van Ontroerende Kerstboodschap de Heilige Vader Aan allen, die in moeilijkheden verkeren IJSSEL EN BERKEL BUITEN HAAR OEVERS Tass-journalist trachtte lagere ambtenaren om te kopen Rus uitte grove bedreigingen toen een „slachtoffer" niet toegaf Kerstverrassing voor Rotterdamse haven Gezamenlijk geweten moet levendiger gemaakt worden Ke rs tboodsch cippen leverden meditaties voor een hele week IETS KOUDER Rood vonnis Patriarch van Jeruzalem celebreerde Nachtmis voor Kath. Nederlanders Enkeling heeft verbazingwekkende mogelijkheden ten goede Vorstelijk huwelijk Zaterdag 27 December 1952 DAGBLAD VOOR SCHJEDAM EN.OMSTREKEN Twee dingen vooral nodig: brood en arbeid Churchill naar Amerika Zutfen tloor water omringd Deventer's wandelpark overstroomd Vele boerderijen geisoleerd In Geboortegrot te Bethlehem Jeugdige A'dammer stak twee Ambonezen lieer Kerststal aan de aan de openbare weg Analyst Vijftienduizendste schip: na-oorlogs record Haagse politie was actief Koningin Juliana in haar Kersttoespraak WEERBERICHT MARTY MOET DE PARTIJ UIT BENOEMING BISDOM HAARLEM NA HET FEEST Laatste strijd volkomen onaanvaardbaar H. M. KONINGIN JULIANA „Hebt goede moed Een borrel en een dinertje Chantage Negen April te Luxemburg De weerverwaehting van het K.N.M.X. te De Bilt, geldig van heden- tot Zondagavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige regen of motregen. Iets kouder met in het binnenland vannacht temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Zondag 28 December: Zon op 8.48 u., onder 16.35 u.; Maan op 13.50 u., onder 14.35 u. Maandag 29 December: Zon op 8.48 u., onder 16.36 u.; 5\aan op 14.35 u., onder 7.45. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Heft uwe hoofden toch on In de grote Consistoriezaal van liet Vaticaanse Paleis heeft de H. Vader Zijn jaarlijkse Kersttoespraak gehouden tot de kardinalen en gesproken over de grote ellende, die er op het ogenblik in de wereld heerst, niet alleen onder zieken en gevangenen, maar ook onder de vele oorlogsslachtoffers en vluchtelingen. Tot hen heeft Hij het woord der H. Schrift gericht, waarmede Hij Zijn rede begon: Levate capita vestra, ecce appropinquat redemptio vestra. Heft Uw hoofden omhoog, want ziet Uw verlossing is nabij. Na te hebben geschetst, in welke nood zovelen enkele jaren na de oorlog overal ter wereld weer verkeren, wees de H. Vader op het mysterie van de Menswording van Christus, Die ons de oplossing van vele problemen aan de hand doet. Vooreerst immers heeft Christus door aangegeven in de Goddelijke wetten. Ook Zijn Menswording de orde hersteld, die door de mensen zelf was verbroken. En vervolgens heeft Hij nader persoonlijk contact gevestigd tussen mens en God. Bovendien heeft God ons daardoor ge leerd, hoe de verhouding behoort te zijn tussen de individuen en de volkeren on derling. Met het oog op de nood, die in zovele landen heerst, wees de H. Vader op de machtige openbare en particuliere organi saties, welke de wereld zoveel mogelijk heden bieden. Ook aan de overkant van de Oceaan bestaat een dringende wens om allen van hun kwalen te bevrijden, doch het bestaan van deze organisaties op zich zelf biedt geen garantie, dat ook werkelijk hulp zal worden geboden,, zoals het be hoort. Immers het is duidelijk dat deze organisaties er teveel op gericht zijn, de krachten te coördineren en de administra tie feilloos te laten verlopen. Doch teveel wordt vergeten, dat huwelijk, gezin en persoonlijk eigendom de allereerste goede ren zijn waarop de mens recht heeft. Er doet zich een valse oriëntering in de sociale ontwikkeling voor. Deze organisa ties moeten rekening houden met de God delijke wetten en de daaruit voortsprui tende orde van waarden in acht nemen. Want er bestaat tegenwoordig een groeien de tendens in het sociale leven om de pro ductie op te voeren en in het algemeen aan te dringen op een uniformiteit. Daar door dreigt het gehele apparaat een koud en materialistisch karakter te krijgen, waarbij de persoonlijke verantwoordelijk heid in het gedrang komt. Voor alle lan den en personen is geen uniforme orde mogelijk. Deze orde moet aangepast zijn aan de verschillende geaardheid van de volkeren en personen. De Paus roept op tot mobilisatie der christelijke krachten ter overwinning van de wereldproblemen, op de wijze, zoals Het K.N.M.I. deelt mede Het weer in West-Europa blijft nog on der invloed van een depressie-systeem, waarvan het centrum vanmorgen ten Zui den van Ierland was gelegen. Aangezien deze depressie opvult, nemen de windkrachten af en in verband daar mede zal het weer in ons land morgen vrij rustig zijn. Kleine storingen kunnen hier en daar nog enige regen brengen, maar er zullen ook plaatselijk opklarin gen voorkomen. De directe aanvoer van Oceaan-lucht van gematigde breedte is nu ten einde en als gevolg daarvan zal de temperatuur wat lager worden, waarbij tegen de ochtend het kwik plaatselijk tot even onder het vriespunt kan dalen. De nachtelijke afkoeling zal bovendien hier en daar mist doen ontstaan. De partij cel, waartoe de gedegradeerde Franse communistenleider André Marty behoort, heeft diens uitzetting uit de par tij geëist, aldus deelt het partijbestuur mede. Volgens het partijreglement kan een lid slechts worden geroyeerd op voorstel van de cel, waartoe hij behoort. De Britse premier, Winston Churchill, heeft officieel bekend gemaakt, dat hfl begin Januari een bezoek zal brengen aan New Vork en Washington om bespre kingen te voeren met generaal Eisen hower en president Truman. Churchill Is van plan 31 December met de „Queen Mary" uit Londen te vertrekken. Uit Cairo wordt gemeld, dat ook de Egyptische premier, generaal Naguib, voornemens is binnenkort een bezoek te brengen aan generaal Eisenhower. Een datum is nog niet vastgesteld. in het economische leven dreigt de onper soonlijkheid te overheersen. Deze tendens is dodelijk. De Goddelijke wijsheid staat vijandig tegenover deze onpersoonlijkheid. De Paus keerde zich tevens tegen de ge weldige apparaten, die in sommige landen worden geschapen om in de sociale be hoeften der mensen te voorzien, doch die de verantwoordelijkheid van het individu veronachtzamen. Over de arbeidsvoor waarden merkt de H. Vader op, dat in de economische programmavoering er reke ning mee dient te worden gehouden, dat het menselijke element in het arbeidspro ces het belangrijkste is. Op deze voor waarden dient de nieuwe sociale orde te worden opgebouwd, want reeds maakt de hoop plaats voor angst. De H. Vader wees er daarentegen op, dat wij zulke sociale vormen moeten nastreven, dat de persoon lijke vrijheid wordt geëerbiedigd en de mensen hun eigen geweten kunnen volgen. Men moet dus streven naar solidariteit van de individuen en de volkeren. Dit sluit in, dat wij onderling de goederen uitwisselen van geestelijke, sociale en culturele aard. Deze medewerking kan men op verschil lende manieren geven, o.a. door het inves teren van kapitalen en door het verlenen van bijstand met raad en daad. Wij moe ten wel bedenken, dat iedere mens recht heeft op werk, daardoor kunnen wij de vooruitgang der volkeren bevorderen en de solidariteit der volkeren in practijk brengen. Maar bovendien scheppen wij hierdoor de onmisbare voorwaarden voor de vrede. Maar niet alleen op economisch gebied doen zich moeilijkheden voor. Ook het ge weten wordt in gevaar gebracht tengevolge van de onpersoonlijke structuur van vele maatschappelijke organisaties. Het is nl. gebleken, dat de moderne maatschappij de moeilijke problemen tracht op te lossen door geboortebeperking en door migratie op een massale manier te organiseren. Mensen worden gedwongen hun vaderland in de steek te laten. Het verlenen van deze hulp wordt verkeerd begrepen en verkeerd toegepast. Er zijn voorbeelden te over om te bewijzen, dat alles geschiedt uit koude berekening. De H. Vader echter zeide, dat het opstellen van tabellen en statistieken en het regelen van het leven van anderen volgens mathematische gegevens leiden tot een verloochening van het leven. De ge wetens van de goede christenen komen daardoor in de grootste moeilijkheden door het optreden van een onverantwoordelijke collectiviteit. De Kerk is bovendien een der eersten, die onder deze mechanisatie te lijden heeft, daar de theologie haar glans verliest en de kunst wordt miskend. Dit gebeurt het meest in de landen, waar de mechanisatie in de perfectie wordt toegepast. De Kerk is in deze landen als het ware verpletterd door deze meedogenloze organen, maar toch zjjn er nieuwe apostelen en nieuwe martelaren opgestaan, die zich tegen deze leer hebben verzet. De II. Vader herinnert eraan, dat er ook gevallen zijn voorgeko men van menselijke zwakheid en van men sen, die te toegeeflijk zijn geweest. Hoewel Hij hen niet te verontschuldigen acht zei- de Hij hen wel te begrijpen. Van de andere kant echter worden dc verklaringen van deze apostelen en martelaren op laaghar tige wijze vervalst. De openbare mening weet te weinig van de zware strijd, die bisschoppen, priesters en leken in deze landen hebben te strijden. Onze gedachten, zo zeide de H. Vader, zijn bij hen. Evenzeer als zij zijn bij de an deren, die leven in de landen, die het licht van Christus nog niet hebben gekend. De H. Vader wees erop hoevelen, ontdaan van al hun goederen en bezittingen in den vreemde samenleven in een enkele kamer. Zij hebben geen tehuis en leven vaak als beesten. In andere landen gaan velen gebukt on der de devaluatie der waarden. Anderen weer hebben te lijden onder politieke ver volgingen omdat zij als minderheden aan de willekeur zijn overgeleverd. Hun lijden ïhoog is zwaar. Onje houding tegenover deze slachtoffers, zo zeide de H. Vader moet bepaald worden door de houding, welke Jesus Christus tegenover dezen zou heb ben aangenomen tijdens Zijn leven. Im mers Hij beschouwde de armen als Zijn bijzondere vrienden. Volgens dit christelij ke ideaal moeten wij dus zorgen, dat de wetten van reel,, vaardigheid en liefde in deze wereld heersen. Het is en blijft dus de strenge plicht van allen daarnaar te streven. De H. Vader herinnerde eraan, dat er reeds tijdens de oorlog initiatief ontwik keld is voor de grote hulpacties, welke nu nog haar werk verricht, doch die helaas niet voldoende mogelijkheden heeft in verhouding tot. de ellende, welke heerst. Een stroom van hulp is derhalve noodza kelijk. Om rust en vrede in de wereld te brengen, zo zeide de H. Vader, zijn twee dingen vooral nodig: brood en arbeid. Bij het organiseren van onze liefdewerken moeten wij erop verdacht zijn, dat wij onze persoonlijke plichten tegenover de lijden de personen uitoefenen. Uw liefdewerk, besloot de H. Vader, moet uitstralen uit God en moet gevoed worden door een diep godsdienstig leven. Hierna gaf de H. Vader de aanwezigen Zijn apostolische zegen. Heeft de Maas zfln „hoogtijdagen" ach ter de rug nu <je va] daar definitief door zet, Waal en Rjjn hebben in de Kerstda gen nog heel wat extra water te verwer ken gekregen. Gelukkig viel het nogal mee. Bij Wijk bij Duurstede. Opheusden, Ingen Rhenen en Wamel werden de veer diensten gestremd of gesloten. Erger ging het IJssclwater te keer. Dc verwachte was van een meter werd overtroffen en het hoge water in ÏJssel en Berkel zette grote gebieden blank. Zutfen ziet zich door water omringd vele bouw- en weilanden cn tal van boomgaarden overstroomden in de middag van Tweede Kerstdag en wegen waarover het verkeer des middags nog ongehinderd kon gaan, waren gisteravond onbegaanbaar geworden. Een bus van de Gelderse Tramwegen raakte van de weg af en de passagiers moesten met behulp van paard en wagen uit hun weinig be nijdenswaardige positie worden gehaald. Spanning heerst er onder dc arbeiders bij de putten van de in aanbouw zijnde vw-jSdjr PISSAREV Sovjet-Unie heeft machtige arm Tn de heilige Kerstnacht heeft Mgr A. Gori, patriarch van Jeruzalem, in de Geboortekerk van Bethlehem de Nachtmis gecelebreerd voor de katholieken van Nederland. Tevens deed hij op verzoek van mgr Paolo Giobbe, Internuntius te Den Haag, de ruim honderdduizend intenties van de Nederlandse leden van het Apostolaat der Hereniging neerleggen op de plek, waar een 12-puntige ster en het eenvoudige opschrift: „Hier is uit de Maagd Maria Jezue Christus geboren!", de juiste plaats aanduidt van Christus geboorte. Deze intenties zijn tijdens het 25-,jarig jubileum van het Apostolaat der Hereni ging ingezameld, zij werden drie weken geleden verpakt in een grote kist en per hoot verzonden naar Beiroet in de Libanon. Vandaar werden zij onder toezicht van de Pauselijke Commissie „Pro Palestina" per auto door de woestijn van Syrië «aar Bethlehem gebracht, stoomgemalen bij Zutfen en te Bronkhorst onder de gemeente Steenderen. Tot nu toe heeft men dc dijken om deze putten weten te behouden, doch de kracht van het stij gende water is dermate groot, dat men in allerijl hulpkrachten heeft gemobiliseerd om een doorbraak te voorkomen. In Deventer werd het gehele wandel park .,De Worp" op de linkerrivieroever onder water gezet. Alle uiterwaarden in de streek tussen Zutphen en Deventer als mede die tot Olst en verder staan „te zwemmen". De hoofdweg van Deventer naar Terwol- de over de Vollehand is nog watervrij gebleven, doch men verwacht dat het verkeer hierover spoedig zal worden ge staakt, omdat een der dijkcoupures waar door de weg loopt, gesloten moet worden. Het water staat nu tegen de dijken op, die de buitenwijken van Deventer beschermen In tal van jaren is de waterstand, die na 29 cm was, gisteren tot 5.76 m plus NAP is gestegen, niet zo hoog geweest. Het wa ter staat aan de Welle te Deventer hoog tegen de kaden op. In een groot gebied van de gemeenten Steenderen en Warnsveld werden tal van boerderijen door het water geisoleerd. De landbouwers stelden alles in het werk om de aardappelen uit de kuilen te halen en om hooi en stro naar hoger gelegen plaatsen te brengen. In de Schaapherderstraat te Amster dam heeft op Tweede Kerstdag een 17- jarige Amsterdammer tijdens een vecht partij een 23-jarige en een 34-jarige Ambonees met een mes verwondingen in de buik toegebracht. Beiden zijn in zorg wekkende toestand naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. De dader is in arrest gesteld. Het plaatsen van kerstbomen op de openbare weg, wordt zo langzamerhand een algemeen verschijnsel, doch kruis- en heiligenbeelden treft men buiten de Zui delijke provincies vrijwel nergens aan. Het was een sympathieke gedachte van de Katholieke Vrouwengemeenschap te Bussum, te trachten het Kerstfeest meer te doen spreken tot de ongelovigen en de afgedwaalden door het plaatsen van een zeer grote kerststal, aan de openbare weg, waarvoor men het schoolplein van Broe- dersschool in het centrum van dit Gooise plaatsje ter beschikking kreeg. De stal werd opgebouwd in een tuin huisje, beschikbaar gesteld door een Hil- versumse firma, t<. wijl het werk werd verricht door vrij-» "iligers uit het politie korps. De beeld- erden verschaft door de pastoor van de St. Vituskerk, terwijl de kosten bestreden kunnen worden uit vrijwillige bijdragen van de ingezetenen. De kerststal trok veel belangstelling. Op de tweede Kerstdag bracht een knapen koor kerstliederen ten gehore, ingeleid door klokgelui van de St. Vituskerk. Zowel van Katholieke, als van niet-Katholieke zijde bestond grote belangstelling en de heldere kinderstemmetjes, maakte in deze omgeving, temidden van het straatgewoel en drukte van het verkeer, grote indruk. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Vlaardingen (H. Willibrordus Nieuwe Parochie) de weleerw. heer A. A. de Bot. Er is een klassiek Latijns versje, het welk vast legt, „dat het met een „volle buik" niet prettig werken is. Nu wij op de avond van Tweede Kerst dag onze loupe opgenomen hebben in voorraad voor onze Zaterdagse plicht vandaag vreesden wij in tijdnood te ko men gaan wjj deze klassicus gelijk geven. Wij ontmoetten dezer dagen een vriend een getrouwde die nogal uitzwaart. Op onze bemerking, dat hij er bijzonder goed uitzag, antwoordde hij een beetje spijtig, dat het eten zo best is en lekker. Dat spijtige sloeg duidelijk op zijn groeiende omvang, welke spotte met elke „stroomlijn". Ja, de consumptie is weer best.' Nu zijn wij het princiep toegedaan, dat iedereen moet leven. „Leven en laten le ven". Dus kunnen wjj het eerbiedigen, dat producenten, distribuanten en détail- listen hun uiterste best doen om, te laten consumeren, maar men moest toch een beetje rekening houden met de consu ment: die moet men ook laten leven. Dus niet te veel laten eten! Doch wat 'n cocktail moet een men sen-maag va twee feestdagen niet zijnf Laten wij daar niet aan denken.' En ook niet. aan de diverse bollen, welke voor Oudejaar nog op het menu staan Natuurlijk dient de consument voor zich zelf te zorgen en ook op zich zelf te letten. Kloptmaar niet met de practijk! Die is, dat wjj zitten met een loupe, en een volle maag. En XJ met dit stukje Maar morgen is het weer Zondag. Bet leven is zo slecht nog niet Z. H. Paus Pius XII tijdens het uitspreken van Zijn Kerstboodschap, welke Hij dit jaar in het bijzonder richtte tot de „armen en verdrukten". De Kerstboodschap, welke door de H. Vader in het Italiaans werd uitgesproken, werd vertaald en door radio Vaticana over de gehele wereld in 23 talen uitgezonden. In de middag van Tweede Kerst dag is in de Rotterdamse haven het 15.000ste zeeschip van dit jaar binnengekomen. Het was het 427 brt. metende kustvaartuig „Marne" van de rederij Wm. H. Muller en Co te Rotterdam, dat met stukgoed van Stockholm kwam en ligplaats koos in de Merwehaven. De Nederlandse regering heeft een door de Russische ambassade ingediend protest afgewezen tegen de arrestatie van de sinds Februari 1951 in ons land werkzame correspondent van het Russische persbureau Tass, de 37- jarige gehuwde journalist Lev Constantinowitch Pissarev, die - zoals wij W oensdag in een groot deel van onze oplaag nog konden berichten Dinsdagavond door de Haagse politie in hechtenis werd genomen onder verdenking van spionnage en het trachten om te kopen van lagere ambte naren om zo in het bezit te komen van documenten, voornamelijk betrek king hebbend op militaire geheimen. Bovendien werd afgewezen het verzoek van de Russische ambassade om een Sov .jet-vertegemv oordiger het verhoor van Pissarev door de rechter-eoinmissaris te laten hijwonen, wijl noch het Nederlandse, noch het internationale recht zulks noodzakelijk maken, zo deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. Neder land is wel bereid, rechtskundige bijstand voor de Tass-correspondent, die bü zijn arrestatie geheime documenten in zijn bezit had te aanvaarden. De methode, welke Pissarev bij zijn spionagewerk volgde, komt overeen met hetgeen ook in andere landen gebeurde. De Russen maken van journalisten ge bruik om allerlei inlichtingen over eco nomische en militaire aangelegenheden te verzamelen, welke van belang kunnen zijn voor hun land. Pissarev, als alle Tass- correspondenten, had een functie welke hem in aanraking bracht met verschillen de lagen der bevolking. En hoewel Pissa rev inderdaad journalistiek werk deed. is het de vraag of hij ook niet voor „ander werk" getraind is. Hij was sedert Februari 1951 hier te lande werkzaam als opvolger van de heer Afrin, die destijds werd over geplaatst. Pissarev heeft in deze 22 maanden zijn ogen en oren de kost gegeven. Hij volgde een cursus in de Nederlandse taal. Hij kon zich in het Nederlands uitdrukken. Maar men kon duidelijk horen met een vreemdeling te maken te hebben. Dit was o.a. het personeel van een bekende gele Deze Kerstverrassing betekent een na-oorlogs record voor Rotterdam, want het getal 15.000 kon na de bevrijding nog niet worden genoteerd Het vorige jaar arriveerden te Rotterdam 13.556 zeeschepen. Voor de jaren 1949 en 195Ó bedroeg het aantal binnengekomen schepen resp. 11.604 en 12.883. H.M. Koningin Juliana heeft in haar Kerstboodschap, die zij Donderdagmiddag voor beide Nederlandse zenders uitsprak, het Nederlandse volk er op gewezen, dat. in ieder mens de. mogelijkheid gelegd is een opbouwend element in de maat schappij te zijnH.M. verduidelijkte zich met de woorden: Wie nog echte vreugde kan beleven aan zyn werk of zijn liefhebberij - of aan zijn omgang met ande ren die heeft nog iets, wat zijn omgeving in hem kan respecteren. De mo gelijkheden ten goede ieder mens gegeven, aldus de Koningin, zijn verbazing wekkend. Hoe ontzaglijk groot is niet de actieradius van een mens. die naar zijn geweten handelt. Als ik U en mijzelf nu één ding zou willen toewensen met dit Kerstfeest en ook in het komende jaar, dan is het wel ditdat ieder, voor zich van zijn persoonlijk geloof uit, er toe zal meewerken, het gezamenlijk ge weten levendiger te maken en op te voeren tot sterker krachtuitstraling. H.M., die zich speciaal richtte tot de enkeling, die zich af vraagt „Wat kan IK doen in deze moeiljjke tijden", meende, dat dit gezamenlijk geweten de controle moet zijn, voor alles wat er gebeurt, in het klein maar evenzeer in het groot, overal waar levensbelangen op het spel staan. Het moet zijn stem kunnen verhef fen met macht. Er moet naar geluisterd worden, en naar gehandeld. Zo er al een zeker evewicht bestaat tus sen goede en kwade elementen, waardoor de wereld is, zoals zij is, en niet nog erger alleen door het handelen naar ons aller geweten kan de schaal ooit omslaan naar welzijn, naar waarachtige welvaart voor allen. „In de vele eeuwen, sinds het „vrede op aarde" ons werd verkondigd als richt snoer en als einddoel", zo zeide H.M. in het begin van haar toespraak, „zijn wij onverstoord doorgegaan met het in 't ver derf storten van de ene mensengroep door de andere. Eerst waren dit kleine gemeen schappen. Toch sloten deze zich uiteinde lijk geleidelijk aaneen, en werden ver smolten tot grotere groeperingen, en het werd dan binnen die groeperingen steeds moeilijker elkaar op gewelddadige wijze te bestrijden zoals dat kon vóór de ver eniging plaats had. Dit geldt ook voor onze dieper begrip voor tvereldnood tijd, nu we aan het beginstadium van een samengaan als werelddelen of groepen van werelddelen. Door schade en schande hebben wij veel geleerd, en nog nooit was het begrip zo universeel als nu, dat een laatste strijd, op de grootste schaal, volko men onaaanvaardbaar is. Wetenschap en techniek dragen er toe bij de mensheid te verweven tot een geheel. Langzamerhand groeit algemeen 't begrip, dat zij ook in waarheid een een heid behoort te wezen, en ook dat, willen wij blijven voortbestaan, die eenheid te verwerkelijken moet zijn en dus in een niet te verre toekomst moet liggen. Zo hebben wij dan door deze noodzaak een dieper besef leren kennen van het leven en een dieper begrip voor de wereldnood. Wij kunnen alleen maar dankbaar zijn voor dit besef, dat een begin is van het dagen van een licht dat in de duisternis schijnt, ook al lijkt het nog onzeker en kil, zoals het eerste lengen der dagen in de winter". Nadat H.M. vervolgens leerde, wat de enkeling vermocht, vervolgde zij: „Een ieder kan niet alleen hebben, maar heeft onberekenbaar grote invloed om zich heen. Deze ten goede aan te wenden is ieders eigen verantwoordelijkheid, maar kan alleen een zegenrijke werking hebben, natuurlijk in de eerste plaats in eigen kring, maar ook in niemand weet hoe veel wijdere kringen daaromheen. Tegenstand wekt steeds weer nieuwe te- i genstand op in een eindeloze vicieuze cir- I kei. maar stijgen we eenmaal op de vleu- gels van goedwillendheid omhoog, dan worden we na zekere tijd steeds minder hevig geschokt en door elkaar geschud door de remous der emoties, tot we daar bovenuit komen. We voelen dan een kracht over ons vaardig worden die over winnen kan al wat twist en tweedracht is, en we zien opeens hoe dwaas opgeblazen de omtrekken van al onze conflicten ge weest zijn, en tot hoeveel kleiner propor ties ze dan slinken. Zo kan men het leven in stille kracht beleven, en belijden en het Kindeke, in de Kerstnacht geboren, heeft ons voor alle tijden ais boodschap achtergelaten: „Hebt goede moed, Ik heb de wereld overwonnen". genheid te Den Haag opgevallen, toen eens twee personen een rijk diner met champagne bestelden, van wie de gast, een Nederlander, die zoals men uit kle ding en spraak kon constateren, uit een eenvoudig milieu kwam de schole-ls bestelde. Een andere keer werd deze zelfde Ne derlander op een cocktailpartij, waarvoor Pissarev hem had uitgenodigd, herkend. De aanwezigheid van deze man, een een voudige beambte in rijksdienst wekte arg waan bij de Haagse politie, die zijn gan gen en die van Pissarev nauwkeurig na ging. Al spoedig bleek, dat de Tass-corres pondent dezelfde methode toepaste, waar van men wist, dat deze bijv. ook door Anissimov bij de Zweedse spionnage-affai- res was gevolgd. Ook Pissarev zocht con tact met lager personeel, dat toch een vertrouwenspositie heeft, waarbij de be trokkenen zij het voor korte tijd geheime stukken in handen konden krij gen. De Russische journalist begon dan vriendschappelijke betrekkingen met zijn contactpersoon aan te knopen, o.a. door hem uit te nodigen voor voetbal- en ijs- hockeywedstrijden, waarvoor Pissarev een groot enthousiasme voorgaf te bezitten. Daarna ging hij met zijn „vriend" ergens in een of andere gelegenheid „borrelen" of dineren, waarbij de consumptie wel eens tot 50.- opliep, of hij kocht kaar tjes voor een toneeluitvoering, waarvoor hij met bankbiljetten betaalde, zonder er wisselgeld voor te accepteren. Bij dergelijke ontmoetingen werd vaak gesproken over de Nederlandse en Russi sche politiek. Pissarev zei dan, dal hij niets moest hebben van de Nederlandse communisten, maar dat hfj meer ver trouwde op zp'n ..vriend". Maar deze mocht vooral met niemand over hun ont moetingen spreken. Hij informeerde ook belangstellend naar de gezinsomstandig heden, het salaris, enz. van zijn contact persoon en maakte er toespelingen op, dat hij veel meer zou kunnen verdienen als hij wat voor de Sovjet-Unie zou kunnen doen. Pissarev begon dan hoe langer hoe meer aan te dringen op de levering van vertiouwelijke gegevens, welke verband hielden met beveiligingsmaatregelen in ont land, met personen op belangrijke posten en vooral geheime organisaties. Dit was voor zijn journalistiek werk van be lang. zei Pissarev dan. Men was er hier van op de hoogte, dat Tass-correspondenten ook in andere lan den gegevens verzameld hebben op het gebied van troepenbewegingen, oorlogs industrieën, aanleg van versterkingen, enz. Door het snelle optreden van de Haagse politie kon dit in Nederland wor den voorkomen. Gelukkig heeft de boven genoemde contactpersoon in een vrij vroeg stadium het bedenkelijke van Pissarev's activiteiten doorzien, en zoals de plicht van leder behoorlijk Nederlander is, alles aan zijn chefs gerapporteerd. Voorts kwam aan het licht dat Pissarev, toen hij vond dat hij zijn „slachtoffer" voldoende in zijn macht had, met grovere middelen begon te werken. Zijn contact man zou een agent van de Sovjet-Unie moeten worden. Als de Russen zouden ko men, zou hij een hoge positie krijgen. Toen bleek dat de Nederlander niet direct toe hapte begon Pissarev bedreigingen te uiten. Hij moest wel bedenken dat hij al te ver was gegaan waarschuwde Pissa rev; De Sowjet-Unie had een machtige arm. die hem zou weten te grijpen, wan neer hij hun vertrouwelijke besprekingen aan anderen zou overbrieven. De oppermaarschalk van het Belgische hof deelde gisteren mede: Het huwelijk van H.K.H. prinses Josephine-Charlotte met Z.K.H. Jan van Luxemburg zal 9 April te Luxemburg worden voltrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1