Ned. Spoorwegen sluiten eerste vijfjarenplan at Veertien uren Amerikaanse Gromyko's resolutie verpletterd debat over misdaden" Recordjaar voor emigratie naar Zuid-Afrika LENTEWEELDE in WINTERTIJD Aftocht van de regering-Pinay Onder grenzenloze verwarring MAAS EN WAAL BELEVEN HOOGTIJ"-DAGEN Nieuwe Moerdijkbrug in 1955 gereed? Optimistisch geluid van n Hollander N.S. spraken weer Sinds de bevrijding f 1.150 inillioen geinvesteerd Ook daar zit het niet goed 't Zwarte goud Volgend jaar klaar voor her overing van China" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 23 December 1952 WEERBERICHT Ned. Industrie kreeg er 70 pet. van Nu jaarlijks nog 80 millioen De „Heemaf"-order Ook stimulans voor spoorivegindustrie Faroek wordt (bij verstek) berecht V.N.-Assemblée op Kerstreces In 1953 plaats voor nog meer Nederlanders Bunche in Z.-Afrika- Op Tentoonstelling „Bloem lust" in Lisse Crisis zonder motie van wantrouwen commissie Katyn en Korea NA KIBBELEN Toch hoog exportcijfer Nehroe verwerpt Kasjmir-voorstel Oranje Nassau vestigde recor d TSJANG KAI SJEK: Limburg in de nattigheid tv Scheiding tussen lijnen Schiedam- Delft en Schiedani-H. v. Holland Geen zorgen over Rijn en Waal 4> De weervenvachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Woensdagavond, luidt: Aanvankelijk nog overwegend zwaar be wolkt met tijdelijk regen, later wissenlende bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 24 December: Zon op 8.47 u„ onder 16.32 u.; Maan op 12.19 u., onder 1.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Sinds de bevrijding hebben de Ned. Spoorwegen een bedrag van niet minder dan 1.150 millioen gulden in haar bedrijf geïnvesteerd; dat is meer dan een derde van de huidige vervangingswaarde van het bedrijf, welke op drie milliard gulden kan worden gesteld. Dit bedrag van 1,15 milliard gulden werd betaald met 380 millioen oorlogsschadevergoeding, met ƒ480 millioen eigen middelen en 290 millioen kapitaalsuitbreiding. Ir Den Hollander, president-directeur van de N. S., die bovenstaande gegevens ver schafte, schat dat puim 70 pet van al deze gelden, dat is ruim 800 millioen, in Nederland werden besteed en dat «de buitenlandse industrie orders kreeg voor ongeveer 340 millioen. Hengelo (als hoofdaanneemster) voor de bouw van een 10-tal diesel-electrische locomotieven, waarmee een bedrag ge moeid is van ongeveer 50 millioen gulden. De locomotieven krijgen een 900 p.k. dieselmotor en het dienstgewicht zal 72 ton bedragen. In overeenstemming met de in Nederland geldende asdruk van 18 ton krijgt deze locomotief derhalve twee tweeassige draaistellen. Het is de be doeling, dat deze D.E. locomotieven in hoofdzaak zullen worden gebruikt in de goederendienst op de niet-geëlectrificeer- de baanvakken. De aflevering van de lo comotieven zal in totaal vijf jaren duren met dien verstande dat de eerste loco's op 1 December 1954 afgeleverd moeten zijn. IR F. Q. DEN HOLLANDER, milhoenenman AI deze aanschaffingen zijn natuurlek van grote betekenis voor de werkgelegen heid en de waarde ervan in geld komt wel tot uiting, wanneer men nagaat, dat voor verruiming der werkgelegenheid de regering thans ongeveer 300 millioen gul den ter beschikking stelde, aldus ir Den Hollander. De Nederlandse Spoorwegen beëindigen thans het eerste vijfjarenplan. Daaraan voorafgingen de jareij 19451947, welke meer in het bijzonder waren gewijd aan het herstel en weer op gang brengen van het zo zwaar getroffen spoorwegbedrijf. Het leeuwendeel van de 1150 millioen gulden werd uitgegeven voor rollend ma terieel, nl 454 millioen gulden, waarvan 337 millioen gulden werd verwerkt in het binnenland en 117 millioen aan het bui tenland ten goede kwam. Voor dit laatst genoemde bedrag werden o.a. aangeschaft de Franse en Zwitserse electrische loco motieven, enige honderden goederenwa gons uit Tsjechoslowakije en Hongarije (overeenkomstig handelsverdragen» en 450 dumplocotnotievep. De .el.ectrificatie vorderde 122 millioen gulden voor binnen landse en 24 millioen buitenlandse leve ranties. De baan, bruggen en gebouwen vroegen uitsluitend uitgaven in Neder land, resp. 38, 98 en 61 millioen gulden. Ook voor de komende jaren zullen zo groot mogelijke orders aan de Nederland se industrie worden gegeven. Uiteraard zal dit echter niet meer op zo grote schaal mogelijk zijn. Want moest in de afgelopen jaren het geld worden besteed voor nieu we bouw en voor herstel, in de toekomst zal het in hoofdzaak gaan om instandhou ding op een zo goed mogelijk peil. Men zal zich dan echter in het algemeen moe ten beperken tot het financieren van nieu we aanschaffingen uit de afschrijvingen. Toch zal ook dit nog een flink stuk bezig heid met zich brengen. Jaarlijks zal (voor binnen- en buitenlandse orders) toch nog ongeveer 80 millioen gulden kunnen wor den uitgegeven. Zoals wij reeds berichtten is reeds een nieuwe order geplaatst mij Heemaf te De thans bij de N.V. Allan te Rotter dam in bestelling zijnde diesel-electrische 40 tweewagen, en 22 eenwagen-stellen - moeten op 1 Mei 1954 zijn afgeleverd. De eerste komen op 1 Mei 1953 in dienst. Het spreekt vanzelf, aldus ir Den Hol- lander, dat de orders aan Nederlandse I industrieën ook hebben geleid tot een zeer markante ontplooiing der Neder landse spoorwegindustrie t.a.v. export- orders. In dit verband wees hij op de zeer belangrijke exportorder voor Werk spoor naar Argentinië en van orders van grote betekenis voor Allan uit Portugal en Zuid-Amerika. In het algemeen kan worden gezegd, dat bevestigingsmiddelen voor het spoor, de beveiliging, wissels, bruggen, gebouwen, rollend materiaal en onderdelen voor schakelstations in Ne derland in zeer goede kwaliteit kunnen worden voortgebracht en voor export zeer geschikt zijn. Van gezaghebbende zijde te Cairo is Maandagavond vternomen, dat ex-koning Faroek krachtens Eg.vpte's nieuwe wet op de corruptie, die gisteren door de rege ring werd aangenomen, zijn Egyptische nationaliteit zal reriiezen. Hjj zal bij ver stek worden berecht wegens „misbruik van constitutionele prerogatieven" en „politieke corruptie". In regeringskringen werd Faroek „de wortel van het kwaad in Egypte" ge noemd. Hjj zou wijdverbreide corruptie, nepo tisme en misbruik van macht en invloed hebben aangemoedigd en hervormingen hebben tegengewerkt om zijn persoonlij ke belangen na te streven. Hjj is er voorts van beschuldigd een vermogen uit Egypte te hebben gesmok keld met behulp van verscheidene leden van z\jn „koninklijke kliek" en met me deweten van enige ministers. De nieuwe wet is van toepassing op voormalige ministers en parlementsleden en is van terugwerkende kracht tot Sep tember 1939. liMli Door overstromingen in West- Frankrijk, veroorzaakt door de zware regenval in de afgelopen weken, staan grote landstreken onder water en worden dorpjes en steden door het water bedreigd. Inwoners van Bordeaux moesten per boot in veiligheid worden ge bracht; in het lage gedeelte van de stad roerden vijf gezinnen dak loos; treinen konden niet verder rijden, en de reizigers moesten met auto's tussen Bordeaux en Blanqueport worden vervoerd. De koeien worden in veiligheid ge bracht. Op een Zaterdag j.l. gehouden bespre king tussen de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman en de heer G. L. Dickerson, voorzitter van het Zuid-Afrikaanse emigranten keurings comité en emigratie-attaché bij de Zuid- Afrikaanse ambassade, is gebleken, dat de vooruitzichten voor de emigratie van Ne derlanders naar de Unie van Zuid-Afrikr zeer goed zijn te noemen, zodat verwach kan worden dat in 1953 het recordjaar 19" zal worden overtroffen. In 1952^ rijn me' dan tweemaal zoveel Nederlandse en granten vertrokken, als in enig ander ja; in het verleden, doordat aan-het eind va dit jaar meer dan 5000 emigranten hu goedkeuring voor blijvende vestiging ii de Unie hebben ontvangen. In het komende jaar evenwel zal op grond van de gehouden bespreking een nog groter aantal Nederlanders zich in Zuid-Afrika kunnen vestigen. In verband hiermee is reeds vastgesteld dat dan zes (dit jaar vijf) schepen met emigranten daarheen zullen vertrekken. Bovendien zal de K.L.M. maandelijks een speciale vlucht uitvoeren. Tijdens de onderhandelingen werd vast gelegd dat Zuid-Afrika ook het volgende jaar behoefte heeft aan geschoolde krach ten in de metaalindustrie, de bouwnijver heid, de mijnen en de electriciteitsbedrij- ven en dat met het oog op de industriële ontwikkeling van de Unie tal van kleinere bedrijven diverse categorieën van arbei ders, die over 'n zekere beroepsbekwaam heid beschikken, zullen aanstellen. Ook Nederlandse vrouwen zullen in Zuid-Afrika voldoening gevend werk kun nen vinden. Immers de South African nur Dit debat duurde onafgebroken 14 uur voort, een nieuw record in de annalen der V.N. Gromyko verzon in een uitvoerige toelichting op zijn resolutie de meest af schuwelijke beschuldigingen aan het adres der Amerikanen, die volgens hem niet slechts massamoorden hadden bedreven bij het onderdrukken van de (op communis- tische agitatie ontstane, al zei Gromyko i dit er niet bij!) opstanden in de kampen van Koreaanse en Chinese krijgsgevange- ses services zullen in Nederiand opgeleide nen, doch ook 1500 Chinese krijgsgevange verpleegsters gaarne aanstellen. nen naar de V.S. hadden gevoerd, om die Tenslotte hebben de departementen daar als menselijk vee bij atoomexperi- van Landbouw, Bosbouw en Naturellen-j menten te gebruiken. Bij het opsommen zaken geschoold personeel nodig. van sommige gruwelijkheden werd hij Na negen weken vergaderen is de V. N. Assemblee gisteren op Kerst reces gegaan. De laatste dag was gewijd aan de Sovjetresolutie over beweerde misdaden der Amerikaanse troepen op bet eiland Pongam tegen Koreanen en Chinezen begaan, welk punt alsnog in debat werd gebracht. door het gelach der Amerikaanse en Britse delegaties onderbroken. Hij eiste tenslotte opnieuw de terugkeer van alle krijgsge vangenen naar hun land van herkomst, al dan/niet gedwongen, en noemde dit stand punt een der steunpilaren van het volken recht. De Russische woordvoerder ging tenslotte zover, dat hij zijn tegenstanders voor leugenaars en hypocrieten uitmaakte. De Amerikaanse gedelegeerde Gross had geen moeite om de vervaarlijke onzin van de heer Gromyko als een onfrisse laat-op- de-avond-propagandastunt te brandmer ken. Hij wees op het simpele feit, dat alléén de Sovjet-Unie zich tegen de aan vaarding van de resolutie van India, welke een einde aan de Koreaanse oorlog zou kunnen maken, had verzet. „Zij stemde tegen de vrede, en dat feit trachten zij te verbergen". Gross wees, erop. dat de Rus geen enkel bewijs voor zijn las tér had aan gedragen. Amerika stelde voor, dat een volledig onderzoek naar de beschuldigin gen zou worden ingesteld. Volgens de Britse gedelegeerde Selwyn Lloyd was de Russische manoeuvre een laatste poging om het initiatief van de koude oorlog in handen te houden. Een dergelijk debat is een prijs voor de vrij heid. zei hij. Men zou het niet behoeven te proberen zo'n debat achter het IJzeren Gordijn te houden over de daar bestaande slavenkampen. Hij betreurde het, dat deze, de atmosfeer vergiftigende, propaganda gevoerd werd aan de vooravond van het Kerstfeest. De resolutie werd tenslotte in stemming gebracht en met een verpletterende meer derheid afgewezen. Alleen de Sovjet-Unie en haar satellieten stemden vóór, 45 staten tegen, terwijl de 10 overigen zich onthiel den. Nadat voorzitter Pearson een kort over zicht had gegeven van de verrichte werk zaamheden en nogmaals uiting had ge geven aan zijn hoop, dat de V.N. de vrede j in Korea zouden herstellen, sloot hij met een hamerslag het eerste deel der zitting. Een der laatste taken waarvan de voor zitter zich voor het reces kweet was de benoeming van de door Zuid-Afrika genegeerde commissie voor de studie van de Zuidafrlkaanse rassenproblemen, in gevolge een door Zuid-Afrika genegeer de resolutie der Assemblee. Lid daar van is de Amerikaanse Nobelprijswinnaar, zelf een neger, dr Ralph Bunche, tezamen met dr Torres Boddet, de afgetreden Unesco-voorzitter, en Hernan Santa Cruz uit Chili. Op dezelfde dag, dat Gromyko'a resolu tie over beweerde, maar onbewezen, Ame rikaanse wreedheden in de V.N. Assem- blée behandeld werd, publiceerde de spe ciale commissie van het Amerikaanse Congres, dat een jaar lang studie gemaakt heeft van de gruwelijke Katyn-affaire haar l eindrapport, waarin Rusland als de schul- i dige aan deze moord op 14.000 Polen wordt aangewezen. De commissie vraagt aan het Congres N morgen is hetnog geen Kerst ij mis. Maar het gaat toch al opschie ten met de donkere dagen voor Kerstmis" De kortste dag hebben wij immers reeds gehad. Op Zondag n.l. Toen was Stalin jarig. Is al 73 jaar geworden, zodat het voor. hem langza merhand ook ,,kort dag" gaat worden. Nu gaan wij weer „lengen". Aardige bezigheid! En morgen zoeken wij weer de krib betjes op om ze op te zetten. Al dan niet in gezelschap van een kerstboom. Ook een aardige bezigheid, al wordt er dan ook vaak lekker gekibbeld over de juiste wijze van opstellen e.d. bij de pro fane voorbereidingen van het „vredes feest!" Nu ja, wat geeft dat nu eigenlijk t Men moet zo iets niet te donker inzien. Er mag o.i. b.v. best wat gebakkeleid worden over de vraag, of het een konijn of gans zal zijn. Of gewoon vlees! Het maal zal er des te beter om smaken, Ja, wjj vinden het altijd erg amusant om zo stil tussen het publiek bij de winkels te slenteren aan de vooravond van dergelijke feesten. Wat vallen er dan harde woorden! De vrouw icil het zo, de man anders; er worden een paar onvriendelijkheden gezegd, gezellig arm in arm en Fa wikt en Ma, beschikt! Doch beiden blijven zich verheugen op de dag van morgen, in dit geval op de Kerstdagen, want na kibbelen is het goed ..vredesfeesten". En heb nu s.v.p. vrede met dit profane ■praatje. Morgen kan men veel stichtends lezen in ons blad over de verheven kant van Kerstmis. Dan Jfomen wij alvast dit ter geruststelling niet aan onze schrijfmachine. Maar denk niet, dat al dat schoons over het. vredesfeest, helemaal in pars en vrede tot stand is gekomen. Het krantenbedrijf is tenslotte een oorlog tegen de tijd! „ANALYST. Telefonisch van onze Parijse correspondent) Om 1 u. 40 hedennacht heeft de Franse minister-president in volle kamer zitting de aanwezige ministers verzocht hem naar bet Elysee te vergezellen om aan de president van de republiek de ontslagaanvrage van bet ministerie te overhandigen. De aanleiding tot dit onverwachte besluit was een heftige aanval vtm een M.R.P.-lid, de heer Moisan, die onmiddellijk beantwoord werd door de heer Pinay met de mededeling, dat aangezien een belangrijke groep uit de regeringsmeerderheid hem niet volgde, hij besloten had, de regeringsverantwoordelijkheid aan anderen over te laten. De aftocht van de ministers had tijdens een onbeschrijfelijke verwarring in de vergadering plaats, waaraan een einde werd gemaakt door schorsing van de zitting. komst van 4 uur des middags heeft doen opschuiven naar 10 uur des avonds. Eerst na de rede van de neer Pinay dus I onmiddellijk een onderzoek in te stellen vlak voor de stemming vroeg de heer naar de communistische wreedheden op Moisan uit de linkervleugel van de MRP I Korea tegen de geallieerde troepen begaan. ■(jaAafSeisjaA azuo uca) In Idsse zjjn in deze Kerstweek winter e,n lente slechts gescheiden door één deur: de deur, die toegang geeft tot een grote vochtig-geurende hal, waar de Stichting „Bloemlust" te Lisse haar Kerstexpositie organiseert. Deze bloembollententoonstel ling, waarop van de honderden kwekers slechts een twintigtal hun bloeiende pro ducten inzonden, vormt tevens de inzet van het „International Flower Festival 1953", dat met nog twee exposities te Lisse in Jannari en Februari, „Flora" in Maart, Keukenhof en talrijke bloemencorso's het volgend jaar gevierd zal worden. Een rondwandeling over de zandpaden langs de kunstzinnig en buitengewoon smaakvol gegroepeerde bossen tulpen, narcissen, crocussen, hyacinthen, irissen, fresia's en amaryllisbloemen. decoratief opgesteld tussen varens en plukken mos, geven de bezoeker een voorproefje van de pracht en rijkdom van de bollenvelden het volgend voorjaar. Tussen de witte- narcissen Gloria en de sneeuwkleurige White Christmas-hyacinthen schitteren vuurrode, zeldzaam grote poinsettia pul- cherrima-planten. Naast het bekende vroege rode kersttulpje, de Star, staan in groepjes de late Darwintulpen, zoals de Demeter, die buiten pas in Mei gaan bloeien. Dat de techniek bij het bollenkwekers- vak zo met sprongen vooruitging, is o.a. te danken aan het researehwerk onder lei ding van prof. Van Slogteren, hoofd van het laboratorium voor bloembollen-onder zoek. Door toepassing van grondverwar- ming bij de kweek van hyacinthen en koeling bij de kweek van tulpen en nar cissen is het nu mogelijk het gehele jaar door bloeiende bollen te hebben. Hierdoor en dank zij de weinige grondstoffen, nodig bij het kweken, is de bloembol een zeer belangrijk exportproduct voor ons land geworden. In 1950 werd voor 100 millioen gulden aan bollen uitgevoerd, in 1951 liep dit op tot 135 millioen en ook dit jaar verwacht •"en weer ditzelfde bedrag te bereiken. Niet hoger, want Frankrijk en Engeland hebben ten aanzien van de import van bloembollen drastische maatregelen ge komen en de invoer beperkt. Deze en nog vele andere asp'ecten wer den belicht bij de opening van deze ten toonstelling gistermiddag door de heer Th. Vroomeu, voorzitter van de Bond voor Bloembollenhandelaren. De heer Nieuwen- huis, wnd voorzitter van de stichting „Bloemlust", verwelkomde de heer J. A. L Carlson, vertegenwoordiger van de Zweedse legatie en enkele Zweedse pers vertegenwoordigers. Verder waren bij deze openingsplechtigheid o.m. aanwezig B. en W. van Lisse, vele kwekers en andere belangstellenden. Een bezoek aan deze door de Keuken architect. ir W. van der Lee, ingerichte lusthof in de H.B.G. veilinghal te Lisse, waar op 2000 vierkante meter honderden bloemen geuren en kleuren in vele kost bare variëteiten, zal de bewondering voor het vakmanschap van de kwekers, die 7 a 8 jaar werken vooraleer zij hun product exposeren, doen toenemen en de bezoeker een ogenblik doen vergeten, dat het buiten guur is. In de wandelgangen van de kamer ver wachtte men algemeen dat de heer Vin cent Auriol het ontslag zou afwijzen, om dat de heer Pinay niet door een votum van wantrouwen van de kamer tot heen gaan is gedwongen. Maar het duurde niet lang of het werd bekend, dat de president van de republiek de demissionnaire minis ter-president had geantwoord, zijn beslis sing te willen aanhouden tot na de con sultatie van de voorzitters van de beide kamers en daarna zijn antwoord te zullen geven om hedenmiddag 4 uur. De heer Pinay verklaarde echter, dat hij niet voor nemens was om op zijn besluit tot heen gaan terug te komen. Indrukwekkend was de rede geweest, die hij om middernacht had uitgesproken on waarin hij de kamer had gewezen op de ernstige financiële en politieke gevolgen, die een crisis na zich kan slepen. Die ge volgen zouden slechts voorkomen kunnen worden door een zeer snelle oplossing van de crisis, die echter door de onstuimige strijd tussen de kamerfracties gedurende de nacht allerminst is vergemakkelijkt. Daar de M.R.P. de verwekster van de crisis is, zal de traditionele lijn gevolgd worden en zal aan de M.R.P. en met name aan haar leider de heer Bidault vermoede lijk de ontknoping van de crisis worden opgedragen. De MRP had op een minnelijke schik king tussen haar en de heer Pinay gehoopt door middel van een voorafgaande stem ming over de belastinghervorming, waar door de heer Pinay wellicht in staat zou zijn omtrent de sociale hulp genoegdoenin gen aan de MRP te geven, althans in het vooruitzicht te stellen. Maar socialisten en Gaullisten hebben een strik gespannen en tegen de zin van Pinay in de rangorde der stemmingen zodanig voorgesteld, dat de „sociale hulp" het eerste in stemming moest komen. Zij zijn daarbij door een méérderheid gevolgd. Aldus heeft de MRP zich de verantwoordelijkheid voor de crisis laten opdringen. Dat veel MRP'ers het met deze gang van zaken allerminst eens zijn, is wel gebleken uit de langdurige fractie vergadering, die de te wachten bijeen- e Indiase minister-president Nehroe ;'ft in antwoord op vragen in het par- ment verklaard, dat het jongste voor- el van de Pakistaanse minister van bui- «nlandse zaken, Zafroellah Khan. voor de emilitarisatie van Kasjmir, nog „veel 'echter" was dan de meeste voorstellen, .c India totdusverre voorgelegd had ge regen, aldus de Londense „Observer". Volgens het voorstel van Khan zou Pa- istan instemmen met een contigent van 3.000 man Indiase troepen in Kasjmir na !e demiiitarisatie, indien de „Azad Kasj- iir"-strijdkrachten aan de Pakistaanse cant van de wapenstilstandslinie intact werden gelaten. India had de Veiligheids- aad tevoren meegedeeld, dat het zijn troe- oen tot 21.000 man wilde beperken, wan- »eer 'de „Azad Kasjmir"-strijdkrachten tntbonden zouden worden. Volgens Nehroe zijn de z.g. Azad-troepen voor honderd procent opgenomen in het Pakis taanse leger, goed geoefend en uitgerust. het woord om een aanval te doen op het sociale beleid van de minister-pres'dent en hij deelde mede, dat de MRP zich van stemming zou onthouden. Dit betekende dat de regering geen meerderheid meer zou kunnen vinden. De heer Pinay betrad onmiddellijk de tribune en verklaarde, dat, nu een zo belangrijk element in de meerderheid hem haar steun ontzegde, hij de ministers verzocht met hem naar het Elysee te gaan. Daarop volgde toen reeds aangeduide toestand van verwarring en de andere partijen van de meerderheid probeerden de heer Pinay van heengaan te weerhouden. Aan dit spel werd een einde gemaakt toen de voorzitter van de kamer, de heer Mutter, mededeelde, dat de heêr Pinay verklaard had demissiounair te blijven, waarop de vergadering verdaagd werd tot hedenavond half zeven. (Van onze correspondent). De Oranje-Nassau-Mijnen hebben de hoogste jaarproductie tot dusver bereikt, overschreden. Met 2.485.208 ton betekende 1938 'n recordjaar. Op St Nieolaasdag van dit jaar behoorde dit trotse record tot het verleden. In de periode vap 1 Januari 1952 tot 6 December produceerde de Oranje Nassau-Mijnen nl. 2.489.900 ton kolen. Het record van 1938 was dus toen al met 4700 ton geklopt. De Oranje- Nassau-Mijnen zijn door deze prestatie de eerste Limburgse mijnen die de cijfers van voor de oorlog hebben bereikt. In 1951 werden 2.432.600 ton kolen naar boven gehaald. De commissie stelde een „treffende over eenkomst" vast tussen de methoden, welke in Katyn gebezigd waren en die welke tegen de geallieerde soldaten in commu nistische krijgsgevangenschap worden toe gepast. Verzocht wordt verder dat de resultaten van het onderzoek aan de V.N. wordt mee gedeeld. De V.N. zou de Katyn-zaak voor het Internationaal Hof van Justitie moeten brengen. Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft Maandag tijdens een inspectie van rijn troepen op het eiland Formosa ver klaard, dat het volgend jaar alle mili taire voorbereidingen zullen zjjn getrof fen, om het Chinese vasteland te her overen en dat de V.S. binnenkort aan vullend materiaal zullen sturen om de nationalistische strijdkrachten te helpen bij de tegenaanval. Generaal William Chase, chef van de Amerikaanse militaire missie op Formo sa, heeft bevestigd, dat de V.S. 't volgend jaar zware wapens en vliegtuigen naar Formosa zullen zenden. Tot nog toe zjjn alleen lichte wapens gezonden, aldus de generaal. „De Amerikaanse missie zal volgend jaar twee maal zo hard werken, want er is dan tweemaal zoveel te doen", aldus Chase. (Van onze correspondent). Zoals ieder jaar in het „natte seizoen" stijgt het water zowel in de Rijn als in de Maas snel. Gisteren meldden wij reeds dat het Limburgse plaatsje Urmond blank stond en dat het klooster van de paters Conventuelen geïsoleerd was. Naar wij na der vernemen staat het water daar in de kloosterkerk. Sindsdien is het Maaswater blijven stij gen men constateerde gisteravond te Roermond een was van vier centimeter per uur met ais gevolg, dat men op vele plaatsen in midden-Limburg niets an ders dan water ziet. Vele huizen en zelfs wijken zjjn hierdoor geïsoleerd en men ervaart aldus op een wel zeer onplezierige j wijze dat de rivier, die men na de kana- Ir Den Hollander, president-directeur van de Ned. Spoorwegen heeft medege deeld, dat in beginsel de plannen voor de dubbelsporige nieuwe Moerdijkbrug bijna vast staan. Een probleem is echter nog de Wfjze, waarop de bruggen gemonteerd moeten worden, met het oog op de ge ringst mogelijke kosten en het minste risico. De N. S. hebben maar drie over gangen over de grote rivieren en de Moerdijkbrug vormt daarvan een der be langrijkste schakels. Het verkeer mag hier dus niet gestremd worden. Maar de heer Den Hollander vertrouwt, dat, ais alles meeloopt, de brug in 1955 gereed zal zijn. Zoals bekend zal zij op de oude pij- Iers worden gelegd. Is de huidige Moerdijkbrug met haar enkel spoor een der bottlenecks van het Nederlandse spoorwegwezen, het verlan gen bestaat ook een ander knelpunt te elimineren en dat is de situatie te Schie dam. Er zal hier een volledige scheiding dienen te komen tussen de lijnen Schie damDelft en SchiedamHoek van Hol land. Een derde knelpunt zal zo aan stonds verdwijnen: dat is de situatie te Leiden, terwijl gewerkt wordt aan de verdwijning van de vierde bottleneck, dat is de situatie te Haarlem, waar het aan tal pêrrons wordt uitgebreid. lisatie „getemde Maas" heeft genoemd, op sommige ogenblikken haar oude kuren terugkrijgt. Gelukkig zal ook deze abnormale was vlugger dan vroeger het geval was, tot het verleden behoren. Door de verbeteringen, welke men in de laatste jaren in het stroomgebied van de Maas heeft aangebracht, stroomt het wa ter thans sneller door, met als gevolg, dat een hoogwaterstand eerder het gehele stroomgebied doorwerkt. Het scheepvaartverkeer op de Maas ligt nagenoeg stil, en dit niet alleen in ver band met de a.s. feestdagen. De schippers kennen de gevaren die het huidige water peil met zich mee brengt, en worden bo vendien afgeschrikt door de met de snelle stroom gepaard gaande hoge sleepkosten. Gisteren tegen de avond bereikte 't wa ter te Maastricht zijn hoogste stand, se dert zes uur is het water daar niet meer gestegen." De Rijn wees in Lobith gisteren 13,46 fa. aan; de Waal bij Nijmegen steeg van Zaterdag tot Maandag van 10,50 tot 10,93 M. Overigens behoeft men zich in deze streken geen zorgen te maken. Ir W. v. Til, van de directie Boven-rivieren te Arnhem, verklaarde op een vraag, of er aanleiding tot ongerustheid bestond, dat het wassen van de rivieren in deze tijd niets bijzonders is. „We zullen wel aardig hoog water krij gen", aldus ir v. d. Til, „maar daaraan be hoeven geen bezwaren verbonden te zijn. Dit wil niet zeggen, dat geen voorberei dende maatregelen genomen zullen wor den". Wanneer het water onrustbarend zou blijven stijgen, kan een zgn. „rivier-cor respondentie" worden ingesteld, wat neer komt op een bewaking van de dijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1