERBERICHT Aanvaringen op de Nieuwe Waterweg Busdiensten in Utrecht gestaakt Zwarte Piet in schoor steen gearresteerd EN DAT DEED EEN SCHOT! Minister Cals vraagt: mm Achttien gewonden iKvdxte ouzvtijd-wrar«aAlMaMt*UMft «9 Brief van Rhce Gehuwde ambtenares Den Haag, Leiden en Delft moeten nog even wachten. Door uitvallen van stroom Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers Door wegvliegend stuk hout doodgeslagen De 46-jarige mevr. P. is in Gcldcrmalsrn gedood door een stuk hout. Z\i wilde de huisgenoten, die in een schuur be"S w®ren met het zagen van stamhout tot kachel hout, voor het middagmaal waarschuwen Een van de electrische cirkelzaag wegvlie gend stuk hout sloeg tegen haar slaap, met het gevolg, dat zij kort daarop overleed. Het slachtoffer, dat de Bensichem woon achtig was, was deze dag bij haar bejaarde moeder voor hulpverlening in de huis houding. De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond luidt: Nevelig ot mistig weer met lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Langs de kust tijdelijk matige wind tussen Zuid-West en Zuid, overigens weinig wind. Dinsdag 9 December: Zon op 8.36 uur, onder 18.29 uur. Maan op 8.00 uur, onder 12.47 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tele delen van Europa zijn Zondag gevangen geweest in de greep van een ondoordringbare mist. Langs de gehele Belgische, Nederlandse en Noord- Duitse kust hing een zware nevel, waardoor liet scheepsverkeer ernstig ge hinderd werd en hier en daar geheel tot stilstand kwam. Ook verder in het land was de mist doorgedrongen en op vele plaatsen in Nederland hedroeg het zicht slechts enkele tientallen meters en soms nog minder. Treinen, bussen en trams reden met vertraging. Londen zit al enige dagen „potdicht". Het Britse ministerie van Lucht vaart heeft de mist de dikste sinds mensenheugenis genoemd. Het enig mogelijke vervoer in de stad is per ondergrondse. Zondagmiddag om drie uur was het op Piccadilly Circus al zo donker als de nacht. Vele gauwdie ven sloegen hun slag. In tientallen huizen werd ingebroken en ook de hand tasjes der dames moesten het weer ontgelden. Aan achtervolging van de daders viel niet te denken, daar zij in een ommezien onzichtbaar waren. Brandweerlieden met fakkels liepen voor de brandspuiten uit. Bij meer dan 300 verkeersongelukken in de Engelse hoofdstad zijn drie personen om het leven gekomen en tientallen gewond. Op de Amsterdamse luchthaven Schiphol bleken de dienstregelingen waardeloze paperassen te zijn, waarop niemand meer kon vertrouwen. Zaterdagmorgen leek het goed te gaan. De alles met een dikke •luier bedekkende mist trok langzaam op en daarvan maakte een tiental vliegtui gen, dat de voorgaande nacht op buiten landse vliegvelden had doorgebracht, om dat ook toen de situatie te veel risico's op leverde, gebruik om Schiphol op te zoeken. Tussen half elf en half een was „spitsuur". Ook in de loop van de middag was het zicht vrij goed, maar nu moest een aantal vluchten vervallen omdat de buitenlandse vliegvelden „dicht" zaten. Het is daarna steeds zo gebleven. stuivertje wisselen. Als het zicht beter werd zoals Zondagmiddag konden er weer wat tóestellen binnenkomen en ver trekken, maar overigens bleef het rust>g op de anders zo drukke luchthaveij. Zon dagmiddag om vier uur werd nog een toe stel van de Aerolinas Argentinas uit Parijs binnengeloodst, daarna keerde de rust weer. De op de Nieuwe Waterweg heersende nevel speelde enige kustvaartuigen parten. De gevolgen waren echter niet van ern stige aard. Het kustvaartuig „Marne" van WM. H. Muller en Co. te Rotterdam dat Zaterdagavond op weg naar zee bij Hoek van Holland voor anker ging verspeelde een anker omdat een tot nu toe onbekend schip langs de „Marne" schuurde. Het schip keerde naar Rotterdam terug, kreeg een noodanker en vervolgde zijn reis. Het kustvaartuig „Flevo" van de N.V. Care- belca te Groningen dat vastliep arriveerde op eigen kracht via Rotterdam te Vlaar- dingen. Het even beneden de haven van Maas sluis, op een strekdam vastgelopen Pana mese s.s. „Norse Queen" werd bfl een vierde poging, nadat eerst ongeveer 2000 ton stukgoederen gelost waren, door de sleepboten „Humber", „Blankenburg", „Argus" en „Kinderdijk" van L. Smit's en Co's Internationale Sleepdienst viot ge trokken. Het stuurloze schip, werd naar Rotterdam gesleept, waar het gerepareerd zal worden. Het Belgische s.s. „Tervaete" uit Ant werpen liep Zaterdagochtend nabij Wals oorden op de Schelde aan de grond. Met behulp van acht slepers werd het des mid dags vrijgetrokken. In de stad Utrecht, waar het zicht nog slechts enkele meters bedroeg, moesten de (Van onze correspondent) Drie Renkumse winkeliers hadden een aardige reclamestunt bedacht. Ze timmerden een geïmproviseerde schoorsteen, met daarin een echte zwarte Piet, wiens hoofd er boven uit stak. Dit wandelend geval stuur den zij de straat op en het had daar veel bekijks. Men had veel schik in het gevai. Behalve de politie. Deze arresteerde de wandelende schoor steen-piet wegens het ontbreken van een vergunning om zich ver momd op straat te begeven. Piet kreeg dan ook prompt een proces verbaal aan zijn „stenen broek". plaatselijke busdiensten worden gestaakt, hetgeen nog nooit eerder gebeurd is Ook in het Noorden van ons land hing er een zeer dikke mist. Het autobusver- keer, dat hier zeer intensief is en in Gro ningen zijn knooppunt heeft, ondervond grote vertraging. Het suikerbietenvervoer langs de weg in Groningen kreeg eveneens stagnatie. In Rotterdam, waar het zicht nog 30 4 40 meter bedroeg, ondervonden de busdiensten ook enige vertraging. In de hoofdstad ging het nog wel met de mist behalve in de buitenwijken, waar naar schatting van de politie op sommige plaatsen niet meer dan 10 meter zicht was. De busdiensten van Amsterdam naar de plaatsen in het Gooi en de Haarlemmer meer ondervonden veel vertraging maar bleven toch rijden. In Den Haag '»vas de mist niet buitengewoon dicht, evenals in Arnhem. Maastricht had nog ongeveer 150 meter zicht. Een Schotse veefokker kon het niet langer aanzien dat zijn koeien, schapen en varkens, die hij naar Londen had gebracht, waar zij van daag zouden deelnemen aan een fokveetentoonstelling, stonden te hoesten en te kuchen als gevolg van de dikke, gele, Londense „fdg". Een koe was al in elkaar gezakt en moest afgemaakt worden. De vee fokker drenkte een aantal zakken in whisky en bond ze de dieren bij wijze van luchtfilter om de kop. Het middel hielp dadelijk. Een koe, die zwaar had staan hoesten, scheen zich enkele minuten later weer veel prettiger te voelen. Minister Cals heeft op een desbetref fende vraag van vele Tweede Kamer leden toegegeven, dat hll althans op dit ogenblik nog met zo vertrouwd Is met de onderwijsproblemen als zijn voorganger. Met deze leden acht hij dan ook de benoeming van een staatssecreta ris noodzakelijk, met name nu zulk een omvangrijke wetgevende arbeid op het on- derwjjs-terrein in het verschiet ligt. Een eventueel te benoemen staatssecre taris zou meer in het bijzonder dienen te worden belast met de taken, die ressorte ren onder de afdelingen V.H.M.O. en N.O. Daarenboven zou hij speciale aandacht behoren te geven aan het bevorderen van een juiste samenhang op het gehele ter rein, dat tussen Lager en Hoger Onder wijs is gelegen. Overigens zou de zorg voor de afdelingen L.O. en H.O., alsmede voor de afdelingen, die reeds aan de lei ding van mr Cals waren toevertrouwd toen hij nog staatssecretaris was recht streeks bij de minister blijven berusten. i Zaterdagmorgen heeft een depu tatie van de Band Oud-Strijders „7 December" bestaande uit de gepens. gen. maj. b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, oud commandant van de 7 December-divisie, de gen. maj. B. Engles en de korporaal W. J. de Bruin uit Bemmel een krans gelegd bij de Indonesische Urn van het Voorlopig Nationaal Monument op de Dam te Amster dam, ter herdenking van de ge vallenen van de 7 December- divisie. Na de kranslegging werd het saluut gebracht. Op de voor grond v.r.n.l. gen maj. b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, korporaal De Bruin en gen. maj. E. Engles. Het noodlottige avontuur van de „Faus- tus" is nog lang niet afgelopen. Op de bodem van de Nieuwe Waterweg op on geveer 10 meter onder de waterspiegel, ligt nog steeds het wrak van het Panamese schip, dat op 8 November j.l. deze onge lukkige plek uitkoos als laatste rustplaats. Niemand weet hoe lang het nog zal duren, voordat de zandzuiger „Ahoy", die op 5 December met haar arbeid begonnen is, de opdracht het schip tot 14 meter diepte te laten zinken, zal hebben voltooid. En indien dit resultaat eenmaal zal zijn be reikt, zullen er nog altijd uitstekende ob stakels blijven bestaan. Men heeft dan ook het plan in de zomermaanden op?® ®b~ stakets met behulp van springmiddelen van het wrak af te scheuren. De „Ahoy" kan een capaciteit ontwikke len van 1500 kubieke meter per uur. Di duur van het werk valt moeilijk te schat ten. Loopt alles mee, dan is het 'n kwestie van enkele weken, maar er kan bijv. een stuk hout in de zuigbuis komen zoals trouwens reeds is voorgekomen en er kan zelfs een buisbreuk optreden. Het kan voorts gebeuren, dat het schip niet goed takken" wil. De gebaggerde specie wordt in open wa ter afgevoerd, maar peilingen zullen moe ten uitwijzen, of er dan op de rivierbodem geen onaangename bult ontstaat. Blijkt dat het geval te zijn, dan acht men wegvoeren van de specie, bijv. met bakken, geraden. De „Ahoy" is op enige afstand van het wrak gaan zuigen, om als het ware eerst een talud te vormen. „Het gebeurde met de „Faustus" hecfl heel wat pennen in beweging gebracht. Van alle kanten ontvingen wjj brieven", aldus vertelde ons ir De Vries, van de Rijkswaterstaat, „en talloos waren de waarschuwingen en raadgevingen. Er was een briefschrijver, die precies wist hoe al les moest gebeuren, want hjj had zelf in tense proeven genomen in een bad kuip". Tengevolge van de gladheid zijn Zater dagmorgen tussen Neede en Eibergen twee bussen van de N.V. Gelderse Tramwegen uit Doetinchem tegen elkaar gebotst. Even voor Neede kwam de uit de richting Doe tinchem komende snelbus te slippen, waar door h(j tegen z(jn tegenligger opreed. De bussen kwamen schuin over de weg t» staan en waren aan de voorzijde zwaar beschadigd. Achttien inzittenden van de beide bussen werden min of meer ernstig gewond. Vier van hen, die vrij ernstig gewond waren, werden in het ziekenhuis te En schede opgenomen. Daarbij behoren da chauffeur G. K. uit Borculo, die een been heeft gebroken en inwendige kneuzingen opliep. De bussen reden met normal* snelheid en uiterst rechts van de weg .9? Minister Cals is overtuigd van de noodzakelijkheid van de totstandkoming van een wettelijke regeling van het Buitengewoon Lager Onderwijs. Juist echter het groot aantal vraagstukken, dat bij deze belangrijke tak van onderwijs voorziening behoeft, maakt het indienen van een wetsontwerp op korte termijn onmogelijk. De instelling van een commissie tot voorbereiding van deze zaak kan binnenkort worden tegemoet gezien. Dit deelt de minister van O. K. en W. mede in de Me morie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de Onderwijsbegroting 1953. Gehoopt wordt op een spoedige behandeling van de ontwerpen betreffende het Kleuteronderwijs en het Hoger Onderwijs. Wat betreft de wetsontwerpen nopens het Algemeen Middelbaar Onderwijs en het Voorbereidend Hoger Onderwijs moet de minister nog enig voorbehoud maken. De vele facetten, die aan deze materie zijn te onderscheiden, eisen een meer gedegen studie, dan hij tot nog toe aan 'deze ontwerpen en de daartegen ingebrachte bezwaren heeft kunnen wijden. getuigschrift een ruimere bevoegdheid te verbinden, zodat niet voor elke N-akte opnieuw een getuigschrift moet worden behaald. Het Uitgebreid Technisch Onderwijs verkeert nog in het experimentele sta dium. Er is thans overleg gaande met functionarissen uit het bedrijfsleven om tot een leerplan te geraken, dat zo goed Een ontwerp-bevoegdhedenbesluit niet betrekking tot de leerkrachten N.O. is liike perspectieven biedt, gedeeltelijk gereed; het ligt in de bedoe- mogelijke perspectieven meuu. ïnctantio imnr te lec- De uitvoering van de uitbre ling het in eerste instantie voor te leg_ gen aan de commissie voor georganiseerd overleg inzake het Nijverheidsonderwijs. Een ontwerp ter regeling van het exa men voor het paedagogisch getuigschrift is gereed. Het is de bedoeling aan dit De uitvoering van de uitbreidingsplan nen ten behoeve van de Technische Hoge school té Delft, die steeds de bijzondere belangstelling heeft gehad van zijn ambtsvoorganger, zal ook door minister Cals met kracht worden bevorderd. Zondagmiddag is Het zes-jarig dochter tje van de familie B. dat met een vrien dinnetje achter het ouderlijke huis aan de Westzancrdijk te Zaandam aan het spelen was, door het jjs in een sloot gezakt en verdronken. Toen het meisje door het ijs zakte heefi het vierjarige vriendinnetje de ouders, die een voetbalwedstrijd bijwoonden gewaar schuwd. Daarmee ging helaas zoveel tijd verloren, dat het slachtoffertje ntet meer kon worden gered. De Amerikaanse kruiser „Helena", niet aan boord de gekozen president der V.S., Eisenhower, die op de terugreis naar Amerika is na zijn „bliksem bezoek" aan Korea, had Vrijdag tussen Goeam en Wake te kampen met een tamelijk ernstige storm, welke bet gezelschap belette aan dek te vertoeven. Sinds Zaterdag is. bet weer echter weer kalmer geworden en men voer met een vaart van 27 knopen naar het eiland ake, waar men in de loop van vandaag (pl. tijd) zou arriveren. Brusselse correspondent) werk vooral op protocollair gebied, daar (Tel. van onze Uit Luxemburg wordt vernomen, «lat het huwelijk van erfprins .Tean met prin ses Josephine Charlotte van België naar alle waarschijnlijkheid zal plaats hebben in de maand April van het volgend jaar. In de eerste plaats hebben de beide vorrt.pliike families niet gewild, dat een luisterriike plechtigheid als deze in de Vastentijd zou plaats hebben. De Kerk schrijft voor dat die periode van boete niet door uitingen van praal en luister ma" worden gestoord. Voor bijzondere gevallen kan in dit verband wel dispen- worden verleend, maar de betref fende families achten hiertoe geen rede- non aanwezig en hebben bijgevolg beslo pen tot het einde van de Vasten te wach ten. Daar Pasen op 5 April valt en de be- t'iomde bedevaarten naar Onze Lieve v;'oiiw van Luxemburg op de derde Zon- rj-,„ „a pasen beginnen, verwacht men d-» (ja hvwcWk-dosr tussen deze beide cb'^ -rpi vPStrreEt°1H worden. 'de voorbereidingen van het prin- selijk huwelijk werd nu reeds een begin femaakt. Dit i* een zeer omvangrijk de leden van talrijke regerende en ver bannen dynastieën uitgenodigd moeten worden, terwijl voor hun onderdak moet worden zorggedragen. Het huwelijk zal, zoals reeds eerder in het vooruitzicht werd gesteld, ingeze gend worden in de kathedraal van Lu xemburg, omdat de bruidegom tevens troonopvolger is. Hetzelfde gebeurde destijds te Brussel met het huwelijk van prins Leopold van België en prinses As- trid van Zweden en met dat te Rome van princ Umberto van Italië met prin ses Marie José van België. 'De feestelijkheden zullen een groots karakter dragen. Ook dat zal aan de or ganisatoren heel wat problemen stellen, mede tengevolge van de beperkte opper vlakte van de oude stad. Zo bedraagt bv de afstand van het groothertogelijk paleis tot de kathedraal slechts een klei ne 200 meter. Om de tienduizenden Lu xemburgers en andere bezoekers, die on mogelijk allen langs deze korte route een plaats kunnen vinden, tegemoet te ko men, zal men misschien langs een om weg van het paleis naar de kathedraal en terug rfjdea. Volgens de perssecretaris van- Eisen hower, Hagerty, nam de generaal aan boord van de Helena zoveel mogelijk rust, teneinde de nog niet. geheel over wonnen inspanningen der laatste maan den te boven te komen. Deze rustkuur is echter slechts van korte duur. Vandaag ontving Eisenhower namelijk bezoek van enkele van zijn toe komstige kabinetsleden voor een drie daagse conferentie. John Foster Dulles, zijn a.s. minister van buitenlandse zaken, diens collega van financiën George Hum- phery, van binnenlandse zaken, Douglas McKay, en verder nog generaal Lucius Clay, Joseph Dodge, C. Jackson en Em met Hughes, worden per lielicoptere aan boord van de Helena gebracht. Vóór Pearl Harbour hoopt men het Koreaanse vraagstuk en nog vele andere problemen aan een diepgaand onderzoek te hebben onderworpen. Met het toestel dat Foster Dulles c.s. bracht, heeft één van Eisenhower's reisge noten naar Korea, echter de Helena ver laten. be toekomstige minister van de fensie. Charles Wilson, heeft zich n.l. naar een conferentie van hoge militaire lei ders begeven, welke tegelijkertijd met de besprekingen op de „Helena" o.l.v. de voorzitter der commissie van Amerikaan se stafchefs, generaal Bradley, te Pearl Harbour zal plaats vinden. Men vermoedt, dat het gezelschap in Honoloeloe zich wederom aan boord van een vliegtuig zal begeven en omstreeks 13 December in New York zal aankomen. Luchtaanval op Seoel Inmiddels heeft de Amerikaanse vijfde luchtmachtgroep Zaterdag bekend ge maakt, dat zij „de grootste vijandelijke luchtaanval van de Koreaanse oorlog" heeft afgeslagen, toen generaal Eisenho wer Korea verliet. het radarscherm waargenomen, die op weg waren naar Seoel, de stad waar het vliegtuig van Eisenhower 50 minuten later opsteeg voor de reis naar Goeam, waar de Helena lag te wachten. De aan val duurde na Eisenhower's vertrek nog twee uur. De woordvoerder van de vijfde lucht machtgroep verklaarde, dat een tevoren afgelegde verklaring van generaal Wey- land. de bevelhebber van de luchtmacht- groep-Verre Oosten, dat „geen enkel vijandelijk vliegtuig in staat was ten Zuiden van de rivier de Tsjongtsjon door te dringen" tijdens het bezoek van Eisen, hower, „op vroegere inlichtingen was gebaseerd". Hij voegde hieraan toe, dat de aanval werd uitgevoerd door kleine toestellen met propelleraandrijving, die mogelijk niet in Mandsjoerjje of het Noordelijke deel van Noord-Korea waren opgestegen. Toestellen van dit kleine type kunnen n.l. overal worden verbor gen. Mogelijk waren zij opgestegen nabij het toneel van de aanval. Het cordon van nachtjagers rondom Seoel is echter „nooit doorbroken" geweest. In Seoel werd Zaterdag Eisenhower's antwoord op een niet gepubliceerde brief van president Rhee van Zuid-Korea bekendgemaakt. Volgens een regerings functionaris vroeg Rhee om hereniging van Noord- en Zuid-Korea, uitbreiding van de Zuidkoreaanse strijdkrachten en vergroting van economische hulp aan Korea. Eisenhower antwoordde, dat Rhee s schrijven zorgvuldig zal worden bestu deerd Hij bracht grote lof aan de Zuid koreaanse troepen en prees Rhee's aan deel in de totstandkoming van de Zuid koreaanse weerbaarheid. Rhee verklaarde later nog, dat Els®nI hower Zuid-Korea aanzienlijke steun had beloofd. Hij zeide echter niet of dit eco nomische dan wel militaire steun betroi of beide. Voorzieningen tot een bedrag van rond 6.250.000 zijn reeds in uitvoering. Partiële leerplicht? Het onderwijs aan de niet meer leerplichtige jeugd heeft de bijzon dere aandacht. De bewindsman is gaarne bereid liet probleem van de partiële leerplicht in overweging te nemen. De bezoldiging van de leerkrachten bij de diverse takken van onderwijs kan niet worden los gemaakt van de sala riëring van het gehele overheidsperso neel. In dit licht bezien is de minister van oordeel, dat de bezoldiging van de leerkrachten aan redelijke eisen voldoet hoezeer hij ook begrip heeft voor de wensen tot verbetering dezer bezoldiging. Ten aanzien van de opbouw van het Lager Onderwijs zou de minister, even als zijn ambtsvoorganger, de bestaande bouw van zes jaar gewoon Lager On derwijs (basisonderwijs) gevolgd door twee jaar Voortgezet Onderwijs voors hands gehandhaafd willen zien. Ook wanlfeer in abstracto aan een vijf-jarig basisonderwijs, gevolgd door een drie jarig eenvoudig voortgezet onderwijs de voorkeur zou moeten worden gegeven, acht hij voor de invoering hiervan de tijd nog niet rijp. Niet gevreesd behoeft te worden, dat reeds na enkele jaren een te veel'aan leerkrachten zal ontstaan. Weliswaar zal na 1957 de behoefte aan onderwijzers voor de bezetting van nieuwe plaatsen aan scholen voor Gewoon Lager Onder wijs niet meer aanwezig zijn en het totaal voor dit'onderwijs benodigd aan tak onderwijzers sterk dalen, doch dan zullen andere takken van Onderwijs, spe ciaal V.G.L.O. en U.L.O., een uitbreiding vertonen. Ook de minister ziet de voorziening in de behoefte aan schoolruimte nog als een ernstig probleem. Onvoorziene omstan digheden daargelaten meent hij echter, dat dit probleem in het komende jaar, wat betreft de behoefte aan gewone les lokalen. een aanzienlijk stuk dichter bij zijn oplossing zal worden gebracht. Het vraagstuk van de gehuwde on derwijzeres kan, aldus de minister, niet worden losgemaakt van dat der gehuw de ambtenares. Aangezien de regering omtrent de in het rapport van de com- missie-Ubink gedane voorstellen nog geen beslissing heeft genomen, acht de bewindsman het niet wenselijk zijn mening omtrent een onderdeel van dat rapport, dat handelt over de gehuwde onderwijzeres, reeds thans kenbaar te maken. Dit geldt temeer, nu genoemde beslissing op korte termijn kan worden tegemoet gezien. (Van onze Haagse redactie) In verband met de vertraging bij' de aan leg van de kraakgasleiding van Pernis naar Den Haag zal pas tegen de zomer van 1953 de levering van kraakgas aan Delft, Den Haag en Leiden kunnen be ginnen. Zondagavond tussen 22 uur en 22.40 uur is de stroomlevering van de IJsselcentrale uitgevallen met het gevolg dat de treinen tussen Deventer en Enschede, Hengelo en Oldenzaal, en Meppel en Leeuwarden ern stige vertraging hebben gehad. Bovendien s vertraging ontstaan op verschillende an dere lijnen, zo is de D-trein uit Parijs, die slechts enkele minuten te laat in Rotter dam was, 27 minuten te laat uit Den Haag vertrokken, omdat hij had moeten stoppen om de ijzel van de voorruiten der locomo tief te verwijderen. A: DOS—Frisia 5—1 VSV—GVAV 2—0 HeraclesSneek 62 RCHWageningen 30 gestaakt wegens mist 18 min. voor het einde EDOZwolse Boys 11 AjaxEnsch. Boys 10 B: AchillesHaarlem 21 Heerenveen't Gooi 31 Be QuickStormvogels 12 LeeuwardenBlauw Wit lJ DWS—Elinkwjjk 2—1 C: JulianaSittardia 23 BW—Teolc 3—3 HBS—SVV 1—0 Brabantia—Willem II 0—2 LONGA—MVV 2—0 VVV—Excelsior 1—1 SpariaEmma 00 D: NOAD—PSV 3—2 LimburgiaRBC 40 DHC—NAC 1—3 TECEindhoven 12 MauritsXerxes -- FeijenoordBleijcrhcide 32 De zeven vertegenwoordigers van de industrie in de Amerikaanse stabilisatie- raad voor de lonen zijn afgetreden. In de raad zijn werkgevers, werknemers en regering vertegenwoordigd. De zeven „industrieleden" zjjn afge treden uit protest tegen Truman's beslis sing, dat de arbeiders in de vetkoolmjjnen 1,90 dollar loonsverhoging per dag mogen ontvangen. De raad had een bedrag van 1.50 vast gesteld. Volgens de afgetreden leden heeft Truman'a besluit het program voor do controle op de lonen waardeloos gemaakt. President Truman verklaarde zijner zijds genoemd besluit genomen te heb ben „teneinde te voorkomen, dat pre sident'Eisenhower bij zijn ambtsaan vaarding voor een nationale noodtoe stand geplaatst zou worden", maar zijn politieke tegenstanders noemen de maat regel een „politieke stunt". Zonder de vertegenwoordiging van de industrie kan de raad geen rechtsgeldige bn!f«rlng«n Volgens onbevestigde beweringen is de overval op de Nederlandse vrachtboot „De Combinatie", die zoals bekend op 4 October door een stel piraten van haar lading sigaretten ter waarde van onge veer vier ton werd beroofd, niet de eer ste. die in de Middellandse Zee gebeur de. Vroeger zouden er ook overvallen hebben plaats gevonden, maar dan op smokkelsehepon van concurrerende gang sterbenden. De autoriteiten rond de Middellandse zee laten zich met derge lijke zee-oorlogen tussen piratenbenden liever niet in. zolang het normale leven er geen hinder van ondervindt. Buiten de schade voor de verladers, had de rederij van „De Combinatie", Je „Matrovans" in Den Haag, aanzienlijke schade, omdat de piraten alles, wat niet spijkervast was, tot de sloep toe. van het schip hebben gestolen. „De Combi natie" werd naar Malaga gedirigeerd, ge repareerd en opnieuw uitgerust. Al die tjjd liepen de exploitatiekosten door, zo dat de rederfj waarschijnlijk een grote strop zal hebben. Intussen is tussen de verladc en de rederij een flink partijtje ..touwtrekken" over de aansprakelijk heid voor de schade ontstaan. De ver laders beweren, dat de kapitein niet de nodige maatregelen heeft getroffen om de overval te voorkomen en eisen der halve schadevergoeding. De reders van hun kant verwerpen enige aansprake lijkheid en vorderen de vrachtsom op. Dit geschil is thans zo hoog gelopen, dat de verladers, zoals wij reeds bericht heb ben in Casablanca conservatoir beslag op het schip dat een lading schroot voor Genua innam, hebben doen leggen. De reders hebben een kort geding te Casablanca aanhangig gemaakt over het al of niet rechtsgeldig zijn van het aan De belangen van „Matrovans" worden daarbij behartigd door medewerkers van het beroemde advocatenkantoor Gide te Parijs. Morgen zal dit korte geding die nen; ongeveer een week later verwacht men een uitspraak. Hoewel de reders op deze uitspraak gerust zjin. betekenen tien dagen oponthoud te Casablanca op nieuw verlies op de exploitatierekening. Een woordvoerder van het Zwitserse instituut voor alpinisme heeft Zaterdag te Ziirich verklaard, dat het instituut „zeer teleurgesteld" is door het misluk ken der tweede Zwitserse Everest-expe- ditie, waarvan de tijding kort tevoren was binnengekomen. Het is nog niet bekend, welke hoogte de expeditie heeft bereikt. Wel is zeker, dat de mannen de hoogste kam van de Everest bereikten ondanks aanhoudend slecht weer. De leden van de expeditie zijn allen veilig in het basiskamp terug gekeerd. Volgens Reuter zouden de zes leden der expeditie een punt 60 meter onder de 8.838 meter hoge top hebben bereikt. De mislukking zou zijn te wijten aan het feit, dat men nog niet beschikt over lichte zuurstofapparaten. Eerst wanneer dergelijke apparaten zijn geconstrueerd, zou het mogelijk zijn de top van de Mount Everest te bereiken. In de afge lopen dertig jaren zjjn talrijke expedites gedwongen haar pogingen op minder dan 600 meter van de top op te geven door ét ketting leggen van „Dg Combinatie", gebrek aan zuurstok

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1