Indonesië ondervindt sinds einde 1951 de gevolgen Goudstroom MODERNE MEDISCHE ZORG IN DE MISSIE Dividend R.S. Stokvis Zonen 1952 over Humanistisch Verbond en zijn neutraliteit «ADVOCAAT LANGDURIGE VERGADERING AMSTLEVEN 7 0* M Vérstrekkende consequenties voor de onderwijspolitiek der regering Internationale conjunctuur-teruggang Productiepeil 65-80 pet van dat in 1938 Afzet Norit enigszins teruggelopen Prachtig werk van J.M.J. in India Voor feestelyke dagen een feestelyke drank DINSDAG 23 DECEMBER 1952 N D C—S PAGINA 5 Het staatsinkomen PASTOOR TIJDENS PREEK OVERLEDEN VEEMARKT TE ROTTERDAM DERDE CARILLON IN MAASTRICHT Heb nooit vertrouwen in een fles als er geen naam op staat. De goede naam is het suoees van OPPOSANT MOEST AANTIJGING INTREKKEN NED. KUSTVAARDER AAN DE GROND GELOPEN Schenk ook uw gasten mee de Kerstdagen en Oudjaar feestelijk, pittig Amstel-bier uit zo'n gezellige Amstel- stoop. Neem er in ieder geval twéé in huis voor die dagen! AMSTEL-StoopPilsener en Münchener f4,50, Bock f5.50 EERSTE REIS „CITY OF PORT ELIZABETH" Nieuwe aanwinst in het verkeer tussen Rotterdam en Z. Afrika 20 pittig schuimende glazen uit één stoop 2 heerlijke, vólle glazen uit één pul AMSTEL NA DE MALVERSATIES IN LEEUWARDEN LEIDSE MARKTEN Mom van neutraliteit reëel gevaar Wanneer de overheid de levensbeschou welijke vorming van onkerkelijken aan het H.V. zou toevertrouwen, zou die wereldbeschouwing voor de gewone man weldra de officiële worden. Zo ging het met het openbare onderwijs in al zijn ge ledingen. Door het feit, dat het openbare onderwijs niet in naam van de Kerken, maar in naam van de Staat gegeven werd, genoot het bijzonder tanzien. Onkerkelijkheid geen waarborg voor objectiviteit GOEDE VOORUITZICHTEN VOOR BENGKALÏS Binnen een jaar hervatting goudproductie HOGERE WERELDOLIEPRODU CTIE 25 ?gioen s. een ouden '50 in vallen nacht- n tel* «tem- op die r Ne- ragen geko- stryd. keus e mo* Het il ge: ng bij enote jarna n zal :ment orflen He Indonesische regering meent priori teit te moeien verlenen aan de volgende onderwerpen: verhoging van de productie van voedingsmiddelen, herstel en aanleg van wegen, bevolkingsindustrie, trans migratie en verhoging van 't intellectuele peil van de bevolking, aldus wordt ge- zeSd in een financiële nota, die de minis ter van financiën, Sumitro, het parle ment heeft voorgelegd bij de indiening van een ontwerpwet voor de begroting 19521953 en een deviezenrapport. Over de economische- en financiële toestand in Indonesië zegt de nota, dat sinds ultimo 1951 Indonesië de gevolgen ondervindt van de internationale con junctuur recessie. Het productiepeil is ongeveer 65—80 pet van dat in 1938. Dit feit is niet zonder betekenis, indien men het in verband brengt met de toeneming van het aantal inwoners met 1 '/2 pet per jaar, hetgeen betekent, dat er elk jaar een millioen zielen bijkomen. De basis tot het verkrijgen van een nationaal inkomen blijft voor Indonesië smal. Slechts tijdens het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea, verbreedde deze smalle basis zich door de stijging van de rubberprijzen, die werd gevolgd door de stijging van de prijzen van andere export-artikelen. Ondanks dit feit werd het vooroorlogse productiepeil niet bereikt. De export in 1938 bedroeg bijvoorbeeld 11 millioen ton en in 1951 slechts 9 millioen ton. Doch door de vredesonderhandelingen in Korea en doordat de stockpiling in enkele industrielanden een zeker peil bereikte, verminderde de vraag naar grondstoffen. De prijzen daalden en de export ver minderde. Vervolgens wordt een overzicht gegeven van de uitgaven van de regering en hoog ste regeringsinstanties en van de mi nisteries, waaruit blijkt, dat de beraamde uitgaven voOr 1952 rp 17.562.894.980 en voor 1953 rp 13.216.096.440 belopen. Voor beide jaren is het grootste bedrag uitge trokken voor defensie, namelijk resp. rp 3.930.390.000 en rp 2.879.850.000. De nota geeft de volgende raming voor het staatsinkomen: 1952 1953 rp rp Belastingen 6.636.875.000 5.555.243.000 Saldo regerings- bedrijven 293.038.000 194.928.400 Andere inkomens 2.248.947.000 1.830.098.000 De uitgaven, die van de regeringsbedi'ij- ven uitgezonderd, zijn voor 1952 en 1953 resp. begroot op rp 13.505 828.780 en rp 9.374.253.525. Het deficit in de begroting bedraagt zodoende in 1952 rp 4.326.968.780 en in 1953 rp 1.793.984.525. Het deficit van rp 4.3 milliard in 1952 is een gevolg van verschillende contrac ten, verdragen en andere uitgaven, die in 1952 zjjn gedaan. Volgens de nota kan de oorzaak liggen in de wanverhouding tus sen de thans aanwezige kapitaalgoederen en die, welke nog zullen komen als resul taat van gesloten contracten cn verdra- gep enerzijds en de verwachte produc tieve resultaten daarvan andertij ds. (Van onze Utrechtse redacteur) Terwijl hij onder de door hem zelf be gonnen H. Mis Zondagmorgen preekte, is pastoor S. J. Horstink in de parochiekerk te Cothen bij Wijk bij Duurstede in elkaar gezakt en overleden. Pastoor Horstink be reikte de leeftijd van 65 jaar. Hij werd in 1911 priester gewijd. Achtereen volgens was de overledene kapelaan in Rijsenburg Amersfoort, Albergen, Workum en Uithui zen om daarna te Oldenmarkt tot pastoor benoemd te worden. Van 1942 af was hij herder van de parochie in Cothen. In het Zuiden van ons land vormt de cultuur en de export van kerstbomen een belangrijke nijverheid. Export vmdt voornamelijk plaats naar Italië en Zivit- serland. In de afgelopen weken kon men onderstaand tafereeltje dagelijks op 't station Breda aantreffen, waar dit jaar tienduizenden kerstbomen voor export werden verladen. De Algemene Norit Mij deelt ons mede, dat hoewel de totale afzet van de door haar geproduceerde actieve koolsoorten in 1952 in verband met de algemene ver mindering van de bedrijvigheid ook bij haar enige achteruitgang vertoont, de ver kregen financiële resultaten reden lot vol doening geven. De nog steeds in vele landen bestaan de of opnieuw opgeworpen handels belemmeringen in de vorm van hoge invoerrechten, onvoldoende invoerquota of het niet verstrekken van invoerver gunningen. bemoeilijkten meer dan in het vorig jaar de export. De American Norit Comp. Inv. in Jacksonville werkte eveneens met be vredigend resultaat, ofschoon ook daar over het gehele jaar genomen een zekere afzetvermindering valt te constateren. Hetzelfde kan gezegd worden omtrent d'e afdeling ..medicinaal Norit en andere merkartikelen". ROTTERDAM, Dinsdag, 23 December. Vette koeien en ossen (naar schatting 430 L gebruiksvee w. o. 170 t.b.c.-vrij (naar schat ting ©67), vette kalveren 46, graskalveren 146 w. o. 19 t.b.c.-vrij. nuchtere kalveren 837, varkens 32. paarden 102, veulens 2. schapen of laanmercn 179. bokken of geiten 29. Totaal aanvoer 2489 dieren. Vette koeien: le kw. f2.85—2.95, 2e kw. ƒ2.65—2.80, 3e kw. f2.20—2.40; Vette kalver- ren: resp. f2.95-3.25. f2.75—2.95, f 2.55—2.75; Graskalveren: resp. f400. f350, f'2-50: Nuch tere kalveren resp. f 50. f 48. >16: Slacht- paarden: resp. 1.85ƒ1.75, 1.60: Schapen: resp. f115, ƒ100, f 80; Lammeren: resp. f95. f 85, ƒ70: Kalf koeien resn.: 1200. f 10ÖO. 875: Melkkoeien: resp. f1200. 1050,875; Vare koeien: resp. 82ö. f 72S. 600: Vaarzen: resp. f 900, 800, &©o; Pinken: resp. f 625. ƒ525, 'ƒ400. Vette koeien: aanvoer kleiner, handel sle pend, prijzen als gisteren; Vette kalveren: aanvoer kleiner, handel vlug, prijzen hoger: Graskalveren: aanvoer als vorige week, han del tamelijk, prijzen onveranderd: Nuchtere kalveren: aanvoer als vorige week, handel slecht, lage prijzen; Slachtpaardenaanvoer als vorige week. handel zeer raag, prijzen lager; Schapen en lammeren: aanvoer klei ner, handel vlug, prijzen onveranderd; Kalf- en melkkoeien: aanvoer kleiner, handel stil, prijzen als vorige week; Vaarzen en pinken: aanvoer kleiner, handel stil, prijzen als vo rige week: T.b.c.-vrij vee: aanvoer kleiner, handel stil, prijzen onveranderd. Totaal 9.178.860.000 7.580.269.000 In Maastricht bestaan plannen om ih de torens van de O. L. Vrouwe B&siliek al daar een klokkenspel aan te brengen. Tot dit doel is een speciaal fonds in het leven geroepen, op initiatief van pastoor B. Janssens. Wanneer de plannen werkelijk heid zullen worden, hetgeen intussen nog wel enkele jaren zal duren, krijgt Maas tricht hiermee het derde carillon. De twee andere klokkenspelen bevinden zich in de torens van de St. Servaaskerk en 't Stad huis. "O 'ar 'OÏ'GrwiCMfc ,7K Per 1A fles f 4.50, per Va fles f 2.40. VERKRIJGBAAR BIJ ALLE GOEDE SLIJTERS In de gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeel houders der N.V. Amsterdamsclie Mjj van Levensverzekering, Amstleven. die als ge volg van de door een aandeelhouder ge voerde obstructie, een ongebruikelijk lang durig verloop heeft gehad, heeft de groot ste meerderheid van het aantal stemmen haar vertrouwen uitgesproken in het door directie en commissarissen gevoerde be leid. Deze uitspraak bleek niet alleen noodza kelijk om een einde te maken aan een ver gadering, die dreigde vast te lopen op en kele punten, die niet de verhouding van aandeelhouders t.o.v. het bestuur betrof fen, maar bovendien om het proces van allerlei aantijgingen te staken, hetwelk tot dusver de Amtsleven alleen maar schade heeft toegebracht. Op de vergadering werd met uitzonde ring van enkele persoonlijke kwesties en algemeenheden geen concrete critiek naar voren gebracht. Alleen de opmerking van een aandeelhouder niet de opposant zelf omtrent het eventueel creëren van een mogelijkheid tot volstorting bui ten de procedure van het onverplichte volstorten van aandelen om vormde een concreet punt. Het bestuur zegde toe hiermede bij de voorgenomen statuten wijziging rekening te zullen houden. Dit punt werd ter sprake gebracht, omdat er een voorstel tot statutenwijzi ging op de agenda prijkte, dat echter Lv.m. de toezegging, dat het bestuur bin nen kort met een uitvoerige herziening dei- statuten zal komen, werd ingetrok ken. Voorts werd besloten om het door de oppositie op de agenda geplaatste voorstel tot bestrijding der wenselijkheid tot het aangaan ener fusie, alsmede het eventueel benoemen van een commissie hiervoor als zijnde in het geheel niet acuut buiten bespreking te houden. aanbeveelt, aan dit verzoek trachtte te onttrekken, moest later toch de juistheid hiervan erkennen. Het Nederlandse kustvaartuig ..Albatros" van het scheepvaartbedrijf „Gruno" te Groningen, een schip van 131 ton, is Maan dagavond in een dichte mist op de Zuid kust van het eiland Wight gelopen. De uit drie leden bestaande bemanning slaagde erin de kust te bereiken. Zij be gaven jtich naar de vuurtoren van St Ca tharine. De „Albatros" vervoerde een lading schroot naar Huil. Toen in 1920 de Zusters van J. M. J. uit Den Bosch, na toestemming van Rome te hebben verkregen, de verloskundige hulp iu enkele staatsziëken- liuizen en daarbuiten in India ter band namen, bebben zij zich plotseling een enorme populariteit verworven. De eenvoudige reden was, dat zij, tegen alle landgewoonten en rituelen in, moeders, die zojuist een baby hadden gekregen, gerust een beetje water lieten drinken. Maar ook de tastbare resultaten hebben baar roem gevestigd. Zodoende beschikken de Zusters nu over twee eigen dokters-kloosterlingen, 28 gediplomeerde verpleegsters en 40 verloskundigen. Sinds 1920 is het bisdom Madras in vier diocesen gesplitst, waarvan Guntur en Bengalore onder inlandse bisschoppen ressor teren, mede dank zij de sympathie, die het Katholicisme heeft gewonnen door medische zorgen. De enorme betekenis van het Medische Missiewerk, een der oudste en toch mo derne vormen van apostolaat, wordt wel uitstekend belicht door de successen, wel ke de Zusters'van J.M.J. hebben geoogst in het missiegebied aan de kust van Ma labar. De enorme sterfte onder de Indiase moeders bij de geboorte van een kind, die geschat wordt op 500 vrouwen per dag, trok bijzonder de aandacht van de vrou welijke Australische arts Dr Mary Clow- rey, die zich niet alleen van het Pro testantisme tot het Katholiek geloof be keerde, maar ook naar India trok en er intrad bij de Zusters yan J.M.J. Zij con stateerde niet alleen de achterstand in deze gebieden, maar werd ook gewaar, hoe de Protestanten hun aanhang met 50 pet. zagen toenemen, doch de Katholie ken, die geen moderne medische zorg den, slechts met 12Va pet. groeiden. Zij is de pionier geworden van het enorme me dische missiewerk, dat daar thans wordt verricht. Het eerste optreden in de Etaatszieken- huizen had al een enorme omwenteling tpt gevolg. Voordat de zusters er kwamen, had men in het ziekenhuis van Gunter nooit meer dan 12 moeders per jaar gehad, maar nu werd het anders. Weldra steeg het tot boven de 1200. De zusters gingen ook op huisbezoek en verleenden hulp in huizen en hutten. De komst van een andere Australische dokter, Ethel Pitt, nu Sister Veronica, heeft de medische staf tot twee doen aan groeien. De zusters hebben de gouverne mentsziekenhuizen verlaten en hebben meer dan werk genoeg in hun eigen zie kenhuizen. Ze hebben er nu vijf; een zesde huis in Porumamilla een afgelegen dorp heeft een drukke polikliniek. De zusters zien zich gedwongen de patiënten in een veranda of in een schuur te hel pen. Drie Indische zusters behaalden het pharmaceutische diploma aan het Medisch College te Madras. Verder werd het St. Joseph-ziekenhuis te Gunter erkend als 'n opleidingscentrum voor apothekers-assi stenten. 28 Candidaten zijn tot nu toe ge slaagd voor het staatsexamen en 23 van hen zijn nu lid van de Congregatie van J.M.J. Ook is het St. Joseph-ziekenhuis erkend als opleidingsschool voor ver pleegsters en drie van de ziekenhuizen, n.l. dat van Bangalore, Nellore en dat van .Gunter, hebben erkende cursussen voor de opleiding van verloskundigen. Op ma terieel gebied is werkelijk veel gedaan. De Congregatie telt nu reeds 107 inheemse zusters, van wie er 12 een universitaire graad behaald hebben een is reeds Mas ter of Arts, twee zijn op weg het te wor den. Het moderne apostolaat heeft een enor me steun gevonden in de goed geoutilleer de medische hulp, die de resultaten der wetenschap in dienst van het Katholicis me weet te stellen. In een buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders in R. S. Stokvis Zonen kwam als agendapunt aan de orde de bespreking van de wenselijkheid van de uitkering van een interim dividend in de vorm van aandelen uit de winst van 1952. Dr Ir B. Bölger gaf een uitvoerige uiteenzetting van de motieven, welke directie en commissarissen er toe hebben gebracht een dergelijke uitkering In over weging te nemen. Van deze uiteenzetting stippen wij het volgende aan: De Wet Her kapitalisatie biedt nog tot het einde van dit jaar de gelegenheid om door middel van herkapitalisatie een uitkering In de vorm van aandelen aan de oude aandeel houders te doen op, volgens het bestuur voor zowel aandeelhouders als voor de vennootschap aantrekkelijke voorwaarden. Hoewel verlenging van de genoemde wet is toegezegd, moet nog worden afgewacht, of een eventuele verlenging ook zal gelden voor een uitkering van dividenden. Daarom heeft de directie aan commis- Het belangrijkste punt, dat later nog sarissen goedkeuring gevraagd en verkre- aan de orde kwam betrof het verzoek van het bestuur aan de aandeelhouder-oppo sant, om zij" aantijging, dat Amstleven "ver een te geringe premiereserve zou beschikken, in te trekken. De betreffende aandeelhouder, die zich ha een uiteenzetting van de directie, waar bit bleek, dat niet de premiereserve, maar extra-reserve iets lager was dan het Percentage, dat de Verzekeringskamer gen tot het eventueel uitkeren van een interim dividend van 10 pet. in aandelen en 214 pet in contanten. Het ligt niet in de bedoeling om bij het publiceren van het jaarverslag over 1952 nog met een voorstel tot uitkering van een verder dan het thans te betalen interim-dividend te komen. Voor de financiering der zaken zijn voortdurend meer middelen nodig geble ken. Per 31 December 1939 waren de pos- aan de bank. ten debiteuren en voorraden tezamen ruim 8 millioen groot, doch per 31 December 1951 bijna 54 millioen. In 1952 is de liqui diteitspositie van de vennootschap belang rijk verbeterd. Het rekening-courant-crediet van onze voornaamste bankinstelling neemt nog een vastere plaats op de creditzijde van de balans in. dan overeenkomt met de nor male economische functie van een bank. Het is niet gewenst, dat het bankcrediet bij voortduring een vast onderdeel van de financiering vormt. Vervolgens werd uitvoerig ingegaan op de vraag of de aandeelhouder door een stock-dividend wordt benadeeld. De mening werd verkondigd dat dit niet het geval is en dat er tussen het bonus-aandeel en het in papiergeld uitgekeerde dividend geen wezenlijk verschil bestaat. Gesteld werd voorts dat de bewering dat het kapi taal door de uitkering van een dividend in aandelen, verwaterd zou worden, niet kan worden gehandhaafd. Aandeelhouders hebben na deze uiteen zetting het bestuur gemachtigd de uitke ring van het genoemde dividend gedeelte lijk in aandelen te verrichten. Deze uit kering zal nog tussen Kerstmis en Nieuw jaar plaats vinden. In antwoord op een desbetreffende vraag werd nog medegedeeld, dat er geen nieu we emissie van aandelen in het voornemen ligt. Op het ogenblik is er geen schuld Gisteren heeft het nieuwe s.s. „City of Port Elizabeth" van de Ellcrman en Bucknall Steamship Co. Ltd., waarvoor te onzent Hoyman en Schuurman's Scheepsagentuur N.V. als agente optreedt, op zijn eerste reis naar Zuid-Afrika de Rotterdamse havn aangedaan. De thans in de vaart op de Zuid-Afri kaanse havens gebruikte schepen zijn snelle „cargo liners" van 10.000 ton, on derdelen van een ruim 40 schepen omvat tend nieuwbouw-programma, waaraan na de beëindiging van de oorlog werd begon nen. Dit omvangrijke bouwprogramma vindt nu zijn bekroning in de bouw van 4 passagiersschepen, welke door Ellerman en Bucknall voor haar 14-daagse dienst naar en van Zuid-Afrika In de vaart zullen worden gebracht en- waarvan het 12.500 tons metende s.s. „City of Port Elizabeth" het eerste is. In de loop van 1953 zullen successievelijk de zusterschepen „City of Exeter", „City of Durban" en „Citv of York" volgen. De „City of Port Elizabeth", gecon strueerd volgens hoogste klasse Lloyds, heeft een gestroomlijnde vorm. Voor de lading zijn 5 ruimen beschikbaar, waarvan 4 met tussendekken. De dieptetanks voor het vervoer van vloeibare lading bevinden zich aan de achterkant van ruim 4. In deze tanks kun nen zowel Latex, olie, stukgoed als water- ballast vervoerd worden. schiP kan 107 passagiers vervoeren. Op het A-dek bevinden zich 4 tweeper soons hutten, 14 tweepersoons- en 8 een persoonshutten, terwijl op het B-dek 19 tweepersoons- en 4 eenpersoonshutten zijn. Op.,het promenadedek zijn de „drawing- room", rooksalon, schrijfsalon en het Vérandah-café gelegen. Op het A-dek bevinden zich, ook een zwembad en een bijzonder aardige kinder kamer. De inrichting van het schip is zeer luxueus en comfortabel en in alle opzich ten „up to date". De smaakvol ingerichte appartementen maken een warme „huiselijke" indruk. Al met al een fraaie aanwinst in het verkeer tussen Rotterdam en de Unie van Zuid-Afrika. Gisteravond vond op het nieuwe schip een diner plaats. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de beide directeuren van Hoyman en Schuurman's Scheeps agentuur, de heren F. en C. Bernoski, de kapitein van het schip, commander H. Percival, de havenmeester van Rotterdam, de heer J. van Leeuwen, de directeur van het loodswezen de heer JJ. Tissot van Patot, de handelsattaché van de Zuid-Afri kaanse ambassade de heer M. P. H. The- ron en vele andere genodigden. De „City of Port Elizabeth" vertrekt Woensdagmorgen weer uit de Rotterdamse haven. IMSTW AMSTEL £J t L9 Het streven van «Het Humanistisch erbond" (H.V.) ont in leger en sre- vangenissen eigen geestelijke verzorgers toegelaten te krijgen, die ongeveer eenzelfde status zouden genieten als de predikanten en aalmoezeniers en de principiële afwijzing van dit humanistische verlangen voor wat de gevange nissen betreft door minister Mulderije is het uitgangspunt geworden van een uitgebreide discussie in vele persorganen. In het Decern her-nummer van bet Katli. Cultureel Tijdschrift „Streven" wijdt prof. dr P. Smulders S.J. onder de titel: „Katholieke onverdraag zaamheid en het Humanistisch Verbond", aan deze kwestie een beschou wing, die bijzondere aandacht verdient. De schrijver komt hierin tot de conclusie, dat er geen ernstige redenen zijn, waarop het H.V. zich het recht zou kunnen aanmatigen om de geestelijke ver zorging van de onkerkelijken ter hand te ngmen. Er zijn echter wel ernstige rede nen, waarop van zulk een geestelijke ver zorging niet veel goeds verwacht mag worden. De schr. is er niet van overtuigd, dat het Humanisme beter is dan het huidige nihilisme van een aanzienlijk deel van ons volk. Misschien zou het erin slagen aan de onkerkelijke massa een zekere burgerlijke fatsoénsmoraal bij te brengen. Doch geloof en ervaring leren ons, dat zulk een louter menselijke zedelijkheid geen stand houdt. Zij schept een vacuum in het mensenhart, dat hem ontvankelijk maakt voor elk fana tisme. Op de heerschappij van het rationa lisme volgt de triomf van het meest irra tionele, van het beest in de mens. Dit vrezen wij voor ons volk, aldus schr., als de onkerkelijkheid georganiseerd wordt tot Godloochening en door die organisatie grotere werf- en besmettingskracht gaat krijgen. omdat zij geen Kerkelijke figuren aan stelde. Maar velen van die zgn. neutrale figuren waren in werkelijkheid niet neu traal. Ook zij hadden hun „religie" en levensbeschouwing. De benoeming van neutrale figuren leek de overheid de beste garantie voor de objectiviteit van de wetenschap. Maar de neutraliteit van het H.V. is een ernstiger bedreiging voor de objectiviteit van wetenschap dan iedere godsdienstige overtuiging. Gelovige beoefenaars der wetenschap erkennen wel geen scheiding, maar toch een onderscheiding tussen hun wetenschap en hun geloof; zij kunnen er dus voor waken, dat hun geloofsovertui ging niet op ongewettigde wijze hun wetenschap beïnvloedt. De humanisten erkennen dat onderscheid niet. Voor hen is wetenschap en levensbeschouwing iden tiek. Principieel is voor hen wetenschaps beoefening een daad van hun religie: wetenschappelijk onderricht is dus voor hen principieel verkondiging van die religie, propaganda. Dit inzicht heeft verstrekkende conse quenties voor de onderwijspolitiek van de Belangwekkend is, wat de schr. in yer- regering. De grondwet erkent, dat alle (Van onze correspondent) Als gevolg van lichamelijke gebreken is thans eervol ontslag verleend aan de direc teur van de Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden, die zoals bekend, bij de be rechting van de omvangrijke malversaties in deze gevangenis in Mei van dit jaar werd veroordeeld tot een voorwaardelijke geldboete van 1000, subs, vijftig dagen. LElDiECN, 23 December. Vette varken&markt. Aanvoer: 105 vette varkens. Prijzen: zware 190—196, lichte 180—183, zouters ƒ170, enkele tot 200. Handel vlot. band hiermede zegt over het humanisme als neutrale levensbeschouwing. Zo zal ook de humanistische wereld beschouwing, die immers niet door Kerke lijke figuren gepropageerd wordt, maar door mensen, die hun zending alleen aan een overheidsopdracht ontlenen, reeds daarom beschouwd worden als meer ob jectief, zuiverder gefundeerd. In de grond is de propaganda voor deze beschouwing reeds begonnen. Want het H.V. grondt zijn aanspraak juist op het feit, dat het geen kerkelijke, geen seetarische. maar een neutrale wereldbeschouwing is. Daarom juist meent het in aanmerking te komen voor de op voeding van de onkerkelijken. Dit mom van neutraliteit is een reëel gevaar. Als de onkerkelijkheid in ons land en vooral in bepaalde streken zo schrik barend wast, is een van de oorzaken dat de zgn. neutrale school propagandist was cn is voor die onkerkelijkheid en een te gevaarlijker propagandist, omdat zij zich niet als zodanig voordoet. Het wordt hoog tijd, dat ons volk gaat inaien. hoe het met de neutraliteit van het H.V. gesteld is. Onder dit mom van neu traliteit heeft het H.V. zich practisch een monopolie weten te verwerven aan som mige universiteiten en faculteiten, alsook in grote delen van het openbaar middel baar en lager onderwijs. De overheid meende aan haar onderwijs instellingen neutrale figuren te benoemen, burgers „gelijke aanspraken hebben op het bekleden van waardigheden, ambten en bedieningen" (art. 176). In de praetijk was het echter zo, dat belijdende christenen veel geringer mogelijkheden hadden: bij overigens gelijke mérites hadden zij tegen zich, voor minder objectief te gelden, om dat zij kerkelijk waren. Nu weten wij, dat de leden van het H.V. nog minder garantie bieden voor objectiviteit, omdat hun wetenschap principieel sectarisch is. De overheid moet dus de illusie laten varen, In de benoeming van onkerkelijke figuren een waarborg te hebben voor de objectiviteit van het openbaar onderwijs. Wil de Staat zijn onderwijs werkelijk neutraal houden, dan moet hij zorgen, dat ook het openbaar onderwijs de samenstel ling van ons volk weerspiegelt. Want het onderwijs wordt gegeven namens de Staat, dus uiteindelijk namens het geheel van ?ns Bélijhe wetenschappelijke kwaliteiten moet de overheid zorg dragen, dat zij aan haar instellingen van onderwijs ongeveer 40 procent protestanten, 35 pro cent katholieken en hoeveel proeent humanisten benoemt. Zij moet beseffen, dat de huidige toestand waarin leden van het 1I.V. bepaalde onderwijsinstellingen monopoliseren en de benoeming van ge lovige personen in verschillende sectoren van het onderwijs onmogelijk maken, in flagrante strijd is met de neutraliteit, waarop het openbaar onderwijs prat gaat. Wat over het onderwijs gezegd werd, geldt evenzeer voor de jeugdzorg en de overige sociale diensten van rijk en ge meente. Misleid door de voorgewende neu traliteit heeft de overheid haar functies veelal toevertrouwd aan onkerkelijke figu ren. Daarónder zijn er uiteraard, die wer kelijk alleen maar neutraal en onkerkelijk zijn, maar boevelen zijn er eigenlijk sec tarisch, niet onkerkelijk doch anti-kerke lijk en humanistisch? Aan deze bevoor rechting van een klein groepje moet een einde komen. Wanneer de overheid neu traal wil zijn. kan dat slechts betekenen, dat zij handelend namens een volk, dat vele proeenten kerkelijken en nog niet één procent humanissten omvat, aan personen uit die verschillende groepen overeenkom stig hun getalsterkte een plaats geeft ook in openbare functies. Niet alleen de regering echter, ook de gelovigen zelf hebben hier een taak. Met name katholieken en gereformeerden heb ben zich toen zij voor zich het recht op confessioneel onderwijs bevochten hadden, uit het openbare onderwijs laten ver dringen. Zij concentreerden zich op hun confessionele instellingen en lieten de openbare school aan anderen. Zo kon dat onderwijs geleidelijk een haard van on kerkelijkheid worden, aldus prof. Smul ders. enselijke doorbraak Wij zijn, naar bekend, geen voorstander van de doorbraak als gepropageerd van de zijde van de P.v.d.A. Hier hebben we te doen met een vorm van doorbraak, welke ons zeer gewenst voorkomt. Het wordt hoog tijd, aldus terecht prof. Smulders, dat de gelovigen zich bewust worden van hun verantwoor delijkheid, ook op het terrein van de open bare school en de neutrale sociale dien sten. Daar wordt de mentaliteit van een groot deel van ons volk gevormd en wel in op dracht van het gehele volk, dus ook van ons. Die vorming, welke namens ons allen gegeven wordt, mogen wij niet rustig over laten aan onze tegenstanders. Wij hebben recht om mee te spreken, wij hebben tegenover ons volk de plicht ons daar te doen gelden. In het verslag over de jaren 19401952 van de Exploratie M(j Bengkalis, te 's Gravenhage, deelt de directie mede, dat zij verwacht binnen een jaar weer met de goudwinning te kunnen beginnen, mits rust en veiligheid gehandhaafd blij ven. Van de Indonesische regering wordt alle medewerking ondervonden. De ver leende faciliteiten bieden de mogelijk heid van een goed renderend bedrijf. 'De rehabilitatie van het bedrijf zal kunnen worden gefinancierd uit de opbrengst van het door de regering teruggegeven goud. Het belangrijkste is, dat de ertsreserve niet ernstig werd geschaad, aangezien de Japanners in 3% jaar slechts de erts reserve van minder dan 1% Jaar nor maal bedrijf hebben verwerkt. De Indonesische regering heeft toege zegd dat de vennootschap vrij mag be schikken over ca 90 kg fijn goud uit "haar claims en dat zij dit goud tegen vriie marktprijs mag verkopen in Indonesië. Voorts mag Bengkalis vrij beschikken over T5 pet van de totale netto-productie van het op de coneessieterrelnen gewon nen goud gedurende drie jaar ingaande op de dag van de hervatting' van het bedrijf. Het overige moet worden aange boden aan het Deviezenfonds, waarte genover deviezen zullen worden beschik baar gesteld. Volgens het ..Petroleum Information Bureau" te Londen bedraagt de wereld- olieproductie dit jaar 640 millioen ton of 30 millioen ton meer dan in 1951. Het bureau deelt mede, dat behalve in Perzië in alle landen van het Nabije Oosten de productie dit jaar groter is dan in het afgelopen jaar. In Saoedie- Arabië is de productie gestegen van 37 millioen ton tot 41 millioen ton en in Koeweit van 32 tot 38 millioen ton. Het grootste is de productiestijging in Irak. waar cle productie dit jaar naai- raming 19 millioen ton bedraagt tegen 9 millioen ton in 1951. Evenals in vorige jaren bedraagt de productie der Verenigde Staten meer dan de helft van de wereldproductie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5