Kruisheren slaan de Amersfoort uit te vleugels Magistrale redevoeringen eisen ontzaglijke arbeid Anton van Duinkerken neemt afscheid van Amsterdam In memoriam mgr M. F. Dekkers Late glans van de oude Antwerpen doctoraat, tn frif.se I barokstad 11 Verantwoording van onze kath. Nederlandse Zondagsopvatting V mii r|lr j Groot bouwplan voor klooster en scholen Naguib protesteert over Britse houding jegens Israël De Paus als rusteloze werker Scherp geheugen en pijnlijke zorg voor exactheid Een stukje Brabant in tie hoofdstad De verbinding Amsterdam-Den Haag Prof. W. Asselbergs DINSDAG 16 DECEMBER 1952 PAGINA S SbJu "«gel lie Mi De N. S. willen aan vraag voor busdienst niet intrekken TAAL BURGESS EN MACLEAN IN MOSKOU? KAASMARKT BODEGRAVEN (Van onze correspondent) Omtrent de plannen van de Kartuizer monniken is reeds heel wat gepubliceerd, over de Nederlandse communauteit Calci hij l'isa en de spoedige vestiging van deze Nederlanders Kartuizers in Ne derland. Dat echter een Nederlandse Orde, die der Kruisheren eveneens grote plannen heeft, plannen welke zelfs in een vergevorderd stadium z\jn, is minder he kend. Over enkele maanden zal n.l. in Amersfoort een begin worden gemaakt met de bouw van een geheel nieuw klooster van deze Orde. welke in Amers foort momenteel gevestigd is in een oude villa, boven op de Berg. Het gehele com plex, dat zal verrijzen tussen het zieken huis „De Lichtenberg" en het Meisjes internaat „O.L. Vrouw ter Eem" aan de Daam Fockemalaan. zal omvatten een klooster, een ruime kapel, een internaat, een gymnasium, een H.B.S. en enkele sportvelden. Het ontwerp voor klooster, kerk en gastenkwartier is reeds goedge keurd door de Interdiocesane Commissie voor Overleg Inzake Wederopbouw en thans doorgestuurd naar het ministerie van Wederopbouw en de gemeente Amersfoort. Keetor L. Nolet hoopt, dat een gedeelte van hef plan volgende maand zal worden aanbesteed, waarna de eerste steen spoedig gelegd zal hun nen worden. Men verwacht intussen, dat met de bouw van het gehele project, dat in gedeelten zal worden uitgevoerd, v(jf jaren gemoeid zullen zijn. Zes jaar geleden kwamen in alle stilte enkele paleis Kruisheren naar Amers- foort en vestigden zich op de Berg, in de villa „Vleugelslag". Zy konden toen niet vermoeden, dat de naam van hun huis, daar aan de Laan 1914 nog eens een bij zondere symboliek zou gaan krijgen, want in die lui tele jaren heeft dat kleine Palers-convent inderdaad zijn vleugeis uitgeslagen en kan men katholiek-Amers- foort niet meer indenken zonder net witte Kruisheren-habijt. Het beste be wijs voor deze „vleugelslag" der Patet's wordt thans geleverd door het boven- vermelde bouwplan. Het terrein, gelegen oj> het kruispunt Utrechtseweg—-baam fockemalaan is reeds sinds 30 Mei 1950 eigendom vando Orde Het is 6 H.A. grooi en heeft een vrij sterke glooiing. Daarvan heeft de architect Jos C. A. Sehljvens uit Jilbuig een dankbaar gebruik kunnen maken. Het. nieuwe klooster, dat plaats zal bieden aan een convent van dertig pa ters en acht broeders zal een car'^"rn krijgen en uit parterre en een verdieping bestaan Naast de kloosterkerk komt een gastenverblijf. Wanneer booster kerk en gastenkwartier gereed zullen ztjn, zal worden begonnen met de bouw van een internaat, dat plaats zal bieden aan 150 jongens. De daarbij behorende school zal bestaan uit een middenbouw van de H B S. In de middenbouw komen de vaklokalen en verder o.a. een aula. Naast liet schoolgebouw zuilen, behalve een be hoorlijke open ruimte voor ontspanning, nog twee sportvelden worden aangelegd. Tenslotte 4Jn in het ontwerp ook en- gHr overbiijf-1 okalen geprojecteerd aan gezien men verwacht, dat - gelijk thans - de meeste leerlingen van buiten de stad zullen komen. Het Amersfoortse Kruisheren-klooster St. Helena" telt momenteel 13 paters, waarvan er 8 werkzaam zjjn op het gymnasium en 3 broeders, die bet huis werk verzorgen in het klooster en op schooi. Naast, het werk in de schooi worden door de paters ook 1 alrijke as- uit Amersfoort, en omgeving Enkele maanden later op 10 Januari 1047 ves- sistenties waargenomen in Amersfoort en omgeving. De geschiedenis van de Amersfoortse Kruisheren begon in éept ember 1946, toen het gymnasium Constautinianum dat Dolle Dinsdag in Bussum met 15 leerlingen was geopend, werd overge plaatst naar Amersfoort, waar men gastvrijheid vond lh enkele lokalen van de St. Ansfridus-school. De paters zelf woonden nog enkele maanden in Bussum Het leerlingen-aantal bedroeg toen 4j tigden de Kruisheren zich definitief m Amersfoort en wel in de villa,Vleugel slag" aan de Laan 1914, Inmiddels was daar ook een noodschooltie gebouwd met vier klassen, zodat de leerlingen ook verhuisden, van de van Marnixlaan naar de Berg. Het. was allemaal nog wel erg primitief, doch er was een begin. Dat alles niet zo erg soliede was, werd an- derhalf jaar later wel bewezen toen bij een hevige storm het gehele dak van het schooltje werd gerukt en vernield. Er was echter spoedig een nieuw dak opgezet, zodat het onheil de leerlingen slechts enkele extra vacantie-dagen op leverde. Op 6 September 1949 werd er een tweede mijlpaal bereikt, toen n.l werd het tweede schoolgebouw m gebruik ge bruik genomen. Dit was weliswaar ook een noodgebouw, doch veel solieder en In dé volgende jaren ontwikkelde het „Constantinlanum" zich steeds meer. Het aantal leerlingen nam geleidelijk toe evenals dat van de leraren. Momen teel zijn er aan het gymnasium 15 lera ren verbonden, onder wie 1 leken. Het aantal leerlingen bedraagt 136, waarvan er velen komen uit de omgeving. Sinds 7 April 1950 is het Constantinianum een „aangewezen gymnasium", d.w.z. in de zin van de Hoger Onderwijswet, hetgeen het zelf eindexamens betekende, dat mag afnemen. Het nieuwe project in Amersfoort zal het zevende Kruisherenklooster in Ne derland xvorden. Het oudste is het St. Agatha-convent 111 Cuyck aan de Maas, de andere staan in Eden, Nceritter, Hees hij Nijmegen, Zoeterwoude en in Rotterdam. Sinds «ie laatste xverehloor- log is het aantal leden van de Orde over geheel de wereld van 500 tot 600 toege nomen. Deze toeneming was vooral sterk in Amerika, waar in het bijzonder het aantal broeders zeer is gegroeid. De Egyptische premier, generaal Naguib, heelt Maandag bi) de Britse ambassadeur Sir Ralph Stevenson, mondeling geprotes teerd over de Palestijnse resolutie, die door de Politieke Commissie der V. N. verleden weck werd aanvaa d. In deze resolutie, welke door Groot- Brittannië gesteund werd, werd gevraagd om directe onderhandelingen tussen Israël en de Arabische landen, zonder daarbij d» voorwaarden te stellen, welke in vroegere resoluties waren opgenomen. De Egyptische waarnemende minister van buitenlandse zaken, Radwan, en de onderminister van buitenlandse zaken, Hakky, woonden de bespreking bij. Volgens een woordvoerder van het Foreign Office te Londen zouden soort gelijke protesten tegelijkertijd bij de Brit se vertegenwoordigers in andere 'anden van de Arabische Liga ingediend worden. Generaal Naguib heeft naderhand be kend gemaakt, dat hij Stevenson op d„* hoogte heeft gesteld van „onze grote te leurstelling over het besluit van de Poli tieke Commissie der V. N., dat door Groot- Brittannië geïnspireerd was". Hij had de Britse ambassadeur gevraagd hoe dit be slui' to verenigen was met de Britse po- giru -m hangende kwesties met de Ara bier- e regelen. Stevenson had beloofd zijn regering in te lichten, aldus Naguib. rede tot het Internationale Congres van Astronomen. Wat bij het voorbereiden van deze twee allerbelangrijkste redevoeringen is komen kijken, zal iater als „ongeloof lijk verhaal" worden naverteld. De H. Vader is geen „geleerde in de I gewone zin van het woord. Maar Hij heeft een enorme kennis vergaard, berustend op Zijn fenomenaal geheugen en Hij bezit van nature een bijna pijnlijk exact ver stand en een scrupuleus geweten (dat ve len tot eerlijke wanhoop brengt). Zo pleegt Hij bijvoorbeeld vrijwel ieder ci taat, dat Hij vindt, „even te controleren" Dat betekent soms urenlang zoeken, na slaan. informeren, nalezen. En hoé vaak vond Hij dingen, die „niet klopten" Dat is voor Hem geen „overwinning", inte gendeel hel is steeds weer een teleur- als stelling.. Zijn wachtwoord luidt „esattesaa" tendeels aan liet voorbereiden en schrijven van de grote, en beroemd- geworden redevoering, waarmee hij het Congres zou besluiten. Het werd een rede van ruim 4o minuten. Terwijl hij sprak, was een radio-reporter zeer hinderlijk aan het manipuleren met zijn microfoon, maar de kardinaal bleef „tekstvastals redrnaar, dank zij zijn bijna legendarische geheugen, waardoor hij zijn tekst als het ware geschreven voor zich ziet en dat men in de loop der jaren „het fotografische geheugen'' van de Paus is gaau noemen. Tot enkele jaren geleden schreef de H. Vader vrijwel alles met de kleine witte schrijfmachine, die iedereen kent van de foto's. Thans is Hij definitief teruggekeerd tot de pen: een gewone schoolpen. die wij (Van onze Utrechtse redacteur) Van <le zijde der N.S. heeft men tegen over ons ontkend, dat, zoals een der bla den meldde, zij bet v erzoek om een auto- busdienst AmsterdamDen Haag te mo gen instellen, zou willen Intrekken. De N S wachten nog steetls met spanning de beslissing van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer dienaangaande af. Het afkomen van een dergelijke be slissing kan echter nog wel enige maan den duren. Wat. de suggestie betreft om voor ge noemde verbinding waar thans een half- uursdienst. is elk kwartier een trein te laien riiden herinneren wij aan hetgeen wij reeds vroeger op gezag van de N.S. mededeelden, dat zolang nog verschil lende werken op deze lijn niet zijn uit gevoerd. waardoor overwegen komen ie vervallen of de aoenmodatio wordt ver beterd, hieraan niet gedacht kan wor den. In Leiden is men 'net het werk nu hiina 'Treed Ook in Haarlem is men '■eeds bezig, 'doch in Schiedam waar het samenvallen van' de lijn SchiedamDelft en SchiedamHoek van Holland een frote moeiliikheld oplevert, moet nog be tonnen worden Met dit alles zullen nog wol enkele jaren verionen, voor het zin heett en moeeiiik is tussen Amsterdam pn Den Haag een kwartierdienst in te Voeren. Een fraai hoekje in het door architect Schijven» ontworpen complex. In de gezegende ouderdom van bijna 84 jaren is gisteren, geljjk wjj reeds meldden, in de vroege ochtend te 's Her togenbosch overleden de hoogeerw. heer Mgr. M. F. Dekkers, rector van het moe derhuis „Marienburg" der Zusters van het Gezelschap J. M. J. In verband met het overlijden van deze voortreffelijke priester schrijft men ons nog: Mgr Dekkers, die 16 Januari 1869 in Tilburg was geboren, heeft gelijk zovele anderen van zijn tüd de humaniora gestu deerd aan de Latijnse school in Gemert en na de beide seminaria van het bis dom te hebben doorlopen, werd hii 30 Mei 1896 in de Bossche kathedraal tot priester gewijd. Zijn helder en vlug verstand, ziin scherpzinnige geest zouden hem zijn stu dies in een record-tijd hebben doen be ëindigen, ware zijn zwakke gezondheid daarbij geen rem geweest. Na zijn priesterwijding zegde men hem nauwe lijks een jaar levens toe. Doch die voor spelling werd gelukkig beschaamd'. Enkele jaren werkte de Eerwaarde Heer Dekkers als kapelaan, eerst tt Nuenen, later te Grave aan de recht streekse zielzorg in de parochie, een taak, waarvoor zijn beminnelijke blijmoedige omgang met de mensen hem zo geschikt maakte. Doch al in November 1906 werd hij door de bisschop aangewezen, om als conrector mgr Diepen ter zijde te staan, die toen rector was van de bisschoppe lijke Kweekschool te 's Hertogenbosch. Toen in de zomer van 1911 de zeer- eerw. heer J. Versteren, rector van het Moederhuis „Marlënburg" overleden was, heeft Z. H, Exc. Mgr van de Ven conrec tor Dekkers met dit rectoraat belast; hij aanvaardde het 6 October 1911. Veel verdiensten heeft de rector zicb in zijn lange en werkzame priesterle ven verworven. Met zijn gedegen We tenschap, zijn levendig scherp verstand, diende bi) de grote katholieke belan gen in de verschillende functies, die hem werden opgedragen, waarvan wij hier alleen de voornaamste noemen: Li- brorurn censor (van»f 1911); voorzitter der Liturgische Vereniging in het bis dom 's Hertogenbosch en onder-voorzit ter van de Federatie der Liturgische Vereniginggen; bestuurslid van de Pries- ter-Missiebond en van de Indische Missie vereniging; moderator van Geloof en We tenschap; Censor der Openbare Leeszaal te 's-Hertogenbosch. Voor de leerlingen van kweekscholen en Middelbare scholen schreef hij het driedelige werk: R. K. Godsdienstleer en als vervolg hierop verscheen nog Apolo getiek. Zijn geestige puntige gedichtjes werden in verschillende bundels als „Zoutkorreltjes" gepubliceerd. Zijn belangstelling voor het onderwijs bracht hem ook als gecommitteerde of examinator in verschillende examen commissies o.a. die van de eindexamens van kweekscholen en die voor bewaar schoolonderwijzeressen. Van November 1925 tot Augustus 1926 maakte rector Dekkers een reis naar do missiegebieden van India en Indo nesië, waar de Zusters van zijn Congre gatie werkzaam waren. Altijd bleef hij een grote en daadwerkelijke liefde voor de missies aan de dag leggen. Bn gelegenheid van zijn 40 jarig pries terfeest in 1936, in welk jaar hij ook zijn zilveren jubileum ais rector vierde, werd reetor Dekkers ere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel van t Bisdom 's Hertogenbosch. H. M. de Koningin erkendp zijn verdiensten door de u ciersorde van Oranje Nassau pn tenslot te bij zijn gouden priesterfeest in 194b werd hij door Z. H. de Paus tot Geheim Kamerheer benoemd. Vermeldden we hierboven in hoofdzaak zijn werk „naar buiten", zijn werk „naar binnen", zijn werk n.l. voor de klooster gemeenschap was en bleef zijn voornaam ste taak en zorg. Daar was de rector voor al de priester, die de Congregatie in haar geheel en iedere religieuze in het bijzon der altijd hoger wilde leiden in haar op gang naar God. De herziening van de Constituties na het verschijnen van de Codex van het Ker kelijk Recht in 1918, de daarvoor nieuw verkregen goedkeuring van Rome, zijn hulp bij de stichting van noviciaten in de missiegebieden, dit alles behoort tot zijn grote verdiensten voor de Congregatie, waarvan de bloei hem zo zeer ter harte «ing. Zijn aandenken zal in zegening blijven. Hij ruste in vrede! (Van onze Amsterdamse redactie) „Amsterdam is de stad, die iemand open kan maken om dndermans eerlijkheid te ontwaren. Het is een stad, waar men de hoogste gezagsdrager kan eren, omdat hij de vrijheid zal verdedigen". Deze woorden klonken gisteravond in de architectonisch kille aula van de hoofd stedelijke universiteit. Zij werden met de bekende hese stem uitgesproken, maar met de volheid van zijn grote hart, scherpe geest, poëtische woordkeuze en polemische inslag, waarmee Anton van Duinkerken zijn eigen plaats in de letterkunde en het culturele leven van Nederland heeft inge nomen. Deze afscheidsavond was belegd door de Vereniging „Noord en Zuid" waarvan An ton van Duinkerken erevoorzitter is. Een afscheidsavond waar geen weemoed klonk, maar waarbij de sprekers enkele facetten van de barokke natuur van Van Duinker ken toonden en onwillekeurig naar een glas wilden grijpen. Het glas was er niet. De Alma Mater zou trouwens niet dulden, dat in de aula geklonken werd. Maar toch was dit helaas symbolisch gebaar typerend, want terecht merkte prof. Don kersloot, na het inleidende woord van de voorzitter van „Noord en Zuid", de heer J. H. Broekman uit Bergen (N.-Br.) op, dat Anton van Duinkerken het carpe diem met het carpe aeternitatem had weten te ver enigen. Daarom wilde deze hooggeleerde collega van de „feesteling" op hem het woord van prof. Geijl toepassen n.l. „Roomse geus". Hierin bruist dat, wat het wezen van Anton van Duinkerken is: de polemische, maar overtuigende letterkun dige, die de vreugde tot zijn diepste wezen heeft gemaakt. Mgr W. Nolet memoreerde de woorden, die pater Van HeUgten heeft gewijd aan Van Duinkerken bij zijn afscheid van Am sterdam. Amsterdam en Brabant hebben een sterke 'bahd met elkaar. Herman van den Eerenbeemt had reeds vóór Van Duin kerken de Bossche cultuur voor het eerst sinds eeuwen weer In de hoofdstad ge- (Van onze Romeinse correspondent Toen de tegenwoordige Paus toenmaals nog kardinaal Paeelli legaat van wijlen Patas Pius XI naar Buenos Aires ging ter gelegenheid i,;oi-,..L„l,„ v, i - i i i i i i i dit is nauwkeurigheid, juistheid, nauw- vatl het historische Eucharistische Congres, besteedde htj de bootreis gro- gezetheid. Twee weken geleden ontving Hij een groep sportsliéden van de Ita liaanse Katholieke Arbeidersbond (de ACL1). Een van hen bleek de radio-ver slaggever van voetbalwedstrijden te zijn De Paus zet tot hem ..AproposIk moet u bekennen, dat Ik "s Zondagsmid dags wel eens héél even luister. Maarr.. hoe speelt u dat klaar om van al die snel-opeenvolgendê gebeurtenissen zon boeiend verslag te geven?" En de ander (dood-verlegen) „Ach, Heilige Vader, het klopt niet altijd. Weet U die het zien, horen me niet. En die het horen, zien hél niet.Daarom is het wel eens niet hele maal juist, „inesalto". En de Paus, zichtbaar teleurgesteld, zei: „Oh, werkelijk? Het klópt dus vaak niet. wat U vertelt?" („E' spesso lnesatto?1'). Deze „esattezza", deze scrupuleuze ex actheid, typeert Hem meer dan welke an dere kwaliteiten ook. Dagindeling, werk wijze, audiënties maar ook het nazien van rapporten, het lezen van kranten en het verslag van een medewerker, diplo maat, kamerheer, alles wordt (Onbewust getoetst aan de waarheid, de juiste pro porties, aan de „esattezza". Scrupulositeit? Neen, consequente waar heidsliefde Het moet „kloppen"; er moet zijn precisie, „exactheid". Daarom Wordt de tekst van een rede. die al dagen tevo ren naar de zetterij van de „Osservalore" gestuurd was, plotseling „opgehouden". Daarom komen er bijna altijd (liefst vijf minuten voor het uitspreken) nog wijzi gingen binnen kleine modificaties, schijnbaar-onbelangrijke „nuances". Correcties, geschreven met een kroon tjespen. Soms zelfs wijzigingen-van-wijzi gingen. Geschreven in minutieus hand schrift. Avonden van ingespannen, geconcen treerd werken. Halve nachten van naden ken, herzien, opnieuw-formuleren. Zorgen. Niemand kwetsen. Waarheid boven alles. En daarbij de wetenschap, het alttjd-durend bewustzijn, dat „wat de Paus zegt, dat blijft". Dat Wördt in latere, vér-verwijderde jaren nog aangehaald „Paus Pius XII heeft over dit onderwerp gezegd Vandaar die „wisselende bibliotheek" in de eigen werkkamer. Vandaar die gewe tensvolle „esattezza", die scrupuleuze en bracht. Van Duinkerken heeft in Amster dam zich kunnen ontplooien en de hoofd stad heeft deze katholiek aanvaard en ge waardeerd. Burgemeester D'Ailly, die als eerste of ficiële spreker Anton van Duinkerken poogde te schetsen, trof hem bijzonder goed door hem te danken voor de esprit, die hij in de hoofdstad heeft gebracht. Hij kon dit zeggen, ondanks het feit, dat hij Van Duinkerken eigenlijk niet zo goed kende. Hij had wel eens met hem gedi neerd en ook wel eens met hem in een comité gezeten, waar ze elkaar echter niet altijd ontmoetten, omdat als de een er was de ander meestal wegbleef en omgekeerd. Maar de esprit van Anton van Duinkerken vat men reeds bij een eerste kennismaking en men wordt er door geboeid. Dat deed de scheidende Brabantse Am sterdammer ook nu weer, toen hij sprak over: Wat Amsterdam voor mij betekent. Burgemeester D'Ailly had hem reeds bij voorbaat bedankt voor de tegenwoordige tijd, waarin hij het onderwerp had gehou den. Van Duinkerken kenmerkte deze betekenis voor hem als volgt: Niets ont nemen van wat de goede God gegeven heeft. Toen hij als „Jeune homme" uit de „Provincie" twee boeken van Mauriac, die hij dezer dagen weer eens had gelezen naar de hoofstad kwam, bracht hij een grote bewondering mee voor letterkundi gen, van wie hij enkele exemplaren ging ontmoeten. „Ik had behoefte aan bewon dering en Amsterdam is uiterst geschikt om aan die behoefte te voldoen". Het is niet verwonderlijk, dat juist de stad, die zo nauw met Vondel is verbonden, Van Duinkerken boeide. Hij zal er nog vaak in terugkeren. Als geschenken ontving hij de Atlas van de West-Europese Cultuur, enkele iang- speel-gramofoonplaten en een „goeden dag", het middeleeuwse houten wapen. Ve len kwamen hem in de senaatskamer nog even de hand drukken. Het ligt in het voornemen de studie in de Friese taal, welke aan enige universi teiten door de desbetreffende faculteiten is ingesteld, binnenkort op te nemen in het Academisch Statuut. Hierdoor vindt deze studie en daarmede ook het doctoraal in de Friese taal officiële erkenning. Volgens het onafhankelijke blad „United States News and World Report" verzo.-gen de twee in Mei 1951 verdwenen Britse di plomaten, MacLean en Burgess, achter he. „IJzeren Gordijn' hel communistische propagandablad „New Times da i Mos kou ordt uitgegeven. Het blad noemde geen bronnen voor zijn publicatie. OP 15 December wordt in de Aula der Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam een afscheids receptie gehouden ter ere van de naar Nijmegen ge roepen professor W. Assel bergs, meer bekend als An ton van Duinkerken. Van Duinkerken doceert enkele maanden te Nijmegen Neder landse literatuur. De leer stoel der vaderlandse lette ren heeft een roemvol ver leden aan de Katholieke Uni versiteit, al is dit verleden ook nog kort. De eerste die deze leerstoel bezette was Van Ginneken, de wat luidruchtige en breed- eebarende taalkundige, die overal waar hij zich bewoog een eigen spoor trok en aan alles zijn eigen stempel gaf. Meer taal- dan letterkundige heeft hij vooral leerlingen en opvolgers in de taalkunde ge vormd. Hij bezat fantasie en intuïtie en al hebben deze hem wel eens parten ge speeld en zijn wetenschappe lijke inzichten enigszins ver troebeld, zij maakten hem toch ook tot die boeiende, vi tale persoonlijkheid, die op viel tussen anderen door eigen kleur en geluid. Van Ginneken en Brom Van Ginneken werd opge volgd door Gerard Brom, die te voren reeds kunstgeschie denis gedoceerd had. Brom was een fijner kunstkenner en literator dan Van Ginne ken, die de indruk maakie van een late barokverschij- ning. Toen Brom de Neder landse leerstoel beklom, had hij reeds een eerbiedwaardig aantal boeken over diverse onderwerpen gepubliceerd en was zijn naam als literatuur historicus gevestigd. Was het bijzondere van Van Ginneken een zekere breedheid en weidsheid van uitzicht, een eigenaardige originaliteit, waardoor alles wat hij aanraakte een nieu .v aspect kreeg, Brom bezat iet.; van de Franse spiritualiteit, die fijne en scherpe geestig heid, die al zijn schrifturen boeiend maakt en baar iets sprankelends verleent. La-te glans an Duinkerken is naar aard en wezen verwant met Van Ginneken. Bei den zijn West-Brabanders en hebben dit met Vondel ge meen, dat er (hoe zwak dan ook) zoiets als een late glans van de oude barokstad Ant werpen over hun werken, over hun voelen en denken uitstraalt. Van Ginneken heeft, zoals ik reeds zeid», veel van de Barok in zijn we zen en Van Duinkerken wijdde een lijvige uitgave aan de Gontra-reformatte, verschijnselen die voor mijn gevoel het silhouet van het Westbrabantse Antwerpen oproepen. Amsterdam Van Duinkerken werd niet heid, die gemakkelijk aan spreekt en inneemt en dit zou zij te danken hebben aan de Zuidelijke inslag uit vroeger tijd. Huize „van Duinkerken' in de Lomanstraat heeft het Nederlanders „kroontjespen" zouden noe men. Met deze pen schrijft Hij zijn rede voeringen: eerst het ontwerp, dat lang zaam ontstaat, herzien en gecorrigeerd wordt daarna, als de gehele rede gereed is, schrijft Hij deze in haar geheel over en legt de tekst weg. Korte tijd vóór het uit spreken ervan neemt de H. Vader deze tekst en herleest langzaam en met een in tense concentratie de vele bladzijden. Op dat moment kent Hij de gehele rede uit het hoofd, zodat Hij tijdens het uitspreken ervan als het ware niet anders doet dan aflezen van de tekst, die Hem in de geest gegrift staat. Al zijn zogenaamde „vrije" tijd besteedt de H. Vader aan het voorbereiden van Zijn redevoeringen. Dikwijls maanden, altijd minstens enkele weken tevoren ontstaat het eerste ontwerp, dat dan geleidelijk vorm krijgt en uitgroeit tot dat prachtige klassiek opgebouwde kunstwerk, waarvan Hij één der grootste redenaars in de rij der Pausen het geheim bezit. Dit vóórbereiden geschiedt in de avond uren, als de laatste besprekingen zijn ge voerd. als de kranten zijn doorgekeken en een diepe stilte is neergedaald in 't privé- appartement op de bovenste verdieping van het Pauspaleis. Dan zei Hij zich achter de simpele (ouderwets-lelijke) schrijflafel, die pijnlijk-netjes opgeruimd is. Achter Hem staat een enorme boekenkast, die uit twee gedeelten bestaat. Het éne bevat Zijn dierbaarste bezit: een complete collectie dictionnaires en vocabulaires van acht., negen talen alleen de Allerlaatste edi ties. Het andere gedeelte wisselt voort durend van inhoud. Deze wordt bepaald door de onderwerpen, die de Paus voor bereidt: historische, filosofische, theolo gische, economische, sociale, politieke. Op de Vaticaanse Bibliotheek verbaast men zich allang niet meer. De meest on- i gewetensvolle nauwgezetheid, verwachte verzoeken worden zonder com- j Maar vandaar ook dat zware werk. En mentaar uitgevoerd. Soms moeten boeken dat nimmer rusten, telegrafisch in Amerika, Argentinië of i Australië worden besteld en per diploma tieke koerier worden verzonden. We noemen slechts twee grote redevoe ringen van de laatste maanden: over de wetenschappelijke bewijzen van het Gods bestaan, tot de Pauselijke Academie van Wetenschappen, en de indrukwekkende Aan de Coolsingel te Rotterdam ie men gisteren begonnen met het. plaatsen van een grote kerstboom die de gemeente ten geschenke heeft gekregen tan het gemeente bestuur tan Oslo. voor niets te Leuven honoris cair x eredoctoreerd, wat be- wU- dat het Zuiden z\jn waarde zuiver aanvoelde. HU heeft ongeveer vijl' en twintig jaar in Amsterdam gewoond en daar veel vrien den gevonden, aldus de lijn doortrekkend dier talloze Brabanders en Vlamingen, die in de zestiende en de ze ventiende eeuw naar de han delsstad aan het IJ kwamen en het karakter van Amster dam mede bepaald hebben. Amsterdam is. zoals men zegt, de minst exclusief Hol landse, de meest Zuidelijke der steden boven de rivieren: ztjn bevolking bezit een ze kere openheid en gezellig- Brabantse karakter van openheid en gezelligheid, van toegankelijkheid en gastvrij heid wonderwel weten te be waren. Zoals er in de gouden eeuw blijkbaar woningen geweest zijn, waar al wat aan de letteren of schone..ku^ sten deed, vrijgevig onthaaici werd - denken we slecht, aan het „zalig Roemershuis op de Gelderse kade werd ook hier deze traditie in stand gehouden. Niet te tellen zijn de jonge schri.i- vers en artisten, die de we* naar de Lomanstraat wisten en bij Van Duinkerken steun en aanmoediging von den. Complex van gaven IK geloof dat Van Duinker ken eindelijk datgene be reikt heeft, waartoe zijn aanleg en bekwaamheden hem voorbestemden, wat de gelukkigste en rijkste kansen aan ztjn talent kan bieden. Hü spreekt even gemakkelijk als hij schrijft en omgekeerd, hij is dichter en redenaar, kunstenaar en geleerde, hij heeft in de loop der Jaren een ontzaglijke voorraad eru ditie opgedaan en door zijn studie zich op velerlei ge bied bewogen. Zijn dichter- en kunstenaarschap is ec - ter beperkt en wordt i.oor onderen, veel minder ren op het terrein van lette ren en geschiedenis, over- troffen. Maar heel dit complex van gaven en vaardigheden ge- riipt in gestage arbeid en studie, waarborgt een hoog leraar in grote stijl. Dat hij zelf opgroeide tn zich vormde builen acade misch verband en jarenlang soort franc-tireur bleef, dat hij dus vfrs tn acade misch onbesmet bloed aah- brengt, kan voor een hoog leraar van zijn formaat een voordeel zijn. Er kan onge merkt in universitaire krin gen een zekere verkalking insluipen, waardoor de voe ling met de levende cultuur, met wat er wringt en wor stelt in het begaafste deel der samenleving, verloren gaat. Een voorbeeld daarvan zie ik in het feit dat er sinds Hildebrand en Bushen Huet geen jonge schrijversschooi uit Leiden is voortgekomen, terwijl Amsterdam 'n Utrecht het hunne bijdros- gen tot de vernieuwing - 1 letteren in tachtig en 1920. Wat vooral een i°"ge versiteit als de Nü-neegse nodig heeft, zijn die aan een faculteit kere glans verlenen en ze bijna benijdenswaardig ma ken voor elders studerenden. in Nederland is de gewoon te om een bepaalde universi teit te bezoeken wegens een hervorragend professor wei nig verspreid minder dan bijvoorbeeld in het vroegere Duitsland maar toch kan ook hier een bijzondere aan trekkingskracht van een on gewoon begaafd hoogleraar uitgaan. Ik meen dat Van Duinkerken alles in zich ver enigt om zulk een hoogleraar te worden. Niet alleen het rijke ouvre dat reeds op zijn naam staat, wettigt die mening, doch heel zijn per soonlijkheid staat er borg voor, dat de leiders der Nij meegse univarsiteit een ge lukkige keuze deden, toen zij Van Duinkerken dit pro fessoraat aanboden. J. VAN HEUGTEN S. J, Hoewel wij als katholieken in Neder land met recht in eigen stijl de Zondag vieren, geeft de manier, waarop wij de dag des Heren heiligen menigmaal aanlei ding tot verwijten van streng-gerefor- meerde zijde. Van de andere kant staat de katholieke Zondagsviering door de geest van vervlakking, welke onze tijd cnmerkt, aan voortdurende gevaren bloot. De verschillende geloofsbelijdenissen in land huldigen en verdedigen krachtig aan de Zondag het karakter van een week dag geven, dan wel afbreuk doèn aan het karakter van de „Dag des Heren". Uit gaande van dit beginsel moet men zelf antwoord geven op de vraag of typen, breien, haken en spitten geoorlóofd zijn. In een in dit werkblad gepubliceerd le vendig verslag van een parochiële discus sie over het vraagstuk van de Zondags heiliging komt de verscheidenheid van op- ons ianu uuiuLgeu en ve. vattingen naast de eenheid over de grond- haar opvattingen over de Zondagsheui ging, het toenemend aantal onkerkelijken j echter ontkent het bijzondere godsdien- j stige karakter van de Zondag Daardoor vormt de Zondagsviering in Nederland een bijzonder probleem, een object van discussie, een object ook van wettelijke maatregelen. In een speciaal nummer wijdt De Ba zuin, weekblad voor de geloofsverkondi ging. aandacht aan de heiliging van de Zondag. Vooreerst beziet het blad zekere ge beurtenissen, welke kort geleden aan het licht zijn gekomen: de zedenschandalen in Hardenberg. Naar het oordeel van het blad en van de katholieke geestelijkheid in die streek, moet de eigenlijke oorzaak ran het wangedrag der jeugd niet worden gezocht in het streng-protestantse karak ter der Zondagsviering. In een pricipiële uiteenzetting over wat geoorloofd en wat niet geoorloofd is ten opzichte van slafelijke arbeid, stelt De Bazuin als principe: „Ongeoorloofd zijn op Zondig al die beafbeden, die nodeloos Een bespreking in het blad van het lieuwe wetsontwerp, de geschiedenis daar van en de vergelijking met de oude wet geving, toont ons het gezonde standpunt, dat de overheid voortaan wenst in te ne men. Vele grotere en kleinere bijdragen, zelfs de foto's vormen tezamen een afge ronde verantwoording van onze katholieke Nederlandse Zondagsopvatting. Op de kaasmarkt werden heden 87 partijen kaas aangevoerd. Prijzen: eerste kwaliteit met rijksmerk 2.3/ 2.40, twee de. kwaliteit 3.342.36; extra kwaU'-eit tot 2.44 per kg. Handel flauw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5