Kasjmir, kind van de rekening Vlammend nationalisme werd bedwongen IZWITSAL s Katholiek India viert feest Garantiewet overheidspersoneel Indonesië Citroen Jenever D E TULP Chefarine „4 CUP-TENNIS IN BROEI HITTE L INKTVIS IROOP r VONDST in 'T ZOEKLICHT rolt plakt brandt jkfo De camera op t buitenland Pleegzuster Bloedwijn N.V. A. DAALMEYER schiedam Griepbestrijdingmet 4 middelen tegelijk! Om een plaatsje voor prins Charles WEK DE GAL IN UW LEVER OP Nehroe behoudt gaarne rol van leidend India Komst van Apostel Thomas herdacht Ook van toepassing op wie Indonesisch dienstverband verlengen Spoorwegverbetering gaat verder Australië reeds winnaar in Adelaide De Gatsonides naar Le Mans? DINSDAG 30 DECEMBER 1952 PAGINA 4 „Vatbare" Kinderen.. «3D Duizenden wetenhet: AMERIKA VRAAGT UITLEVERING VAN ADONIS BRITSE TONNAGE VOOR DE WILDE VAART Vervanging van schepen kost vier maal zoveel Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. B. M. R. S. „CHAMPOLLION" HERVER ZEKERD TE LONDEN HIJ GING EVEN EEN STUKJE VLEES HALEN... Doch liet zijn vrouw in de steek Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE De beslissing Klinkende zege? door PETER BARON Aan het stuur van een fabrieks-Austin ZUID-AFRIKA WON TESTMATCH LUSTRUM-SPORTKAMP DE HARDER HEROVERT FRANKRIJK Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden kinderen" dat gehoest metti De MINISTER-PRESIDENT van India, Nehroe, heeft zonder ook maar de geringste twijfel open te laten te ken nen gegeven, dat India niet van plan is gehoor te geven aan de resolutie van de Veiligheidsraad om de onderhandelingen met Pakistan over de kwestie-Kasjmir te hervatten. Wat betekent, dat dit probleem, hetwelk al enkele jaren op de agenda van de Verenigde Naties staat, daar voorlopig nog blijft functionneren, zeer ten onge noegen van allen, die dergelijke vraag stukken, ook al houden deze zeker geen direct oorlogsgevaar in, het liefst zoveel mogelijk zouden zien opgelost, en dan tot bevrediging van beide partijen. Want zij bestendigen een onrust, welke deprime rend op elke waarachtige vredesactie in werkt en onder zekere omstandigheden crisissen in Azië kan verscherpen. Er zijn in het grote Azië heel veel vraagstukken, welke sterk de aandacht van de Westerse wereld trekken. Ener zijds wijl het Westen er sterk bij betrok ken is, al is het slechts door economische belangen; anderzijds omdat vele van deze conflicten met ideologische of zelfs met wapengeweld worden uitgevochten. Merk waardigerwijze trekt het tussen Pakistan en India bestaande Kasjmirconflict om an dere redenen de Westerse aandacht, waar van de voornaamste wel is, dat men hier voor een aangelegenheid staat, welke tot dusverre met diplomatieke middelen wordt behandeld. Wel heeft men aanvan kelijk naar de wapens gegrepen, maar het aangevochten kan worden. Deze mening is, naar wij uit bedoelde artikelen menen te mogen opmaken, door de gebeurtenis sen der laatste jaren eerder versterkt dan verzwakt; maar de consequenties, welke uit deze overtuiging voortvloeien, worden ten nadele van Pakistan door politieke overwegingen overwoekerd. De angst voor het communistische ge vaar speelt hierbij voor de zoveelste maal weer een rol. Dit gevaar is in Pakistan uitermate gering, in India veel en veel groter. Pakistan is volledig Mohamme daans, zeer religieus en derhalve scherp anti-communistisch. India heeft een heel andere mentaliteit; het is zeker niet com munistisch, maar heeft de ambitie de leider van Azië te worden en daarvoor moet het „de keuze" zoveel mogelijk «mt- wijken; het wil derhalve neutraal blijven, zo lang geen definitieve beslissingen moe ten worden genomen. Vooral in de Ver. Staten heeft men het oog op deze situatie gevestigd. India is met zijn 350 a 400 mil- lioen inwoners na China het grootste en machtigste rijk van Azië. Als na China ook India nog aan het communisme zou toevallen, zou de bedreiging van de vrije, van de gehele overige wereld ontstellende vormen aannemen. op de hoogte; hij weet, dat hij slechts op de angst van Washington behoeft te spe culeren om bepaalde eisen door te zetten. In de Kasjmir-kwestie hoopt hij met een maar steeds herhaald „neen" tegenover elke poging om een rechtvaardige oplos sing te verkrijgen tijd te winnen, zoveel tijd, dat Kasjmir bijna ongemerkt in India wordt ingelijfd. Het gaat daarbij schijn baar nog alleen om de vraag hoeveel man troepen elk der partijen in zijn deel van het betwiste gebied mag houden. Pakistan heeft alle voorstellen van de bemiddelaar Graham aanvaard, India heeft ze alle verworpen. Scherpe reacties in de Ameri kaanse pers neemt men echter niet waar: het gaat immers om India, dat ten koste van heel veel in een welwillende stemming moet worden gehouden. NDER-HONING m Advertentie versterkt. gezonde verstand heeft bij beide partijen al heel spoedig gezegevierd: oorlog bete kende grote vernietigingen en ook bedrei ging van de gehele binnenlandse situatie, waarschijnlijk veel meer nog in India dan in Pakistan. Het getuigt van staatsmans wijsheid, dat men deze gevaren, van een eerste opvlamming van de nationale harts tochten, doelbewust heeft weten te ver mijden. De Kasjmir-kwestie heeft met alle grensproblemen we noemen slechts Elzas-Lotharingen, de Saar, Sleeswijk- Holstein, Triëst, Albanië, Karinthië, enz., enz. gemeen, dat ze verbazend inge wikkeld zijn. In die gebieden vermengen zich nationaliteiten, talen, rassen en eco nomische belangen; en slechts hij, die ter plaatse de ontwikkeling dag voor dag kan volgen, kan zich een juist en scherp oor deel over de meest actuele situatie vor men. Heel vaak schijnen die grensproble men te sluimeren, soms decennia achter een, maar de kwaal is en blijft chronisch, met meestal nu en dan acute uitbarstin gen. Zij die geroepen worden er een me ning over uit te spreken, zijn steeds uiter mate voorzichtig in hun oordeel; zo zien we bijv. bemiddelaars van de Verenigde Naties of van de Veiligheidsraad steeds aarzelend en vol reserves, stap voor stap voortschrijden, in de hoop, dat men op die wijze de betrokken partijen nader tot el kaar en tot een bevredigend compromis zal brengen. Maar, zoals het met compro missen maar al te vaak gaat, de bevredi ging is in werkelijkheid van korte duur; het geschil blijft chronisch voortwoekeren, alleen op te lossen, als de mensen engelen werden; en daarop is voorlopig weinig uitzicht. BIJ de ingewikkeldheid van het Kasjmir-probleem valt het toch wel op, dat de grote Amerikaanse en En gelse pers, die de kwestie grondig hebben onderzocht, tot de conclusie zijn gekomen, dat, als men de kwestie van het rechts- standpunt uit beschouwt, het recht van Pakistan op geheel Kasjmir nauwelijks Officieel wordt meegedeeld: „Ingevolge de bepalingen van de Ga rantiewet Burgerlijk Overheidspersoneel Indonesië (wet van 11 Mei 1950, Stbl. K 178) verleent het rijk aan bepaalde groepen burgerlijke overheidsdienaren van Indo nesië zekere garanties bij beëindiging van het dienstverband met de Republiek Indo nesië uiterlijk vijf jaren na het tijdstip van de souvereiniteitsoverdracht. Dit houdt in, dat zij die de dienst na 27 December 1954 beëindigen niet meer on der de werking van de garantiewet vallen. Aangezien zich enkele gevallen voor doen, waarbij ambtenaren zich reeds thans voor de beslissing zien gesteld het dienst verband met de republiek Indonesië al dan niet na 27 December 1954 voort te zetten en deze beslissing bemoeilijkt wordt door de omstandigheid, dat bij dienstbeëindiging na genoemde datum de garantiewet niet meer van toepassing is, acht de regering het in het belang van deze ambtenaren gewenst het volgende onder de aandacht te brengen. Teneinde te voorkomen dat de over heidsdienaren als bedoeld in artikel 1 van de garantiewet, voor het geval zij hun dienstverband met de R. I. ook na 27 De cember 1954 zouden willen en kunnen voortzetten, na die datum niet meer onder de werking van de garantiewet zouden vallen, is de regering voornemens in het ontwerp van wet tot herziening van de „Garantiewet burgerlijk overheidsperso neel Indonesië", hetwelk binnenkort bij de Staten-Generaal aanhangig zal worden gemaakt, onder meer voorzieningen op te nemen van de volgende strekking: Ten eerste. De overheids dienaren in de zin van de garantiewet, die op 27 Decem ber 1954 het dienstverband met de R. I. voortzetten, verkrijgen tenminste de rech ten en aanspraken, welke ingevolge de garantiewet zouden zijn verkregen bij dienstbeëindiging op dat tijdstip. Toelichting! Hiermede wordt beoogd om aan hen, die het dienstverband met de R. I. voortzetten, op die datum dezelfde garanties toe te kennen als aan hen, die Advertentie op dat tijdstp de dienst beëindigen. Dit zullen dezelfde garanties zijn, als die wel ke worden toegekend aan hen die vóór 27 December 1954 de dienst beëindigen. Zulks houdt in, dat zij, die het dienstver band met de republiek Indonesië op 27 De cember 1954 voortzetten, van die datum af in het genot van de hierbedoelde garan ties worden gesteld, op gelijke wijze als de ambtenaren, die op 27 December 1954 de dienst beëindigen, derhalve eveneens met toepassing van de in artikel 7 van de ga rantiewet omschreven kortingsregeling wegens het genieten van inkomsten uit arbeid. In de practijk komt dit hierop neer, dat een ambtenaar, zolang hij de pensioenge rechtigde leeftjjd nog niet heeft bereikt gedurende de tijd, welke hij na 27 Decem ber 1954 op gelijke of hogere inkomsten in dienst van de R. I. doorbrengt, geen ga rantie-uitkeringen ontvangt, doch dat het hem vrij blijft staan op elk door hem ge wenst tijdstip de dienst te beëindigen, in welk geval hij voor de duur van de op de datum van dienstbeëindiging nog niet ver streken garantietermijnen, in het genot blijft van de garanties, waarop hij gere kend van 27 December 1954 af aanspraak kan doen gelden. Ten tweede. Met inachtneming van de onder „ten eerste" van deze verklaring bedoelde minimum-garantie, wordt aan de aldaar bedoelde overheidsdienaren aan wie door de Republiek Indonesië onder toekenning van pensioen, c.q. van onder stand bij wijze van pensioen ontslag wordt verleend, dit pensioen c.q. die onderstand bij wijze van pensioen door het rijk gega randeerd, echter tot geen hoger bedrag dan het pensioen, c.q. de onderstand bij wijze van pensioen, waarop ten tijde van het ontslag recht of aanspraak zou zijn verkregen volgens de op 5 Augustus 1949 bestaande pensioen-, onderstand- en be zoldigingsregelingen. Toelichting: Hiermede wordt bereikt, dat een ambtenaar na 27 December 1954 kan blijven doordienen, totdat hij zijn pen sioen, c.q. maximum pensioen zal hebben bereikt, welk pensioen dan door het rijk wordt gegarandeerd, tot bedragen bere kend volgens de op 5 Augustus 1949 be staande regelingen". Op Maandag 5 Januari zal het baan vak ArnhemZutphen in electrische ex ploitatie worden genomen. Dit betekent dat van die dag af de bestaande, in een twee uurdienst rijdende stoomtreinen NijmegenZwolle v.v. alle door electri sche locomotieven zullen worden getrok ken tussen Nijmegen en Zutphen, zodat in laatstgenoemde plaats van locomotief moet worden verwisseld. De diesel-elec- trische tweeuurdienst NijmegenZut phenHengelo blijft echter gehand haafd. Deze tweeuurdienst is thans reeds met de tweeuurdienst met electri sche pendeltreinen tussen Nijmegen en Arnhem tot een uurdienst verdicht. Laatstgenoemde electrische treinen zul len van 5 Januari af gaan doorrijden naar en van Zutphen. Hierdoor wordt tussen Arnhem en Zutphen een volledige uurdienst met stoptreinen ingevoerd, het ene uur diesel-electrisch, het andere uur electrisch. De electrische treinen krij gen te Zutphen snelle aansluiting naar en van Apeldoorn. Zowel de electrische als de diesel-elec- trische stoptreinen zullen op één uitzon dering na alle gaan stoppen aan de op 5 Januari te openen nieuwe halte Arn hemVelperpoort, 1250 meter ten Oosten van het station Arnhem. Naast de genoemde diesel-electrische en electrische diensten tussen Arnhem en Zutphen zal. daar de N. S.-busdienst Arnhem—Zutphen v.v. op 5 Januari ver valt, om de twee uur een tussenstop- trein gaan rijden. Deze tussenstoptreinen zullen te Brammen en ArnhemVelper poort doorrijden. Tevens bedienen deze treinen te Zutphen de aansluiting van en naar de richting RuurloWinterswijk, op de spitsuren rijden ze van Arnhem door naar Nijmegen. De streek tussen Arnhem en Zutphen zal dus op 5 Januari een aanzienlijk be tere spoorwegbediening krijgen. Het aantal stoptreinen, dat thans in beide richtingen 9 per werkdag bedraagt, wordt opgevoerd tot 24 stoptreinen Arn hemZutphen en 25 in tegengestelde ichting. In Mei 1953, als ook de electrificatie van het baanvak ZutphenZwolle klaar zal zijn, wordt het gehele nieuw geëlec- trificeerde baanvak ArnhemZwolle of ficieel in gebruik genomen met een feestelijke openingsrit. Notaris Van Dissel overleden. Te Goes overleed op 86-jarlge leeftijd de nestor der Nederlandse notarissen, de heer E. C. van Dissel. Hij werd op 4 October 1907 notaris te Goes en was vele jaren be stuurslid van de Kring Middelburg van de Broederschap van Notarissen, waar- Ter gelegenheid van de negentienhon derdste jaardag van de aankomst van de Apostel Thomas in India zijn daar fees telijkheden begonnen die geopend werden met de officiële ontvangst van de Pause lijke legaat kardinaal Gilroy, aartsbis schop van Sydney, te Ernakoelam in Zuid- India. Volgens de overlevering was de Apostel Thomas naar India gekomen, toen na het sterven van Christus de twaalf apostelen zich verspreidden. Naar men aanneemt, stierf de Apostel in het jaar 68 de marteldood te Mylapoer in de omgeving van Madras. Zijn stoffelijk overschot zou door een Syrische koopman naar elders zijn overgebracht en werd tenslotte in Italië begraven. De plechtig heden worden niet enkel ter ere van de Apostel Thomas gehouden, maar ook ter viering voor de vierhonderdste jaardag van de dood van Franciscus Xaverius, die het Christelijke geloof in India opnieuw I ping ten laste wordt gelegd. Zoals bekend flntfnn Vn-nnUf örv rrorcnfOi^/4« <- o O heeft de Amerikaanse regering aan Ne Een woordvoerder van Binnenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat door de Amerikaanse ambassade for meel de uitlevering is gevraagd van de heer Adonis onder overlegging van de authentieke documenten, waarin omko- tot leven bracht en verspreidde. De voornaamste plechtigheden ter ere van Franciscus Xaverius vonden eerder te Goa plaats. derland onlangs de aanhouding van Ado nis gevraagd in afwachting van boven bedoeld verzoek om uitlevering. De scheepvaartmagnaat Lord Runciman schrijft in Lloyds List, dat er 500.000 dead weight ton aan schepen van vóór 1930 in aanmerking komen voor vervanging, wanneer men de Engelse tonnage voor de wilde vaart wil handhaven. De nieuwe schepen zullen vier maal zoveel kosten als de schepen, welke zij moeten ver vangen. Lord Runciman schrijft verder, dat En geland zich niet als handelsmogendheid zal kunnen handhaven, wanneer de rege ring de belastingen niet verlaagt. „Wij hellen meer en meer, voor wat de scheep vaart betreft, over tot de mening, dat. wanneer de staat voortgaat evenveel van het nationale inkomen te vragen als hij thans doet, de middelen om dat inkomen te verdienen geleidelijk zullen verminde ren", aldus Lord Runciman. Advertentie TJA, dat hebben de hofdignitarissen plannetje gemaakt. Prins Charles zou een vergeten. We leven nog steeds in de Plaatsje krijgen, waarvan hij, als het wat eeuw van het kind. Bovendien is dit de eeuw,'waarin jonge ouders heel andere opvattingen koesteren dan de jonge ouders in de vorige eeuw en daarvoor. Maar ja, de deftige, in protocollen en documenten en oeroude hofetiquette bijna verstikte (althans geestelijk) adellijke he ren, die aan het aloude Hof van St. James nog steeds de lakens uitdelen, hadden ook hiermede geen rekening gehouden. Stel je voor, koningin Elizabeth en prins Philip, de jonge ouders van troonopvolger Charles, ofwel Bonnie Prince Charles, lang duurde, gemakkelijk en onopgemerkt even naar buiten kon gaan en waarheen hij even gemakkelijk en onopgemerkt weer zou kunnen terugkeren. Ze legde het de hoofdschuddende hofdig nitarissen voor. Die zijn er nog steeds over aan het delibereren. Het staat voor hen met een revolutie gelijk. Trouwens, steeds meer blijkt, dat in hun ogen Eliza beth en Philip doodgewone ^volutionnai- ren zijn. Het vertikt het eenvoudig, dit jonge koningspaar, om zich te onderwerpen aan het strenge protocol en de even strenge 'n doet wonderen! vinden het heel gewoon, dat dit stoere eti9uette- Telkens weer ontstaat er wrij- jochie komt kijken, wanneer zijn moeder ving' De ionge koningin heeft kort gele- ïn de Westminster Abbey de kroon van den een der oudste en meest onhandelbare het Empire op het hoofd wordt gezet Het kopstukken met pensioen gezonden, met is een plechtigheid, die door heel de we- dank voor de bewezen diensten, doch het reld met belangstelling tegemoet wordt pleit was hiermede nog niet gewonnen. gezjen Alles, wat hofdignitaris is en volgens de Heel Engeland leeft in spanning. Men is betekenis van het woord voor waardig- nu reeds bezig met elk beschikbaar keid staat> beeft zich schrap gezet tegen al plaatsje toe te wijzen. lan* -Uti0nnalre ied°,C' Wat. ®eu™en Wel, zei de koningin op een gegeven *"g k°"1"gen„van Engeland zich hebben ogenblik tot de deftige heren die krach- zij .zou zo jny, op tens eeuwenoude privileges de plechtig- Neen_ zeggen ze Ja leggen Elizabeth en neid regelen, jullie hebt toch een plaatsje Philip. Ze zeggen het 'metg|ndere woordeen" mijn zoontje gereserveerd? Neen, maar het komt er op neer, dat ze zich niet voor luidde het antwoord. Stomme verbazing.... Maar tevens ver bazing en ergernis bij Elizabeth en Philip. Natuurlijk, het is een kleine jongen. Doch zijn hele leven zal het joch aan het unieke gebeuren kunnen blijven denken. Koningin Elizabeth weet uit eigen erva ring, dat het voor een kind lang niet ge makkelijk is, al die langdurige officiële willen laten ringeloren en ook nog een beetje hun eigen leven willen leven. Zoals het nu is, staat reeds twee jaar van te voren vast, wat de koningin op die en die dag zal moeten doen. Nu reeds is vastgesteld, dat ze haar Kerstrede het vol gend jaar in Nieuw Zeeland zal houden. Maanden en maanden vooruit worden al lerlei plechtigheden nauwkeurig voorbe- gebeurtenissen netjes en braaf bij te wo- reid en de koningin moet er zich maar aan nen. De film heeft het eens vastgelegd, daf onderwerpen. ze met haar gebedenboek ging zitten spe- Koningin Elizabeth, om het platweg te len, inplaats van er ernstig in te kijken, zeggen, neemt het niet langer, zoals van een prinses verwacht wordt. Velen in Engeland zijn het volkomen Met de gedachte hieraan had ze een met haar eens. WOENSDAG 31 DECEMBER HILVERSUM I (402 M.). 7.00 NCRV. 0.30— 2.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa- terst.; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram. 11.15 Hoorspel. 12.00 Bariton en piano. 12.33 Amus.-muz.12.59 Klokgelui; 13.00 Nws; 13.15 Prot. Interk. Thuisfront; 13.20 Gevar. muz.; 13.50 Gram.; 14.15 Cello en piano; 14.45 Voor de meisjes; 1500 Gram.; 15.15 Metropole- ork. en solist; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram. 17.30 Orgel; 18.00 Gram.; 18.15 Geeste lijke liederen: 18.30 R. V. U.; 19.00 Nws; 19.10 Gram. 19.30 Ned. Herv. Oudejaarsavonddienst 20.45 Radio Philh. Orkest en soliste; 21.15 Amusementsmuz. 22.00 Klankbeeld over de gebeurtenissen in het aflopende jaar; 23.00 Nws: 23.15 Gram.; 23.40 Toespraak 24.00 Klok ken; 0.02 Niewjaarswens; 0.10 Nieuwjaars wensen van overzee 0.30 Nieuwjaarstoespraak 0.35—2.00 Gevar. muz. HILVERSUM II (298 M.i. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.00 VPRO. 21.00 VARA. 0.30—2.00 AVRO. 7.00 Nws; 7.10 Gram.: 7.15 Oehtendgymn.: 7.30 Gram.: 8.00 Nws; 8.18 Orgel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Caua. over Oude en Nieuwjaarsliederen; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Me- tropole-ork.12.33 Voor het platteland; 12.38 Instrumentaal kwartet13.00 Nws; 13.15 Com mentaar; 13.20 Malando en zijn ork.; 13.50 Gram.; 14.00 Caus.; 14.15 Omroepork.; 15.00 Voor de kinderen; 15.30 Voor de jeugd; 15.50 Vierhandig pianospel; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gram.: 17.30 Lich te muz.; 17.50 Regeringeuitz.; 18.00 Nws; 18.15 Jaaroverz.; 19.00 Klankbeeld; 19.30 Oude- jaarsavonddienst; 20.30 Oudejaarsavondigroe- ten; 20.50 Caus.; 21.00 Cabaret; 22.22 Gram. 23.00 Nws; 23.15 Gevar. muz.; 23.55 „Een „hoop"-vol besluit van 't oude jaar"; 24.00 Klokgelui; 0.01 Nieuwjaarstoespraak; 0.15 Gram.; 0.30 Nieuwjaarsgroet; 0.3524.00 Gev. muz. Egeland, BBC Home Service. 330 M. 43.00 Gram.; 1325 Gevar. progr.; 13.55 Weerber.; 14.00 Nws.; 14.10 Ooggetuigenver slag; 14.30 Dansmuz.; 15.00 Orkestconc.; 16.00 Hoorsp.; 17-30 Viool en piano; 18.00 Voor de kinderen; 18.55 Weerber.; 19.00 Nws.; 19.15 Sport; 19.20 Gevar. muz.; 19.45 Caus.; 20.00 Gevar. progr.; 20.45 Caus.; 21.00 Symphonie- ork. en solist; 22.00 Nws.; 22.15 Symphonie- ork en solist; 23.00 Discussie; 23.30 Gevar. muz.; 24.00 Overz. 1952; 1.00—1.06 Nieuwjaars wens. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 M. 12.00 Mrs Dale's Dagboek: 12.15 Orkestconc.; 12 45 Voordr.; 13.00 Lichte muz.; 13.45 Orkest conc 14.45 Voor de kinderen; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Gevar. muz.; 16.30 Orgelsp.; 16.45 Arbeidersork.17.15 Mrs. Dale's Dag boek; 17.30 Lichite muz.; 18.00 Orkestconc.; 18.45 Verbodkprogr.; I1S.15 Voor de jeugd; 9.45 Hoorsp.; 20.00 Nws. en radiojoum.; 20.2S Sport; 20.30 Revue; 21.00 Hoorsp., met muz.; 22.30 „Can I come inn"; 23.00 Nws.; 23.15 Dansmuz.; 24.00 Gram.; 0.40 Nws.; 0.46 Nacht dienst; 1.00 Nieuwjaarswens; 1.06—2.00 Dans muziek. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 M. 02.00 Lichte muz.; 13.00 Nws.; 1325 Gevar. muz.;'14 30 Verzoekprogr.; 16.00 Ftlmmuz.; 17.30 Gevar. muz.; 19.00 Nws.; 20.00 Symph.- ork.. koor en solisten; 20.30 Gevar. muz.; 23.55 —5.45 Dansmuz. Frankrijk. Nationaal Programma, 347 M. 02.00 Gram.) 13.00 Nws.; 14.05 Idem; 14.10 Gram.; 10.30 Amerik. uitz.; 19.01 Klass. muz.: 20.45 Vocaal ensemble; 22.20 Orkestconc.; 23.31 Gram.; 23.4524.00 Nws. Brussel 324 en 484 M. 324 M. 11.:45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.: 13.00 Nws.; 03.15 Zigeuner-ensemble; 13.45 Gram.; 04.00 Idem; 14.30 Idem; 15.13 Symph.- ork.; 16.03 Gram.; ia.15 Idem; 17.00 Nws.; 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr.; '18.00 Omroep koor; 18.20 Gram.; 1830 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.45 Omroepork. en solisten; 20.45 Cabaret; 22.00 Nws. en oudejaarsavondtoe spraak: 22.15 Gram.; 23.00 Lichte muz.; 23.30 Nws. 23.35—1.00 Gram. 484 M. 12 05 Lichte muz. 13.00 Nws.13.10 Gram. 14 oó 15 00 en 15.45 Idem; 116.00 Liche muz.; plm 'l6.5 Gram.; 16.35 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17 15' Gram 18.30, 19.00 en 19.40 Idem; 19.45 Nws.; 20.00 „Solrée de (Réveilon": 22.00 Nws.; 22.10 Gram.; 22.50 Nws.; 23.00 Gram.; 23.55 Nws. 24.00—1.00 Gram. Naar in Londen vernomen wordt was de „Champollion" die ter hoogte van Bei roet schipbreuk heeft geleden, te Londen herverzekerd voor een bedrag van 1.166.000 pond (ongeveer 12 millioen). De Londense verzekeringmarkt zal dus het belangrijkste deel van het verlies van dit Franse schip moeten dragen. (Van onze correspondent) De fitter J. G. uit Kerkrade zei 16 Sep tember 1951 tot zijn vrouw: „Ik ga even een stukje vlees halen" Dat vlees moet hij nog steeds bezorgen, want sinds die dag is de man niet meer bij zijn vrouw, die in gezegende omstan digheden was, teruggekeerd. De politierechter te Maastricht veroor deelde de avontuurlijke boodschappen doener daarom tot een maand gevangenis straf voorwaardelijk en f 50.boete, we gens „het opzettelijk iemand in hulpeloze toestand achterlaten, tot wiens onderhoud, verpleging of verzorging men krachtens de wet verplicht is." Voor het Bossche Gerechtshof diende deze zaak Maandag in hoger beroep, waar bij verdachte J. G. niet verschenen was. De gedupeerde vrouw verklaarde dat zij nooit met haar man ruzie had gehad en dat zij, na zijn verdwijning op 16 Sep tember 1951, nimmer meer iets van hem had gehoord. De procureur-generaal eiste dan ook bevestiging van het vonnis van de politierechter. Er rest de arme vrouw niets anders dan maar afwachten, of de man nu terugkomt, met of zonder het stukje vlees. Advertentie Radioprogramma B. M. R. S., uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 Meter. DINSDAG, 30 DECEMBER. 22.00 uur: March Back. 22.45 uur: The Bing Crosfby Show. 23.16 uur: Weerbericht. 23.20 uur: Een plaatje met een praatje. 24.00 uur: Sluiting. ADELAIDE, Maandag. Het eerste enkelspel van de Challenge-Round is door Australië gewonnen, Frank Sedgman sloeg met 63, 64, 6-3 de Amerikaan Vic Seixas zeer gemakkelijk. De zestienduizend toeschouwers zagen twee nerveuze spelers in de eerste set. Beiden liepen veel naar het net op, soms tegelijk en zowel Sedgman als Seixas maakten fouten bij het volleren en het smashen. In de zesde game won Sedgman de service van zijn tegenstander en leidde daardoor met 42. De Amerikaan won de zevende game op love. Met de stand 53 voor de Australische topspeler hervond Sedgman plotseling zijn vorm, dreef zijn tegenstander van de ene hoek van het veld naar de andere en scoorde het winnende punt van de eerste set met een prachtige volley, uiterst scherp in de linkerhoek geplaatst. In de tweede set leidde Sedgman met 30, dank zü enkele formidabele smashes, welke de winnaar van Wimbledon afvuurde. De strijd werd spannend toen de stand 33 werd. Seixas was slechts een slag af van de gelijke stand 55, maar zijn vrij zwakke backhand liet de Amerikaan weer eens in de steek en Sedgman won de tweede set met 64. Sedgman brak al in de eerste de beste game van de derde set door de service van zijn tegenstander heen en won set en match gemakkelijk. Het tweede enkelspel werd door Mc Gregor (Australië) gewonnen, die Tony Tra- bert (V.S.) sloeg met 119, 64, 61. In het. dubbelspel zal de Amerikaan Trabert waarschijnlijk worden vervangen door Richardson. Na afloop van het tweede enkelspel tussen Mc Gregor en Trabert bleek, dat de Amerikaan door de warmte was bevangen. Gesteund door mannen van de eerste hulpdienst moest hij naar zijn kleedkamer worden gebracht. Later werd zelfs de hulp van een arts ingeroepen. Tijdens de wedstrijd wees de ther mometer in Adelaide 88 graden Fahrenheit in de schaduw. Maar zonder twijfel was de temperatuur op het door hoge tribunes omsloten centrecourt nog veel hoger. van de Amerikaan. In de tweede hield de Australiër de leiding op zjjn service, zijn gezond drive-spel hield de Amerikaan achterin of passeerde hem: 61. In de der de set won Trabert de eerste game, nog wel op de service van McGregor doch daarna bleek hij uitgespeeld. Verloor zes games achtereen, en moest ondersteund het clubhuis bereiken. ADEAIDE, Dinsdag. De strijd om de Daviscup beslist. In het dubbelspel van de Challenge- round tussen Australië en het team van de Verenigde Staten behaalden de Australiërs Sedgman en McGregor de overwinning in vier sets, waarmee de stand in de wedstrijd Australië—Ver. Staten op 3—0 werd gebracht. Met nog twee enkelspelen op het programma heeft Australië zich dus reeds opnieuw in het bezit van de kostbare trophee gesteld. Sedgman en McGregor sloegen Seixas en Trabert met 6—3 6—4 6—3. Gezien de wijze waarop de Australiërs de voorsprong van 2—0 op de Amerikanen behaalden, zonder een set in de twee par tijen te verliezen, ziet het er naar uit dat het een klinkende overwinning, een 41 of een 50 zal worden. Sedgman won zijn partij van Seixas (63, 64, 63) door twee sterker punten in zijn spel: zijn scherper, betrouwbaar der backhand en zijn dooreengenomen ga ver spel. Zijn voorsprong op de service, doordat hij hiermee begonnen was, ver grootte hij van 32 op 42 door een door braak op nul op de Amerikaanse service, dank zij zijn lage, dalende, moeilijk te volleren returns Dit besliste de eerste set. Sterk spel gaf hem 30 in de tweede, vooral door goede smashes tegen de vele lobs van Seixas. Toen verviel hij onver wacht in missers en met 33 kwam er spanning. Kort slechts, want weer werd de Amerikaanse service doorbroken en na 54 won Sedgman op het eerste setpunt de set met een wonderlijk scherpe backhand langs de lijn. Ook in de derde kwam Sedgman 30, 40 zelfs. Ondanks een desperate poging van Seixas om door echt gevarieerd spel en dropvolleys Sedgman's spel te beperken, wat twee games gelukte, won de Australiër onbedreigd met 6—3. In de strijd tussen McGregor en Trabert overheerste de service gedurende de ge hele eerste set. Bij 54 kreeg de Austra liër twee setpunten op Trabets service, doch deed beide te niet door verrassend passeren. Bij 98 wederom een setpunt voor McGregor ditmaal miste hij een gemakkelijke kans. Doch bij 109 kreeg hij de set cadeau door een fatale misser Advertentie U zolt morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht mtddel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. 26). De meeste dingen, die mijnheer Lei- cester onderneemt, schijnen verklaard te moeten worden uit een of andere samen loop van omstandigheden, merkte hij koel tjes op. Zo bijvoorbeeld, dat ook hij met Jerry de boef bekend is. Door een bom te gooien had hij de ba ronet niet méér kunnen verrassen. Maar dat is belachelijk, zei Sir Mar cus, na een ogenblik. Mijnheer Leicester kent de boef helemaal niet. Integendeel, antwoordde Elveden. Jerry bezoekt de kamers van mijnheer Leicester in Kensington en mijnheer Lei- cester, wie ik daarnaar vroeg, ging schuil achter een nogal doorzichtige uitvlucht, dat Jerry namelijk een glazenwasser zou zijn. De slag was raak en de inspecteur glim lachte, toen hij zag, hoe hij de mening van zijn gastheer aan het wankelen had ge bracht. In ieder geval kan ik niet inzien, wat dit alles met het onderhavige geval te ma ken heeft, zei Sir Marcus. Hij nam een si garet en stak ze met het eindje van de vorige aan. Nadat de diefstal gepleegd was, ging Elveden met vriendelijke glimlach verder, was ik overtuigd, dat Jerry er verantwoor delijk voor gesteld diende te worden. Ik moet toegeven, dat mijnheer Leicesters arrestatie mij verraste, maar nu ik op het geval kan terugzien, en enige andere din gen in aanmerking kan nemen, ben ik van mening, dat de gewone loop van zaken toch zó wel zijn moest. En wel? Dat een roos even goed ruikt, hoe men ze ook noemt, antwoordde de inspec teur geheimzinnig. Sir Marcus doorzag de beeldspraak en kreeg een kleur. U bedoelt, zei hij koud, dat mijnheer Leicester, onder het mom van Jerry de boef, als een ordinaire dief zou optreden? Ik bedoel niets, Sir Marcus, ant woordde Elveden beminnelijk. Ik laat een mogelijke gevolgtrekking helemaal aan uzelf over. Hij legde zijn sigaret weg en ging recht op in zijn stoel zitten, de uitnodiging van de ander, om een nieuwe op te steken, af wijzend. Aangezien u het onderwerp niet erg prettig schijnt te vinden, zullen wij daar van afstappen, zei Elveden kalm. Ik ge loof, dat u die imitatie-tiara al een tijdje geleden hebt laten maken? Ik zou werkelijk niet kunnen zeggen, hoelang het geleden is, antwoordde de ba ronet peinzend. Kort na Johns dood, denk ik. Goed, dat de Squid u gelegenheid ge laten heeft om een imitatie van de tiara te laten maken. Ik liet die maken, met het oog op dergelijke onvoorziene omstandigheden, zei de ander. De trek in diamanten van de Squid is vrijwel overal bekend, meen ik. Er klonk enig sarcasme in die opmer king, maar de inspecteur deed of hij niets merkte. Even bezorgd als het feit, dat de tiara hem zijn eerste nederlaag bezorgd heeft, antwoordde hij. Vreemd nietwaar? En daar bedoelt u mee? vroeg Lose- ley, de ander strak aankijkend. Dat u de enige bent en er zijn toch al zoveel slachtoffers geweest die niet geleden heeft van de belangstelling van de Squid. Ik geloof, dat hij u wel een beetje gunstig gezind is, Sir Marcus. Het was een gevaarlijke opmerking en vrij doorzichtig. Sir Marcus stond op en de inspecteur mèt hem. Er lag iets in beider ogen, dat verder woordenspel onmogelijk maakte. Hebt u nog iets anders te zeggen? vroeg Loseley, de ander met weloverwo gen verachting aanziend. Alleen dit nog, zei de inspecteur vriendelijk, dat met de dood van juffrouw Leslie Richmond, u in het b'ezit zult komen van ongeveer tachtig duizend pond. Een ogenblik scheen het, alsof Sir Marcus de abstracte slag met een con crete zou beantwoorden. Met enige in spanning beheerste hij zich en liet zijn hand zakken. U bent goed ingelicht, inspecteur. Voldoende om op mijn hoede te zijn. Als ik het wel heb, zei de baronet op afgemeten toon, veronderstelt u dus, op de eerste plaats, dat ik zelf het docu ment uit de tiara verwijderd heb en de boodschap in geheimschrift, met een voor opgezet doel, vier jaar lang voor u ver borgen heb gehouden. Op de tweede plaats, dat mijnheer Leicester, die daar wil ik u 'even aan herinneren een. goede vriend van mij is, in loondienst van de Squid zou zijn, onder het mom van Jerry de boef. Ten derde, dat ik de enige ben, die de Squid ooit gezien heb en ook de enige, die niets van zijn practijken te lijden heb gehad, wat ofwel zeggen wil, dat ik met hem in verstandhouding sta, of, dat ik de Squid zelf ben. En ten vier de, dat het mij heel wat voordeel zou brengen, wanneer mijn pupil uit de weg geruimd werd, om haar fortuin machtig te worden De inspecteur haalde onverschillig de schouders op. Ik ben niet verantwoordelijk voor conclusies, die u uit verscheidene ge gevens trekt, zei hij. U laat mij geen keus, antwoordde Sir Marcus koud. U zult wel zo goed willen zijn, dit huis te verlaten. Als u blijft, ben ik op mijn beurt niet verantwoordelijk voor mijn daden. De inspecteur lachte spottend en zijn witte tanden schitterden. Qui s'excusezei hij. en met een buiging verliet hij het vertrek, bijna tege lijkertijd tegen de hertog aanlopend, die juist binnen wilde komen. Sir Marcus viel met een bleek gelaat in zijn stoei en schonk zijn glas vol uit een karaf, die op de tafel stond. Zij hoorden hoe Fenton de inspecteur uitliet. Elveden had haast, zei de hertog ernstig en terwijl hij zelf ook ging zitten, schonk hij zich eveneens een gigs in. Sir Marcus gromde woest, stak een siga ret op, deed twee trekken en wierp ze toen weg. Is Leslie hier? vroeg hij. Zij is in de tuin, antwoordde zijne genade verbaasd. De 'hemel zij dank, zei de baronet, dan kan ik m'n hart tenminste vrij luchten. De hertog keek zijn vriend peinzend aan. Hij nam een sigaret. In welk opzicht heeft onze verdediger der wet niet aan onze verwachtingen voldaan? Ontlast je ziel en biecht eens op, wat er aan het handje is. Het enige, wat mij eigenlijk echt dwars zit, zei zijn vriend, is, dat ik die vent niet gewurgd he'b, toen ik er de kans toe had. Hij stond van zijn stoel op en begon de kamer op en neer te lopen Die kerel heeft de onverdraaglijke onbeschaamdheid gehad, mij in mijn gezicht te vertellen, dat ïk de Squid ben, zei de baronet op gewonden en hield even op met lopen. Overigens beweerde hij. dal Freddie een gewo'/: gauwdief is en had nog een hela- boel insinuaties meer in zijn mars. Bah Hij ging zitten en vertelde alles wat er was voorgevallen. Toen stond hij weer op en vervolgde zijn wandeling door de ka mer. Het is jammer, zuchtte de hertog, dat je zijn brutaliteit niet op de enig moge lijke manier beantwoord hebt. Schei uit, ik wou mijn handen niet aan hem vuil maken, gromde Loseley. Ik geloof, dat je het ook beter met een laars had kunnen doen (Wordt vervolgd.) (Van. onze sportcorrespondent) PARIJS, Maandag. Naar de Automobile Club de l'Ouest meldt, is de Nederlandse coureur Maus Gatsonides een der eersten onder de in schrijvers voor de befaamde 24-uursraCe van Le Mans, die volgend jaar op 13 en 14 Juni verreden wordt op het circuit waar naar alle waarschijnlijkheid zoals in 1952 ook een etappe-finish van de Tour de France (wielrennen) plaats zal vinden. Gatsonides schreef in met een 2500 cc. Austin-Healey, een bijzonder snelle sportwagen, die in deze monster- race tot bijzondere prestaties in staat wordt geacht. Als co-equipier van Gat sonides zou te Le Mans fungeren zijn Rallye van Monte Carlo-partner, Hugo Graaf Van Zuilen van Nijeveldt. Onder de inschrijvingen bevindt zich verder de aanmelding van de bekende Engelse crack Stirling Moss die in deze 24-uursrace een Jaguar ten tonele zal voeren. Men verwacht, dat Moss met de zelfde Jaguar (type XKC; topsnelheid circa 240 K.M. u.) ook zal deelnemen aan de Mille Miglia. De pas 23 lentes tel lende Britse crack heeft overigens een bijzonder druk seizoen voor de boeg. Hij start zjjn bedrijvigheden in Januari als hij een Sunbeam-Talbot door de Rallye van Monte Carlo zal sleuren (hij veroverde in deze Rallye verleden jaar al de tweede plaats); hij start voor de Jaguar-fabriek in een aantal sportwa genraces; hjj heeft de beschikking over een 500 cc.-Cooper waarmee hij in een aantal Formule Ill-races (zijn eerste liefde!) aan de start zal gaan; en boven dien legt men in Engeland de laatste hand aan een 2-Liter Cooper-Speciai, die speciaal voor Moss werd gebouwd en met behulp waarvan hij hoopt, Engeland eindelijk weer eens een overwinning te kunnen bezorgen in een Grand Prix. Voor liet eer9t na 42 jaar is liet Zuid-Afrika gelukt, een testwedstrijd te winnen tegen Australië. Z.-Afrika won de tweede testwedstrijd te Mel bourne met 82 runs. Scores: Zuid- Afrika 227 en 388, Australië 242 en 290, Endean, die een prachtige cen tury scoorde en Tavfield, dc Spinner, die Maandag zelfs 30 noteerde, waren de grondleggers van de over winning, die in Australië wel heel wat stof zal doen opwaaien. Ook in 1953 organiseert de Neder landse Katholieke Sportbond weei zijn bekende jeugdsportkamp in Vught. Het zal een lustrumkamp worden, want het is de vijfde achter eenvolgende maal, dat dit kamp wordt gehouden. PARIJS, Maandag. Bertus de Harder, de linksbuiten van Bordeaux, schijnt zijn kortstondige in zinking geheel te boven te zijn. Hij was weer de grote man in de Girondijnse ploeg die in het Pare des Princes een 2O-overwinning op het Stade Francais behaalde. Zelf scoorde hij het eerste doelpunt en het tiveede kwam niet zon der zijn toedoen tot stand. Na de rust speelde De Harder ten einde de voor sprong te handhaven, meer verdedigend, zonder daarom de aanval te verwaar lozen als de gelegenheid zich voordeed. Tekenend was dè uitlating van de P<t' rijse back Grillon tegenovei een verslag- gever van l'Equipe na afliep van de ivedstrijd: „Wie heeft led. ook weer be weerd dat het afgelopen was met De Hrderf"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4