Economische omstandigheden dwingen tot verlaagd budget m de T eleur stelling Antillen STREEKPLAN Brielse MAAS Goede morgen openbaar in het Kar del j geeft een „verklaring'' Waarschuwing van Ridgway Over strubbelingen rond de secessiekwestie WILD WEST INlMAASTRICHT Modernste radar-installatie voor Nieuwe Waterweg Loterijlij st in de krant DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor arbeid zal 4 honderd millioen gaan loskomen lS Geen uitwijzingen meer in Indonesië Brandkast geforceerd r~ Moeder door auto gedood Vrijdag 19 December 1952 VJ Zoon van Bormann wordt missionaris ..Overbaak" aan het Spuikanaal N.S.-order voor 100 locomotieven Kerstboodschap van H.M. de Koningin v-y Nieuwsgierig jongetje werd aangeschoten Gaat Goudse politie verordening te ver? HET DRAMA TE ROOSENDAAL Begin 1953 wordt met liet werk begonnen De breuk van Tito niet Vaticaan 2N WEERBERICHT Stalin vergist zich Ridgway bezorgd Budget ingekrompen Geen logica maar naijver Dieven gingen er met 22 mille van door V rijspraak gevraagd tegen K.V.P.-propagandisten Mening van Quotidiano kregen Tivee kinderen ernstig letsel (Van onze correspondent) Gisteravond heeft te Weert een dodelijke aanrijding plaats gevonden, waarvan de 36-iarige huisvrouw Stroeks het slachtoffer is geworden. Zy wandelde met een kinder wagen, waarin twee kinderen van resp. vier jaar en acht maanden zaten, over de Roermondse Weg in de richting Roermond, toen zy plotseling door een snel passerende luxe wagen werd gegrepen en een dertig tal meters meegesleurd. Het slachtoffer bleef levenloos liggen. Beide kinderen moesten onmiddellijk naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het acht maanden oude kindje bleek by deze aanrijding een schedeibasisfractuur te hebben opgelopen. Het andere kind had een beenfractuur. sinds De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavond, luidt: Plaatselijk mist, overigens veel bewolking met aanvankelijk voornamelijk ln het Westen en Zuiden van het land enige sneeuw of regen. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Weinig verandering in tempe ratuur. ZATERDAG 20 DECEMBER: Zon op 8.45 uur, onder 16.30 uur. Maan op 11.20 uur, onder 20.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT -iU.Oi UU1. Europ a en z'n militaire kracht tegen elke Met een krachtig vermaan tot Europese eenheid van de scheidende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Aclicson, is Donderdag een zitting van de Atlantische Raad geëindigd, waarin met liet oog op de regeringswisseling in de V. S. geen belangrijke beslissingen konden worden genomen. „De Europese Verdedigingsgemeenschap zal Duitse strijd krachten bij die der Atlantische organisaties aansluiten. Zonder deze Duitse troepen zouden landen als Noorwegen, Denemarken en Nederland op fatale wijze worden blootgesteld. De betekenis van de Europese Verdedigings gemeenschap heeft echter geen verdere strekking dan een middel te zijn om de Duitse kracht bij het Westen te voegen. Zij zal de belangrijkste beweging van de 20ste eeuw worden. Zij veroorlooft de vorming van een concentrische kracht, die onvermijdelijk zowel Groot-Brittannië als de Noord-Amerikaanse landen nader tot Europa zal brengen. De groote taak die nu voor ons ligt, is de Europese Verdedigingsgemeenschap te verwezen lijken en de nodige politieke organen voor Europa op te richten", zo zeide Dean Acheson in wat hij voor de Raad omschreef als zijn „laatste ministeriële speech in Europa, tenminste., voor de eerstvolgende vier jaren". Tevoren had Acheson een schets gege ven van de stappen, die in de na-oorlogse jaren naar een Atlantische eenheid zijn gezet. Als mijlpalen noemde hij de vor ming van de O.E.E.S., het Pact van Brussel, de N.A.V.O. en de Europese Ver- dedigingsgemeenschap. Drie belangrijke factoren hadden deze ontwikkeling, vol gens de scheidende Amerikaanse minis ter mogelijk gemaakt: de wonderlijke vitaliteit van het Europese staatsman schap. de snelle ontwikkeling van een gevoel van verantwoordelijkheid voor Europa in de V.S. en in Groot Brittanme en de gedachte van eenheid en van wer kelijk samenvoegen van nationale langen. Europa kon, volgens Acheson, van de nieuwe Amerikaanse regering dezelfde toewijding en loyaliteit aan de Atlanta sche gemeenschap verwachten. „Indien het haar hetzelfde vertrouwen schenkt, dat wij hebben ondervonden, dan weet ik, dat de nieuwe regering der V.S. ook het zelfde antwoord zal geven, aldus Ache- son. De Atlantische Raad liet'deze Ameri kaanse klaroenstoot met onbeantwoord. Hö lelde in het slotbericht van zim bvj- eenkomst opnieuw de vastbeslotenheid der veertien rêgeringen vast om door te gaan op de gekozen weg, die „de beste is om de vrije samenleving te beschermen tegen directe of indirecte communisti sche pogingen, haar omver te werpen". De verbetering, werd door de raad toe geschreven aan de bewapeningsinspan ningen dec veertien landen.Indien er enige vertraging in deze pogingen komt dan zou in gelijke mate het gevaar wor den verhoogd, waaraan wu zun blootge steld. De steeds meer succesvolle samen werking der veertien regeringen, is een duidelijk bewijs, dat de door de sovjet- regering uitgesproken bedoeling om tweedracht in de vrije wereld te zaaien niet zal slagen", zo verklaarde de Raad. De Britse minister van buitenlandse zaken Eden heeft hierop in een pers conferentie nog eens bijzonder de na druk gelegd. In de Amerikaanse uitingen op deze laatste dag van de zitting van de raad klonk met dat al toch een zekere mate van bezorgdheid door, dat de Europese landen het tempo te zeer zouden willen vertragen teneinde hun economische po sitie te ontzien. „Wij winnen wellicht meer aan economische kracht, doch het tempo waarin wij vooruitgaan is niet zo snel als wij het gaarne zouden zien", zo zeide Acheson. En generaal Ridgway, de Amerikaanse opperbevelhebber der N.A.V.O. vermaan de de Raad, dat hij slechts door een voortgezette versterking van zijn strijd krachten in staat zou zijn zijn taak ten uitvoer te brengen. Hij en admiraal stane bedrag, lager dan de door de mi litaire experts gestelde eisen, behoeft echter geen verslapping van het tempo der militaire werken mee te brengen. Integendeel, voorspelde de Deense mi nister van financiën, Kristensen, die de besprekingen over dit onderwerp leidde, dat 1953 een topjaar zal worden, waarin voor gemeenschappelijke militaire wer ken, dus afgezien van de nationale, 500 millioen pond zal worden uitgegeven. In het thans beschikbaar gestelde be drag neemt Nederland voor 4.08 pet of 3,35 millioen pond deel, dus in dezelfde verhouding, die tot dusverre bestond Martin Bormann jr, de zoon van de beruchte Nazi-leider Bormann, die nog steeds wordt vermist, heeft zo verneemt het K.N.P. zijn eenvoudige geloften af gelegd In de Congregatie van de Missio narissen van het Heilig Hart. De jonge kloosterling, één der acht kinderen van de man, die behoorde tot de wreedste ver volgers der Kerk in Duitsland, bekeerde zich na de oorlog, evenals zijn vier zusters en twee van zijn broers, tot het Katholi cisme. Nadien doorliep hij het gymnasium te Ingolstad, dat onder leiding staat van de Missionarissen van het Heilig Hart. In de zomer van,1951 deed hij zijn intrede in het noviciaat van deze Congregatie te Fede- raun (Oostenrijk). Volgens verklaringen van zijn oversten is het een vurig verlangen van de jonge Bormann na 't beëindigen van zijn studies als missionaris naar overzeese gebieden te worden uitgezonden. McCormick waarschuwden vertraging van het tempo. „Het tempo der opvoering van de Europese krachten kon in deze zitting niet geheel worden overzien, daar een overzicht van de prestaties der veertien landen nog niet voltooid was. De Raad heeft dan ook geen concrete aanduidin gen gegeven over de wjjze, waarop in het komende jaar de strijdkrachten zullen worden uitgebreid. Hij liet het bij de be lofte, dat men in 1953 de nationale en gemeenschappelijke inspanningen zou verhogen. Daarbij zal echter niet de na druk valien op de vorming van nieuwe eenheden, doch -eerder op de verhoging van de kracht en de doelmatigheid van de bestaande. De door vele regeringen uitgesproken bezorgdheid voor een aantasting van de economische kracht door een al te snel opvoeren van het toerental der bewape ningsmachine, vond haar weerslag in een van de weinige besluiten, die de Kaad in deze zitting nam. Hij fixeerde namelijk het derde budget voor de uitvoering van militaire werken in de veertien landen op 80 millioen pond. hetgeen ongeveer 50 millioen pond minder was dan de inilitaire autoriteiten graag zouden heb ben gezien. Voor de infrastructuur, die de aanleg van (351 vliegvelden, verbindingen en opslagplaatsen omvat, werden in de bei de vóórgaande zittingen van de Raad respectievelijk 112 en 166 millioen pond beschikbaar gesteld. De vaststelling van het thans toege- Het gebeurde in de Tweede Kamer met betrekking tot de afspraken in New-York over het statuut van het Koninkrijk heeft uiteraard in de West j de grootste belangstelling gevonden. ,De correspondent van liet A. N. P. in Willemstad ineldt, dat de regerings raad van dc Nederlandse Antillen de niéuw-ontstane situatie bespreekt. Er is nog geen commentaar te verwachten; Wel valt te Willemstad een algemeen gevoel van teleurstelling waar te nemen. Paramaribo is „voor een goed begrip" er aan toegevoegd, dat Suriname op grond Het Katholieke dagblad ragao" schreef gisteren in Amigoe di Cu- n hoofdartikel: „Zoals de zaken thans staan kan slechts 'n hernieuwde formulering van het stand punt t.a.v. het recht van afscheiding een oplossing brengen. Of dit mogelijk is, is echter een vraag, die vrij veel scepsis zal ontmoeten. Suriname wil zich vrijwillig binden met behoud van de vrijheid om de band te verbreken. Suriname behoort ech ter de consequenties te trekken van een vrijwillige binding. Als het eenmaal lid *is van het geheel, dienen de belangen van het geheel en niet die van een deel te overheersen. Blijkbaar is in New York hiet expliciet vastgelegd, wat het motief is, waarom tot eventuele ontbinding van het koninkrijk kan worden overgegaan. In In opdracht van de Indonesische minis ter van Justitie heeft de immigratie dienst in Djakarta alle immigratiekan toren in Indonesië telegrafisch eerd alle aan voormalige K. L.- en militairen gedane aanzeggingen onl het i land te verlaten, voorlopig te laten rus ten in afwachting van nadere boslissin- gen van hoger hand. Aldus heeft Aneta van betrouwbare zijde vernomen. In de nacht van Woensdag op Donder dag is een inbraak gepleegd in het kan toor van de Brabantse Buurtspoorwegen en autobusdiensten (BBA) aan de Zuid Oostsingel le Bergen op Zoom. Door het indrukken van een ruit kon men het kan toor betreden. De dief of dieven hebben daarna de brandkast geforceerd cn heli- hen zieh met een bedrag van ongeveer f 22.000.- uit de voeten gemaakt. De politie speurt naar dc dader(s). Vast Maat dat de onbevoegden hun bezoek heb ben gebracht tussen middernacht en 5 uur daar er 's avonds tot 12 uur en 's morgens feeds van 5 uur af, zoals gebruikelijk, Personeel in de garages aanwezig was. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren heb prae-advies van Ged. Staten behandeld betreffende de in de zit ting van 11 Maart 1952 aangenomen motie inzake het streekplan Brielsche Maas. Deze motie hield in het verzoek om advies uit te brengen over de vraag, of dit streekplan niet zo behoort te worden ge wijzigd, dat voor de vestiging van de dorpskern „Overbaak" een plaats wordt gekozen (b.v. ter zijde van de afsluitdam), waarbij minder waardevolle grond in beslag wordt genomen en op de tweede plaats de overstrook tussen Zwartewaai en Nieuwesluis niet voor recreatie worde bestemd. In hun prae-advies handhaven Ged. Staten hun voorstel, de dorpskern „Over baak" aan de ingang van het Spuikanaal door Rozenburg te projecteren. Slechts aan dit kanaal is het mogelijk, zonder in grijpende maatregelen Noordelijk van de Brielsche Maas toch 'n goede situatie te vinden voor jachthavens. Het is, naar de mening van Ged. Staten vooral deze om standigheid, welke de plaats van 't dorpje Overbaak heeft bepaald. Teneinde aan de geuite wensen tegemoet te komen bleek hét college echter bereid, de grootte van het te projecteren dorp met recreatieve bestemming voorlopig met 41 ha. te ver minderen. Daarentegen handhaafden Ged. Staten hun voorstel om de oeverstrook tussen Zwartewaai en Nieuwesluis op den duur voor recreatie te bestemmen. Naar hun mening laat de in het streekplan aangege ven bestemming van deze strook de moge lijkheid open van 'n verantwoorde recrea tieve ontwikkeling en van dorpsuitbreiding van Zwartewaai. Zonder hoofdelijke stemming werd het prae-advies van Ged. Staten aangenomen. van eigen belang de. vrijheid tot uittreden wenst te behouden. Wij geloven niet, dat deze wens uit logica geboren is of zelfs maar uit verstandelijke overwegingen. Ge voelens van naijver doen alles wat naar dwang zweemt schuwen, ook wanneer het normale verplichtingen betreft, zelfs in dien deze vrijwillig zijn aanvaard". De directie van de N.V. Heemaf te Hengelo heeft medegedeeld, dat van de Ncd. Spoorwegen een order is ontvangen voor 100 diesel-electrische locomotieven volgens ontwerp YVestinghouse-Baldwin, uit te voeren in samenwerking met de Kon. Machinefabriek Gebrs. Stork en Co N.V. te Hengelo en N.V. Allan en Co te Rotterdam. Het volgend jaar^ zullen de dagbladen een rubriek terugkrijgen, welke vele lezers oorlog node hebben gemist. Zij zullen dan namelijk, wanneer de Staats loterij trekt, dagelijks weer de trekkings- ljjsten gaan publiceren. Zodat men dus heel wat gemakkelijker zal kunnen con troleren of men een prijs heeft of een niet. Foto Cas OortliuysCopyright R.V.D. Bovenstaande nieuwste opname van het Koninklijk Gezin, vervaar digd door de heer Cas Oorthuys, is door de Regerings Voorlichtings Dienst ter beschikking gesteld van de Ned. J' ereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds" voor de kankerbestrijding. Vergrotingen van deze foto, uitgevoerd op hoogglanspapier, ter groot-te van 24 x 24 cm. zijn verkrijgbaar bij genoemde Vereniging, Koninginneweg 28, Amsterdam (Z.) Na overmaking van f 1,75 per postwissel dan wel door storting op giro no. 26000 t.n.v. deze Vereniging ontvangt men de foto gra-tis thuis. In lijst achter glas bedraagt de prijs franco thuis f 4,75. De netto-opbrengst komt ten goede aan de kankerbestrijding. Op de Eerste Kerstdag zal H. M. de Koningin via de radio een Kerst boodschap richten tot het Neder landse volk. 's Middags om twaalf uur zal deze toespraak over beide zenders worden uitgezonden in een nationaal programma. (Van onze correspondent) Gisterenavond omstreeks half zeven werd in de schaduw van het Maastrichtse stadspark een dame door een man van haar mand en boodschappentas beroofd. Een toevallig voorbijkomende schipper zette op het hulpgeroep van de vrouw de man achterna, die echter in het donker van het park wist te ontsnappen. Op weg naar het politiebureau ontmoette de schipper een agent, met wie h(j in de buurt van de Parkweg een man aantrof, van wie zq vermoedden, dat hij de dader was. Hij werd aangehouden om overge bracht te worden naar het politiebureau. Op het O.L. Vrouweplein zag de man echter kans te ontkomen. De agent zette de achtervolging in, sommeerde te blijven staan en schoot tweemaal, toen hieraan geen gehoor werd gegeven doch miste. Dit gebeurde op het kruispunt Groote stokstraatPlankstraat. Het twaalfjarig jongetje P. H„ dat met enkele vriendjes >P het schieten en roepen kwam toelopen, iverd wel getroffen. Met behulp van yige agenten kon de ontsnapte vluchte ling even later in een café aan de Maas worden ingerekend. Oe man legde na zijn arrestatie een volledige bekentenis af. Het bleek de 27- mrigo G. K. uit Hoensbroek te zijn. Tas en mand kwamen veilig terug bij de eige naresse. Het getroffen jongetje, dat direct ter verpleging in Sint Annadal was opgeno men. maakte het gisterenavond zeer wel. (Van onze verslaggever) De Officier van Justitie bij dc Rotter damse rechtbank vroeg gisteren vrij spraak voor twee jeugdige KVP-propa- gandisten, die op 22 October j.l. door dc Goudse kantonrechter waren veroordeeld tot acht gulden boete. Aan de vooravond van de verkiezingsdag hadden zij enkele propaganda drukwerkjes van de KVP op gehangen aan het hek van een Gouds ziekenhuis, iets dat volgens art. 77 van de stedelijke politieverordening verboden is. De beide jongemannen, de 21 jarige A. R. en de 24-jarige L. R., twee broers, hadden die avond van de 24 Juni de ver leiding niet kunnen weerstaan de druk werkjes, die uitgesneden waren in de vorm van een één, cn waarop de KVP de stemgerechtigden uit Gouda per brieven bus een „Goeden morgen" toewenste, ook naast de brievenbus aan de openbaarheid prijs te geven. Doch twee agenten in bur ger hadden hen in de kraag gegrepen en dieper in de nacht op het politiebureau proces-verbaak opgemaakt. nodig heeft om door middel van de druk pers zijn gedachten of gevoelens openbaar te maken. 1 De Officier van Justitie was het daar gisteren in principe mee eens. „Dit is een moeilijke zaak, mijnheer de presi dent", zei hij, het is de vraag of de gemeente Gouda hier niet te ver is ge gaan. Mijns inziens druist deze politiebe- paling in tegen de letter van de Grond wet". Hij vroeg dan ook voor deze beide jongelingen, die de vriendelijke verkie- zingsgroet van de KVP aan de Goudse openbaarheid hadden prijsgegeven, ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak op 31 December. Voor de Bredase politierechter is thans de eerste scène afgewerkt in de moordzaak waarvan de Roosendaalse chauffeur M. v. Beek enige weken geleden het slachtoffer is geworden. De 29-jarige M. uit Oud- Gastel werd namelijk wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. H. had in zijn spaarbankboekje geknoeid en vervolgens 500.die hem niet toe kwamen in Rotterdam opgehaald. Van dit geld had hij een gedeelte afgestaan aan de vrouw van de thans vermoorde Van B. De rest had hij gebruikt voor de aankoop van nieuwe kleren en voor het betalen van een boek. De politierechter ging niet in op 'n ver zoek van de verdediger om deze zaak aan te houden en haar gelijktijdig met de moordzaak zelf te behandelen. De verval sing stond naar het oordeel van mr Lager in nauw verband vooral psychologisch met deze affaire. Dc modernste radar-installatie naar Nederlands ontwerp zal binnen afzienbare tijd de Nieuwe Waterweg beveiligen. Ze ven pjosten, te weten Hoek van Holland, op de Zuidelijke oever (Rozenburg), by Maassluis, bij de Eerste Petroleumhaven, bü liet haventje van Pernis, bij de Sluis- jesdyk (Waalhaven) en by het Park zullen verrijzen. Het rijk is met de Rjt'.crdamsc plannen aceoord gegaan De ontwerper van het svsteetii. het N.'d. RaJar j-oeMa- tion te Noordwijk, zal dc gemeente Rot terdam als adviseur ten dienste staan. In principe zal het zo zijn, dat in het De propagandisten verdedigden zichmet beg'n van 1953 reeds met het welk Deaon de vraag te stellen of deze Goudse politie- !len zal kunnen worden. De uitvoering zal verordening niet in strijd was met art. 7 van de, Grondwet, waarin toch gezegd wordt, dat niemand voorafgaand veilof mede worden versneld, omdat er 'n te groot aantal ongevallen met schepen, die op eigen rader binnenvaren, gebeurt. "t'eral leeft het Kerstverhaalhet Kerst feest wordt niet alleen door blanken, doch ook door negers, Eskimo's, of Ja panners en zovele andere volkeren gc- ',irrd. Deze foto werd genomen van een rstfeest op Hawaii, twee kleine meis- i'-j, die optreden als Engeltjes, die na y'ristus' geboorte de wacht houden bij da kribbewerden daar in een volle zo- *1terse zonneschijn gefotografeerd, ter- zij niet blijde ernst haar rol in het Ifarstspei vervulden. De Engeltjes zijn: Japrnisr meisje June Kunihirn (links) cn de Koreaanse, Lorna Alm. De Joegoslavische minister van buiten landse zaken heeft Donderdag in een rede voor de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het parlement een nadere verklaring gegeven over het ver breken van de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. Hij „betreurde" de verspreiding van „valse geruchten" door het Vaticaan over de in Joego Slavic heersende kerkvervol ging. Hij wees op de goede verstandhou ding, welke Tito met de andere kerken in Joego Slavic onderhoudt en op het ongestoorde drukke kerkbezoek, ook in katholieke kerken, dat in Joego Slavic valt waar te nemen. De katholieke Kerk, aldus Kardelj, kan op een ongewijzigde houding van de zijde der regering rekenen, mits de Kerk zich houdt aan het grondwettige beginsel van de scheiding van Kerk cn staat. Wat hieronder verstaan moet worden legde Kardelj niet uitvoerig uit. De be perkte opvatting van de taak der Kerlc, haar door de Joegoslavische regering toe gedacht,' welke tot de onoverbrugbare tegenstelling tussen het Vaticaan en Tito geleid heeft, duidde de minister niettemin vluchtig aan door te zeggen, dat de Kerk zich uitsluitend met religie en eredienst had bezig te houden. De Kerk had zich daarentegen niet ontzien, zo heette hei, godsdienstige gevoelens voor politieke doeleinden aan te wenden. Volgens Kardelj was de benoeming van kardinaal Stepinac een onderdeel van de „vijandige politiek" van het Vaticaan, be doeld om het bestaande conflict uit te breiden tot andere kerken. Het was daar bij niet toevallig, meende hij, dat deze campagne samén viel met het bezoek van Tito aan Londen. Kardelj herhaalde de oude laster aan het adres van kardinaal Stepinac, over diens houding onder het bewind van Pawelitsch in Kroatië. Hij toonde zich eveneens ontstemd over het Vaticaanse verbod aan de Joegoslavische clerus om deel te nemen aan door de staat geïnspi reerde verenigingen „tot verbetering van d« betrekkingen" tussen Kerk en staat. Hij gaf toe, aldus Kardelj, dat de Kerk niet vrij is in haar publicaties. Maar dit was te wijten aan het „misbruik" dat de Kerk van het publicatierecht maakte. De commissie keurde het verbreken der diplomatieke betrekkingen uiteraard met algemene stemmen goed. Het gezaghebbende Katholieke Romeinse blad „II Quotidiano" heeft in een hoofd artikel, gewijd aan het besluit van Tito om de betrekkingen met het Vaticaan te verbreken, gezegd dat de Joegoslavische republiek zich als communistisch be schouwt en dat ook wil blijven. Al kan deze stap als een krachtige daad tegen de Heilige Stoel en het katholicisme worden beschouwd, aldus het blad, het blijft heel goed mogelijk dat Tito heeft willen antwoorden op zekere Britse beto gingen van de laatste dagen. „De Joego slavische maarschalk wil aanvaard wor den zoals hij is en niet zoals de waarlijk vrije mensen graag willen dat hij is". De scheepsradar is op open water vol- doènde, doch op druk bevaren trajecten niet volledig betrouwbaar. Het Is dus van het grootste belang, dat daar de „wal- loods" de gehele vaarweg kan overzien, speciaal bij mist en duisternis en aan zijn collega's aan boord der schepen aanwij- zigingen kan geven. De radar-installatie langs dc Nieuwe Waterweg" zal volgens het „raplot"- systeem worden gebouwd. By dit systeem kan men snel de afstand tussen twee r>af- hankelijke punten tot op enige n eters nauwkeurig aflezen De metingen zijn di s niet afhankelijk van het pant, waarop dc radarpost staat, al zullen z>j in be: ge zichtsveld van de post moeien liegen. Proefnemingen hebben in loop >an het jaar aangetoond, dat dit systeem ie grootst mogelijke mate van veiligheid biedt. Op het ogenblik worden de bestekken gemaakt, op welke basis de industrie de installatie zal kunnen gaan leveren. De bestuurder van de personenauto is zonder zich om de slachtoffers te bekom meren met grote snelheid doorgereden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1