Biesboschwerken in t geding Binnen enkele maanden nota over gevolgen van inpoldering Prachtig K.A.B.-werk in Belgisch Congo Weer ernstige ongeregeldheden in woonoord „Lunetten" Mist, zijn een stormpje en sterke verhalen véél Tevreden, maar niet voldaan NG- SLAGEN EISENHOWER ZAL BINNENKORT MAC ARTHUR ONTMOETEN CS» Burger trok zijn motie in Communistische en socialistische vakbonden teruggeslagen Eigen huis in brand gestoken Politieke commissie wenst geen vertegen woordiger van de Bey de haarlotion, die de wereld veroverde Politie werd gemolesteerd Rapport van Ridgway aan N.A.T.O. Benoeming van Mountbatten DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 PAGINA 3 Bies- Pt 'iesteri ~o cpingen Ook niet pa e da go gis ch Henk van der Maze Schermdijk voor Dordrecht Spoorwegongelukken Oeververbindingen Rijnvaart Replieken V erkeerswezen ien maanden voor twee grondwerkers Vraag óók Stilbépan, de volmaakte biolo gische haarcream, in tube of pot voor de ideale haarverzorging. (ïlbcpM Inschakeling van de U.N.O verzocht N.V. A. D A A Mist 'n Stormpje Weer wachten De volgende morgen kwam de stuur man de gasten wekkende reis zou ".«-GR AVE MI AGE, Donderdagochtend. In de avond vergadering van de Tweede Kamer werd gisteren voort gegaan met de begroting van Verkeer en Waterstaat. Na het groot aantal sprekers, dat de avond tevoren reeds aan bet woord was geweest, kwam er gisteravond weer een flink aantal met de 101 onderwerpen, welke deze begroting rijk is, zoals daar zijn: de Biesböscli, de verkeersintegratic, de overheid en liet verkeer, de Zondagsrust enz.te veel om op te noemen. Om kwart voor elf begon minister Algera nog met de beantwoording van al deze sprekers. Oorspronkelijk was bet de bedoeling na ziin rede welke intussen lot twee uur bleek te duren, de vergade ring zou worden geschorst. De voorzitter, die in tussen vernomen had, dat het'buiten spiegelglad was. zeide liet toen juister te vinden de begroting maar af te maken omdat de leden wegens de glad heid toeli niet naar huis kondén gaan en liet daar om beter nas dat zij in de Kamer „overnachtten' zodat daarna nog met de replieken werd begon nen. En zo gebeurde het dat de Kamer verder ging en de vergadering eerst legen de vroege morgenuren tot een einde kwam, nadat een tamelijk schorre minister Algera nog eerst ren „aanval" van de heer Burger, die met een motie van orde voor de hosch-inpoldering kwant, had moeten afslaan. Mill jf-iJ_iLr.ij.lti V De heren Burger (P.v.d.A.) en Engel- berünk (K.V.P.) verschilden van mening over deze inpoldering. De eerste, die bij de minister informeerde wanneer de be loofde nota over het complex der bene denrivieren zou komen, ging met het sa neren van Donge en Oude Maasje accoord, doch vond dat door de drooglegging van de Biesbosch ten bate van Brabant zoals hij zeide Dordrecht en de omlig gende polder in gevaar komen, waardoor werken aan de benedenrivieren nodig zijn. Waarom, zo vroeg hij, niet eerst de wer ken aan Spui, Merwcde en Amer gereed gemaakt en dan een Bies- boschpian na der te over wegen? Een natuurlijk re servoir blijft dan bestaan, waardoor Dor drecht de woonplaats van de heer Burger geen gevaar kan lopen. Spr verlangde vol- BURGER (P.v.d.A.) ledige open- ....bezorgd voor eigen stad. legging van zaken nopens de plannen langs de rivie- -£> Heel erg geschrokken zijn we van een ingezonden stuk in een katho- lieke krant. Want als de klachten werkelijk zo funest plegen te zijn als schrijver voorgeeft, dan houden we ons hart vast voor de toekomst. Het ingezonden stuk luidde als volgt Tijdens onlangs op Bouvigne gehou den studiedagen van de Katholieke Ac tie heeft een spreker de ontkerstening der gezinnen en de daling van 't aan tal roepingen geweten aan het pacht en klassenstelsel in de parochiekerken. Hij ontvouwde een plan tot afschaf fing van de bankenpacht en van het klassenstelsel. Die man heeft mijn sympathie; ik meen dat veel priester studenten voortkomen "A ar^ifre.r„sf zinnen die moeilijk me- de gewraakte stelsels kunnen instemmen. Het is God. die de jonge mannen uit kiest tot Zijn medehelpers- Hij kiest met willekeurig, terwijl van een kiezen door de desbetreffende persoon in het geheel geen sprake is. God roept Zijn priesters uit godsdienstige milieu's, uit gezinnen, waar de voedingsbodem en het geeste lijk klimaat geëigend zijn, om gehoor te vinden voor en gehoor te geven aan de oproep van de hemel- Er zijn vermeende roepingen, door schuld gaan roepingen verloren, terwijl niet mag geconcludeerd worden, dat brave gezinnen, waaruit geen priester voortkomt, eigenlijk niet zo uitstekend zouden zijn. Personen uit die milieu's zijn volgens Zijn raadsbe sluiten weer op een andere plaats nodig. In een godsdienstig-muffe of over heersend muft-iichtzinnige omgeving kan God moeilijk Zijn dienaren bij uit stek vinden. Het komt ons voor, dat O. L. Heer in dit verband op het ogen blik moeilijker keus heeft dan 25 jaar ^Doch'de daling der roepingen wijten aan het bank- en klassenstelsel in de kerken, is ons zonder meer al te mal Als jonge lieden tussen 12 en 18 jaar werkelijk hun roeping weigeren te vo - gen ingevolge de bankenpacht en het klassenstelsel (er ls nog steeds geen aan nemelijke oplossing gevonden en geia moet er zijn), dan moet over deze zaken thuis toch wel zwaar en vol haat zijn geboomd. In die gevallen wordt de roep stem Gods gesmoord door onbarmhartig en onvoorzichtig geredekavel. Want doorredenerend moeten ook priesterroe pingen verloren gaan door dc houding van driftige en ongenaakbare geestelij ken, door het optreden van onrechtvaar dige of onsociale bedrijfsleiders enz- Het gaat er ons niet om genoemde fou ten te vergoelijken, maar alleen te ver klaren. dat verband leggen tussen de ge releveerde praktijken en de priesterroe ping o.i- volkomen onjuist is. Priester schap is nu eenmaal geen al dan niet te aanvaarden „baan". Als God iemand hebben wil. dan komt die persoon er, zij het vaak via ernstige moeilijkheden. Eerste vereiste is echter nogmaals een goede grond thuis, in het gezin. Welke, grond niet moet bedorven en verzuurd worden door te veel materialisme en onpaedagogisch ge kanker. Als reactie op hetgeen prof. Romme schreef in ,,De Volkskrant" naar aanlei ding van dn open brief van een groot aantal docenten bij het hoger onderwijs, publiceerde genoemd orgaan gisteren 'n stuk van een der leidende Amsterdamse leraren, welk stuk aldus begint „Het kost ons altijd heel wat moeite op Maandagmorgen in de vereiste goe de stemming te komen". We danken de hemel, dat we deze man in onze tijd niet als leraar hebben gehad. Men zal van zo'n heer de eerste uren les hebben in de ochtend van de eerste werkdag. Mogen leerlingen zich ook op deze ,,heel wat moeite" beroepen? Erg opvoedkundig tegenover de jonge lui, die dit artikel lezen, kunnen we de gesignaleerde aanhef niet vinden. ren; hij achtte de betrachte geheimzinnig heid een ongelooflijk onverantwoordelijk beleid. De heer Engelbertink (K.V.P.) ging, wat betreft de Biesbosch, tegen deze mening in. Hij hoopte, dat de thans bestaande plannen en werken zouden worden ver sneld en na voleinding duizend hectare nieuwe goede landbouwgrond zouden op leveren, terwijl de waarde en de opbreng sten van tienduizenden hectaren aanlig gend grond enorm zouden stijgen. De mi nister beaamde dit ten volle. Volgens zijn zeggen zal de waardevermeerdering van de gronden door inpoldering ongeveer 20 millioen bedragen. En daarmee zijn de voordelen nog niet uitgeput. Landbouw, wegverbindingen, scheepvaart, industrie vestigingen, werkgelegenheid en massa- recreatie zullen er mee gediend zijn. Dc 'bewindsman weerlegde de mening van de heer Burger, dat de inpoldering van de Biesbosch 50.000 tot 100.000 per hectare zou kosten. De totale kosten bedragen na- I me lijk 46 millioen. Er wordt gelegenheid I yoo' 680.000 manweken geschapen. Het inwonertal zal van 700 tot 8000 kunnen worden opgevoerd. Aan de Zuid-Amer ;zal voor 5600 personen meer vestigings mogelijkheid zijn. De griendcultuur is er thans noodlijdend en voor de lonende rietcultuur komt iets beters in de plaats. De nota over de gevolgen van de inpol dering moest nog even wachten; dc kwes tie leende zich nog niet voor openbaar heid. Wel kon dc bewindsman reeds mededelen, dat deze nota verschillende oplossingen van het waterbczwaar en dus het vermijden van stormvloeden bij Dor drecht zou omvatten. Persoonlijk was mi nister Algera geporteerd voor een scherm dijk aan de Noordelijke oever van de Nieuwe Merwcde, waardoor het water- bergend vermogen van de Biesbosch met overlaatmogcljjkhcid ten gunste van Dor drecht zal worden aangewend. Het af dammen van het Spui en enige verhogin gen van de dijk langs het Hollands Diep zullen tegelijkertijd moeten worden uitge voerd. Dan zal de inpoldering van dc Biesbosch geen bezwaar voor Dordrecht opleveren. Beide werken kunnen tegelij kertijd worden uitgevoerd. der te doen aan de rendabiliteit en de aanpassing van de verladers aan een lo nende dienstverlening. Er is geen sprake van belemmering van de dynamiek van bet vervoer, gezien de vrij constante cij fers van het aandeel van rail, weg en water. Het aandeel van de verladers in het vervoerbeleid maakt nog een punt van overweging uit. Het organiseren van ver laders in stichtingen als de E.V.O. wordt gunstig geacht. Voorshands wil de minister afwachten, welke resultaten de betrokkenen bij de onderhandelingen over een P.B.O. zullen bereiken. Het overleg tussen werkgevers cn werknemers is nog niet ten einde. De bewindsman bad groot respect op de Wijze waarop het spoorwegbedrijf wordt gevoerd. Zelf had hij al een kwart mil lioen kilometer per spoor afgelegd Alleen dan zullen spoorlijnen worden opgeheven, indien zij verlies geven en het vervoer door andere vervoermiddelen is of kan worden overgenomen. Bovendien worden eerst de repercussies op overige I iijncn en de belangen van de streek nauwkeurig overwogen. De spoorwegongelukken hadden minis ter Algera diep getroffen. Hij was ook de overtuiging toegedaan, dat de oorzaken der ongelukken niet aan technische fou ten. doch aan fouten van het personeel te wijten zijn. Hii noemde dat geen kwestie van anti-arbeidersgezindheid. De ongeluk ken zijn niet te wijten aan gebrek aan rust en aan de diensttijden wordt strikt de hand gehouden. De minister zal alles doen om vertra ging in het kleine Rotterdamse spoorweg plan te voorkomen. Reeds bestaat een lijst van spoorwegkruisingen, die vrij moeten komen, Tilburg, Delft en Haar- lem-Zandvoortselaan staan er op. Volle aandacht zal worden besteed aan het probleem van de vaste oeververbin ding met Goeree-Overflakkee. De minis ter zal zich er persoonlijk van de toe stand gaan overtuigen. De fusie der drie vliegtuigfabrieken is na de oorlog mislukt en de minister wenst geen nieuwe poging te doen. De fabrie ken werken goed samen op vrijwillige ba sis en zijn goed van orders voorzien. Ten aanzien van een provisorische ver betering van de oeververbinding te Vei sen zeide de minister, dat een studie gaande is. Een commissie is gevormd om sense en Y-tunnel te bestuderen. Er is I om financiële redenen nog geen gelegen- j heid om een andere beslissing, dan hel j vorige kabinet, te nemen over de havens van Scheveningert en Katwijk. Aan de gerechtvaardigde wens van de Krimpener- j waard voor een vaste oeververbinding j over de Hollandse IJsel hoopt men zo I spoedig mogelijk tegemoet te komen. i De verhouding Overheid-Zondagrust zat bij behandeling van het nieuwe ont werp Zondagswet kunnen worden be- I sproken. Als minister zóu hij geen too- j stemming geven voor vliegfeesten op Zondag om de reislust van het publick to bevredigen. Het beroepsvervoer draagt alle ken merken van het middenstandsbedrijf. De overheid dient vrijwillige concentratie en samenwerking te eerbiedigen. Sa menvoeging van te kleine bedrijven kan bepaald gewenst zijn. De overheid mag zich als vervoerder nooit laten verleiden tot. beïnvloeden van het gehele vervoer. De staat mag zich nimmer bevoordelen ten koste van het bedrijfsleven, aldus de minister, die het weigeren van vergunningen voor ver voer dan ook een lugubere zaak achte. Maar bü niet weigeren kan de gezond heid van een hele bedrijfstak in ge vaar komen. Over de Rijnvaart zeide de minister dat stelling is genomen tegen de Duit se belasting op gasolie. Aan deze bezwa ren is door de Duitse regering deels te gemoet gekomen. De vlagbeschermen- de maatregelen van het „Inner-Deut- sche Verkehr" en de „Seehafen-Aus- nahmetariffe" benadelen de Nederland se Rijnvloot. Het Nederlandse aandeel in de Duitse havenoverslag is enorm teruggelopen in vergelijking met 1946. De minister hoopt, dat thans op grond van het gaande overleg Duitsland zal teruggaan naar de Akte van Mann heim en de nadelige maatregelen waar door de Nederlandse vloot blijvend in een reservepositie zou worden gedron gen, zal opheffen. De verzilting neemt sterk toe, een groot deel van Nederland heeft er van te lijden. De eisen van land- en tuin bouw voor de kwaliteit van het water worden steeds strenger. Drink- en be- drijfswater en ook de volksgezondheid stellen eveneens hoge ensen. Daarom ztjn ontziltingswerken noodzakelijk. Van het IJsselmeer zal een zoetwater-reser voir worden gemaakt door kanalisatie van Neder-Ryn en Lek. Hierover zal 'n nota verschijnen. Zodra een plan voor het Zuid-Westen des lands gereed is, zal ook dit ter kennis van de Kamer worden gebracht. Toen om twee uur de replieken be llij vond dc gehele zaak van de Bics- boschinpoldering niet vertrouwenwek kend. Hij constateerde, dat de dijk van de Zu'dclijke oever kon worden uitgevoerd, daarna het Spui kon worden afgedamd en vervolgens de Biesbosch ingepolderd. Hij diende cn dat in de diepe nacht een zcér lange motie van orde in, waarin eerst een nota over deze aangelegenheid verlangd werd, alvorens de gevraagde gelden voor de werken zullen worden besteed. Behalve enige socialistische af gevaardigden ondertekende ook de heer Zegering-Hadders (V.V.D.) deze motie. Minister Algera maakte het kort. De motie-Burger was volgens hem geheel op het verleden georiënteerd. Hij voelde wel, dat de socialistische afgevaardigde in hoofdzaak de Biesbosch behouden en Dordrecht beschermen wilde. De be windsman noemde de huidige plannen overzichtelijk en zeker niet te kostbaar. De schermdijk zal 2 millioen kosten, de overlaat 5 tot 7 Ion. Hij beloofde over enige maanden een nota aan de Kamer te doen toekomen. Hierop trok de heer Burger zjjn motie in. Vervolgens werd de begroting van Verkeer en Waterstaat z.h.st. goedgekeurd. Het was over half vier toen de Kamer leden en de minister zich slippend en glijdend naar huis begaven. de (economische) problemen van de Vel-gonnen, bleef de heer Burger balsturig. De Katholieke Arbeiders Beweging in Belgisch Congo is in weinige jaren erin geslaagd de communistische vakbond uit te rangeren en met haar 4.000 leden een belangrijke positie te veroveren in het sociale leven van dc Belgische kolonie. De krachtige kern strijdt met succes voor de opheffing der negers uit hun betrekkelijke rechteloosheid. Behalve de sociale opvoeding van de aangesloten leden voert de Congolese K. A. B„ de C. S. C. C. (Confederation des Syndicats Chrétiens du Congo), op de eer ste plaats een voortdurende en felle pers campagne voor een gezonde, sociale wet geving. Zjj wil voor dc negers bereiken: Ten aanzien van de coördinatie van het minimum-lonen, kinderbijslag, arbcidscon- vervoerwezen zeide de bewindsman o.m., dat de huidige toestand niet geheel onbe vredigend is, al is nog wel het een en an- (Van onze correspondent) De Leeuwarder rechtbank heeft tien maanden gevangenisstraf met aftrek ge- eist tegen twee grondwerkers uit Ilarke- ma—Opeinde, de 23-jarige w. E. en de 27-jarige J. K., die hun huis in brand had den gestoken door met petroleum bespren keld papier aan te steken en door daarna nog een petroleumstel met opzet om te gooien. Zij waren tot de brandstichting ge komen om de verzekeringsuitkering, voor elk drie mille, te kunnen ontvangen. tracten, toezicht op de arbeidsvoorwaarden De industriële ontwikkeling in Belgisch Congo is nog geen veertig jaar oud, de vakbeweging nog geen 30 jaar. De grote groei van de laatste begon eigenlijk pas in 1941, toen tengevolge van Wereldoor log II de prijzen van het levensonderhoud met sprongen begonnen te stijgen en d» sterk uitbreidende industrialisatie de ge brekkige sociale regelingen aan net licht bracht. Tot 1943 waren in Belgisch Conga slechts de blanken georganiseerd, doen daarna begon men de noodzaak in te zien van een organisatie voor de negers. Com munisten zowel als Katholieken begonnen ongeveer tegelijkertijd. Dr Toussaint formeerde zijn communis tische C. G. S. (Confédération Generale des Syndiques"), de Katholieken hun C. S. C. C. (Confédération des Syndicats du Congo). Toussaint richtte zich voor namelijk tot de meer ontwikkelde negers en maakte spoedig vooruitgang. In 19-6 beging hij echter een ernstige fout door een opruiend artikel te publiceren in zijn blad „Le Front du Travail", hetgeen hem zijn uitwijzing kostte. De C. S. C. C. daar entegen vertoonde na een aarzelend begin een verheugende groei, terwijl voorat sedert 1946 de communistische vakbond steeds in betekenis is blijven afnemen. De Katholieken hebben inmiddels ook de so cialistische vakbond, de F. G. T. B. - Congo, ver achter zich gelaten. De F. G. T. B. - Congo is evenals de moeder organisatie in België sterk anti-godsdien stig. De C. S. C. C. telt op het ogenblik 43 afdelingen en 4.000 leden. Zij werkt voor namelijk plaatselijk en telt drie secreta riaten, namelijk te Leopoldstad, de hoofd stad van Belgisch Congo, te Elisabethstad in het mijnengebied en te Costermanssta j, de hoofdstad van de provincie Kivu. De C. S. C. C. richt haar plaatselijke activi teit voornamelijk nog op de individuele verbetering der arbeidsvoorwaarden. Als organisatie werkt zij op hoger niveau voor de algemene verbetering der sociale toe standen. De Politieke Commissie van de Alge mene Vergadering der V.N. verwierp gisteren een voorstel van Pakistan om een vertegenwoordiger van de Bey van Tunis uit te nodigen om bü het debat over het Franse bewind in Tunesië aan wezig te zijn. Een tweede onderdeel van het voorstel van Pakistan, n.l. om een beroep op Frankrijk te doen de debatten niet langer te boycotten, werd aanvankelijk goedge keurd niet 19 stemmen tegen 16 stem men, maar bij de eindstemming verwor pen met 21 tegen 2 stemmen, bij 34 ont houdingen. Nederland en Groot-Brittan- nië behoorden hier tot de tegenstem mers. VOOR DAMES EN HEREN In 41 landen een enorm succes! Overal ter wereld schrijven artsen Stilbépan haarlotion voor, omdat vaststaat, dat geen enkele der verouderde lotions op zo'n doel treffende wi;ze genezing kan brengen bij haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing. Stilbépan is geen gewone haarlotion. Stilbépan is een geneesmiddel met hormo nale werking. Koop vandaag nog een flacon In liet licht van schijnwerpers voerden gisteravond een aantal politie mannen in het uitgestrekte woonoord „Lunetten" van de Ambonezen te Vugt hun bewakingsdiensten uit, nadat daar een lievige vechtpartij van de Ambonezen onderling was bedwongen. De geladen atmosfeer die dc laatste tijd in dit woonoord hing, is gistermiddag n.l. tot uitbarsting gekomen. In bet woonoord verblijven een 4000 Ambonezen, die in twee min of meer scherp tegenover elkaar staande politieke groeperingen verdeeld zijn, n.l. de C.R.A.M.S. (dc Commissie Repatriëring Ambonese Militairen cn Sche pelingen) en de B.P.ll.M.S. (Badan Perwakilan Rajat Maluku Sclatau, of dc vereniging tot behartiging der belangen van het Zuid-Molukse volk in dc kampen)welke laatste plusminus twee derden der bevolking van liet kamp bevat, en op fanatieke wijze liet zelfbeschikkingsrecht van de republiek Zuid-Molukken voorstaat. De bèhandeling van de Ambonese I van dc rijkspolitie en van de Koninklijke TTA r- t A firAl-dt TAOm R Aft v li no 1 1 1 1.- m/if d O T 1 - kwestie wordt zeer begrijpelijk met de felste aandacht, ook in het woonoord „Lunetten", gevolgd. Zo kwam het dan tot een twistgesprek tussen een lid van de B.P.R.M.S. en een der aanhangers van de C.R.A.M.S., welke laatste het verwijt van laksheid met betrekking tof de Am bonese kwestie te horen iweeg Daar bleef het aanvankelijk bij. Doch gistermorgen kwamen C.R.A.M.S.-volgelingen hun ver ontwaardiging over die uitlating koelen en een hunner gaf de bewuste zegsman een aframmeling, hem daarbij aan het ge laat verwondend. De Vughtse politie arresteerde deze aanhanger van de C.R.A.M.S en stelde hem in verzekerde bewaring. Toen brak echter dc geladen stemming voorgoed los. Een fcile vechtpartij tussen dc beide groeperingen volgde. Dc Vughtse politic, waarvan een deel met karabijnen was uitgerust, werd bij haar ingrijpen gemolesteerd. Dit was aanleiding, dat de burgemeester onmiddellijk dc assistentie Marechaussee inriep, zodat al spoedig ongeveer 200 politiemannen de rust in het woonoord herstellen konden, de wacht bij de diverse barakken betrokken en een speurtocht naar schiet- en steekwapens onder dc woelige Ambonezen inzetten. Een aantal heethoofden werd weggevoerd. De procureur-generaal van het Bossche Hof> mr E. baron Speyart van Woerden en de gewestelijke commandant van de Rijkspoiitie, kolonel Th. v. d. Vliervoet, hadden zich eveneens naar het woonoord begeven. Bij het vallen van de duisternis was de rust in het spaarzaam verlichte en uitgestrekte kamp althans uiterlijk her steld. al bleven de Ambonezen in hun barakken een uitdagende houding aan nemen. De politiemannen stonden even wel rustig op hun post of surveilleerden door het woonoord. Ten aanzien van de „Ambonese kwestie" kunnen wij nog vermelden, dat de ver tegenwoordiger der „Republiek Zuid- Molukken in Nederland", dr J. P. Nikij- juluw. in een adres de minister van Buitenlandse Zaken heeft verzocht, een autoriteit aan te wijzen, die de belangen der Zuid-Molukkers in Nederland zal be hartigen. Voorts wordt gevraagd, dat de zorg en de verantwoording voor de Zuid- Molukse militairen zal worden overgedra gen aan U. N. Commission voor Indonesia (UNCI) en in een latere fase aan de Verenigde Naties. Een voorlopige oplossing zou aan de UNCI kunnen worden medegedeeld, waar door de noodzaak van een definitieve oplossing door dit internationaal orgaan beter tot uitdrukking zou worden ge bracht. De oplossing, die men beoogt heeft het voordeel, dat zij de regering geheel vrij laat in de keuze van de persoon of per sonen, die zij voor de noodzakelijke ver tegenwoordiging wil aanwijzen en door haar neutraal en voorlopig karakter, welke oplossing de regering zal vrijwaren \*>or critiek van de republik Indonesia, voorzover die althans binnen de grenzen van rede en fatsoen zou worden ge houden. In verband met hetgeen in de Memorie van Antwoord van de minister van Buitenlandse Zaken werd gezegd over een mogelijke terugzending van Ambonese militairen naar Indonesisch gebied, wordt in het adres een analogie gemaakt met krijgsgevangenen in Korea, die weigeren te repatriëren en onder bescherming komen van een commissie uit de V.N. De militaire commissie van de N.A.T.O., waarin stafchefs van dertien N.A.T.O.- landen zitting hebben (IJsland is niet vertegenwoordigd) hebben Woensdag de verslagen van generaal Ridgway en admiraal McCormick, de twce N.A.T.O.- opperbevelhebbers, behandeld. Officieel is meegedeeld, dat generaal Jan Mens vertelt over zee doop f an onze speciale verslaggever) Ilct was wel een merkwaardige plaats voor een interview met een roman schrijver, maar allerminst een onprettige: de gerieflijke salon van dc Dordtse kustvaarder „Fiat", waar mevrouw Ridderhof, de echtgenote van de kapitein, als charmante gastvrouw een echt gezellige sfeer wist te scheppen. De „Fiat" was pas teruggekomen van een reis naar Londen en lag in dc Binnenhaven te Rotterdam. En terwijl aan dc kade direct al begonnen werd met het lossen, werd in de salon nog nagekaart over de reis, die weliswaar niet sensationeel maar toch ook niet precies erg kalm was geweest. Naast kapitein Ridderhof, een geboren zeeman (op zijn drie-en-twintigste was hij al gezagvoerder op een kustvaarder), zat de romanschrijver Jan Mens. Hij had, samen met een vriend, als gast van de rederij en de kapitein, een reis naar Londen meegemaakt. Dadelijk verklaarde hij zich bereid, ons liet een en ander over zijn belevenissen te vertellen. Of hij al eens meer zeereizen had ge maakt? „Neen, dit was mijn eerste echte zeereis", antwoordde Jan Mens op onze vraag. „Wel héb ik vóór de afsluiting ver schillende malen op de Zuiderzee gevaren, maar dat was per slot van rekening toch maar een binnenzee. Hoewel het er flink kon spoken! Ik heb heel wat mensen doodziek over de railing zien hangen!". „Over zeeziekte gesproken, U heeft nu een prachtige kans gekregen om te weten te komen wat dat is" insinueerden we. Maar onder hilariteit van de anderen ver telde Jan Mens, dat hij op dat terrein nog even onschuldig was als vóór de reis, on danks een flinke storm op de terugweg. „Ik had mijn reismakker geschreven, dat ik „op zeebenen" zou komen en ik heb woord gehouden. Trouwens, er zit zee- mansbloed in mijn aderen, om het eens erg gewichtig te zeggen. Mijn vader kwam uit een familie van marine-mensen en als kind al zei ik, dat ik ook naar zee wilde. Maar toen mijn vader verdronken was, wilde mijn moeder er eenvoudig niet van horen en ik ging braafjes naar de. am bachtsschool. Even nog scheen het, dat ik een kans zou krijgen toen ik in dienst moest, maar ik werd afgekeurd voor mijn ogen". De kapitein onthulde, dat de bemanning er eigenlijk wel een beetje op gerekend had, dat de heer Mens en zijn reisgenoot hun offer aan de zee zouden moeten be talen. Jan de kok had op het hoogtepunt van „het stormpje" grauwe erwten en spek opgediend met de laconieke en wei nig bemoedigende opmerking ..De zee meeuwen zijn daar zo dol op!". Maar Jan Mens had er zich niet door laten afschrik ken. Ingevolge het principe, dat (even tuele) gedeelde smart halve smart zou zijn, was hij zo „charmant" geweest ook de kapitein en de meester flink te bedie nen. Zjj voelden zich misschien wel een beetje „genomen" maar werkten zich toch zonder iets te laten merken door de berg vette, bruine knikkertjes heen. Niemand liet zich kennen en de meeuwen kregen niets Over de reis zelf vertelde Jan Mens het volgende. Op een Zaterdagmiddag had de „Fiat" de Dordtse zeehaven verlaten. Het was wazig en er bestond alle kans, dat het zicht nog slechter zou worden. Toch waagde de kapitein het er op en Zondag morgen voer, in alle vroegte, het schip de monding van de Theems in. Daar werd de mist dikker en dikker, zodat de „Fiat" maar heel langzaam vooruit kwam. „Het was een vreemde gewaarwording, bijna niets anders te zien dan die dichte grauwheid en alleen maar het naargees tige getoeter van misthoorns te horen. Een paar keer moesten we voor anker „achter de kromme spijker", nietwaar kapitein? Nou, bij Gravesand lagen er heel wat schepen te wachten tot het zicht een beetje beter zou worden. Het was een gcbel en getoeter van je welste! Het vervelendste van alles was, dat de kapitein z'n tij moest halen, want bij eb komt de kade, vlak bij de Tower Bridge, droog en dan zou de „Fiat" dus niet kunnen aanleggen. Maar we hebben het gered, hoor, op het nippertje! Even na de middag liepen mijn vriend en ik al in het hartje van de City". Natuurlijk had Jan Mens heel wat over zijn ervaringen in de grootste stad ter wereld te vertellen. Hij bezocht onder meer het huis van Dickens, waar hij uren doorbracht met het bekijken van de geëx poseerde handschriften, foto's en curiosa. Er was geen mist, toen na enkele dagen de terugreis moest worden aanvaard, maar de weerberichten waren niet erg be moedigend. De kapitein hoopte echter „tussen de buien door" te kunnen overste ken, maar dat gelukte hem niet. „Alles ging aanvankelijk heel mooi", gaat Jan Mens verder, „maar toen we, des nachts om twaalf uur, het vuurschip Ton gue waren gepasseerd, begon de zee maar raar te doen. Ik ben tot diep in de nacht in de stuurhut gebleven en het was toch wel een belevenis voor me! Indrukwek kend, groots, maar soms ook wel een beetje griezelig. De „Fiat" is een dapper schip en deed wat ze kon. We vorderden langzaam, maar het ging. En toen ik om 'n uur of twee naar bed ging (nou ja. ging!Het schip danste en schudde zo erg, dat ik beter zou kunnen zeggen naar bed schuifelde!), dacht ik niet an ders dan dat we bij het aanbreken van de dag het lichtschip Goeree al in de kijker zouden kunnen krijgen. „De volgende morgen spraken m'n makker cn ik al van de „tas pakken, dan zijn we straks gauw klaar", maar het eerste dat we zagen, toen we onze kop naar buiten staken, warende geschutstorens in dc Theems, waar we recht op af voeren. Wc keken elkaar aan alsof we onze ogen niet konden geloven. Terug??? „De kapitein legde ons uit, dat we gingen schuilen. Hij had in de tijd van 8 uur slechts 13 mijl kunnen afleggen, terwijl de „Fiat" er normaal 85 zou moe ten lopen. Zowel voor het schip als voor de machine achtte de kapitein het raad zamer om maar een eind terug te gaan en te wachten tot het weer wat beter werd. We ankerden bij Southend, ach ter de pier. Er lagen zeker a] 'n dertig andere schepen, grote en kleine' „Dat wachten was zeker wel verve lend?" veronderstelden we, maar Jan Mens maakte spontaan een afwerend ge baar. „Vervelend? In zo'n prettig gezel schap? Kom nou We hebben het vrese lijk prettig gehad. Het leek wel zo'n beetje op „Stoombootje in de mist" van Herman de Man. Iedereen had wat te verteilen cn op het laatst kwamen na tuurlijk de sterke verhalenMevrouw Ridderhof en kokkie vertroetelden ons, alsof we op een luxe passagiersschip za ten. En ondertussen maar lekker klet sen..... ook over de kunst, want de ka pitein bleek een liefhebber van de schil derkunst te zijn. Hij maakt trouwens zelf etsen. We voerden een heel debat over moderne schilders". worden voortgezet. De „Fiat" liep best, maar onder de Nederlandse kust werd het weer toch slechter. Het was on dertussen donker geworden en in ver band met het wrak van de „Faustus" moest de „Fiat" voor de Nieuwe Wa terweg blijven wachten tot 1 uur. Er flikkerden lichtsignalen over en weer en van de loodsboot „Algol" kwam een vlet naar de „Fiat", die loods Riepma aan boord bracht. Weer werden er die avond zware bo men opgezet, totdat even na enen de „Fiat" de Nieuwe Waterweg binnenvoer. „En een paar uur later kwamen we hier aan. Het reisje zit er dus weer op!", besloot Jan Mens zijn verhaal. Natuur lijk wilden we nog weten of hij bepaal de bedoelingen met deze reis had gehad. „U meent, of ik er over wilde schrij ven? Nee, dat was niet de opzet, maar je kunt nooit weten! Het was me te doen om een prettig tochtje, dat me de gelegenheid zou geven om ongedwongen met de bemanning om te gaan. En dat is op een passagiersschip nu eenmaal on. mogelijk. „En nu ga ik terug naar Amsterdam; over een paar dagen zit ik weer achter m'n schrijftafel om verder te werken aan mijn roman „Elizabeth", waarin ik het leven van de schrijfster Betjc Wolff vertel Ridgway verklaarde zeer tevreden te zijn over de opbouw van zijn strijdkrachten in Europa gedurende 1952. Ridgway waarschuwde echter, dat de beschik bare strijdkrachten nog niet voldoende züh om de N.A.T.O.-leden voldoende vei ligheid te verschaffen. Voorts benoemde de militaire com missie op voordracht van de perma nente groep de Britse admiraal lord Louis Mountbatten tot onderbevelheb ber van de N.A.T.O.-marine in de Mid dellandse Zee. Naar verluidt zal Mount batten de beveiliging der verbindingen van het Westen naar het Oosten wor den opgedragen. De N.A.T.O.-vloot, die eventueel de strijd te land zal moeten steunen, zal onder bevel van de Ame rikaanse admiraal Carney blijven. Tevens werd bekend gemaakt, dat de militaire commissie een voorlopig pro gram voor aanleg van nieuwe vliegvel den en bouw van militaire installaties in Europa voor 1953 goedkeurde. Vol gens onbevestigde berichten worden de kosten van dit program op ruim an derhalf milliard gulden geraamd. In Washington heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Ache- son. Woensdag verklaard niet te ver wachten, dat de N.A.T.O.-raad van mi nisters van buitenlandse zaken, financiën en defensie, die de volgende week te Parjjs zal vergaderen, verreikende con clusies over plannen voor de Atlantische verdediging in 1953 zal bereiken. Het had langer geduurd dan verwacht was om de inlichtingen van de ledenlanden te verwerken in een compleet jaarover zicht en daarom zou de raad slechts tot een voorlopige beschouwing kunnen ko men, zo voegde Acheson hieraan toe. Record omzet. Aan de veiling van de „Noordermarktbond" te Noordscharwoude werd Dinsdag jl. een omzet over dit ka lenderjaar van 7.000.000.— bereikt. Dit is nog nooit voorgekomen en daarom ein de vlag uit. Dc gekozen president Eisenhower zal, zo verluidt uit een betrouwbare bron aan boord van de kruiser „Helena", spoedig na z(j.n terugkeer in de V.S. een ont moeting hebben met generaal MacArthur, om van gedachten te wisselen over het standpunt, dat de voormalige opperbevel hebber in het Verre Oosten inzake Korea inneemt. Plaats en tijdstip van deze ont moeting zijn nog niet vastgesteld. Hoewel MacArthur niet verzocht zal worden een post in de Eisenhower-rjge- ring te aanvaarden, zal hij, zo verluidt het verder, dikwijls geraadpleegd worden over aangelegenheden het Verre Oosten be treffende. Op reis van Independence (Missouri) naar Washington verklaarde president Truman tijdens een persconferentie in d presidentiële trein: „Indien het mogelii) is de verschrikkingen van Korea al is h"e: slechts met één dag te verkorten, da- moeten wij dat doen". Hij noemde dc naam van MacArthur niet, maar de waar. nemende perschef van Truman bevestig, de, dat men deze woorden inderdaac moest verstaan als een wenk aan de voor. malige opperbevelhebber in het Verrt Oosten om zijn „duidelijke en sohé v omlijnde oplossing" voor het Korea::-G conflict, welke hij beweert te h? onmiddellijk aan de president beker.a ":- maken. Zoals bekend, weigerde au Arthur zijn plan „om veiligheidsrede'ce- openbaar te maken en toonde hij zich slechts bereid Eisenhower er deelgenoai van te maken. -t- a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3