Nieuws uit STADen OMTREK Over de Schotse poort en de Schotten KERSTMIS I9S2 LAATSTE BERICHTEN DE BUSRAMP in Oostenrijk Surinaamse persstemmen over Tweede Kamerdebat VLAARDINGEN'S NIEUWE GODSHUIS Vlaams-Nederlandse literaire verbroedering Ontwerp Europese Grondwet Kunstagenda NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 23 DECEMBER 1952 PAGINA 2 Een stukje oud-Schiedam, waar nog poppenhuisjes staan LIJK VAN WACHTSMAN GEVONDEN OFFICIëLE PUBLICATIE Wijziging marktdag BURGERLIJKE STAND TRAM EN BUS OP OUDEJAARSAVOND MONOPOLE THEATER H.B.S.S.-NIEUWS LAF AMO-NIEU W S s. c. s. OVERSCHIE "V rachtenoorlog in N. Atlantische vaart? Dit jaar practisch vier feestdagen dagen waarop alleen het beste goed genoeg is. Zorg daarom voor extra voorraad. DOOR UITLAATGASSEN GEDOOD VLAARDINGEN IN ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT NIJMEEGSE BINNENSTAD WORDT GESANEERD Vreemd spel van toevalligheden Om het recht van secessie „Houding van behoudzuchtige groep kan alleen maar kwaad bloed zetten" Eenvoudig doch smaakvol kerkgebouw Drie altaren De eerste paal „Volk staat er buiten' Andere stem uit Curagao Goudprijs te Parijs sterk gestegen Gevolg van het aftreden van Pinay De stranding van de Champollion Schip in tweeën gebroken Ronde van Nederland (definitief) in Mei De Tour en de Wielren Unie Vier eenaeters bekroond Doeltreffende resoluties op vier fronten Rapport van de commissie-Brentano Evenals in Rotterdam hebben indertijd in Schiedam talrijke Schotten gewoond. En terwijl Rotterdam zijn herbouwd, pittoresk Schotse kerkje heeft, kan Schiedam bogen op de Schotse poort, die in een stukje oud- Schiedam gelegen is. Een medewerker van het blad van de Scbicdamse Gemeenschap beeft aan die Schotse poort een alleszins leeswaardig arti keltje gewijd. We nemen het hier in zijn geheel over, zulks omdat op de komende feestdagen velen in de gelegenheid zullen zijn, eens door.lnin stad te zwerven. Gewoonlijk is het leven te jachtig voor ontdekkingstochten door het verleden. Men heeft op zijn „vrije" dagen nog zoveel te doen, dat men er eenvoudig niet toe komt, naar het oude te speuren, zij het in ge schriften of in werkelijkheid. Maar de sfeer van de Kerstdagen leent zich er voor. En zo men dan niet van oude buurtjes houdt, men zal zich onge twijfeld interesseren voor het brok historie, dat ze bevatten. Hier volgt, wat we met belangstelling lazen en, naar we vertrouwen, ook door onze^lezers met belangstelling zal worden gelezen. De rijkspolitie te water, brigade Vlaar- dingen heeft gistermiddag uit de Wilhel- minahaven opgehaald het lijk van de 57-jarige wachtsman K., gewoond hebben de Oostkousdijk te Rotterdam, die daar in de nacht van Zondag op Maandag j.l. verdronken is. Wanneer wij u leiden naar de Schotse poort, dan verzeilt u in een brokje roman tisch Schiedam. Romantisch Schiedam? Bestaat dat nog? Ja, inderdaad- Dat bestaat nog in de stad, die ligt onder de rook van Rotter dam, daarmee practisch gesproken is samengesmolten en uitgegroeid van een klein vissersdorpje tot een stad van bijna 75.000 inwoners. Alleenvelen weten dat romantisch Schiedam niet te vinden. Wie er niets te zoeken heeft, komt er niet en wiens weg er bjj toeval heenvoert, ziet er veelal de schoonheid niet van. Het is maar één van dia brokjes ro* mantisch Schiedam, schilderachtig mooi, zo te gebruiken als achtergrond, als décor voor een film, waarin een ietwat naargeestige, sombere sfeer een inte grerend deel moet zijn, dat wij u willen bvengen. En met ons, zult ge er vele lesten vinden van een romantiek uit een lang vervlogen tijd, die een tekenaar, een schilder, een fotograaf met, gevoel voor het schone, zo zou willen vastleggen pronkstukjes van oud-Schie dam, van fcwart Nazareth, zoals destijds onze stad wel werd geheten met haar woonbuurtjes tussen de branderijen en jeneverstokerijen, begrensd door vesten met hoge molens. Men kan er zich terug wanen in de tijd van de Camera Ob- scura, de tijd van de trekschuit en de diligence. Dit brokje herinnert aan een reeds ver verleden, toen zich achter de Schie nog een primitieve faubourg ont wikkelde van een buiten haar oudste grenzen uitdijende stad. Let op die pop penhuisjes, die zo knus aandoen en die toch liefst zo spoedig mogelijk dienen te verdwijnen, omdat de woontoestanden niet voldoen aan de simpelste eisen van deze moderne tijd. Onderga, met ons, eens de sfeer van een welhaast vergeten verleden, dat gedachten opwekt aan een tijd, minder schokkend dan die, waarin wij thans leven, een tijd, waarin weinig hoge eisen aan woningbouw werden ge steld, waar de naam: stedebouwkundige nog een onbekende klank was; waarin men niet wist, wat een welstands- en een schoonheidscommissie waren. Een gelukkige tijd? Misschien wel voor degenen, die toen leefden en die medelijden met ons Z°U" den hebben, als zij ons in ons jachtende leven van vandaag zouden kunnen gade slaan. En met wie wij, met onze moderne begrippen, medelijden hebben omdat zij „niets beleefden", toen zij leefden. Waar dan wel dat brokje romantisch Schiedam, dat wij op het oog hebben ligt? Och, ge behoeft niet eens ver te zoe ken. Ge wandelt de Lange Kerkstraat in van de Broersvest-zijde en aan uw rech terhand zult ge, even voorbij de Hreu- pelstraat, de „Schotsepoort" vinden, een poort, die toegang geeft tot een uitge breid hofje met de zo even genoemde poppenhuisjes. Schotsepoort? Wij duiken in oude archiefstukken, die ons op het goede spoor brengen en wij gaan in de geschiedenis onzer stad terug tot het begin van de zeventiende eeuw. Schiedam was toen garnizoens-stad. was .Tan van Riebeeck's vader, Anthonie, niet. chirurgijn geweest van de troepen van kolonel Morgan, troepen die bestonden uit Engelse en Schotse soldaten? Als zij genoeg hadden van het leger, kozen zij oen burgerberoep. Zo is het bekend dat Engelse ex-soldaten de eerste „pilpma- kers" van Schiedam waren in een tijd, waarin het „suygen en roocken van taback" voor vele beroepen bli verorde ning was verboden. Een van die pijpen makers was een zekere Thomas Poesel- wit, „geboortich van Daton in Enge- landt" wiens zaak, het maken van pijpen, zo goed ging ondanks het verbod van ..suygen en roocken" dat hij verscheidene panden kon kopen, o.m. drie huisjes aan een steeg, die uitkwam in de Lange Kerkstraat en aan welke steeg ook de woning stond van „James Grun de Schotsman". Die steeg had de naam, Schotsepoort, omdat die Schotsman er woonde. En die steeg behield die naam tot op deze dag. Zij geeft toegang tot meervermeld hofje, dat brokje roman tisch Schiedam uit een ver verleden. Of de Schotse soldaten in het algemeen In verband met de feestdagen zal de wekelijkse markt in de Kerstweek wor den gehouden op morgen, Woensdag- OVERLEDEN: S. M. Zeef 56 j. vr. v. G. P. J. v d. Toom; A. Berendsen 65 j. vr v. H. v. Veen, N. C. de Rond 26 j. vr. v. W. v. Mazijk, E. P. Bijl 69 j. w. v. J. Mol GEBOREN; Robert A- z. v- E. F. v. Baarle en C. E. J. v. Asselt; Johannes z. v. J. Schell en G. Klomps; Johanna M. N. d. v. P. G. Sta en A A. C. Peterse; Anna M. M. d. v- A- J. Mulder en M. A. Bekker; Comeli z. v. W. Janssen en W. Ruijterkamp: Marianne J. d. v A J. Beukers en M. J. Schafthuizen; Carel M. M. z. v. C M- Jutte en N. H- P. Elshof; Nicoletta H P. M. d. v. C- M Jutte en N. H. P. Elshof. OAGêt AO VOO* SCSttOAM IN OMSTNfKfN 74ste Jaargang No. 22033 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, f 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentle-prK» op gewone kolombreedte 1 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele -- "llmeter hoogte n. welke erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot zo woorden 60 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bi| vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor net Advertentie-wezen. kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte Hij contract gelden lagere tarieven, welki bij de administratie of bil de erkendi of deze „James Grun de Schotsman" in het byzonder nog veie jaren in onze stad zpn gebleven, vermeldt de geschiedenis overigens niet. Maar aan hun verblijf danken wp in elk geval de naam: Schot sepoort. Wjj schreven iets over: „romantiek". Daaraan bezondigden die Schotten zich beslist. Want velen trouwden met Schie- damse meisjes en de Schotten kozen, eenmaal gehuwd, graag woningen bjj en achter de Schotsepoort. De directeur van de R. E. T. maakt be kend, dat op Oudejaarsdag, de trams en autobussen tot 's nachts 1.30 uur zullen rijden. Om ongeveer 1.30 uur vertrekken de trams en autobussen van de beginpunten voor het maken van een volledige rit, waarna naar de betreffende remises wordt ingerukt. Na 1.30 uur zullen geen auto bussen over het traject van lijn 2 rijden. In het Monopole Theater draait vandaag en morgen „Spoorwegsabotage", een film, welke de moeilijkheden weergeeft, onder vonden bij de aanleg van de eerste spoor lijnen naar he Verre Westen. Alan Ladd speelt de hoofdrol. Voor personen boven de 14 jaar. Het eerste elftal van HBSS heeft a.s. Zaterdag een vrije middag. Op 3 Jan. staat de uitwedstrijd tegen Jodan Boys op het programma. HBSS 2 speelt op Spieringshoek om 2.30 uur een wedstrijd tegen HTSV 2. Deze wedstrijd is belangrijk, omdat de Schiedammers er niet zo best voorstaan op de ranglijst. Een nederlaag zou wel eens fataal kunnen worden voor het ver dere verloop van de competitie. Er zal dus flink aangepakt moeten worden, om het pas gewonnen terrein niet te verlie zen. HBSS 4 gaat naar Rotterdam, om daar Energie Boys 2 partij te geven. Ten slotte spelen aan de Damlaan de b2 junioren van HBSS tegen Fortuna b4. Lafamo I speelde uit tegen Wifra. De beide clubs gaven elkaar in 't begin niet veel toe, gezien de stand, die iedere keer, nadat twee partijen waren gespeeld, weer met gelijke cijfers genoteerd werd. Na de 8e partij was de stand 53 voor La famo, doch het mocht haar niet gelukken nog een puntje te behalen. Zowel het laatste enkelspel als de double waren voor Wifra. Eindstand 5—5. Bij de ontmoeting Lafamo 2GTV 2, was een duidelijk overwicht van Lafamo waar te nemen J. Baas nam hier 3 par tijen voor zijn rekening. Met een 37 nederlaag kon GTV naar huis gaan. Voor de competitie van de Rotterdam- ge Schaakbond won het eerste tiental met 6V23y2 van Het Westen 2 en het tweede met 5%—4% van HVO 2 Voor de wintercompetitie werden nog de vol gende partijen gespeeld. Groep 1: A. Mast J Beloo 10, J. DrogeP. Lader 01, S. OosthoekJ. Moerer 01; Groep 2A: L. de BruinJ. v. d. Velden 10, H- Of ferman—K. Degeling 1—0, M. Hersbach —F. Rorije 0—1; Groep 2B: J. Timmers— S- Koster 01, W. v. d. MostC Slag- moolen 10, D. v. IJzendoomF. de Vlieger 10, J. v. d. LindenJ. den Boer 1—0. - VEERTIG JAAR ONDERWIJZER. Maandagavond is tijdens een korte plechtigheid in de openbare Pieter van Aschschool het hoofd dezer school, de heer A. de Bruyn gehuldigd in verband met zijn 40 jarige loopbaan als onder wijzer. EEN SALOMONS'S OORDEEL. Een eendenhouder, wonende langs de Rotterdamse Schie te Overschie vermiste onlangs een 16-tal eenden. Hij achtte het niet uitgesloten dat een „collega", ook woonachtig aan de Schie, hier meer van wist. >In gezelschap van een rechercheur van politie werd eens poolshoogte ge nomen en inderdaad werden 6 (gemerk te) eenden ontdekt in het hok van de verdachte. Maar het waren er geen 16. En omdat eenden nu eenmaal niet zo erg goed uit elkaar zijn te houden waren er geen bewijzen dat er nog meer bij de collega in het hok zaten. Op voorstel van de rechercheur werden nu alle eenden des morgens uitgelaten om zich vrijelijk in de Schie te begeven, eerst des avonds zou het hok opnieuw worden geopend. Het resultaat was verrassend. Des avonds hadden 14 eenden weer hun oorspronke lijke eigenaar opgezocht. K.A.J.-KERSTSPÉL. Zondag en Maandag is in het Clubhuis aan de Delftweg uitgaande van de KAJ het Kerstspel „Jutters-kerst" opgevoerd. Pastoor A. J. Knots opende de eerste avond met een toepasselijk woord waar in hij hulde bracht aan de activiteit der afdeling. Zowel door de inhoud als de wijze waarop het spel ten tonele is gebracht, oogstte het opgevoerde grote waardering. De opkomst op beide avonden was groot. Er zijn ernstige moeilijkheden in de „North Atlantic Westbound Conference", welke haar oorzaak vinden in de steeds groter wordende concurrentie ten aanzien van de vrachttarieven van de zijde van enkele, buiten deze samenwerking staande lijnen genoemd worden o.a. de Isbrandt- sen Lijn en de Maersklijn en de starre houding, die andere leden van de „confe rence" tot nu toe aannemen. De mogelijkheid is daarom niet uitge sloten, dat de Black Diamond Line, de Holland Amerika Lijn, de Watermanljjn en de South Atlanticlijn deze laatste alleen voor zover de haven van Norfolk erbij be trokken is per 1 Januari a.s. door niet continuering van het partnerschap geen deel meer van deze „conference" zullen uitmaken. Men hoopt nog altijd tot een compromis te kunnen komen en in de negen dagen, die ons nog van 1 Januari scheiden, kan er nog van alles gebeuren. Mocht over eenstemming echter niet mogelijk blijken dan wordt een vrachtenoorlog voorzien. Reeds wordt er gesproken van verlagin gen, die voor sommige artikelen wel 20 pet. zouden bedragen. Een failliet van deze „conference" zou tot gevolg kunnen hebben, zo wordt in havenkringen verzekerd, dat ook het leven van andere „conferences" wordt be dreigd. De 38-jarige W. K., wonende aan de Zuukerweg te Epe, werd dood in z;jn auto garage aangetroffen. Dit een onderzoek kwam vast te staan, dat hjj een koolmo- noxyde-vergiftiging had opgelopen. Het slachtoffer was bezig geweest met de ver warming van zjjn auto te repareren, ter- w(jl de motor van de auto liep en de deu ren van de garage gesloten waren. VOGELTENTOONSTELLING. In de zaal Harmonie, Schiedamseweg, wordt een grote vogeltentoonstelling ge houden, georganiseerd door de Nederl. Bond van vogelliefhebbers, afd. Vlaar- dingen. Wethouder Van Minnen, zal hedenavond om half acht deze tentoon stelling openen. WERKEN VAN JAN VAN HEEL. Hedenavond om 8 uur, opent de heer C. Doelman, kunstrecensent in de vis- bank een tentoonstelling van werken van Jan van Heel. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen onder auspiciën van de commissie van beeldende kunsten te Vlaardingen. Men kan er dagelijks te recht van 1517 uur en van 1921 uur, van Woensdag 24 December af. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. Van Woensdagavond 8 uur tot Zater dagmorgen 8 uur; Dr P. C. Dwarshuis, Schied.weg 89, tel. 2013; Dr A. H. Westen brink, Binnensingel 62, tel. 2528. Geopend: Apotheek G, A. H. v. d. Cor- put, Schied.weg 83, tel. 3224,. TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, (Besloten voorstelling) Lan taren, 8.IS uur: „Fientje Beulemans," (Rott. Comedie) Kontnginnekerk, 8 uur: Kerst- wij dings-zanguur, m. m. v.. Kon. Kotterd. Postharmonie, Chr. de Goey, orgel Luxor, 8 uur: „Jubeltonen", (Snip en Snap-revue.) BIOSCOPEN Arena: Förster Christl (a.l.); Capitol: Transcontinental Express (14 j.); Cineac en Victoria: De schrik van de 2e compagnie (a.l.); Colosseum: Fanfan la tullpe (volw.); Harmonie: Ku Klux Klan (18 J.); Lutusca: Scrooge en Marley (a.l.); Passage: Zij was 17 jaar (ontoelaatbaar); Prinses: Jungle Jlm en de Skeletmannen - A 62 j 0856 b - (14 J.l Rex: 1. (Under) Mexlcalll Stars (14 j.>; 2. De roofoverval (14 J.)j Venster: Les Enfants du Paradis (str. volw.): Victoria: zie Cineac. ROTTERDAM, 22 December 1952 20 December voorm.: 32 ton kurk Beek bergen; 210 ton mais Deventer; 516 ton mllocorn Culemborg; 1800 ton kolen Nijmegen 350 ton Johannesbrood Zaandam: 685 ton granen vletten; 500 ton cokesgruis Zwijn- drecht; 294 en 131 ton erts Arnhem; 250, 180 en 150 ton stukgoed Amsterdam; 135 ton erts Maastricht; 3 X 150 ton stammen Eindhoven; Totaal 60 reizen, 7 vletreizen. 22 December voorm.: 35 stand hout Schie dam; 663 ton mais Sas van Gent; 250, 165 en 100 ton stukgoed Amsterdam; 150 ton zonne- bloemschroot Meppel; 390 ton zinkerts Budel; 996 ton soyabonen l.-varen; 151 ton Jo hannesbrood Mon-tfoort; 167 ton mllocom Veghel; 400 ton tarwe l.-v. Weert. Tijdens de behandeling van de Nijmeeg se gemeentebegroting heeft de wethou der voor Wederopbouw, de heer Duives, gisteravond in de gemeenteraad van Nij megen medegedeeld, dat volgend jaar een begin zal worden gemaakt met de uit voering van het plan tot sanering van de oude Nijmeegse binnenstad. Het plan da teert reeds van voor de oorlog. Door politionele autoriteiten is mede gedeeld. dat „een samenloop van vreemde en tragische omstandigheden" tot het bus ongeluk bij Langen in Oostenrijk heeft bijgedragen. De weg op de Arlberg, waar het ongeluk is geschied, was twee dagen voor het verkeer gesloten geweest. Hij was eerst Maandagmiddag, op dringend ver zoek van hoteleigenaren te Zuers en Lech, die met de Arlbergsneltrein gasten ver wachtten, weer opengesteld. De autobus had op de weg naar Langen halt moeten houden, omdat een band her steld moest worden. Wat dit niet geschied, dan had ook het ongeluk nietp laats ge vonden. De identificatie van de slachtoffers werd zeer bemoeilijkt door het feit, dat vele passagiers hun paspoorten in hun koffers hadden. De leider van de groep, Champion, weigert terecht de namen van de slacht offers te noemen, voordat de familieleden op de hoogte waren gesteld. Uit Parijs wordt gemeld, dat lawines het dal van de Isère, wintersportcentrum in de Franse Alpen, hebben geïsoleerd. Berichten uit Genève maken melding van lawines in het Zuidzwitserse district Naar aanleiding van de debatten in de Tweede Kamer ovet- de interpretatie van het zelfbeschikkingsrecht en het konink- rijksverband schrijft het Surinaamse blad „De Tijd", dat de in de Kamer uitge oefende critiek wel onverwacht kwam, doch niet onbegrijpelijk is. Uit de Neder landse houding, aldus het blad. blijkt een wantrouwen, dat niet vreemd kan aan doen wanneer wij in beschouwing nemen, dat van Surinaamse zijde ook steeds wan trouwen Jot uiting is gekomen ten op zichte van de bedoelingen van Nederland. In de weigerachtigheid van Nederland ten aanzien van het recht van secessie zien wij een vasthouden aan het kolonialisme en dit gevoel zal niet verminderen indien het Nederlandse parlement zich weiger achtig betoont om het te New York be reikte accoord te bevestigen. Het is op merkelijk, dat men in de Antillen niet zo geporteerd schijnt te zijn voor op neming in het statuut van het recht tot uittreding, hetgeen de critici in Nederland versterkt in hun houding. Hoewel Suriname voor het ogenblik zeker niet van plan is, zich van Neder land los te scheuren en Nederland zich hierover niet ongerust behoeft te maken, kan de houding van de oehoudzuchtige groep in Nederland alleen maar kwaad bloed zetten. Krachttermen als „chan tage" bederven de door de ministers Kern kamp en Luns goed gemaakte stemming. Indien Suriname zich wilde losscheuren zou zulks ook kunnen tegen Ce uitdrukke lijke wens van Nederland in Tot nu toe liggen onze belangen in het handhaven van de band met Nederland. Als in de toekomst een andere verhouding wense lijk zou blijken zou niets kunnen verhin- Met gerechtvaardigde trots zullen de Katholieken van Vlaardingen-West zich in de Kerstnacht naar hun nieuwe kerk aan de Insulindesingel begeven, om daar het H. Misoffer bij te wonen. Er is daar op de hoek Insnlindesingel-Surinamesingel een kerkgebouw verrezen, dat met het kruis op het torentje en in zijn eenvoudige opzet op de eerste plaats kerk wil zijn. Vanaf de Maassluissedijk en eveneens vanaf de beide singels trekt het gebouw door zijn fraaie ligging de aandacht en nodigt het uit tot een bezoek. geolied en gevernist, en hebben een over spanning van 19 meter. De spanten steu nen op betonkolommen, welke gelijk met de fundering zijn opgetrokken. De binnen muren zijn tegen deze kolommen aange bouwd Het grote voordeel, dat hiermee wordt bereikt, is dat geen zuilen of pila ren het vrije uitzicht belemmeren en de kerkbezoekers vanaf alle plaatsen in de kerk de priester aan het altaar kunnen volgen. De bebording van het dak bestaat uit lichtgroengeschilderde Linex-platen. Op deze platen bevindt zich asphaltpapier en verder tengels en panlatten, terwijl het dak aan de buitenzijde met pannen is be dekt. De ramen zijn van antiek gebrandschil derd glas in lood, zonder enige voorstel ling. Het zangkoor steunt op 4 tufsteen kolommen. Links naast de hoofdingang bevindt zich de Doopkapel. Achter in het gebouw be vinden zich 2 devotie-nissen, rechts wordt de beeltenis van O. L. Vrouw van Altijd durende Bijstand in keramiek uitvoering aangebracht, links wordt de beeltenis van St. Willibrordus geplaatst. Ter weerszij den van de hoofdingang bevindt zich een zijingang met tochtportaal, terwijl aan bei de zijkanten een nooduitgang is aange bracht. De onmiddellijke omgeving van de kerk wordt zeer verfraaid, de straat vóór het gebouw doorgetrokken, een grasgazon wordt aangelegd en dit tezamen met de aanleg van tegelpaden en lygusterheg ge ven de onmiddellijke omgeving van kerk en pastorie, een fris, vriendelijk aanzien. Mochten de plannen van de R. K. Woning bouwvereniging „Ons lideaal" voor de bouw van woningen aan de Curagaolaan slagen, dan vormt zich hier tezamen met kerk en school een Katholiek centrum, waaruit zich een bloeiend parochieleven kan ontwikkelen. Kerk en pastorie zijn gebouwd volgens ontwerp van het Architectenbureau Van der Lubbe en Buijs; aannemer is de fa. Kloppers te Schiedam, uitvoerder de heer G. Kloppers te Schiedam, opzichter bij de bouw is de heer Snijders te Utrecht. Op 19 Februari van dit jaar werd de eerste paal geslagen, op 11 Juni j.l. werd de eerste steen gelegd en thans is de bouw zover gevorderd, dat het kerkgebouw in gebruik kan worden genomen. Het gehele complex van kerk en pastorie steunt op betonfundering, waarvoor 66 betonpalen in de grond werden geslagen. De totale diep te van het kerkgebouw bedraagt 36 meter, bij een breeedte van 20 meter, de hoogte is 15 meter, terwijl het hoogste punt van het kruis op het torentje zich 19.75 meter boven de grond bevindt. Aan de buiten kant is het complex opgetrokken in rode handvormsteen, terwijl de binnenzijde van de kerk is gehouden in kalkzandsteen. De „Nemaho'-spanten zes In totaal zijn De 4 biechtstoelen, evenals de banken zijn van Sapelli-mahoniehout. Ter weers zijden van het priesterkoor is een plaats ingericht vopr een zijaltaar, waarvan voorlopig alleen het Maria-altaar aan de rechterzijde wordt voltooid. De kerk biedt ruimte voor ca. 700 zitplaatsen, voor de verwarming van het gebouw is de hete- lucht-installatie aangebracht door de fa. Vincent te Schiedam. Een verbindingsgang achter ln de kerk leidt naar de pastorie. Vier treden omhoog leiden naar het Priesterkoor. De vloer in het Priesterkoor is gedekt met Solnhofer-tegels. De treden van heg altaar, alsmede de menza, zijn van Comblancten-marmer. De menza steunt op tufsteenkolommen. Achter het tabernakel rijst een fraai houten kruis met voetstuk omhoog; het kruis steekt 3 M. bo ven het tabernakel uit. Tegen de kalkste nen-muur achter het altaar, wordt 'n wit kleed aangebracht; het ligt in de bedoe ling, dit te doen afwisselen in de liturgi sche kleuren. De preekstoel, aangebracht op het uitge bouwde priesterkoor, is geheel gemetseld, afgedekt met tufsteen, waarop mahonie hout blad. De communiebank is opgemet seld uit geglazuurde gele steenkolommen; op mahoniehouten klossen komt de dek plaat te liggen, eveneens van mahoniehout. Tussen de kolommen wordt hekwerk aan gebracht, waarop emblemen van het H. Sacrament des Altaars. De ruime sacristie is aan de Epistelzijde gelegen. Bouw verliep spoedig De bouw is zeer spoedig verlopen. Hard is er gewerkt om op de bepaalde tijd ge reed te zijn. Vanaf het moment, dat de eerste paal in de grond werd geslagen, had pastoor de Bot zich als ideaal gesteld, de Nachtmis op het Hoogfeest van Kerstmis in de nieuwe kerk te kunnen opdragen Maandenlang heeft hij in de hoop en vrees geleefd, of dit plan zou slagen. Het zeer ongunstige weer van de laatste weken, dreigde op het laatste moment alles nog te doen mislukken. Dank zij echter het taaie volhouden van al degenen, die bij de bouw betrokken zijn, is het doel bereikt. Nog is de bouw niet geheel gereed. Het afschilderen, alsmede het afwerken van enkele onderdelen is nog niet klaar geko men. Om deze reden zal voorlopig de kerk alleen des Zondags worden gebruikt en zal in de week het H. Misoffer nog wor den opgedragen in de houten noodkerk. Omstreeks Maart a.s. hoopt men met kerk en pastorie geheel klaar te zijn, zodat dan pastoor De Bot zijn intrek zal kunnen ne men in zijn nieuwe huis. In alle eenvoud^ is het kerkgebouw, zoals gemeld, Zondag' J.l. ingewijd door Deken Reijnen van Schiedam. De plechtige Kerk-consecratie zal ge schieden omstreeks April a.s. door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem. deren, dat die andere verhouding er ook komt, aldus „De Tijd". Be glip gevraagd „De Surinamer" schrijft, dat Nederland begrip zal moeten hebben voor de eis tot zelfstandigheid van Suriname, welke eis internationale erkenning heeft gevonden Suriname zal blijk moeten geven van de ernst, zich in vrijheid binnen het konink rijk te willen binden. De aanstaande „kleine" Ronde-Tafel-Conferentie zal ln dit opzicht een positief resultaat moeten brengen. muz.; 22.15 Caus.22.30 Piano, viool en cello; 23,00 Nws.; 23.15 Vocaal Dubbelkwartet; 23.30 Gram.; 24.00—plm. 1.30 Plechtige Nachtmis. „Het Nieuws" merkt op, dat het volk van Suriname volkomen buiten de af- scheldingskwestie staat; het heeft zich daarover nergens en nooit uitgesproken en heeft in deze kwestie tot nu toe geen rol gespeeld. Dit vraagstuk is de inzet geweest van en heeft zich ontwikkeld op zelfstandig initiatief van zeer enkele per sonen, die daarover nooit en nergens ruggespraak hebben gehad met de bevol king en haar zelfs niet vooraf hebben in gelicht over de voornemens om het recht tot afscheiding te bepleiten. Het Nieuwsblad „Suriname" zegt, dat men in Den Haag niets wilt weten van het recht tot afscheiding en dat men er in de Antillen ook niets voor. schijnt te voelen. Het lot van welke bespreking ook valt derhalve met mathematische zeker heid te voorspellen, namelijk dat tij in de kiem zal mislukken nog voordat ze is begonnen. Het weekblad „Curasao", orgaan van de Curagaosche Onafhankelijke partij, schrijft in zijn uitgave van 20 December; „De vragen van mr Debrot enerzijds en het optreden van <le K.V.P. In de Tweede Kamer anderzijds (bewust op elkaar af gestemd?) hebben geprobeerd in een ver warde en onzekere toestand klaarheid te scheppen. Wat wij al enige malen Se~ schreven hebben is thans scherper om lijnd: Men sluit geen verbond waarin het recht is opgenomen, dat een der drie partijen er uit kan stappen. Verheugend is, dat het Nederlandse parlement zelf dit krachtige geluid laat horen. Het is zeker te hopen, dat deze houding er toe zal bijdragen de volgende R-T.c. tot een succes te maken". door de Valais. Hier werden wegen sneeuwstortingen versperd. Door nieuwe sneeuwval in de Beierse Alpen is daar het gevaar voor lawines vergroot. Het rechts georiënteerde blad ,,L'Auro- re" schrijft, dat het aftreden van Pinay een algemene aanval van internationale speculanten op de franc zal veroorzaken. De redacteur Robert Bony, die een sterk voorstanders is van de „red de franc" .po litiek van Pinay, schrijft in een hoofdarti kel, dat de enig mogelijke politiek voor de opvolger van Pinay zal zijn, die welke gevolgd werd door de aftredende premier, n.i. verdediging van de Franse munt en het nemen van onmiddellijke maatrege len, om een einde te maken aan de prijs stijging, welke noodlottig voor het Fran se volk zou zijn. Als gevolg van de Franse regerings crisis zijn de goudprijzen vandaag tijdens de onofficiële handel te Parijs sterk ge stegen. De slotprijs was gisteren 499.000 francs per kilogram. Vandaag werd 512.000 francs geboden. Het aan de grond lopen van het Franse stoomschip „Champollion", blijkt zich tot een grote ramp te hebben ontwikkeld, daar het schip in tweeën gebroken is en de reddingspogingen, welke door naburi ge schepen en vliegtuigen werden onder nomen, tot nu toe nutteloos zijn geweest. Na aanvankelijke berichten, dat twin tig lijken geborgen zijn van in paniek overboord gesprongen passagiers en dat 50 passagiers en leden der bemanning de kust hebben weten te bereiken, zijn nog geen vaststaande cijfers bekend gewor den, die een betrouwbaar beeld geven van de omvang van de ramp. Wat wel bekend isgeworden. is het feit, dat zich aan botfrd van het rampschip een Ne derlandse blijkt te bevinden, nl. mej. C. W. J. A. Hulsman, die secretaresse is bij het departement van Buitenlandse Zaken. Zij was op weg naar Bagdad- Toevallig vertoefde daar in de omge ving jhr De Ranitz, werkzaam aan ons gezantschap te Cairo, die in verband met het verongelukken van de Nederlandse vliegboot Catalina naar de Libanon is ge gaan- Maandagavond seinde jhr De Ra nitz, dat de reddingspogingen o Dins dagochtend bestaakt zouden worden. Mej. Hulsman was toen nog op het schip. Of er n0„ meer Nederlanders aan boord Mechelen waren, wist jhr De Ranitz niet. ten. Naar de sportcommissie van de K.N.W.U. ons meedeelt, zal de Ronde van Nederland in 1953 met toestemming van de K.N.W.U. van 18 t/m 23 Mei gehouden worden. Zoals men zich herinnert, zijn op het In November j.l. te Zürich gehouden kalen dercongres van de TJ.C.I. andere data voor de Ronde van Nederland vastgesteld, in weerwil van het protest van de voorzitter van de K.N.W.U.. Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, en wel van 17-23 Aug., de week van de wereldkampioenschappen op de baan, dus een uitermate ongunstig tydvak. De K.N.W.U. heeft onlangs de U.C.I. ver zocht, accoord te gaan met de data 18 t/m 23 Mei, welke vrij zijn op dc internationale kalender. Hierop is tot nu toe geen ant woord ontvangen. De K.N.W.U. heeft zich onder de gegeven omstandigheden op het standpunt gesteld dat zi) gerechtigd is. de data voor een Ronde in het eigen land zelf te bepalen, en heeft de organisatoren derhalve toestemming gegeven de Ronde van Nederdand van 18 t/m 23 Mei te hou den. Aangezien men de Nederlandse professionals geheel vrij wil laten ln het aangaan van hun contracten, heb ben het hoofdbestuur en de sport commissie van de Kon. Ned. U ielren Unie besloten, geen wijziging le brengen in het eenmaal ingenomen standpunt ten opzichte van de Nederlandse deelneming aan de Tour de France. Het betekent, dat ploeg leider Pellenaers ook ditmaal onze ploeg niet als officieel K.N.W.U.- vertegenwoordiger leiden zal. De U. C. I. had de landelijke wieler bonden gesuggereerd in de toekomst slechts officiële landenploegen naar de Grote Ronden af te vaardigen. Voor de prijsvraag voor eenaeters, welke werd uitgeschreven voor de Boekenweek 1953 heeft een buitengewoon grote belang stelling bestaan. Na sluiting van de inzen dingstermijn had de jury een keuze te doen uit ongeveer 225 manuscripten. Ha<"- uitspraak is thans bekend geworden 7.ij heeft ter opvoering tijdens de gala-avond van de Boekenweek 1953 in de Stads schouwburg te Amsterdam vier eenaeters aangewezen, waarvan de auteurs bleken te zijn; Tone Brulin, W. F. Hermans, Eduard Hoornik en Manuel van Loggem. Deze vier bekroonde stukken zullen onder de verzameltitel: „Briefgeheim" ten tonele worden gebracht. De jury heeft bovendien aanleiding ge vonden vijf eenaeters voor te dragen voor de toekenning van een tweede prijs. De auteurs daarvan waren Mies Bouhuis, F. J. W. Grotenhuis, Manuel van Loggem. Wim Povel en Luisa Treves. Leden van de jury waren: mevrouw Helia Haasse, Han G. Hoekstra, J. J. van Chr. Leeflang en W. J. Schou- De tweede conferentie der Nederl. let teren die Zaterdag ln Den Haag werd gesloten, mag geslaagd worden genoemd. De versterking der onderlinge banden tus sen Vlaamse en Nederlandse letterkundi gen werd niet alleen in woorden geuit, o.a. aan de door de regering aan de deelne- merg aangeboden luncli waar minister Cals en Maurice Roelants behartigens waardige dingen zeiden, maar ook in re soluties die daadwerkelijk zullen worden uitgevoerd. Deze resoluties, het resultaat van de sectievergaderingen letterkunde, radio, boekhandel en uitgeverij en bibliotheek wezen zullen aan beide regeringen wor den aangeboden. Maar zoals de heer .Tu- lien Kuypers zeide „men moet niet wach ten op initiatieven van de regeringen. Men moet in eigen kring werken". In de afdeling letteren bepleiten de re- Een commissie van parlementsleden van de zes landen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap (K.S.G.), Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg, hebben Zaterdag besloten de instelling van een Europese politieke autoriteit aan te bevelen. Deze autoriteit zou een gemeenschappelijke buitenlandse politiek moeten opstellen, en de bestaande Kolen- en Staalgemeenschap en de voor gestelde Europese Defensie-gemeenschap moeten besturen. De commissie is ingesteld door de spe- ciale assemblée van de K.S.G. en had als opdracht voor 10 Maart verslag uit te brengen over een politieke grondwet voor een verenigd Europa. Zij stond onder voorzitterschap van de Duitse christen democratische afgevaardigde Von Bren- tano. De commissie stelt voor: de oprichting van een parlement, bestaande uit twee kamers. De tweede kamer, volkskamer, zou moeten worden gekozen bij algemeen kiesrecht en 63 afgevaardigden voor Duitsland, 63 voor Frankrijk, 63 voor Italië, 30 voor België, 30 voor Nederland en 12 voor Luxemburg tellen. Kiesdistric ten zouden niet de nationale grenzen over schrijden, doch candidaten zouden niet noodzakelijkerwijs de nationaliteit van hun kiesdistrict moeten bezitten. De leden van de Europese senaat daar- entegen zouden worden gekozen door de ten beslissen. nationale parlementen van de ledenstaten, en wel 21 voor Frankrijk, 21 voor Italië, 21 voor Duitsland, 10 voor België, 10 voor Nederland en 4 voor Luxemburg. Het uitvoerend gezag, door de commissie aangeduid als „de Europese Politieke Uit voerende Commissie" zou verantwoorde lijk zijn voor dit parlement. Zij zou negen leden tellen. De voorzitter zou worden benoemd door het Europese parlement of door een ministercomité, dat elk der ledenregeringen zou vertegenwoordigen. Deze voorzitter zou zelfs zes leden van de Politieke Uitvoerende Commissie kie zen. Voorts zouden de president van de Hoge Autoriteit van de K.S.G. en de voor zitter van het commissariaat van de Europese Verdedigingsgemeenschap lid van dit kabinet zijn. De commissie van de parlementariërs legde eenstemmig de nadruk op de wens, dat Groot Brlttannië nauw verbonden zal zijn met de Europese Politieke Gemeen schap. Hierom voorziet de ontwerpgrond- wet in geassociëerde leden, die nauw met de politieke gemeenschap willen samen werken zonder echter het supranationale beginsel te aanvaarden. Voorts is de commissie voorstandster van instelling van Europese paspoorten en andere rechten, die zouden leiden tol het scheppen van werkelijke Europese bur gers. Doch dit zijn kwesties, waarover het toekomstige Europese parlement zou moe soluties o.a. de wenselijkheid van een jaarlijks, beurtelings in België of Neder land te beleggen conferentie, gepaard met een spectaculaire manifestatie (toneel, ten toonstelling e.d.). Ter uitbreiding van het aantal spreek beurten van Vlaamse schrijvers in Neder land zal contact worden gezocht met volksuniversiteiten e.d. Samenwerking in tijdschriftenredacties zal nog meer dan thans het geval is bevorderd worden. De kwestie van het auteursrecht zal worden bestudeerd om tot nauwer coördinatie te komen. Verbetering is gewenst wat betreft de eenheid van Vlaamse en Nederlandse literatuur in bloemlezingen en literatuur overzichten. Mogelijkheden om tot toneel-uitwisseling te komen zullen bij de volgende confe rentie ter sprake komen. De sectie bibliotheekwezen acht de pu blicatie van een literair jaarboekje wen selijk. Verdere resoluties hier betroffen het aandeel van de Vlaamse boekenpro ductie in de Nederlandse bibliotheken en verzekering van een gave overlevering der handschriften door middel van micro films. De sectie boekhandel en uitgeverij be sprak middelen ter verbetering van de nog niet ideale samenwerking. Vlaamse publicaties dienen aangeboden en geleverd te worden overeenkomstig Nederlandse gebruiken en in een uitvoering die aan de eisen van het Ned. publiek voldoet. Voorts zal de propaganda voor het Vlaamse boek in Nederland geïntensiveerd worden. In de sectie radio werden verschillende vraagstukken besproken o.a. omtrent ra dio-boekbesprekingen en spreekbeurten van letterkundigen uit Nederland in Bel gië en omgekeerd. Uitwisseling van hoorspelen zal worden bevorderd doordat de omroepverenigingen van beide landen elkaar alle teksten van hoorspelen zullen toezenden. Overwogen wordt het uitwisselen op band of plaat van hoorspelen, en het uitwisselen van hoorspelregisseurs. Na afloop van de lunch die de confe rentie besloot had de opening plaats van de tentoonstelling ..De Ned. Letterkunde in 100 schrijvers" die evenals de confe rentie zelf in het Haagse Gemeente mu seum plaats heeft. Minister Cals wees in zijn openingswoord op de samenwerking tussen Nederland en België die ook tot het totstandkomen van deze expositie veel bijdroeg. Dr J. Hulsker, die een inleidend woord had gesproken uitte de wenseli'k- heid van de oprichting van een soort cen traal letterkundig archief. Minister Cals sprekende als letterlievende verklaarde dat dit idee zijn volle steun heeft. Hd wilde gaarne medewerken aan de totstand*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2