Nederlandse „Catalina" stortte neer in Libanees gebergte Eén dode en drie gewonden bij vliegboot-ongeval SIROOP Poolse voortvluchtigen mochten Duitsland niet binnen ULTIMATUM AAN DE NED. SCHAATSBOND Op de kwaliteit meneer. daar komt het op aan $5mm Georganiseerd Overleg behandelt Middengroepen-kwestie Twee mogelijkheden voor teleurstelling INKTVIS BS Maandag 22 december 1952 PAGINA 3 Syrische Dakota, die opsporingswerk verrichtte, verongelukte ook NIEUWE POLITIEKE PARTIJ IN SURINAME Bescherm Uw Kinderen Tien doden bij „Daköta"-ramp Opsporingswerk bemoeilijkt Ned. uitlevering werd niet geaccepteerd Spoor- en tramweg personeel verplicht verzekerd Ziekkn- en Ondersteuningsfonds wordt opgeheven Vrouw viel van rijdende stoomtram Zuid-Holland dreigt met uittreden Ultimatum Waar de sterre blijft stille staan" y- «As 1 ^eloof me meneer ai hebben de mensen de keus uit tientallen merken reken, maar, dat ze 't allerbeste d'r uithalen. .Want het publiek hééft nu eenmaal een fijne neus voor wat werkelijk kwaliteit is. Daarom krijg ik steeds méér vaste klanten op King's Cross. Dat is voor mij als vakman het bewijs, dat de kwaliteit van die King's Cross met kop en schouders boven de rest uitsteekt. Elke dag zie ik, dat 't waar is: En de feestdagen Waarom zou U Uzelf en die U lief zijn in die dagen niet 'ns extra verwennen Die'fraaie luxe dozen King's Cross zijn er zo aardig en gezellig voor. En ze zijn niets duurder: 50 stuks f.2.-: 100 stuks (de zgn. Royal Pack") fl is en blijft: De sigaret met het grootste aantal vaste rokers „Een beetje vertrouwen" De heer Deerenberg (Leiden) betrok bij het debat onmiddelIUk prof. Romme, die volgens spr. in verband met het rap port. over de Middengroepen op „büna misdadige" manier in de critiek was be trokken. Als schepen in de nacht Het stadion weet van niets door PETER BAROJS Niet alleen sociale politiek Waarschijnlijk tengevolge van het slechte weer in Klein-Azië, dat geteisterd ■vverd door zware stormen, gepaard gaande met zeer hevige en langdurige sneeuwbuien, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de Nederlandse Cata- lina-vliegboöt VP 211 van de Marine Luchtvaartdienst, welke met drie officieren en zes schepelingen van het 321-ste squadron op terugweg was Van Nieuw Guinea naar Nederland, neergestort op de 2500 meter hoge Cedresberg, een der hoogste toppen van het Libanon-gebergte. Na urenlang zoeken, waaraan reddingvliegtuigen van de Britse en de Syrische luchtmacht deelnamen, werd het verongelukte toestel Zaterdagmiddag zwaar beschadigd aangetroffen. Van de inzittenden werd. zoals wü Zaterdag hok in een deel van onze editie konden melden, één gedood, n.l. de 27-jarige sergeant-vlieger J. H. Roeby uit Zandvoort. De luitenants ter zee vlieger H. R. M. Scheeree en A. Haan, die niet ernstig Werden gewond, werden naar een militair hospitaal in de buurt van de plaats Van het ongeval vervoerd. Hun toestand is bevredigend en gaat nog steeds vooruit. Zodra dit mogeiyk is, zullen zij naar Nederland terugkeren. De luitenant ter zee vlieger eerste klasse J. K. Schuiling, die slechts zeer licht Werd gewond, blijft ter plaatse. De overige overlevenden, majoor vliegtuigmaker J. ,T Visser, de korporaals vliegtuigmaker K. Olthof en J. A. Dekker, de korporanl- vliegtuig-telegrafist eerste klasse F. II- Ros. vertrekken op 23 December me< een toestel van de K.L.M. naar Nederland. Overwogen wordt nog de mogelijkheid om het stoffelijk overschot van Roeby naar Nederland te vervoeren. opgegeven, toen het door de koude en de sneeuwstormen ter plaatse onmogelijk geworden was de steile toppen te be klimmen. Hoe slecht het weer dit weekeinde in Klein-Azië wel was, ondervonden de 58 van koude rillende passagiers voor namelijk toeristen die de Kerstdagen kwamen doorbrengen in het „warms" Middellandse Zee-gebied van een Engels vliegtuig, dat op 5000 meter hoogte boven het vliegveld van Nicosia op Cyprus gevlogen had en eerst na een „gevecht" van een uur tegen de storm in een hevige sneeuwjacht, kon landen Een aantal voormalige leden van de „Nationale Partij Suriname" (die 13 van de 21 Statenzetels bezet) is overgegaan tot de oprichting van een nieuwe poli tieke partij, de „Partij Suriname". Op 28 December zal een openbare vergadering worden belegd om de oprichting te be krachtigen. De propaganda is in handen van de heer W. Bos Verschuur, vroeger een der leidende figuren van de N.P.S. Advertentie Bij gevatte kou direct de Uw kind bedreigende gevaren bestrijden met:. Dit tragisch ongeluk is mede oorzaak, dat er ook in tien niet-Nederlandse ge zinnen rouw heerst. Een Syrische „Da kota", die met een bemanning van zes personen en tien passagiers naar Nicosia °P Cyprus onderweg was, kreeg namelijk opdracht van zijn gewone route af te wijken en deel te nemen aan dc opsporing naar de Nederlandse vliegboot. Het kan haast niet anders of het slechte weer heeft ook de piloot van de Dakota parten gespeeld. Ongeveer veertig kilometer ten Noorden van Damascus stortte dit toe stel neer: tien inzittenden, o.w. de stewar dess en een journalist, kwamen om het leven. Drie anderen werden ernstig ge wond, hun toestand is zodanig, dat men voor hun leven vreest. De vliegboot was Vrijdag om 16.30 uur pi. tijd (dat is 13.30 uur Greenwichtijd) van het vliegveld Cbaibah bij Basra ver trokken en meldde het laatst zijn positie om 23.00 uur pl. tijd op circa 80 kilo meter ten Noorden van Palmyra in Syrië, toen het op weg was naar Nicosia op Cyprus. Toen het toestel op de aange geven tijd, half twaalf, niet arriveerde, werd men ongerust en onmiddellijk mobi liseerde men verscheidene reddingsvlieg tuigen, die direct pa het opgaan van de zon aan het zoeken gingen. Een vliegboot van de Britse luchtmacht op Malta ver kende het zeegebied voor de Syrische kust en vliegtuigen van de Syrische luchtmacht zochten de routes boven bet land na, waar de Catalina zou hebben kunnen ge vlogen. Het zoeken werd echter door de zware regens en de laaghangende wolken erg bemoeilijkt. In Nederland volgde men angstig en op de voet dt- berichten over het opsporings werk. De Marinestaf stond in voortduren de verbinding met het „Air Ministry" in Londen. Er gin8 een zucht van verlichting op, toen men Zaterdagmiddag tegen twee uur het bericht ontving, dat het vlieg tuig ergens in de hoge bergen van de Libanon gevonden was en dat het aantal doden tot één beperkt gebleven was. De pogingen om het wrak van de „Cata lina" te bergen, heeft men Zondagavond Behoudens onvoorziene omstandighe den zullen bij een Algemene Maatregel van Bestuur met ingang van 1 Januari 1953 de leden van het personeel der spoorwegen en van enige trainwegniaat- schappijen onder de verplichte zieken fondsverzekering worden gebracht even als het gepensionneerde spoorwegperso neel en het 'spoorwegpersoneel, dat in de toekomst gepensionneerd wordt. Ook de gepensionneerde weduwen en wezen van leden van het spoorwegpersoneel worden verplicht verzekerd. Bovenbedoelde personen kunnen alleen dan als verplicht-verzekerden bü de al gemene ziekenfondsen worden ingeschre ven, indien hun loon of pensioengrond slag de in de ziektewet gestelde loongrens niet overschrijdt. Voor de verzekering van het actieve spoor- en tramwegpersoneel is de nor male ziekenfondspremie <4 pet voor het jaar 1953) verschuldigd. De werkgever is verplicht, de helft van deze premie op het loon van de verzekerde in te houden. De premie verschuldigd voor het ge pensionneerde spoorwegpersoneel, wordt bepaald op de helft van de normale zie kenfondspremie (voor 1953 dus 2 pet) berekend over het pensioen en bü de uitbetaling van het pensioen daarop in gehouden. Het zieken- en ondersteuningsfonds van het' spoorwegpersoneel wordt met in gang van 1 Januari 1953 opgeheven. Daar het aanvullingsfonds van het zie ken- en ondersteuningsfonds dan even eens wordt geliquideerd, heeft de voor zitter van de Ziekenfondsraad een ernstig beroep op de algemene ziekenfondsen ge daan om de belanghebbenden, die nu vrijwel allen aanvullend verzekerd zijn tegen de kosten van ziekenhuis- en sana- toriumverpleging, met direct ingaande rechten en zonder beperkende voorwaar den tot de aanvullende ziekenfondsver zekering toe te laten. Het Tweede-Kamerlid E. Vermeer (P.v.d.A.) heeft dezer dagen aan de mi nister van Justitie schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de clan destiene uitleiding van twee Polen naar Duitsland. Omstreeks 19 November werden deze Polen, wier aanhouding en voorgeleiding was verzocht door de officier van Justitie te Frankfurt, omdat z(j verdacht werden van het plegen van een roof, in een jeep van de Kon. Marechaussee van Nederland uit over de Duitse grens gebracht en on geveer »cht kilometer van de grens in vrijheid gesteld. Ruim een maand geleden probeerde het tweetal als blinde passagiers met een Noors schip van Hamburg naar Amerika te ontkomen, doch zij werden ontdekt en kwamen, na in New York met de vreemde lingenpolitie in aanraking gewe'est te zijn. uiteindelijk op 16 November metfaet schip in Nederland terecht. Hier werden zij door de vreemdelingen politie van boord gehaald. Een Neder landse commissie trachtte daarop in Gla- nerbrug met de verantwoordelijke ambte naar van de Duitse passencontróle onder handelingen te voeren over de uitlevering van de beide verstekelingen. Daar echter de Duitse wet in zo'n geval alleen van kradht is als de aanhouding in een ander land niet langer dan zeven dagen geleden is, werd de uitlevering afgewezen. Van Duitse zijde werd daarbij opgemerkt, dat voor de Nederlandse instanties altijd nog de diplomatieke weg openstond. Boven dien was hier geen sprake van Duitsers. Enkele dagen later werden beide Polen, ieder afzonderlijk, in de nabijheid van de grens gearresteerd. Zij waren door de Kon. Marechaussee over de grens ge bracht en in Duitsland afgezet. De beide mannen hadden direct rechts omkeert gemaakt en poogden op illegale wijze de grens te overschrijden om weer een schip te bereiken, dat hen naar Amerika zou brengen. Hun werd echter door de Nederlandse kommiezen een halt toegeroepen. De Polen werden daarop in Duitsland aangehouden en toen bleek, dat hun namen voorkwamen in 't opsporings register. De districtscommandant van de ma- rechausse te Enschedé, majoor R. G. Lern- stra, verklaart, dat de Duitsers zich niet willen houden aan de internationale be palingen inzake grensoverschrijdingen. Zij hebben interne instructies, waarbij ge tracht wordt deze internationale regelin gen te omzeilen. Zo moet het volgens deze instructies niet langer dan zeven dagen geleden zijn, dat illegale grensgan- gers Duitsland zijn binnengekomen. Maar in dit geval werd deze instructie zo uitge legd, dat het niet langer dan zeven dagen geleden moet zijn dat ze Duitsland had den verlaten. Dit is een volkomen een zijdige opvatting. Er is op hoog niveau contact opgenomen en daarbij zijn we nu op het dode punt gekomen, aldus majoor Lemstra, die er verder nog op wees, dat de Duitsers zich aanvankelijk op zekere voorwaarden bereid verklaarden de Polen weer toe te laten, doch de dag daarna deze instructies herriepen. Zondagmiddag omstreeks zes uur is de 59-jarige vrouw T. J. R.D. uit Oost- voorne aan de Putseiaan te Rotterdam tussen een rijdende stoomtram van de Rotterdamse Tramweg Mjj. en het perron terecht gekomen. Zij werd op slag gedood. Mevr. R. wilde bij de halte in de reeds rijdende stoomtram stappen. Zij stapte op de treeplank en een man, die haar reeds was voorgegaan en ook nog op de tree plank stond, wilde haar helpen. Beiden verloren het evenwicht. De man viel op het perron, terwijl de vrouw tussen de tram en het perron terecht kwam. Het stoffelijk overschot is naar het Zuider ziekenhuis vervoerd. DEN HAAG, Zaterdag Onder zeer grote belangstelling hield het gewest Zuid-Holland van de Kon. Nederlandse Schaatsenrljdersbond een buitengewone algemene vergadering. Deze vergadering, voorgezeten door de heer L. Looy uit Alblasserdam, was belegd teneinde te beslissen wat het gewest Zuid-Holland te doen stond nu het amendement van het gewest op het voorstel betreffende de samenstel ling van de technische commissie lange haan van de K.N.S.B. op de op 29 November j.l. te Amersfoort gehouden algemene vergadering is verworpen. In zijn openingswoord schetste de voorzitter de gebeurtenissen van de afgelopen jaren. Uitvoerig ging hij in op de onprettige verhoudingen in de Schaatsenrijdersbond. Spreker "J''de niet verhelen, dat ook Zuid-Holland was gesahrokken toen in Juli 1951 een aantal ijsclubs het besluit namen uit de K.N.S.B. te treden om zich in de Nederlandse IJsverenigingen Bond te verenigen. Op scherpe wijze werd door de heer Looy de leiding van de K.N.S.B., in de persoon van de voor zitter mr H. W. Vliegen, aangevallen en diens deskundigheid op het gebied van de schaatssport betwist. Na te hebben geconstateerd, dat de financiële toestand van de K.N.S.B. desolaat is, een punt waarbij hij ook de schuld, die de K.N.S.B. in Helsinki heeft, ter sprake bracht, besprak de voorzitter van de Zuid-Hollandse Ijs bond de ondeskundige en onverant woordelijke wijze, waarop met de or ganisatie van de Europese kampioen schappen 1953 wordt omgesprongen. Het organiseren van deze aan Neder land toegewezen kampioenschappen ls een der grote stadions verwees sPr- naar het rijk der fabelen. Naar zijn oordeel was dit zowel financieel als technisch onmogelijk. Uit dit en uit vele andere voorvallen van de laatste jaren achtte de heer Looy het duidelijk, dat er verandering diende te komen in de technische structuur van de bond. Met het voor stel inzake de samenstelling en werk wijze van de technische commissie heeft Zuid-Holland uitsluitend de be doeling gehad, de nodige structuur wijziging in de K.N.S.B.-leiding aan te brengen, enkel en alleen om de sport te dienen. Bij de discussies bleek over het al gemeen. dat de ijsclubs, verbonden in de Zuid-Holland IJsbond, het beleid van het bestuur van dit district vol ledig goedkeurden. Aan het slot van de vergadering werd de volgende motie, geformuleerd door de heer Looy. onder grote in stemming van de afgevaardigden aan genomen: De Zuid-Hollandse Ijsbond; betreurt, dat weinig begrip is ge toond voor de constructieve voorstellen van de Z.H.V. zoals deze op de ver gaderingen van de K.N.S.B. zijn inge diend. De bond is bereid om scheu ring te voorkomen, doch wenst, dat door het hoofdbestuur van de K.N.S.B. wordt teruggekomen op zijn kwalijke houding bij de behandeling dezer voor stellen. Men verlangt in dit ultimatum o.m., dat de huidige samenstelling van het bestuur van de K.N S.B. grondig wordt gewijzigd en wel in meer technische zin. Men verwacht vóór 1 Januari 1953 een zeer duidelijke uitspraak over de punten als hierboven omschreven en waarschuwt het bestuur van de K.N.S.B. de bovengenoemde punten ernstig op te nemen, daar de vergade ring zich uitgesproken heeft, dat men bij onvoldoende tegemoetkoming aan de in de motie motie neergelegde wen sen, uit de K.N.S.B. wenst te treden. (Van onze Utrechtse redacteur). Tijdens dc debatten op de Bij zondere Partijraadsvergadering der K.V.P. noopte dé heer W. van Gent uit Den Bosch de voorzitter der K.V.P.-Tweede-Kamerfractie, prof- mr C. P. M- Romme. in te gaan op zijn aftreden als staatkundig hoofd redacteur van ,,De Volkskrant". De heer Van Gent noemde het ge lukkig. dat in de Kersttijd bij dit dagblad „de sterre zal blijven stille staan". Hij vond het een winstpunt voor de partij, dat dit besluit ge nomen was. Prof. Romme, die, zoals bekend, de redenen van zijn heengaan bij „De Volkskrant" per 1 Januari nog nader zal uiteenzetten, achtte de partijraad van de K.V.P. daarover echter niet de aangewezen plaats. Nu het punt in discussie was ge bracht, meende hij er echter niet stilzwijgend aan te kunnen voor bijgaan. „De hulde, die de heer Van Gent mij heeft gebracht voor de offervaardigheid, die ik door mijn besluit zou hebben getoond, moet ik afwijzen", zo zei de fractie leider verder. „Die hulde komt mij niet toe- Ik wil uitdrukkelijk verklaren, dat elke invloed van partij of fractie op dit besluit vol komen vreemd is. Als ik door partij of fractie voor een keuze zou zijn gesteld, zou mijn keuze anders zijn geweest. Het is tenslotte mijn goed recht om mijn eigen mening te hebben en die te publiceren. Het feit van mijn heengaan bij „De Volkskrant" zal dan ook geen ver andering brengen, noch in de poli tiek van de fractie, noch in die van mij persoonlijk. Noch de frac tie, noch ik zjjn zo karakterloos, dat wij politiek beïnvloed worden door de verhouding tot ,.De Volks krant". zo besloot prof. Romme dit onderdeel van het debat. WpHW MET ZIJDELINGS R-E-K-BARE BOORD Duoon! Enkeion (Vervolg van pag. 1) Mr Jan Derks kon zich niet voorstellen, dat de bisschoppen nu niet meer zoals in hun Mandement van 1948 zouden menen, dat verbreken van de katholieke staatkundige eenheid schade aan de christelijke belangen 'berokkent. De bisschop pen hebben hjj de jongste verkiezingen echter niet rechtstreeks hun gewicht in de schaal willen werpen. Zij hebben het, aldus de heer Derks, wijs geacht de staat kundige eenheid te doen resulteren uit de politiek zelf. Eenheid is een middel, een tactiek. Onder de knoet is zij afschuwelijk, uit overtuiging is zij prachtig. Eenheid uit gemakzucht is verwerpelijk, maar uit offerzin en gezond oordeel is zy goed. inzicht. Zij waren één in de schoolstrijd en wjj 'moeten, zo zei de heer Derks, één zijn in het streven naar een sociale orde, die de techniek aanvaardt, maar vormen vindt om de persoonlijke verantwoorde lijkheid veilig te stellen. Als wjj geen eenheid vormen, komen wij nooit tot een frootse conceptie, die in staat is de '.B.O. te verwezenlijken. Het andere gemeenschappelijke doel is het vestigen van een nieuwe wereldorde, waarvoor wij als katholieken bijzonder gedisponeerd zijn. Meer dan met wapens zal de wereld veroverd moeten worden met sociale gerechtigheid. De crisis van de eenheid der katholie ken is veroorzaakt door tijdelijke moei lijkheden. We zoeken het steeds in over leg. wat goed is, maar daaruit zal nooit de eenheid resulteren, zo besloot mr Derks. De voorzitter van de Kath. Tweede Kamerfractie zette uitvoerig uiteen, dat de fractie het rapport over de Midden groepen zelfs vóór is geweest en herin nerde o.m. aan hetgeen de heer Lucas 4 November in de Kamer had gezegd. Na Er zijn weliswaar verschillende groe pen: topgroepen, middengroepen en K.A.B.-groepen, die alle hun wensen hebben, maar we moeten een synthese weten te vinden boven de groepen uit. Wat de middengroepen betreft, zij ver keren in,grote nood en het is heel moei lijk van haar te verlangen, dat zij ter- wille van het algemeen belang dankbaar gestemd zijn, ómdat zij „met de strop om de hals lopen". De heer Derks be doelde daarmee niet. zoals hij later in het debat verduidelijkte, dat degenen, die geen welstand hebben, geen idealis me zouden bezitten. Bepaalde groepen, die onderworpen zijn aan tijdelyke moei lijkheden, kunnen echter, wat zeer be grijpelijk is, hun visie op de grote be langen verliezen. Alle belangen van groepen, hoe voor naam ook, gaan voorbij als schepen in de nacht. Van ons wordt gevraagd, zo vervolgde mr Derks, een visie op de toe komst. Een gemeenschappelijke en veel zijdige strijd tegen het communisme, waarvan spr. het gevaar vooral op tech nisch gebied zag „communisering" met tenslotte een handtekening van de staat tot nationalisering is nu niet minder geboden. We hebben critiek op onze voorouders, maar de historie dwingt ons tot bewondering voor hun principieel Naar men weet, heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond toestemming gekregen van de International Ska ting Union, het internationaal leidinggevend lichaam, om de Euro pese kampioenschappen in het hardrijden voor heren op 31 Januari en 1 Februari te Amsterdam te organiseren, met als de weersom standigheden niet zouden mede werken, Hamar in Noorwegen als uitwijkplaats. In dit verband deelt de directie van het Olympische stadion te Amsterdam naar aan leiding van bij haar binnengekomen informaties hoe ver het met de organisatie van deze Europese kampioenschappen in de hoofdstad staat, mede, dat de K.N.S.B. geen enkel officieel contact met de directie van het Olympische stadion heeft opgenomen en dat er geen sprake van is, dat deze titelwed- strijden, ook al zou er ijs zijn, op een in het stadion uit te zetten ijsbaan zullen worden gehouden. 21). Middelmatige lengte, mynheer, ant woordde hp, helemaal in 't zwart, zwarte handschoenen, en hy hield ook nog een bruin pakje in zün hand Beschrijf het eens? De chauffeur wees de vorm ervan aan Wanneer Jerry erbij was geweest zou hy zeker vermoed hebben, dat dit een pakje was, met het hoofd van de Squid erin. Maar hjj was er niet by, iets wat El- veden twee minuten later ook opmerkte. Terwijl hy de chauffeur ondervroeg, had de inspecteur Jerry zolang losgelaten en Jerry was by de hand genoeg geweest, om van die gelegenheid gebruik te ma ken. Veel gaf de inspecteur er eigenlpk niet om. Hü kon toch steeds de hand op Jerry leggen, wanneer hü maar wilde. Maar over het feit, dat hy de man had laten ontsnappen, die, naar zün vaste overtuiging, de Squid was, daarover was hy nog niet zo gauw heen. Twee dagen lang had hü Jerry nu met de grootste omzichtigheid gevolgd, in de hoop. dat die hem op het spoor van de Squid zou brengen. En nu hij zover ge komen was, moest hü zijn mannetje op een dergelijke manier verliezen... Nou. dan is 't goed, knikte hij tegen de chauffeur. En met zün handen in zün zakken, ging hij de weg terug, die hü gekomen was. Achter hem, nam de taxi-chauffeur zün P'aats tegen het portier weer in. Hij stak een sigaret op en lachte de f j X®rwUóeiiende gestalte van de Scot land Yard-man ironisch achterna. Bewaar me, <je baas is toch een han dige bliksem, zei ihy tegen de hemel. Vanavond niét mijnheer Elveden! Nee, bepaald niet. Noch op een andere avond denk ik! Hij grinnikte en scheen zich byzonder te amuseren. ELFDE HOOFDSTUK ■Freddie is niet hulpvaardig Frederick Herbert Leicester, die, in verband met de diefstal der Loseley-tiara, gearresteerd was, werd deze ochtend vrijgelaten. Sir Marcus Loseley wenste geen aanklacht tegen hem in te dienen, bovendien deelde hy mede, dat de gesto len tiara slechts namaak was, van het echte erfstuk, dat zich in Thyme's Bank Bevindt. Het valt vrüwel voor zeker aan te nemen, dat de diefstal wederom het werk van de beruchte Squid geweest is, op wie diamanten een wel zeer byzondere aantrekkingskracht schynen uit te oefe nen. De hertog van Framlingham legde de krant neer en keek op, toen iemand hem op de schouder tikte. Leslie en Jimmy, gearmd, knikten hem vrolijk toe. Zyne genade stond met een glimlach op. Dag, Leslie, je aanwezigheid maakt het park des te gezelliger. Hy begroette Jimmy hartelük en schoof een stoel bü voor Leslie. Vleier, zei ze en ging zitten. De hertog plantte zich eveneens weer in zijn stoel en vestigde de aandacht van de journalist op het betrokken berichtje. —Komt dit van jouw meesterlijke pen, James Craven? vroeg hy verwytend. Mea culpa, mijnheer grijnsde Jim my. Noem me Erb, verzocht zyne genade. 't Is natuurlek een heel aardig stukje, maar het maakt helemaal geen melding van Freddie's misdadige aanleg. Een on vergeeflijke verwaarlozing. Jimmy haalde een stoel bij en stak een sigaret op. .Dank je wel voor de sigaret, die je me nog niet aangeboden hebt, mompelde Leslie toen hü zün koker wilde wegste ken. De reporter haastte zich, zün verzuim te herstellen. Ik ben een beetje in de war van ochtend, merkte hü op. Bagshaw trekt zich de haren uit het hoofd, over die Squid-kwestie en toen ik kwam, moest ik de reactie daarvan ondervinden. Wat denkt u van die kwestie, Erb? Heeft soms iemand die dwaze kik vors, Freddie, vanmorgen gezien?, vroeg deze. Of zou hij van schaamte zijn hoofd in het zand gestoken hebben? Ik begrijp die jongen niet. Hij komt en gaat en gaat en komt. Ik denk, dat hij op het ogenblik bezig is, iets uit te denken, waar mee hij mijn naam weer de nodige onpret tige ruchtbaarheid kan bezorgen. Jimmy keek eens naar de blauwe hemel, toen naar het groene gras en toen naar Leslie. Het was een mooie ochtend. Ik heb wel zin in een wandelingetje, zei hij. Wandel maar op, zei de hertog; mijn zegen. En zij lieten hem bij zijn krant achter. Het park zag er die morgen uitzonder lijk mooi uit. En toen ze samen verder liepen, vond Jimmy de wereld toch maar bijzonder mooi ert, met naar de grond ge slagen blik, bedacht hij een schitterende openingszin. Toen keek hij op en bemerkte, dat zij hem aanzag en de woorden stierven op zijn lippen. Wat ben je stil vanmorgen, zei ze. Ik denk na, gaf hij toe, na een lange stilte. Over die Squid-kwestie of over iets interessants? Nee. over het huwelpk, zei Jimmy gewichtig en teen hij haar wilde aankij ken, kreeg hij plotseling een kleur. Is het misschien ongepast te vragen, tot welke conclusie je overpeinzingen lei den' Er viel een lange stilte. Zie je...., zei Jimmy, een tikje ver ward; kijk eens, hoe vind je de naam Cra ven? Het was er eindelijk uit. Hij bleef staan en keerde zich om. Maar Leslie liet hem niet zien, wat er in haar ogen lag. Zij kuierden het park uit en bleven staan te genover het terras van Prince of Wales. Nogeens opende Jimmy zijn mond om iets te zeggen en Leslie wachtte op wat zij dacht te zullen gaan horen. Maar de minuten verstreken en er kwam niets. Zü keek hem eens aan en zag, dat zün ogen scherp naar de huizen aan de overkant keken. Twee minuten geleden, had hij 'n heel bekende gestalte in een van de hui zen, aan de rechterkant van de weg, zien verdwijnen. Die gestalte was van Jerry de boef ge weest en Jimmy moest de boef zeer drin gend spreken. Maar Leslie wist van dit alles niets en er kwam een vragende trek op haar gezicht. Wat houdt het Cravense brein zo be zig? vroeg zij. Het was de reporter en niet de man, die antwoordde. Ik heb daarnet een man gezien, die ik heel graag even zou willen spreken. Oh Dat was alles. Leslie keerde zich om. Het was niet bepaald het antwoord, dat zij verwacht had. Zij had opwinding ver wacht, en dan opwinding door iets an ders veroorzaakt, dan eenvoudig door een man. Haar gelaat en toon verrieden teleur stelling, maar hij was tezeer met z'n eigen gedachten bezig, om daar op te letten. Zeg, hoor eens even, zei hij, heb je er misschien bezwaar tegen, om een se conde te wachten? Ik denk niet, dat het lang zal duren, maar ik moet die vent spreken. Zij knikte even, niet erg enthousiast en keek een andere kant uit. Dank je wel, zei hij en was zich heel vaag bewust, dat er iets niet in de haak was. (Wordt vervolgd.) het verschenen van het Rapport hebben de heer v. d. Zanden en pater Stokman nog over de Middengroepen gesproken. Beiden hebben in brede lijn het rapport geapprouveerd. Er lijn, aldus prof. Romme, echter twee mogelijkheden voor teleurstelling, de fractie niet zal slagen in wat zij zich heeft voorgesteld en dat de voor waarden in het rapport voor verwezen- jüking van 't Vierjaren-plan gesteld, niet in vervulling zullen gaan. „Ik heb ge zegd", aldus prof. Romme, „dat men geen garantie kan geven voo de verwachting in het rapport, dat de buitenlandse con junctuur zich blijvend gunstig zal ont wikkelen. zodat gerekend kan worden op een stijging van 25 pCt. van onze nationale productie. Dit is mij kwalijk genomen, doch ik kon moeilijk anders zeggen, dan dat de fractie zich in al gemene lijn. overeenkomstig de gedach ten in het rapport, heeft geuit. Er is nog zo iets ais de politieke sfeer en de maat schappelijke taak. Met name kan men het georganiseerd overleg, die de optrek king van de lonen der middengroepen behandeld, niet voorbij gaan". Er wordt, aldus prof. Romme, een soort biydschap getoond, als men een woord een verkeerde uitleg kan geven. Men heeft er te weinig oog voor, dat. de fractie moet streven naar sociale recht vaardigheid en men haar daarbij een beetje vertrouwen moe, gunnen. Steeds moet betracht worden een syn these tussen de algemene politiek en de politiek, die alle dag oplevert. Prof. Romme wees daarom het verwyt van mr Loeff van de hand, dat geen vaste Hin gevolgd wordt, -want men moet rekening houden met wisselende omstandigheden. Mr Loeff kon zich overigenf -niet voor stellen, dat katholieken zitïi thuis voe len in andere partyen. waar men wordt Ingekapseld in de massa en mr Houben uit Breda zag de katholieke eenheid ge groeid als een historische noodzakelijk heid. Prof. Romme ontkende ook, dat de K.V.P.-fractie zich te uitsluitend met sociale politiek zou bezig houden en ver wees naar haar bemoeiënissen op het gebied van defensie en buitenlandse za ken. Spr. was het eens met een opmerking van de heer Berkhout (Jongerengroep), dat het goed zou zijn, wanneer ten aan zien van de geestelijke verzorging in het leger, gevangenissen en de D.U.W., waarbü voorzover het de godsdienst be treft, de humanistische beweging uitge sloten moet worden, voor de lagere be stuursorganen richtiynen gegeven wor den. De heer G. van Gent (Den Bosch) zag by het stemmen van katholieken op de K.N.P. en de P.v.d.A.. een merkwaardig politiek instinct aan het werk, en meen de, dat virtueel de K.V.P. de Centrum- party kan biyven. De heer Boersma (K.A.B.) zei, dat de arbeiders de nood van de middengroepen heel goed zien. maar dat een bepaalde urgentie in acht genomen moet worden. Het typische materialisme moeten we van ons afzet ten. De voorzitter de heer W. J. Andriessen wees er nog op, dat het Partybestuur de gang van zaken by het Betrouwvol Beraad, dat te langzaam zou gaan, niet altyd in de hand heeft en diende dan de resolutie in. Nadat vooral de heer Schreuder (Maastricht) zich hiertegen fel had verzet, werd zü aangenomen met 2 stemmen tegen en 6 blanco. In zijn openingsrede deelde de heer Andriessen mee, dat het Centrum voor Staatkundige vorming de opdracht om door een deskundige commissie een ob jectieve studie te doen maken van de noodzaak ener katholieke staatkundige en sociale eenheid heeft aanvaard. Ver der, dat 6 nieuwe Kringvoorzitters in het Partybestuur zitting hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3