Politieke voorspellingen voor liet nieuwe jaar DICHTER BIJ VREDE OF OORLOG? Van de uitbrekers geen nieuws Beperking zuivelinvoer in V.S. een ernstige slag Een witbesneeuwd Nederland sleed het nienwe jaar m K.N.M.I. vroeg luister saarshulp Sneeuwmeten in Oudejaarsnacht Defensie-inspanning mag niet verslappen? AANDACHT VOOR SOCIALE VERZEKERINGEN Toegang tot de V.S. \DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met Nieuwjaar viel ook veel sneeuw uit politieke hemel Tweehonderd doden Locomotief botste tegen trein Tragische ongelukken eisten drie doden en vier gewonden Vrijdag 2 Januari 1953 Truman en Churchill geloven het eerste Stonden auto's in Roosendaal? Door trein gegrepen en gedood De „Insulindevierde de jaarwisseling buitengaats Boom drong in auto Voor een studie over invloed van steden, dorpen, duinen en rivieren op de neerslag Europese wapenproduc tie vergroot? b'j Het ontslag De Maas99 Illegale" boerderij wordt niet afgebroken Atoomspionnage GEEN NIEUW PROCES VOOR DE ROSENBERGS Unificatie uitvoering Immigratie-wet herzien van a tot z Moet Nederland afzien van dollarhulp? WEERBERICHT Bonn had geen orders Bij ontploffing in Valparaiso Paniekstemming; vijf gewond TRUMAN VEROORDEELT DE TOEGEPASTE WETS ARTIKELEN Met slee onder vrachtwagen Op zoek naar de Zoutkamp 9" Meer geluk dan wijsheid K.V.P.-Kamerlid stelt vragen Vakbedrijfsveretiigingen kregen meer iverk Uitbreiding kring der ver zekerden De weefverwachting van het KNMI geldig tot Zaterdagavond luidt: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en hier en daar nevel of mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind aanvankelijk nog uit Noordelijke richtingen, later uit Zuidelijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Zaterdag 3 Januari 1953: Zon op 8.48 uur, on der 16.42 u. Maan op 21.31 uur, onder 10.43 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De meeste boodschappen bij de jaarwisseling door politici uitgespioken, hadden uiteraard dit gemeen: de vraag of bet nieuwe jaar de wereld die iter bij vrede of oorlog zal brengen. Alle Westelijke politici waren er van doordrongen, dat de toestand nog ernstig geacht moet worden, maar over het algemeen getuigden Run boodschappen van hoop en vertrouwen in de toekomst. President Truman zeide bijvoorbeeld, dat „de kansen om tot vrede te komen en de koude oorlog over dc gehele wereld te beëindigen, op het ogenblik groter zijn dan een jaar geleden Dp nresident zei dit op Oudejaarsavond beroep op het volk om te blijven geloven tijdens een Persconferentie. „Ik denk er In de vrede, ook al was het noodzakelok j viv-iiu i j i f0 Koiironen zo over en ik ken alle feiten", voegde hij aan deze een van zijn allerlaatste verklaringen als president toe. Op IS Januari, vijf dagen voor zijn aftreden, zal hij over de radio het gehele Amerikaanse volk toegesproken. Premier Churchill liet, terwijl hij zelf met de Queen Mary" zee gekozen had om in de V.S. met Eisenhower te gaan praten, in het conservatieve weekblad „Challenge" een boodschap afdrukken, waarin" het heet, dat „men algemeen in de gehele wereld van gevoelen is, dat het oorlogsgevaar afgenomen is sedert in Groot-Brittannië de conservatieve rege ring aan het bewind is." President Auriol van Frankrijk ziet ook wel een paar lichtpunten, maar hij ging toch lang niet zo ver als Truman en Churchill. Hij sprak de wens uit, dat de verantwoordelijke staatslieden een be spreking van de grote vraagstukken, dia de wereld verdelen, zouden beginnen. Naar zijn mening schijnen de V.N. iedere dag iets meer af te wijken van de geest en de doelstellingen, die dc stichters in uren van gevaar en hoop verenigd hadden. Daarentegen ziet pre sident Auriol tekeren van hoop in de pogingen om Europa te verenigen. Generaal Franco van Spanje noemde 1952 „het jaar van Spaanse triomfen op binnen- en buitenlands gebied, zoals het land er sedert de zestiende eeuw niet meer heeft gekend". Spanje had, aldus Franco, de betrekkingen „met alle be schaafde landen aan deze zijde van het ijzeren gordijn" verbeterd. Premier Naguib van Egypte herhaalde, dat hij niets van een dictatuur wilde we ten en hij beloofde dat alle „buitengewone maatregelen" zullen worden opgeheven, zodra de corruptie is uitgeroeid en de re- Sering stevig in het zadel zit. Zou het voiv vet >->c-arehHtfïch regeringsstelsel vervangen willen zien door een republi keins, dan zal hij de kwestie aan 'n volks raadpleging onderwerpen. Maarschalk Tito (Joegoslavië) deed een te bewapenen. „Wij moeten er vast in blijven geloven, dat het gezonde verstand Ivan die volken, die voor de wereld ver- j antwoordelijk zijn, een nieuwe ramp kan voorkomen", aldus de maarschalk. De leider van de Chinese nationalisten op Formosa, generaal Tsjang Kai Sjek, heeft voor de zoveelste maal een spoedige aanval op het Chinese vasteland in het vooruitzicht gesteld. „In 1953 zullen alle voorbereidingen voltooid worden", be weerde hij. Van achter „het ijzeren gordijn" werden slechts enkele stemmen vernomen. Pre sident Piek van Oost-Duitsland herhaalde in zijn Nieuwjaarstoespraak voor de radio dat ratificatie van de verdragen tussen West-Duitsland en de Westelijke gealli eerden „onmiddellijk de oprichting van een Oostduits leger tot gevolg zou heli- ben" Gottwald, de president van Tsjecho- slowakije, gebruikte dc gelegenheid om de mensen aan te sporen in 1953 harder te werken, aangezien dc gestelde industriële productie in 1952 nog niet bereikt werd. Van het illustere zevental, dat verleden week uit de gevangenis in Breda is ge broken en sedertdien ergens in West- Duitsland verblijft, is tot dusverre nog steeds alleen maar Bikker teruggevonden. Omtrent de andere zes ontbreekt alle nieuws. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn heeft Woens dag verklaard, dat alle ontsnapten, zo zij gearresteerd werden, naar Nederland zul len worden teruggezonden. „Weliswaar hebben Nederland en West-Duitsland geen uitleveringsverdrag, maar de mannen zijn illegaal West-Duitsland binnengekomen en op grond hiervan kunnen zij na arrestatie weer uitgezet worden", aldus genoemde functionaris. Hij voegde hieraan toe, dat de regering van West-Duitsland zich wel degelijk rea liseert, dat het zevental zich schuldig heeft gemaakt aan criminele misdaden. De man nen zouden zich nimmer als politieke vluchtelingen op het asylrecht kunnen be roepen. Intussen deed zich Woensdagmiddag het merkwaardige feit voor, dat volgens een Even blank en roerloos als de neg, die deze kinderen zijn gegaan, moge het nieuwe jaar zijn voor allen, die de waarde beseffen van het heden met zijn vele mogelijkheden voor de eeuwigheid. In Valparaiso (Chili) is Donderdag een opslagplaats met ontplofbare stoffen in de lucht gevlogen. Men vreest, dat er twee honderd slachtoffers te betreuren zjjn. Vijftig lijken werden reeds geborgen, maar er worden nog 150 personen ver mist en men moet wel aannemen dat zij onder het puin bedolven zijn. Het aantal gewonden bedraagt 500. De meeste slachtoffers zijn brandweer lieden en politie-agenten, die bezig waren met de bestrijding van een brand in een houtopslagplaats, 'oen opeens de explo sie zich voordeed. Het gebeurde kort na middernacht en honderden feestvieiders in de omringende straten werden ge wond. Vele huizen werden beschadigd. De functionaris, die belast was met het beheer van de opslagplaats, werd gear resteerd. De president van Chili begaf zich direct na het bekend worden van de ramp naar Valparaiso om persoonlijk het reddingswerk te leiden. Op het stationsemplacement bij Eysden is vanmorgen een zware locomotief, die aan het omrijden was, tegen een stilstaan de personentrein gehotst, die om half acht naar Maastricht zou vertrekken. De rem men van de locomotief zijn tijdens het omrijden doorgegleden, aldus de pers dienst van de N S. Tengevolge van de he- I vige schok ontstond er een panische schrik onder de zich reeds in de trein bevindende reizigers. Vijf hunner werden gewond. De heer Van de W. uit Eysden. die het neus been brak. en mej. V. H. uit Eysden. die een hersenschudding opliep, waren er het ernstigst aan toe. Met een kwartier ver traging kon de trein naar Maastricht ver trekken. In verband met berichten uit het bui tenland over het opheffen van de import restricties voor kaas in Amerika en de ge lijktijdige instelling van invoerbeperkin gen voor melkpoeder, kan meegedeeld worden, dat te bevoegder plaatse in Den Haag hiervan nog geen officiële bevesti- gtng is binnengekomen. Aannemende dat de berichten juist zijn gaf men te kennen, dat beperkingen op de 1!fu,0er van melkpoeder van een nog ern- j aard voor Nederland zouden zijn dan die, welke op de kaas hebben berust. In 1951 Voerde Nederland in totaal 2 millioen kg. nielkpoeder naar de Ver. Sta ten uit. Het thans voor de invoer uit alle landen van melkpoeder door Amerika be schikbaar gestelde quotum bedraagt volgens de berichten 3 millioen kg. per kwartaal- Tevens ls gebleken, dat de uitvoer in 1952 naar de Ver. Staten van melkpoeder 4.8 milli°en kg. heeft bedragen, dus per kwartaal in 1952 1.2 millioen kg. President Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie een verklaring af gelegd, waarin hij dat deel van de wet op de defensieproductie, dat de minister van landbouw noodzaakte Dinsdag de invoer Van gedroogde volle melk, gedroogde kar nemelk en gedroogde room te beperken, ernstig veroordeelde. Hij zeide, dat de be perkingen zeer weinig invloed op de Ame rikaanse markt zouden hebben, maar on- *e vrienden in Nederland, Zweden, Nieuw-Zeeland en een aantal andere lan den" zouden treffen. Die landen zullen daardoor minder Ame rikaanse agrarische producten kunnen ko pen en ook minder geld kunnen besteden aan hun defensieinspanningen, aldus de president. Dit soort wetten maakt het werk van de propaganda-deskundigen van het Kremlin veel gemakkelijker, zo verklaarde hij nog, en hij gaf verder als zijn mening te kennen, dat de oplossing zou zijn, deze bepaling van dé wet in te trekken. De trein, welke gisteravond om 20.50 uur uit Weert was vertrokken en om 21.15 uur in Eindhoven moest aankomen, heeft ter hoogte van Maarheeze een man, die zich op de spoorbaan bevond, aangereden en gedood. De trein had 15 minuten vertraging. hoge politie-functionaris aldaar de politie ter plaatse 's middags om 12 uur nog geen instructies had van het hoofdkwartier der federale criminele politie in Hamburg om de vluchtelingen te arresteren. De vraag of hij gerechtigd was de mannen te arreste ren, indien zij in het ressort van Bonn zouden worden aangetroffen, beantwoord de deze politie-officier ontkennend. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn verklaar de daarentegen dat „reeds enige dag;n geleden" van hogerhand een bevel tot in hechtenisneming van de gevluchte misda digers was uitgevaardigd. De Keulse politie deelde mede, dat zij wèl uit Hamburg opdracht had ontvangen naar de mannen te speuren. Maar deze taak zou niet gemakkelijk zijn „omdat zij niet de beschikking had over de signale menten van de gevluchten". Het Tweede-Kamerlid V. d. Heuvel (K.V.P.) heeft intussen enige schriftelijke vragen gericht tot, de ministers van Justi tie en van Buitenlandse Zaken omtrent de omstandigheden, welke de vlucht hebben mogelijk gemaakt en de daarna door de regering ge Poffen maatregelen. Geruchten doen de ronde dat de eige naar van een van de auto's, die op Tweede Kerstdag de zeven ontvluchte politieke delinquenten uit de strafgevangenis te Breda naar de Duitse grens brachten, in Roosendaal woonachtig zou zijn. Men be weert zelf, dat rond twaalf uur 's nachts, op Tweede Kerstdag, te Roosendaal drie auto's geparkeerd stonden, een Austin 40 van de man uit Roosendaal en twee andere auto's uit Zuid-Holland. De politic kon ons echter de juistheid van deze hardnekkige geruchten niet bevestigen en ook de Austindealer in Roosendaal zeide van niets te weten. Het in West-Brabant verschijnend dagblad „De Stem" publiceerde Woens dag echter een advertentie van een Breda's autobedrijf, waarin o.a. te lezen stond: „Laatste nieuws over 7 ontsnapte ge vangenen. Volgens deskundigen Dij vlucht gebruik gemaakt van 3 Austins; te weten Austin A 30, A 40 en A 70. Een en ander tot volle tevredenheid. U weet het immers. Austin, U kunt er van op aan!" is ernstig, vervoerd. Zij zijn later naar Nijmegen Het oude jaar heeft met een onverwacht pak sneeuw en verraderlijk gladde wegen afscheid genomen van ons land. Terwijl de sneeuw de jeugd gelegenheid tot heerlijke gevechten bood, waarbij autobestuurders, wiel rijders en andere voorbijgangers het echter vaak moesten ontgelden en ook menige ruit rink lend het nieuwe jaar inluidde, hebben zich bij de jaar wisseling tc ens enk tie. ernstige ongelukken voorgedaan tengevolge van de sneeuw-glarhl. 1 f.. Bij een tragisch auto-ongeluk te Rosmalen vterioïcn een moeder en een j^e vracht' van haar dochtertjes het leven en werd de vader en zijn twee andere kinde- werd^het meisje door de G. G. D. opge- ren zwaar gewond. In Nijmegen reed een jongen met zijn slee onder een wagen en werd op slag gedood. In en om Amsterdam, waar zich in de afgelopen dagen veel glij- en slip partijen voordeden gelukkig alle zonder ernstige gevolgen doch ook elders in het land ondervond het verkeer grote hinder van de sneeuw en de gladheid. Op Oudejaarsdag is te Nijmegen aan de Kraaijenhofflaan de 10-jarige G. Otten met zijn slee van het trottoir gegleden en on der een vrachtauto gekomen, bestuurd door A. T. uit deze stad. De jongen kreeg het rechter voorwiel over het hoofd en werd op slag gedood. Ook voor het 12-jarige Amsterdamse meisje S. N. is 1952 al heel slecht geëin digd. Toen het kind Woensdagmiddag op het Beukenplein glijbaantje speelde, gleed het van .t trottoir de rijweg op, juist onder de ■jhterwiplen -.<•» een passeren- aWto. Met' twee gebroken benen De bemanning van de reddingboot „In sulinde" van de Kon. N. Z. H. R. M. heeft de jaarwisseling op zee doorgebracht op zoek naar de „Zoutkamp 9", een vissers vaartuig. dat Dinsdagavond al had moe ten binnen komen, maar nog niet was ver schenen. De „Zoutkamp 9" was Maandag jl. uit gevaren ter garnalenvangst. Aan boord bevonden zich de vissers Piet Westra en Jan Steegstra uit Zoutkamp. Zij zouden Dinsdagavond terugkeren en hadden tot dat tijdstip mondvoorraad aan boord. Toen het vissersvaartuig Woensdagmid dag nog niet binnen was, begon men aan de wal ongerust te worden. De „Insulin de" verliet om zeven uur 's avonds Dost mahorn om te trachten de „Zoutkamp 9" ergens op de Waddenzee in de nabijheid van Schiermonnikoog te vinden. De „In sulinde" is de gehele nacht op zee geweest. Schipper Klaas Toxopeus heeft zijn schuit omstreeks middernacht op de Eilander Balg bij Schiermonnikoog stilgelegd om het daglicht af te wachten. Hij heeft toen met de bemanning getracht de nacht van Oud en Nieuw zo gezellig mogelijk door te brengen. Omstreeks half één Donderdagmiddag kon aan Klaas Toxopeus het bericht wor den doorgegeven, dat de vermist gewaan de boot om circa tien uur 's morgens de thuishaven was binnengelopen. Er was machineschade opgetreden en de opvaren den waren er na veel moeite in geslaagd die te verhel en. Ook in de nacht van 31 December 1951 op 1 Januari 1952 was de „Insulinde" buitengaats, toen om hulp te verlenen aan een Duits schip. Ter hoogte van het sanatorium Maria- Oord te Rosmalen b(j Den Bosch had gis teren een tragisch verkeersongeluk plaats, waarvan de Nijmeegse familie Brouwels het slachtoffer werd. De 40-jarige me vrouw Br. werd gedood en haar 12-jarige dochtertje bezweek later aan de bekomen verwondingen. De vader, zijn zoontje van zes en een 14-jarig dochtertje werden zwaar gewond. Om ongeveer drie uur reed deze familie, komende van de richting Nijmegen, naar Den Bosch, toen op een gegeven ogenblik de auto slipte en met grote kracht tegen een boom smakte. De botsing was zo he vig, dat de boom in dc wagen drong, waardoor mevrouw Brouwels op slag werd gedood. De heer Br„ die aan het stuur zat. werd evenals zijn drie kinderen ernstig gewond. Doktoren en verpleegsters van het sanatorium verleenden eerste medische hulp. De overste van de Paters der Heilige Harten tc Rosmalen diende de slachtoffers het H. Oliesel toe. De gewonden werden naar het Grool Ziekengasthuis te Den Bosch overgebracht waar het 12-jarige meisje in de loop van de avond overleed. De toestand van de vader en zijn andere dochtertje en zoontje 9V (Van onze Utrechtse redacteur). Op Oudejaarsavond werden de radio luisteraars verrast, door een verzoek van het K.N.M.I. om in de nacht en 's mor gens vroeg eens naar buiten te gaan om de dikte van de sneeuw te meten. Met een ongefrankeerde brief of briefkaart kon men dank zij de medewerking van de P.T.T. zijn bevindingen aan het K.N.M.I- mededelen. Fowler, directeur van het Amerikaanse bureau voor defensieproductie, heeft In zijn kwartaaloverzicht aan president Tru man aangedrongen op integratie van het Amerikaanse p'sgram voor defensiepro ductie met dat van West-Europa. Het doel hiervan dient een productiecomplex in West-Europa te zijn, dat in staat is de voor de Europese eenheden van de At lantische strijdkrachten benodigde uit rusting te vervaardigen. Fowler beval aan, dat Amerika meer wapens door bemiddeling van de N.A.T.O. zou kopen in plaats van in vaardigde wapens naar Europa te ver schepen. Dollars uit fondsen voor Ame rikaanse militaire hulp dienden volgens hem te worden aangewend om ontwikke ling van de Westeuropese militaire pro ductie en integratie van de defensiepro ductie der N.A.T.O.-landen te bevorderen. Robert Lovett, Amerikaans minister van defensie, heeft in zijn halfjaarlijks rapport verklaard, dat de V.S. de voorbereidende phase der herbewapening hebben voltooid. De grootste moeilijkheid is echter de huidige voortgang vol te houden. Lovett waarschuwde tegen wijzigingen in de begroting welke een nadelige in vloed zouden hebben op de militaire hulp aan het buitenland. De defensie-inspan- m'ng mag niet verslappen, aldus de mi nister. Velen zullen zich hebben afgevraagd, waarvoor dit moest dienen, omdat het toch wel voor de hand lag, dat de heren van het „weer" deze bezigheid in de sneeuw zeker niet als een speciale vie ring van de jaarwisseling bedoelden. Daar de sneeuw zo plotseling en dik was geval len, prikkelde het radiobericht in de avonduren wel de nieuwsgierigheid en zocht men er iets bijzonders achter. We vernemen nu van het K.N.M.I., waar we ons licht eens hebben opgesto ken, dat het doel was plaatselijke kleine verschillen in de sneeuwlaag te weten te komen. In De Bilt weet men wel het gemiddelde en zo is gebleken, dat er in het Westen aanzienlijk meer sneeuw ge vallen is dan in het Oosten. In Twente 'igt geen sneeuw, in Zuid-Limburg en Groningen evenmin, terwijl de maximale sneeuwhoogte, zoals die uit Vlissingen Amerika ver- i gemeld werd, 9 centimeter bedroeg. Gis- AmeriKd vei teraVOnd la* ,1- tri i «ineen wann'eer de mensen 's avonds het liefst binnenshuis zijn, maar anderzijds geloven wij, dat het toch een gelukkig tijdstip was, omdat velen, wanneer het midder nachtelijk uur heeft geslagen, zich gaar ne eens even naar buiten begeven. Al leen hoopt men, dat de opmetingen zo nauwkeurig mogelijk gedaan zijn, zodat de gegevens voor een studie bruikbaar zijn. teravond lag de sneeuw in Vlissingen, waar het inmiddels gedooid had, echter nog maar 4 centimeter dik. Aan de hand van de ingekomen gegevens wil het K.N.M.I. nu nagaan de invloed, die steden en dorpen, duinen en rivieren op de neerslag hebben, waarbij het geen verschil maakt of het regent of sneeuwt. Zo had men dus evengoed regenmeters kunnen plaatsen, maar het bezwaar hier- bii is, dat de regen niet lang blijft liggen, terwijl men dan bovendien over veel van die instrumenten zou moeten beschikken. Bij wijze van proef heeft men daarom de medewerking van Het publ ek ingeroepen, hetgeen wellicht in de toekomst nog wel eens zou kunnen gebeuren. Enerzijds beschouwde het K.N.M.I. het als een ongunstige omstandigheid, dat het juist op Oudejaar begon te sneeuwen, De gladheid op de laatste dag van het oude jaar heeft ook een automobilist uit Den Bosch parten gespeeld. Hij slipte met zijn personenauto tegenover het paterscol- lege „St Charles" te Boxtel. De wagen draaide een slag om en kwam weer in de richting Den Bosch op de linkerkant in de langs de weg lopende sloot terecht. Drie liftende militairen, die door de chauffeur even buiten Den Bosch waren meegenomen, hadden geluk: zij maakten de draai mee, doch kwamen evenals de bestuurder met slechts de schrik en een paar natte voeten vrij. De bestuurder, die in het paterscollege onmiddellijk om een andere wagen belde, had voorde tweede maal de vriendelijkheid de drie militairen mee te nemen in de richting Eindhoven, waar zij hun Nieuwjaarsverlof door gin gen brengen. Het Arnhemse gerechtshof heeft Woens dag de 31-jarige landbouwer G. J. Z. te Nqveen, gemeente Voorst, en de 45- jarige aannemer H. de W. te Ernst een goede dag bezorgd. Zjj werden namelijk slechts veroordeeld tot een geldboete van 300 guldens subs. 1 maand hechtenis, we gens het bouwen van een boerderij zon der de benodigde vergunning, in plaats van een lanbouwschuur waarvoor de ver dachten wel een vergunning hadden. De economische politierechter te Zutphen had verdachte Z. een boete opgelegd van veer tig gulden en hem verplicht binnen een maand de boerderij af te breken. De aan nemer werd veroordeeld tot 600 gulden boete. De procureur van het Arnhemse hof, mr Hoekstra, had 500 gulden of twintig dagen tegen beide verdachten geëist. Het afbreken van de boerderij achtte mr Hoekstra echter economisch niet verant woord. Deze opvatting blijkt thans door het hof te zijn overgenomen. Het tweede Kamerlid Andriessen (KVP) heeft aan de minister van Economische Zaken de vraag gesteld of het waar is, dat de N.V. staalwerken „De Maas" te Maastricht gedwongen geweest is 118 ar beiders te ontslaan, terwijl rijksdiensten in hun bestekken dwingend voorschrijven het gebruik van Engelse buizen, terwijl die buizen ook door bovengenoemde N.V. worden vervaardigd. Zo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat èn omwille van de werkgelegenheid om wille van de belangen van de daarvoor in aanmerking komende Nederlandse industrieën, het evenbedoelde dwingende voorschrift dient te vervallen en, bij gelijke kwaliteit en prijs, minstens genomen de vrije keuze gelaten wordt tussen het buitenlandse en het eigen product? De heer Andriessen vraagt tenslotte of de minister bereid^ is daartoe strekkende maatregelen te vorderen. be- Het Amerikaanse hof van beroep heeft Woensdag geweigerd een nieuw proces te bevelen tegen Julius en Ethel Rosenberg en Morton Sobell. Het echtpaar Rosen berg zal half Januari terechtgesteld wor den en Sobell is veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. Zij werden beschuldigd van atoomspionnage. Dinsdag zinspeelde de federale rechter Kaufman er op, dat hij misschien uitstel van executie van de Ro- senbergs zal toestaan om het echtpaar ge legenheid te geven president Truman gratie te vragen. In de loop van verleden jaar. is de Orga nisatiewet Sociale Verzekering tot stand gekomen. Deze wet beoogt vereenvoudi ging te brengen in de uitvoering van de sociale verzekering en die uitvoering in handen te leggen van het georganiseerde bedrijfsleven. Daartoe zijn in de organisa tiewet als uitsluitende uitvoeringsorganen der sociale verzekering aangewezen de zo genaamde verplichte vakbedrijfsvereni gingen. Deze verplichte vakbedrijfsverenigingen zijn sedert 1 Juli j.l. reeds belast met de uitvoering van de Werkloosheidswet. Met ingang van het nieuwe jaar zijn zij nu tevens belast met de uitvoering van de Ziektewet en van de kinderbijslagwet. Drie takken van de sociale verzekering worden dus nu geheel en uitsluitend door verplichte vakbedrijfsverenigingen uitge voerd. Als resultaat van uitvoerig overleg met het bedrijfsleven en met vertegenwoordi gers van belanghebbenden is met ingang van 1 Januari j.l. de „kring der verzeker den" van enige sociale verzekeringswetten uitgebreid, 'n Aantal categorieën van per sonen, die tot dusver over het algemeen Mgr Valeriana Gracias, Aartsbisschop van Bombay (India)die genoemd tvordt als opvolger van wijlen kardinaal Carlo Agostini, patriarch van Venetië. Mgr Gracias zal de eerste Indiase kardinaal zijn. Een speciale door president Truman ingestelde commissie voor het aanbeve len van wijzigingen in de nieuwe immi gratie-wet, genoemd naar senator McCar- ran, heeft een herziening „van het begin tot het eind" aanbevolen. Volgens de commissie is de wet „een aanfluiting van de democratische idealen". De wet, die ondanks een heftig verzet van Truman door de meerderheid van het congres werd doorgedreven, is 24 December j.l. in werking getreden, maar Truman wil op de valreep nog al het mogelijke doen om er de V. S, van te verlossen. De commissie zegt, dat de wet een ge brek aan vertrouwen in de toekomst der V. S. openbaart en, door haar strenge be perkingen op de toelating van vreemde lingen, het aanzien en de positie van de V. S. in het buitenland afbreuk doet. „De wet berust op een houding van vij andigheid en wantrouwen tegenover alle vreemdelingen", aldus het rapport: ..zij past discriminatie toe op menselijke we zens op grond van nationaliteit, ras, ge loof en kleur". De voorstellen van de commissie zullen door president Truman aan zijn opvol ger generaal Eisenhower worden voorge legd. wel onder de ongevallenwet vielen, is bij K. B. ook als verzekerde aangewezen voor andere sociale verzekeringswetten. De desbetreffende Kon. besluiten zullen eerst daags in het Staatsblad worden afgekon- digd. De krantenbezorgers zullen onder be paalde omstandigheden nu ook onder de Ziektewet (en het Ziekenfondsbesluit) ko men te vallen. Hetzelfde geldt voor de Loonslachters. Deze laatsten zullen boven dien onder de Kinderbijslagwet vallen. Onder de Ziektewet (en het Zieken fondsbesluit) en onder de Kinderbijslagwet zijn nu ook gebracht personen, die werk zaam zijn bij het oogsten van fruit en van andere land- en tuinbouwgewassen, als mede o.a. zij, die werkzaam zijn bij het snijden van griendhout en het snijden en scheren van riet, het snoeien en rooien van bomen, het selecteren van te velde staande gewassen en het „klaar maken" van aardappelen. Eenzelfde regeling is getroffen voor een aantal kleinere melkslijters. Voor de petroleumventers en de ijsco- venters, waarvan bepaalde categorieën on der de Ongevallenwet vallen blijft de be staande regeling gehandhaafd. Het Amerikaanse Bureau Wederzijdse Hulpverlening Nederland gevraagd om „spontaan af te zien van de dollarhulp die in het jaar eindigend per 30 Juni a.s. ontvangen zal worden, aldus meldt de New-York Times. Hoewel door de Nederlandse regering nog geen be sluit is genomen, bestaat er een tendens om afwijzend op de suggestie te beschikken. De onverwachte recente verbetering van de Nederlandse harde valutareserve is voor Amerika aanleiding geweest enige druk uit te oefenen om te ontvan gen gelden uit het fonds voor defensie hulp t.b.v. voorlopig 15 millioen niet te aanvaarden. Door de New York Times wordt nog medegedeeld, dat het niet geheel juist is een eventuele Nederlandse terugtrekking een vrijwillig karakter te geven, daar alge meen aangenomen wordt, dat wanneer Nederland zijn aanvrage niet terugtrekt, i deze in ieder geval afgewezen zal worden, voor heeft 99

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1