Op de bres voor belangen der middengroepen Bij honderd procent toewijding past honderd procent loon" Voor rust op aarde In Japan koopt men bij kaarslicht Stakingsgolf dreigt land te ontwrichten Vrees voor „directe dreiging verminderd Atlantische Raad geeft militaire leiders minder vrijheid Bey van Tunis is weerspannig Verontwaardiging bij de Ned. bloemisten it Geeft loon naar werken! Zo klonk het in Limburg Honderdduizend op 16843 Vredesplan van Eisenhower? TWEE AUTO'S IN HET WATER GEREDEN Kerstverlof voor militairen De moord te Roosendaal Bedrijfsleven overweegt actie tegen Belgische producten DAGBLAD VOOR SCHLEDAM EN OMSTREKEN 1 r Dinsdag 16 December LMd'Z r K. WEERBERICHT „Loonpolitiek eenzijdig en onrechtvaardig" Twee oorzaken Vijftigduizend op 7325 Het plan van MacArihur: Aziatisch vreemdelingenlegioen? Vier doden in het verkeer Sneltrein greep personenwagen Met Kerstmis vier, Nieuwjaar vijf dagen Opnieuw twee missiona rissen uit China verbannen PRETTIGE FEESTDAGEN mm „VEEL GEDULD Meer marken mee uil Duitsland Wit Nédertand Lijk van verdwenen chauffeur gevonden Regeringscrisis mogelijk vóór Kerstmis Beroep op beloftèn van samenwerking op sociaal terrein Resident-generaal naar Parijs Sociale problemen De Nederlandse delegatie Het Europese leger Postambteuares ontvreemdde geld De weerverwacting van het K.N.M.I., geldig tot Woensdaga°nd, luidt: Overwegend waar bewolkt met tijdelijk sneeuw, ovcrgand in regen. Tot krachtig ot hard toenempde wind, aanvankelijk lichte vorst, later amperatuur oplopend tot boven het vriespun WOENSDAG!? DECEMBER: Zon op 8.43 uur, onder 16.29uur. Maan op 9.37 uur, onder 16.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Limburgse redacteur) „Het inkomen van de middengroepen ligt gemiddeld 10 tot 40 pet achter op de situatie zoals deze in het jaar 1938 was, toen pastoor Jansen reeds in het openbaar durfde verklaren, dat in menig ambtenarengezin armoede werd geleden. Dit is meer dan gedragen kan worden. Weliswaar is de toewijding waarmede onze mensen hun werk verrichten 100 pet gebleven, doch de salariëring bedraagt nog slechts 70 pet. Dit is onrechtvaardig. Bij 100 pet toewijding past 100 pet loon." Dit verklaarde gisteravond de heer A. Conijn, redacteur van het A.R.K.A.-week- blad op een druk bezochte vergadering te Wijk-Maastricht, welke door deken Poels. talrijke reguliere en seculiere geestelijken, ambtenaren, onderwijzers en andere vertegenwoordigers van de mid dengroepen werd bijgewoond. Spreker bracht hulde aan Z.H. Exc. mgr Hanssen, coadjutor van het bisdom Roermond, die zich enige weken geleden in een rede over de nood der middengroepen op dui delijke wijze heeft uitgelaten. De statis tieken stellen de bisschop volkomen in het gelijk. Hoe kunnen wij onze culturele taak vervullen, wanneer ons daartoe de mid delen ontbreken? zo vroeg spreker zich af Zover is het thans gekomen, dat amb tenaren, onderwijzers, leraren en zelfs universiteitsprofessoren zich met meer op vaktijdschriften kunnen abonneren, zich de noodzakelijke literatuur kunnen aanschaffen, concerten kunnen bijwonen, hun kinderen kunnen laten studeren enz „Dit acht ik een ramp voor ons land", aldus de heer Conijn. Voor de be zetting van de hoge posten kunnen geen bekwame mensen meer gevonden iv den, want elders kunnen zij meei verd e- nen. Hetzelfde verschijnsel doet zich bij de onderwijzers voor. De loonpolitiek van de regering heeft de middengroepen eenzijdig en onrecht vaardig getroffen. De lijn van de salarië ring moet recht getrokken worden, aldus de heer Conijn, die meende dat de socia listen daarmede niet accoord[zullen gaan en dat daarom de kath. Kamerfractie voor dit rechtsherstel een moeilijke strijd zaj moeten voeren. Wij rekenen echter op een krachtige houding. De middengroepen moeten een macht gaan vormen, welke de regering respect afdwingt, zo besloot de heer Conijn. De achterstand welke de middengroe pen getroffen heeft, is volgens de heer Hub Dassen, diocesaan voorzitter van de standsorganisatie voor de Werknemende Middenstand, die als tweede inleider het woord voerde, voornamelijk door twee oorzaken ontstaan. Vooreerst leefden groepen van arbeiders na de bevrijding beneden de grens van het bestaansmini mum. Het is derhalve te begrijpen, dat het loon van deze armsten allereerst ver hoogd moest worden. De middengroepen hebben vervolgens elkander te weinig in hun organisaties weten te vinden. Zij waren te individualistisch ingesteld en verloren te veel uit het oog, dat, de maatschappelijke groeperingen in feite de sociologische realiteiten zijn. Thans breekt zich een ander inzicht baan en werden stemmen vernomen, die roepen om een vijfde vakcentrale. De standsorganisatie moet tot een machtig instituut worden uitgebouwd, dat voor de belangen der middengroepen op de bres weet te staan. De commissie-Beau- fort die de organisatievorm bestudeert, schiet nog niet hard op. Als resultaat van dit onderzoek wordt hopenlijk een vijfde vakcentrale geboren, die niet al leen de belangen der middengroepen moet behartigen, doch tevens dient te be seffen, dat zij standsplichten jegens de eigen groepen te vervullen heeft, aldus spr.. die tot besluit de aanwezigen op wekte vertrouwen in onze katholieke leiders te tonen. In dc 517e Staatsloterij, vijfde klasse, veertiende lijst is heden de prijs van 100.000 gevallen op nummer 16843. De prijs van 50.000 viel op nummer 7325. Generaal Eisenhower is bezig aan een plan voor wereldvrede, dat eerst in Korea moet worden beproefd, aldus een bericht van de correspondent van het Britse blad „Daily Mail". Voorrang zou worden ge geven. aan hét gehele Verre Oosten, terwijl Europa op de tweede plaats zou komen. Robert Allen, columnist van de „New York Post" heeft verklaard van de com missie van Amerikaanse stafchefs ver nomen te hebben, dat deze slechts één nieuw voorstel van generaal MacArthur, In de loop van gisteren zijn op verschillende plaatsen in ons lam' ernstige auto-ongelukken gebeurd, waarbij in totaal vier personen om het leven kwamen en twee zwaar gewonden vielen te betreuren. De oorzaken van deze ongevallen zijn gedeeltelijk te wijten aan de flinke sneeuwval en de gladheid van het wegdek, welke het verkeer gisteren parten speelden. D„ onbewaakte spoorwegovergang in de Veenweg nabij de nieuwe woonwijk te Apeldoorn-West eiste twee doden. Juist toen de sneltrein naar Amersfoort, welke om 14.08 uur van het staion te Apel doorn was vertrokken, de Veenweg na derde, passeerde een personenauto, be stuurd door de 36-jarige A. B. uit WilP; de overweg. De wagen werd, zoals wij gisteren in een deel onzer editie konden melden, door de trein gegrepen, en en kele honderden meters meegesleurd. De auto bleef volkomen vernield langs de baan liggen. Een mede-inzittende van de wagen de 57-jarige G. B. uit Apeldoorn, bleek op slag te zijn gedood. De bestuurder was er zeer ernstig aan toe. In het Juliana- ziekenhuis, waarheen hg met spoed werd overgebracht, overleed hij kort na aan komst. De trein ko-n na een oponthoud van een half uur de reis voortzetten. Om ongeveer half drie zijn gistermid dag in de buurt van Schoorldam een per sonenwagen en een bestelauto, in het water gereden, tengevolge van gladheid en slecht zicht, door sneeuwval. De uit de richting Den Helder komen de luxe-auto. bestuurd door de heer Tes- selaar, reed door een brugleuning en kwam in een sloot langs het Noord-Hol lands Kanaal terecht. Van de vijf ïn- Bij ministeriële beschikking is bepaald, dat Kerstverlof aan militairen kan wor den verleend met vertrek op 24 Decem ber a.s. en terugkeer op 28 December d.a.v., zomede verlof ter gelegenheid der jaarwisseling m-t vertrek op 31 Decem ber a.s. en terugkeer op 5 Januari. Ter gelegenheid van dit verlof bestaat Séén aanspraak op extra vrij vervoer. De hormale regeling zal in verschillende ge- t'allen toepassing kunnen vinden. Door dat jn deze regeling de extra-verloven '{eads a ami uiten aan weekeinden, vloeit daaruit voor hen, die gewoonlijk de week enden naar huis gaan. geen extra finan ciële belasting voort, waarvoor compen satie op haar plaats zou zijn. De militai- j krijgen minstens eenmaal per maand v.ri.i vervoer en reizen voor het overige r-eds voor de helft der normale reis- ko,5ten_ zittenden werd de moeder van de be stuurder, mevrouw Tesselaarvan der Heyden op slag gedood. De echtgenote en een zuster van de heer Tesselaar wer den zwaar gewond naar het Sint Liduina- ziekenhuis te Den Helder overgebracht. Ongeveer op hetzelfde tijdstip reed enkele kilometers verder, tussen Schoorl dam en Burgerbrug. de bestelauto van een Alkmaarse firma in het Noord-Hol lands Kanaal. De chauffeur wist zich echter te redden. In de loop van de morgen is de 76- jarige mej. A. C. uit Zeist bij een bushal te in Bilthoven na het uitstapen onder de achterwielen van de vertrekkende bus geraakt. Zij werd op slag gedood. ter beëindiging van de Koreaanse oorlog, bekend is. MacArthur zou voorstander zijn van het oprichten van een „vreem delingenlegioen" van Aziaten en het mi nisterie van defensie meent uit dit voor stel te hebben begrepen, dat de Verenig de Staten dit legioen zouden moeten uit rusten, oefenen en in stand houden voor j gebruik in Korea en overal elders in het Verre Oosten tegen communistische aan vallen, aldus Allen. De twee laatste buitenlandse geeste lijken die nog te Nanking vertoefden, zijn thans eveneens „voor eeuwig ver bannen", aldus is te Honkong in katho lieke kringen vernomen. Het betreft hier twee Franciscanen, pater Dierksmeir uit Westfalen en pater Flaise uit Frankrijk, die Zondag in Honkong zijn aangekomen. Zij waren beschuldigd van het voeren van oppositie „tegen de nationale Chi nese kerk" en „de vooruitstrevende kerk- beweging". Pater Dierksmeir verklaarde niets te weten van ongeveer honderd buiten landse katholieke missionarissen en twee honderd Chinese geestelijken, van wie bekend is dat zij in communistisch China gevangen zitten. Het Tweede-Kamerlid de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) heeft aan de minister van Economische Zaken schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Is het de minister bekend, dat door de Economische Voorlichtings dienst op 's Rijks kosten wenskaar ten worden rondgezonden, waarop staat vermeld: ,.De directeur van de Econo mische Voorlichtingsdienst wenst u een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar". 2. Wil de minister mededelen hoeveel de kosten van deze kaarten in totaal hebben bedragen, onder welke post van de begroting deze kosten voorkomen en of deze kosten ook over voorafgaande jaren zijn gemaakt zo ja tot welke bedragen? 3. Acht de minister deze uitgaven met het oog op de vereiste zuinig heid, verantwoord öf is hij bereid deze uitgaven in de toekomst niet meer te doen? i,,. Eisenhower, tot president der Ver. Staten van Amerika verkozen, is ran zijn geheime tocht naar Korea te Ncic- Y or li teruggekeerd en heeft, zoals ge bruikelijk. na dergelijke diplomatieke uitstapjes een verklaring afgelegd. Veel wijzer wordt men o.i. daarvan echter niet. Eerlijk gezegd vinden wij dc verklaring van de voormalige invasie- generaal niet zo verrassend als dr lan ding destijds aan de Franse kust. Eigen lijk alleen maar heel vreemd, om het zacht uit te drukken. Hij is teruggekeerd „met hcrnicwM vertrouwen". Nu dat kan vertrouwen ge ven! Een oplossing in Korea kan worden bespoedigd, meent Eisenhower. Wel dit. kan het vertrouwen slechts vernieuwen! Maar de „brave burger, die moed kreeg", wordt toch niet weinig ontmoe digd. als de verkozen president zijn ver trouwen weinig betrouwbaar maakt door de toevoeging, dat „zulk een oplos sing gezond verstand en zorgvuldigheid, veel overleg en veel geduld vereist". ..Bespoedigd" en „veel overleg en veel geduld", het zijn wel geen contradictio- nes in terminis, doch synoniemen toch bepaaldelijk ook niet! De mannen ran Truman hebben zich ongetwijfeld niet afkerig betoond van „veel overleg en veel geduld". De wa penstilstandsonderhandelingen op Korea zijn immers al lang ..verjaard". Voor dat oxierleg en geduld behoefden de Ameri kanen Eisenhower dus niet tr kiezen. ..Zolang ik nog niet het ambt van pre. sident bekleed", zo zcide de generaal, „past het mii niet tr spreken met h< t arzag, hetwelk aan dit ambt verbonden is". ATlons. hopelijk is Eisenhower, straks president, duidelijker en positiever. Tot zolang zullen wij „veel geduld" moeten hebben! ANALYST. De Bank Deutscher Lander heeft de bepalingen voor de deviezencontróle aan de grenzen van West-Duitsland vereen voudigd. Buitenlandse reizigers behoeven voortaan bij het binnenkomen van West- Duitsland slechts dan een deviezencon- tröle-verklaring af te geven, wanneer zij bij het verlaten van het land meer dan 300 DM aan buitenlandse geldsoorten willen uitvoeren. In plaats van 100 DM mogen buitenlandse reizigers voortae 200 DM aan Duit6e bankbiljetten uit West-Duitsland medenemen. Voor Duitse reizigers is het bedrag aan Duits geld, dat zonder bijzondere toe stemming of aantekening op de papieren bij het verlaten of binnenkomen van het land meegenomen mag worden verhoogd van 20 op 40 DM Wazig werden de contouren van de huizen in steden en dorpen van ons land, ivaar de sneeuw gisteren in dikke vlokken neerdwarrelde. (Van onze corespondent) Het lijk van de chauffeur M. van Beek uit Roosendaal, waarnaar men vele dagen vergeefs heeft gezocht, is thans eindelijk terecht. Schipper De Klerk uit Bergen op Zoom. een van de laatste schippers, die pog suikerbieten brengen naar Roosen daal, zag Maandagmiddag onder de ge meente Steenbergen ter hoogte van de Blauwe Sluis in de vaargeul van de Roo- sendaalse en Steenbergse Vliet een lijk drijven. Hij waarschuwde de brugwachter, die op zijn beurt de politie van Kruis land op de hoogte bracht. Toen men het stoffelijk overschot had geborgen, bleek het inderdaad dat van de chauffeur te zijn, die zoals men weet op 14 November door zijn kostganger, de 30-jarige M., is ver moord. Merkwaardig is, dat een wichelroede loper al drie dagen vóór M. een beken tenis aflegde, 'de plek, waar het lijk nu is gevonden, heeft aangewezen, terwijl na dien de dader dezelfde plaats aanduidde. AI het dreggen, dat men daar toen heeft verricht was evenwel vergeef^, waar schijnlijk doordat het lichaam in de mod der was vastgeraakt. Dr Hulst uit Leiden zou vandaag sectie verrichten In Japan zijn. als gevolg van dc stakin gen om loonsverhoging en langzaam-aan- acties bij de eïectriciteitsbedrgven, de mij nen en het vervoer de treindiensten met dertig procent beperkt en doen zich ern stige moeilijkheden voor In de industrie en het binnenscheepvaartverkeer. Ook de telefoon- en telegraafdiensten werken langzamer. In vele houten gebouwen zijn branden uitgebroken, doordat men kaar sen als noodverlichting gebruikte. De liberale regering heeft verklaard, dat zij geen onmiddellijke maatregelen zal nemen om een einde te maken aan de stakingen. De regering kampt zelf met interne moeilijkheden als gevolg van de revolte van de „oude garde" der liberale partij, onder leiding van Isjiro Hatoyama, tegen de meerderheid in de partij onder leiding van premier Yosjida. Deze moeilijkheden zijn zodanig, dat, naar waarnemers geloven, de mogelijk heid bestaat van een Crisis vóór Kerstmis. Gisteren gehouden besprekingen tussen Yosjida en „de oude garde" zijn mislukt. In Tokio voelt men inmiddels de volle omvang van de gevolgen der stakingen. De huisvrouwen, die op slechts zes uur gas per dag kunnen rekenen, hebben weer haar toevlucht gei.omen tot het traditio- nele koken op gloeiende stukken houts kool, maar ook dit verwarmingsmiddel <s schaars, omdat er weinig kan worden aan gevoerd. In sommige industrieën werkt men des nachts met het oog op de piekuren over dag. De electriciteitscentrales leveren overdag met regelmatige tussenpozen stroom, opdat er nieuwsbulletins kunnen worden uitgezonden. De meeste bulletins zijn echter wein:g opwekkend en bevatten slechts aankondigingen van nieuwe beper kingen. In warenhuizen, waar men eveneens van kaarsen gebruik moest maken in plaats van de neonverlichting, wordt veertig tot zestig procent minder verkocht dan gedu rende de Kersttijd van verleden jaar. De Atlantische Raad heeft Maandag in zijn eerste zitting in het Paleis Chaillot te Parijs een beslissing genomen, die de vrijheden der militaire leiders in de N.A.T.O. inperkt. De N.A.T.O.-generaals zullen voortaan geen militaire oefeningen op grote schaal op touw mogen zetten, zonder dat de politieke implicaties ervan door de Raad onderzocht zijn. Dit punt vormt een onderdeel van een door de secretaris-generaal der N.A.T.O., lord Ismay, opgesteld rapport, dat handelt over de methoden ter verbete ring van de handen tussen de politieke en militaire organen van de N.A.T.O., en door de Raad werd goedgekeurd. Bovengenoemde beslissing is een uit vloeisel van het bekende Bornholminci- dent tijdens de vlootoefening „Mainbrace" in de Scandinavische wateren, dat tot Russische protesten in Kopenhagen heeft geleid. Eerst vandaag zal de Atlantische, Raad met zijn politieke discussies beginnen, o.m, over de vraag, in welke „gevaren- klasse" het Europese toneel op dit ogen blik dient te worden gerangschikt. Hoezeer de vrees voor een directe be dreiging verminderd is, bleek Maandag al waarmede de De drie ministers van de Zuidelijke vleugel van het NATO-front eisten snelle actie om de emigratie van arbeiders mo gelijk te maken en zij werden daarbij ge steund door minister Acheson en de spe ciale vertegenwoordiger van de V.S. in Europa, William Draper. Sedert verschei dene maanden wordt dit probleem do^h een commissie uit de Atlantische Rakd bestudeerd en de secretaris-generaal heeft bg de regeringen reeds aangedrongen op een ruime gebruikmaking van de bestaan de mogelijkheden. Raad heeft zich overigens Maandag- uit de drie redevoeringen, waarmem- middag bezig'gehoVdên rn^t'Ae^ glmo't'aaS Hoewel dc Bey van Tunis aanvankelijk de Franse residcnt-gcncraai Dc Haute- clocque had toegezegd, dat hg zg'n zegel zou hechten aan twee decreten, die be trekking hebben op plaatselijke hervor mingen, is het Maandag toch niet tot on dertekening van de stukken gekomen. Vol gens gewoonlijk welingelichte kringen zou de Bey een „lichte ongesteldheid" hebben voorgewend ten einde de plechtigheid uit te stellen. Volgens een Franse zegsman hebben De Hauteciocque en de Tunesische premier, Bakkoesj, 's middags nog gepoogd de Bey te overreden. Naar verluidt hebben de Franse autori teiten de hoop laten varen, dat de Bey nog op zijn weigering zou terugkomen. Een woordvoerder van de resident-ge neraal, deelde gisteren mee, dat de Haute ciocque hedenmorgen naar Parijs zou ver trekken voor dringende besprekingen met zijn regering, zulks in verband met „de hardnekkige houding van niet-samenwer- king van de Bey van Tunis". Naar verluidt zullen de resident-gene raal en minister Schuman de mogelijkheid onder ogen zien om de Bey van zijn func tie te ontheffen. zitting van de Raad plechtig en openbaar werd geopend. De Deense premier Ole Bjornkraft, die de Raad presideert, verklaarde: „Wij na deren thans het punt, waarop wij ons vei lig kunnen gevoelen tegen buitenlandse aanvallen". Een uiting van toenemende gerustheid, ook al voegde de Deen eraan toe, dat deze niet tot. verzwakking der vastberadenheid zou mogen leiden, omdat „het beeld zeer plotseling zou kunnen veranderen". De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, die de veertig ministers en hun ruim vierhonderd mede werkers welkom heette, sprak over „de redeiijke overtuiging, dat het doel dat wij ons hebben gesteld voor het grijpen ligt".' En de Italiaanse minister-president De Gasperi, de derde woordvoerder, trok de aandacht voornamelijk naar het thuis front door de noodzaak voorop te stellen, de sociale problemen der Veertien NATO- landen door gezamenlijke économische in spanningen aan te pakken Het waren deze sociale problemen, die bg de eerste besloten zitting van de Raad dc meeste aandacht vroegen. De Italiaan se, dc Griekse cn de Turkse vertegenwoor digers deden een gezamenlijk beroep op de bondgenoten om ernst te maken met de gegeven beloften van samenwerking op sociaal gebied. In het bijzonder wensten zij, dat de part ners hun sluizen verder zouden openen om emigranten door te laten, uit die lan den, die onder overbevolking te lijden hebben. „Er zijn sociale problemen die onopgelost dreigen te blijver, door" gebrek aan voldoende practische solidariteit", zo zeide De Gasperi. tal technische problemen. Daarbij werd geconstateerd, dat inzake de standaardise ring van wapens „langzame vooruitgang" is gemaakt, het minste in de categorie der lichte wapens, waar de mogelijkheden nog afhangen van nieuwe proefnemingen. De openingszitting van de Atlantische Raad heeft een uiterst sober karakter ge had. Zij duurde niet langer dan een half uur. De delegaties arriveerden langs de vlaggen der veertien naties in het nood gebouw aan de voet van het Paleis Chail lot, waar de N.A.T.O. thans haar hoofd kwartier heeft opgeslagen. De republi keinse garde zorgde voor de gebruikelijke kleurige omlijsting en voor het even ge bruikelijke trompetgeschal. Binnen was alles sober en zakelijk. Mr Beyen, het hoofd van de Neder landse delegatie, werd geflankeerd dour minister Staf en minister Van de Kieft, naast wie ook de permanente Nederlandse vertegenwoordiger bij de N.A.T.O., jhr Tjarda van Starkenborgh Stachauer, had plaats genomen. Daarachter zaten als hun militaire adviseurs de chefs van staven vice-admiraal J. van Holthe, luitenanl- generaal B. Hasselman, vice-admiraal A. de Booy, luitenant-generaal I. S. Aier. Toen 's avonds de ministers, de hoge militairen en de ambtenaren het hoofd kwartier weer verlieten, was er geen ere- garde meer aanwezig. In plaats daarvan joegen sneeuwstormen over de vlaggen der N.A.T.O.-landen. Maandagavond hebben de vijf ministers van de staten van het verdrag van Brussel (Frankrijk, Groot-Brittannië, België, Ne derland en Luxemburg) te Parijs verga derd om te spreken over de vooruitzichten der totstandbrenging van een Europees leger. Naar verluidt, is hoofdzakelijk ge sproken over de bekrachtiging van hot E.D.G.-verdrag door de zes betrokken lan den. Met enige tussenpozen waren er op het postkantoor te Tiel kastekorten, waar van het totaalbedrag 1400 bedroeg. De recherche van de PTT stelde in Tiel een onderzoek in en verdacht van deze tekorten de ambtenares mej. F. G. Na ondervraagd te zijn bekende zij zich aan diefstal van het geld te hebben schuldig gemaakt. Een belangrijk gedeel te van dit geld kon nog achterhaald wor den. De rest zal worden aangezuiverd zodat de PTT hierdoor geen schade on dervindt. ^Vooraanstaanden in vakkringen van de Nederlandse bloemisterij zijn boos en verontwaardigd over handel en wandel van hun Belgische collega's, die op het ogenblik stevig ageren tegen de invoer van het Nederlandse product. Na alle tegemoetkomingen Neder land staat zelfs een half procent van de omzet af voor Belgische propaganda doeleinden wordt opnieuw de eis ge steld om Nederlandse snijbloemen en pot planten te contingenteren. Zulks, terwijl de afzet van bloemen door de Neder landse invoer sterk gestimuleerd is en het Belgische publiek in enkele jaren zeer bloemenlievend is geworden. In Nederlandse vakkringen onder neemt men niets tegen de aanvoer van Belgische azalea's en bladplanten, die in de laatste jaren enorm opliep. De Belgen kunnen naar Nederlands oordeel zelf veel doen om eventuele last van concurrentie tegen te gaan door ra tionalisering, intensivering en specialisa tie in hun bedrijven. Indien de Belgische bloemisten er van daag bg hun minister van landbouw in mochten slagen maatregelen tegen het Nederlandse product te verkrijgen, dan zou het Nederlandse bedrijfsleven zich genoodzaakt zien een actie tegen Belgi sche producten en niet alleen tegen bloe men en planten, te ondernemen. De Ne derlandse bloemisterij is een groot voor standster van de Beneluxgedachte. aklus verklaarde men. maar (nog) een stap te rug cal men ceker niet accepteren. *fJAt'SifïpbA. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1