Min.-president legt verklaring af over Surinaamse kwestie m De werkloosheid is Vakorganisaties doen voor stellen aan de Regering Op oude dag in één slag rijk TITO BREEKT MET HET VATIC A AN te groot STORM BRACHT SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN Om het einde van de Koreaanse oorlog Met tienduizenden rolden de guldens Gift aan misdeelden „Honderd jaar Kromstaf" Donderdag ld December 1952 {DAGBLADVOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wèl de vijf punten, het blijvende secessiereeht niet Premie van 30 mille op 12171 IBii: Meer openbare werken; lagere lasten voor bedrijfsleven en verbruikers Kinderinstelling kreeg tien mille mee Mgr Otldi: Met communisme is geen overeenkomst mogelijk Werkman vermorzeld tussen liftkooien Vlaggeschip van Amerika werd beschadigd Eisenhower sprak met MacArthur Franse terugtocht in Indo-China Tien mille voor een slagzin WEERBERICHT Geen richtlijnen voor plaatselijke vieringen Goedkeuren of niet goedkeuren? i Openbare werken en woningbouw Crediet, voor klein- en middelbedrijf Belastingverlaging Huurverhoging en kinder bijslag Dodelijk ongeval op ministerie van Oorlog LICHTER DOOR VOORLICHTING! Analyst JfjLlUS PATZAK IN „FIDELIO" IJsbreker verlosteMarken uit isolement Vader Pijlman kreeg een dagje vrij NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Vrijdagavond, luidt: Plaatselijk mist. Overigens zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en slechts hier en daar nog enige neerslag. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Oost. Iets lagere temperatu ren met in de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. VRIJDAG 19 DJECEMBER: Zon op 8.44 uur, onder 16.30 uur. Maan op 10.57 uur, onder 19.20 uur. Misverstand tussen Den Haag en New Vork 's-GRAVENHAGE, 17 December 1952. De moeilijkheden, welke heden en ook gisteren reeds, in de Tweede Kamer zijn ontstaan over 't secessiereeht ten aanzien van Suriname, aoals dat door de minister van Overzeese Rijksdelen met de vertegenwoor- diger's van Suriname in New-York was overeen gekomen, hebben heden avond tegen middernacht nog geleid tot een verklaring van de minister president, dr Drees zelf. Op de vraag of het kabinet achter deze afspraak stond, moest minister Kernkamp ontkennend antwoorden. Hij stond dus alleen. Toen kwam dan minister-president dr Drees met zijn verklaring, die kennelijk ten doel had om de onaangename indruk, welke het weigeren van het recht van secessie door de Kamer in de West moest hebben teweeg gebracht weg te nemen. Dr Drees deelde dan mede, dat minister Kernkamp mede namens minister Luns vanuit New-York de bekende vijf punten had geseind, waar over men met de West tot overeenstemming was gekomen. Een spoedig antwoord was dringend gewenst en daarom had minister Kernkamp tevens verzocht niet eerst de ministerraad bijeen te roepen maar te willen berichten of de minister-president en de vice-minister-president bereid waren deze vijf punten in het kabinet te verdedigen. Dit zou voor Suri name en de Antillen voldoende zijn om hierop tot een accoord te komen. In deze vijf punten werd over het secessiereeht zelf niet gesproken, wel in de toelichting. En over de interpretatie van deze toelichting nu is er misverstand ontstaan tussen het kabinet hier en minister Kernkamp in New-York. Het bevestigende antwoord van de minister-president en de viceminister- president betekende intussen, dat er in de ministerraad geen bezwaar bestond tegen deze vijf punten zelf. En dat daarvoor het kabinet tenslotte ook verantwoordelijk is. Het lag nu bij de besprekingen in New York in het geheel niet in de bedoeling dit recht van secessie op te nemen in het Sta tuut. Volgens de vertegenwoordigers van Suriname lag dit recht opgcsïotcn m het zelfbeschikkingsrecht, waarvan de pream bule gewaagt. Men wilde alleen de realiteit vaststellen, aldus minister Drees, dat men eens in een ver verwijderde toekomst wel eens zou kunnen komen tot afscheiding. Terwijl nu het kabinet hier de nadruk legde op „het onderling overleg", waar over in de toelichting werd gesproken leg de minister Kernkamp bij zijn verdere be sprekingen het zwaartepunt op het recht van secessie binnen het zelfbeschikkings- leToen dit later, aldus minister Drees, in het kabinet werd besproken, is omtrent deze interpretatie geen beslissing gevraagd of genomen. Dat zou later worden be sproken. Dr. Drees legde er nu sterk de nadruk op, dat secessie by de onderhandelingen nooit voorop heeft gestaan. Suriname heeft vooropgesteld een verbondenheid met het koninkryk, welke mede voor Suriname van belang werd geacht. De secessie was niet meer dan een theore tische mogelijkheid. De vyf punten, aldus dr. Drees, kan het kabinet dus niet los laten. Maar deze moeten worden uitge- werkt in een overeenkomst. Daarvoor moet nog overleg worden gepleegd met de West-Indische commissie uit de Ka- Prof. Romme verklaarde zich met de zienswijze van de heer Schouten accoord en zei tot de heer De Kadt: „Dan bent U het dus eens met de ombuiging van het ministeriële beleid". De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer Burger, kwam zijn fractiegenoot toen van de wal in de sloot helpen. Staatrech- telijk gezien hadden de heren Schouten en Romme natuurlijk volkomen gelijk en toch probeerde mr. Burger aan te tonen, dat het goedkeuren van de begroting ook het goedkeuren van die vijf punten, want het beleid van de minister, zou betekenen. Waarop de heer Schouten interrurpeerde: dan keurt U dus ook het beleid in zaken Nieuw Guinea goed. Iedereen weet, dat de P.v.d.A. dit allerminst goedkeurt. Toen maakte de heer Burger het tenslotte nog erger door met de verklaring te komen, waarin hij zeide, dat de mededeling van de minister betreffende het ombuigen van zijn beleid hem was ontgaan. Toen begon de Kamer te lachen. En de heer Burger kwam tot de kromme con clusie, dat hem bij goedkeuring van de begroting van een gewijzigde koers niet was gebleken. Waaruit men dus zou moe ten concluderen, dat hij deze dan ook niet behoefde goed te keuren. Het was staats rechtelijk al te mal. De begroting werd tenslotte zonder hoof delijke stemming aangenomen, maar niet dan nadat de communist Haken de zaak heel aardig had omgedraaid door te zeg gen, dat, wat hem betrof, het stemmen tegen de begroting niet wilde zeggen, dat hij tegen het recht van secessie zou zijn. F. S. (Zie vervolg pagina 3) Ter voorkoming van misverstanden deelt de leider van de landelpke feestvie ring der Stichting 1853 1953 mede, dat het niet in de bedoeling ligt richtiyncn uit te geven voor diocesane, dekenale of parochiële vieringen van „100 Jaar Ki om- staf". Ten aanzien daarvan worden alle plan nen en regelingen gaarne overgelaten aan de desbetreffende initiatiefnemers. Slechts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het zeer ongewenst zou zijn, wanneer tij dens de landelpke viering van 13 tot cn met 18 Mei te Utrecht ook elders in het land festiviteiten zouden worden georga niseerd. Men wordt dringend verzocht met deze regeling rekening te houden mer en de Nederlandse delegatie en ook in het kabinet. De opvatting, dat secessie by Suriname op de voorgrond zou hebben gestaan, mag niet in de gedachten biyven han gen, aldus dr. Drees, die zeide te hopen dat deze bespreking niet zal leiden tot verwijdering van Suriname maar tot toe nadering. Later kwam dr. Drees hierop nog eens terug, wel een bewys hoe bc langryk hij deze verklaring van de zijde van het kabinet achtte. Bij de replieken was reeds gebleken, dat dit eerste optreden voor minister Kern kamp allerongelukkigst moest worden ge noemd. Een déraillement had de heer Lemaire (K.N.P.) deze behandeling in de Kamer, genoemd van een zaak, die, naar achteraf blijkt, nog niet rijp was voor be handeling, daar het kabinet zich nog niet achter deze zaak had gesteld. De heer van de Wetering (C.H.) vond de practische politieke omstandigheden, waarop de minister zich voor de secessie had beroe pen, een gevaarlijk standpunt. Wij moeten nu een nieuw gezamenlijk standpunt trachten te vinden vond de heer Van Baal (A.R.), terwijl de heer De Kort (K.V.P.) zijn instemming betuigde met 's ministers me dedeling aan het einde, dat de minister op deze weg niet zou doorgaan. Wat de heer De Kadt weer in ernstige bewoordingen betreurde. Overigens stond de heer De Kort op het standpunt dat hier het zelf beschikkingsrecht slechts werd uitgeoe fend om te komen tot een koninkrijk en niet verder. Alles bijeen moet deze kwestie op Suriname wel een belabberde indruk hebben gemaakt. Rond middernacht kwam het tenslotte tot 'n grappig staatsrechtelijk debat, dat ontketend werd door de heer De Kadt, toen deze plotseling als zijn mening ver kondigde dat goedkeuring van deze be groting van Overzeese Rijksdelen aan stonds ook goedkeuring zou betekenen van het beleid van de minister, waarmee de heer De Kadt en de zijnen het oor spronkelijk eens waren. Weineen, zei de heer Schouten, men onthoudt zijn stem niet aan een begroting om redenen bui ten die begroting gelegen. In de 517de Staatsloterij, vijfde klasse, zestiende lijst is op nummer 12171 een prijs van 1000.gevallen ruet premie van 30.000. Minister Van den Brink heeft indertijd in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat wanneer de werkloosheid hier te lande een omvang zou krijgen, welke groter is dan drie procent der beroepsbevolking in loondienst, zulks aanleiding behoort te geven tot het nemen van maatregelen om de werk loosheid beneden dit percentage terug te brengen. Het volgens deze norm „toelaatbare" aantal werklozen bedroeg 95.000. Thans echter wijzen de werkloosheidscijfers een veel hoger getal aan. Eind October 1951 waren er 94.000 werklozen (mannen en vrouwen) in Nederland. Eind October j.l. was dat 120.000. De zo pas gepubliceerde cijfers voor November geven een aantal aan van 139.000 tegen 122.000 eind November 1951. In deze feiten beeft de Raad van Vakcentralen aanleiding gevonden zich tot de regering tc wenden met het dringende verzoek maatregelen te nemen tot bevordering van de werkgelegenheid. Sedert Maart 1951, toen wegens de zorg lijke positie van de betalingsbalans de vakorganisaties niet voor de verantwoor- Het raadsel van die ene honderdduizend in Rotterdam is opgelost. Een 70-jarige gcpcnsionnccrdc, die in het Noordclyk stadsdeel woont, maar zijn naam begrijpelijk geheim wenst tc houden, won deze hoofdprijs op een heel lot! Hij liet 15 mille aan de fiscus cn trok met zijn 85000 gulden welgemoed naar huis. Maar al direct heeft de fortuinlijke winnaar er 10.000 gulden van iveggegeven. Er ivas namelijk een kinder-instclling, welke hem na aan het hart ligt cn die kwam dat bedrag juist tekort. Feitelijk had hij haar, toen hij zijn lot kocht, bij zichzelf dat cadeau al beloofd. Zodat er nu twee stille wensen van de oude heer in vervulling zijn gegaan: voor hemzelf 'n onbezorgde oude dag, voor de kinder-instelUng 'n bevrijding van zorgen. De Joegoeslavische regering heeft de betrekkingen met bet \aticaan verbroken. Zoals wij gisteren reeds in. een deel der oplage konden melden, Verbroken. De minister van buitenlandse zaken, Beblcr, heeft een desbetreffende nota aan mgr Öddi, de zaakgelastigde van het Vaticaan te Belgrado, overhandigd. Als reden werd opgegeven, dat het Vaticaan zich öiengde in de verhouding tussen Kerk en Staat in Joegoslavië. In Vaticaanse kringen gaf riieii üitinjr ilan het gevoel van droefheid, waarmeej 3,®ze laatste stap van maarschalk Tito tegen de katholieke Kerk te Rome Ontvangen is. Maar, zo voegde men er Vaticane aan toe, men was er niet Oor verrast,. Mgr Oddi gaf geen commentaar over ,*et onderhoud met Bebler, dat drie ^artier geduurd heeft ..Ik kan geen verklaring afl3ggen, zei hy: ik 5>cht op instructies". Gevraagd naar mening over de toekomstige verhou ding' tussen Joegoslavië en het Vaticaan, zei mgr Oddi: „Er is geen overeenkomst mogelijk tussen de katholieke Kerk en het communisme. Men kan een modus vivendi treffen, maar alleen op papier!" Ongeveer een maand geleden heeft Joegoslavië reeds in een nota het Vati caan beschuldigd zich te mengen in bin nenlandse aangelegenheden. De nota voegde er evenwel aan toe, dat Belgrado bereid was tot een accoord te komen In een rede, welke maarschalk Tito de dag vóór het verbreken der diplomatieke be»J-dersluidend hevel -van. de- H^Yader. trekkingen hield, voer hij echter scherp uit tegen de verheffing van kardinaal Stepinac tot kardinaal, en tegen, wat. hij noemde: de politiek van hulpverlening van het Vaticaan aan het imperialisme der Italiaanse regering, welke de inter nationale positie van Joegoslavië be^ oogt te verzwakken. Hij herhaalde, dat aan kardinaal Stepinac nimmer meer zou worden toegestaan naar Zagreb terug te keren. Reuter meldt uit Vaticaanstad, dat vol gens doorgaans welingelichte kringen is verklaard, dat het Vaticaan spoedig een beslissing zal moeten nemen of kardinaal Stepinac voor het komende consistorie naar Rome moet worden ontboden of niet. Een verlaten van Joegoslavië bete kent vrijwel zeker, dat hij niet meer terug kan keren. Zoals bekend, heeft kardinaal Stepinac herhaalde malen te kennen gegeven, dat hij temidden van zijn gelovigen wil blijven, maar dat hij zou gehoorzamen aan een eventuëel an- delijkheid terugschrokken voor harde maatregelen als consumptie- en invesle- ringsbeperking, is de situatie zo veranderd, dat het naar de Raad meent, thans mone tair verantwoord is een actieve werk- gelegenheidspolitiek te voeren. Het werkgelegenheidsprogramma zou volgens de Raad zowel verhoging van de overheidsuitgaven als verlaging van de lasten op het bedrijfsleven en de verbrui kers moeten omvatten. Als te nemen maatregelen denkt men in de eerste plaats aan een uitbreiding van 't opcnbarc-werkenprogramma en versnel ling van de uitvoering daarvan. Deze uit breiding en versnelling dienen op zo kort mogelijke termijn tc geschieden en ter be striding van de structurele gevaren voor de werkgelegenheid zoveel mogelyk aan een versnelde ontsluiting van de onder ontwikkelde gebieden dienstbaar te wor den gemaakt. Een meer efficiënte organisatie van de uitvoering van soortgelijke middelen acht de Raad van Vakcentralen dringend nood zakelijk. Coördinatie in het beleid van de desbetreffende organen wordt aanbevolen. Daarnaast wordt gedacht aan een ver hoging van het woningbouwprogramma boven het aantal van 55.000, dat door de regering in de Troonrede is genoemd. Bovendien wordt een versnelling van de uitkeringen voor vergoeding van materiële oorlogsschade aanbevolen ter stimulering van de investeringen. Ten aanzien van de verhoging van overheidsuitgaven wordt eraan gedacht, het inkomen, dat niet in aanmerking komt bij het vaststellen der uitkering van de noodvoorziening ouden van dagen tot 200,per jaar te verhogen. In het adres wordt gepleit voor invoe ring van deze maatregelen met terug werkende kracht. Zulks uit rechtvaardig heids- en conjuncturele overwegingen. Voorts wordt gedacht aan het verlenen van credieten via de Herstelbank of andere credietgevende instellingen aan klein- en middelbedrijven. Voorts zouden alle maat regelen, die er toe kunnen bijdragen, risi comijdend ih risicodragend vërmogen te transformeren,.moeten worden aanbevolen. In een totaal werkgelegenheidspro gramma is naar de mening van de vak centralen belastingverlaging op haar plaats. Daarom wordt aangedrongen op zodanige maatregelen tot belastingverla ging, dat een zo goed mogelijke garantie ontstaat, dat de dientengevolge beschik baar komende middelen inderdaad voor investeringsdoeleinden worden aangewend. Als een van de maatregelen, die daartoe kunnen leiden, wordt genoemd de verlen ging van de mogelijkheid van de toepas sing van vervroegde afschrijving. Verder zou de Raad er op willen aan dringen by maatregelen tot huurverhoging de gevolgen voor de werkgelegenheid nauwkeurig te overwegen. Gevraagd wordt enerzijds deze huurverhoging voor de loontrekkers en de sociaal zwakkeren vol ledig te compenseren teneinde de koop kracht niet aan te tasten en anderzyds de lasten voor het bedrijfsleven, die er even tueel uit voortvloeien, zoveel mogelijk te verlichten. Voorts wordt gemeend, dat „de onrechtvaardigheid bij de invoering van de Kinderbijslagwet 1950 begaan", moet worden hersteld. De Kinderbijslagwet 1950 kent andere peildata dan de Kinderbijslag wet 1939. Het komt de Raad van Vakcen tralen gewenst voor, dc nadelen, die hier uit voor sommige verzekerden zijn ont staan, zoveel als technisch mogelyk is te compenseren. Tot slot brengt de Raad van Vakcentra len nog eens in herinnering, dat in Maart 1951 zowel de consumptie als de investe ringen zijn beperkt. Wanneer thans een dergelijke beperking niet meer noodzake lijk zou zijn, zouden in beide richtingen maatregelen moeten worden genomen. Met bezorgdheid is voorts kennis genomen van het teruglopen van de particuliere investeringen. Aangedrongen wordt op maatregelen die deze daling teniet zullen doen. Aan het slot van het adres wordt door dé Raad van Vakcentralen om een onder houd verzocht om het programma nader toe te lichten. Voor twee Nederlandse steden Bolsward en Delft was het giste ren een gewichtige dag: de bewo ners mochten nl. hun stem uit brengen op de vraag: „wenst U een Europese eenheid? Ja of neen!" Het ging er gemoedelijk toe, in het Friese stembureau, waar de leden werden verwend met erwtensoep. Onder: geïnteres seerd kijkt minister Luns te Delft toe naar de uitslagen die loco-bur gemeester J. A. Lausberg op het bord schrijft. V.l.n.r. de heren K. Vorrink, ds O. T. Hijlkema, mót. Luns en loco-burgemeester Laus berg. (Van onze correspondent) In het gebouw van het Ministerie van Oorlog te Den Haag raakte Woensdagmid dag omstreeks één uur de 18-jarige hulp- isoleerder VV. F. v. d. H. bekneld tussen een der liftkooien van de z.g. paternoster- lift en de kokerwand. Het slachtoffer werd door dc draaiende kooien vermorzeld. De brandweer kon het zwaar verminkte lichaam slechts met behulp van snybran- ders verwijderen. Tezamen met zijn 20-jarige kameraad P. B. was de hulpisoleerder op het dak van een der liftkooien geklommen, die continu blijven doordraaien. In de kelder is hij waarschijnlijk geraakt door de boven zijn hoofd hangende bak. Zijn kameraad kwam op een wonderbaarlijke wijze op de twee de verdieping terecht en bracht het er zo doende levend af. Nadat PB., die de indruk maakte een zenuwstoornis te heb ben opgelopen, in het militair hospitaal was behandeld, kon hij naar huis worden vervoerd. Het stoffelijk overschot van de ongeluk kige hulpisoleerder is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. TAF? minister van Oorlog Ir. Staf I heeft aan de geruchten over het Kerst- en Nieuwjaarsverlof voor militairen een einde gemaakt door mede te delen, hoe dit geregeld zal zijn: Zo als gemeld, zullen de soldaten van 2J, December t.e.m. 28 December en van 31 December tot 5 Januari thuis mogen vertoeven in die zin, dat zij op 28 De cember moeten terugkeren om op 31 Januari weer te vertrekken met terug komst op 5 Januari! Voldaan zullen de militairen onge twijfeld niet zijn, doch geheel onte vreden o.i. ook niet na de eerste alar merende geruchten, welke melding maakten van een terugkeer voor 3 Ja nuari. In elk geval wordt met het JNIeuw- jaarsverlof de daarop volgende bondag „overlapt"! De vraag zal gesteld worden, welke nut het heeft de soldaten op 29, 30 en 31 December in de kazerne te doen vertoeven. Uiteraard hadden de betrok kenen en hun familie-leden liever ge zien, dat een aansluitend Kerst-Nieuw- jaarsverlof werd verleend, zoals vroe ger al eens geschied is. Zulks zou voor de militairen voordeliger zijn geweest, vooral daar er geen extra vrij vervoer wordt gegeven. De minister zegt wél, dat, doordat in de regeling de extra verloven aanslui ten aan de weekeinden, daaruit voor hen, die gewoonlijk de weekeinden naar hun haardsteden gaan, geen extra fi nanciële belasting voortvloeit. doch zulks is maar ten dele juist. Er zijn véle dienstplichtigen, die ver van hun woonplaats gelegerd zijn en daarom niet elke week naar huis gaan. Willen die de komende feestdagen van Kerst mis en Nieuwjaar in familiekring ver toeven, dan zullen zij tweemaal de vaak dure reis kostbaar voor hen ondanks het halve geld bij de Spoor wegen moeten betalen. Zodat in elk geval deze regeling niet alleszins gunstig voor „onze jongens'' kan worden genoemd. Een andere vraag is, of uit het oog punt, van de militaire belangen een aan sluitend verlof gegeven zou kunnen wor den. De minister heeft verklaard, dat dit niet mogelijk is. Wij zullen ons danr- bij moeten neerleggen, maar o.i. wore het beter geweest, wanneer dit stnvd- vunt door Ir. Staf nader was toegelicht in zijn mededeling over de verlofregr- Een iuistc voorlichting lean veel heel wat lichter te dragen maken! En een extra tri?' vervoer zouden wg als Kerst-gratificatie heus zo gek niet vinden.' Met de Weense tenor Julius Palzak ais gast in de rol van Floristan, geeft de Nederlandse Opera Vrijdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg een uit voering van Beethoven's Fidelio, onder lei ding van Josef Krips. In de andere hoofd rollen treden op Gré Brouwenstijn. Corry van Beckum, Takar Kraus, Chris Scheffer, Gerard Groot en Paolo Gorin. Een hevige storm, met een windkracht van een orkaan naderde gisteren van de Atlantische Oceaan af West-Europa. De Britse eilanden vingen dc eerste stoot op. De wind gierde langs de kustenAen over de steden, wierp schepen tegen de haven hoofden aan. deed de mensen naar adem snakken en „onthoofdde" bomen en schoorstenen. Het Amerikaanse vlagge- schip de „United States" dat in South ampton voor vertrek naar New York ge reed lag, werd tegen de kade gedrukt en licht beschadigd. De storm, die gepaard ging met een fijne sneeuwjacht, liet een spoor van vernieling achter. Met een vaart van 210 km raasde hij over het eiland Man; de weerinstrumenten m Schotland noteerden 160 km per uur. Langs de gehele kust waren schepen in nood en reddingboten voeren uit om hulp te verlenen. In centraal Frankryk stygt het water in de rivieren nog steeds. De mensen moeten hun huizen daar verla ten. Tegen vier uur gistermiddag bereikte do storm de Nederlandse kust.en bracht meteen enkele schepen in moeilijkheden. Het Zweedse s.s. „Mangen" liep een mijl uit de kust ten Noorden van het Noor- derhoofd van Hoek van Holland vast. Het schip gaf te kennen geen sleepboot hulp op prijs te stellen. De reddingboot „President Jan Leis" die bezig was uit te varen naar de „Man gen" kreeg toen onderweg opdracht naar het Duitse schip „Buntentor" te gaan, dat benoorden de Nieuwe Waterweg in ern stiger moeilijkheden verkeerde dan de De nieuw-gekozen president der V.S., Eisenhower, heeft Woensdag een onder houd van twee uur gehad met generaal Douglas MacArthur, voormalig opper bevelhebber der verbonden strydkrachten in Korea. zy spraken over MacArthur's plan om een einde aan de Koreaanse oorlog te maken op een bijeenkomst ten huize van John Foster Dulles, de a.s. minister van buitenlandse zaken. Na afloop getuigden zowel Eisenhower als MacArthur van het „bijzonder aan gename" karakter van de gevoerde con versatie. Niet slechts het beëindigen van de oorlog in Korea was daarbij behandeld, maar ook het behoud van de vrede in de gehele wereld. Zij vermeden het evenwel angstvallig iets los te laten, dat enige op heldering over hét gesprokene kon Ver- schaffen. Het Franse garnizoen van Phongtho in Noord-Tonkin, 40 km. van dc Chinese grens, heeft zich Woensdag by een .her groeperingsactie" teruggetrokken op Tsjinho, 40 km. ten Noorden van Lait- s.iau. De Fransen trekken zonder verlie zen te lyden in Zuidelyke richting terug. Ten Zuiden van laatstgenoemde plaats vielen twee Franse bommenwerpers ver scheidene compagnies van de Vietminh aan Ook uit Da Loc, 25 km. ten Z.-O. van Hanoi, hebben de Franse troepen zich teruggetrokken. Zweed die bleef liggen. De „Buntentor dreef met uitgeworpen ankers langzaam in de richting van de kust. Ook de sleep boten „De Schelde" en „Blankenburg voeren uit om hulp te bieden. Achteraf bleek dit onnodig te zijn, want beide scha-* pen konden in de avond op eigen kracht doorvaren. Drie mijl benoorden het lichtschip Texel dreef gisteren het Spaanse s.s. ..Sac. Va lencia" stuurloos rond. Het schip, dat waarschijnlijk machineschade had vroeg sleepboothulp gevaar voor de beman ning bestond er niet. Gisteravond te kwart voor negen is de ijsbreker „Dieuwertje Goedkoop" van de rederij Goedkoop met de „Koningin Em ma", die de veerdienst onderhoudt van Marken naar Monnikendam vertrokken. De tocht verliep vrij vlot en om 9.20 uur kwamen de boten in Monnikendam aan. Een half uur later keerde de ijsbreker met de „Koningin Emma" weder naar Marken terug. Aan boord bevonden zich 150 pas sagiers, waarvan er velen die twee a drie nachten Marken niet hadden kunnen be reiken. (Van onze correspondent) De familie Pijlman uit de Nes 68, twee hoog, te Amsterdam beleefde gisteren een wonderlijke dag. Va der Pijlman, die in Hilversum op een drukkerij werkt, kreeg name lijk op zijn werk bezoek van een deputatie van de Levers Zeep- maatschappij, die hem meedeelde, dat hij met zijn slagzin „Als Witte de With van Radion had geweten, dan had hij zeker Witter dan Wit geheten" de hoofdprijs van 10.000 had gewonnen. Vader Pijlman wil de het eerst niet geloven, kreeg een stoel om wat op zijn verhaal te komen en mocht toen in allerijl de baas gaf er een dag vrij voor naar moeder Pijlman, die ook ondersteboven was van het grote nieuws. Een schoonzuster heeft de slagzin opgesteld, maar zei dat Vader Pijlman de zin maar moest insturen, omdat hij het geld zo goed kon gebruiken Eén van zijn twee dochtertjes heeft nl een long ziekte en verblijft reeds lange tijd in een ziekenhuis. Zij kan nu naar Hilversum gaan, waar de lucht ge zonder is en de familie zal nu zelf ook in Hilversum kunnen gaan wo nen. De kruidenier, waar moeder Pijl man haar zeep koopt, kreeg een gift van 1000.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1