Franse noodkreet over Indo China in Atlantische Raad Bedenkingen van kleine Staten L „Geen experimenten met Shaw" „Eerste trein" gaat afrijden in Nieuw-Guinea Drie premières bij Opera Ballet INKTVIS C hefarine 'S FRY EN COWARD BIJ COMEDIA Griepbesf rijding met 4 middden tegelijk! Turkerijen aan Piscator regisseert voor Haagse Comedie De Zuid-Nederlandse Opera Twee uiteenlopende Engelse auteurs Nijmegen binnen tie jaar herbouwd 's-Hertogènboscli muziekstad 1953" WOENSDAG lï DECEMBER 19.)2 l'AGiiXA 4 SITTARDSE „COCOSKONING" VEROORDEELD BELASTING OP WINST VAN OLIE-MI JEN IN BAHREIN EEN PAK VAN HET HART DER PAPOEA'S NA DE WEERTER KERMIS Drie jaar tejïcn gevaarlijke mesacnlield Voortaan op beroepsbasis roeve B.M.R.S. Loonpeil in België ver boven Nederland KWETTEREND LUCHT TRANSPORT Duizenden vogels in een vliegtuig J. van Rhijn krijgt opdracht voor fontein-beeld PROGRAMMA OLYMPISCHE DAG DE LENING RONDE VAN NEDERLAND Twee verklaringen Van „luchtjes" gesproken... niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke x natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. 'Oo* mens^^ EEN Fijn£ neus NOG GEEN K. N. Y. B.- VOORZITTER Verlegh K.C.-praeses-af INDIA WINT TESTSERIE lv door PETER BARON GEEN TITELHOUDER BANDSTOTEN? De Ministers van Buitenlandse Zaken fier drie voornaamste N.A.T.Ö.. landen zullen Woensdag aan de Quai d'Orsav samenkomen ónl een Frans verzoek om meer hulj» voor de strijd in Indo-fdiina te bespreken. Dit is het eerste gevolg van tie uitroep, die Minister Robert Schuman Maandag tot de Atlantische Raad richtte: ..De tijd is gekomen om de solidariteit der geallieerden op de proef te stellen De donkergekleurde berichten uit Tunis, Marokko en Indo-China die de N.A.T.O.- conferentie van de voorpagina's van uc Parijse kranten verdringen, bepalen nu ook de sfeer van de besprekingen van de Atlantische Raad. Dinsdagochtend, Kprt voordat hij in de Nationale Vergadering een sombere balans der gebeurtenissen in Tunis opmaakte en voordat de Franse resident-generaal van Tunesië, De Haute cloque, met nieuwe alarmtijdingen in de Franse hoofdstad arriveerde, heeft minis ter Schuman zie', genoodzaakt gezien eens te meer de Atlantische Raad opmerkzaam te maken op de aderlating die zijn land in Indo-China moet ondergaan. Nogmaals wees de Franse vertegenwoordiger op het, feit, dat de zware lasten die de oorlog :n Indo-China zijn land oplegt, in vérgaande vmate dc Franse bijdragen tot de Weste lijke verdediging en zijn houding tegen over vele problemen, „waaronder de her bewapening van Duitsland en de Europese Verdedigingsgemeenschap" moeten bepa len. De Franse delegatie heeft niet'nagelaten hrt beroep op de bondgenoten een bijzon der gealarmeerd karakter te geven door ook de minister voor Indo-China, Le Tour- neau, tot de raad te laten spreken over de „eenzaamheid" waarin Frankrijk zich in de bloedige strijd om de toegangen tot d° delta van Hanoi meent te bevinden. De gehele discussie in de Raad was Dinsdag door de dramatische Franse hulp kreet beheer-t en zo zal het naar het zich laat aanzien, ook Woensdag zijn. Een aan tal ministers heeft daarbij sympathie voor de Franse pogingen om zich in het Verre Oosten staande te houden, uitgesproken en de redevoeringen gaven er blijk van, dat in de Raad bet vitale belang van de oorlog in Indo-China wordt beseft. De Britse vertegenwoordiger, minister Eden. heeft echter in het licht gesteld, dat Frankrijk met zijn moeilijkheden :n dat deel der wereld niet alleen staat en dat de druk der Britse inspanningen in Korea en in Malakka evenmin mocht wor den onderschat. Woensdag zullen de besprekingen wor den voortgezet, doch men kan aannemen, dat het accent voornamelijk zal worden verlegd naar de Quai d' Orsay waar ds ministers van de Grote Drie uit de Raad de situatie ln het Verre Oosten zullen be spreken. Het Franse beroep op de Raad heeft, zo wordt in het hoofdkwartier der N.A.T.O. verklaard, weer eens de aandacht geves tigd op het feit, dat het een geregelde gewoonte van dc grote partners in de At lantische Raad wordt, problemen ter sprake te brengen, die buiten de territo riale sfeer van de organisatie liggen en de kleinere partners niet rechtstreeks aan gaan, Alle kleinere leden van dc Raad krijgen daardoor het gevoel, dat zij wor den meegetrokken door de politieke con cepties van de grote partners, zo werd o.m. ook van Nederlandse ztfde verklaard. De Franse geste heeft nog eens opnieuw aangetoond, dat de problemen binnen het nauwere verband der Atlantische gemeen schap niet kunnen worden losgemaakt van Britse delegaties hier versterkt. Naar ver luidt hebben de ministers Acheson en Eden samen de precaire vooruitzichten de verplichtingen, die de deelnemers in andere delen der wereld hebben. Zo over schaduwt nu ook het verre Indo-China de besprekingen, die de Raad in zijn verdere zittingen zal wijden aan de Duitse bij drage tot de defensie van Europa en aan de vooruitgang, die het project voor het Europese leger heeft gemaakt. Wat dit laatste betreft hebben de jongste weinig- belovende berichten ovér de crisis waar in hét E.V.G.-verdrag in Bonn is geraakt, de o'ngcrustheid vooral in Amerikaanse en Voor de ratificatie van het verdrag be sproken, nadat Schuman opnieuw nog ver der strékkende "aranties zou hebben ge vraagd om de Franse kamer gunstiger te genover het Mêrdrag té stèmmèn. Elk tablet '-hefarme „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. ie dóet wónderen.' Allemaal hebben we van Tuf- *V°u^LGhcld. V!1 XurJ-Üte,,h n1 ken eèn beetle eigenaardige voor- riJk- (Wahr is het dit niet!). DP Turkse stelling Als Wn Turk zeggen den- vrouw is een veel lagere levensstandaard kon we aan matmen metVfotf snorren gewend en als J. man „iet rijk is. ben .,e rn krom ine sabels, die ér harems ojp na ér beroerd aan toe. lat no„ houden en zich niet ohtzien met dit van ,i i.rÏÏilv,'Pnt-wti Feu edelstenen fonkelende ding in arren moe- patriaichale vethOUtlinget d rle'n nnder een kmiio klpltior te maken schoonmoeder is er een schoonmoeder de n ander een kopje kleiner te maken Egn dgr Xurkinncn verteidc, tweemaal e<A.. tttrviilr Vii4 Vs«4*s.. or»L nnfi l4h nnfl Pf Ot~) HP- (Van een verslaggever) DEN HAAG, Dinsdag. Erwin Piscator hield een monoloog. Er zat. in een der bovenzalen van Ho tel des Indes, een kleine, rustige man met zilvergrijs haar, een aanstekelijk ge voel voor point en liumor en met „Das Theater" tot in al zijn slanke vingertop pen. Het heette een persconferentie naar aanleiding van de enscenering welke Pis cator, de vermaarde Duits-Amerikaanse regisseur als gast van de Haagse Come die verzorgde van Shaw's „Androcles en de leeuw", dat op Nieuwjaarsdag in een, voor het beroepstoneel nieuwe, vertaling van Frans Hemberg in première gaat; doch over het onderwerp „Shaw en de regie" werd merkwaardigerwijs slechts en passant gesproken. De Maastrichtse rechtbank beeft Dins dag uitspraak gedaan in do zaak tegen de winkelier P. P. uit Sittard. die door de kantonrechter veroordeeld was wegens twee overtredingen van de wet op open bare uitverkopen. Hij had in de afgelo pen zomer op twee verschillende tijdstip pen reclameborden uitgehangen. Daarop stonden reclamezinnen die. op afzonder lijke regels, de woorden „uitverkoop" en „wij verkopen uit" bevatten. De verdediger van de heer P. bij de Maastrichtse rechtbank, die de zaak 14 dagen geleden'in'hoger beroep behandel de. had om verschillende redenen betoogd, dat hier wel van de suggestie, maar niet het feit van een verboden aankondiging sprake was. De rechtbank heeft evenwel dit betoog van dc verdediger niet aan vaard. Zij sloot zich aan bij het inzicht van de kantonrechter en veroordeelde de „cocoskoning", zoals P. in Sittard wordt genoemd, in beide gevallen tot een boete van 30 gulden subs. 15 dagen hechtenis. Door decreet van de Sheik van Bahrein is een belasting Van 50 pet op de netto winst van buitenlandse oliemaatschappijen in Bahrein in werking getreden. Dc Bah rein Petroleum Company, behorende tot de Caltex-groep, zal de autoriteiten ter plaatse mededelen", dat zij zich aan de be lasting zal onderwérpen. De belasting heeft betrekking op de netto-winst van de productie en verkoop van ruwe olie vanaf 1 Januari 1952. „Het gaat vrij goed in Nieuw-Guinea. Ik zou willen zeggen, dat de rangeerlocomo tief de eerste wagons op het spoor heeft gereden en binnenkort kan de eerste trein afrijden. Meer treinen zuilen volgen". Deze optimistische verklaring legde gis terenmiddag de gouverneur van Nieuw- Guinea, de heer S. van Waardenburg, af, toen hij voor een verlof van twee maan den gistermiddag op Schiphol arriveer de. Tijdens dit verlof zal hij met diverse regeringsinstanties overleg plegen. Het antwoord op de vraag, hoe de in heemse bevolking van Nieuw-Guinea rea geert op de eisen van Soekarno liet de heer Van Waardenburg over aan het hoofd van de afdeling voorlich ting van het gouvernement van Nieuw- Guinea, de heer P. A. Wansink, die enkele weken geleden in ons land is aangekomen cn thans op Schiphol ter begroeting van de gouverneur aanwezig was. „Ik geloof naar waarheid te kunnen zeg gen", zo zeide de heer Wansink, „dat dat deel der Papoea-bevolking, dat enigermate in staat is om over de kwestie na te den ken, zich met groot animo stelt achter het streven van de Nederlandse regering tot opvoering van het sociale en culturele peil van de bevolking. Voor deze mensen is hei een grote teleurstelling geweest, dat de uitvoering van deze plannen zo lang op zich heeft laten wachten. Er is zelfs on gerustheid over ontstaan". „De recente officiële verklaring van de Nederlandse regering, dat Nederland niet dacht aan overdracht van de souvereini- tcit aan Indonesië, is voor deze Papoea's, voor zover ik heb kunnen nagaan, een pak van het hart geweest. Men heeft zich op Nicuw-Guinca afgevraagd: gaan wij de- zelfde fatale weg op als Ambon?" Over het experiment om in een bepaal de streek van Nieuw-Guinea het peil van de bevolking in sociaal, cultureel en eco nomisch opzicht op te voeren, vertelde de gouverneur zelf nog iets. Hij sprak over het bezoek van cn het overleg met de secretaris-generaal van de South Pacific Commission, Sir Brian Freeston, dat hij zeer bevredigend noemde. Dit plan wordt voor de helft gefinancierd door genoemde commission, voor de andere helft door het gouvernement van Nieuw-Guinea. Over de voorlichting van Nederlandse zijde aan de Papoea's vertelde de heer Wansink nog. dat zijn afdeling iedere avond een radio-uttzending over de radio- omroep Nieuw-Guinea (van het gouverne ment) verzorgt in de Maleise taal en te vens enkele periodieken onder de bevol king verspreidt. Daarmede bereikt men echter zeker niet de gehele Papoeabevol king. die naar schatting 850.000 zielen telt. Een moeilijkheid vormt de taak Lang niet alle Papoea's verstaan Maleis en zeker lang niet allen kunnen het lezen. Perio dieken uitgeven in de streektaal van de Papoea's is praetisch onmogelijk, omdat er zo'n onnoemelijk aantal st.reekstalen is. Maar zelfs al zouden die moeilijkheden zijn op te lossen blijft het technisch on mogelijk alle Papoea's te bereiken. „Shaw léént zich nauwelijks voor ex perimenten". verklaarde de kleine man die in 'n lange bewogen carrière nimmer afkerig was van experimenten: hij durf de. direct na de eerste wereldoorlog in Königsbergen in een eigen theater „Das Tribunal" aan en liet zich niet ontmoe digen, ook al redde hij uit zijn faillisse ment niets anders dan een spotlight en wat onbeduidende requisiten; hij bracht in Berlijn aan de Nollendorfplatz „Ras putin" met Paul Wegener in de hoofdrol en hii projecteerde gedurende de hande ling 30Ö0 M. film op een... bewegend dé cor; en pas nog, toen hij in Marburg ..Nathan der Weise" ensceneerde, zette hij ziin toneel temidden van het, publiek en maakte aldus van de toeschouwers ziin figuranten. „Het experiment.", zegt Piscator, die in de nacht van de Rijks dagbrand uit. Duitsland vluchtte en daar na in Amerika ztin carrière voortzette, „het experiment, is slechts dSn verant woord als het voortvloeit, uit een eerlijk streven naar nieuwe expressie-vormen voor het. toneel, en niet uit zucht, naar het technisch-bizarre. Déérom geen px- perimenlrn met. de cosmopoliet Bernard Shaw Hij heeft geen nieuwe expressie vorm nodig omdat hii zelf al zo duidelijk is: omdat niet alleen de regisseur doch ook het publiek hem begrijpt". En vervolgens gaf dan, boeiend en met overtuiging, de man die eens voor de microfoon van Radio Berliin met nie mand minder dan Joseph Goebbels de batteerde over het internationale karak ter van de kunst waaraan hij volop ge looft („er bestaét geen internationale kunst", verklaarde Goebbels destijds, „und Shakespeare wurde ja sowieso in Deutschland geboren") een college in dramaturgie: puttend uit. zijn Ameri kaanse Duitse en Franse ervaringen. Hij vergat, daarbij niet, zich priizend uit te laten over bet peil van het Nederlandse toneel, dat hij niets minder toewenst rlan een nationale, over ruime middelen be schikkende toneelschool. Maar Turken zijn toch wel een ueeije h„ nrtders. Laten We eerst, een persoonlüke per week bij haar schoonmoeder p herinnering aanhalen. De Turk. die ons «wek »e moeten gaan, anders was het eens in zi)n bootje over de Bosporus roei- niet goed. Een andere veiklaatde. rle zag er met zijn woeste haardos en inwonen bil haar schoonmoeder, al ge fonkelende, zwarte ogen uit als een pi- ïchiedt dit dan m een, fens aan de sul- vaat uit de tijd der galeislaven. tan toebehoord hebbende villa, helemaal 'Doch al moeizaam roeiend van Europa n'Ü ylrgeèt'nooit, dat Turken hun vrou naar Azie, ofwel Y,aiLiu ^n nnëtlsrh wen eigenlijk nog maar het liefst opslui- Skoetari, toonde höiioh een poëtisch a] z(jn de harems en de S(Uicrs dan man, die de lof bezong van ae minaiet afgeschaft ten en de cypressen. Hijzette ons n^iet Houd- rekening mee dat Turken PP Oos,terse wijze af - °pm niet met hun vrouwen over hun zaken Azie s kust en toonde zien in ent op pjegen te Sprejcen_ Een Zwitserse Turkin zicht een gentleman. kwam pas na drie maanden te weten, dat 1 Nu iets anders. Enkele jaren geleden haar man, een ingenieur, inmiddels bank- vaardigde de Zwitserse regering een directeur was geworden communiqué uit, waari n de Zwitserse Hiertegenover staat: Turken zijn uit- vrouwen gewaarschuwd werden, niet al stekende, liefhebbende echtgenoten. Bo te gauw te besluiten, de vrouw van vendien bijzonder beleefd en buitenge- een Turk tc worden. woon gastvrij. Desondanks ziin er nog steeds Zwit- Maar hiér .staat weer tegenover: Wie serse meisjes, voor wie naar het schijnt met. een Turk trouwt, verliest z n natio- alle verhalen over harems en zo niets naliteit. Dit weegt voor een Zwitserse afschrikwekkends hebben. En een Zwit- blijkens de ult'atl.ngen der Turkinnen sers blarl heeft onlangs een verslaggever heel zwaar. Zelfstandig in Zwitserse, dus naar Turklie gezonden om eens te zien, in Westerse zin, is voorts de vrouw in hoe de met Turken getrouwde Zwit- Turkije niet, al mag ze kiezen enizi n de «ersen het maken hoogste posten voor haar toegankelijk. Nu, hü is met een reeks aardige en in- We hebben geen !defE,riJen iLtJouwd teressante interviews teruggekomen. landse vrouwen met Turken getrouwd Wat. de „blanke" Turkinnen zoal zei- zijn Laten We hopen met veel, want we den? Wel, dit is in het kort aldus samen hebben waarlijk aan éen Westeiling wel te vatten: genoeg. Maar die had ook een Turkse Ga, voor je met een, Turk trouwt, moeder. Dat is natuurlijk weer iets an- eerst wat in het land rondneuzen. ders. De kinderen van rle Zwitseise iur Zorg. dat je een man met geld kinnen bloven in Turkse De substituut Officier van justitie bij de Roermondse rechtbank, mr Pluymae- kers, eiste gisteren drie jaar gevangenis straf met aftrek tegen de 28-jarige sla ger G. v. d. V. te Weert, die in de nacht van 1 op 2 October de Weertenaar G. C. iet een messteek levensgevaarlijk ver wondde V. d. V. kwam rond het midder nachtelijk uur dronken van de Weerter kermis en voegde zich in de Wilhëlmina- straat aldaar bij het echtpaar C., dat eveneens van de kermis huiswaarts keer de Ploisdling gaf hij mevrouw C. Zonder aanleiding een slag in het gezicht. De heer C. vroeg de dronken man toen om „n nadere verklaring. Daarop-trok v. d. V. zijn zakmes en stak C. in de buik. Het hevig bloedende slachtoffer zakte direct in elkaar. Ofschoon het echtpaar de da ders, die vervolgens zonder meer in het duister verdween, niet kende, wist de politie hem nog diezelfde nacht in zijn woning te arresteren. Mr Pluymaekers laakte het gedrag van v. d. V. en herinnerde er aan, dat deze snel het mes hanteert. Onlangs was hij betrokken bil een steekpartij, waarbij een dode te betreuren viel. (Van onze correspondent) Na een praktijk van vier jaren, waar in de Limburgse Opera opvoeringen heeft gegeven van Cavaleria P,usticann, de Freischütz, Carmen en Faust, waren do artistieke en zakelijke resultaten zo danig, dat bet bestuur der stichting heeft besloten thans in het vijfde jaar verder te werken op beroepsbasis. In verband met de vele aanvragen van buiten de pro vincie, ook uit België, zal dit in de toe komst' gebeuren onder de naam: Zuid- Nederlandse Opera. D„ Zuid Nederl. Opera heeft thans in studie genomen „II Trovatore" van Giu seppe Verdi, waarvan do première nog dit seizoen tegemoet gezien kan worden. Advertentie A UNO 1690 WAT I EVERT LEVERT IS GOED' LF.VtRT A' fC - AMSTERDAM DONDERDAG 18 DECEMBER HILVERSUM I (402 m.) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 700 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed' 8.00 Nws,: 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.:i5 Writers;9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgend.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", caus.; 12.00 Angelus; 12 03 Lunchconc.; 12.53 Zonne wijzer: 13.00 Nws. en Kath. nws.: 13.20 Gram.: 13.35 Piano; 14.00 Gram.j_14.4ö Voor de vrouw; 15.1. Gram.; 15.40 Fluit en piano; 16.00 Bijbel lezing: 16 30 Vocaal ensembie en soliste: 16.50 Gram.: 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordr.: 18.00 Gram.; 18.10 Radio Fhiih, Ork.18.35 Caus.; 18.45 Gram.: 19.00 Nws.; 19.10 Caus.: 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 „Vragen aan voor bijgangers"; 22.15 Piano: 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H (298 M.) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO., 8.00—24.00 AVRO. 7.00 NWS.7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.50 Dagopening: 8.00 Nws 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gram.; 10.35 „Ik weet, ik weet wat u niet weet"; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevar. muz.; 11.55 Amus. muz.; 12.25 „In 't spionnetje": 12.33 Gram.: 12.50 Caus.: 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.20 Metropolc ork. en solist; 13.55 Hoorsp.; 14.35 Altviool en piano: 13.00 Voor de zieken; 16.00 „Tussen vier en vijf"; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Reg.-uitz.18.00 Nws.; 18.15 Sport; 18.25 Lichte muz.; 19.00 Gespr. brief uit Londen; 10.05 Jazzmuz.; 19.40 Hammondorgel; 20.00 Nws; 20.03 Opera; 21.Oo Hoorsp.; 22.20 Gram.; 22.30 Dansmuz.; 23.00 Nws.; 23.15 Sport; 23.30—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.30 Gram.; 13.00 Voor de boeren; 13-25 Voor de arbeiders; 13.55 Wecrber.; 14.00 Nws.: 14.10 Mededelingen: 14.20 Filmprogr.; 15.00 Orkestconc.; 16.00 Hoorsp.; 17.30 Gram,; 18.00 Voor de kinderen: 18.55 Wcerber.; 19.00 Nu'j,; 19.13 sport; 19.20 Voor de boeren: 19.35 Gevar muz.; 20.00 Gevar. progr.; 20.30 Strijktrio; 20.50 Olympia Circus; 21.30 Twintig vragen: 22.00 Nws.; 22.15 Kiankb.; 23.00 Gevar. progr.; 23.30 Wetenschappelijke overzicht; 23.45 Par- lementsoverzicht; 23.000.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagboek; 12.15 Gevar. muz 12 45 Voordr.; 13.00 Parlementsoverz. 13 15 Dansmuz.; 13.45 Orkestconc.; 14.45 Voor de kinderen; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Lichte muz.; 16.30 Pianospel; 16.45 Accordeonmuz.; 17.15 Mrs Dales Dagboek; 17-30 Caus.; 17.45 Mil. ork.: 18 30 Variété ork. en solist; 19.15 Voor de jeugd; 19.45 Hoorsp.; 20.00 Nws. en radiojourn.; 20.25 Sport; 20.30 Gevar. progr.: 21.00 Caus. en interviews; 21.20 Gram.; 21.45 Jack Hobbs": 22.15 Gevar. muz.; 23.00 Nws.: 23.15 Actual.: 23.20 Gevar. muz.; 0.05 Voor dracht: 0.20 Orgelsp.: 0.86—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 300 M 12.00 Gevar. muz.; 13.00 Nws.; 13.25 Lichte muz.: 14.14 Amusementsmuz.15.00_ Gevar. muz.; 15.50 Dansmuz.: 17.00 Nws.; 17.45 Gram; 19.00 Nws.; 19.30 Filmprogr.; 20.10 Llctlte muz.: 20.045 Kiankb.; 21.45 Nws.: mentsmuz.; 22.25 Strijkkwartet: 22.4a ^bte muz.; 23.15 Orkestconc.; 24.00 Nws., 0.30—1.00 Lichte muz. Frankrtik. Nationaal Progr. 317 M. 12.30 Omroepork.; 13.00 Nws.; ork.; 14.00 Nws.: 14.05 Vioolrecital, 14.2» Hoorsp 17.10 Orgelconc.; 17.50 Giam., ,3.30 Amerik.' uitz.19.01 Balletmuz.; 20.00 Nation, ork. on solisten; 22.30 Gram., Nieuws. Brussel. 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gevar. muz.; 12.30 Wcerber.; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Orgel, accordeon cn harp. (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nws.; 13.15 Gram.: 14.00 Engelsê les; 14J5 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.15 Omroepork.: 16.10 Gram.; 17.00 Nws.: 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen: 18.15 Gram.: 18.30 Voor dc soldaten: 19.00 Nws.; 13.40 Vrije politieke tribune; 19.50 Gram.; 20.00 Alleen voor de mannen: 20.20 Verzockprogr.: 21.00 Voor de vrouw: 21.45 Verzoek pro tir.22.00 Nws.; 22.15 Moderne muz.: 22-55 23.00 Nws. 484 M. 12 03 Lichte muz.; 13.00 Nws.; 13.10, 14.00 en 15 00 Gram.; 16.00 Lichte muz.: p'.m. 16.25 Gram. 16.35 Lichte muz.: 17.00 Nws.; n.15 Verzoekprogr.; 18.30 ZangrecltaU ^19.00, 19.20 en 19.40 Gram.: 19.45 Nws.: 22.00 Nws.; 22.10 Lichte muz 20.00 Hoorsp.; 22.50 Nws. WOENSDAG, 17 DECEMBER. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp in Hoek van Holland 31 Me,,er-,„ 22.00 uur: Ry invitation Cpl. Wadlow. 22.30 uur: Hoogtij' dagen. 23.00 uur: The Jack Smith Show. 23.15 uur: Verzoekplaten. 24.00 uur: Sluiting. Het ballet van de Nederlandse Opera heeft gisterenavond in de hoofdstedelijke Stadsschouwburg een dansavond gegeven met drie premières en een herhaling van „Quatres Mouvements", het uitstekende door Franqoise Adret op muziek van Haydn gezette ballet, waarbij het corps de ballet ditmaal zichzelf heeft overtrof fen. Over de drie nieuwe stukken kunnen wij niet onverdeeld enthousiast riih. Daar was vooreerst op dc „liefelijke" als euphemisme voor zoetige muziek van Delibes de tweede acte van Cqppelia. On langs hebben wij het hele ballet gedanst gezien door de groep van madame Legal, waarover wij verre van enthousiast kon den zijn. Gisterenavond werd de tweede acte van Coppelia, spelende in het ate lier van dokter Coppelius, beter gedanst met een echte Coppelia en geen levenloze pop. Ethéry Pagava danste Swanilda met soms goed gekarakteriseerde machinale bewegingen, maar ook slordig, vaak slecht op de pointes. Johan Verdoner gaf ech ter een goede Coppelius te zien, een goede typering van de inhoud van deze gehele acte. De „Pas de trois" op muziek van Glinka uit Ruslan en Ludmilla, op choreogra phic van Frangoise Adret, werd uitge voerd door Hannie Bonman, Marguérite Golon en Cesar Horn. Het „Pas de trois" ontleent zijn bestaansrecht aan een bril jante techniek en zekere virtuositeit van de dansers en deze misten wij. De armbe wegingen van Hannie Bouman waren hou terig en het geheel werd te zwaar gedanst in een weinig gevarieerde choreographie. De belangrijkste première was „Apol- lon Musagète" op muziek van Strawinsky, in de choreographie van Frangoise Adret. Voor het festival van Straatsburg heeft zij dit stuk opnieuw gezet en het werk op aandrang van Balanchine voltooid. Balan- chine heeft nl. dit muziekstuk in zijn neo klassieke stijl gechoreographeerd en aan Serge Lifar de gelegenheid gegeven de Apollo te dansen, die een van zijn mees- tercreaties is geworden. Frangoise Adret heeft echter naar onze mening het accent van Apollo op de drie door de Muze be zochte meisjes gelegd. Apollo wordt bij haar in een kliniek geboren en ontvangt daar van twee godinnen de tekenen van zijn waardigheid. Hij stijgt op naar de Olympos om daar zijn opdracht in ont vangst te nemen, maar als mens moet hij terugkeren naar de aarde, waar hij in een leeg theater drie meisjes ontmoet, die respectievelijk door Terpsichore, Calliope en Polyhymnia worden geïnspireerd. Apollo geeft haar leiding en beveelt haar tenslotte aan in de gunst van het publiek. Adret heeft meer regie gevoerd, dan choreographie gemaakt. De belichting was zeer fraai, vooral de verticale werking was met allure getroffen. Het zwaartepunt is echter verkeerd gelegd en daardoor kreeg het geheel, mede ook door de bi zarre vondsten, een onevenwichtigheid, die Youly Algaroff als Apollon niet kon compenseren. De meisjes werden gedanst door Ethery Pagava (Terpsichore), Marguérite Golon (Calliope) en Lidy de Nie (Polyhymnia), welke laatste debuteerde in haar eerste rol, waarbij zij zeker niet bij haar kunst zusters uit de toon viel. Er was in de „Pas d'Action" weinig va riatie. Door bijkomstigheden werd dit ballet interessant, maar van het ballet blanc, van een divertissement in klassieke stijl, is niet veel overgebleven. Het orkest van de Nederlandse Opera onder leiding van een door spit gekwelde Charles Bruck begeleidde op een wijze, die wij wensten steeds bij dansuitvoerin- gen zo te horen. Bu. Op Schiphol arriveerde uit Sydney een K.L.M.-Skymaster, die daarmee 't groot ste transport vogels volbracht, dat Ooit door de K.L.M. ig vervoerd. Duizenden tropische vogels, waaronder hier in Europa zelden geziene papegaaien, kroondulven, kakatoes en easuarissen, waren de kwetterende en zingende la ding van het K.L.M.-toestel. De meeste vogels zijn bestemd voor Nederlandse handelaren. De dieren waren na deze vlucht van 15.000 kilometer nog* in de beste conditie en hadden schijnbaar geen last gehad van luchtziekte. Dood gehongerd. Potti Sriramoeloe, een Indiër die sinds 19 October vastte om zijn eis tot vorming van een Andhra-staat, een aparte taaiprovincie in de staat Ma dras, kracht bij te zetten, is Maandag in de ouderdom van 51 jaar overleden. Het streven om tot zulk een aparte staat te komen dateert reeds van 1913, Comedia heeft gisteravond in het Cen traal Theater te Amsterdam de première gegeven van twee Engelse stukken name lijk A Phoenix too frequent" (Als een Phoenixvan Christopher Fry en „Brief encounter" (Toevallige ontmoeting) van Noel Coward. Beide stukken werden geregisseerd door Joris Diels. Behalve dat zij beiden Engelsen zijn, hebben de auteurs van bovengenoemde stukken geen punten van overeenkomst. Fry, de dichterlijke, badinerende en fantastische; Coward de ernstige routinier met een banale fabel. De inhoud van „Toevallige ontmoeting is door de film van Lean bekend gewor den. In het toneelstuk is alles veel banaler en grover. De toevallige ontmoeting op het toneel heeft een nasleep van 'n jaar, tij dens welke periode door do beide figuren, die elkaar via een stofje in het oog van de vrouw in een stationswachtkamer ontmoe ten, een driehoeksverhouding wordt ge creëerd en gecontinueerd. Teleurstellend en ordinair. De beide hoofdrollen werden vertolkt door Enny Meunier en Guus Her mus. Helaas kunnen wij dit stuk geen aan beveling medegeven. Voor de pauze was Fry aan het woord cn dit is ccn waar genoegen geworden. In 'n goede vertaling van Bert Voelen kwam de geschiedenis van een vrouw, die treurt om haar gestorven man, maar die in de graftombe, waar zij wil sterven, een nieu we liefde opdoet, goed over het voetlicht. Fry heeft de gave om van een bizar gege ven vol anachronismen een verfijnde hu mor te leggen met een uitbundige taal virtuositeit. Deze een-acter is sprankelend en bruisend, satirisch en vol aphorismen, maar ook met humor doorspekt, zodat het geheel een pronkjuweel is voor het theater. In de klassieke sfeer werd het door Enny Meunier en Guus Hermus uit stekend gespeeld, terwijl Bep Dekker als de dienstmaagd Doto, die haar meesteres in de hongerdood wil volgen, maar eerder in ccn drankroes dreigde te sterven, ook goed acteerde. Enny Meunier cn Guus Hermus hebben de zware taak van de hoofdrollen in beide stukken goed en soms zelfs uitstekend volbracht. .Jammer genoeg niet in twee stukken, welke wij om hun inhoud alle bewondering kunnen schenken. L. B. In de gistermiddag gehouden vergade ring van het departement Nijmegen van de Vereniging voor Handel en Nijverheid heeft ir B. Fokkinga een beschouwing, gehouden over de toekomst van Nijmegen. Hij zeide daarbij, dat de binnenstad, welke in 1944 bijna Rehuel was vernield, inder- daad binnen tjen jaar weer zal zijn on gebouwd. Dit gerekend van 1945 af. De voorspelling indertijd gedaan komt hier uit, indien Nijmegen de kunst verstaat in dit tempo voort te bouwen, aldus ir Fokkinga. 00 Carel Briels heeft aan de Limburgse beeldhouwer Jacques van Rhijn te Am sterdam opdracht gegeven tot het maken van een ontwerp voor een fontein-beeld, dat ter gelegenheid van de feesten te 's Hertogonbosch in verbandi met „mu ziekstad 1953" in de Casino-tuin z'al wor den geplaatst. Het beeld is bedoeld als hommage aan Herman van den Eerenbeemt, die twee jaar geleden de promotor was voor de aanstaande stadsfeesten te '8 Hertogen bosch. Het programma voor de op 31 Mei in liet Olympisch stadion tc Amster dam tc houden Olympische Dag zal bestaan uit gymnastiek, athlctiek, voetbal en hippische sport. Naar aanleiding van de Dinsdagmiddag le Amsterdam gevoerde besprekingen ter- Advertentie. 153 zake van een geschil dat is gerezen over een gesloten of verstrekte lening ten be hoeve van de organisatie van de Ronde van Nederland 1949 deze besprekingen waren niet openbaar hebben wij van de heer Wels, secretaris van de Ondervak groep Rijwielreparatiebedrijf, de volgende samenvatting ontvangen: Het bestuur en de Raad van Bijstand van de Vakgroep Detailhandel in Rijwie len, in vergadering bijeen op 16 Decem ber 1952, concludeert, dat een bedrag van f 15.000.als lening werd verstrekt aan de heer Obers, ten behoeve van de Ronde van Nederland. Deze lening is gedekt door een schuldbekentenis. Het bestuur en de Raad van Bijstand concluderen te vens, dat voor het verstrekken dezer le ning niet hun toestemming werd ge vraagd, noch verkregen. Vart de zijder van de heer Obers, des tijds voorzitter van de Stichting Ronde van Nederland, ontvingen wij na de ge voerde besprekingen de volgende verkla ring, die naar hij zegt, namens de Stichting wordt afgelegd: De Stichting verklaart, dat zij in het bezit is van de bewijsstuk ken, volgens welke de geleende gelden geheel zijn aangewend ten behoeve van de Ronde van Nederland 1949 en dat tegen degene, die verklaringen produceerde dat dit niet het geval geweest is, door het be stuur van de Stichting alle rechten wer den voorbehouden. Nu officieel is medegedeeld, dat Karei Lotsy op 24 Januari a.s. zal aftreden als voorzitter van de KNVB een medede ling die ccn einde maakte aan de specu laties, dat hij die zoveel voor de Neder landse sport deed, tenslotte toch bereid zou blijken om op zijn besluit terug te komen mocht men aannemen dat de commissie, ingesteld om een nieuwe KNVB-voorzitter tc zoeken, er eindelijk in geslaagd was Lotsy's opvolger te vin den. Zijn Wij goed ingelicht, dan is deze commissie bestaande uit ir Hopster, mr Bulder, Vaikcma en.. Karei Lotsy in dit streven nog steeds niet geslaagd. Ook van andere zijde werd tot nu toe geen andere candidaat gepousseerd omdat de belangenverenigingen nog altijd wach ten op mededelingen van bovengenoemde commissie. Men neemt aan, dat de com missie zowel ir Hopster als mr Bulder het KNVB-voorzitterschap heeft aangeboden, doch beiden schijnen dit aanbod niet ge accepteerd te hebben. Als een ernstig can didaat voor de vacant komende voorzit terszetel van Nederlands grootste sport bond wordt ons nog gesignaleerd de Haar lemse bankdirecteur mr Slingenberg. Intussen zijn er in de KNVB nog an dere mutaties op komst. Ondt teer acht men het niet uitgesloten dat 0..o de Vries uit de nieuwe Keuze-Commissie zal ver dwijnen, terwijl men verder aanneemt, dat Verlegh voor de rest van het hondsjaar 1952-1953 niet meer als voorzitter van deze commissie zal blijven fungeren. Door de draw tegen Pakistan te Cal cutta is het India gelukt voor het eerst in haar cricketleven een testrubber te winnen en wel tegen Pakistan. India won twee wedstrjjden en speelde twee maal draw, Pakistan won een wedstrijd. De laatste wedstrijd had tot resultaat: Pakistan 257 en 236/7 gesloten India 397 en 28/0. 24.00 17)" We zullen geen van tweeën zien, vóór het einde van het eerste bedrijf, antwoord- rïj, zij, Ik geloof dat Marky eerst nog naar Scotland Yard gegaan is om iets te laten vertalen. Een stukje papier of zoiets, dat hij zeker gevonden heeft in één van zijn oude boeken. Jimmy knikte afwezig met het hoofd. Hij wist uiteraard beter, maar sprak ner gens over. Het plotseling uitgaan der lampen en het even plotse ophouden der gesprek ken waarschuwde hem, dat het gordijn gehaald was; en zij keken naar het myste riespel: „Middernacht Toen het scherm viel, onder dondetend applaus, slenterden zij de foyer in. De eerste mensen, die zij daar ont moetten, waren Sir Marcus en zijne ge nade van Framlingham. De twee mannen bogen, toen Lesly naderde. - Jimmy, ik zal je even voorstellen, zei Leslie. Mijnheer Craven, de hertog van Framlingham. - Laat ons iets gaan gebruiken, zei de hertog cn noem mij Erb. dat is gemak kelijker. Jimmv grijnsde cn volgde zijne genade. Met welk vergif zal ik ertoe kunnen medewerken uw gestel te ondermijnen? vroeg de hertog beleefd. Jimmy noemde de eerst de beste drank, die hem voor de mond kwam, en merkte inmiddels bij zichzelf op, dat hij wer kelijk die oude man aardig vond. Ik vermoed dat iets dergelijks niet erg in uw lijn ligt, nietwaar? zei Jimmy. Och dat is een kwestie van leeftijd, antwoordde de hertog, en hield het glas tegen het licht en keek er naar met ken nersblik. Nu. Ik bedoel het stuk, merkte Jimmy glimlachend op. Kinderspel zei hij. Maar wat ik zeg gen wil, mijnheer Craven, het komt tne voor, dat ik uw naam meer gehoord neb. Ik ken uw neef, Freddie Leicester, antwoordde Jimmy, hij zal mijn naam waarschijnlijk al eens genoemd hebben. Mogelijk. Dat is een niet te onder schatten nadeel. Och, ik weet 't niet, antwoordde de reporter en kleurde lichtelijk. Er zijn nog erger namen. U begrijpt me verkeerd, zei de hertog rustig. Ik bedoel dat het een karwei is, met mijn neef bekend te zijn. U hebt mijn sympathie. Gebruikt nog meer? Sympathie? Nee, een borrel. Als ik het over die bliksemse kwajongen heb, krijg ik altijd een onlesbare dorst. Jimmy schudde het hoofd en daar op dit ogenblik juist de gong weerklonk, begaven zij zich weer naar hun plaats. De hertog van Sir Marcus zaten drie rijen achter Leslie en Jimmy. En? fluisterde Leslie, toen de jour nalist weer in zijn stoel naast haar zat. Hij valt me mee, zei Jimmy, hij is minder droog dan ik verwacht had. Zij ontmoetten de hertog en Sir Marcus niet meer, vóór 't einde van het stuk. Beide heren stonden op hen te wachten, nief in 't minst aangedaan door de stort vloed van bewonderende opmerkingen over het spel van de toeschouwers. Kan ik jullie naar Loseley House brengen? steide zijne genade hoffelijk voor. Mijn wagen staat buiten en het Is nog wat vroeg om al te gaan. slapen. Heeft soms iemand van u mijn rond wandelende neef vanavond gezien? vroeg de hertog, voldaan achterover'in de auto leunend. i Ik heb hem nog gezien in „Noctur nes", zei Jimmy, maar dat was nog vroeg in de avond- Die jongen Freddie bedoel ik zal nog eens een dronkemansdood ster ven, zuchtte zijne genade. Hebt u er mis schien enig idee van, welke bijzondere losbandigheid hij vanavond weer op het oog had, mijnheer Craven? Hij zei iets over diamanten, ant woordde de journalist, qn, wat ik zeggen wilde, wilt u mij Jimmy noemen? Diamanten, zei de hertog, hij erft mijn eigen liefhebberij blijkbaar. En de mijne, zei Leslie gedachteloos De wagen stopte op Eaton Place, en Jimmy hielp Leslie bij het uitstappen, Nauwelijks was het kleine gezelschap uitgestapt of de deur van Sir Marcus' huis werd open gerukt en de welgedane geslalte van Fenton werd in de opening zichtbaar. De butler was merkbaar in de war. Meteen haastten de drie mannen en Leslie zich naar hem toe. Sir Marcus, Sir Marcus, jammerde de oude man opgewonden. Oh, Sir Mar cus. Hij heeft het tegen jou, zei zijne ge nade, de baronet op de arm tikkend. Nu, wat heb je te vertellen, vroeg Sir Marcus een tikje ongeduldig. Fenton slikte eens en staarde ellendig voor zich uit. De tiara, Sir Marcus, zei hij op wan hopige ton. Juist, wat is daarmee? Ze is weg, mijnheer, huilde Fenton. Hij wrong zijn handen en scheen op 't punt. in tranen uit te barsten. De ande ren volgden hem de hal in- Wat bedoel je daarmee? vroeg Sir Marcus, Ingebroken? De butler slikte nogeens en knikte ver twijfeld, alsof hij zich persoonlijk voor de 'misdaad verantwoordelijk voelde- Ja, ziet u, mijnheer, begon hij zich te verdedigen.... maar Sir Marcus zag niets. Hij stormde langs de oude man heen, en gevolgd door de anderen, rende hij de trap op. De politieagent, die in de kamer stónd- haastte zich zijn sigaret uit te doven, en boog eerbiedig. Zonder enige notitie van hem te ne men schreed de baronet op zijn safe toe, en onderzocht haastig al wat er in lag. Behalve een spel in het rondgeworpen blik, scheen hij weinig oog te hebben voor de wanordelijke toestand der kamer. Vertel op, zei hij kort en bondig te gen Fenton. Fenton keek hem zenuwachtig aan, en begon toen aan zijn verhaal. Mijnheer Leicester kwam hier on geveer een uurtje geleden aanlopen, mijn heer, om zijn sigarettenkoker te halen, die hij een paar dagen geleden had laten liggen. Freddie? vroeg de hertog plotseling. Ik wist wel, dat het .met die knaap nog eens slecht zou aflopen. Hij perste zijn lippen vast op elkaar en de buttler vervolgde beschroomd zijn ver haal. Ik wilde hem voor hem gaan halen, maar hij ging zelf naar boven. Hij keek naar de hertog, alsof hij ver wachtte, dat die een gloeiende verdedi- gingsspeech voor zijn neef zou gaan af steken. Mijnheer Leicester was al een tijdje hier. toen ik boven eens kwam kijken of ik hem misschien kon helpen De kamer zag er precies uit. zoals u ze nu ziet. mijnheer, en mijnheer Leicester zei. dat er ingebroken was. Er bestaat weinig belangstelling van de zijde van biljarters en verenigingen voor het kampioenschap van Nederland hoofdklasse bandstoten, dat op 29. 30, 31 Januari en 1 Februari 1953 gespeeld zal moeten worden. Er ziin slechts vier inschrijvingen bij de K.N.B.B. binnengekomen, namelijki van Piet van der Pol (Rotterdam), Henk Metz (Den Haag). Jan Sweering (Am sterdam) cn J. Eichelsheim (Rotter dam). De grootste moeilijkheid is echter, dat zich nog geen vereniging heeft ge meld, die bereid is dit kampioenschap te organiseren. Voor een vereniging, die over één groot biljart beschikt, zou het tournooi attractief kunnen zijn, omdat er zes seances met steeds één partij gecreëerd kunnen worden. De K.N.B.B. heeft de hoop niet opgegeven, dat als nog 'n vereniging de organisatie op zich zal willen nemen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zullen in ieder geval se lectiewedstrijden worden gespeeld om de Nederlandse afgevaardigde naar de Europese kampioenschappen, die van 32 t.m. 15 Maart in Spanje worden gé- houden, te kunnen aanwijzen. De win naar van deze selectiewedstrijden zal zich echter geen kampioen van Nederland mogen noemen. In rle strijd om het Russische schaalt- En dat zei Framlingham bitter: is kampioenschap leidt na de Ode ronde - Taimainov met 8 punten. De tweeae plaats wordt pedecld door Botw'mnin Gelier en Korchnoy, allen met C/2 pt. natuurlijk juist zo'n geestige opmerking, die je van Freddie verwachten kunt! (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4