Ontsnapte gevangenen gepakt Kranenburg m J Moeilijkheden bij VISSERIJ LESSEN VOL WIJSHEID EN BEZORGDHEID Balans van „Zuiderzeewerken" Flevopolder geen land voor uitverkoren volk Alweer een TITO ZOEKT „OPVOLGER" VAN MGR STEPINAC Varkenspest bijna bedwongen Bredase gevangenen zijn in Duitsland rustig vrijgelaten Maar door Duitse autoriteiten op grond van asylrecht weer in vrijheid gesteld. Slachtoffers van ramp in Oostenrijk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 30 December 1952 WEERBERICHT BIJ BERG EN DAL OVER DE GRENS Wacht om Bredase gevangenis Vader van acht kinderen doodgereden Diphtherie steekt de kop op Nog één geval van kinder- verlamming DE LAATSTE.. Analyst Geen overeenstemming over arbeids voorwaarden Betaling „onder de tafel' Boerderij teas te duur verkocht Vrachtauto strooide palen op de weg Verkeer bij Waddinxveen in moeilijkheden De Paus als Leraar der volken Kern van Zijn jongste Kerstboodschap De Pamir van de ketting? Begrafenis van Cor en Willy Clasie Dr Alan Nunn May vrijgelaten Droogmalen begint 1955 m Kavel en bedrijf Eén stad en vele dorpen Eisler aan de kant gezet? M-r PARO HUISPRELAAT VAN DE PAUS Campagne tegen het Vaticaan voorbereid Vrije gebied binnenkort groter De weerverwachting, van het KNMI geldig tot Woensdagavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of sneeuw. Geleidelijk stijging van tem peratuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur. Maan op 16.41 uur, onder 9.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De zeven tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde politieke delinquenten, die in de avond van Tweede Kerstdag uit de strafgevangenis te Breda wisten te ontsnappen, zijn gepakt, maar zij bevinden zich ook alweer op vrije voeten! Nadat zij nog de eigen avond van hun verdwijning kans hadden gezien in de auto's, welke helpers buiten de gevangenis voor hen hadden klaar staan, naar Berg en Dal bij Nijmegen te komen, hebben zij daar, onopgemerkt door de Nederlandse grensbewakers, de Duitse grens weten te bereiken èn te overschrijden. Waarbij zij natuurlijk niet over de grote weg naar Wijier zijn gegaan maar waarschijnlijk hun weg hebben gekozen door bouwland en bossen. Dezelfde nacht nog heeft de Duitse douane het zevental in Kranenburg ge arresteerd. Vandaar zijn zij naar een func tionaris van de Duitse politie in Kleef ge leid. Er zijn zelfs mensen, die beweren, dat zij zich uit eigen beweging bij de douane hebben aangemeld. Bij de autoriteiten in Kleef hebben de heren zich politieke vluchtelingen ge noemd en als zodanig een beroep gedaan op het in de Duitse wet vastgelegde asyl recht. En met succes. Want na het nodige gedelibereer zijn de zeven mannen op grond van het desbetreffende wetsartikel op vrije voeten gesteld. Nadat zij tevoren de boete hadden be- taald, welke staat op het illegaal over schrijden van de grens. Het feit, dat het politieke delinquenten waren, die zijn ge straft voor hun heulen met de Duitsers heeft de weegschaal van Frau Justiz mis schien gemakkelijker in hun voordeel laten doorslaan. Of van Nederlandse kant stappen zul len worden ondernomen om de uitlevering van de vluchtelingen te verkrijgen, valt af te wachten. „Politieke vluchtelingen" in de gebruikelijke betekenis van het woord kan men hen in alle geval moeilijk noemen. Intussen zijn in Breda voor een afdoende bewaking van de strafgevangenis speciale maatregelen getroffen. Toen wij ons, aldus meldt onze corres pondent aldaar, gisteravond nog eens in de buurt van de gevangenis bevonden, liepen wij in de armen van een met een geweer bewapende rijkspolitieman. Het bleek, dat in de buurt van de gevangenis verscheidene van zulke wachten stonden, die de verlichte „koepel" en het terrein daaromheen angstvallig in het oog hiel den. Officieel gaf men voor deze versterking van de bewaking geen reden op. Het lijkt ons echter in het geheel niet onaanneme lijk, dat deze maatregel is genomen, omdat Gistermiddag om kwart over vijf is de 57-jarige F. V„ werkzaam bij de E.N.C.I. te Maastricht en wonende aan de Mer- gelweg aldaar, op de Lage Kanaaldijk door een vrachtauto van genoemd bedrijf aangereden. In zorgwekkende toestand werd de man naar het ziekenhuis St- Annadal overgebracht, waar h|j enkele minuten na aankomst overleed. Het slachtoffer keerde van de fabriek per fiets huiswaarts. Ter hoogte van ae nieuwe verbindingsweg tussen de 6- Kanaaldijk en de Papenweg stak hu plot- seling de weg over. Doordat de nian -n een groep wielrijders reed, heeft hij de uit j Unie Verkeer, gevormd door de auto1CvermoeVdaeniifk niet opgemerkt. Het i drie bonden van werknemers in het de justitiële autoriteiten rekening houden met de mogelijkheid, hoe onwaarschijnlijk die ook moge zijn, dat door de organisatie, welke heeft geholpen bij het ontvluchten van de gevangenen met geweld een poging tot bevrijding van nog een aantal gevan genen zou kunnen worden ondernomen. Overigens in de kans, dat het de ge vangenen zou gelukken vrij te komen naar menselijke berekening uiterst gering Er is n.l. een extra streng regiem van be waking ingesteld en de gedetineerden komen practisch hun cellen niet meer uit. Het is een harde maatregel, die de direc teur, de heer B. Broekaart, heeft moeten nemen om op alles voorbereid te zijn. Want dat er een perfecte organisatie achter de ontsnapping moet staan, mag men met zekerheid aannemen. Van de ontvluchten hebben er vier met ijzeren staven het zware hek van de ge- vangenenkoepel weten te forceren en zijn zo op de buitenplaats gekomen. Dit ter rein werd niet bewaakt, omdat wanneer alle gevangenen binnen de koepel zijn, zoals tijdens de filmvoorstelling, de bewa king geheel op de binnenzijde van het ge bouw was geconcentreerd. Van dit feit hebben de vluchtelingen kunnen profite ren. Thans echter is in die toestand, zo als uit het bovenstaande blijkt, verande ring gebracht. In de Staatscourant van gisteren is op genomen de opgave van het aantal aan gegeven gevallen van besmettelijke ziek ten over de week van 14 tot en met 20 De cember. Daaruit blijkt, dat er in die week één geval van kinderverlamming is aan gegeven nl. in Roggel (Limburg). In to taal zijn voorts aangegeven 183 gevallen van roodvonk en 87 gevallen van diphthe rie. In de provincie Groningen kwamen 8 gevallen van roodvonk voor en drie van diphtherie, in Friesland resp. 3 en 1, in Drente drie gevallen van roodvonk, in Overijssel vier, in Gelderland 26, in Utrecht negen, in Noord-Holland 45 en 19 gevallen van diphtherie, in Zuid-Holland resp. 55 en 41, in Noord-Brabant 27 en 7, in Limburg 3 en 16. Gisteren had de plechtige Abtswijding van Dom Malachias Muller in de Abdij kerk van de Abdij O.L. Vrouw van Sibn te Diepenveen plaats door Mgr Alfrink. Het ogenblik waarop de nieuwe Abt, met de mijter op het hoofd, de staf in de hand, geleid door de assistent-abten, door de kerk gaat, terwijl hij de aan wezigen zijn eerste zegen geeft. A. dit stukje moet weer de laatste Loupe zijn. Voor dit jaar tenminste! De Alg. Redacteur schijnt immers blijkens eèn uitlating, toen wy op dit „laatste" zinspeelden, nog niet van plan om ons weg te „zuiveren". Nu kan het bij onze Redactie weieens Spaans toegaan, maar Russische metho den worden niet toegepast. Zodat wij nog geen Confiteor behoeven te prevelen met Berend Blokzijl van de E.V.C. Zoals men ongetwijfeld gelezen heeft, viel er met Blokzijl geen Rusland te be zeilen. Berend was n.l. een blok gebleken aan het been van de E.V.C., een bewe ging, welke toch al niet te best „gaat". Èn zo heeft Blokzijl bakzeil gehaald! Gelukkig voor Berend leeft hij in een democratisch land; anders zou hij geen „blokje" meer om kunnen gaan, doch in de „bak" verzeild raken. Nu kan hij in volle vrijheid en ruet op Oudejaarsavond zijn „zonden" overden ken. Net als wij allen! Het is immers niet ondienstig voor de mens om bij een mijl paal, als de jaaricisseling is, een blik te werpen op de afgelegdèn weg. Er was natuurlijk veel. dat heel wat beter ge daan had kunnen en moeten worden. Om zulks te constateren, heeft niemand een loupe nodig. Maar alïons. overmorgen is 't Nieuw jaar en hopelijk krijgen wy dan S65 da gen om het beter te doen. Laten wij daarbij bedenken, dat elke dag de laatste kan zijn Het I slachtoffer was gehuwd en vader van acht kinderen. In de zomer van 1950 had zekere S. v. N. te Nistelrode, in strijd met het vervreem- dingsbesluit een boerderij met 1.75.70 H.A. grond verkocht tegen de prijs van f 15.000, hoewel de wettelijk geoorloofde prijs slechts f 8300 had mogen zijn. Het hogere bedrag was buiten de notaris om bedon gen en, zoals dat heet „onder de tafel" betaald. Wegens deze overtreding was v. N. in October 1951 door de Economische politie rechter te Den Bosch, veroordeeld tot zesduizend gulden boete of zes maanden hechtenis, van welk vonnis verdachte Maandag voor het Bossche Gerechtshof in hoger beroep terecht stond. Thans bleek, dat de taxateur van het O.M. het gehele onroerende goed op ruim f 11.000.— had geschat. Een taxateur van de zijde van verdachte kwam tot een bedrag van ruim f 13.000 in totaal. De advocaat-generaal mr S. J. v d. Hoeven eiste nu f 1500.boete of drie maanden hechtenis. De verdediger voerde aan dat de schat ting van het Prijzenbureau te laag was geweest, zodat verdachte zelf een hoger bedrag bedongen had. Uitspraak volgt op 7 Januari a.s. Dr Eamon de Valera, de Ierse minister-president, die sinds 19 Augustus jl. in het Ooglydersgast- huis te Utrecht verbleef, is giste ren per vliegtuig naar zyn land teruggekeerd. De Ierse gezante in ons 'land neemt afscheid van dr De Valera (midden); rechts de zoon van de Ierse premier. transportbedrijf (waaronder de visserij) heeft aan de opvarenden van de Neder landse loggervloot per circulaire bekend worden beschouwd, wil men dat garantie loon op 50 per week stellen. Er is dus geen overeenstemming over de arbeidsvoorwaarden voor de trawl- loggervisserij en de vakbonden nemer, het gemaakt, dat de onderhandelingen met standpunt in, datonder deze omstandig- de reders in zoverre niet tot een resul taat hebben geleid, dat een aantal wijzi gingen in de bestaande collectieve ar- j heden de monstering op de schepen per 1 j Januari 1953 niet kan aanvangen. De vis sers wordt dan ook verzocht zich niet op beidsoveroenkomst, (die per I Januari j (j(, oude voorwaarden te laten aanmon- a.s. afloopt), niet worden aanvaard. De eisen, door de Unie Verkeer gesteld, houden o.m. in een verhoging van het garantieloon (tot het peil van de haring- drijfnetregeling), betaling van de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering door de reder, betaling buiten en boven het besommingsaandeel van looncompehsaties voor eventuele huur verhoging, toekenning van de vakantie toeslag zoals reeds in de haringdrijfnet- regeling is opgenomen. Ten aanzien van het garantieloon, zo deelt de Unie Verkeer mede, wenst, men te gaan tot 45 en slechts indien de be staande garantieloonperioden worden opgeheven en de gehele wintfirvissery- periode als één garantieloonperiode kan steren. Een vrachtauto, die geladen was met korte afrasteringspalen, heeft gisteravond het verkeer op de rijksweg Utrecht-Den Haag onder Waddinxveen gestremd, door dat de boomstammetjes van de wagen vie len, her en der op de drukke verkeersweg. Op het traject tuss'-n het benzine-station onder Waddinxveen en het Sinfinastation richting Woerden en volgens ooggetui gen, honderden palen verspreid. De rijks politie te Waddinxveen heeft zich in ver binding gesteld met de kantonnier van de rijkswaterstaat, die ogenblikkelijk de op- j „koude oorlog" van deze laatste jaren ruiming van de lastige verkeersobstakels heeft Hij bij herhaling iedere stellingname ter hand heeft genomen. Wonderlijk ge- j van de hand gewezen in het conflict tus- (Van onze Romeinse correspondent) ROME, December 1952. Degene, die in de toekomst een biografie van Paus Pius XII zal schrijven, zal zonder twijfel teruggrijpen naar de Kerstboodschap, die de H. Vader verleden iveek tot de gehele wereld heeft gericht. Deze rede bevat naast een concrete samenvatting van ivat de Paus voortdurend heeft uitgedrukt als Zijn „oplossing" voor een „christelijke wederopbouw van de menselijke samenlevingalle elementen die de onpartijdigheid ook weer van deze Paus in het volle licht stellen. Deze voor ons vanzelf sprekende pau selijke onpartijdigheid heeft de H. Vader o.a. reeds getoond in de tweede wereld oorlog. waarin Hij noch partij koos voor de geallieerden, noch voor de as-mogend- heden en ondanks een allerzwaarste druk. die op Hem werd uitgeoefend ook niet tegen Sovjet-Rusland. En tijdens de Naar wij vernemen, zou de kans be staan, dat de Duitse viermastbark „Pa- miT", welke, zoals bekend, sedert enige maanden te Rotterdam aan de ketting ligt wegens schulden aan de N.V. Neer- landia, Scheepvaart- en Agenturen Mij, hedenavond het ruime sop weer zal mo gen kiezen. Toen wij hierover inlichtingen inwon nen bij de N.V. Neerlandia, kon men ons noeg waren er gisteravond bij de politie nog geen meldingen van verkeersongeval len tengevolge van deze wegversperring binnengekomen. Het verkeer ondervond enige vertraging. sen West en Oost. Integendeel: Hij heeft sen van de kapitalistische maatschappij, als de funeste leer van het godloze com munisme. In Zijn jongste Kerstboodschap klaagt Hij de „verontpe soonlijking" aan van de moderne maatschappij, waarin de staat „een reusachtige administratiemachine aan het worden is" die letterlijk alles wil regelen, ja tot geboorte en sterven toe. En geldt dit niet evenzeer voor het Westen als voor het Oosten? Want de plannen vol .koude berekening", de programma's in tal van malen de begane fouten aangewe- j ^'ake geboortecontrole en de emigratie zen van beide partijen: he, onderlinge regeling, waarin niets menselijks meer is, wantrouwen, het „nationale egoisme' Maar Hij veroordeelde evenzeer de exces- Op de begraafplaats „Zorgvlied" te Am sterdam zijn gistermiddag de stoffelijke overschotten van twee slachtoffertjes van de autobusramp, die op 22 December jl. i ue auioousramp. uns op zz uecemoer ji. Langen in Oostenrijk aan 23 personen Dr Alan Nunn May, die in 1946 op be- j schuldiging van atoomspionnage tot tien i jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is Maandag, na zes jaar en acht maanden in j de gevangenis te hebben doorgebracht, j in vrijheid gesteld. Nunn May was veroordeeld wegens het verstrekken van inlichtingen aan een Russische agent in Canada. Hij is wegens goed gedrag eerder uit de gevangenis van Wakefield in Noord-Engeland ontslagen. Hij is de eerste, die wegens atoomspion nage is veroordeeld. teren met de Duitse officiële instanties besprekingen zijn gevoerd, waarbij be. het leven kostte, ter aarde besteld. Het waren de vijftienjarige Cor Clasie en zijn .11 1 /-X I. UC Iftc V.U1 v^ldölC til /.1IJI paalde voorstellen zijn gedaan. Over het j veertienjarig zusje Willy; hun kisten wer- resultaat daarvan was gisteravond echter i den in een gemeenschappelijk graf ge. nog niets bekend. I plaatst- In de aula nam de hevig bewogen vader, die zelf bij dit ongeval gewond werd, afscheid van zijn kinderen, ook na mens de moeder, die nog in een Oosten rijks ziekenhuis wordt verpleegd. De ontroerende plechtigheid werd door enige honderden bijgewoond, o.m. door delegaties van leerlingen van het Her vormd Lyceum, waar Cor Clasie op school was, het Amsterdams Lyceum, waar Willy school ging en van de A.M.V.J. Een groot aantal bloemen en kransen dekte het graf. Een oom van de kinderen heeft aan het graf dank gezegd voor de belangstel ling. „De wegen zjjn zo slecht in onze Haar lemmermeer, dal in het najaar en des winters in Amsterdam geen landbouw producten zijn te krjjgen. Alleen deur- waaEders slagen er in, zij het met le vensgevaar, de boeren dwangbevelen aan te reiken", zo schreef eens een burgemees ter uit de Haarlemmermeer over de toe standen van de wegen in deze polder. De burgemeesters van de toekomstige ge meenten in de nieuwe polder Flevoland zullen zo nooit behoeven te klagen, omdat dit nieuwe land zal worden voorzien van een modern vaartstelsel, een wegennet en in de verre toekomst zelfs van een spoor lijn. Toch wordt Flevoland geen plaats voor een uitverkoren volk, dat als enige relatie met het oude land zal hebben, dat dit laatste de kosten van de ontginning mag dragen. Neen, Flevoland wordt een algemene welvaartsvermeerdering voor het gehele land. In deze geest werd over deze nieuwe polder gesproken op de jaarvergadering van de afdeling voor Bouw- en Water bouwkunde van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, die gisteren in Den Haag is gehouden 'en waarin drie medewerkers van de Dienst der Zuiderzeewerken een en ander verteld hebben over de wor ding van de thans in uitvoering zijnde nieuwe polder, die, zoals bekend is, „Fle voland-Oost" zal heten. De hoofdingenieur-directeur van de Dienst der Zuiderzeewerken, ir J. van de Wall, deelde mede, dat in 1955 met het afmalen van de nieuwe polder kan wor den begonnen. Alvorens het echter zover is, moet nog veel gedaan worden. De land bouwkundige werken vergen na aftrek van de baten een bedrag van driehonderd vjjftig millioen gulden. De kosten voor de waterbouwkundige werken belopen een bedrag van twee honderd negentig mil lioen gulden. Wanneer Flevoland-Oost klaar is, is 54.000 ha nieuw land verkre gen. De kostprijs per hectare in dc nieu we polder bedraagt ongeveer 11 a 12 dui zend gulden. Als eind 1955 de bedijking van de Oost polder een feit is, zal men een slikkige vlakte nieuw land h'ebben verkregen, al dus is F. van der Bom, hoofdingenieur Zuiderzeewerken in zijn voordracht over de beginselen van de inrichting van de Oostpolder. Dan komen aan de orde de afwatering, de aanleg van wegen, de ont ginning en exploitatie van gronden, de bouw van dorpen, de inrichting van het bestuur en vele andere projecten. Spreker behandelde hierna in hoofdzaak de waterbouwkundige werken, welke voor de exploitatie van het nieuwe land nodig zijn. Flevoland-Oost bevat voor 88 procent klei en zwavel, welk percentage uit land bouwkundig oogpunt belangrijk genoemd mag worden. De bouwvoor is rijk aan kali en fosfaat, een omstandigheid waar van de boer die hier zal zaaien met vreug de kennis zal nemen. Een hoog percentage van de polder zal als landbouwgrond worden gebruikt. Een doelmatige productie eist echter verde ling van het land in kavels. Als bedrijf en kavel samenvallen, zou de gunstigste kavelvorm voor de boer een vierkant zijn met de boerderij in het midden, waarlangs dan dwars over de kavel een weg zou moeten lopen. Het is duidelijk, dat deze oplossing zeer kostbaar is en daarom zal men in een andere richting moeten wer ken. Op het totale grondverlies kan werden bezuinigd door de boer aan de rand van zijn bedrijf te laten wonen en de kavel de vorm van een rechthoek te geven. Langs de lange zijden lopen dan de goedkopere waterwerken, langs de smalle de kostbare wegen en de brede weteringen. Door deje werkwijze hoopt men een gunstiger even wicht te verkrijgen tussen kosten en op brengst. Bij onderzoekingen is gebleken, dat bedrijfseconomisch de gunstigste si tuatie wordt verkregen als de kavellen'gte 100 meter en de breedte 250 350 meter bedragen. Het is niet nodig dat kavel en bedrijf samenvallen, ook al omdat alle bedrijven niet even groot zijn. Er zijn be drijven geprojecteerd, variërend naar grootte van 10 tot 60 ha. De omvang van de te vestigen dorpen vormt een nieuw vraagstuk. Zowel te grote als te kleine dorpen hebben bezwa ren. Gedacht is om elk dorpsgebied dat duidelijk begrensd zal moeten zijn om de inwoners het gevoel te kunnen geven, dat zij een sociale eenheid vormen, een op pervlakte van 45 vierkante kilometer te geven. Het aantal inwoners zou dan 3000 kunnen bedragen, waarvan er 1600 in de kern zouden wonen. De uiterste afstand van rand naar kern zou niet meer dan 5 km. mogen bestaan. Lelystad wordt inderdaad een echte stad met het karakter van Alkmaar en Zwolle. Zij zal voor de omgeving vele functies te vervullen krijgen, zoals die van verzor gingscentrum, economisch centrum, cultu reel centrum en niet te vergeten, die van hoofdstad van dé Zuiderzeepolders. Zij zal woonplaats bieden aan 30.000 inwoners. Later eventueel meer. Met de oorlogsjaren en een vernielende bezetter als waarschuwende herinnering op de achtergrond en het feit, dat de stad straks gebouwd zal worden op een gebied, waarvan het maaiveld 4 meter beneden N.A.P. ligt, bestaat het plan midden in de stad een vluchtcentrum aan te leggen. Hier zal de bevolking in tijden van nood en overstroming letterlijk het hoofd bo ven water kunnen houden. doch slechts meedogenloze wiskunde dit alles is even rampzalig als de onmen selijke massa-slavemij, de deportatie van ganse volken en de dwangarbeid, welke de methoden zijn, die het communisme toepast ter verwezenlijking van zijn „heil staat". Doch deze Boodschap is geenszins alleen maar een diagnose. Integendeel: tegen over de onvruchtbare toekomstprogram ma's, waarin niemand meer vertrouwen kan stellen, wijst de Paus op enkele daad krachtige middelen. Hij wijst er op, dat vóór alles de mens moet worden hersteld in zijn waardigheid, waardoor zijn zin voor het algemene welzijn zal groeien. Voorts eist Hij een volledige rehabilitatie van de drie „fundamentele instellingen, die de Schepper aan de menselijke samen leving heeft gegeven", n.l. huwelijk-gezin, de staat en het persoonlijk eigendom. Ver- volgens, aldus de Paus, moet ieder pro- 1 gram en elk plan worden geinspireerd door het beginsel, dat de mens „als dra ger, beschermer en bevorderaar der men selijke waarden boven de dingen staat, ual ue. ook boven de toepassing van de technische genade zou zjjn gevallen vooruitgang En dan komt Hij wederom terug op wat men bijna het „Leit-motiv" van dit Pon tificaat zou kunnen noemen: de weder zijdse saamhorigheid van de mensen en de volkeren. En in dit verband waar schuwt Hij opnieuw tegen de „weelde- uitgaven", het doelloos verspillen van geld. Maar Hij richt zich waarlijk niet slechts tegen de „rijken", (die intussen scherp op hun plicht worden gewezen!) maar wel degelijk ook gelden deze woor den „de minder-gesitueerden", die aller eerst moeten bedenken wat noodzakelijk en nuttig is en die voor het overige, indien dit binnen hun bereik ligt tenminste, moe ten leren te sparen. Nooit zal er een maatschappij komen, waaruit alle ellende en armoede definitief verbannen zijn. Nimmer zullen alle men sen gelijk worden, zoals ook „zelfs de meest volmaakte verwezenlijking van de internationale saamhorigheid moeilijk de absolute gelijkheid der volkeren tot ge volg kan hebben". Maar het is dringend noodzakelijk thans te beginnen en de „hui dige situatie, die wel allerminst een beeld toont van harmonische verhouding" dient te veranderen door op de allereerste plaats een eind te maken aan de wanverhoudin gen in de levensstandaard. En dit geldt voor de mensen afzonderlijk, evenzeer als voor de volkeren en naties onderling. Deze Kerstboodschap kan gelden als het program, dat Paus Pius XII verwezenlijkt wil zien. Ze tekent Hem als priester en als mens, die zózeer vervuld is van bezorgd heid en medelijden, dat Hij zelfs uitroept: „De Heer alleen weet, hoezeer Wij Zijn alomtegenwoordigheidheid en Zijn al macht zouden willen bezittenom hulp en opbeuring, brood en werk, rust en vre de te brengen!". Dit gehele document zal blijven als een bewijs van hoe moeilijk deze tijd inder daad is, hoe zwaar de noden zijn en hoe groot de verwarring. Maar deze Bood schap zal tevens later belichten hoe de Paus en de Kerk, ondanks duisternis en schijnbare „uitzichtloosheid" getuigenis aflegden van een heilig optimisme. Het officiële Oostduitse persbureau A. D. N. meldt, dat de Oostduitse regering met ingang van 1 Januari a.s. het onder leiding van Gerhart Eisler staande mi nisterie van voorlichting zal opheffen. Als reden wordt opgegeven, dat het ministe rie „zijn taak heeft vervuld". De werk zaamheden zullen worden overgenomen door het „kantoor voor perszaken" van de Oostduitse minister-president Grote- wohl. In de bekendmaking werd Gerhard Eis- ler's naam niet genoemd. De laatste tijd deden herhaaldelijk geruchten de ronde, j dat deze communistische Goebels in on- Mgr. Gino Paro, die dezer dagen van auditeur bij de Apostolische Internuntius te Den Haag is bevorderd tot gezant- schapsraad, is tevens benoemd tot Huis prelaat van Z.H. de Paus. Naar het K.N.P. meldt, heeft maar schalk Tito dr Svetozar Kittig, een Joe- goslavisch priester met sterke politieke ambities, aangezocht om van de regering de benoeming tot aartsbisschop van Zag reb, de zetel van kardinaal-aartsbisschop Stepinac, te aanvaarden. In deze fuctie zou hij dan belast worden niet de leiding van een Joegoslavische Nationale Katho lieke Kerk, die Tito probeert te stichten. De geleidelijke teruggang sinds October j.l. van het aantal nieuwe gevallen van varkenspest is voor een groot deel te dan ken aan het met ingang van 17 Septem ber j.l. ingestelde marktverbod voor var kens, uitgezonderd slachtvarkens. Bedroeg het aantal nieuwe gevallen in het gehele land zowel in Augustus als in September nog 557, in October daalde dit getal tot 264, in November tot 114 in de eerste week van deze maand tot 26 en in de tweede en derde week zelfs tot 15. Toch is deze teruggang uiteraard niet helemaal te danken aan de marktsluiting. Mogelijk hebben ook andere factoren hun invloed doen gelden, zoals bijvoorbeeld een voortgezette enting van de varkens stapel, grotere voorzichtigheid van de var kenshouders bij aankoop, afsluiting van hun bedrijven voor degenen, die er niets te maken hebben en misschien een natuurlij ke verzwakking van de smetstof. Deze factoren hebben nu, zoals de heer H. Venema, adjunct-directeur van de vee- artsenijkundige dienst, gisteravond in een radiolezing mededeelde, geleid tot derge lijk gunstig resultaat, dat voor een deel van het land zeer spoedig opheffing van de verscherpte maatregel van het markt verbod kan worden tegemoetgezien en wel voor de provincie Overijssel en de Achterhoek van Gelderland, waarbij dan de grens van de Dedemsvaart wordt ver legd naar de IJssel en de Rijn. In het hele Noorden en in het gebied ten Oosten van IJssel en Rijn kunnen dan dus weer volledige markten worden ge houden en blijft de uitvoer naar het ove rige gebied vrij. Invoer in dit gebied, be halve van slachtvarkens direct naar een slachtplaats uit het overige deel van het land blijft nog verboden. Wanneer de tekenen niet bedriegen, zal het mogelijk zijn binnen niet te lange tijd het vrije gebied te vergroten. Het Ierse katholieke weekblad „The San- dard", waaraan het K.N.P. het bericht ontleent, zegt dat de katholieken van Joeslavië echter niet verwachten, dat dr Kittig op het verzoek van Tito zal in gaan, ofschoon deze priester er voor be kend staat, dat hij uit is op een verzoe ning tussen Kerk en Staat. Het K.N.P. verneemt voorts van voor aanstaande katholieken uit de bisschops steden Ujubljana en Zagreb, dat de gehei me politie waarschijnlijk reeds binnen afzienbare tijd een serie vervalste docu menten zal publiceren, die de schuld van de H. Stoel zullen moeten bewijzen voor het verbreken der diplomatieke betrek kingen tussen Belgrado en het Vaticaan. De geheime politie heeft in de pasto rie van Krasië, waar mgr Stepinac thans verblijf houdt, een inval gedaan en alle mogelijke papieren en acten in beslag genomen. Ook het aartsbisschoppelijk pa leis van Zagreb en het aartsbisschoppe lijke groot-seminarie zijn opnieuw inten sief doorzocht op eventueel bezwarend bewijsmateriaal. De Weense correspondent van het K.N.P. meldt tenslotte, dat de Joegosla vische regering grote geldbedragen heeft overgemaakt aan Joegoslavische propa gandisten in het buitenland en aan dag bladcorrespondenten in het Westen ter financiering van een campagne tegen het Vaticaan. De correspondent noemt West- Duitsland met name. Mgr Oddi, de Vaticaanse zaakgelastigde bij de Joego-Slavische regering, is Maan dag na zijn uitwijzing uit Joegoslavië te Rome gearriveerd en reeds Maandagmid dag door de Paus in audiëntie ontvangen. Hü was vergezeld door de secretaris van de nuntiatuur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1