Minister Suurhof over praktijk van de Werkloosheidswet Verbetering van de termijn van uitkering Werken in de I). U. W. en weerstanden VERRUIMING VAN WERK GELEGENHEID „Een oplossing in Korea kan worden bespoedigd'' Eisenhower „met hernieuwd ver trouwen" terug in New York Eerste half jaar 1953 zevenduizend Nederlanders naar Australië Nieuw-Zeeland beperkt aantal ongeschoolden Vacantie in 1953 in de bedrijven Tolksysteem door Nederlandse vinding vervolmaakt Christen Schuman is man van verzoening en geen oorlog meer Maandag 15 December 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Werkspreiding en pensioenpremiën Wijziging in „Volks krant-hoofdredactie Kinderverlamming Naar wijziging van de intensieve looncontrole Versnelling van uitkering oorlogsschade Vijftig millioen voor openbare werken Autobotsingen in de mist „Zelf omstandigheden kiezen" De consumptie- beperking Verhoging loongrens Sociale Verzekering Primeur voor N.A.T.O.-conferentie Glad wegdek eiste dode WEERBERICHT 'Aftrekregeling Prof. Romme treedt af als staatkundig hoofdredacteur WERKTIJD VOOR VER PLEGEND PERSONEEL NEDERL. EMIGRATIEDIENST ALS SPONSOR ADVIES VAN DE COMMISSIE VACANTIE-SPREIDING De weerverwachting van heet K.N.M.I. geldig t.ot Dinsdagavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Langs de kust aanvankelijk nu en dan krachtige, overigens zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Noord-West. Weinig verandering in tempe ratuur. DINSDAG 16 DECEMBER: Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 8.34 uur, onder 15.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT vraag moge de minister als zijn oordeel uitspreken, dat naar zijn aanvankelijke mening degenen, die tijdelijk werkloos worden als gevolg van werkspreiding, in derdaad aanspraak kunnen maken op een uitkering krachtens de werkloosheidswet. Hij gaat er hierbij van uit, dat in de ge vallen als hier bedoeld vergunning tot verkorting van werktijd vanwege de ar beidsinspectie is verleend. Naar aanleiding van de vraag van de zelfde leden, of niet een regeling kan wor den getroffen, volgens welke de aangeslo tenen bij 'n bedrijfspensioenfonds tijdens 'n periode van werkloosheid hun premiën blijven doorbetalen en daarmede hun volle rechten behouden, kan de minister mede delen, dat hij onderzoekt of het aanbeve ling verdient een wettelijke regeling te treffen, waarbij, naar analogie van de overeenkomstige regeling van de ziekte wet, het wordt mogelijk gemaakt, dat Verschenen is de Memorie van Antwoord van de Minister van Sociale Zaken inzake vrij scherpe klachten over de werking van de Werkloosheids wet. Minister Suurhof meende geruststellend te kunnen antwoorden op verscheidene punten. Han zijn antwoord is het volgende ont leend: Naar aanleidi.-g van de van v—-schillen de kanten gestelde vraag, of de mininster reeds mededelingen kan doen omtrent de practijk van de per 1 Juli j.l. in werking getreden werkloosheidswet kan de be windsman mededelen, dat uiteraard in de eerste tijd na de inwerkingtreding van deze wet zich verschillende aanvangs- moeilijkhede voordeden. Thans evenwel, nu de uitvoeringsorganen allengs beter met de uitvoering van de wet vertrouwd zijn geraakt, kan gezegd worden, dat in de wijze van uitvoering verbetering is gekomen. Deze verbetering strekt zich oók uit tot de termijn, welke verloopt tussen het indienen van een aanvrage om uitkering en het verstrekken van de uit kering. In het overgrote deel van de ge vallen volgen de beslissing van het be trokken org an en het verlenen van de eerste uitkering binnen redelijke termun na het tijdstip van indiening der aanvrage. Wat betreft de aftrekregeling zij opge merkt, dat ter oplossing van de daaraan vlrbonden bezwaren tussen de betrokken organen overleg is gepleegd, welk over leg er toe heeft geleid, dat te verwachten, is, dat binnenkort een wijziging gebracht zal worden in de uitkerings-reglementen van het algemeen werkloosheidsfonds en van de betrokken bedrijfsverenigingen in dier voege, dat het bestuur van hne'°®trv." ken orgaan bevoegd is ten aanzien alle of een of meer bepaalde groepen van werknemers een regeling te treffen, krachtens welke bij de vaststelling van de uitkering bet bedrag, waarmede de ver dienste over een dag het dagloon over schrijdt, geheel of gedeeltelijk buiten be schouwing kan blijven. De bezwaren, welke gerezen zijn met be trekking tot de bepalingen omtrent de wachtdagen zijn inmiddels eveneens voor een aroot deel ondervangen door een wij ziging op dit punt van het reglement voor de werkloosheidsverzekering. Vele leden vroegen, of de minister van oordeel is,dat degenen, die ten behoeve van werksprei ding tijdelijk werkloos worden, recht heb ben op een uitkering krachtens de werk loosheidswet. Met betrekking tot deze Prof. mr C. P. M. Romme, fractie leider van de K.V.P. In de Tweede Ka mer, zal met ingang van 1 Januari a.s. aftreden als staatkundig hoofdredacteur van „De Volkskrant" welke functie hi) gedurende acht jaren vervuld heeft. In een door prof. Romme en de beren J. M. Lücker, algemeen hoofdredacteur en J. A. Kolkman, directeur van het dag blad. ondertekende verklaring, die in „De Volkskrant" van hedenochtend gepubli ceerd is, wordt medegedeeld, dat dit be sluit reeds genomen is op 30 October j.l., doch dat geen enkele wijziging in de oorspronkelijke opzet van de na-oorlogse Volkskrant, noch in haar politieke rich ting in de bedoeling ligt. Prof. Romme zal voor zijn aftreden nog een toelichting geven op de beweeg redenen, die tot dit besluit geleid hebben. Het ligt niet in de bedoeling van de uitgevers van de Volkskrant de functie van staatkundig hoofdredacteur voorals nog te handhaven. De politieke voorlich ting van de Volkskrant zal dus niet meer middels de ster-artikelen van prof. Romme, maar door de huidige redactie geschieden. Tot 1 November j.l. zijn dit jaar in Nederland 1705 gevallen van kinderver lamming aangegeven. In 1950 waren het er 77, in 1951: 571! Tijdens de receptie in het Paleis Raad huis te Tilburg bood de senaat van het Studentencorps „St Olof'' aan eredoctor Schuman een grote promotietaart aan. Zij werd door de Franse minister prompt aangesneden. naast de uitkering ingevolge de werkloos heidswet door het verzekeringsorgaan aan het bedrijfspensioenfonds de pensioenpre mie wordt doorbetaald. Hij stelt zich voor omtrent deze aangelegenheid het gevoelen in te winnen van het bestuur van het algemeen werkloosheidsfonds. Naar de D.U.JV. Sommige leden betoogden, dat aan de uitvoering van de werkloosheidswet nog zeer grote bezwaren kleven. Met name zou zich de vraag voordoen, of bij de des betreffende organen niet teveel de neiging bestaat om de verzekerden af te schuiven. Dit gevaar zou in het bijzonder bestaan in de agrarische sector, waar veeal de opvatting zou heersen, dat zoveel mogelijk arbeiders verwezen moeten worden naar de D.U.W. als motief zou hierbij gelden, dat de werkloosheid in deze bedrijfstak bijzonder groot is. De hier aan het woord zijnde leden waren van mening, dat het bovengenoemde streven onjuist is en dat voor een eventueel tekort in de uitke- ringskassen in dat geval een andere op lossing gevonden dient te worden. In aan sluiting aan do opmerking van de andere leden, n.V dat hun een verschijnsel, als zou bij de uitvoeringsorganen de neiging tot het afschuiven van verzekerden be staan, niet bekend is. De minister kan verklaren, dat hem tot dusverre van een zodanig verschijnsel niets gebleken is. Minister Suurhof is in zijn Memorie van Antwoord behalve op de Werking der Werkloosheidswet (waarover elders) ook ingegaan op de situatie bii de D. U. W. De minister merkte o.a. het volgende op: Voor wat <je DUW betreft, zal het van het grootste belang zijn, dat de psycholo gische weerstanden, welke nog steeds tegen het .werken in DUW-venbamd" bij velen bestaan, worden opgeheven. Vraagt men zich af. welke de oorzaken van deze weerstanden zijn, dan stuit men Het advies hetwelk het vorige kabinet aan de S.E.R. had gevraagd over de werk gelegenheid, is dezer dagen ter kennis van de regering gebracht. Mede naar aanlei ding daarvan zal zij aldus de minis ter van Soc. Zaken in de M. v. A. betref fende begroting van zjjn departement overgaan tot een aantal voorzieningen, die tot verruiming van de werkgelegen heid kunnen bijdragen. Tot dit program behoort in dc eerste plaats het besluit, dat het tempo der uit keringen wegens oorlogsschade, waarop naar bekend reeds eerder een versnelling is toegepast, andermaal zal worden ver hoogd. Omtrent het daarmee gemoeide bedrag zullen door de minister van Fi nanciën binnenkort nadere mededelingen worden gedaan. Vervolgens is door de minister van Ver keer en Waterstaat een voorstel tot ver hoging van de begrotingsuitgaven in 1953 ten behoeve van de Rijkswaterstaat inge diend, dat mede is opgesteld met het oog op de belangen van de werkgelegenheid. In de derde plaats is besloten het op hoofdstuk 14 (onvoorziene uitgaven) der rijksbegroting aangevraagde bedrag voor de uitvoering van openbare werken tc verhogen met f 50.000.000. Tenslotte werd het, in het licht van de aanmerkelijk verbeterde situatie op de kapitaalmarkt, mogelijk geacht, de werk zaamheden van de z.g. „investeringscom missie" voor de lagere publiekrechtelijke lichamen op te schorten. Het wil de minister voorkomen, dat van dit geheel van maatregelen, tezamen met de verruiming van het beleid in de bouw nijverheid, welke reeds eerder is ingetre den, met enig vertrouwen een gunstig ef fect op de werkloosheid in 1953 mag wor den verwacht. De aandacht van de minister is gericht op het scheppen van extra-werkgelegen- heid door vervroegde uitvoering van ren dabele en door de uitvoering van niet on- middelijk rendabele, maar niettemin nut tige werken, die nu of in de toekomst een zekere productieve of recreatieve waarde hebben. Deze extra werkgelegenheid is vereist, wanneer de werkloosheid een be paalde als redelijk te aanvaarden norm op ontoelaatbare wijze overschrijdt. Deze norm is op haar beurt afhankelijk van de inzichten omtrent de onvermijdelijk voor komende minimum-aantallen van werk lozen, afkomstig uit normale frictie- of overgangswerkloosheid, seizoen werkloos heid, moeilijk plaatsbaren en incidentele werkloosheid. Waterleid ingwerken Ten spoedigste zal de uitvoering ter hand worden genomen van waterleiding- aanleg in het kader van de uitvoering van de eerste phase van de z.g. ontwikkelings plannen, waartoe van rijkswege een be drag, dat verhoogd zal worden tot bijna f 7.000.000, zal worden bijgedragen ten be hoeve van waterleidingaanleg in Oost- Friesland, Zuid-West Groningen en Oos telijk Noord-Brabant. Daarnaast wordt een bedrag aangevraagd voor aanleg van enkele drinkwatervoorzieningen ter be strijding van de werkloosheid. Tenslotte is er dan nog de post van f 200.000 voor jaarlijkse bijdragen ten be hoeve van de „onrendabele gebieden". Het ligt in de bedoeling in 1953 de nodige voorbereidingen te treffen ter uitbreiding van de waterleiding in deze gebieden, waartoe dan 'bij de begroting van 1954 een hoger bedrag aan jaarlijkse bijdragen zal moeten worden uitgetrokken. Bij de Memorie van Antwoord is een nota van wijzigingen gevoegd, waarin een post is ingevoegd, groot f 1.500.000.—, als bijdrage ten behoeve van de aanleg van waterleidingen, die vervroegd worden uit gevoerd ter bevordering van de uitbrei ding der werkgelegenheid en voorts een post van f 3.384,000,— als steun ten be hoeve van de ontwikkelingsplannen voor Zuid-West en Oostelijk Groningen, Ooste lijk Friesland, N.O. Overijssel, Oostelijk West-Friesland (N.H.), Z.W. en N.O. Noord- Brabant en Noordelijk Limburg. behalve op de ervaringen: uit het verleden, het (voor sommigen) vreemde werk in Weer en wind en het feit, dat geschoolde arbeiders voor dit ongeschoolde werk een lager loon verdienen dan zij gewoon zijn, vooral op de wijze van tewerkstelling, het onttrekken van arbeiders aan DTJW-wer- ken, wanneer er behoefte aan arbeiders in het vrije bedrijf ontstaat, die afzonder lijke loonregeling en de intensieve con- tróle. welke de DUW op lonen en arbeids voorwaarden toepast. Voorts zijn er dan nog klachten over een zekere concurrentie tussen DUW. CTD en COW. De minister, is thans doende om plannen uit te werken, welke ertoe zouden kun nen leiden, dat in al deze opzichten de tewerkstelling in het vrije bedrijf zo veel mogelijk benaderd wordt. Van het doen uitvoeren van DUW- en andere werkver- ruitmingswerken door aannemers is de minister een groot voorstander en hij zal dit z0 veel doenlijk bevorderen. Een bevredigende oplossing van alle proble men, welke met het werken in DUW-ver- band verbonden zijn, is echter in deze richting niet te vinden. Met zijn ambt genoot van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening vindt hernieuwd overleg plaats over de verhouding van de DUW tot de CTD. Hierover, alsook over plan nen tot wijziging van de methode van subsidieverlening, waardoor de intensieve looncontröle zou plaats maken voor een begrotings- en technische contröle, over een iets andere wijze van tewerkstelling, waarbij als -bogi.-sel voorop zal blijven staan, dat de tewerkgestelde arbeider zo spoedig-als mogelijk is, zjja normale werk in de bedrijfstak waartoe hij behoort, zal hefvatten en over de regeling van lonen en arbeidsvoorwaarden hoopt de minister nad'ere mededelingen te kunnen doen, zo dra de uitgewerkte plannen op hun prac- 'ische bruikbaarheid zijn getoetst. De minister van Soc. Zaken is voorne mens te bevorderen, dat op 10 October 1953 voor het personeel in verplegings- inrichtingen de 48-urige werkweek wordt vastgesteld. Zaterdagmiddag heeft de Haagse burgemeester in het Haagse Gemeente museum de Jacob Marisprijzen uitgereikt. De beide eerste prijswinnaars R. J. Drayer (links) en W. Hussem (midden) poseren naast de burgemeester bij het schilderij „Dans,' van Hussem. Zes-jarig jongetje slachtoffer (Van onze correspondent) Langs de Smildevaart nabij Hijkersmil- de is gistermorgen een ernstig auto ongeluk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan het zsjarig zoontje van de Gro ningse chirug dr H. O. Dr O. was met zijn vrouw en zijn zoon tje op weg naar Leiden. Misleid duor de mist is hij met zijn wagen langs de vaart tegen een passerende auto gereden. Het kind werd ernstig gewond en is op weg naar het ziekenhuis te Groningen over leden. Mevrouw O. werd licht gewond. Dr O. bleef ongedeerd. De auto werd geheel vernield. Eveneens tengevolge van de mist en de gladheid van de weg kwam Zater dagmorgen bij Vrouwenparochie een bus in botsing met een vrachtauto, die langs de weg geparkeerd stond. Drie passa giers werden licht gewond, doch konden hun reis voortzetten. De bus werd aan zienlijk beschadigd. Generaal Eisenhower is Zondag van zijn reis van zestien dagen naar Korea te New-York teruggekeerd. De „Constellation", waarmee de gekozen Amerikaanse president uit San Francisco kwam, landde twee uur later dan men verwacht had op het vliegveld La Guardia. Een kleine menigte juichte de generaal toe, toen hij het toestel verliet. In een korte verklaring zeide hij, dat zijn reis „niet het einde, doch het begin van nieuwe poging" om te komen tot een eervol einde van de strijd in Korea betekende. „Ik ben teruggekeerd met een hernieuwd vertrouwen, dat het bereiken van een bevredigende oplossing in Korea kan worden bespoedigd", aldus Eisenhower. Zulk een oplossing „vereist gezond ver stand en zorgvuldigheid, veel overleg en veel geduld", zo voegde hij hieraan toe, „maar in Korea, niet minder dan erges anders in de wereld, ligt het binnen de macht van vrije mensen om tot een eer volle vrede te komen, wanneer zij dit doel met verstand en energie nastreven". „Zolang ik nog niet het ambt van pre sident bekleed", zo vervolgde de gene- raal", past het mij niet te spreken met het gezag, dat aan dit ambt verbonden is, maar iedereen is van oordeel, dat wij iets geleerd hebben om dit het beginpunt te maken voor het opstellen van plannen, en wij verwachten tot een positief plan te komen". Kort na zijn aankomst vertrok Eisen- Tussen de Australische cn Nederlandse regeringen is overeenstemming bereikt omtrent het emigra '.cprogramma voor dc eerste helft van het komende ja-". Ruim 7000 Nederlanders uit alle beroepsgroepen zullen naar Australië kunnen vertrekken. In overeenstemming hiermede is een ver- voerprogramma opgesteld. Een nieuwe mogelijkheid tot emigratie is opengesteld voor hen, die buiten dc Australisch-Nederlandse migratieovercen- komst emigreren cn niet over een huisves tingsverklaring kunnen beschikken. Zij, cue op grond van hun persoonlijke om standigheden over een goede emigratie geschiktheid beschikken, doch niet In staat zPn een huisvestingsverklaring over te leggen, zunen door de Nederlandse Emi- Eratiedienst in Australië in nauwe samen werking met de Australische immigratie dienst kunnen worden geplaatst. De Ne derlandse dienst treedt hierbij dus als „sponsor" op. Bij de selectie van deze groep zal ook op 1 ennis van de Engelse taal worden gelet. Zij, die over - a huisvestingsverklaring beschikken zullen een „landing permit" ontvangen, indien zij ter plaatse van hun vestiging over een relatie (vriend, bloed verwant enz.) beschikken. Onder de Australisch-Nederlandse mi gratie-overeenkomst kunnen in de eerste ..yan volgend jaar emigreren: agrariërs, geschoolde metaalarbeiders en enkele andere categorieën geschoolde wer kers, vrouwelijk huishoudelijk personeel en ongeschoolden. Het aantal personen, dat in de eerste helft van 1953 als ongeschoolden geklassi- ficeerd onder de overeenkomst zal kunnen emigreren is beperkt tot 2200; het aantal van hen, voor wie de Nederlandse emigra- tiedienst als ..sponsor" op z&l treden, is beperkt tot 2500. Agrariërs, vrouwelijk personeel, ge schoolde metaalbewerkers en emigranten, die in eigen huisvesting voorzien en over een relatie beschikken, worden zonder be perking aantallen toegelaten. Uiteraard dienen alle emigranten aan de algemene toelatingsvoorwaarden van Australië te voldoen. Nieuw-Zeeland open voor verloofde meisjes Tussen de Nieuwzeelandse en Neder landse regeringen is overeengekomen, dat de emigratie naar Nieuw-Zeeland, ai dan niet onder auspiciën van de Nieuwzeeland- se regering, in 1953 openstaat voor onge huwde cn gehuwde agrariërs, enkele cate gorieën geschoolde en ongeschoolde wer kers, zomede voor jonge vrouwen cn meis jes. Aan de aantallen agrarische cn vrou welijke emigranten is geen beperking ge steld. In de industriële sector zullen voorlopig slechts geschoolde arbeiders uit de bouw vak- en metaalbewerkingsindustrieën in aanmerking komen. In verband met een op de Nieuwzee- landse arbeidsmarkt momenteel vermin derde behoefte aan ongeschoolde arbeids krachten zal in liet algemeen een verhou ding van drie ongeschoolde werkers op één geschoolde worden aangehouden. Per sonen, die geschoold zijn op ander gebied dan in de bouwvakken en de metaalbe werking, zullen niet als ongeschoolden kunnen emigreren. Zo spoedig de economische situatie van het land zulks veroorlooft,^ zullen de mo gelijkheden voor andere industriële be roepscategorieën zoveel mogelijk worden heropend. Meisjes, die zich met het oog op haar huwelijk met Nederlandse emigranten, naar Nieuw-Zeeland wensen te begeven, zullen hie. toe toestemming verkrijgen, in dien zij voldoen aan de algemeen voor immigratie in Nieuw-Zeeland geldende voorwaarden. Dc algemene commissie voor de vacaa- tiespreiding van het Centraal Werkcomité Vacantie heeft in een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering besloten de collectief-sluitende bedrijven te advise- In de sectoren I en II is enige wijziging aangebracht. Sector I omvat de provin cies Noord-Holland en Drente, Sector II omvat de provincies Groningen, Friesland, Overijssel, Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland. uitgezonderd de plaatsen Hoek van Holland. Maassluis, Vlaard'ingen, Schiedam, Kethel, Rotterdam en de plaat sen gelegen ten Zuiden resp. ten Westen hower naar zijn woning in het complex van de Columbia universiteit. In een schriftelijke verklaring, die aan de verslaggevers werd overhandigd, wordt nog gezegd: „Wij zien ons in Korea geplaatst tegenover een vijand, van wie wij niet kunnen hopen, dat wij op hem met woorden, hoe welsprekend ook> in druk kunnen maken, doch alleen met da den, ten uitvoer gelegd onder omstandig heden, die wij zelf kiezen". „Ik geloof, dat het mogelijk is de op stellers van aanvalsplannen duidelijk te maken, dat het een noodlottige dwaas heid zou zijn, elders in de wereld bran den te stichten als het Koreaanse con flict", aldus de verklaring van Eisen hower. „Ik geloof, dat wij, indien wij helder genoeg denken, met voldoende zorgvuldigheid plannen opstellen en met de vereiste onvermoeibaarheid werken, zowel de vrijheid kunnen redden als de vrede verzekeren". Als het doel van zijn reis naar Korea noemde Eisenhower „te zien. te luisteren en te leren" van de ervaring en de ken nis van de soldaten der VN. op het toneel van de strijd- Over de eenheden van andere staten, welke hij aan het front bezocht had, zei- de hij, dat haar prestaties ,,de meest trotse tradities van haar landen waardig zijn". De toekomstige minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, die met het zelfde vliegtuig als de generaal terug keerde, verklaarde dat Eisenhower ver der geen verklaringen over zijn reis naar Korea zal afleggen. Hij deelde voorts mee, dat hij met de aanstaande president op diens terugreis uit het Verre Oosten „de basis van een waardevolle politiek voor de komende jaren" had gelegd. Verhouding Ike—Truman Zaterdag werd uit Honoloeloe. waar Eisenhower toen nog vertoefde gemeld, dat president Truman's verklaring dat Eisenhowers reis naar Korea een sterk politieke demagogie" Was, generaal Eisenhower diep had getroffen. Eisen hower beschouwde deze opmerking be halve de onverdiende laster, t.a-v. de soldaten als een psychologische blunder. Waarschijnlijk zal elke kans op vriend schappelijke betrekkingen tussen beide staatslieden in de toekomst verkeken zijn. Truman legde, als bekend, Donderdag bovengenoemde verklaring af op een persconferentie. Reeds sedert een jaar minder dan 3 pet De minister van Sociale Zaken acht een algemene verhoging van het loonpeil hier te lande, met het oog op de daaraan ver bonden consequenties voor de werkgele genheid niet raadzaam, zo zegt hij in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer. De be windsman acht het ongedaan maken van de consumptie-beperking, waartoe in het voorjaar van 1951 werd besloten, niet op portuun. Reeds sedert bjjna een jaar bedraagt deze consumntie-bcperking thans minder dan de destjjds overeengekomen 5%. Vol gens de index-cjjfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is dc consump tie-beperking thans minder dan 3%, in Augustus van dit Jaar was zjj zelfs tot 2% teruggelopen. Bij de te verwachten huurverhoging en in het algemeen bij het optreden van nieuwe betekenende prijs-stijgingen zullen vanzelfsprekend wel compenserende maat regelen bevorderd worden, waarbij inder daad aandacht geschonken zal moeten worden aan de nositie, waarin ouden van dagen en andere groepen, die van vaste inkomens moeten leven, zullen komen te verkeren. Voorstel van f 4952 tot f 5025 Aan de Memorie van Antwoord op de Rijksbegroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Tweede Kamer, ontlenen wij, dat de minister het m begin sel alleszins wenselijk acht dat in de loongrenzen van de verschillende sociale verzekeringswetten gelijkheid wordt ge bracht. In dit verband merkt de minister op, dat op korte termijn bij de Kamer een wetsontwerp zal worden ingediend, waar bij wordt voorgesteld de loongrens van de Invaliditeitswet de Ziektewet en het Ziekenfondsenbesluit van 4952 te bren gen op 5025. De verhoging houdt verband met de met ingang van 1 Juli 1952 verleende compen satiebijslag voor het werknemersdeel n de premie voor de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering. Een sterk vereenvoudigd systeem voor het afluistei-en van gelijktijdige vertalin gen, dat bij de NATO-conforentie te Parijs gebruikt zal worden, werd Zondagmiddag in het Paleis de Chaillot voor ongeveer 350 persvertegenwoordigers gedemon streerd. Voor iedere deelnemer aan de conferen tie is een kleine radio-ontvanger zonder buizen (lampen) aanwezig. Via een hoofd telefoon vangt de gebruiker het gesproken woord zonder storingen op in de taal, die hij wenst Op de revers van de jas wordt de kleine, staafvormige ontvanger bevestigd. Deze heeft de grootte van een huls voor een tandenborstel en is zeer licht. Twee zenders geven het gesproken woord in twee talen weer. Met een kleine scha kelaar stelt men het ontvangertje op de gewenste taal in. De apparatuur wordt uitgebracht door Westinghouse volgens de constructie van de Nederlandse raadgevende ingenieur van ren de vacauitieweek 1953 vast stellen: van de grenslijn, gevormd door de Nieuwe j d(' concern, de heer F. C. G. van Baerle, in sector I van 1320 Juli; in sector II van 2027 Juli en in sector III van 310 Augustus of van 1017 Augustus. Dit laatste naar aanleiding van het feit, dat de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf de vacantieweek voor de bouwvakken heeft vastgesteld van 27 Juli—3 Augustus en »o- doende onder deze omstr ndigheden de groot«t mogelijke spreiding wordt Terkre- Waterweg, het Scheurdiep, Nieuwe Maas, d'e Lek, de plaatsen Ameide en Meerkerk (deze plaatsen gerekend tot de He sec tor), Merwedekanaal beneden de Lek, Gorinchem (deze plaatsen eveneens uit gezonderd). Sector III omvat de provincies Noord- Brabant. Zeeland, Limburg en van Zuid- Holland do plaatsen die buiten de lie sec directeur van het Nederlandse electro- acoustische laboratorium te Den Haag. De constructie is verbluffend eenvoudig, in dien men aldus ANP, nagaat, dat de heer Van Baerle teruggreep op ontvangstmo gelijkheden uit het prille begin van de radio-transmissie, namelijk de kristalont vanger. Hierbij dient direct gezegd, dat dit niet hot gewono kristalletje ia uit do bruik wordt gemaakt van het z.g. „ger- manium-kristal", dat enige jaren geleden de radiowereld in opschudding bracht. Daarnaast wordt gebruik gemaakt van het nieuwe keramisch-magnetiseh materiaal „ferroxcube" van Philips voor de spoel tjes. Het oude kristalletje, aldus ANP ver houdt zich tot het Van Baerle-kristalont- vangertje dan ook ongeveer als de eerste electrische gloeilamp tot de moderne gas ontladingsbuis. De „Van Baerle-ontvanger" bevat geen buizen, lampen of batterijen. De tot dus verre in gebruik zijnde kostbare installa ties hebben zulks wel, zijn daardoor zwak en bovendien nooit vrij van storingen, van liften en andere electrische installaties. Voorts moest men tot dusverre vele hon derden malen versterken, hetgeen thans niet meer nodig is. Zenders en ontvangers zijn zo geconstrueerd, dat voor elk ver bindingskanaal een gesloten circuit wordt gevormd. Afluisteren buiten die kring is niet mogelijk. Op de Sint Annastraat te Nijmegen is Zaterdag de 25-jarige keurmeester De J. te Boxmeer met zijn scooter geslipt door het plotseling opvriezen van het wegdek en over de kop geslagen. De jongeman werd door zijn flinke vaart nog een eind meegesleurd en zwaar gewond naar het Canisiusziekenhuis overgebracht. Hier i« hij gisteren zonder tot bewustzijn te z&k kinderjaren *aa de redio, meer dat ge- gekomea everiede*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1