Ondanks a.s. verhogingen Nederland blijft land met goed- pste posttarieven koop Buitenlanders studeren in Nederland Wegennet geen sluitpost van de begroting meer Maatschappelijk Werk in de bedrijven Aziatisch-Afrikaanse resolutie over Tunesië verworpen Hoest L INKTVIS E1 GEEN DEVALUATIE KAN HAAR HINDEREN Monica s tranen om een dans Wij keren ons niet tegen personen, maar tegen een systeem'' Zaterdag 13 december 1952 PAGINA 9 Zelfs uit- Amerika komt men efficiënte 'werkmethode i PTT bewonderen bij Nog verdere verlaging? Om de uitlevering van Adonis Jezuieten weer in Noor wegen toegelaten? V erclediger van Kenjatta protesteert Amerikaanse ambtenaren naar Amsterdam WISSELVALLIGE CACAOM ARKT Onderling contact wordt intenser Jubellonen van de A.N.W.B. Stijgende werkloos' Verplichte aansluiting bij pensioenfonds Congres bracht weinig verheldering it oil. Bank Unie KRACHTIGE RESERVE- POSITIE mCHlME SMYRNA TAPHTEH ALLÉ MATEN TOOBimMC*t>AMM£ Prakmatuür? Goed idee Anti-Vivisectie Stichting ging op onderzoek Stop die ï?t acheson naar parijs De door PETER BARON Geen controle •ü$r In verband met de verhoging van lonen en prijzen kon een verhoging van de I*TT-tarievcn niet uitblijven, zo merkte de directeur-generaal der PTT, de heer I,. Hehcr, op tijdens een persconferentie, daarop hij een nadere toelichting gaf op de nieuwe tarieven die als het parlement zijn goedkeuring aan hecht, op 1 Juli 1953 zullen ingaan. Ofschoon van de zijde van het bedrijf Vïs voorgesteld om ook het tarief voor binnenlands briefverkeer (en met België) *e verhogen, is dit toch ongewijzigd ge lieven op 10 cent voor brieven tot en met gram. Ook het porto voor nieuwsbladen en tijdschriften heeft geen verhoging "ndergaan om de voorlichting van het hubliek door middel van dc drukpers niet 'e belemmeren. Wat de tariefsverhoging met I cent, voor de locale brieven en dc locale en lnterlocale briefkaarten betreft, het tarief is nog niet zodanig, dat we onze reputatie er door zouden verliezen het land te zijn met de goedkoopste post tarieven ter wereld. En ook in verge lijking met onze eigen Nederlandse post tarieven van bijvoorbeeld 10 jaar ge leden, zijn we nog geenszins aan de hoge kant. In 1882 moest men brieven tot 15 gram frankeren met 5 cent en die van 15 tot 20 gram met 10 cent. Thans be taalt men voor een brief van 0 tot 20 gram ook 10 cent porto. En de andere tarieven waren navenant. Intussen was een gulden toen heel wat meer waard dan tegenwoordig! In België betaalt men, naar onze geldswaarde omgerekend, voor een brief van 0 tot 20 gram 15,2 cent. Ten aanzien van de nieuwe telefoon tarieven die districtsgewijs van kracht Worden merkte de heer Neher op, dat de Prijsstijgingen van de materialen zware lasten hebben gelegd op het locale tele foonverkeer, welke lasten niet door tech nische voorzieningen zijn op te vangen. Anders ligt de zaak echter bij het lange- afstandverkeer. Door toepassing van de draaggolftechniek, waarvan de bakermat bij de Nederlandse PTT ligt, is het moge lijk geworden de kostprijs van dc verbin dingskanalen in guldens gelijk te doen zijn als die van 1938. Daaruit vloeit voort, dat bet interlocaal telefoontarief niet behoeft te worden verhoogd, doch zelfs kan wor den verlaagd. Men is hiertoe overgegaan "m het publiek de goedkoopste service te bieden als uit overweging, dat een druk ker gebruik van de interlocale telefoon de Inkomsten kan doen stijgen. Misschien zal men met verlaging der interlocale telefoontarieven nog verder bunnen gaan, deelde de heer Nehcr mede. Met de verhoging van de aanlegkosten Voor een telefoonaansluiting van 25 tot 40 worden de werkelijke kosten nog lang biet gedekt. Met 40 blijft men nog 50 pet beneden de werkelijke aanlegkosten! Verhoging van de telegraaftarieven voor het internationaal verkeer is nood zakelijk in verband met internationale afspraken en omdat wij de telegram- kosten aan andere landen in goud moeten vergoeden. De binnenlandse telegram tarieven blijven ongewijzigd, omdat ge vreesd wordt, dat bij tariefsverhoging minder gebruik zal worden gemaakt van de telegraaf, waardoor de exploitatie uitkomsten nog ongunstiger zouden wor den dan thans reeds het geval is. De Nederlandse PTT heeft in het bui tenland de naam van het meest efficiënt te werken. Het gevolg daarvan is dat bui tenlandse postadministraties herhaaldelijk komen neuzen, hoe men dat hier in Neder land levert. Zeifs uit de Verenigde Staten komt men hier zijn licht wel eens op steken. De heer Neher deed een beroep op het publiek om hem te helpen het bedrijf zo efficiënt mogelijk te houden. Men kan dit doen door niet alle post pas tegen het einde van dc dag in de bus te wer pen, maar reeds in de loop van de dag de correspondentie, die dan gereed is, te posten. Daardoor zouden de schade lijke piekuren in de verwerking van de ter post bezorgde correspondentie be langrijk kunnen worden afgevlakt. Tenslotte deelde de heer Neher nog mede, dat in verband met de invoering van de gewijzigde posttarieven alleen nieuwe zegels ter waarde van 7 cent zul len moeten worden aangemaakt. Deze zegels zullen van hetzelfde type zijn als de andere koninginnezegels. Er wordt wel een nieuw type koningin nezegel ontworpen, maar dit kan nog niet gereed zijn bij de invoering van het nieuwe tarief. Zij verschijnt namelijk pas omstreeks het vijfjarig regeringsjubileum van de Koningin. De Noorse regering mankte gisteren bekend, datzij van plan is de 138 jaar oude bepaling op te beffen, welke de Jezuïetenorde uit Noorwegen verbant. De onderhavige bepaling, luidende „Jezuieten moeten niet getolereerd wor den",is zo ziet de Noorse regering in, in strijd met de vrijheid van godsdienst en met de V. N.-verklaring over de rechten van de mens. Het besluit van de regering ondervindt van bepaalde Lutherse kringen ernstige critiek. Men houdt in deze kringen vol, dat het onderwijs der Jezuieten „de mo raal ondermijnt" en o.m. een gevaar be tekent voor het huwelijk als sociale in stelling! D. Pritt, dc Britse verdediger in het proces tegen de Kenyasc nationalistische leider Jomo Kenjatta, heeft Vrijdag aaa Britse socialistische narlementsleden ge telegrafeerd dat de wijze, waarop het pro ces gevoerd wordt, niet rechtvaardig is. Pritt, die Kenjatta en nog vijf andere Afrikanen verdedigt tegen de beschuldi ging van Mau Mau-activiteit, zei de zaak zo hoog op te nemen, dat hij bereid :s zonder vergoeding in Kenya te blijven, hoe lang het proces ook duurt. De verklaring in het Lagerhuis van de Britse minister van koloniën, als zou Pritt over het geheel genomen tevreden zijn over de gang van zaken bij het proces, noemt de advocaat in zijn telegram „on- gerond". De gouverneur van Kenya, sir Evelyn Baring, is Vrijdag te Londen aangekomen voor besprekingen met minister Lyttelton. Aan verslaggevers deelde hij mee, dat nog veel moeilijkheden overwonnen zouden moeten worden in Kenya. De sanering zou lang kunnen duren, naar iedereen is vast besloten door te zetten. Twee opsporingsambtenaren van de Amerikaanse staat New Jersey zijn Don derdag per vliegtuig naaf Amsterdam vert,rokken met documenten voor de ver kochte uitlevering aan de Amerikaanse Justitie van Harold John Adonis, die er kan wordt beschuldigd als tussenpersoon 'e zijn opgetreden voor personen, die zich 'u New Jersey aan overtreding van de %et op hazardspel en omkoperij schuldig kebben gemaakt. Met deze handelingen k'as een bedrag van 228.000 dollar ge bloeid. Over zijn arrestatie in Amsterdam hebber, wij onlangs bericht. Adonis is, gelijk men weet, werkzaam ëeweest op het kantoor van de gouver neur van New Jersey, Alfred Driscoll. ken federale „grote jury" heeft hem Woensdag j.l. te Newark, in New Jersey, ir» staat van beschuldiging gesteld wegens het ontduiken van inkomstenbelasting. Functionarissen van de staat New Jer sey hebben enige tijd, via het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, biet de Nederlandse autoriteiten over een Uitlevering van Adonis onderhandeld. De twee opsporingsambtenaren werden hedenochtend te Lohden verwacht. Zij zijn l'ooi-nemens hun reis naar Amsterdam hièt het eerstvolgende vliegtuig voort te Gtten. Her verloop op de cacaomarkt in de pe riode van 6 t.m. 12 December was wis selvallig, aldus deelt de fa. C. W. M. Heslenfeld te Amsterdam ons mede. De New Yorkse termijnmarkt was pp Maandag 8 December zeer vast en regi streerde een omzet van 408 contracten. Deze vaste stemming kon zich evenwel niet handhaven. De volgende dagen vari eerde de ontwikkeling van onregelma tig tot gemakkelijk, met afbrokkelende prijzen voor alle soorten en afnemende activiteit. Vrijdag was de markt flauw en onzeker hetgeen kopers en verkopers een afwachtende houding deed aannemen. De totale verkopen van de Boards (Ac cra en Lagos tezamen) bedroegen per 8 December naar schatting circa 160.000 ton, waarvan de Verenigde Staten circa 50.000 ton zouden hebben gekocht. Ruim 2500 buitenlanders volgen dit jaar in Nederland hoger en ander onderwijs. Een belangrijk en voor velen wel onverwacht hoog aantal, dat bovendien een voortdurende, stijging vertoont. In het eollege-jaar 51-52 waren het er 2340, nï. 1985 mannelijke en 355 vrouwelijke studenten. Naar nationaliteiten verdeeld kwamen et 1540 uit Indonesië, 211 uit Suriname, 94 uit dc Nederlandse Antillen, 143 mt de V. S. en 351 uit andere landen. De positie van deze buitenlandse stu denten is vaak bijzonder moeilijk. Wol staan alle studenten-corpora voor hen open maar over het algemeen voelen zij een onmiskenbare schroom zich daarbij aan te sluiten. En van Nederlandse zijde wordt vaak nagelaten een zachte druk op hen uit. te oefenen: men blijft z.g. „graag onder elkaar". Het aantal buitenlanders in de Nederlandse Studentenorganisaties is dan ook zeer gering,dat te betreuren, maar vau twee kanten te begrijpen valt. Overigens is de toestand in het buitenland precies dezelfde als hier in Nederland. Toch is het hier en elders van groot be lang, dat de vreemdelingen met aan de rand van de nationale samenleving blijven staan. Hoemeer banden tussen de volkeren worden gesmeed, des te hoger staan de kansen op een groeiend wederzijds begrip, wat niet slechts de onderlinge handel, maar evenzeer de internationale vrede zal bevorderen. Hoemeer contacten worden gelegd, des te beter. De wereld kan er slechts wel bij varen, als er toenadering komt tussen de intellectuele kringen. De studenten van heden toch zijn de leiders van morgen. In brede internationale universitaire kringen is dit ingezien. En zo is een „World University Service", een dienst voor buitenlandse studenten tot stand ge komen, waarvan de centrale in Genève ss gevestigd, met comité's in de verschillende landen, ook in Nederland. Van dit Neder- In leidende kringen van de A.N.W.B. is men verheugd en voldaan over het be sluit van de Tweede Kamer om op voor stel van minister Algera boven de 15 millioen van de begroting bij aanvullen de begroting nog 19 millioen voor we genbouw te voteren en bovendien nog 3,5 millioen voor sneller inhalen van de achterstand bij het wegenonderhoud. Men ziet hierin een radicale koerswij ziging in het wegenbeleid. gesteund door een streven naar werkverruiming. De objecten zijn gekozen naar rato van de verkeersurgentie en daarmee is een be langrijke stap vooruit gedaan. Vooral over de weg YpenburgBur gerveen, waardoor een rechtstreekse verbinding Rotterdam—Amsterdam tot stand komt en de tweede rijbaan in de weg Amsterdam—Utrecht met kruisin gen boven niveau, acht men van bijzon der groot belang. Laatstgenoemde weg was als eenbaansweg geprojecteerd met kruisingen gelijkvloers. Tien kilometer ervan is in gebruik met nu reeds een verkeersintensiteit van 3 tot 400 voer tuigen per dag. Bij voltooiing van de eenbaansweg zou dit gebruik zeker tot boven de 5.000 stijgen, waarmee de ca paciteit al overschreden zou zijn. Deze lering kan men trekken uit de Moerdijk- weg, die thans ook een tweede baan j heeft gekregen. Van bijzonder belang acht men ook de wegen RotterdamGouda, de tweede rij baan UtrechtDriebergen, de toelei- dingswegen van Velsen en de rondweg van Amersfoort, waarnaast men de grondwerken voor de weg Veenendaal ArnhemZevenaar, het „Hazenpad" van groot belang acht voor het tot stand komen van het toekomstige Europese wegennet. Belangrijke posten zijn voorts het mil lioen ter subsidiëring van de verbetering van quartaire (polder)wegen en het mil lioen voor de brug bij Venlo. De thans genomen besluiten van de minister en de Tweede Kamer acht men een bewijs, dat het wegennet niet meer een sluitpost op de begroting is, hoewel zulks in de ontwerpbegroting 1953 nog wel het geval is geweest. landse comité maakt nu weer deel uit de Foreign Student Service (W. U. S.), waar van secretaris Is de heer B. A. Knoppers, Oranje Nassaukadé 5, Amsterdam. De taak van deze F.S.S. is verre van gemakkelijk. Hij wil niet alleen de stu denten uit de verschillende landen met elkaar in contact brengen, maar deze ook met de Nederlandse studenten. De volks aarden verschillen, ook de gebruiken en de gewoonten en men staat vaak, wel met" veel goede wil, doch evenzeer met enige aarzeling en zelfs met enig wan trouwen tegenover elkaar. Dit is ook het geval met buitenland®® studenten uit eenzelfde land. Vooral als zij in ietwat grote aantal vertegenwoordigd zijn. Dan treft men onder hen de vaak schijnbaar onoverbrugbare tegenstelingen aan, welke in hun eigen land heersen. Toch is de F. s. S. vol moed aan hei werk getogen en reeds met zeer merkbaar succes. Tot dusver had men zich er vooral toe beperkt, de buitenlanders met ons land bekend te maken en in contact te brengen met alles wat voor ons land karakteristiek is. Gisteren heeft men een nieuw expe riment ondernomen, dat. uitstekend ge slaagd is. in de-Sociëteit K. S. K., van de R.K.S.V. Sanctus Thomas Aquinas te Am sterdam heeft men lezingeh georganiseerd in het kader van een India-Afrikadag, waar de ambassadeur van India, zijne Excellentie Chakra Varti en prof. dr Hofstra voordrachten hebben gegeven, resp. over India en over Brits West- en Oost-Afrika. Bij het vragen stellen, waar van een druk gebruik werd gemaakt, bleek hoezeer het gezelschap, wèartoè ook vele Neder landers behoorden, gretig gebruik maakte van de gelegenheid om zich door deze terzake deskundigen over de internatio nale toestand te laten, voorlichten. Hier werd door de F. S. S. voortreffelijk werk verricht, dat in de toekomst rijke vruch ten kan dragen. Blijkens een opgave van het Centiaal Bureau voor de Statistiek waren er 6ind November van dit jaar in ons land 138.000 werklozen, waarvan 30.400 geregistreerde D.U.W.-arbeiders en 9.000 vrouwelijke werklozen. In October 1952 waren er 120.200 werklozen', in November van het vorige jaar 121.800. Het aantal werklo zen in de nijverheid in November j.l. was 59.100 (October 1952: 49.100, November 1951: 47.200). In de bouwnijverheid en de me taalnijverheid bedroeg dit getal resp. .38.900 en 11.200. Bevoegdheid van rijks bemiddelaars beperkt De Gronings e rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen in het geschil, dat gerezen is tussen de stichting Bedrijfspensioen fonds voor de metaalnijverheid te Den Haag (Groot Metaal) enerzijds en de N.V. Scheepsbouwunie te Groningen (deel uit makend van Noord Metaal) anderzijds. „Groot Metaal" vorderde 9300, van de Scheepsbouwunie op grond van artikel 19 van de regeling arbeidsvoorwaarden voor de metaalnijverheid, bij welke regeling de rijksbemiddelaars de werkgevers in de metaalnijverheid hadden verplicht 1.— per week in te houden van iedere in hun dienst zijnde arbeider en bij die gulden zelf uit eigen middelen nog een gulden toe te voegen, om deze 2.per man en per week over te dragen aan het fonds ter voorbereiding van een pensioenrege ling in de metaalnijverheid. De rechtbank is van mening, dat een regeling voor pensioenen wel op de weg der bevoegdheid ligt van het college van rijksbemiddelaars, omdat een dergelijke regeling in nauw verband staat met lo nen en arbeidsvoorwaarden. Zij komt in haar overwegingen evenwel tot de con clusie, dat het college van rijksbemidde laars een dergelijke pensioenregeling niet dwingend kan voorschrijven in een be paald fonds. Hierbij heeft het college, aldus de rechtbank, zijn terrein over schreden. De scheepswerven in het Noor den hebben een eigen regionaal pensioen fonds, dat bij goed bekend staande levensverzekeringsmaatschappijen is ondergebracht. De rechtbank acht eiseres (Groot Me taal) in haar vordering niet ontvankelijk en veroordeelde haar in de proceskosten. Belgische minister van Justitie. Burg graaf Charles du Bus de Warnaffe is be noemd tot Belgisch minister van Justitie. Zijn voorganger Lagae, heeft om gezond heidsredenen ontslag genomen. R IS EEN ZWEEDSE film, die „Ze danste een avond" heet. En er is een jong Zweeds meisje, dat slechts één avond danste. De film vindt overal in Zweden veel bijval en doet het ook in het buitenland goed. Maar het meisje is er helemaal niet prettig aan toe. Het danste één avond en nu huilt het menige avond. Want het mocht niet dansen. En wel van de directeur van haar school. In Zweden bestaan er strenge voorschriften, die het gedrag van de leerlingen ook buiten de school regelen. Tot die voorschriften be hoort o.a., dat een leerling of leerlinge niet zonder voorafgaande toestemming van het schoolhoofd, de rector of de directeur in het openbaar mag optreden. Welnu, Monica Ahlgren danste in het stadje Lund, zonder hiertoe vooraf toe stemming te hebben gevraagd. Het was op een studentenfeest. Er werd een revue opgevoerd. Toen een der dan seresjes plotseling ziek werd, vroeg men de uitstekend dansende Monica, in te wil len vallen. Ze kreeg de toestemming van haar ouders, maar vergat De voorstelling werd ook bijgewoond door een leraar van de school, waarvan Monica juist voor haar' eindexamen werkte. Ze had voor alle vakken meer dan voldoende en ze zou tegen Kerstmis het einddiploma verwerven. De leraar stelde vast, dat Monica geen toestemming had gevraagd. En hij weiger de, haar voldoende te geven ten aanzien van haar gedrag. Aan het cijfer voor ge drag wordt in Zweden hoge waarde ge hecht, niet alleen op scholen, maar ook in het maatschappelijke leven. Op de uni versiteit en op kantoren en bij allerlei instellingen baat een lijst vol goede cijfers niet, wanneer dat voor het gedrag niet best is. Op de middelbare scholen kan er zelfs het einddiploma voor geweigerd worden. Zo ging het bij Monica. Haar moeder, zelf lerares, en lid van een schoolc'uralo- rium, dat de taak heeft, leerlingen tegen onrechtvaardige straffen te beschermen, eon soort commissie van hoger beroep dus, diende bij het curatorium van Monica s school een bezwaarschrift in. De kranten bemoeiden zich met het gé val. Dit stijfde directeur en leraar nog meer in hun besluit. Monica en allé andere leerlingen duidelijk te maken, dat er niet tegen de voorschriften gehandeld mag worden en degene, die het doet, er lelijke consequenties van kan ondervinden. De campagne in de kranten had tol ge volg, dal de directeur van hoger hand order kreeg, Monica een goed cijfer voor gedrag te geven. Doch de directeur weigerde en wendde zich zowaar tot de koning, om te zorgen, dat het recht en de autoriteit van de school gehandhaafd bleven. Hij wist het bovendien zó ver te bren gen, dat de directeur van de school, waar Monica's moeder lerares is, haar ontsloeg. Nu was het de beurt van moeder Ahlgren, om zich tot, de koning te wer den en ze deed daarbij een beroep op de grondwet. Hierbij werd ze gesteund door vrijwel alle vooraanstaande ingezetenen van het stadje Lund, die zich eveneens met een verzoekschrift tot de koning ge wend hebben. Dergelijke verzoekschriften moeten een lange weg afleggen van hoger hand en Monica wacht. Misschien zullen haar tra nen de koning vermurwen „Het wezenlijke probleem, waarom het heden gaaL is het best aan te duiden als: de mens in het bedrijf. De mens, niet als werktuig, bron van onderncmings- winst, maar als deelgenoot met de be- drijis'riding en gc kapitaalverstrekker in 't productie-proces. Hier liggen de sociale vragen vlak naast de economische, ja zii doorkruisen vaak elkander. Wie er met rechtvoor pleit, dat jn de arbeids verhoudingen de maatschappelijke zijde van het hoogste belang is, zodat dc lei ding niet volstaan kan met aan een maatschappelijke werker dc behandeling van individuele klachten op te dragen, maar ook zelf bij voortduring psycholo gische en sociologische uitwerking van heel haar bedrijfsvoering in het oog moet houden, mag niet nalaten erop te wijzen, dat het bedrijf ook zijn economische zijden heeft. De voorbeelden zijn niet zo heel talrijk, maar zij zijn er, van ondernemin gen, waar een eenzijdige behartiging van het arbeidersbelang het bedrijf aan dc rand van de ondergang bracht tot schade van de andere deelgenoten, maar ook en niet het minst van de werkers". Aldus sprak mr S. J. R. de Monchy. voorzitter van de Ned. Vereniging voor Maatschappelijk Werk, in zijn openings woord op het congres van deze Vereni ging. dat Vrijdag j.l. in Krasnapolsky te Amsterdam plaats vond en gewijd was aan het vraagstuk van het maatschappe lijk werk in bedrijven. Onder de aanwezi gen bevonden zich o.a. de particuliere secretaresse van H.M. de Koningin, mevr. Smitt-Avis en staatssecretaris mr dr A van Rhijn. Over dit onderwerp waren, zoals wij reeds meldden, prae-adviezen uitgebracht door drs G. Bos, bedrijfspsycholoog, mej. E. Goubitz, docente aan de Schooi voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam en de heren D. W. Sfork en J. Zwanikken, resp. directeur Kon. Machine Fabriek Gebr. Stork en Co en voorzitter van de Utrechtse Diocesane Bond der K.A.B. Sedert in 1890 de eerste maatschappe lijke werkers hun intrede in het bedrijfs leven gedaan hebben, is het aantal be drijven. dat maatschappelijke werkers in dienst heeft, gegroeid tot 355. Na de be vrijding heeft dit instituut een zekere vlucht genomen. Over de inhoud van het bedrijfsmaatschappelijke werk, zowel als over de plaats van de maatschappelijke werker in de bedrijfs-hiërarchie. bestaat echter nog veel verwarring. Niet alleen bestaat er verschil van mening over detailpunten, zó constateerde drs G. Bos in zijn prae-advies, doch evenzeer t.a.v. grondbeginselen. Mej. Schroder, docente aan de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, zag het als de taak van dit congres op dit gebied verheldering te brengen. In feite heeft het congres echter maar weinig tot verheldering van de problematiek in kwestie vermogen bij te dragen. De prae-advie2en zelf, aldus spf-. zijn -een weerspiegeling van de bestaande ver warde-situatie. En drs Pillen, aalmoeze nier van de arbeid, die het in de prae- adviaeurs bewonderde, dat zij „deze on grijpbare materie", zoals hij het noemde, hadden durven aanvatten, constateerde, dat het vage idee. dat hij van het be drijfsmaatschappelijke werk had, nog vager gewórden was. Terecht vestigde deze spr. er de aan dacht op, dat in de prae-adviezen een sociaal-philosophische fundering van het odanig gemist Het Aziatisch-Arabische blok. van naties h de politieke commissie van de V.N. ■n-ssmblée zag haar met voorbeeldige eens gezindheid gevoerde actie voor de instel- }ng van een V.N.-commissie van goede ?'cnstcn voor Tunesië met een nederlaag ^sloten. De desbetreffende resolutie werd Jó«r dc politieke commissie verworpen jiet 27 tegen 24 stemmen, bij 7 onthou dingen. Behalve de Aziatisch-Afrikaanse voor- bellers stemde ook het Sovjet-blok voor e resolutie. Daarna kwam de meer gematigde reso- ktie, welke door elf Zuidamerikaanse b«ten was ingediend, in stemming. Deze bleekt slechts de hoop uit, dat Frankrijk ,n Tunesië in de geest van het V.N.-char- -6r onderhandelingen zullen voeren, welke zelfde gevoelen blijk door zich van stem ming te onthouden. Ook Nederland, dat tegen de Aziatische-Afrikaanse resolutie had gestemd, onthield zich van stemming bij de Zuidamerikaanse resolutie. Frankrijk, dat dit debat van het begin tot het einde genegeerd heeft, was ook gisteren niet aannwezig. De politieke com missie komt vanavond weer bijeen cn zal dan met de tweede door Frankrijk ge boycotte kwestie beginnen: de klacht over het Franse beleid in Marokko, eveneens door de Aziatisch-Afrikaanse groeu inge diend. Tn de te Amsterdam gehouden alge- ?en-S T,erg.f urinT? van aandeelhouders der Hollandsche Bank Unie N V werden de jaarstukken over 1951 en 1952 goed gekeurd en het dividend vastgesteld op 12% pet, waarvan 10 pet in aandelen en 2% pet in contanten. Over het uitvoeri ge jaarverslag ontspon zich ter verga dering een interessante gedachtenwisse- ling tussen een aandeelhouder en het bestuur inzonderheid met de hoofd directeur Mr N. E. Rost Onnes over ver schillende aspecten, waarvan de be antwoording ongetwijfeld heeft bijgedra gen tot een beter inzicht in het bij zonder voor.wat de reserve-positie der H.B.U. betreft. Aan de hand van de gestelde vragen vestigde allereerst (le hoofddirecteur nog eens de aandacht op de noodzakelijk heid voor een overzee-bank 0111 het kapi taal geleidelijk sterk op te voeren en op een basis te brengen, dat devaluaties steeds kunnen worden opgevangen, zon der dat de resultatenrekening hierdoor ook maar enigermate zon moeten wor den beïnvloed. Gelet op de in dit ver band toegepaste waarderingen resp. re serveringen is de hoofddirectie van me ning, dat geen devaluatie de H.B.U. kan (leren. Omtrent de grootte der totale reserves werd nog opgemerkt, dat deze enigermate zijn af te leiden uit het feit, dat, gelet on de verfijnde dividendstopregeling, waarbij men in staat is gesteld om het dividend te verhogen al naar gelang de fiscale reservepositie, tot de uitkering van een dividend van 12% pet kan worden over gegaan. Daarbij dient men dan nog te bedenken, dat. alhoewel dc fiscale reservepositie als basis fungeert, dc commerciële balans grotere reserves aantoont mede in ver hand met dc reserveringen oor 3c diverse valuta's waarbij men is geïnteresseerd. Behalve in de deelnemingen, die direct tot op 1 worden afgeschreven, zijn ook in de gehouwen nog omvangrijke stille re serves vervat. T.a.v.. het effect van een eventuele verlenging yan de herkapitalisatiewet merkte mr Rost Onnes nog op, dat deze Advertentie NW£BfNNENWtC.1+0 T/Ó PLANTSOEN ROTTERDAM TELE POON 3*136 maatschappelijk werk al. werd. Hij wees in verband hiermede op de scheiding van arbeids- en levens- overigens nog in overweging. milieu door de technisch-industriële revolutie en de noodzaak van een reïntegratie tussen beide. Drs Bos bekende aan het slot, dat het bèdrijfs-maatschappelijke werk door de discussie nog duidelijker als een onopge lost probleem naar voren getreden was. Hoewel er op zich verscheidene waarde volle opmerkingen zijn gemaakt, is er wat het eigenlijke vraagstuk aangaat weinig positiefs uit de bus gekomen. Grote verschillen waren er o.a. over de verhouding tussen de personeelschef en de maatschappelijke werker in het bedrijf, alsook over de taak van laatstgenoemde t.a.v. de gezinnen der werknemers. De vraag mag gesteld worden, of de openbare behandeling van dit nog zo zwevende vraagstuk niet wat pvaematuur is geweest. Mr De Monchy deelde in zijn openings woord nog mede, dat onlangs in een over leg tussen enkele beoefenaars van de sociologische wetenschap en enige leden van het dagelijks bestuur van de Vereni ging voor Maatschappelijk Werk de vraag behandeld is. of het niet zaak was het maatschappelijk werk beter te funderen en tevens te propageren door een serie monografieën, die door het onderlinge verband ervan een encyclopaedic van het maatschappelijke werk zouden kunnen worden. Van onze zijde, aldus mr De Monchv, is toen (le gedachte geopperd, dat wij aan de voBrbereiding en verbreiding van deze monografieën zouden kunnen medewer ken door een reeks van congressen, waar van de onderwerpen jaren te voren zouden worden vastgesteld en tot een onderwerp van wetenschappelijk en statistisch onder zoek gemaakt, om tenslotte in prae- adviezen neergelegd en in openbare be handeling gebracht *e worden. Een dergelijke procedure zou ongetwij feld de vruchtbaarheid der congressen verhogen. De wijze, waarop deze gehele zaak het best ware op te zetten, is li naai- zijn mening in ieder geval dan in gewijzigde vorm zal gelden, n.l, met uit sluiting van de toepassingsmogelijkheid op dividenden in aandelen, waarvan de H.B.U. in de afgelopen twee jaar een dankbaar gebruik heeft gemaakt. Doch ook al zou dit niet het geval blijken, don nog is men niet van plan om over het volgende boekjaar een stockdividend uit te keren. Een splitsing van de overzeese kanto ren en het Nederlandse bedrijf in de jaarstukken is uit verschillende over wegingen niet doenlijk, maar wel kan worden meegedeeld, dat elk bedrijf vol ledig als een zelfstandig geheel kan worden beschouwd, dat zichzelf zonder j medewerking van buiten af voliedjs ka" bedruipen, zowel gezien vanuit liquidi- teits als vanuit rentabiliteitsoogpunl. OmtTent (le i-esiiltnlcn over de afge lopen drie maanden van hef nieuwe boekjaar werd nog meegedeeld, dat (leze zeker niet ongunstig zijn en dat (hen op grond hiervan hoonvol gestemd is x de afsluiting per 30 Juni 1953. Met volle vertrouwen ziet men dan ook het eind resultaat tegemoet. „In een groot laboratorium, „ergens in de bollenstreek", wordt vivisectie toe- pepa:it( niet om de ziekten van de mens te kunnen bestrijden, maar om ziekten van bloembollen, aardappelen, uien en suikerbieten te kunnen bekampen. 1 irus- sen van zieke planten worden daartoe geïsoleerd en daarmee worden gezonde (lieron ingespoten. Slaat het virus aan, dan krijgen de dieren eer. halssnede, men laai ze doodbloeden om uit het bloed een alilf-resum le vervaardigen". Dit vertelde Vrijdagmorgen de heer W. Groen, propagarida-chef van de Anti vivisectie Stichting, die zijn bevindingen bekend maakte van een aantal onder- zoékingsreizen die hij had gedaan door NcefR AANGENAAM van Smaak zelfbestuur van Tunesië zullen leiden. 'en op het laatste ogenblik ondernomen 'Sing van India om, door de president r V.N.-assemblée een controlerecht op Jfje onderhandelingen te geven, toch nog ph verkapte„goede diensten-commissie 3s een achterdeur binnen tc voeren, (jlitte af op de tegenzin van een groot pel dor vergadering. Een voorstel van (j^kistan om het debat uit, te stellen on tging hetzelfde lot. De Zuidamerikaanse ^5s°lutie werd tenslotte aangenomen met ly Ggen 3 stemmen. Deze tegenstemmers hpten België, Luxemburg en Zuid-Afrika. ije Belgische woordvoerder zei, dal dit lp enige manier was om duidelijk te lu ken, dat de V.N. zich met: deze interne bi-f^'egenheld van Frankrijk niet te be- veien hadden. Gr. Brittanië gaf van dit- I4P? Amerikaanse minister van buiten st ijn? zakcn, Dean Acheson, is Vrijdag hij Washington naar Parijs vertrokken ter van de bijeenkomst van de G r<J.atlantische raad. Minister van fi ds ^'cn John Snyder en de directeur voor klgT^derzijdse beveiliging Averell Harri- V9ri leizen met hem mee in het vliegtuig «President Truman. e®°n zei bij het vertrek dat hij een iMag'nS verwacht in de voltooiing van v;,.p'an «rijk, hen voor 1953 voor de verdediging Westen. Hij verwacht geen be- e besluiten te Parijs. 14). Tn de studeerkamer van Sir Marcus Loseley, zei de Squid: In de schooi steen- mantel zul je een verborgen bewaar- plaatsje vinden in het houtwerk, Dit hout werk is versierd met in hout gesneden rozen. Druk op de vierde van rechts. Al het overige moet je laten liggen, maar wèl moet je de kamer zo volmaakt mo gelijk op stelten zetten, om de indruk te vestigen, dat je lang hebt moeten zoeken. Dus. denk er wel om. niets anders dan de tjara. Het ZOu ongelukkig kunnen zijn. als je een vergissing beging, Jerry. Erg ongelukkig voor je. Jerry knikte van ja. Je ontvangt je gewone tien procent, bromde de Squid verder, toen de taxi Victoria Street inreed: Ik zal je een plaats van ontmoeting laten weten, met datum en uur, zo gauw ik in de kranten het zware veriies van Sir Marcus Loseley vermeld zie staan. De taxi ging langzaam verder en be reikte Eaton Plac'e. Stap uit, beval de Squid: Ik denk, dat, je van te voren het huis maar eens goed moet opnemen. En denk er ook nog eens om: geen knoeiwerk hoor! De boef vertelde nog eens, dat hij over al op zou letten, deed het portier open en stapte de stoep op. Bijna tegelijkertijd sloeg het deurtje weer dicht en de taxi reed sne! er van daar. in de richting van Cliveden Place. Op de stoep staande keek Jerry het kleine, rode achterlicht na, hoe het ver dween in de verte, en keerde zich toen om, teneinde zijn aandacht te wijden aan het huis waar hij voor stond. Het was een groot huis met dubbele erk'er, van het tuinhek gescheiden door een kort grindpad en een trappenbordes, dat het hooggewelfde portiek inleidde. Iets naar rechts zag Jerry 'een afdalende trap naar het sousterrain, waar zeker de bedienden verbluf hielden. Hij stak een sigaret op en rokende ver volgde hij. diep in gedachten verzonxen. zijn weg. Hij kon nauwelijks drie schreden ge daan hebben, toen hij tegen iemand aan botste. die van de andere richting kwam. Een forse, slanke jongeman, die slaan bleef en hem belangstellend aankeek. Kun je voor de drommel niet zien. waar je loopt? barstte Jerry los en hield toen zijn mond. O ben jij 't? gromde hij. Inspecteur Elveden lachte innemend. Goeden avond, Jerry, zei hij zacht jes: Ben je nu misschien als voornemens het smalle en rechte pad te verlaten? Hij wees naar het huis Loseley eo te gelijkertijd naar de boef. Een inbraakje op het oog? vroeg hij vriendelijk. Jerry fronste het voorhoofd en stak zijn handen in zijn zaklcen. Jullie zijn op de Yard toch wel een beetje té slim, zei hij grijnzend: Jullie zien zo scherp, dat je iets al weet, vóór 't gebéurd is! De inspecteur lachte. Er was iets ont wijkends in die strijdlustige onschuldbe- tuiging van de boei. Wij kunnen dingen zien, die zouden kunnen gebeuren, verbeterde hij en zijn blik ontmoette die van de boef. Ja, als ze gebeurd zijn. grijnsde Jer ry: Vooral wanneer de Squid in het spel is. Maar denk er wel om, mijnheer El veden, vandaag of morgen wordt je wak ker. en dan kom je tot de ontdekking, dat je dood bent, als je niet oppast! De inspecteur luisterde onbewogen foe en Jerry werd 'een beetje onrustig onder het koele glimlachje van de ander. Denk aan wat ik je gezegd heb. ried Elveden aan. Je hebt me nooit wat gezegd, dat de moeite van het onthouden waard was. antwoordde de boef. Dan js dit ccn uitzondering geweest, antwoordde de ancjer: Denk aan wat ik je gezegd heb over' onze chef. Ik heb niets té vertellen, zei Jerry. Natuulijk niet. gaf Elveden toe, met voldoende ironie, om de boef een ogen blik achterdochtig te doen opkijken: maar als je eens ooit wat te vertellen zoudt hebbenHij maakte zijn zin niet af. Luister eens hief, mijnheer Elveden. als ik jou was waarvoor de hemel mij moge sparen dan zou ik mijn neus maar uit die zaak houden. Ik weet natuurlijk van horen zeggen dat de Squid niet erg vriendelijk is tegenover inspecteurs, goe de. slechte of erg beleefde. Hij «luurde onaangenaam ïr. het gelaat van 'de ander en zag wederom diezelfde kalme ogen en dat ontwapenende glim lachje. ik ben nog al zachtmoedig aange legd. vérvolgde do boef. Ik houd niet van geweld Wanneer ik ergens niet van houd dan blijf Ik er van af. Wanneer hij Pr niet van houdt dan tuimt hij 't op, direct. Het vermoeden, dat Jerry meer wist, dan hij wel wilde bekennen, groeide meer en meer. maar de inspecteur liet er niets van blijken. Denk er dus nog eens over, herhaal de hij. Hoe ga je, Jerry? De andere kant uit, grinnikte de hoef en ging tegen de muur staan, in af wachting van de weg, die de ander ne men zou. En met een glimlachje om de lippen vervolgde inspecteur Elveden zijn weg. ACHTSTE HOOFDSTUK De Loseley-tiara Aha, de laatste telg van het huis Craven, slurpend hele glazen van dat verderfelijke vocht. Éen aanbevelens waardige bezigheid. Een vruchtbare tüd- verdoening. De lijzige stem naast hem onderbrak Jimmy's overpeinzingen en hij keerde zich om, teneinde een beetje plaats te maken voor de nieuwe gast. Freddie Leicester, afwezig voor zich uit glimlachend, leunde tegen het buffet van de „Nocturnes". t Wat wil je gebruiken, vroeg Jimmy temerig. Wat een kerel is toch een vriend, die zo terstond de symptomen van ver smachting weet le zien, zuchtte Freddie aangedaan. Eeen beetje van dal giftige vocht in jouw glas daar, zal al veel doen, vriend James. Verzadig dit menselijk vloeiblok, zei Jimmy tegen de ober en wees ook op zijn eigen glas. Nog maar eens hetzelf de. Maar toch altijd nog verticaal, tot de derde fles, vadertje, protesteerde Fred die beledigd. Maar van waar deze fees telijke gewaden? Hij raakte Jimmy's rok aan en keek zijn vriend nieuwsgierig aan. Uitvoering, antwoordde Jimmy lako- niek. -r- Wat uitvoering? vroeg Freddie. Schouwburg, uil, was het beleefde antwoord. Trek, om met ons mee te gaan? Wie is.„ons"? vroeg Freddie met merkbare trek aaii zijn glas slurpend. Leslie, Marcus en Erb. Zij dronken in stilte. Freddie zuchtte van voldoening. Ze moeten nü we] gauw hier zijn, zei Jimmy, naar de klok kijkend. Wat denk je van een tweede? Neen? Nou, goed dan, zei Freddie. In welke schouwburg zul je de eer hebben, van bet hertogelijk gehoor deel uit te maken Court Royal, een mysteriespel, ge loof ik. (Wordt vervolgd,) geheel Nederland, om zich een beeld te vormen óver de aard en de omvang van vivi-sectie in ons land. Daar er, aldus de heer Groen, hier :e lande geen controle op de vivisectie be staat zulks in tegenstelling met En geland en men zijn gegevens slechts putten kan uit dissertaties en medische tijdschriften, had de anti-vivisectie het nodig geoordeeld rich eens uit eigen aanschouwen een beeld te vormen over deze kwestie. „In Nederland geschiedt de vivisectie achter gesloten deuren en geen foltering is te wreed als het gaat om do mense lijke kennis te vermeerderen, ongeaelit het practisehe nut". De heer Groen had een pharmaceu- tjsche fabriek onder de rook van Am sterdam bezocht, waar naar hij vertelde kunstmatig bij de dieren rachitis werd opgewekt om daarna weer te trachten hen hiervan door middel van vitaminen te bevrijden. Bij zijn tocht had hij geconstateerd, dat onder de medische studenten een grot" afkeer leefde tegen de vivisectie. Hij verklaarde dat de Anti-Vivisectie Stich ting zich niet keert tegen personen, maar wel tegen een systeem. Als schakel tussen de fokkers van proefdieren en de snijtafel staan de hon denwinkels. De heer Groen had dit in dc hoofdstad kunnen constateren, waar hij van een eigenaar van zo'.n zaak, alle in lichtingen had verkregen. Vele dieren die men naar zulke winkels brengt om ze pijnloos te laten afmaken, verhuizen naar de snijtafel. Per jaar worden over de gehele wereld tussen de 15 en 25 mil lioen dieren opgeofferd aan deze proe ven. Ethisch gesproken, zo eindigde de heer Groen, is hier de alles beheersende vraag „of mqn leven mag vernietigen om. in zicht in het leven te krijgen". De Anti- Vivisectie Stichting wijst de thans aan de universiteiten en pharmaceutische be drijven gevolgde methode onvoorwaar delijk af. Zij meent dat andere wegen mogelijk zijn en haar ideaal is dan ook een leerstoel voor vivisectie vrije genees, kunde. De stichting heeft ais propaganda onder meer een filmpje laten vervaardi gen. De Britse liberale partij, die zes van de B25 zetels In het Lagerhuis bezet, heeft Vrijdag in het parlement een motie ingediend, waarin aangedrongen wordt op afzonderlijke parlementen voor Wales en Schotland, ter behandeling van eigen aangelegenheden. Nationalisten uit Schotland en Wales hebben reeds lang aangedrongen op eigen parlementen naar het voorbeeld van Noord-Ierland. dat deel uitmaakt van het Verenigd Koninkrijk, doch dat een afzonderlijke status heeft, met een eigen parlement ter behandeling van binnenlandse zaken en met een rfwii premier. 50'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 9