aan nu een nieuwe weg op Vrije loonvorming wenselijt en gelijk mo, Rode greep op Azië LICHT op dood van Brozek Het Heilig Pater he van Hasselt99 Gruwelijk misdrijf na zes jaar opgehelderd Mist belemmert nog steeds erge mate het verkeer m Vijf oud ■ministers in arrest Nieuwe golf van arrestaties i Tsjechoslowakije li Vandaag rapporten over vorming en hoogte van salaris Inschakeling van bedrijfsschappen sommige bedrijfstakken te verwezenlijken m DE DOOI IS OP KOMST kost Londen twee millioen Pond per dag ^DAGBLAD VOORS CH /EDA M EN O MS TREKEN Fo£ WEERBERICHT Ambtenaren uitgezonderd ALS DE POLITIE DE FIETSEN CONTROLEERT Geen terugkeer tot vóór 1940 Peking riclit aandacht op Indo-China Man werd door Russische koeriers achtervolgd Zaligverklaringsproces is met dispensatie vervroegd Twaalfjarig meisje liet slachtoffer Vreemde liefhebberij Klerensnijder opereerde in Rotterdam en Den Haag Onder invloed van Oceaan depressie m1- Schouwen-Duiveland was geïsoleerd Dood langs de weg. Roomsmokkel-proces uitgesteld Trein botste tegen twee paarden Zware schade en ernstige stagnatie Stagnatie in treinenloop Veerdiensten gestrenul PSYCHOLOGISCHE DRUPPEL o De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt, vooral aanvan kelijk op vele plaatsen nog nevel of mist. Tij delijk enige neerslag. Zwakke tot matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Langzame stijging van temperatuur, maar in het binnenland aan vankelijk nog lichte vorst. Woensdag 10 December: Zon op 8.37 uur,^ on der 16.29 uur. Maan op 0.55 uur, onder 12.oü u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bij de bestaande sociale en economische situatie van ons land is liet wenselijk en ook mogelijk over te gaan tot een vrijere loonvorming, waar bij grotere verantwoordelijkheid en zelfstandigheid gelegd wordt bij het georganiseerde bedrijfsleven. Het is in sommige bedrijfstakken mogelijk, bedrijfsschappen met verordenende bevoegdheden ten aanzien van het loon en andere arbeidsvoorwaarden te bekleden. Controle echter van de overheid blijft omwille van de werkgelegenheid en de betalingsbalans nodig. Deze globale conclusies kan. men. vin den in het zojuist verschenen rapport over de loonpolitiek in ons land. dat het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft laten samenstellen. De commissie, 'die het rapport heeft uitgebracht, was als volgt samengesteld: prof. dr Th. L. M. Thurlings, hoogleraar te Wagemngen; dr P. A. J. M. Steenkamp, bedrijfseconoom, aecretaris; mr F. X. Cerutti, secretaris van de Stichting voor de Landbouw, mr A. J. Hammerstein. eerste secretaris A.K.W.V.; J. A. Middelhuis, voorzitter K.A.B.; dr A. F. M. Smulders, directeur- generaal voor de Industrialisatie, allen leden. In de dynamische tijd, waarin wij leven, noodzaakt een stelsel van gebonden vrij heid bij voortduring toe te zien op de juiste verhouding van. vrijheid en gebon denheid. De wijziging in de omstandig heden, die zich. heeft voltrokken, maakt het vrijheidselement niet alleen moge lijk, maar ook noodzakelijk, aldus de commissie, die de volgende vragen kreeg te beantwoorden: a Is het bij de bestaande sociale en economische situatie van ons land wense- Wk S mogelijk over te gaan tot een vrijere loonvorming b. is het uit een oogpunt van juiste maatschappelijke opbouw wenselijk, aan de in te stellen bedrijfschappen de be voegdheid te verlenen, loon verordeningen vast te stellen? Moet <jeze 'eventuele be voegdheid beperkt worden tot vaststelling van minimum-lonen of moet ook de maxi mum-hoogte van lonen kunnen worden bepaald? c. Moet toezicht worden uitgeoefend op de loonsverordeningen van bedrijfsschap pen en zo ja, door welke organen en op welke wijze moet dit toezicht worden ge- effectueerd? d. Moet, indien vraag a. bevestigend wordt beantwoord, aan een centraal or gaan (zoals de Soc. Econ. Raad of het College van Rijksbemiddel'aars) enige be voegdheid t.a.v. de loonvorming verblij ven en waarin behoort deze bevoegdheid te bestaan? (b.v. de bevoegdheid alge mene minima voor te schrijven). De commissie heeft haar beschouwingen en conclusies beperkt tot die groepen van loontrekkenden, wier arbeidsvoorwaar. den de goedkeuring behoeven van het college van Rijksbemiddelaars; overheids personeel, huishoudelijk personeel en be- De commissie is voorts van mening, dat de overheid terwille van werkgele genheid en betalingsbalans een globaal toezicht op het proces dient uit te oefe nen. Dit toezicht moet betrekking heb ben op de grenzen, in beginsel door het bedrijfsleven zelf gesteld, waarbinnen het bedrijfsleven zich vrij kan bewegen. Boven bedoelde controle moet zich uit strekken zowel tot de verordeningen als tot de C.A.O.'s. De commissie beveelt een gemitigeerd repressief toezicht aan, t.w. gekoppeld aan een mededelingsplicht op gelegd aan het bedrijfsleven, t.o.v. de overheid. De taak van de S.E.R. wil de commissie vooralsnog beperkt laten tot het uitbrengen van advies, tot het in winnen waarvan de overheid zij ver plicht. Voor de gevallen, waarin noch bij ver ordening, noch bij de C.A.O. zorg gedra gen wordt voor die regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, beveelt de commissie handhaving van een preven tief overheidstoezicht aan. Zekere mate van verruiming van de particuliere be wegingsvrijheid acht de commissie ook daar op haar plaats. Bij een controle, welke door de staats- mijnpolitie werd bitgeoefend op de fietsen waarmede het personeel zich naar het werk pleegt te begeven, werden bij totaal ruim 15.000 fietsen niet minder dan 4.800 tekortkomingen geconstateerd. Onder meer bleken 1505 achterspatborden niet wit te zijn, terwijl l.igg achterlichten en 394 voorlichten niet brandden. Voorts func- tionneerden I.091 bellen niet. Het best kwamen er de remmen nog af, die bleken slechts in 78 gevallen ondeug delijk te zijn. Hoe zou het zijn, als een dergelijke con tröle eens op alle fietsen in den lande werd toegepast? paalde groepen uit het particuliere be drijfsleven zijn dus buiten beschouwing gelaten. De commissie spreekt zich in haar rap port uit over de eisen, welke in het al gemeen aan het loonniveau en aan de onderlinge verhoudingen der lonen mogen worden gesteld. Het wordt wenselijk en mogelijk geacht, bij de bestaande sociale en economische situatie van ons land over te gaan tot een vrijere loonvorming, hetgeen niet be tekent een advies terug te keren t0t een proces van loonvorming, gelijk dat vóór 1940 domineerde, doch waarbij grotere verantwoordelijkheid en zelfstandigheid gelegd wordt bij het georganiseerde be drijfsleven. De commissie is van mening, dat het juist is in die bedrijfstakken, die daar voor de nodige staat van rijpheid reeas verworven hebben, bedrijfsschappen to bekleden met verordenende bevoegdhe den t.a.v. lonen en andere arbeidsvoor waarden. De taak van de bedrijfsschap pen zal zijn loon-minima en -maxima aan te geven, waar binnen per onderneming nadere loonbepaling plaats kan vinden. Zij moeten het recht bezitten om, indien zwaar wegende redenen daarom vragen, b.v. een te vrezen ernstige storing der sociale rust bedoelde marge tot nihil te reduceren. De ,,New York Times" meldt uit New Delhi, dat volgens de jongste aldaar ont vangen berichten de regering te Peking een uitgebreide propaganda-campagne op touw heeft gezet om de bevolking duide lijk te maken dat Indo-China binnen de Chinese invloedssfeer is komen te liggen. In invloedrijke kringen in de Indiase hoofdstad wordt dit van bijzondere be tekenis geacht in verband met de ver heviging van het offensief van de Viet- minh-strijdkrachten. Deze campagne zou zelfs de inleiding kunnen zijn op het 0p grote schaal verlenen van hulp aan de Viebninh door communistisch China. In een ander artikel uit New Delhi zegt de ,,New York Times", dat binnenkort te Peking een raadgevende commissie met grote bevoegdheden zal worden gevormd, waarin vooraanstaande communisten en strategen zitting zullen hebben. Deze commissie zou 'n „cominform" voor Azië zjjn. Naar verluidt is het denkbeeld voor dtr vorming van deze commissie door de Sovjet-Unie op de in Augustus te Peking gehouden vredesconferentie bepleit. Het zou de algemene steun van de Indiase en andere delegaties hebben gekregen. Volgens welingelichte bron is het doel van de organisatie het coördineren en leiden van revolutionnaire bewegingen in het Verre Oosten. Hoe de commissie zal werken is nog niet duidelijk. Hc-t schijnt echter dat belangrijke partij leiders op gezette tijden in Peking van gedachten zuiien wisselen over de ac tiviteit in hun respectieve gebieden en richtlijnen voor nieuwe acties zullen op stellen. Hiernaast: Een sprookjesachtig aspect bood gisteren dc Amsterdamse Stadhou derskade. Bereden agent en fietsers bewegen zich, in een grijze sluier gehuld, rustig voort. Boven: Als gevolg van dc mist zit Schiphol potdicht. Op de voor grond de z.g. kleine trekkers in gelid en tot werkeloosheid gedoemd; op de achtergrond het vage silhouet van een grote K.L.M.-vogel. Italiaanse dagbladen meldden Maandag, dat Ladislas Brozek, de Tsjechoslowaak, die vorige week dood in zijn hut aan boord^ van het Italiaanse passagiersschip „Giulio Cesare" werd gevonden, in een afscheidsbrief aan zijn vrouw had ge schreven, dat hij door Russische koeriers werd achtervolgd en dat hij zich van het leven beroofde, omdat hij „het niet lan ger kon volhouden"a Hij was op weg naar huis na een reis door Zuid-Amerika. In. de brief schreef Brozek verder, dat hij niet de hulp van de Italiaanse politie wilde inroepen, omdat dit moeilijkheden voor zijn gezin in Tsjechoslowakije met zich méde zou brengen. Hij zeide, dat een (Van onze Brusselse correspondent) In verband met een mogelijke zaligver klaring van de Minderbroeder pater Va- lentinus Paquay, bijgenaamd het „Heilig Paterke van Hasselt", heeft men in het Minderbroederklooster van deze stad heuglijk nieuws uit Rome ontvangen. Het Kerkelijk wetboek schrijft voor, dat na het overlijden van een dienaar Gods vijftig jaar moeten verlopen, vooraleer de H. Congregatie der Riten te Rome de eers te voorbereidende zitting mag houden om een onderzoek te wijden aan wat door de Kerk de heldhaftigheid der deugden wordt genoemd. Te Hasselt vernam men thans uit Rome, dat de H. Vader in verband met een mo gelijke zaligverklaring van pater Valen- tinus dispensatie heeft verleend van de door het Kerkelijk wetboek voorgeschre ven periode. Een dergelijke dispensatie werd destijds ook gegeven bij de zaligverklaringspro cessen van de H. Joannes Bosco, de H. Theresia van Lisieux en de H. Maria Go re tti. Na het bisschoppelijk proces, dat voor pater Paquay eindigde in 1922, en het apostolisch proces, dat eindigde in 1926, is het decreet uit Rome de definitieve inzet der laatste fase, die nu verder geheel in Rome zal worden afgehandeld. De kardinalen en consultoren van de H. Congregatie der Riten zullen thans samen komen, waarna nog drie vergaderingen zullen volgen voor het onderzoek van de ter kennis gebrachte, aan pater Paquay toegeschreven wonderen. In de maand Mei 1951 heeft genoemde Congregatie een supplementair proces be volen, in verband met twee geheel uitzon derlijke genezingen van kanker, die aan de voorspraak van de dienaar Gods, pater Valentius, worden toegeschreven. Op 2 December j.l. vergaderde de Ker kelijke rechtbank te Hasselt, in het Kloos ter der Minderbroeders, voor de zevende maal, om deze uitzonderlijke genezingen te onderzoeken; hierop moet nu binnen af zienbare tijd een definitief besluit volgen. Het voorzitterschap van deze rechtbank wordt waargenomen door Z. H. Exc. de bisschop van Luik, die daar door zijn vi caris-generaal wordt vertegenwoordigd. Tsjechoslowaakse auto hem in Genua zou opwachten om hem rechtstreeks naar Praag te brengen. Volgens het „Maaodagblad van Genua vertrokken de Russische koeriers on middellijk na aankomst te Genua me- ge noemde auto. Een functionaris van de Tsjechoslowaakse legatie te Rom® zou in middels aan de autoriteiten te in stemming gevraagd hebben om het s offe- lijk overschot van Brozek naar Praag over te brengen, aldus het blad. Ee^t thans is ccn misdrijf opgehelderd, dat Zwolle cn omgeving ruim zes jaar geleden in rep en roer heeft gebracht. De 33-jarige Zwollenaar J. S. heeft thans bekend, dat het twaalf jarig meisje H. K. op 6 October 1946 door zijn toedoen het leven heeft Verloren. In de Zwollerkerspelse buurtschap Ber kurn VOhd men Indertijd aan de oever van de Overijsselse "Vecht het levenloze li chaam van het meisje, met het hoofd in de rivier. Enige weken later werd J. S. verdacht van dit misdrijf, aangehouden. De man ontkende en wegens gebrek aan bewijs moest hij na vijf dagen worden vrijgelaten. Onlangs is deze oude zaait door de Justitie weer aan de orde ge steld. Toevallig werd een maand geleden J. a. weer aangehouden, verdacht voor een Rij de Haagse politie kwamen Zaterdag avond drie aangiften van dames binnen, dat tussen 11 en 12 's avonds haar kleren op straat waren stuk gesneden door een onbekend persoon. Een van de dames kon zelfs een vrij nauwkeurig signalement van de dader opgeven. De man reed bij „deze operatie" zijn slachtoffer per fiets achterop en bij het passeren sneed hij met een scherp voor werp, waarschijnlijk een scheermesje, de mantel, de japon en de onderjurk stuk. Gelukkig echter, had geen der dames lichamelijk letsel opgelopen. Daar zich in Rotterdam de afgelopen vijf weken reeds meer van dergelijke ge vallen hadden voorgedaan en de Rotter damse recherche hiervan de 27-jarige bouwkundige tekenaar E. K. verdacht, be sloot de Haagse politie deze man, van wie zij wist, dat hü zich dit weekeinde in Den Haag bevond, in het oog te houden. Eerst had men K. willen volgen om hem even tueel op heterdaad te kunnen betrappen, doch de zware mist maakte dit onmogelijk. De politie besloot toen K. maar eens te ontbieden Bij een verhoor, legde hq een volledige bekentenis af, waarna de man naar huis gestuurd werd. Het K.N.M.I. deelt mede: Het gebied met hoge barometerstan den, dat enkele dagen het weer in grote delen van West-Europa beheerste en ver gezeld ging van veel mist, neemt nu in betekenis af en koerst naar het Zuid- Oosten. Oceaandepressies beginnen zich langzaam over de Britse eilanden en het Noordzeegebied in Oostelijke richting uit te breiden. Hierbij wordt zachtere lucht van oceanische oorsprong in Noord-Oos telijke richting getransporteerd. Onder invloed van het opdringen van deze zachte lucht kwam in Engeland gedu rende de afgelopen nacht nog slechts op enkele plaatsen vorst voor. Een regen zone veroorzaakte er bovendien op ver schillende plaatsen regen of motregen. Het is te verwachten, dat de invloed van de Oceaandepressie zich in de ko mende 36 uur ook steeds meer over onze omgeving zal uitbreiden. Dit zal tot ge volg hebben, dat de temperatuur een langzame stijging ondergaat, waarbij de vorst geleidelijk naar het Zuid-Oosten zal worden teruggedrongen. In Limburg en Oostelijk Noord-Brabant zal deze zich in ons land het langst nog weten te handhaven. Een frontensysteem van de Oceaandepressie, dat nu over Engeland nadert, zal later enige neerslag kunnen veroorzaken. De wind zal daarbij wat aanwakkeren uit richtingen tussen Zuid en West. Aan gezien op de Oceaan nog meer depres sies in aantocht zijn en de algemene lucht drukverdeling niet duidt op een spoedige aanvoer van nieuwe koude luchtmassa's naar West-Europa kan de dooi, wanneer deze eenmaal is ingevallen, tenminste enkele dagen aanhouden. heel andere zaak. Als depothouder van een Tilburgse textielfabriek had hij 18 mille verduisterd. J. S. werd door de Zwolse politie nog eens danig aan de tand gevoeld inzake het drama van het najaar 1946. En ditmaal bekende hij het meisje met het hoofd in de rivier gelegd te heb ben. Hij vermoedde dat het kind toen reeds dood was, hetgeen naar bij de sectie achteraf bleek niet het geval was. Het slachtoffertje had met een dochter tje van J. S. die ongelukkige dag beuken nootjes gezocht. Zij was daarna even aan gelopen bij de woning van S. waai zich, behalve S., zijn vrouw en zijn drie kinderen bevonden. Even nadat het meisje weg was ging J. S. een eindje omlopen. Hij heeft in de buurt van een bunker aan de Vecht het meisje ontmoet, en haar met grote kracht vastgegrepen. Naderhand werden sporen van geweld aan de hals van het meisje gevonden. Toen het slachtoffertje op de grond viel, dacht J. S. dat zij dood was en hij legde haar met het hoofd in de rivier. Nu, na 6 jaar, kan de Justitie eindelijk ingrijpen en zal ook in dit gruwelijke, mensonterende misdrijf het recht zijn loop kunnen hebben. cobapolder (St. Philipslat t Ook gisteren bleef West-Europa in zware mistbanken gehuld en bet spreekt van zelf, dat vooral het verkeer er groot nadeel van ondervond. Op sommige plaatsen liep het chaotisch in de war. In Noord-Duitsland ramden twee treinen elkaar, waarhij een persoon werd gedood en elf gewond. Al het scheepvaartverkeer was gestremd. Het zelfde was liet geval met het luchtvaartverkeer op bijna alle vliegvelden. In Frankrijk was het bovendien erg koud, drie oudjes uit het Loire-district kwamen van d" kou om. In België, Engeland, Denemarken en Nederland kon ook het weg-, trein-, lucht- en scheepvaartverkeer moeilijk voortgang vinden Zweden daarentegen werd overkoepeld door een heldere blauwe lucht, dc zon scheen en de temperatuur was daar enige graden beneden het vriespunt. cobapolder (St. Philipsland) deed slechts twee keer dienst. De boot van de provin ciale dienst Zierikzee-Catse Veer (Zui.1- Beveland) voer des ochtends wel uit, maar kwam in de havendijk terecht, waar zij tot vijf uur in de middag bleef vastzitten. Wel was er gelegenheid om met het voet- veer van Zijpe naar Anna JacobapotÖvr over te varen. Ook de veerdienst Zijpe- Numansdorp (Beijerland) was de gehele dag gestaakt. De veerpont Tiel-Wamel over de Waal heeft de gehele dag en ook des nachts niet gevaren Personeel van de Tielse"Ja- brieken dat in het Land van Maas -n Waal woonde, werd per bus via Zalt- Bommel naar huis vervoerd. Londen zit nog steeds kundigen schatten dat de „potdicht"; fles koe" de Engelse De behandeling van de zaak van de ge ruchtmakende roomsmokkel, waarin de Belgische staat een schadevergoedig eist van fr300 millioen en waarbij Belgische en Nederlandse zuivelfabrieken zijn be trokken, is uitgesteld tot 9 Februari. Oor spronkelijk zou deze affaire vandaag be handeld worden door het Antwerpse ge rechtshof, doch het dossier is zo omvang- Djk, dat de advocaten om uitstel hebben Jhoeten verzoeken teneinde beter kennnis le kunnen nemen van de stukken. Het officiële Joegoslavische persbureau „Tanjoeg", meldde gisteren de arrestatie van vijf Tsjechoslowaakse oud-ministers en „vele anderen", als onderdeel van een nieuwe golf van arrestaties in Tsjecho slowakije. Het betreft hier, volgens Tan joeg, de oud-minister Gregor (buiten landse handel), generaal Svoboda (defen sie), Kopriva (politie), Erban (arbeid) en Kliment (zware industrie), die allen vrien den waren van Rudolf Slansky, de secre taris-generaal der Tsjechoslowaakse com munistische party, die vqf dagen geleden met tien andere voormalige Tsjechoslo waakse functionarissen werd terechtge steld op beschuldiging van hoogverraad en spionnage. Tanjoeg maakte aanvankeiyk ook mel ding van de arrestatie van vice premier Zdenek Fierlinger, maar dit bericht werd later ais „een vergissing" bestempeld en weer Ingetrokken. Radio-Praag maakt* ln dc nieuwsuit zendingen van gisteravond geen melding van nieuwe arrestaties- Van dr Antonin Gregor meldde radio Praag zes dagen geleden, dat hij van zijn post van minister van buitenlandse handel was ontheven. Er werd geen reden voor deze maatregel gegeven, doch twee van de beklaagden in het Praagse proces waren voormalige onder-ministers van zijn ministerie. Een van deze, Evzen Loeb] kreeg levenslang, de andere, Rudolf Mar- golius, is inmiddels terechtgesteld. Gregor werd in Februari 1948 tot minister be noemd en was lid van de commissie, die zich bezig hield met de zuivering van alle politieke partijen van „reactionnaire elementen". In Mei van het vorige jaar werd hij lid van het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Hij bracht handelsverdragen met Rusland en communistisch China tot stand en vloog in het afgelopen voorjaar naar Moskou teneinde, zoals Indertijd gemeld werd, moeilijkheden tussen de SovjeVHnte en zijn land op handelsgebied uit de weg t.e ruimen. Generaal Udwig Svoboda was van 1945 tot 1950 partijloos minister van defensie In het laatstgenoemde jaar trad hij af en werd benoemd tot vice-premier. In September 1951 werd hij echter van deze post ontheven. In de oorlog commandeer de hij de Tsjechoslowaakse divisie ir. Rusland en verwierf in 1943 de Orde van Lenin. Vladimir Kopriva, lid van het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij, werd in Mei 1950 benoemd tot hoofd van het ministerie van nationale v ul'gheid nadat het kabinet besloten had dit te scheiden van het ministerie van binnen landse zaken. In Januari van dit jaar werd hij „op eigen verzoek van zijn post ont heven". Eugen Erban werd in 1951 ontheven van zijn post van minister van r'i 1 Pij was ook één van de socialisten, die na de staatsgreep tot de communistische partij overgingen en een socialistisch manifest tekenden voor „het elimineren van de rechtse elementen der partij". Hij was oud-secretaris-generaal van de centrale vakverenigingsraad en lid van het presi dium der communistische partij. Augustin Kliment werd in 1948 benoemd tot minister voor de industrie. Hij werd tw*e jaar later minister voor de dustrie, nadat het Tsjechoslowaakse vijf jarenplan in deze zin was gewijzigd, dat de nadruk op de zware in plaats van de lichte industrie werd gelegd. Toen dit ministerie in 1951 werd afgeschaft, werd hij minister voor de zware machinebouw In September van dit jaar werd hij echter vervangen door Julius Maurer. Volgens de tot dusver bekende gegevens is hij nog lid van de centrale vakverenigingsraad, waartoe hij in Juli van dit jaar werd be noemd. Dc trein, welke gistermiddag om 13.42 uur uit Roosendaal naar Rotterdam ver trok, is op een onbewaakte overweg tus sen Zevenbergen en Lage Zwaluwe in botsing gekomen met een tweeltal paar den. De dieren waren aan elkaar gebon den en werden meegevoerd achter een wagen, welke door een derde paard werd voortgetrokken. Trekdier en wagen waren juist de overweg gepasseerd toen de trein de beide achterste paarden aanreed, die onmiddellijk werden gedood. De trein kreeg aanzienlijke schade. Met horten en stoten heeft men Lage Zwaluwe nog weten te bereiken, op welk station tenslotte alle reiziger* ln de volgende trein, die om 14.42 utt Roosendaal vu hoofdstad per dag twee millioen pond sterling kost. Vele personen werden bij verkeersongelukken gewond en zeker één gedood. Er werd ergens een vrouw dood langs de weg gevonden, ze was verdwaald en uitgeput op straat neergestort. Nie mand had haar daar de eerste uren ont dektNabij Rochester botsten dertien auto's op elkaar; ergens anders werd een verkeerskruispunt afgesloten, na een bot sing tussen vijftien wagens. Op de Rijn bij Krefeld-Urdingen in Duitsland ramden een onbekend aantal Rijnaken elkaar. Waarschijnlijk zijn twaalf tot vijftien schepen bij deze aanvaring betrokken. Door de mist waren reddings vaartuigen niet in staat uit te varen om de schepen te helpen. Volgens de rivier politie gelooft men niet, dat er gewond* .1 zijn. In ons land hebben de treinreizigers gis teravond niet te veel op hun spoorboekje kunnen vertrouwen. Vooral na het inval len van de duisternis heeft de gehele diénstregeling „een beetje stroef gelopen", zo deelde men ons van de zijde der Neder landse Spoorwegen mede, evenwel zonder abnormaal grote vertragingen. Zgwel een defect aan een wissel nabij Schiedam, juist op de splitsing van de spoorlijnen naar Den Haag en Hoek van Holland omstreeks zeven uur, als de stagnatie op de lijn nabij Breda tengevolge van de treinbotsing van gisterochtend, droegen er niet toe bij de stagnatie in de treinenloop te verminde ren. Op het. traject Breda-Gilze-Rijen v.v werd nog steeds over enkel spoor gereden Het verkeer per as van en naar het eiland Schouwen en Duiveland was bijna de gehele dag gestrepnd. De veerboot ONS blad meldde gisteren, dat door de Sociaal Economische Raad ccn werkcommissie premie-inning so ciale verzekering is ingesteld. Deze com missie heeft tot taak om te bezien het vraagstuk en dan met name de tech nische zijde daarvan van dc inscha keling van de belastingdienst voor'dc premie-inning ten behoeve van een of meer takken var. sociale verzekering. Geleerde heren hebben in deze ecr,:i- missie zitting genomen er deskvndifu >i zijn haar toegevoegd. Zodat wij u'-tn- aard slechts met grote schroom t r tin al icis van durven te zeggen. En toch, buiten alle technische fato ren om, rijst by ons een psychologische bedenking tegen deze suggestie n.l. deze: de belastingdienst, alias de fiscus, is v.u eenmaaal niet bepaald „getavt", o:: dat hij naar het oordeel van velen te veel aftapt. Juist of niet, in elk geval heerst deze mening. Is het nu verstandig om. deze dienst in te schakelen bij de sociale voorzie ningen, welke populair dienen te zijn zowel bij werkgever als werknemerf Van bepaalde zijde worden de sociale roetten nu reeds met een scheel oog aan gezien. Is het daarom, vragen wij rog- praals, goed gezien om de sociale maat. regelen in discrediet te brengen door bij de premie-inning de fiscus in de arm te nemen? Betalen doet men over het algemeen nu al niet graag, ook niet voor de so' ale wetten; wij Chinezen van Europa hebben nu eenmaal graag alles voor 'n koouje. Komt nu straks de belastingdienst de uremie. innen, wel dan zou zo iets wel eens de psychologische drupnel l-- zijn. welke dc emmer van dr e. herd in alle gelatenheid doet o lopen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1