Eigen producten gepasseerd Klap voor staalfabriek in Maastricht Generaal Winkelman overleden Ontsnapping van de politieke delinquenten Via de stookkelder naar buiten Bij drie ziekenfondsen premie verlaging vrijwillige verzekering IJssel wat er bezorgde veel last Dichting Baakse Overlaat ernstig vertraagd Blokzijl was te tam Eisenhower beraamt nieuwe strategie voor 't Verre Oosten Om de communisten in liet defensief te dringen EJ C-leider Berend kreeg onvoldoende voor rood vuurwerk v. i NTF T JWRF, NOEMDE. K A RDINAAI AGOSTINI OVERLEDEN En daarom EVC-voorzitter af! Maandag 29 December 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Directie acht regeringspolitiek gevaar voor werkgelegenheid Tegenover bezetter nooit geweken <MOTfyjyw Herwonnen Levens kracht" gaat jubileren ,God roept mij tot Zijn glorie"... Zó vielen de punten Twee bejaarden door auto gegrepen Tito's breuk met Vaticaan bevestigd Beleggingsadviseur ging er met een ton vandoor Bouwputten liepen vol Hachelijk „water avontuur Vrachtwagen verloor een wiel Naar Lemmer varen weer schepen WEERBERICHT Sprekende cijfers Buitenlands product beter? Plannen voor een R. K. rheumaziekenhuis Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers Wielrijder gedood En door het parlement jioe 1 gekeurd Gelden geïnd voor fictieve firma Beloning uitgeloofd In Deventer Boeren verrast IJssel steeg nog bij Deventer Tegenligger kreeg vier gewonden Op de Amersfoortseweg ter hoogte van Nieuw Millingen liep Zondagmiddag het linkerachterwie] van een grote met vis beladen Deense vrachtwagen af. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opkla ringen en overwegend droog .weer. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgenmiddag onge veer dezelfde temperatuur als vanmiddag. Ma tige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord-Oost en Noord-West. DINSDAG 30 DECEMBER: Zon op 8.48 uur, on der 16.37 uur. Maan op 15.33 uur, onder 8.41 uur Naar aanleiding van het massa-ontslag bij de Maastrichtse staalindustrie „De Maas" in de afgelopen week, waarbij van de ongeveer 400 werknemers er 117 zonder werk kwamen in totaal zijn nu. ongeveer 140 mensen van „De Maas" ontslagen heeft de president-directeur, de heer Emile van Oppen, een uitvoerige en weinig optimistische uiteenzetting gegeven over de huidige gang van zaken in zijn bedrijf en die in de Nederlandse staal industrie in het algemeen. De Maastrichtse staalfabriek die ver leden jaar voor ongeveer 45 millioen gul den omzette, voerde van haar productie de helft naar bijna 40 landen uit. Dat de situatie thans veel slechter is geworden, was voor de heer Van Oppen, aanleiding tot scherpe critiek op de na-oorlogse po litiek van de Nederlandse regering. Naar buitenlandse deskundigen, aldus spreker, verzekeren is het Nederlandse staalpro- duct goed. De regering dient dan ook de mogelijkheden te scheppen, dat dit pro duct in het buitenland verkocht wordt. In tegenstelling tot andere landen, heeft Nederland echter in toenemende mate te kampen met hoge invoerrechten en min der gunstige handels overeenkomsten. Toen in 1950 Engeland in Australië en in het. Britse gemenebest o.a. hogere in voerrechten vaststelde op producten uit andere landen, werd het voor onze Ne derlandse staalindustrie steeds moeilij ker. Aan de hand van cijfers toonde de heer Van Oppen aan, hoe belangrijke g.ebie- den zoals Afrika. Australië Egypte, Per- zië enz. voor de Nederlandse staai- export de laatste twee jaar verloren gin gen Zo heft Australië 35 pet invoerrecht,' terwijl op hetzelfde product uit Engeland ons land slechts 6 pet heft! Duitsland bracht zijn staalindustrie weer op peil en verschaft hoge credieten voor de afzet van de eigen producten. Deze en andere maatregelen in het buitenland, welke een ongunstige invloed hebben op de import van industrie-pro ducten uit Nederland zijn oorzaak ge weest, dat o.a. .,De Maas", welke tot voor kort tot de voornaamste tien deviezen- bronnen van ons land behoorde, een groot exportgebied zag verloren gaan omdat Nederland in deze niets deed om deze economische scheve verhoudingen in balans te brengen. Men volgt niet. de richtlijnen, welke aangegeven zijn door minister Suurhoff. Volgens de heer Van Oppen wordt momenteel een politiek ge volgd, welke onvermijdelijk zal leiden tot inkrimping van industrieprotentieel en tot vergroting van de werkloosheid. Spr. verweet de regering haar starre politiek van zware fiscale maatregelen speciaal op de industrie. en vroeg zich af of het niet beter zou zijn de industrie rui mere armslag te geven, waardoor het mogelijk zou worden de werkloosheid op te heffen of tenminste te verminderen en zo tevens aanzienlijk te besparen op de millioenen van de steun. Spr. zeide de indruk te hebben, dat de Nederlandse producten ook in ons eigen land moedwillig gepasseerd worden en argumenteerde dit met enkele voorheel den. Zo zouden verschillende rijksbureaux officieel de voorkeur geven aan Engelse stalen buizen, terwijl de kwaliteit van de Nederlandse hetzelfde is. Ook by het de partement van Marine zou oen derge- ïyke onverklaarbare voorkeur bestaan voor buitenlands materiaal. Bij de P.T.T. zou eveneens Engels materiaal worden gebruikt, zoals spr. van een binnenlandse ondernemer had vernomen. De autono mie by het geven van dergeiyke orders door publiekrechtelijke lichamen bezorgt zelfs de hogere regeringsinstanties hoofdbrekens. Zo staan naast de machteloze Neder landse handelspolitiek ten opzichte van het buitenland ook nog de onbegrijpelijke belemmeringen voor de binnenlandse af zet van het eigen Nederlandse staalpro- duct. Wanneer niet spoedig door de re gering een andere handelwijze gaat ge volgd worden, kan de Nederlandse in dustrie in zeer ernstige moeilijkheden ko men te geraken, zo besloot de heer v. Oppen. Zaterdagmiddag is in Utrecht de lande- ïyke jubilenmcommissie van „Herwonnen Levenskracht" geinstalleerd. Tydens de installatievergadering is besloten de gel den, die zullen worden ingezameld ter voorbereiding van de herdenking van het veertigjarig bestaan van de vereniging, te bestemmen als grondslag voor de bouw van een U.K. rheumaziekenhuis. De viering van het jubileum zal zijn omstreeks 15 Juni 1953. Het ligt in de be doeling het dan bijeengebrachte kapitaal als feestgave aan te bieden. De landelijke jubileumcommissie is samengesteld uit de voorzitters van de 23 reeds gevormde kringcommissies in Nederland. Het ligt in de bedoeling, dat er plaatselijke jubi leumcommissies worden gevormd in alle plaatsen, waar afdelingen van de K.A.B. zijn gevestigd. De man, die waarschijniyk de zwaarste taak heeft gehad in de historie van ons land sedert eeuwen, de man namelijk, die de overgave van Nederland aan de Duitse indringer moest bezegelen met zün handtekening, generaal H. 6. Win kelman, is overleden. Zaterdag ontsliep hy te Sóesterberg in de ouderdom van 76 jaren. Hoe moeiiyk hem die overgave viel, is bekend. Ook dat liij er na het bom bardement van Rotterdam en met de be dreigingen met verdere verwoestingen voor ogen, niet aan kón ontkomen. De verantwoordeiykheid was door de rege ring, toen zü naar Engeland vertrok, op zün schouders gelegd. Hij heeft haar aan vaard, maar zij heeft hem ook zwaar ge drukt. Dat geen persoonlijke vrees hem leid de tot het plaatsen van zijn handteke ning, de weken en maanden die volg- d>en, hebben dat overduidelijk bewezen. Want van elke souplesse ten opzichte van de bezetter, was hij wel volkomen gesipeend. Waar hij dat nodig vond, ver- JA Mgr Carlo Agostini, de patriarch van Venetië, is Zondagoch tend op 64- jarige leeftijd overleden.Op 29 November jl. nam Z. H. Paus Pius XII hem pp in de lijst van 24 nieu we kardina len, wier cre atie op 12 Januari 1953 werd be paald. Enke- Ie dagen geleden zond mgr Agostim de II. Vader het volgende telegram: „Gij roept mij tot het H. College van kardinalen, maar God roept mij tot Zijn glorie". Carlo kardinaal Agostini had ver buiten zijn patriarchaat een grote naam als be stuurder. redenaar en geleerde. Ondanks zijn zwakke gezondheid is hij steeds een man van onvermoeide werkkracht ge weest. Hij werd 22 April 1888 geboren te San Martino di Lupari in het diocees Treviso. Zijn seminarie-opleiding ontving hij te Rome, waar hij doctorsgraden behaalde in philosophie en theologie. Zijn capaciteiten als seminarist trokken zelfs de aandacht van de Zalige Paus Pius X, die speciaal toestemming gaf voor de priesterwijding toen zijn beschermeling nog maar 22 jaar was. A: GVAV—DOS 1—1 Sneek—VSV 0—0 RCHWageniaigen l—l DeVolewijckersEDO00 B: 't GooiAGOVV 0—i StormvogelsHeerenveen 02 EnschedeVitesse 10 C: Theole—Juliana 1—1 SVV—BW 1—4 Willem IILonga 52 D: RBC—NOAD 1—1 NAC—Limburgia 2-0 ADO—DHC 6—1 Van al deze dertien inhaal-wed- stryden vindt men de verslagen, alsmede nog vele interessante we tenswaardigheden, in de sportru- briek van dit blad. In 1932 werd de overledene benoemd tot bisschop van Padua. In het bestuur van zijn bisdom was hij krachtig en streng, maar tegelijk hoffelijk en welwillend. Zijn naam als redenaar had hij niet alleen te danken aan de schoonheid van stijl en zegging, maar evenzeer aan de helderheid zijner ideeën en zijn uitzonderlijke weten schap en wijsheid. In Februari 1949 werd hij benoemd tot patriarch van Venetië- zette hij zich vierkant tegen hun beve len en eisen. En het einde was dan ook, dat hij zijn vrijheid verloor en als krijgs gevangene naar Duitsland werd ge bracht. Daar heeft hij de oorlogsjaren verder doorfgebracht. Het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw, dat hem op 14 April 1946 werd verleend, is een uiterlijk bewijs geweest van de officiële waardering voor zijn houding. Henri Gerard Winkelman is op 17 Augustus 1876 te Maastricht geboren. Na de H.B-S. te hebben b, ocht, ging hij naar de Kon. Militaire Academie te Breda en op 11 Augustus 1896 werd hij benoemd tot tweede luitenant. 25 No vember 1901 volgde zijn benoeming tot eerste luitenant, in welke functie hij o.m. werkzaam was bij het departement van Oorlog. 1 April 1913 werd hij kapitein en op 2 Juni 1916 werd hij werkzaam ge steld bij de generale staf.* Op 24 December 1923 werd de heer Winkelman bevorderd tot majoor. In deze rang is hij o-a. sous-chef van de staf van het hoofdkwartier van 't veld leger geweest. Spoedig daarop, op 2 Mei 1926, werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel bij 0.-0.1., 3>V- J: O ITdVcrnUCi 22)29 werd overste Winkelman benoemd tot chef van het hoofdkwartier van 't veld leger en 17 Januari d-a.v. volgde zijn be vordering tot kolonel bij de generale staf. Na in Augustus 1931 te zijn benoemd tot commandant van de vierde devisie, met gelijktijdige bevordering tot gene- raal-majoor, verliet de heer Winkelman in 1934 de dienst als luitenant-generaal. Bij de mobilisatie van 1939 keerde hij in militaire dienst terug als commandant van de luchtverdedigingskring Utrecht- Soesterberg. In Februari 1940 tenslotte werd hij benoemd tot opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, als opvolger van generaal Reynders. Boven: De IJssel en Berkel ver oorzaken in de omgeving van Zut- fen en Deventer groot ongerief. Bij Zutfen moet een roeiboot uit komst brengen om de plaats van bestemmiiig te bereiken. Onder - Door de sterke teas van de Maas zijn grote gedeelten van de landerijen onder Kater gezet en de ponten uit de vaart genomen. Ieder, die naar de overkant wil, is verplicht óf over Grave óf over Venlo (bruggen) te rijden. De Ne derlandse Spoorwegen hebben ech ter van de nood een „deugd" ge maakt en stelden hun spoorbrug te Gennep open voor voetgangers, wielrijders en motorrijders. Echter is het risico van de passage geheel voor rekening van de passanten en dat dit niet bepaald klein is, blijkt duidelijk op de foto: er zijn geen afrasteringen gemaakt, zo dat een misstap niet tot de onmo gelijkheden behoort. Zondagmiddag heeft naby de Rem- brandtlaan te Velp een ernstig auto-onge luk plaats gehad, waarvan twee bejaarde heren het slachtoffer zijn geworden. De beide wandelaars, van wie de ene blind was en de andere doof was, staken de rüweg over, toen ze door een passerende auto werden gegrepen. De gevolgen waren ontzettend. Zwaar gewond werden de slachtoffers, twee bewoners van 't tehuis voor bejaarden te Rozendaal, naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, waar zij kort na aankomst overleden. Volgens de verkregen inlichtingen zou de autobe stuurder, die door deze aanrijding een ernstige schok heeft opgelopen, geen schuld treffen. Te Bunschoten werd Zaterdagavond de wielrijder K. op de rijksstraatweg naar Zwolle aangereden door een personen auto, waarvan de bestuurder niet tijdig meer kon uitwijken. De wielrijder was vrijwel op slag dood. De Zuidslavisc! nationale vergadering heeft Zaterdag - algemene stemmen net besluit van Ue t egermg-Tito om de diplomatieke betrekkingen met het va- ticaan te verbreken, goedgekeurd. Vóór de stemming werd door een woordvoerder van de regering gezegd, dat het besluit moest worden goedgekeurd „met het oog op de vijandige houding van het Vaticaan jegens Zuid-Slavië". Hij betichtte het Vaticaan er van, dat het de politiek van „Italiaanse imperialistische kringen ten aanzien van Zuid-Slavië en de Balkan in het algemeen" steunde. De zaakgelastigde van het Vaticaan te Belgrado, mgr Silvio Oddi, is Zaterdag naar Rome vertrokken. De Franse am bassadeur heeft zich er mee accoord ver klaard, de belangen van het Vaticaan te Belgrado te behartigen. By het onderzoek door de Bredase po litie, in verband met de ontsnapping van zeven tot levenslang veroordeelde politie ke delinquenten op tweede Kerstdag uit de gevangenis te Breda, is gebleken dat om streeks het tydstip van de vlucht enige auto's in de nabyheid van de gevangenis hebben gestaan. Het vermoeden dat de ge detineerden by hun ontsnapping van voer tuigen hebben gebruik gemaakt en dus hulp van buitenaf hebben gehad, wordt bovendien nog versterkt door de gedra gingen van de politiehond, waarmee men Vrfldagavond de vluchtelingen heeft trachten op te sporen. Op de Nassausingel, waaraan de gevangenis is gelegen, raakte het dier het spoor plotseling byster. Zoals bekend, ontsnapten de zeven ge vangenen tijdens de filmvoorstelling, die op tweede Kerstdag voor de gedetineer den werd gehouden. Men heeft kunnen vaststellen, dat zij kans hebben gezien via de stookkelder het gebouw te verlaten en zo op het bui tenterrein te komen, dat omgeven is door een circa vijf meter hoge muur. Drie van hen waren tewerk gesteld als stokers, waardoor ze ter plaatse zeer goed bekend waren. In het ketelhuis stond water op de vloer, dat moest worden uitgepompt. De besturen van de drie grote voorma lige maatschappij-ziekenfondsen in het Noorden van ons land, n.l. Het Algemeen Stads en Provinciaal Groninger Zieken fonds („Ziekenhulp") voor Groningen, het Algemeen Provinciaal Friesch Ziekenfonds (AP.F.C.) voor Friesland en het Algemeen Ziekenfonds voor Drenthe en aangrenzen de gebieden, waar tezamen meer dan 570.000 personen verzekerd zijn, zullen per 4 Januari 1953 een verlaging van de pre mie voor de vrijwillige verzekering toe- Passen, n.l. voor Groningen en Friesland van 95 tot 85 ets en voor Drenthe van 1.06 tot 85 ets per week. De bestaande reductie-regeling voor per sonen boven 65 jaar en voor schoolgaande en invalide kinderen van 16 - 21 jaar minimum premie 50 ets blijft gehand haafd. Voorts zijn ook de resultaten van de aanvullende verzekering dusdanig dat de verstrekkingen met ingang van 1 Januari a.s. kunnen worden uitgebreid. Zo heeft het bestuur van het A.P.F.Z. reeds besloten om zonder contributiever hoging een vergoeding te geven voor kin deruitzending, voor kunstmiddelen en speciale brilleglazen en volledige vergoe ding bij sanatorium verpleging. Ook de besturen van de beide andere ziekenfond sen overwegen een soortgelijke uitbrei ding der rechten. Hiertoe gingen de stokers geregeld naar beneden. Gebruik makend van de duister nis in verband met de filmvertoning zijn de mannen waarschijnlijk in gezelschap van de vier anderen andermaal naar het ketelhuis gegaan. Gebleken is dat zij een hek van de kelder hebben geforceerd, waardoor zij op het buitenterrein konden komen. Daar de vaste beambte-stoker we gens ziekte afwezig was en zijn plaatsver vanger niet precies op de hoogte was van de omstandigheden, kon het plan zo ge makkelijk worden uitgevoerd. Uit de kel der hebben de mannen een laddertje, dat gebruikt wordt om op de ketels te klim men, meegenomen. Het was toen een ge makkelijk karwei de gevangenismuur te „nemen". Oe ontsnapping werd ontdekt, toen men in de pauze van de filmvoorstelling de toeschouwers telde, en het zevental miste. Van onze Amsterdamse redactie) Reeds gedurende enkele dagen is men in ons land aan liet speuren naar de 29-jarige H. de K., die ver dacht wordt oplichtingen ten bedrage van ruim een ton te hebben gepleegd. De K. is ruim tien dagen geleden spoorloos verdwenen en men neemt aan, dat hij voortvluchtig is in een nieuwe Opel-Kapitan, die hij niet zo lang geleden gekocht zou hebben. De K. was gedurende vijf jaar op de afdeling Beleggingsadviezen van een der grote banken in de hoofdstad werkzaam, waar hij een goede naam had bij de di- re£<*e" *n Februari van dit jaar nam hij echter ontslag, omdat hij een functie had geaccepteerd by de „Continantel Invest ment Trust". Tot op heden heeft men echter met kunnen achterhalen, wat voor soort maatschappij deze trust was, omdat de naam niet voorkomt in het re gister van de Kamer van Koophandel. ersehillende oude relaties wist de K. te bewerken geld in deze trust te steken. Ruim een ton werd hem ter hand ge steld. Een van de beleggers vertrouwde echter na enige tijd de zaak niet meer en won informaties in. Men kreeg het vermoeden, dat de gelden voor andere doeleinden waren benut dan waarvoor ze aan de K. ter hand waren gesteld. Toen de politie werd ingeschakeld was de K. echter verdwenen. Tot nu toe tast men volkomen in het duister, waar de grote bedragen zijn gebleven, terwijl men de beleggingsadviseur, die woonachtig was in Amsterdam-Zuid, nog niet op het spoor is. De Officier van Justitie by de arrondis- sements-rechtbank te Breda deelt mee, dat duizend gulden wordt uitgeloofd voor degenen, die aanwqzingen geven, die lei den tot de aanhouding van een of meer der ontsnapte gevangenen. Hun namen luiden: Willem Albertus Polak, geboren te Am sterdam 31-5-1915, Hubertus Bikker, gebo ren te Wqngaarden 15-7-1915, Jacob de Jonge, geboren te Den Ham 11-2-1922, Willem van der Neut, geboren te Nieuw koop 6-1-1919, Antoine Touseul, geboren te Breda 27-6-1921, Klaas Carel Faber, ge boren te Haarlem 20-1-1922, en Sander Borgers, geb. te Neuwleusen 13-10-1917. De IJssel heeft thans ruim 500 h.a. land onder de gemeenten Sleenderen en W arnsveld ten Zuiden van Zutphen overstroomd. Gedurende het weekeinde stuwde de rivier nog voortdurend via de Baakse Beek grote hoeveelheden water het land in, zodat nog meer wegen blank kwamen te staan en boerderijen werden geïsoleerd. De Gelderse Tramwegen hebben derhalve de route van de busdienst ZutphenDoetinchem moeten omleggen over Vorden. Doordat Zaterdagavond de bedijking om de bouw putten voor de grote electrische gemalen, geprojecteerd in het plan voor de dichting van de Baakse Overlaat, was bezweken en in korte tijd de putten aan de Zutphen—-Emmerikweg en te Bronkborst onder de gemeente Steenderen vol liepen, zal bet werk niet alleen langdurige stagnatie onder vinden, maar ook zal er te zijner tijd weer veel verwerkt moeten worden om de funderingen en het stalen vlechtwerk vrij te maken. De schade bedraagt vele duizenden guldens. Gisteren was de stand van het water ongeveer 30 cm. hoger dan in het voor jaar van 1952. Het overstroomde gebied is dan ook veel omvangrijker dan toen het geval was. De tuinen van vele tien tallen woningen in de buitenwijken van Zutphen zijn eveneens overstroomd. Nu de IJsselstand bij Deventer de 6 meter N.A.P. te boven is gegaan, is ook een gedeelte van de Welle, de bebouwde kade langs de Oostelijke IJsseloever, onder water komen te staan. Vele kel ders staan blank en ook het plantsoen aan de Westelijke oever staat blank. Maar het water blijft nog binnen de win terdijken. De boeren vinden de overstro mingen niet zo erg, zij weten dat voor de zomer hun weidegronden weer gemest zijn met het vette slib van de rivier.. Wil het zorgwekkend worden bij Deventer, dan moet de waterstand N.A.P. in elk geval eerst nog de 1 meter zien te be-» reiken. Maar zover is het gelukkig nog niet. Aan bet pothoofd staat de haven spoorweg diep onder water bij de laad- en losinrichtingen. De bodem der loodsen van het Deventer overslagbedrijf zijn nog juist watervry, doch de schepen kunnen hier deze loodsen niet bereiken. De veerdienst te Deventer hield nog juist enige ruimte over voor aan- en afvoer der passagiers op de linker IJs seloever, doch zal bp een was van slechts enkele centimeters stil gelegd worden. Wel blijkt, dat vele boeren, die hun bouwland hebben op de linker IJssel, ver rast zijn door het hoge water en niet tijdig hun hooi en stro, alsmede hun voeder bieten en aardappelen in veiligheid hebben gebracht. Daardoor is vrij veel verloren gegaan. Dat is niet alleen bij Deventer het geval, doch ook onder Wilp en beneden strooms bij Terwolde en Welsum- Vele boomgaarden staan hier diep onder water. De steenfabrieken onder Terwolde en Olst staan nu ver in het water boven de uiterwaarden. De fabrieken te Terwolde onderhouden de communicatie met de vaste wal door middel van vletten. De fa brieken onder Olst hebben nog wegverbin ding met de wal. De werkzaamheden lig gen hier echter nagenoeg stil. De bedijkin gen om deze fabrieken houden het tot nu toe goed uit. U'ai mevrouw P. uit SiebengewaM (Noord-Limburg) Vrijdag overkwam, zal haar nog lang beugen. Zq was op weg naar Bergen doch door het Maaswater, dat wild bruisend de weg overstroomde, werd zij „gepakt" en meegevoerd naar een onderge lopen weiland. Een afrastering, die nog half boven het water uitstak, belette, dat zq nog verder mee gesleept werd. Een politieman, die haar uit die benarde positie wilde bevrijden, onderging hetzelfde lot. Met lange touwen slaagde een post- eommandant erin beide personen op het droge te brengen. Mevrouw P. was enige tijd buiten bewustzqn, maar ondervond later niet te veel nadelen van dit bachelqk avontuur. zeer onplezierig geweest. De dorpen Ayen en Bergen waren geisoleerd en het verkeer met de buitenwereld kon nog slechts met behulp van speciale rode-kruisauto's ge schieden. In Geysteren moest het verkeer worden omgelegd, omdat de toegangswegen blank waren komen te staan. De waterstanden van hedenochtend meldden practisch overal val, behalve bij Deventer, waar 't water nog 'n centimeter steeg. Lobith had een daling van 29 cm, Nijmegen van 20 en Arnhem van 21 cm. Ook het Maaswater daalde aanzienlijk, Maastricht meldde 18 cm val, Borgharen 14 cm, Belfeld 20 cm, Venlo 21 cm en Grave 22 cm. In Duitsland zette de val ook flink door. Trier 44 cm., Koblenz 35 In TVnnrrl T J, cm-> Keulen 39 en Rurhort zelfs 51 cm. i\ OOI a-Lilinourg Het ergste leed schijnt wel geleden te zijn, In het Noorden van Limburg is de situa- j als ook het IJsselwater gauw gaat vallen, tie door de watersnood met dc Kerstdagen j Bij Eefde was dit vanochtend al twee cm. Blokzyi, de voorzitter van de (commu nistische) Eenheidsvakcentrale is op het derde congres dezer centrale, dat van Vrqdag tot Zondag in Zaandam is gehou den, niet herkozen als voorzitter. Hij heeft zqn werk niet goed gedaan. In zijn Naar in de naaste omgeving van de nieuwgekozen Amerikaanse president Eisenhower verluidt, zou de generaal be sloten hebben in de komende maanden „een groot strategisch plan" voor het ge hele Verre Oosten uit te voeren. Het doel van deze „aanvallende strategie" zou zqn, de communisten in het defensief te drin gen, te verhinderen dat zq op een nieuw front aanvallen, hen tot het tekenen van een „eerzame vrede" in Korea te nopen en de vrede in Indo-China en Malakka te herstellen. Ook zou gedacht zijn aan de verzekering van de veiligheid van For mosa, Japan en de Philippqnen. Het is waarschijnlijk, aldus wordt ver klaard, dat Eisenhower Churchill van zijn plannen op de hoogte zal brengen als deze hem in Januari bezoekt. Eisenhower heeft de Zuidkoreaanse re gering laten weten, dat hij de hem tijdens zijn recente bezoek aan Korea door pre sident Syngman Rhee overhandigde nota „zorgvuldig zal bestuderen". Naar verluidt werden in de Zuidkoreaan se nota o.m. de volgende voorstellen ge daan: een grootscheeps iffensief in de richting van de Jaloe; een snelle uitbrei ding van de Zuidkoreaanse ^strijdkrachten tot een sterkte van twee millioen man; de onmiddellijke sluiting van een verdrag voor het Stille-Oceaangebied, waarin Ja pan een geringe rol zou spelen. Op hetzelfde moment naderde er uit tegenovergestelde richting een personen auto, waartegen het losgeraakte wie) op vloog. De bestuurder van deze auto, kon het stuur niet meer houden en botste met zijn wagen tegen een boom. Hij en de drie inzittenden, zijn echtgenote en twee kin deren, werden gewond en moesten naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn wor den vervoerd. Later op de dag zijn zij naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht. De chauffeur van de Deense vracht wagen kwam met de schrik vrij. De vis werd overmladm in een andere vracht wagen. plaats is nu gekomen het communistische Tweede-Kamerlid F. Reuter uit Amster dam, tot dusver secretaris. De algemeen secretaris B Brandsen, die wel is aangebleven, heeft op het con gres een rede gehouden, waarin hij blij kens het door het secretariaat verstrekte communiqué o.a. heeft gezegd, dat de lei ding van de E.V.C. versterkt dient te worden, wil men een krachtiger vakcen trale vormen en dat onvoldoende voorbe reiding in de boezem van de E.V.C. de oorzaak is geweest van het mislukken van verscheidene stakingen. „Er zqn vooral in het hoofdbestuur van de E.V.C. tekortkomingen geweest. De post van voorzitter is onvoldoende ver vuld door de heer B. Blokzyi", aldus spr. De Nederlandse regering had geweigerd inreisvisa te verstrekken aan een delega tie van drie leden van de Centrale Raad van Vakbonden van de Sovjet Unie, die door de E.V.C. waren yitgenodigd het con gres bij te wonen. De scheepvaart over het IJsselmeer van Amsterdam naar Lemmer is hersteld. Za terdagmiddag is het eerste schip sinds drie weken in de haven van Lemmer aangeko men. Het was een grote Rijnaak, geladen met kolen en getrokken door een steep- boot. De aak heeft veertien dagen in Urk gewacht. Uit Lemmer is een motorboot naar Amsterdam vertrokken. Het scheep vaartverkeer door de Prinses Margriet- sluis naar Amsterdam is weer in volle gang. Het ijs bij Lemmer is van weinig betekenis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1