Minister wil nog eens praten lerarensalarissen over Pater Stokman ziet van motie af GQ EDEN SPREEKT DEAN ACHESON ONDER VIER OGEN Hogere posttarieven vonden geen tegenstand Uitwijzing van Nederlandse oud-militairen HUNTER SCHADE-UITKERINGEN AAN EMIGRANTEN „De landerige treinforensen Geboorte", een nieuwe dicht bundel van Gabriël Smit v NG- SLAGEN DINSDAG 16 DECEMBER 1952 PAGINA Afschaffing schoolgeld lager onderwijs principieel niet onaanvaardbaar De school geldkwestie Een woord weldadig Wachtwoord voor jongeren IIenk van der Maze Meer studiebeurzen De leraren Ontknikking wordt een feit Zuid-Limburgse grotten militaire opslag plaatsen? Rechtstreekse trein verbinding met Rome „Rtieingold" wordt „Lorelei" De Brilse houding jegens Perzië Min. Cals voor particuliere radiodistributie Voor Indonesië een tweesnijdend zwaard LAAT MEN REDENEN BEKEND MAKEN Wat doel hoge commissaris? Ik rook Hunter Mild Hunter Navy Cut En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Le Corbusier niet veroordeeld Vergunning tot overmaking der geiden mm; Tweede Kamer in de drukte Program als een volgeladen verhuiswagen VIERING VAN „HONDFRD JAAR KROMSTAF" Mari us de Leeuw ontwerpt kinderoptocht 's-GRAVENHAGE, 15 December 1952. Met de behandeling van dc begroting van Onderwijs, K. en M. is de Kamer ook vandaag, ondanks liet feit, dat zij vannacht tot twee uur doorvergaderde, nog niet gereed gekomen. Dc minister heeft echter de sprekers in eerste instantie beantwoord en daarbij heeft hij uiteraard zijn inzichten t.a.v. dc belangrijkste problemen kenbaar gemaakt. In de eerste plaats verklaarde hij, dat op korte termijn dc benoeming van een staatssecretaris is te verwachten en dat dit een man zou zijn van dezelfde politieke kleur als de minister. Als speciaal terrein zal deze het V. H. M. O. en het Nijverheidsonderwijs onder zich krijgen. Met de heer Peters (K.V.P.), die een andere taakverdeling had bepleit, was de bewindsman het niet eens. Wat het onderwijs in het algemeen aanging, verklaarde hij, uit te gaan van het beginsel, dat dc verantwoording voor de opvoeding primair bij de ouders ligt; ook de plicht om hun kinderen onderwijs te doen geven. Maar, zo zeidc hij, dit houdt niet in, dat zij dit op eigen kosten zouden moeten doen. Dit zou ook een gemeenschapstaak kunnen zijn, nog afgezien van het feit, datrde huidige kosten voor de meeste ouders niet zijn op te brengen. Afschaffing van het schoolgeld voor de lagere school achtte Z. Exc. prin cipieel niet onaanvaardbaar. Wat de lerarensalarissen betreft verklaarde minister Cals zich bereid tot het voortzetten van het overleg met dc organisaties en met dc minister van Financiën. Voor de woordvoerder der K. V. P., pater Stokman, was dit aanleiding om te verklaren, dat hij afzag van zijn aanvankelijke voornemen een uitspraak van de Kamer te vragen. Hij drong er echter op aan het overleg spoedig te doen houden. In de middag was de Kamer eerst voortgegaan met de algemene beschou wingen over onderwijskwesties. Een ze vental leden, namelijk de heren De Kui ter (CH). Peters (KVP). Zegeving. Had- der.s (VVD). Tilanus (CH), Stapelkamp (AR). Lemaire (KNP), Gortzak (comm.) 'en Van Dis (SVP), nam eraan deel cn alle facetten van het onderwijs kwamen daarbij weer ter sprake- Het eigenlijke debat tussen de opvattingen van KVP en PvdA, dat vooral ging over het al of niet kosteloos geven van het onderwijs, was echter Vrijdagmiddag al gehouden, toen Pater Stokman en de heer van Slecn hét woord hadden gevoerd. Als vierde katholiek kwam nu de heer Poters nog eons met kwesties, die reorganisatie van ons onderwijs ra-ken. Hij hield een uitvoerig pleidooi over de £eb" eken. die ons lager onderwijs aan kleven als daar zijn dc t.e jeugdige leef tijd. waarop de kinderen naar de am bachtsschool gaan, te weinig kennis van vreemde talen en van landen en volke ren, dit in verband met de emigratie en het te geringe onderscheid, dat cr m net uniforme onderwijs is gemaak ussen bijna debielen en begaafden, die aan hetzelfde lesrooster onderworpen wor den. In verband met dc ontstellende toene ming van de onkerkelijkheid had de heer Peters zich afgevraagd, wat el- gedaan moert worden aan de samenwerking in-sen de schooi en de jeugdbeweging en hij had er op aangedrongen, dat het voortgezet gewoon lager onderwijs (zoek daar een andqre naam voor, desnoods via een prijsvraag) en veel ruimere kans zou .krijgen. Maar vooral had hij gepleit voor een nauwere samenwerking tussen ge zin en school- En dan was er weer het Nijverheids onderwijs. dat een pleitbezorger vond in de heer' Stapelkamp, terwijl dc heer Le maire dc kwestie van het al o£ niet kos teloze onderwijs in verband bracht met de middengroepen. De heer Zcgering Hadders had zich evenals Pater Stokman tegen kosteloos onderwijs verklaard. De heer Peters was het niet eens ge weest met de taakverdeling, waartoe de minister van Onderwijs wilde komen bij het benoemen van een staatssecretaris. Het was namelijk 'S ministers bedoeling deze het V-H.M.O. en het Nijverheidson derwijs toe te vertrouwen. Dat vond de heer Peters niet juist. Zo grensden de delen, die de minister zich zelf voor behield, niet meer aan elkaar. Hij vond, dat de minister alle onderwijszaken voor zich zelf moest houden en de coördine rende taak in de onderwijsvoorzieningen over de gehele lijn plus het opvoedkun dige gedeelte en de vorming buiten schoolverband aan de te benoemen staatssecretaris moest overlaten- Om tien uur in de avond was eindelijk het woord aan minister Cals. Hij begon met de hierboven reeds weer gegeven mededeling over de te benoemsr. staatssecretaris en zeide vervolgens, prijs te stellen op een behandeling van de on derwijsnota's. Een memorandum daar over achtte hij evenwel niet nodig. Wat het schoolgeld betreft, er zijn even goed argumenten vóór het heffen aan te voeren als er tegen. Van de eerste cate gorie noemde soreker dat van de schatkist (31 millioen). Dat de heffing een betere selectie te zien zou geven, bestreed hij, maar toch achtte hij de bezwaren verbon den aan de afschaffing van het schoolgeld groter dan het voordeel, dat zij zou kun nen opleveren. Hij zou het daarom liever zoeken in een regeling waarbij minder draagkrachtige ouders steun ontvangen van de overheid. Dc vraag of het schoolgeld voor dc lage re school zou kunnen worden afgeschaft in tegenstelling tot enige afgevaardig den achtte de minister dat principieel niet onaanvaardbaar zou hij willen onder zoeken. Vereenvoudiging van de heffing was in ieder geval dringend noodzakelijk. Een eventuele afschaffing van de school gelden zou intussen gepaard moeten gaan Advertentie ONZE huidige wereld snakt naar de vrede. We willen ons best doen, maar in de wirwar van elke dag lijkt het de meesten eigenlijk toch on begonnen werk. Nu zouden velen alvast een mooie en heus niet geringe taak vervullen, wan neer zij in vrede konden leven met zich zelf! hun gezin, familie en landgenoten. We onderschatten deze arbeid. Innerlijke rust z°u 0°^ wees voor een nieuwe oorlog al een stuk .emperen. Wamt met al onze eigen balsturigheden maken we er de nationale en in'ernatio-. nale zaak niet beter op. Zouden we gezamenlijk meer in een eenheid kunnen denken en handelen als ook met voortdurend met onze eigen be langen en belangetjes alleen bezig zijn, dan zouden we op breder wiekslag kun- rsn drijve-n ten ba'te van interna 10- R'3'le samenwerking. Een figuur, die in dit opzicht aks een -fakkeldrager vooruit gaat, is de rianse minister van buitenlandse zaken, over wie onze Parijse correspondent Zaterdag no„ zo'n fraai portret leverde. Deze Fransman, door en door katholiek heeft ter gelegenheid van zijn eredocto raat in Tilburg gedachten weggegeven, waard om er nog eens enkele ogenblikken bij te vertoeven. Geen verheerlijkend nationalisme, geen superras, geen wantrouwen, maar een nieuwe gemeenschap. Doch Schuman ken het menselijk falen. En daarom zette hij 'n nlan op om de regeringen eenvoudig de middelen te ontnemen om een oorlog voor te bereiden en te riskeren En daarom geen vrije beschikking meer over kolen en staal, noch over een nationaal leger of onafhankelijk bewapeningspotentieel. En daarnaast terug naar de wet yan de edele maar nederige naastenliefde. Aan de vijand van gisteren de broederhand rei ken niet alleen om te vergeven maar om gezamenlijk het Europa van morgen op te bouwen. Dat is toch wel mannentaal. DU is taai van een Christen. Na de studenten-aubade, die op de pro motie van Schuman volgde, verklaarde de Franse staatsman in zijn enthousiasme om Tilburgs enthousiasme Het heeft me 50 jaar jonger gemaakt. De'hele wereld kan verjongen, wan neer in de nieuwe geest aan een betere wereld wordt gearbeid. Ook dat heett Schuman beklemtoond, toen hij er op Wees, dat een verzoend, verenigd en sterk Europa de jeugd zou aanspreken, die ver langend is de van vrees en haat bevrijde mensheid te dienen. De nieuwe idee moet ook de ouderen aanspreken. Al zullen dan eerst nog per soonlijke muizenissen en spinraggen op geruimd dienen te worden. HENK VAN DEP MAZE. k aa m a a— m «a Niet te sterlc 53/ISp//7/T Niet te zwak Altijd veilig en zeker bij kou, griep en pijnen Koker 50 tabletten 80 ct - 25 tabletten 45 ct met subsidieverhoging voor die scholen, welke niet financieel zijn gelijk gesteld, rnèt blijvend toezicht op de scholen en met een onaangetaste kinderbijslag. Wat. de kwestie der beurzen betreft, was de minister het er mede eens. dat aan beurzen de voorkeur moet worden gege ven boven renteloze voorschotten. Het uitbreiden van het beurzenstelsel zal ech ter slechts geleidblijk kunnen geschieden. Hierover is een bespreking geopend met de minister van Financiën. Er zijn ook andere regelingen tjaogelijk, aldus zette de minister uiteen, zoals half beurs half renteloos voorschot of de mo gelijkheid van een omzetting van een renteloos voorschot in een beurs na het candidaatsexamen. Hoofdthema moet blij ven de directe steun. Ook het verlichten van fiscale lasten moet volgens de mi nister onder het oog worden gezien. Dan was er nog de zorg voor het minder begaafde kind, welke probleem de minis ter aan de paedadogische centra zal voor leggen. De spreiding der scholen mag geen automatisme worden. Dc oprichting van Scholen moet financieel, economisch cn cultureel geheel verantwoord zijn. De positie der leraren, in verband met de midden-groepen besprekend, zeide de minister nogal sceptisch te staan tegen over het intelligentie-niveau in het lerarenmilieu, waarover de grafieken naar aanleiding van het rapport van drs Pla- tenburg in de Kamer getoond waren. Over dit. intelligentie-niveau waren de psychologen, om het maar zacht, te zeg gen zo zeide hij, het nog lang niet eens. De minister verklaarde In te stem men met de opvatting van pater Stok man, dat de middengroepen en met name het onderwijzend personeel bijdragen tot de cultuur van het land door het leveren van docenten en door dat uit hun gezinnen een belangrijke groep studenten en leerlingen voor het V.H.O.M. voortkomt. Zij moeten in staat worden gesteld hun culturele taak te volbrengen; door de huidige inkomens zijn zij niet in staat hun kin deren de gewenste opleiding te geven. Een daarop gerichte politiek zou spr. met alle kracht steunen. Ik zeg niet, aldus de minister, dat dc salarissen van de leraren aan alle rede lijke eisen voldoen, ik zeg alleen, dat ze niet los zijn te maken uit de ambtenaren salarissen, wat niet wegneemt, de verant woordelijkheid van de minister ten aan zien van deze groepen. En hij wilde ver klaren hetzelfde wat minister Beel had verklaard bij de behandeling van, diens begrotingten aanzien van de midden groepen. Evenals minister Bcri in die verklaring had gezegd dat. er uit nood zaak na de oorlog eerst aandacht was geschonken aan de lagere inkomens; die der arbeiders, zo moest hij, dit overscha kelend op zjjn begroting, nu zeggen, dat het. nodig was geweest, na de oorlog eerst aandacht te schenken aan de onderwij- zerssalarissen. Het gevaar voor wanverhoudingen was hier echter aanwezig en hij wilde dan ook zeggen het overleg over de lerarensalarissen niet alleen met de minister ran Financiën maar ook met de organisaties der leraren te zullen voortzetten. Overleg tussen aanhalings tekens, omdat de gang van zaken bij dit overleg zeer onbevredigend was ge weest. Over het doortrekken der pacificatie der andere takken van onderwijs bestond tussen de minister en de Kamer geen verschil van mening. In het algemeen moet er een sterkere band komen tussen de school en rle ouders zoals ook de heer Peters (K.V.P.had betoogd. Zijn momenteel de klassegemiddelden te hoog, men moet niet vergeten, dat, de tegenwoordige toestand niet. normaal is. Er moet worden gezorgd, dat als de hausse van leerlingen na enige jaren af neemt, er geen onderwijzers werkloos worden. Ook <le ontknikking kwam weer voor het voetlicht, de. minister zeide te hopen, dat men hierop het volgend jaar niet meer zal behoeven terug te komen. Het ligt in de bedoeling van de minis ter de instelling te bevorderen van de akte L.O. Fries. Bij dc behandeling van het V.H.M.O. werd de minister schor en moest er op nieuw 'water laten aanrukken. De problemen bij dit hoofdstuk waren evenals bij het L.O. vóór alles van gede tailleerd en plaatselijk karakter. De minister was toen twee en een half uur aan het woord cn verontschuldigde zich voor zijn lange rede met te zeggen dat als een gek meer kon vragen, dan hon derd wijzen konden beantwoorden, een minister niet de illusie moest hebben in korle tijd de vragen van honderd wijzen te kunnen beantwoorden. Voor het E.V.O. (elementair vormend ónderwijs) als voorbereiding voor de L.T.S. (lagere technische school) wenste de minister financiële gelijkstelling. Bij de-afdeling Hoger Onderwijs beperk te de minister zic'n eveneens tot de kwes ties door de algevaardigden aangegeven; van een principiële beschouwing over deze belangrijke tak van onderwijs zag hij in verband met het late uur het was in middels bijna één uur geworden maar af. De pensionnering van de hoogleraren, het internationaal Academisch Instituut waren hier aan de orde. De propaganda voor dit laatste instituut in het buiten land werd, zo deelde de minister mede, in tensief voortgezet. Ruim drie uur had de minister in ijltempo gesproken. In zulk een ijltempo, dat. zo niet in de tijd, maar waarschijnlijk wel in de lengte van de redevoering het record van mi nister Lieftinck, 3 uur en 39 minuten, was gebroken. Toch werd hierna nog aan de replieken begonnen. Hierbij zeide pater Stokman nog, dat hij t.o.v. de vraag schoolgeld of geen school geld de uitvoerige beschouwingen van de minister eerst eens te willen lezen. Ten aanzien van de lerarensalarissen sloot de heer De Loor (P.v.d.A.) zich aan bij de in de aanvang vermelde verklaring van pater Stokman. Hij vroeg echter weg neming van ongelijkheden, welke in ver gelijking tot overeenkomstige groepen be staan. Nadat de heer Peters nog had gecon stateerd, dat er tussen hem en de minis ter verschil van mening bestaat over de taak van de staatssecretaris, werd de ver gadering om 2 uur gesloten. Morgenmiddag voortzetting van liet Onderwijsdebat. Des avonds is Overzeese rijksdelen aan de beurt. F. S. Er bestaan plannen om oen aantal grot ten in Zuid-Limburg in de toekomst te bestemmen voor opslagplaatsen ten be hoeve van militaire instanties. Definitieve stappen zijn hier overigens nog niet voor genomen en d-e vrees van een aantal champignonkwekers, dat hun bedrijven hierdoor bedreigd zullen wor den. is niet gegrond, zo vernamen wij van welingelichte zijde. (Van onze correspondent). Dc sneltrein Hoek van HollandBazel, die de naam draagt van „Rheinpfeil- Expres", zal in de komende zomerdienst- regeling der Spoorwegen de naam „Rhein- gold' krjjgen, aangezien deze ljjn door getrokken wordt naar Rome. De trein zal al (hans een speciale wagon voor reizigers naar de Italiaanse hoofdstad bevatten. De naam van de tegenwoordige „Rhcin- gold" wordt dan veranderd in ..Lorelci- Exprcs". Dit laatste is geschied om de verwarring tc voorkomen, die somtjjds onder de reizigers ontstond, omdat de „Rhcinpfeii" cn „Rheingold" op ge lijke tjjd uit Hoek van Holland vertrok ken. De nieuwe ..Rhcingold-Expres", die dus de speciale wagon naar Rome en terug krijgt, zal het nieuwe traject met grotere snelheid rijden, dan tot nu toe het ge val was. Anthony Eden, dc Britse minister van buitenlandse zaken, heeft Maandag te Pa rijs zijn Amerikaanse ambtgenoot. Dean Achcson, medegedeeld, dat Groot-Brittan- nië volledige schadeloosstelling van Per zië zal blijven eisen voor het verlies van zijn olie-industrie. Eden zeide, dat Groot-Brittannië re kening hield met de mogelijkheid, dat de Perzische olie weer zou vloeien door een overeenkomst tussen internationale oliemaatschappijen en de Perzische pre mier. Het was evenwel niet bereid, in te stemmen met een regeling die af breuk zou doen aan Groot-Brittannië's wettige aanspraken op de eigendom van de Perzische olie en een billijke schade- In de avondvergadering heeft dc Tweede Kamer gisteren eerst dc be groting van de P- T. T. behandeld. Het ging daarbij vooral over dc verhoging van de posttarieven, welke men over het algemeen wel noodzakelijk vond en over de radiodistributie, waarbij men het met het beleid van dc minister niet eens was. Er was hier een tekort van 31 i millioen en algemeen vond men het al te dol. dat op elke aansluiting 7.werd toegelegd, nog voordat de Staten Generaal over dit bedrijf hadden beslist. Moet hier geen rechtsherstel plaats hebben. zo vroeg men- Dat zou tegelijk met deze kwestie moeten worden uitgemaakt. Onder het hoofd „Verblijfsvergunnin gen" schrijft, het Indonesische dagblad „De Locomotief" in een hoofdartikel: „De geheimzinnigheid rondom de ver blijfsvergunningen duurt nu al maan den. Officieel is slechts bekend gemaakt, dat in Indonesië gedemobiliseerde K. L.-ers, die de nieuwe overheid na de souvereiniteitsoverdracht als het ware zo maar had aangetroffen, opnieuw moesten worden „gescreend", waarna zou worden uitgemaakt of hun antecedenten een voortgezet verblijf in dit land recht vaardigden. De procedure was bijzonder vreemd en kostbaar: men moest midden in zijn contract naar Nederland terug en kon daar opnieuw toelating aanvragen, döch tegen het principe viel weinig in te brengen. De praktijk wjjst echter uit, dat aan tal van anderen, die niet onder genoem de categorie vallen, eveneens een nieu we verblijfsvergunning wordt geweigerd. Hierover is officieel nooit iets mede gedeeld, maar de diverse briefjes van de immigratie-dienst bewijzen het. For meel is ook hier niets tegen in te bren gen. want de Indonesische regering heeft de souvereine bevoegdheid te beoordelen, wi zij wel en wle zij niet in haar land wil zien. Het probleem is echter, dat de meeste betrokkenen niet het flauwste vermoe den hebben van de redenen, die tot bun uitwijzing hebben geleid. Zij worden niet gehoord, zij kunnen zich niet ver dedigen. zij Uriigen geen uitsluitsel over de motieven,, zij moeten gaan. Ergens in Djakarta zit iemand d<e aan de band van een dossier, of een politieke richtlijn zijn beslissingen neemt en daarmede is het bekeken Dc onzekerheid, die dit alles wekt. is natuurlijk schadelijk vooral voor de be trokkenen. Zti is echter ook schadelijk voor de bedrijven, waarbij zij werken, hetgeen dan weer rijn terugslag zal heb ben op de economie van cht lend. Nie mand weet meer, waar hjj aan toe 's een dergelijke atmosfeer is natuurlijk niet bevorderlijk voor geconcentreerd werken met uitzicht on de toeKomsi. Zij stimuleert het leven bii de da?- het redden wat er te redden valt, het viucn- ten van kapitaal, het liquideren van po sities. Wanneer nien toch de kans loopt mor gen te moeten verdwijnen, is er geen re den meer om nog iets op te bouwen of nieuw 1e beginnen Dan kan men maar beter zich er op toeleggen wegen te zoe- kpn, waarlangs men met zo min_ moge lijk schade een heenkomen kan vinden". Het blad vervolgt: „wanneer de In donesische regering zich geroepen voelt het aantal hier te lande woonachtige pn werkzame Nederlanders drastisch te be perken. dan is dat een beslissing, die men heeft de aanvaarden. Maar mén kan toch minstens de at tentie hebben mede te delen, welke cri- i teria, naast die van criminaliteit en po litiek wangedrag bii deze „zuivering" zullen worden aangelegd, aangezien het hier een zaak betreft, die toch mag worden beschouwd als te behoren 1ot het algemeen belang van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Dja karta. om waar zij formeel vermoede lijk niets kan uitrichten tenminste inlichtingen te vragen en op klaarheid aan te dringen. Het Indonesische H. C. stond voor twee man al bij het Nederlandse kabinet op de stoep en zorgde, dat iedereen daarvan op de hoogte was. Uit Djakarta hebben wij van het Nederlandse H. C. echter nog niets gehoord en het gaat wel om een paar man meer", aldus ,,De Locomotief". Minister Algera vond de tariefver hoging eveneens het voornaamste punt. Sympathiek was zij hem niet, maar zij was onvermijdelijk, hetgeen de heer Lucas (K.V-P.) had beaamd. De ver mindering van de afdracht aan het riik van 6 op 3Va millioen had ten gevolge gehad, dat de tariefverhogingen tot dc aangekondigde beperkt konden blijven. Dat de kosten van post. cn giro kwitanties van 15 op 25 cent werden gebracht, achtte dc bewindsman een zeer grote verhoging. Men zou hierbij uitzonderingen kunnen maken en dc minister wilde dat overwegen maar dan zo. dat het totaalbedrag van dc verhogingen onveranderd zou blijven- Wat de radiodistributie betreft, werd de gebruikers wel gerief gegeven. Ten aanzien van dc exploitatie sprak de minister zelf voorkeur uit voor particuliere exploitatie, maar het is de vraag of men daartoe nu nog zou kun nen teruggeraken. Het ontwerp ligt vier jaar op zjjn departement en hij wilde dit eerst met dc Kamer be spreken. Een voorstel tot verhoging van de rente der Rijkspostspaarbank was de minister voornemens zo spoedig mogelijk aan de Kamer voor te leggen. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Gortzak was net te laat om nog aantekening van tegenstemmen te kunnen vragen. Eveneens zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen de begroting van de Staatsdrukkerij en de wijziging Be- lemmeringenwet Landsverdediging. De afdoening van de begroting van Binnen landse Zaken had moeten wachten op enkele wijzigingen. Ook zi.i werd nu zonder verdere discussie z. h. st. goed gekeurd. vergoeding voor zowel de installaties van de Anglo-Iranian als het verlies aan inkomsten van de maatschappij voor 40 jaar. De beide ministers hadden een bespre king onder vier ogen na de opening van de zitting van de Noordatlantische raad. Van gezaghebbende zijde is verklaard, dat Eden Acheson heeft medegedeeld, dat Groot-Brittannic ook bezorgd is over de mogelijke gevolgen van het voortduren van de economische druk in Perzië. Het kon zich verenigen met een regeling, die enerzijds dr Mossadeq uit zijn financiële Mijn smaak is Hunter Mild in 'n pakje Navy Cut in 'n doosje moeilijkheden zou verlossen, maar ander zijds een precedent zou vormen voor an dere staten met olie-rijkdommen. Naar vernomen wordt, is de bespreking van de kwestie voortgezet door hoge func tionarissen van het State Department en het Foreign Office. Een rechtbank te Marseille heeft de te gen Le Corbusier ingediende eis niet ont vankelijk verklaard, Le Corbusier is de schepper van de „stralende stad", een flat complex in Marseille van 14 verdiepin gen. De Franse vereniging voor de algemene aesthetics had 20 millioen Irancs schade vergoeding geëist, omdat het reusachtige gebouw naar zij verklaarde, zonder een bouwvergunning was opgericht. De rechtbank heeft uitgemaakt, dat Le Corbusier wel een vergunning had, hoe wel deze was verstrekt nadat het werk was aangevat. In elk geval, aldus de recht bank, zou slechts de minister van weder opbouw, iemand kunnen vervolgen wegens het bouwen zonder vergunning. De raadsman van eiseresse had betoogd dat de schepping van Le Corbusier niet aan aesthet-ische eisen voldeed. Naar het oordeel van de rechtbank echter is het begrip schoonheid „veran derlijk, te vaag en te veel omstreden". Is i De Nedcrl. Bank verleent aan binnen landse schadeverzekeringmijen, alsmede aan hier te lande werkende buitenlandse schadeverzekeringmijen als bedoeld in Deviezenbekendmaking 13 46 een alge mene vergunning I Tot het betalen door bemiddeling van een deviezenbank van schade-uitkeringen aan uit Nederland geëmigreerde personen, verschuldigd uit hoofde van door vorenbe doelde niet-ingezetenen vóór hun vertrek naar 't buitenland hier te lande in binnen landse geldsoort gesloten transportverze keringen op reisbagage en'ot yerhuisboe- dels, mits a) de betrokken niet-ingezetenen in het bezit zijn van een verklaring als bedoeld in artikel 1 lid 1 van Deviezen- beschikking Emigratie; b) de betrokken niet-ingezetenen woonachtig zijn in een land, ten aanzien waarvan een betalings regeling is getroffen; c) de te betalen gel den een bedrag van 2000 met te boven gCTot het betalen van eventueel verschul digde gelden, welke een bedrag van 2000 te boven gaan, ten gunste van een rekening N" cq rekening „K" ten name van be trokkene bij een lid van de Bedrijfsgroep Handelsbanken of van de Ver. voor den Effectenhandel dan wel bij een land- bouwcredietbank, aangesloten bij één der Centrales te Utrecht en Eindhoven. Eveneens wordt een algemene vergun ning verleend tot het betalen door bemid deling van een deviezenbank van aan niet- ingezetenen, woonachtig of gevestigd in DAT Gabriël Smit een buitengewoon zuiver dichter is. wil nog niet zeg gen, (lat hij een buitengewoon sterk dichter is. Zijn oorspronkelijkheid is be paald niet groot en zjjn inspiratie is door lopend onderhevig aan een soort journa listieke ijver, die vruchtbaarder in de lengte dan in de diepte der materie uit schiet. In zekere zin kan men Smit een dichter van vluchtige indrukken en aan doeningen noemen. Een dichter voorts, die liet zijn publiek vooral maar makke lijk wil maken, doch die tegenover zichzelf, tegenover zijn eigen habitus als dichter, de allermoeilijkste positie in neemt die men zich denken kan. Voor hem is dichten hij heeft het in talloze mantelwoorden beleden bidden, d.w.z.: „een richten van alle zielsvermogens op dit éne: rekenschap, klaarheid tegenover U, mijn God". Men kan Qok met dat onovertroffen catechismusantwoord volstaan; „Bidden is zijn hart verheffen tot God", als men dan God maar niet statisch wil zien; Hij is voor een religieus dichter als Ga briël Smit in eerste instantie de beweeg grond van alle ding, dus ook van het eigen dichterlijk slagen of falen. Er moet in elk vers naar Hem gedongen worden. Elk voor Smit karakteristiek vers is een tweespraak tussen schepsel en Schep per. 6£ als de Schepper geen gehoor geeft een alleenspraak van hel schep sel over de uitzichtloosheid van het eigen ik. Telkens weer vraagt de dichter zich 'af, in hoeverre hij in zijn creatieve be- drjivigheid luistert naar wat de Creator Spiritus hem influistert; in hoeverre hij dichtend zijn Schepper dient en in hoe verre zijn hart. zich slechts „bespelen (laat. door ogenblik en drift en luim", W aarom schrijf ik? Waarom schrijf ik? Met de jaren heeft deze vraag zich dringender postgevat in Smit. „Ik schrjjf, omdat ik weet; Gij zegt mij veel, waarvan Gij wilt dat ik 't door geef(Tu Solus). Zowel om deze vraag als om de manier vvaarap zij in (lit werk inhoud krijgt, acht ik het dich terschap van Gabriël Smit van bijzonder belang voor (lcze tijd. Wat wij in de jong ste kunst en letteren aan kenmerkends kunnen gadeslaan, te weten een zich al scheppend verdiepen in het creatieve proces als zodanig, laat zich bij Smit fenomenologisch aan de orde stellen als een zich al scheppend verdiepen in de verhouding van de gelovige tot zijn inspirator God: het Woord, waaruit alles geworden is. Deze v'ërhouding vergt van de dich ter „de verloochening aan eigen lied. en praal". Het dichten, tjoor Gerard Brumng gekwalificeerd als „een genade en een vermetelheid", wordt door Smit in eenzelfde geest opgevat, doch in een ge voel van voortdurend onvermogen uit gewerkt. IN zijn voorlaatste bundel „Ternauwer nood" (Spectrum 1951), waaruit ik tot nog toe citeerde, heeft Gabriel Snut de crisis van het autonome dichterschap bezongen en op zijn manier „de dagen der artistieke vertwijfeling uitgespeld. .Zalig de nood van eigen onmacht en onwaardigheid", heet het bier Zalig die nood die tot overgave leidt, tot hergeboorte in het Woord. Tot heiwon- denheid van de zin van het dichten. Nu kan de dichter weer oog hebben voor de straalkracht van Gods werkelijkheid, ook in die dingen die zo obstinaat prozaïsch zijn, dat zij. poëtisch gesproken, iedere kans op vertolking van hun metaphy- sische betekenis schijnen uit te slui ten. In zijn jongste bundel „Geboorte" (Spectrum 1952), houdt Smit zich juist met dit soort onverheven dingen bezig, met „de plaatjes en het gips, de politiek het kerkbestuur, de landerige treinfo rensen, de zieke ministers en de hon gerende kinderen aan de schimmel- rand van de stad". Allemaal vertalen ze Gods werkelijkheid. En de dichter zelf? Hij mag leven bij de gratie van zijn onvermogen: Van onmacht everiaden zit ik weer nu Gij mij in (le dingen oproept tot getuige van uw heerlijkheid. De „dingen". Smit heeft er immer vele namen voor gevonden en er steeds be minnelijke bewijsleveranciers van Gods heerlijkheid van gemaakt. De frequen tie van „ding(en)" is van bundel tot bun del toegenomen. Nu loopt het woord de matte strofen uit. De matte strofen. In zjjn geheel be tekent „Geboorte" na het sterke „Ter nauwernood" namelijk een terugval in een put van onvermogen, waaruit het de dichter nu eens niet gelukt de inspiratie van het zo-ben-ik-nu-voor-U-mijn-God te putten. In „Ternauwernood" blijkt de godsdienstige ik-Gjj-verhouding, waar bij „ik" niets ben en „Gij" alles zijt, haar voorlopig pakkendste zegging te hebben gekregen. De tweespraken uit de nieuwe bun del tasten in die verhouding naar een nog naakter en nederiger positie van de dichter. Deze heeft alle zwier van mooie ivoorden afgelegd. Zijn dichten is een murmuleren gewor den over het zijn der dingen in God, en geen ogenblik twijfelt men aan de zui verheid der zielsbelijdenis, maar, dit in concreto. poëtisch komt het gesprek nau welijks over. Het mist. althans in de langere min of meer programmatische verzen, de bezonkenheid der artistieke aandrift. De emoties werden te grif, méé dat zij opkwamen, neer gestameld cn zó, als hartsnotities, rijmtechnisch aaneen geschakeld, dc wereld ingestuurd. Ik wijt het poëtisch falen van dit laat ste werk van Smit voornamelijk aan een soort journalistieke al te zorgelijke ijver het zielsgebeuren op zijn eerste uitingen t.e betrappen. Het dichten is hier in elk geval, door welke innerlijke of uiterlijke oorzaken dan ook, te haastig van con ceptie naar geboorte verlopen. Is deze bundel bijgevolg een deceptie als klaar werkstuk, hij vormt niettemin een onmisbare schalm in de ontwikke ling van Gabriël Smit's dichterschap. Men kan onmogelijk zeggen: dit is het einde. Integendeel: dit doet, achter de regels om, juist alles verwachten. Laten wij niet vergeten, dat Gabriël Smit, zo weinig markant als hij is, geen figuur in ons land naast zich vindt, (lie zó consciëntieus het dienende dichter schap betracht. Het dichten als bidden, staande op de dagorde van het „ora et labora". Het gedicht als gemoedsuit spraak van de gelovige, die weet, dat hij midden in de wereld staat, in het hart der dingen die voorbijgaan, en dat het zijn haast ondoenlijke taak is: God en die dingen in één licht tc zien en te laten zien. Dit gaat speciaal de katholieke tijdgenoot aan! NICO VERHOEVEN. landen, welke zijn aangesloten bij de Euro pese Betalirigs Unie. verschuldigde gelden uit hoofde van door ingezetenen met ho- gerbedoelde maatschappijen hier te lande afgesloten W. A. motorrijtuig-rijwielver zekeringen, mits de schuld een bedrag van ƒ1000 niet te boven gaat. (Van onze parlementaire redacteur). Een program als een volgeladen ver huiswagen lag op dte Tweede Kamer te wachten, toen gistermiddag om 1 uur bij hoge uitzondering wordt deze week ook op Maandag vergaderd de vergade ring aanving. Er staan nog drie begrotingen op de agenda, die alle deze week nog moeten worden afgedaan om vóór het Kerstreces klaar te komen. Het zijn die van Onder wijs. K. en W„ die van Sociale Zaken en diie van Overzeese Rijksdelen. Maar bo vendien zijn aan deze reeds overladen agenda nog toegevoegd de begroting van de P.T.T. en van de Staatsdrukkerij, de Belemmeringen wet Landsverdediging en nog een tweetal nota's: namelijk de twee de Emigratienota en de nota inzake de „Fairsea" en de gedupeerde ..Pater Maas- emigranten". Het is te veel van het goe de, als dat allemaal in één week moet worden afgewerkt. De voorzitter, dr Kortenhorst. zeUe vooraf de gang van zaken voor het af werken van deze agenda uiteen. Maandag middag voortzetting van de behandeling van de begroting van Onderwijs, waarmee de hele middag gemoeid was, daarna dus des avonds de begroting van de P.T.T.die van de Staatsdrukkerij en de Belemmeringenwet Landsverdediging. Eerst daarna zou de minister van Onder wijs in 'eerste termijn antwoorden op de gehouden algemene beschouwingen. Dat zou eerst laat in de avond zijn en het zou dus weer een nachtzitting worden. Eerst herdacht de voorzitter echter het overleden Kamerlid, de oud-minister van Onderwijs mr Terpstra, aan wie hij ge voelvolle woorden wijdde, welke door de Kamer staande werden aanhoord. Minis ter Cals beantwoordde namens de rege ring deze rede. Donderdag heeft de begrafenis plaats. Daar de Kamer echter geen tijd verloren kan laten gaan. zal de vergadering d:e dag om elf uur des morgens reeds aan vangen en in de middaguren worden e^- schorst om de leden gelegenheid t-> sta ven de begrafenis van mr Terpstra bij "te wonen. (Van onze correspondent) Aan de Bossche kunstenaar Marius de Leeuw is opdracht verleend mede de ver zorging op zich te nemen van een stoet van tienduizend kinderen, die ter gele genheid van de eeuwfeestviering van het herstel der Bisschoppelijke hiërarchie in Mei van het volgend jaar door Utrecht zal trekken. Behalve enkele specifieke onderdelen van deze optocht, verzorgt Marius de Leeuw ook de opening en het slot. Over de bit bet hele land af te vaardigen groepen naar Utrecht, heeft hjj voorts de supervisie. Het hoofdaccent zal bij deze manifestatie op de missie gedachte worden gelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3