i ieuws uit STAD en OMTREK Onze VOGELS in Het is weer rustig December geworden Aanzienlijk overschot in het eerste halfjaar 1952 LAATSTE BERICHTEN «I i am &ver de ^/ipka De echte m „De Toren zaal" begint weer! Onze betalingsbalans Voor nabije toekomst vermindering der overschotten verwacht Chlorophyll-tandpasia Hoor en Wederhoor Snyder noemt cijfers over Amer. wapen productie MAASSLUIS Justitiële „inbraak" in safes WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 ARISTOCRAAT.! ES.... De groene specht SCIIIED. KLAVERJAS BOND Plantsoenendienst gaf weer goed voorbeeld t,0. iCtöSlfc Lezing met films over Charles Chaplin en diens niemve fihn „Limelight" UITBETALING OUDERDOMS RENTE H.B.S.S.-NIEUWS GESLIPT OF AAN GEREDEN? TRACTOR VOOR MOTOR SPUIT HIJ KETHELSE - r NIEUWE SCHIEDAMSCKE COURANT mmSmt bovendien de waardevolste,namelijk de enige met Vitamine A en D. SURPRISES NA.... SINTERKLAAS AUTO TE WATER SCHOORSTEENBRANDJE Grote overschotten behoren tot het verleden MET KERSTMIS OVER DEKTE BOLLENVELDEN Winter expositie te Lisse XlEllS E RAADHUIS Ter opsporing van smokkelbewijs NED. VRACHTENMARKT RONDE VAN NEDERLAND Nu weer in Mei? K.N.W.U. niet. schuldig HOUTEN WOONHUIS AFGEBRAND Veertien personen dakloos BREDASE POLITIE DEED GOEDE GREEP Nu ile drukke maanden van doortrekkende vogelséharen achter de rug zijn, is het in de vogelwereld weer rustig geworden. De doortrekkers zijn alle naar hun winterkwartieren in liet Zuiden vertrokken en alleen de overwinteraars en de standvogels (dat zijn de vogels, die niet wegtrekkenI, kunnen nog wel eens wat vertier brengen. ooral deze laatste categorie trekt zo n beet je bel hele land door om hier ol daar een of meer weken te blijven plakken, zolang daar wat voor hen te halen is. Typische voorbeelden zijn b.v. de ringmusseu en de kneutjes. Beide soorten voeden zich in hoofdzaak met onkruidzaden en het leuke is, dat zij steeds in hele koppels tegelijk een bepaald onkruidterreintje onder handen plegen te nemen. I dien vliegen zij veel meer. Zij laten zich zelfs in de vlucht gemakkelijk herkennen, Gisteren ontmoette ik in het Sterrebos omdat zij steeds een gezellig geluidje laten twee troepjes rlngmussen, die ieder onge veer vijf en twintig tot dertig exemplaren telden. De rlngmussen lijken veel op de straatjongens onder de vogels, de huis mussen. Zij gedragen zich evenwel heel wat netter. Zij makén weliswaar een (Tills- sengelutd, maar toch klinkt het fijner. Öok vliegen zij eleganter; kortom hun hele doen en laten geeft zo het idee, dat ze een nettere opvoeding hebben gehad dan hun neefjes en nichtjes huismus. Tegen de broedtijd keren zij ohs de rug horen, dat ..ongeveer klinkt als: „knut- knut". Ik denk, dat ze dat doen om elkaar tijdens het vliegen niet kwijt te raken. Beide soorten ruimen zodoende met elkaar heel wat enkruidkaad op, waar we over het algemeen toch niet vee] aan hebben. En het. is wel zo, dat èn de rlngmussen èn de kneutjes het bos en omgeving thans niet onbelangrijk verlevendigen. In het kort hebben we de vorige keer toe en Vertrekken naar de polders, waar,'waf verteld over de aanwezigheid van een zij hun kroost willen grootbrengen in de groene specht. Zijn aanwezigheid was zo rustige sfeer van het polderlandschap. Dit in tegenstelling met onze vriend de huis mus, die niet zoveel omslag maakt en de woning Van de mens als neslgelegenheid gaarne voor lief neemt. Op het gebied van onkruidzaad is er nog wel het zen en 'artdei' te halen, zodat de ringmusjes nog wel een poosje zullen blijven. Hetzelfde is het geval met de kneutjes. Zij azen eveneens op onkruid en ook deze vogels zien we dagelijks in het bos. Zoals men v/eet, broeden zij hier tegenwoordig ieder jaar en in Voorjaar en zomer horen wij hen ieder uur van de dag hun aardig Wijsje zingen. De mannetjes zijn dan ge- - -tooid met een wijnrood borstje en hebben veel te merkwaardiger, omdat deze vogel hier nooit eerder werd gezien. Indertijd, toen we nog een echt bos rijk waren, ken den we wel de grote en de kleine bonte specht ats broedvogel, doch de groene niet. Hij hoort hier in onze contreien ook niet thuis. Het zal wel weer zo'n echter zwer- POSTDUIV'ENTENTOON- ver zijn, die overal heentrekt, waar hij CTtTI I tlMf' zijn maag kan vullen. Ubi bene ibi patria ELLlisvz (Waar het goed is, is mijn vaderland). De S. C. V. ,.Do Postduif" houdt op 26 Nu is het merkwaardig, dat ik ook een j 27 en 28 dezer een poslduivententoonstel- paar maal een groene specht in Vlaardin- llttg in de R. R. Volksbond. gen zag en zelfs ook enkele malen in de omgeving van de Vliellanden onder Maas- DtTDCPDT tïf 1? cTllvn tand. Het zou mij overigens niet verwon- BUKbljttblJMi olAlMJ deren als dit een en dezelfde specht was,! GEBOREN: Marianne Francisca Ma ria, d. v. timmeren en daarin kan men dan slin gers olienootjes of een vetbol hangen. Dan kunnen we genieten van de acro batische toeren van koolmees en pimpel mees. Voorts kunnen we de handigheid bewonderen van de reeds genoemde straatjongens, die zelf de pinda's niet. te voorschijn kunnen halen, doch die rustig onder de voedertafel gaan zitten in af wachting of er geen mees verschijnt. Voorts wachten zij net zo lang totdat, een mees het ongeluk heeft een nootje'te laten vallen en dan kan de vlugge mees niet zo kwiek zijn of de mus heeft het al en vliegt er gauw mee heen. Nog niet zo dom bekeken van die mussen. Wie niet sterk is, moet slim zfin. Voor de rest wachten we maar af, wat de wintermaanden ons zullen bezorgen. In dit verband k(jk ik altijd maar naar de kieviten. Zolang zij nog in de weide te zien ziin. zal het. met de vorst niet zo'n vaart lopen, doch wanneer zij het beter oordelen om te vertrekken, dan kunnen we ons wel op een winter voor bereiden. Op de eerste van deze maand zag ik ze om zo 1e zeggen nog vlak bij huis; net even buiten de bebouwde kom kon je ze al ontmoeten, maar als de vorst een paar dagen aanhoudt zullen ze ons spoedig verlaten, denk ik. A DE JONG. De stand van de competitie is als volgt De Spil 14260 p., R.K.V. 14561 p.. De Bruinvis 13079 p., Ons Thuis 16036 p„ Jaaps Vrienden, Uitgesteld. Joops Vrien den. idem. Raads Vrienden, geen uitsl. ontv., Schiezieht, idem, Ki. Confiance, vrij. een dito gekleurd kapje op de kop. Thans die hiér, zowel als ginds, opruiming houdt ria rl v Antonius H. Coppers en Anna 45? 4!l Jee?vo?ger j.g ur j on.d<rr het iMsectendom. Zijn hool'dvoed- J HengstDirk. z, v. LodewieUs P. Roe- Tiet rood nu is verdwenen om eerst in i sej bestaat uit mieren, doch deze zijn in het prille voorjaar weer te voorschijn te da winter nogal schaars. Wellicht ziet hij komen. Merkwaardig is de bijna verticale gans om de larven daarvan nog te be- Aouding van de kneutjes. machtigen. Verder zal hij in zijn onder- k' I hunt boud wel voorzien met het vangen van A/I//1-/C' III.... I allerlei insectengedce. In ben benieuwd, 'De troepjes kneutjes zijn doorgaans hoelang hij hier nog gesignaleerd zal wor- kleiner dan die der ringmussen én boven- tien. „Ga ook eens met anderen dan de R. E. T. praten", suggereerde de beer Rey- nart bij de algemene beschouwingen. Dat zou dan moeten gebeuren tegen 4996, wanneer de concessie van tram en bus afloopt. Men zou Zo zeggen, dit heeft nog wel èveil tijd- Maar binnenkort is het ai 1953 en ambtelijke molens malen vaak lang zaam. De opmerking is dus allerminst voor barig te noemen. 2e geeft bovendien 'n zekere ontstemming weer, die niet al- leen in Schiedam, dodh ook in Vlaardin- gen ten aanzien van de R.E.T. heerst. Kort geleden heeft de directeur van de R E.T.Ir Bogstra ietwat ironisch vastgesteld, dat men. om een tram- en •busdienst te exploiteren, een slechte service moet verlenen. Hij bedoelde er - voornamelijk mede. dat er zulke lasten op het bedrijf rusten, dat service, dus Z-o goed mogelijke bediening van het pu bliek. op de tweede plaats moet komen. Zulks is voor het publiek niet prettig. Het reageert natuurlijk, zij het hoofdza kelijk met sputteren en misschien, door "zo weihig mogelijk van tram en bus als vervoermiddel, vooral over korte afstan- den, gebruik te maken. Toen we lazen, dat Wüton-Fijenoord s onderhandelingen inzake het vervoer van zijn personeel reeds in een verge vorderd stadium verkeerden, concludeer den we onwillekeurig dat is niet tevre den over de manier, waarop het van en na ar zijn werk vervoerd wordt. fen we hebben menig in Schiedam werkend Rotterdammer al eens de vraag horen stellen, waarom de R E.T. nu eens niet overweegt, van verschillende punten "Ta de stad express-bussen uit te laten rijden, die niet, zoals tram cn bus onder, 'weg tien en meer malen moeten stop -pen, met een groot tijdverlies en ongerief. Nu de winter al is verschenen en de c.ure Noordooster door de kale takken waait en we reeds met sneeuw en lis worden verrast, wordt het hoog tijd ohi aan de voedering van onze vogels te denken. De. Plantsoenendienst heeft zoal» vanouds, het goede voorbeeld gegeven en de voedertafels weer on de bekende plaatsen gedeponeerd. Lezers, die in het bezit van een tuin zijn, laad ik aan om ook daar een voe- dertafel te plaatsen; daar kan men heel veel aardigs aan beleven. Het geheel hoeft uiteraard niet zo mooi afgewerkt te zijn als die van de gemeente, Een paal met een plank erop is al voldoende. Het gaat er bij de vogels om wat er op geserveerd wordt. Ik gebruik zelf bij voorkeur geen dak, zodat ik de vogels dan gemakkelijker kan fotograferen. Maar dan dient men enkele flinke gaten in de plank te boren, zodat eventueel regenwater gemakkelijk kan weglopen. Aardig is het ook een paar elzen takjes (met elzenproppen) aan het plankje te ters en Johanna Boezaard; Hendrik, z v. Hendrik Evers en Nelly van Dam; Pieter z. v. Peitervon Roon en Clasina van Veen; Dirk. z. v. Dirk Geus en Ma- deleina A. G. Wisse; Koert z. v. Dirk Geus en Madeleine A. G. Wisse; Anita, d. v. Frederik van Hoogdalen en Ida Ro binson; Johannes Willem, z. v. Jan Kei zer en Barbara J. W. van Wijngaarden; Josephus Sebastlanus Leonordus Marie, z. v. Sebastiaan M. Kamps en Josephina H. J. Hufkens; Elisabeth, d. v. Arnoldus A. .T. M. van der Heiden en Jacoba van 't Zelfde; Maria Wilhelmina, d. v. Wil lem Scheepmaker en Maaike van Iepe ren; Cornelia, tl. v. Cornelis Koorengevel en Maartip Meijvogel; Joseph Maria, z. v Gerrit, Kop en Hendrina Batist. OVERLEDEN: Gi.isbert van der Kraan, oud 51 j. wed.- A. Olivier; Bartholomeus. Hinten, oud 26 j.; Elizabeth Johanna Boot, oud 63 j. eehtgen. M. A. Holthuij- sen: Henri Joseph Éiisa Moll, oud 58 j. echtg. A. Lips; Elisabeth Janssen, oud 7.3 j. wed Th. LelivOld; Cornelia Jacöba Gónlag, oud 32 j. Aanstaande Zaterdag zal „De Torenzaal" weer actief worden. Uit voorafgaande bij eenkomsten is gebleken, dat cr onder de Katholieke jongeren van Schiedam vooral grote belangstelling bestaat voor inleidin gen en discussies, voorafgaande aan evenementen in Schiedam. De veelbespro ken film „Limelight" van de grote Charles Chaplin, een film, die in -het filmprogram ma van een onzer bioscopen voor de a.s. Kerstdagen is opgenomen, is de aanleiding voor deze bijeenkomst van Zaterdag. Pater Dirkse, lid van het hoofdbestuur van de Landelijke. Katholieke Filmactie, zal een lezing houden over Charles Cha plin als acteur in de filmwereld. Ter ver duidelijking zullen er enige oude stomme films van bovengenoemde acteur gedraaid worden. Alle jongelui, die belangstelling hebben voor deze bijeenkomst, worden uitgenodigd a.s. Zaterdag 's avonds om 8 uur precies in De Torenzaal, rechts van de Singelkerk aanwezig te zijn. Houdt a.s. Zaterdagavond vrij voor deze bijeen komst. De ouderdomsrente zal aan degenen, wier rente op 25 en 26 December vervalt, uitbetaald worden op 23 December van 8.30—12.00 en van 12.30—15.00 aan loket 3. Op 24 December zal de ouderdomsrente worden uitbetaald aan degenen, wier ren te op 27 en 28 December vervalt van 8.30 12.00 en van 12.3015.00 uur eveneens aan loket 3. Nu H.B.S.S. er zo goed voor staat, laat het geen twijfel, dat iedere wedstrijd weer een zware opgave zal worden. Ook de Wedstrijd, dié a.s. Zaterdag op het pro gramma staal, zal weer heel moeilijk wor den. De Schiedammers moeten naar Gou da, om daar Jodan Boys té bekampen. In Schiedam Woh H.B.S.S. destijds met 10, maar toen had de uitslag evengoed anders" om kunnen zijn. Daarentegen is Jodan Boys op eigen terrein moeilijk le verslaan. H.B.S.S. heeft nu in viêr weken niet ge speeld en er dient afgewacht te worden of da leiders hun vorm misschien verloren hebben. H.B.S.S. vertrekt reeds om 1.15 u. vanaf het Postkantoor, omdat de wedstrijd om 2.30 uur een aanvang zal nemen. Het verdere programma luidt: H.B.S.S. 2Jodan Bovs 3, 2.30 uUr, Spieringshoek; H.V.O. 3—H.B.S.S. 3. 2.30 uur, Vlaardingen; Fortuna a 3—H.B.S.S. a 2. 3.15 uur, Vlaar dingen; Schiedam Volkspark. c—HB.S.S. 2, 2 uur, Gisterochtend is aan de politie medege deeld, dat een zekere A. v. d. H., wer kend bij Wilton-Fijenoord Maandagoch tend op de Vl&ardirtgePdijk met zijn fiets vermoedelijk geslipt is of aangereden. De man. die zich na het ongeval naar zijn werk begaf, beklaagde zich er over, zich niet goed le gevoelen. Hij wist echter niet, wat er precies met. hem gebeurd was. Op een gegeven ogenblik was hij uit een toe stand van bewusteloosheid ontwaakt en bemerkte, naast zijn fiets op de grond te liggen en was weer opgekrabbeld. Ach teraf is gebleken, dat hij een zware her senschudding bekomen had. w»" Inderdaad, een reisje met de tram van ."Schiedam naar Rotterdam en omgekeerd is geen pretje. Vooral niet op de Rotter- damsêdijk, wanneer men in onverwarm- de, glazen kisten zit, die alle koude en wind doorlaten. Er zijn in Schiedam winkeliers, die de tram en ook bus, graag opgeheven zouden zien. We geloven, dat dit eenvou- j dig onmogelijk is in de huidige situatie van twee, elkander „overlappende" ste den- Maar hoe moet het dan wel met die concessie? zal men vragen. Wel, we zouden ons kunnen voorstel- I -• Jen dat, bij een onverhoopt conflict, dat 1 de R.E.T. bijv- tot het Pompstation blijft rijden, dus tot de grens van Schiedam en vandaar en elders een andere onderne ming het vervoer overneemt. Zo zien I we het in de geest van de suggestie van j de heer Reynart. Of het mogelijk zal I. zijn, dient te worden afgewacht. - Dat het vervoer in Schiedam zelf niet Ideaal is, weet iedereen. De „anderen van de heer Reynart zullen voor een zelfde probleem komen te staan als de R.E.T., ook inzake de kwestie van een zo groot mogelijke service- Intussen blijft nog de mogelijkheid, dat de R.E.T. bij eventuele dreigementen de- finltief zal bedanken voor een verlen ging van de tramlijn, zoals deze volgens de onderhandelingen binnen afzienbare tijd zou moeten plaats vinden. Dit is slechts eenveronderstelling, geen suggestie! We menen voor het overige te weten, dat men in Rotterdam momenteel de concessie in al haar aspecten bestudeert. Tja, er zit aan zó'n concessie wel het een en ander vast DAMWACHTER. De te Kethel gestationneerde motorspuit krijgt een tractor. Het is eigenlijk een jeep. En wel de blauwe jeep, welke zo lang bij de verkeerspolitie in gebruik is geweest en die diende, om beschadigde auto's weg te slepen. De jeep werd voor de politie afgekeurd, niet omdat het vehi kel in het ongerede was geraakt, maar omdat het ten behoeve van de karweitjes, die het verrichtte, nogal wat veel benzine gebruikte. Voor de brandweer was dit, aangezien deze gelukkig niet. zo vaalt behoeft uit tc rukken, niet zo'n bijzonder groot bezwaar. En dam om is do ieep aan de brandweer overgegaan, die haar hele maal heeft omgebouwd, zodat ze nu plaats biedt voor zeven personen en eenvoudig onherkenbaar is. Er kan bovendien wat veel brandweermateriaal worden meegevoerd «ethel zal spoedig met. deze aanwinst verrijkt worden. OACPI AD VOO" SCSIfOAM IN OMStNfHFN 74ste Jaargang No. 22022 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 38, Telefoon 68152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, f 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte t 0.15 oer millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.90 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bil de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend b*.. ooruitbetaling Alle ivertentia-orders worden afgesloten en gep.aa' overeenkomstig de Regelen voor bot Adertlnue.WKeJi .«-rSilll V- - In een nota aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de Minister van Financiën een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de betalingsbalans in het eerste halfjaar 1952. Uit dit overzicht blijkt, dat het over schot op de lopende rekening over het eer ste halfjaar 1952 3.006- min gulden heeft bedragen, tegenover een tekort van 806 min gulden over het eerste halfjaar 1951. Deze aanzienlijke verbetering van in to taal 1.812 min gulden werd voor ca 30 pet veroorzaakt door een toeneming van de uitvoer met 565 min gulden. De grootste bijdrage werd echter geleverd door een af neming van de invoer met 791 min gulden. In het particuliere dienstenverkeer viel een verbetering te constateren van 456 min gulden, onder meer als gevolg van hogere ontvangsten in de vrachten sector aan scheepsreparatlcs en In het toeristenverkeer. Tenslotte stond tegenover een achteruit gang in het resultaat van het diensten verkeer van de overheid met 19 min gul den een verbetering in het resultaat van de kapitaalopbrengsten o.a. van coupons en dividenden met eveneens 19 min gul den. Onderverdeeld naar drie valutagroepen kan de verbetering in het resultaat van de lopende rekening ten opzichte van het eerste halfjaar 1951 als volgt worden weer gegeven: U.S. dollars: verbetering 108 min E.B.U. valuta's: verbetering 1493 min Overige valuta's: verbetering 211 min 1812 min Omtrent de sterk afwijkende omstandig heden tussen de eerste halfjaren 3951 en 1952, waaronder het grote verschil van 1.812 min gulden is ontstaan, deelt de mi nister van Financiën het volgende mede: In het eerste halfjaar 1951 werd de be talingsbalans nog in sterke mate beïnvloed door de z.g. Korea-effect. De aanhoudende stijging der prijzen van grondstoffen bleef leiden tot omvangrijke importen. Daardoor en mede door de achteruitgang van de ruilvoet ontstond een zeer groot tekort op de handelsbalans. De ingrijpen de wijzigingen, die in de wereldhandel tot stand kwamen als gevolg van de interna tionale spanningen, veroorzaakten voorts devaluatie- en revaluatieverwachtingen. Deze leidden er op hun beurt weer toe, dat vooral ook de opbrengsten in het dien stenverkeer in het eerste halfjaar 1951 re latief laag bleven, o.m. door opzettelijke vertraging en versnelling van betalingen. Daarnaast werd de opbrengst van bet dienstenverkeer ongunstig beïnvloed dooi mutaties in het in de transitohandel werk zame kapitaal. De lopende rekening in het eerste halt- jaar 1952 werd daarentegen vooral in de eerste maanden nog beïnvloed door de interne en externe factoren, die reeds medio 1951 een omkeer ten goede in de betalingsbalans hadden veroorzaakt. De in het tweede halfjaar 1951 begonnen ver mindering van de invoer zette in het eer ste halfjaar 1952 door, mede onder invloed van het dalende prijsverloop van verschil lende grondstoffen. De relatief zwakke positie van bepaalde valuta's begunstigde de uitvoer. Als gevolg daarvan vond een verdere versterking van de positie van de gulden plaats, met als gevolg dat in deze periode in bepaalde sectoren van het dien stenverkeer een ontwikkeling viel waar te nemen tegengesteld aan die, welke hier boven voor het eerste halfjaar 1951 werd aangeduid. Ten aanzien van de uitvoer, die, verge leken met de eerste helft van 1951 met 565 millioen gulden is toegenomen, merkt de minister op, dat niet mag worden ver geten, dat deze toeneming niettemin een vermindering van het tempo der export- stijging inhoudt. De toeneming van het eerste halfjaar 1951 t.o.v. het eerste half- «3 jaar 1950 bedroeg n.l. 823 millioen, d.i. 258 miliiocn meer. Teneinde na te gaan hoe de lopende rekening gedurende de verslagperiode zich heeft ontwikkeld, zijn in de not.a de resultaten per kwartaal vermeld. Daaraan zijn toegevoegd de overeenkomstige cijfers vöor het eerste halfjaar 1951. Overschotten resp. tekorten, (in millioenen guldens.) Overige USA Doll. Ebu valuta's valuta's 1951 1931 1951 1962 1951 1952 le kwart. 41 99 —201 +652 —72 49 2e kwart. —238 82 —322 +318 +68 +158 Slee Hts de grauwe punt van het voorschip steekt nog triest boren het water van de N;t u;n V/ai;neeg vil. vermoedelijk door enkele loze tanks nog boven water gehouden, zo lag de ..Ellen het Dunst fttnk.se/ii/). da' daar de ..Maasdam" van de Holland Amerikaan u erd overvaren en dt zt ramp rmoedchjk -es Duitse ningsleden het leven. Hen sleepboot vaart in de onmiddellijke nabijheid MUNHA ROT Tub* 12Ö 95 «70 cl bij Apóthtkm en Drogisten In verband met hetgeen we in ons ver slag over „Mist, gas en gladheid" opmerk ten over de stroefheid, waarmee de Radio distributie werkte, verzoekt men ons van de kant van die dienst mede te delen, lat alles gedaan is, wat mogelijk was. Het blijft nu eenmaal zo, dat programma 1 en 2 volgens ministeriële beschikking niet voor nooduitzendingen in aanmerking ko men, tenzij na toestemming van een spe ciaal daartoe ingestelde commissie, 3 en 4 wel, maar die geven in de ochtenduren buitenlandse uitzendingen weer, waar weinig naar geluisterd wordt. Gezien het. feit, dat. in Nederland slechts een kwart van de luisteraars distributie heeft Schiedam maakt hierop vermoedel'jk geeh uitzondering en 3 en 4 slechts wei nig beluisterd worden, zal een waarschu wing betrekkelijk weinig effect sorteren Toch is ze uitgezonden, op verzoek van de politie, helaas niet om zeven uur, maar ongeveer een uur later, omdat de mist het onmogelijk maakte, de met de behande ling van het uitzenden belaste monteur bijtijds te bereiken. De meest voor de hand liggende weg zou zijn geweest, to meent men in Rotterdam, dat men het direct over Hilversum geprobeerd had. Dan zouden zowel de gewone luisteraars als de distributie-luisteraars in zo grout mogelijke getale en ook over 1 en 2 d.e waarschuwing hebben gehoord. (We tekenen hierbij aan, dat de directeur van het gasbedrijf, de heer Adriaarse, reeds om zes uur contact met de radio distributie had opgenomen. Red. N.S.C Een tweetal winkeliers is achteraf tot de ontdekking gekomen, dat hun in de Sin terklaastijd althans, dit menen zé t.e moeten aannemen, in verband met de drukte, die toen in hun zaak heerste een kostbaar Stuk uit hun etalage gesto len is A. van de Hoogstraat, deed bij de politie aangifte, een gero .zilveren -toilet- stel uit zijn etalage te missen en de goud smid v. d. V. van de Rotterdamsedijk mist er een armbandhorloge uit ter waarde van enkele honderden guldens. Bjj de BuitenslUis is hedenmiddag een vrachtauto te water geraakt. De chauf feur wist zich bjitijds in veiligheid te stellen, rnaa-r zijn auto moest met be hulp van een takelwagen op het droge worden gebracht. De brandweer heeft gisteren met de ra- moneur een schoorsteenbrandje geblust in de woning van de weduwe B. aan de Rotterdamsedijk. Totaal —279 —171 —523 +970 4 +207 ..Voor het tweede halfjaar zal een over schot kunnen worden verwacht, dat ligt op het niveau van het tweede kwartaal. Het uitzonderlijke hoge peil van het over schot van het eerste kwartaal zal naar het oordeel van de minister derhalve niet worden bereikt. In dit geval zou in deze valuta's in het tweede halfjaar op de lo pende rekening een overschot worden ver kregen, dat belangrijk lager list dan dal over het eerste halfjaar. Aan het,slot van de nota komt de mi nister van financiën tot de conclusie, dat het zeer grote overschot op de lopende re kening in het eerste halfjaar 1952 bij na dere beschouwing ten dele blijkt te zijn ontstaan als gevolg van factoren, waar van mag worden aangenomen, dat zij de betalingsbalans in de nabije toekomst niet, of in elk geval in veel mindere mate gunstig zullen beïnvloeden. Voor de nabije toekomst ka" ec" v<w mindering van de overschotten op de. lo pende rekening worden verwacht. Sei zoensfactoren zouden echter tijdelijk deze ontwikkeling kunnen tegenhouden. Ook dc ontwikkeling van de binnenlandse si tuatie is van dien aard, dal daarin krach ten aanwezig mogen worden geacht, die een achteruitgang in de uitkomsten van de betalingsbalans doen verwachten. Daarbij wordt in het bijzonder gedacht aan de afnemende voorraden en de daar mee verband houdende toenemende liqui diteiten in de particuliere sector. Daarenboven zal ook de toekomstige ontwikkeling van de overheids-financie- ring, zoals deze in de millioenennota is geschetst, er toe bijdragen, dat binnen af zienbare tijd grote overschotten op de be talingsbalans, zoals in het eerste halfjaar 1952 voorkwamen, tot het verleden zullen behoren. De Amerikaanse minister van financiën. John Snyder, heeft Dinsdag in ccn rede te Chicago medegedeeld, dat de Amerikaan se productie van tanks cn gevechtswagens thans zevenmaal groter is dan een jaar eeieden Öe productie van electronisehe apparaten voor de verdediging is meer dan verdubbeld. terwMl jachtbommen werpers en jachtvliegtuigen thans vier maal zo snel gemaakt worden als twei jaar geleden. Sedert het einde van de oorlog is vol- gens Snyder 170 milliard dollar duor pat^ ticulieren in nieuwe productiemiddelen geïnvesteerd. De gehele productiecapaciteit van de V. S. is thans 65 procent groter dan aan het einde van de tweede wereldoorlog. De staalproductie nam toe met 23 pro cent (tweederden daarvan sedert het be gin van de Koreaanse oorlog), de capaci teit voor opwekking van eloctriciteit met 64 procent (waarvan 59 procent sedert he( begin van de oorlog in Korea), en de petroleumwinning met 50 procent (deze productie bedraagt thans 7.800.000 vaten per dag). Snyder zcide, dat deze gunstige ontwik keling niet afhankelijk is van een grote militaire productie, zoals de communis tische leiders meenden. „De fundamentele basis van onze huidige welvaart is hef gevolg van blijvende factoren, die een vasle en zich uitbreidende vraag naar goederen en diensten, hebben veroorzaakt etr verder zullen veroorzaken", aldus Sny der. In <le bollenstreek heerst in deze ogeu- schjjnlfjk stille tijd grote bedrijvigheid in de kassen: de drie wintorexposities komen weer nader. De eerste van deze „Bloemlust"-tentoonstellinBoii, die. de uaatn van „overdekte bloembollcnvel- ilén" kregen, begint bp Maandag: 23 De cember in de veilingrhal van H. B.G. te Lisse. Dit zijn van oorsprong vaktentoonstel- lingen, maar zij trokken een zo grote belangstelling, dat men ze weldra voor het publiek moest openstellen. Vele tien duizenden bloemenliefhebbers reizen telkenjare naar het hart van Lisse om daar de nieuwste variëteiten tulpen, hyacinthen en narcissen te bewonderen. Aangezien uitsluitend nieuwe, kostbare variëteiten, die vele jaren van zorgvul dig kweken vergen, worden getoond, kan men nagaan welke risico's, opofferingen en arbeid de kwekers zich moeten ge troosten om te kunnen deelnemen. De kerstexpositie za] de gehele Kerst week duren. De tweede tentoonstelling wordt van 19 tot en met 24 Januari ge houden. De derde, de speciale narcissen- lentoonstelling, Februari. van 17 tot en met 21 Het was op 7 December vijftien jaar ge leden dat de gemeenteraad van Maassluis met eenparigheid van stemmen een be langrijk besluit nam. De eerste stap werd gezet op de weg om te komen tot de bouw van een nieuw raadhuis. Dat de bouw reeds in 1937 noodzakelijk was. werd al gemeen erkend. De toenmalige behuizing kon niet meer voldoen aan de toenemende eisen van administratie en maatschappe lijk leven. Het eerste werk om te komen tot de bouw was door B. en W. in alle stilte voorbereid om eventuele speculaties te voorkomen. Het betrof de aankoop van een aantal panden. In de vergadering van 7 December 1937 gat de raad flat aan de aankoop en reeds op 20 'December d.a.v. keurden Ged. Sta ten het besluit goed. Met voortvarendheid werden de panden gesloopt, en Maassluis kreeg ten koste van vele duizenden een gunstig en prachtig gelegen bouwterrein, dat later en nu nog voor parkeerterrein zou worden gebruikt. Op 28 April 1938 werd door B. cn W. aan de architecten C. Elffers te Rotterdam, W. Janzen te Den Haag, ir E. H- en Jv" Kraaijvanger te Rotterdam en A. holler te Wassenaar opdracht gegevemtot het maken van een ontwerp van h raadhuis. Prominente fig"'"®" 1 - wereld, die voor 1 September 1938 hun plannen ter beoordeling "L°®ste" I"Znen?en' Daaraan werd voldaan. Ecbtf+ kot? door ziekte van één der commissieleden pas op 22 Februari 1939 een rapport worden vast gesteld waarin de commissie eenstemmig van oordeel was, dat het ontwerp van de Gebr. Kraaijvanger voor uitvoering kon worden aanbevolen. Op 17 April 1940 vond de aanbesteding plaats. De gunning werd nimrner verleend daar de oorlog een streep door de reke ning haalde. Na de oorlog bestond evenmin de moge lijkheid om te bouwen, ondanks het feit, dat de huisvesting van de verschillende gemeentelijke diensten nog om een oplos sing vroeg. Of het plan van de Gebr. Kraaijvanger ooit zal worden uitgevoerd is een vraag, die ook bij de behandeling van de ge meente-begroting 1953 door enige leden naar voren werd gebracht. Hierop werd door het college geant woord, dat het van mening is, dat het be staande ontwerp voor een nieuw raadhuis niet meer aan de eisen voldoet. De vraag, waar een nieuw raadhuis zou moeten ver rijzen, hangt nauw samen met de stede- bouwkundige ontwikkeling van de ge meente. Indien de raad als zijn mening te kennen geeft, dat het terrein Haven-Zuid- dijk niet meer de aangewezen plaats is, is het college bereid de oorspronkelijke plaats prijs te geven. Uit dit antwoord en de daarop gevoerde discussie zou zijn op te maken, dat Maas sluis op de In 1937 bestemde grond geen raadhuis zal krijgen. Misschien in de Sluispolder, waar zich een groots opgezet te stadswijk begint te ontwikkelen? LEDENVERGADERING K.V.P. Vrijdag 12 December a.s. houdt de Kath. Volkspartij, afd Maassluis een ledenverga- In Haarlem heeft zich het wel zeer weinig voorkomehde feit voorgedaan dat de Justitie bi) een tweetal banken Safes heeft laten openbreken TTHft ging om een' smokkelaffaire. Hoofddader daarbij zou een Nederlander zijn, zekere G„ die thans in Hamburg woont. Deze man wordt ervan verdacht gedurende lange tijd deviezen en ook goederen naar Duitsland te hebben ge smokkeld; naar men zegt. zou het om zeer hoge bedragen gaan. Bij het onder zoek was aan het licht gekomen, dat G. zowel b(j de Twentse Bank als bü de Midden stand sbank le Haarlem een safe had gehuurd. Om de inhoud daarvan le onderzoeken begaf de officier van Justi tie, nir Rambonnet zich naar deze ban ken, doch daar een Safe niet normaal kan worden geopend zohder dat men daarbij beschikt over de sleutel van de huurder, was er een smid nodig om zo open te breken. Bij de Twentse Bank was bet resultaat, dat men een grote hoeveel heid zilveren guldens en rijksdaalders v°hd' welke in beslag werd genomen. Bij de Middenstandsbank, waar men de Offieier niet persoonlijk kende, ont stond echter kwestie tussen do directeur en mr Rambonnet, doordat eerstgenoem de een garantie wenste voor het "herstel van de schade aan de safe. Dat was een civiele kwestie lussen de bank en de staat vond de Officier. Het geschil liep zo hoog. dat rar Rambohnet dreigde de directeur buiten de. deur le zetten, doch zover is het niet gekomen Tóen de smid ook hier zijn werk had 'gedaan, vond men in de safe een grote partji vulpen houders en -potloden, welke ook prompt in beslag werd genomen. dering in het R.K. Gymnastieklokaal. Het belangrijkste punt van de agenda is de bestuursverkiezing. Het bestuur verwacht een grote opkomst der leden in verband met de belangrijk heid van dit punt. De vergadering vangt aan om 8 uur. S.V. „MAASSLUIS" Woensdag 10 December organiseert de schaakvereniging „Maassluis" in e can- tine van de Verenigde Touwfabrieken een snelschaakavond. B. HELLEMAN t In de ouderdom van 72 jaar is hier plot seling overleden, de heer B. Helleman. De overledene was van de oprichting af in 1932 tot aan zijn pensionnering directeur der Ambachtsschool en van de Nijver- heidsavondsehool. Daarvoor was hij reeds tal van jaren directeur der Burgeravond school. Als bestuurslid van de Vereniging voor Volkshuisvesting Patrimoniumswo ningen, heeft hij prachtig werk gedaan voor de woningbouw in Vlaardingen. Reeds in 1912, toen Patrimonium zijn eer ste blok bouwde aan de Kornelis Speel manstraat, gaf de heer Helleman zijn technische adviezen. Voor de annexatie van Vlaardinger-Ambacht was de heer Helleman ook geruime tijd gemeente architect dezer gemeente. Hij was ook tot aan zijn dood lid van de gemeentelijke schaderegeling en welstandscommissie. De laatste jaren, na zijn pensionnering, heeft de overledene nog steed3 zijn krachten ge wijd aan Patrimonium-woningen. JEUGDIGE BRANDSTICHTER Maandagmiddag omstreeks half één heeft een circa 7-jarige jongen in de paar denstal van Marleveld aan de Havenstraat een baal stro in brand gestoken. Een dame, die schillen voor het paard kwam brengen, zag de jongen weglopen, terwijl hij een doosje lucifers wegwierp. Het personeel wist het vuur met emmers water te blus sen, de brandweer hoefde niet op te tre den. De politie stelt een onderzoek in. GEVAARLIJK IJS. Het ijs op de verschillende vijvers en sloten blijft gevaarlijk. Toch wagen zich nog velen er op ouderen en jongeren. De politie waarschuwt nog eens uitdrukkelijk niet op het ijs te gaan om ongelukken te voorkomen. MET BROMFIETS GESLIPT De 48-jarige heer L. A. alhier kwam met zijn bromfiets nabij Viaardingen- Oost te vallen en moest met ce i gebro ken linkerknie in het ziekenhuis alhier worden opgenomen. ROTTERDAM, 9 December 1952. t December: 459 ton aslalt Amsterdam; 270 ton petr. cokes Hengelo; diverse partijen rijst l.-varen; diverse partijen kunstmest 1.-varen; 396 ton cellulose Maastricht; 1680 ton kolen Nijmegen (2 s.)526 ton ld. Den Haag: 546 ton id. Dordrecht; 500 ton ld. Deventer: 100 ton id. Boskoop: 150 ton id. Middelharnis; 426 ton ld. Middelburg; 50 ton gerst Schiedam; 180 ton copra Zwijndrecht. Totaal 38 reizen. 21 vletreizcn. 9 December voorm.: 80 ton fosfaat Hille- gom; 300 ton stukgoed Amsterdam; 100 ton schroot Veghel; 325 ton tarwe Weesp; 266 ton palmpitten Zaanstreek; 50 ton kunstmest Wassenaar; 100 ton pek van Krimpen d. IJssel naar Rotterdam. Zoals wij reeds meldden, doen de or ganisatoren van de Ronde van Nederland via de K.N.VV.U. opgingen oni opnieuw een andere datum voor de Ronde van Nedorland-1958 vrij te krijgen, nu geble ken is, dat het niet mogelijk is, de Ronde te organiseren op de data (1723 Augustus) die de Ronde van Nederland op het l'.C.I.-congres te Ziirieh kreeg toegewezen. Men heeft nu, zo vernemen wij, het oog '"ten vallen op de periode van 18"3 Mei, zodat de Ronde dan slechts zes dagen zou duren. Men dient echter af te wachten of de U.C.L deze wijziging zal accepteren. Intussen wees jhr Van den Besch Van Heemstede, de voorzitter der K.N.W.U. ®?..,ons °P 'naar aanleiding van ons «ttikel van Zaterdag LI., dat hü tijdens "et U-C.I.-congres te Zürich de data in Augustus accepteerde nadat a. gebleken was, dat de Ronde van Nederland onder geen voorwaarde een datum in Juni zou kunnen krijgen enomdat b de or ganisatoren van de Ronde Aan Neder land-zélf hem de data van 17^2.2 Aug als uitwijkmogelijkheid hadden meege geven „Do K.N.W.U.", aldus jhf. Van "treft lfen deze dus geen schuld Bovendien is jhr Van den Besch het niet eens met Claude Tillet die in „l Lquipe" schreef dat de Augüstus-data 0|> de U.C.I.-kaiender terecht kwamen „Sans grande discussion". De voorzitter verzekerde ons, in tegendeel veel moeite gedaan te hebben om .deze, hem door d" Ronde-organisatoren als uitwlfk-moge- lijkheid meegegeven, wedstrijddata 'te veroveren. Door nog onbekende oorzaak is Dins dagmorgen te Bovenkarspel een groot woonhuis met rieten dak in brand ge raakt en volkomen uitgebrand. Dank zij spoedige hulp zijn geen slachtoffers t.e betreuren. De gehele inboedel ging verloren, slechts enkele persoonlijke be zittingen konden worden gered. Door dat de brandweer spoedig ter plaatse was, kon worden voorkomen, dat een nabij gelegen houten woonhuis eveneens een prooi der vlammen werd. De bewo ners. tezamen 14 personen, zün bij buren en bekenden ondergebracht. De verze kering dekt gedeeltelijk de schade. De Bredase politie heeft waarschijnlijk een goede slag geslagen met de arres tatie van de 22-jarige Bredanaar N. Deze wordt ervan verdacht een reeks inbraken te hebben gepleegd o.a. in Breda, Ooster hout, Dongen en Tilburg. De jeugdige Bredanaar werd gearresteerd nadat hij m de nacht van Vrijdag op Zaterdag bij een wasserij in de Baroniestad een „kraakje'* had gezet. Hij liet daarbij enkele voor werpen achter, die voor de politie vin grote waarde bleken. Ook werden er dui delijke vingerafdrukken gevonden, waar door men tot de arrestatie van N. ko overgaan. De verdachte blijft echter ont kennen. Toen de politie eenmaal aan het onder zoek begon, kwamen verschillende inbra ken, die in de laatste tijd werden gepleegd, ln een helder daglicht te staan. Zo kwam aan het licht dat N. al op verschillende plaatsen in Breda zijn slag had geslagen. Bovendien is verhoord de Bredanaar die zich reeds voor een andere dief-'al in arrest bevond. Ook de rijwielhers'ell K„ die waarschijnlijk een handje hevf' geholpen bij de laatste inbraak, is in ver zekerde bewaring gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2