De onverstoorbare Grandma Moses m Kabinetscrisis in Frankrijk VAL DA L INKTVIS sa wsyrwasf st irsTJFürjnsss.^ Wereldroem dank zij de hoofdpijn van een ingenieur M Cacao-industrie wist weer nieuwe afzetgebieden te vinden Zij, die de Paus beveelt RADIO-PROGRAMMA'S wIk houd het meest van pleizierige dingen" Vrachtauto in de sloot Mayer krijgt vanavond antwoord van de fracties Geen vuurwapens voor .-Berlij nse politie gedaald WinterfiandenipUROL De 3 JANUARI 1953 PzfJNA n BBWHI Twee personen gered, een gedood Schotse zuinigheid K inderlijke verwondering Troonrede HENNY EMAN TOT EEN WEEK VEROORDEELD BRITS ADMIRAAL BEZOEKT NEDERLAND Neem een doos echte PA STfL_L.eS KEELPIJN FATHER H. OLISLAGERS INVOER VAN CACAOBONEN Itaal 657'000 ton' waarvan in Europa 360.000 'Y-f;ö|y; Zal de vraag te hort schieten? MGR M.LUCAS IN NEDERLAND MINDER BELEMMERING VOOR DE VARKENS- HANDEL Gebied der vrije markt uitgebreid door PETER BARON B. M. R. S. Vanochtend om kwart voor zes is op de Leyweg in de gemeente Wateringen een vrachtauto bij het uitwijken voor een te genligger van de weg geraakt en van een hoogte van twee meter in een sloot gekan teld. Van de drie personen die zich in de cabine bevonden konden er twee, een man en een vrouw, zich redden, de chauffeur, de 47-jarige J. H. T. uit 's Gravenhagc zat geklemd tussen het portier en de cabine. Toen hij was bevrijd bleek hü te zijn over leden. Hij laat een vrouw en twee kinde ren achter. HET BEGON in een drug-store te Hoosick Falie, in de staat New-York. Een boerenvrouw van diep in de zeventig kwam daar op een ag in 1937 schilderijen te koop aanbieden. Misschien bad man achter de toonbank juist een goede bui; misschien bezat hij dat Meenidsoortige instinct van de zakenman die ruikt wanneer ergens ge d le verdienen is; mogelijk ook was hij doodgewoon gecharmeerd door de kinderlijke vrolijk- Veid van de aangeboden schilderstukjes. Hoe dit zij, de koop werd gesloten, en de prijs was van dien aard dat de winkelier zich niet te veel zorgen be hoefde te maken. De volgende dag kon hij de kleurige tafereeltjes van de 77-jarige boerin Anna Mam Robertson Moses voor één dollar in zijn uitstal kast leggen. De verdere geschiedenis van „Grandma Moses" zoals iedereen deze thans 92-jarige Amerikaanse xent is al dikwijls verteld. Van de ingenieur Louis Caldor uit New York die. als hij niet, behalve belang- stelling voor kunst, hoofdpijn had gehad, wellicht nimmer zijn reis in Hoosick Falls had onderbroken om de drugstore binnen te gaan. Het is dan ook zeer de vraag of Grandma Moses ooit beroemd geworden was zonder de hoofdpijn van meneer dal- dor uit New York. Qf.zijn hoofdpijn bij toverslag verdween toen hij de schilderijen van de oude boerin zag, vermeldt de historie, die overigens als romantisch genoeg is, niet. Caldor kocht evenwel, hoofdpijn of geen hoofdpijn, alle doeken die tussen de hoestbonbons en de zeemlappen in de drug-store stonden geëtaleerd en liet zich naam en adres van de bejaarde schilderes noemen. Anna Mary Moses was niet thuis toen Caldor haar bezocht, maar haar zuster wist de kunstlievende ingenieur te vertel len, dat er nog wel 10 schilderijen ergens In huis moesten rondslingeren. De vol gende dag stonden er inderdaad tien schilderijen voor Caldor gereed en dank zij zijn propaganda was Grandma Moses enige jaren later wereldberoemd. In haar autobiographic, die dezer da gen het licht zag vertelt zij hoe het haar lukte het tiental schilderijen vol te krijgen. „Ik meende dat ik een schilderij had geschilderd van Virginia. Het was zeer groot en ik overwoog, dat ik, als er lijsten te vinden waren, dat doek in tweeën kon snijden en er twee schilderijen van kon maken. Hetgeen ik deed, en zodoende had ik er tien voor hem.... Hij ontdekte het eerst een jaar later, en toen wilde hij weten waarom ik mijn beste schilderij in tweeën had gesneden. Ik zei hem: dai is mijn Schotse aard". Uit dit kleine citaat kan men verschil lende dingen omtrent Grandma Moses leren, behalve dan dat zij een houterig proza hanteert. Fr spreekt uit deze recht-toe recht-aan geschreven zinnetjes een simpele oprecht- beid en een primitief gevoel voor het hu moristische van haar plotselinge roem. vrouw van over de 80, die haar hele boerenwerk heeft gedaan om haar te schieten geleerd heeft zaken als zaken te beschouwen. zaken Een groot schrijfster is Grandma Moses beslist niet. Wie haar levensgeschiedenis leest in de hoop op boeiend beschreven avonturen of treffende inzichten van een oude vrouw, die bijna een eeuw Ame rikaanse beschaving beleefde, zal door deze weinig opwindende, zakelijk geno teerde bijzonderheden over haar jeugd in een dorpje bij New York, haar arbeid als werkmeisje bij boerenfamilies, haar hu welijksleven op de farm en haar late glorie als schilderes teleurgesteld wor den. Maar wanneer men deze notities ziet *ffen d* achtergrond van haar schilde rijen, dan openbaart zich een persoonlijk heid zo eerlijk, rechtlijnig en kinderlijk, dat het een verkwikking betekent voor de hedendaagse, door neurotische roman helden verveelde, lezer. Tafereeltjes uit het boerenleven be schrijft zij met dezelfde simpelheid van visie, die wij m haar schilderijtjes her kennen. Haar enthousiasme over de eerste storm, de eerste sneeuw, de eerste markt die zij jong meisje zag, ver raadt dezelfde kinderlijke verbazing die haar schildersfantasie de speelgoedhuisjes Poppetjes, boompjes en beestjes in felle kleuren laat leven. De roem die haar zo plotseling kwam toewaaien veranderder niets aan deze kinderlijk verwonderde blik. Al kwam baar werk in de musea, zij bleef het lou- ais een nuttige liefhebberij beschou- V'en. zoals ze bessenjam maakte of bor duurwerkjes. Zij kon nu eenmaal, zo ;ch'-ijft ze herhaaldelijk in haar boek, stilzitten. °fn bet op de farm zo goed ging. dat bcon^ Wa^ vr'-ie tijd kon veroorloven, ze een eigen bedrijfje in gebakken aardappel-chips tegen 25 dollarcent het Pond. „Well, that was the potato-chip business" schrijft Grandma en ze voegt eraan toe: „Ik heb altijd onafhankelijk willen zijn. De gedachte dat ik met mijn armen over elkaar zou zitten, terwijl Tho mas het geld verdiende kon ik niet ver dragen". Typisch taf reel uit het boerenleven geschilderd door Grandma Moses. ET eenzelfde soberheid beschrijft ze haar plotselinge opkomst tot we reldvermaardheid. In New York vervulde zij haar eerste spreekbeurt, op een podium waar men op haai tafeltje enkele specimina van Grandma's culinaire kunst een paar flessen inmaak en eigen gebakken koeken had geplaatst, die haar even lief waren als de beroemde schilderijen aan de wanden rondom. Daar kreeg zij een hard voorwerp in de hand gedrukt „het voelde als een zwart Grandma Moses in actie. spook, maar het was een microfoon: ik was in de. aether". Enige tijd later was se al vertrouwd geraakt met microfoons en sprak zij in een radiopraatje haar artistieke troon rede uit. „Ilc houd het meest van plei zierige dingen. Wat heeft men eraan een schilderij te maken als het niet iets pret tigs is. Daarom denk ik echt hard tot ik aan iets werkelijk plezierigs denken dan schilder ik het". Men vroeg haar tijdens dit radio-in terview wat voor gevoel het was om be roemd te zijn door millioenen Kerstkaar, tengemaakt naar haar schilderijen. „O, ik geef niet veel om roem", zei Grandma, „ik houd mij bezig met mijn volgende schilderijen, daar heb ik mijn handen vol aan. En wat de Kerstkaarten betreft, ja, wat moet ik daarover zeggen. Mijn kleindochter maakt er graag grapjes over, z{j zegt dat ik een heks ben, maar een heks die op een penseel in plaats van op een bezem door het land vliegt Grandma's boereneenvoud is door geen glorie te verstoren, zelfs niet door de be kroning met de prijs van de „Women Na tional Press Club", die president Truman haar in 1949 persoonlijk uitreikte, bij welke gelegenheid zij met de president praatte („Ik kon niet anders denken dan dat hij een van mijn eigen jongens wa6") en hem zelfs verzocht voor haar piano te spelen. Hetgeen Truman deed ook. „My life's history" door Grandma Moses. Uitg. Andre Deutsch London. De leider der Arubaanse Volkspartij, Henny Eman, is door het gerechtshof van de Ned. Antillen in laatste instantie ver oordeeld tot een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf wegens smaad. Reeds eer der had het hof hem deze straf opgelegd, maar daar hij zich toen in Nederland be vond en dus niet zelf de verdediging van zijn zaak op zich kon nemen, tekende hij legen dit vonnis verzet aan. Tijdens de be handeling van de verzetszaak, twee weken geleden, was door de waarnemend procu reur-generaal twee weken gevangenis straf voorwaardelijk geëist. Het hof be vestigde echter het reeds eerder gewezen arrest. De opperbevelhebber van het Kanaal commando admiraal Sir John H. Edelsten, K. C. B., C. B. E., zal volgende week een bezoek brengen aan Nederland en België om de hoogste marine-autoriteiten in deze landen te ontmoeten. Sir John Edelsten arriveert op 5 Januari a.s. in Den Haag Diezelfde dag zal hij een bezoek brengen aan het ministerie van Marine. Op 6 Jan. bezichtigt de hij marinebasis in Den Hel der en 's avonds vertrekt hij van Amster dam per trein naar Brussel. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Zondagochtend. De voor de kabinetsformatie aange zochte heer Réné Mayer, radicaal, zal eerst hedenavond van de verschillende kamerfracties vernemen of zjj zijn pro gram willen steunen. Het is te verwachten, dat de aanmoedi gende antwoorden voldoende armslag zul len bevatten om na het verlenen van de investituur nog alle vrijheid van handelen te bewaren. Ook de heer Maver heeft evenals de heer Bidault niet anders kun nen doen dan de voornemens van de heer Pinay in een nieuw kleed steken, want voor wat de aanmoediging van de econo mie en het op gang brengen van de wo ningbouw betreft, moeten ook zij de mid delen nog afwachten, terwijl de finan ciële maatregelen ook van toekenning van volmacht, zij het dan ook onder een andere naam, afhankelijk worden gesteld. Het enige voordeel, dat de heer Mayer heeft behaald, is, dat hij door de socia listen niet zo botweg is afgewezen als de heer Bidault en de heer Soustelle. Maar dat komt, omdat de heer Mayer een radi caal is en de socialistische leiders in de kamerfractie beginnen te begrijpen, dat de oppositiepolitiek in de spannende omstan digheden bij de kiezers meer kwaad dan goed doet. Er is echter geen kans, dat de partijleider en de meerderheid in de so cialistische fractie het steunen van de heer Mayer zullen toelaten. De kansen van de heer Mayer worden bepaald door de houding van de M.R.P. en Gaullisten, die zullen moeten uitmaken, cf zij liever een radicaal dan iemand van de rechtse onafhankelijken aan het stuur zien, welk laatste een conservatieve over macht zou geven. Verkrijgt hij de moge lijkheid van de investituur, wat waar schijnlijk is, dan hangt de mogelijkheid van het vormen van het ministerie zelf af van de uitsluitingen die de groep- Plevin en de radicalen reeds thans voor de dag doen komen. Op zijn best kan de heer Mayer met de oude-Pinaymeerder- heid in zee gaan, wat voor een radicaal al zeer weinig aanlokkelijk is. Advertentie Father H. Olislagers uit Oirlo van de Missionarissen van Mill Hill promoveerde te Rome tot doctor in het Kerkelijk recht op een in het Engels geschreven proef schrift: „De betekenis van de uitdrukking „stervensgevaar" jn het Kerkelijk Wet boek". Father Olislagers werd in Juli 1952 benoemd voor de missie van Buea (Brits Kameroen) en zal over een maand vertrekken. Een vaartuig van de Amerikaanse kust wacht heeft het Nederlandse vrachtschip „Hydra" dat sedert Maandag bij Kaap Hatteras (Amerikaanse Oostkust) drijft met een defect aan de schoefas, op sleep touw genomen, Men heeft koers gezet naar Norfolk. De bemanning van veertig koppen is aan boord van de „Hydra" ge bleven. De drie geallieerde commandanten van Berlyn hebben een verzoek om de West- berlijnse politie met automatische wa pens uit te rusten, afgewezen. Burge meester Keuter had om deze bewapening verzocht naar aanleiding van het inci dent op eerste Kerstdag, waarbij een Westberlijnse politie-agent door Russi sche soldaten werd doodgeschoten. De geallieerde commandanten wilden geen toestemming geven omdat zij bang zyn, dat als de Westberlijnse politie be wapend was met vuurwapens, dit de span ning zou verhogen en beloofden, dat zij in geval van nood snellere hulp aan Westberlijnse politiemannen zullen verle nen. Intussen beweert hel Oostduitse pers bureau A.D.N., dat de Westberlijnse po litie M„doorgaat met haar tartende hou ding Volgens het persbureau waren er enkele schoten op Oostberlijnse politie mannen gelost. ton (Nederland 50.000 ton), Amerika 272.000 Met voldoening constateert het jaarover zicht van dc cacaomarkt van de firma l)e Waal en Van Overzee te Amsterdam, dat de Nederlandse cacao-industrie, die voor een belangrijk deel voor de export werkt, alljjd nieuwe afzetgebieden voor haar producten weet te vinden. Ondanks het feit, dat de export zowel naar Duitsland als naar Engeland in 1952 Sterk is beknot geworden, zijn de Neder landse cacaofabrikanten er in geslaagd hun uitvoer van cacaoboter vrijwel te handhaven en de uitvoer van cacaopoeder zelfs nog te verhogen. Alleen de export van chocolade heeft enige vermindering getoond. Niettemin is de invoer van cacao bonen kleiner geweest dan in de vorige jaren, zodat de huidige voorraden niet ai te groot zullen zijn. Practisch het gehele jaar hebben de fabrikanten een mondjes maat aankooppolitiek gevoerd en, gezien de ontwikkeling van de cacaomarkt, schijnt dit een verstandige politiek te zijn geweest. In de periode Januari/September 1912 werd hier geïmporteerd (blijkens de offi ciële cijfers van het C. B. S.) 33.884 ton cacaobonen vergeleken met 47.905 ton in hetzelfde tijdvak van 1951. De export van cacaoprodueten uit Nederland was in deze periode als volgt: cacaoboter 9500 ton (overeenkomstige periode van 1951: 10.730 ton), cacaopoeder 8415 ton (7279 ton) en chocolade enz. 8180 ton (10.655 ton). Voor de wereldcacaomarkt in het alge meen is het In het lopende seizoen een open vraag of de wereldconsumptie vol doende zal zijn om de totale wereldpro ductie van cacaobonen op te vangen. De algemene opinie op het ogenblik Is, dat de komende oogsten ruim voldoende zul len zijn om de verminderde vraag na-ir cacaobonen te dekken. Hierbij moet in het oog gehouden worden, dat bij de huidige hoge prijzen voor het afgewerkte product, chocolade in sommige landen min of meer een luxe artikel gaat worden. In Nederland bijv., aldus het verslag, waar het publiek vóór de oorlog een groot verbruiker placht te zijn van chocoladerepen van 5 ets per stuk, gaat men over tot het gebruik van versnaperingen van andere samenstel ling, nu de repen 20 ets kosten. Onder de vele statistieken en gegevens, die het verslag zoals gebruikelijk bevat, bevindt zich een raming van de wereld- cacaoproductie en consumptie in 1953, waaraan het volgende is ontleend: totale productie 665.000 ton, waarvan West- Afrika 491.000 ton, Amerika 164.000 ton en andere landen 10.000 ton. Consumptie to- ton en andere landen 25.000 ton. De cijfers tonen aan, dat de sleutel voor de komen de ontwikkeling van de cacaomarkt in handen ligt van Brazilië. Zou de Bahia- oogst inderdaad kleiner worden dan die van het vorige seizoen en niet meer op brengen dan de raming, dan zullen pro ductie en consumptie min of meer tegen elkaar opwegen. Een grotere oogst zou echter betekenen, dat de wereldproductie van cacaobonen meer zal bedragen dan de hoeveelheid, die voor de wereldconsump tie in aanmerking kan komen. De nieuwbenoemde Apostolische Inter nuntius voor India, mgr Martin Lucas, is op Nieuwjaarsdag per K.L.M.-vliegtuig uit Rome in Nederland aangekomen. Mgr Lucas, tot dusver Apostolisch Delegaat voor Zuid-Afrika en thans opvolger van mgr Leo Kierkels kis Internuntius voor Indisi, zal gedurende veertien dagen in Ne derland vertoeven. Op 15 Januari vertrekt hij per m.s. Stratmore van Londen naar New Delhi om daar zijn nieuwe functie te aanvaarden. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat in verband met het afnemen van de var kenspest het gebied, waar varkensmark- ten gehouden kunnen worden, zou worden vergroot. Maandag a.s. wordt zulks een feit. Vrij is dan. ruwweg genomen, geheel Oost-Nederland, ten Oosten van Rijn en IJssel plus enkele an dere delen des lands. De minister van Landbouw heeft al. bepaald, dat met ingang van 5 Januari de varkensmarkten in het gehele rijk zijn geschorst, met uitzondering van: a. de provincies Friesland en Groningen (de eilanden inbegrepen) Drente en Overijs sel; b. het gedeelte van de provincie Gel derland, gelegen ten Oosten van de IJs sel en, van de aftakking dezer rivier bij Westervoort tot de Duitse grens, rechts van de Rijn; c. de Noord-Oostelijke pol der; d. het eiland Texel; e. Zeeuwsch- Vlaanderen. E IS DE ENIGE, die de Paus bevelen gezien daar een huishouding in de nun tiatuur moest worden opgezet, nodigde hy Zuster Pasqualina uit, er de leiding t kan geven. En ook de enige, van wie de Paus bevelen opvolgt. Hij heeft haar overigens zelf opdracht van op zich te nemen, gegeven hem te kapittelen, indien ze dit x nodig acht. De Paus kijkt monkelend toe, wanneer ze op een gegeven ogenblik Zijn oen werd. o.a. naar Warschau in Polen, studeerkamer binnenkomt en de een of En zij zelf twijfelde er het minste aan, of andere hoge prelaat beleefd doch drin- ze haar taak zou blijven vervullen, nadat gend verzoekt maar op te staan en heen Eugemo Pacelli kardinaal tot Paus ge- Nadien volgde Zuster Pasqualina Hem, waarheen Hij door het Vatikaan gezon- te gaan. Zo n prelaat heeft het dan te lang gemaakt en Suora Pasqualina vreest, dat de Paus zich te veel zal vermoeien. Zij is het ook, die Hem aanzegt, wanneer hij Zijn medicamenten moet innemen en voorts zijn dagelijkse doen en laten in Zijn appartementen regelt. kozen was. Ze is een klein, pittig vrouwtje, deze Zuster Pasqualina. Maar ze kan com manderen als een Pruisische garde-offi cier. En dit nemen sommigen in liet Va- ticaan haar wel een beetje kwalijk. Zuster Pasqualina stoort zich hier he lemaal niet aan en gaat rustig en gede- Zuster Pasqualina is eeri Duitse Fran- chieerd haar gang. Dat de Paus ondanks eiscanes uit het Franciscanessenklooster ^!Jn zwakke gezondheid en hoge ouder- te Einsiedeln in Zwitserland. Haar twee pont nog zoveel werk kan verzetten, is assistenten komen daar eveneens van- ,n belangrijke mate haar werk. Ze zorgt, daan. Die staan echter volkomen in haar "at Hij de nodige rust neemt. schaduw. Men spreekt in het Vatikaan alleen over Suora Pasqualina. Ze is Duitse van geboorte, doch ver toeft reeds sinds lang in Italië en steeds middagdutje. Ingevolge Zijn eigen opdracht sluit ze Zijn boeken en stuurt ze Hem naar bed of vertelt Hem, dat het tijd is voor Zijn heeft ze dit in de onmiddellijke omgeving van de Paus gedaan. Reeds toen deze Pauselijk staatssecretaris was, bestuurde ze er Zijn huishouding. Zuster Pasqualina is de enige in het Vatikaan, die dagelijks de H. Mis bij woont, welke door de Paus in Zijn par ticuliere kapel wordt opgedragen. Zij is Vijf en dertig jaar geleden kwam don het ook die. wanneer hij van de audiënties Eugenio Pacelli, minutant bij het Vati kaan, naar Einsiedeln om daar in een klooster uit te rusten en nieuwe gezond heid op te doen. Hij had een zwakke long, welke veel zorg vereiste. In het klooster was zuster Pasqualina ziekenzuster en ze kreeg de bijzondere zorg voor de jonge, Vatikaanse diplomaat. Deze werd nuntius te München en aan- terugkeert. Zijn rechterhand en de ring van Petrus met alcohol desinfecteert. Honderden en honderden mensen hebben die dan gkust en de maatregel is hard nodig. De buitenwereld ziet Zuster Pasqualina zelden. Ze komt alleen in de Sint Pieter om daar de H. Mis bij te wonen, als de H. Vader ziek is. En zo nu en dan woont ze een heiligverklaring bij, maar zit dan op een gereserveerde plaats en het is slechts bij hoge uitzondering, dat foto grafen er in slagen een foto van Suora Pasqualina te nemen ZONDAG i JANUARI 1953 I 38.30 Gevar. progr.: 19.00 „Round Britain HILVERSUM I (402 m.), 8.00 VARA 12 00 1 Qui-'; 19-39 Hoorspel: 20.00 Nws: 20.30 AVRO, 17,00 VARA, 18.30 VPRO, 19 00 IKOH Hoorspei; 21 .J0_ Community singing; 22.00 20.00—24,00 VARA. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel 8.58 Sport 9.00 Causerie. 9.15 Kamerork. 9.45 Causerie. 10.00 Amusementsmuz 10.30 Met en zonder omslag. 11,00 Instr. trio 11.30 Progr. gewijd aan Pisuisse 12.00 Amerik. en Spaanse muz. 12.35 Even afrekenen, Heren 12.45 Hammond orgel 13.00 Nws 13.05 Mededelingen 13.10 De Spoorwegen spreken 13.20 Promenade Ork, en soliste. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. 15.15 Filmpraat,ie 15.30 Blaaskwintet 16.03 Lichte muz. 16.30 Sport 17.00 Strljkensemble 17.30 V. d. jeugd 17.50 Sport 18.15 Nws 18.30 Doopsgezinde kerkdienst 19.00 V. d. jeugd 19.35 Gesprekken om de Bijbel, causerie. 20.00 Nws 20.05 Gram. 20.30 Mededelingen 20.33 Londen en Parijs, hoorspel. 21.15 Gev. progr. 23.00 Nws 23.15 Reportages 23.25—24.00 Gram HILVERSUM II (298 m.) 8.00 KRO. 9.70 NCRV, 12.15 KRO. 17.00 IKOR, 19.00 NCRV 19.45—24.00 KRO Lichts muziek; 22.00 Nws; 23.15 Pianorecital- 23.30 Muz. caus.; 23.45 Orgelspel; 0.15 Gram 0.56—1.00 Nws. Nordwestdeuscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Orkestconc.; 13.00 Nws; 13.25 Orkest- conc.; 15.00 Verz.progr.: 16.30 Dansmuz.; 18.00 Orkestconc.: 18.50 Bariton en piano; 19 00 Nws; 20.00 Mod. muz.; 21.15 Lichte muz 21.45 Nws; 22.15 Dansmuz.: 22.45 Chansons- 23.15 Gevar. muz.; 24.00 Nws: 0.10 Orkest conc.; 1.00 Weer; 1.15 Gevar. muziek. Frankrijk. Nationaal programma. 347 m 12.00 Cabaret; 13.00 Nws; 13.20 Hoorspel: 15.30 „Le voyage cn Chine", opera- 17 40 Gram.; 17.45 Orkestconc.; 19.30 Gram.; 2000 Ltchle muzG 20 30 HooF&peï; 21.30 Gram.: 21.35 Hoorspel; 22.45 Kamermuz.; 23.4524 00 Nieuws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Beiaardccmc.: 12.15 Koorzang; 12.30 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis 9.30 Nws weer; 12.34 Orkestconc - 13 00 Nws- nis 9.45 Omroepork. 10.00 Kerkd. 11.30 Gewijde Gram.; 13.30 V. d. soldaten' 14 00 OneVamuz mn, 1147 nrool viool en hobo. 12.15 Apo m nn Hrt. m.U7r muz. 11.45 Orgel, logie. 12.35 Gram. 12.55 Toespraak door Z. E Mr J. M. L. Th Cals, minister van O. K. en W. 13.00 Nws '13.10 Amusementsmuz. 13.40 Boekbespr. 13.55 V. d. jeugd 14.55 Klankbeeld 15.20 Strijkork. en solist. 16.10 Kath. Thuis front 16.15 Sport 16.30 Vespers 17.00 Kerk dienst 18.00 Ned. Herv. Zangdienst 18.45 Pas- torale rubriek. 19.00 Vocaal ensemble 19.30 Reformatorisch belijden 19.45 Nws 20.00—24.00 Gevar. progr. (Om 23.00—23.15 Nieuws). Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.15 Caus.; 12.30 Gram.: 13.10 Critieken; 13.55 Weer; 14.00 Nws; 14.10 „Country Ma gazine"; 14.40 Operamuz.; 15.00 Wenken voor de tuin; 15.30 Lichte muz.; 16.00 Hoorspel; 17.00 Orkestconc.; 17.45 Boekbespr.; 18.00 V. d. kinderen; 18.50 Caus.; 18.55 Weer; 19.00 Nws; 19.15 Caus.; 19.30 Orkestconc.; 20.45 Avonddienst: 21.25 Liefdadigheidsoproep; 21.30 Hoorspel: 22.00 Nws: 22.15 Hoorspel; 23.00 Pianorecital; 23.30 Voordracht; 23.52 Epiloog: 24.00—0.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. progr.; 12.30 Kerkdienst: 13.00 Verzoek progr.; 14.00 Orkestconc.; 14.15 Ge varieerde muz.; 14.45 Gevar. progr.; 15.15 Amerik. liedjes; 15.45 Gevar. progr.; 16.30 Idem; 17.30 Film musical; 18.00 Hoorspel; 15.00 Groeten van zeelieden; 15.45 Voetbal- reportage; 16.30 Gram.; 16.45 Dansmuz.: 17.00 De komst des Heren", oratorium; 17.30 en 17.40 Gram.; 17.45 Sportuitslagen; 17.50 Gram.; 18.00 en 18.24 Idem; 18.30 Godsd. halfuur: 19.00 Nws; 19.30 Gevar. progr.; 21.30 Dans muziek: 22.00 Nws: 22.15 „De komst des He ren oratorium; 23.00—24.00 Nieuws. 484 m. 12.08 Orkestconc.; 13.00 Nws; 13.15 Verz. progr.; 14.30 Orkestconc.: 15.00 Orkestconc.; 16.30 Gram.; 17.00 Nws: 17.10 Dansmuz.; 19.00 Godsd. uurtje; 19.45 Nws; 20.00 Gevar. pro gramma; 22.00 Nws; 22.10 Orkestconc.; 22.50 Nws; 23.00 Gram.; 23.56 Nws. MAANDAG 5 JANUARI HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nws; 7.13 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.- 9.00 Hoorspel; 9.20 Gram.; 10.00 -Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Caus.; 10.40 Voor de zieken; 11.40 Pianorecital; 12.00 Orgelsp.; 12.15 Dansmuz.; 12.33 Voor het platteland; 12.3-8 Dansmuz.; 13.00 Nws.; 13.15 Commen taar; 13.20 Metropole Ork.; 13.55 Voor de Middenstand; 14.00 Caus.; 14.16 Sopraan en piano; 14.45 Gram.; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Gram.: 16.46 Vragenbeantwoording; 17.15 28,_ Beste vriend, zei Freddie vriendelijk, wanneer men slaapt, kan men toch mets wierp een angstige blik over zijn schouder. De ring was kleiner geworden en hij was nu ingesloten in een cirkel, hetgeen hem geen prettig gevoel gar. Achter zijn rug stonden er twee °P een bevel van de Squid te wachten. 't Gaat hier wel gezellig toe, zei hu opgemonterd. Gemaskerd bal of zoiets. De Squid maakte een ongeduldig ge baar. Pak hem, zei hij kort en knikte naai de twee mannen achter Freddie. Wacht eens even, wat ik zeggen wouprotesteerde Freddie, geschrok ken. Maar wat hy zeggen wilde, werd niet gezegd. Zwaar viel Freddie in de armen van de twee, die hem bedwelmd hadden en zü haalden een pistool uit zijn zak. Bind hem, beval de Squid en wenkte Jerry. Jerry knapte het karweitje op. Nummer twee, beval de Squid, breng jij hem naar mijn auto en rjj naar de ga rage. Ais h\j bjj mocht komen, geef je hem maar een portie chloroform. Ik neem Xem vanavond mee. Toen keek de Squid naar de klok. Het was precies kwart over negen. Goeden avond, heren zei hjj, keerde zich om en verliet het vertrek. Geen van de anderen bewoog, totdat het twintig minuten over negen was. Toen ging een van de aanwezigen weg, door de deur waardóór ze allen binnen gekomen waren. Elke v(jf minuten ging er een weg. Jerry was de laatste Hij vlu e 4 uit. stak zijn masker in zijn Mii glng door de kleine voorkamer. VwJLi 2 een ?'Saret op, en verliet het hotel door de hoofduitgang, na de portier plagerig goedenavond gewenst te heb ben. Iets later was zijne genade de hertog van Framlingham op zoek naar zijn neef Freddie Leicester. De politie-agent West schrok hevig, toen er plotseling een gebrul op een twintig meter afstand losbrak, dat meer kracht had, dan zuiverheid van toon. Zich langzaam omkerend, zag de agent de zwaaiende gestalte van iemand, die de stoep van het Trust kantoor probeer de te bestjjgen. De straat was, op dat ogenblik van de morgen, practisch verlaten en agent West had gerekend, nu een beetje te kun nen uitblazen van zijn onophoudelijk ge- wanüel. Met een zucht ging hij, doelbewust, op de lawaaimaker toe. De zanger was in avondcosiuum. Zijn witte chachc-nez was helemaal om zijn gezicht gedraaid en zijn hóed stond in een onbegrijpelijke houding op zijn hoofd. In één hand hield hij een wandelstok, waarvan hij blijkbaar wonderen ver wachtte, om hem de begeerde trapjes op te helpen. Toen hij er niet in slaagde, de eersie twee treden op te komen, trok hij zich lijdzaam terug en, blijkbaar in angst voor de komst van de agent, die hij nu in het oog kreeg, stormde hij plotseling tegen de stoep op. Hij kwam tot boven, doch daar wankelde hij, zwaaide geducht en eindelijk sloeg hij om, viel zwaar naar be neden in de armen van de wachtende agent. D-d-d-aaIk zeg-zeg nog 's, d-d-d-da's gevvvaar vo-vo-vo 't publ-bli- bliek. Let-et-let daar 's-'s op-hop, wi-wi- wil je, ja-ha-jaah?. Zeker, zeker mijnheer, zei de agent kalmerend. Maar zou u nu niet liever naar moeder de vrouw gaan, kom nou maar. - V-Vveronderrrrsjt-sjit-sJtel nu 's, da'k dat deed hè, zei de ander peinzend.. Mmmja mm. Agent West, die de opstandige nog altijd ondersteunde, probeerde een blik op zijn gezicht te werpen. De ander scheen met alle geweld de trapjes op te willen en worstelde, om aan de greep van de agent te ontkomen. Hep-hell-help 's 'n handje, generaal, zei hij. Toe nou.... anders ga 'kik-ik schjr-rr-schreeuwen Hij worstelde nog heviger. Met zijn woest zwaaiende armen wierp hij de agent de hplm van het hoofd. Agent West zette de vrolijke heer tegen de muur en bukte zich, om zijn hoofddeksel op te rapen. Op hetzelfde ogenblik kwam een pistool- kolf op zijn onbeschermd hoofd neer en, met een zucht, viel hij languit op het pla veisel. Eensklaps doken andere gestalten in de schaduw op en de dronken man werd plotseling nuchter. Binnen vijf minuten was de agent van zijn uniform ontdaan, gebonden en in een naburig slopje gelegd, en een politieagent, die de inspecteur van die sectie niet her kend zou hebben, deed dienst in zijn plaats. ZESTIENDE HOOFDSTUK Freddie houdt een winterslaap Toen Freddie Leicester de ogen opende, was het klaarlichte dag. Een tijdje bleef hij stil liggen, en toen begon hij na te gaan, waarom hij op zijn rug lag. Hij ging rechtop zitten en zag, venster met een ruit te weinig. IJzeren staven voorkwamen haar ontsnapping- De deur was gesloten en hij zag een paar rode kamerpantoffels aan de voet van het bed staan. Hij deed die aan- Hij keek in een spiegel en een vrolijk, ongescho ren gezicht lachte hem toe Er was gele genheid om te wassen, wat hij dan ook deed En toen hij zijn haar in het fatsoen bracht duizelde hij telkens als de borstel zijn huid raakte. Toen zijn toilet gemaakt was, ging hij weer naar de deur toe en bleef er pein zend voor staan kijken. Aan de rechterkant was een schelknop. Dm de sterkte van de deur te onder zoeken, ging hij een paar passen achter uit, en liep er in volle vaart op in. Hij vloog terug als een stuk elastiek, wreef zijn pijnlijke schouder en belde. Toen nam hij een borstel op, en ging vlak tegen de muur staan, naast de deur. Hij behoefde niet lang te wachten. V7 ."TT" -- iEen paar minuten later hoorde hij dat hij in een vreemd bed lag, in een treden naderen over planken zonder vreemde kamer. Hij wierp een blik naar zijn kledij en ontdekte, dat hij een beige pyama aan had. Dit verwonderde hem, daar hij nooit erg veel van beige gehouden had. Eensklaps werd hij duizelig, door een stekende pijn in zijn hoofd en hij ging op de rand van zijn bed zitten nadenken. Langzaam aan kon hij zich de gebeurte nissen van de vorige avond weer herin neren en met één hand nog altijd aan zijn hoofd, begon hij de kamer eens rond te kijken. Zü was kléin en er was maar één loper. Een sleutel werd in het slot gestoken en de deur opengeworpen. Ingespannen wachtte Freddie een paar seconden, maar er kwam niemand bin nen. Zijn verbijsterde blik ontspande zich, toen hij bemerkte, dat zijn positie gezien kon worden in de spiegel. Op dezelfde manier zag hij nu ook de man, die buiten stond. (Wordt vervolgd.) Dansmuz.; 17.50 Mil. commentaar: 18.00 Nw«.; 18.15 Pianoduo; 18.30 Parlement, commentaar: 18.45 Voor de jeugd; 19.45 Reg.uitz.; 20.00 Nws.; 20.06 „In Holland staat een huis", hoorsp.; 20.35 Aetherforum; 21.15 Dansmuz.: 21.40 Caus.; 21.55 Gram.; 22.00 „Voor en achter het voetlicht"; 22.20 Radio-Philh. Ork.; 23.00 Nws.; 23.15 Orgelsp.; 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram:; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.10 Sport; 8.20 Gram.; 8.23 Gewijde muz.; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 11.30 Gram.; 11.45 Idem; 12.25 Voor boer en tuin der; 12.33'orgelconcert; 14.00 Voor de kinde ren; 14.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.25 Pianokwintet; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Instrumentaal trio en soliste; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Gram.; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Reg.-uitz.: mr H. L. de Vries: „19.53 Ja ,:r van beslissingen"; 18.00 Harmonie ork.; 18.20 Sport; 18.20 Zigeunerkwintet; 18.45 Engelse les; 19.00 Nws.; 19.10 Harpensemble; 19.30 „Volk en Staat", caus.; 19.45 Lichte muz 20.00 Radiokrant; 20.20 Lichte muz.; 20.50 „Kruistocht om het eiland", hoorsp.; 21.50 Gram.; 22.05 „Rijkdom onder de grond", caus.; 22.15 Koor en blokfluitkwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15 „Man en vrouw", caus.; 23.30—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gevar. muz.; 12.30 Viool en bas; 13.00 Gram.; 13.25 Gevar. progr.; 13.55 Weer: 14.00 Nws; 14.10 Lichte muz.; 15.00 Orkestconc.: 16.00 Critieken; 16.45 Gram.; 17.30 Interviews: 18.00 V. d. kinderen; 18.55 Weer; 19.00 Nws; 19.15 Sport; 19.20 Caus.; 19.30 Orkestconc.: 20.30 Caus.: Gevar. progr.; 21.45 Buitenl. overz,; 22.00 Nws; 22.15 Hoorspel; 23.45 Strijkkwartet; 24.00—0.03 Nieuws. Engeland, BBC Light programme, 1500 en 247 m. 12.00 „Mis. Dale's dagboek"; 12.15 Voor dracht; 12.30 Dansmuz.; 13.15 Orgelspel; 13.45 BBC Midland Light Orchestra en soliste; 14.45 V. d. kleuters; 15.00 V. d. vrouw; 16.00 Casino-ork. en solist: 16.45 Lichte muz.: 17.15 „Mrs. Dale's dagboek": 17.30 Hoorspel met muz.; 19.00 BBC Welsh Orchestra; 19.45 Hoorspel; 20.00 Nws en radiojournaal; 20.25 Sport: 20.30 Wedstrijd tussen jongens- en meisjesscholen; 21.00 Vragenbeantwoording: 21.30 Verz.progr.: 22.00 Klankbeeld: 22.30 Gevar. progr.; 23.00 Nws; 23.15 Actual.; 23.20 Lichte muz.; 0.05 Voordracht; 0.20 Strijk- ensemble en solist; 0.561.00 Nieuws. Nordwestdeuscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Orkestconc.: 13.00 Nws; 13.25 Orkest conc.; 14.15 Operettemuz.; 14.55 Hoorspel: 15.50 Pianorecital; 16.10 Amus.ork.: 16 40 R.hythmisehe muz.: 17.00 Nws; 17.50 Gram.: 19.00 Nws; 19.30 Orkestconc.; 22.00 Nws; 25 16 Koorzang; 24.00 Nws: 0.30 Dansmuz.: 1.00 Weer: 1.15 Gevar. muziek. Frankrijk. Nationaal programma. 347 m. 12.00 Muz. caus.; 12.30 Oude muz.; 13.00 Nws; 13.20 Muz. caus.; 14.00 Nws: 14.17 Gram.; 14.30 Hoorspel: 16.00 Kamermuz.; 17.00 Gevar. muz.: 17.50 Gram.: 18.30 Amerik. uitz.; 19.01 Klankbeeld: 20.00 Orkestconc.: 22.45 22.50 en 23.20 Gram.; 23.45—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gram.: 12.30 Weer; 12.34 V. d. land bouwers; 12.42 Gram.: 13.00 Nws: 13.15 Piano spel: 13.30 Gram.; 13.45 Pianorecital; 14.00 Orkestconc. en solisten: 15.00 Orkestcon.. koor en solisten; 16.15 Orkestconc.; 16.45 Gram.: 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Prans-e les; 18.15 Gram.: 18.25 Luchtvaart kroniek: 18.30 V. d. soldaten: 19.00 Nws: 19,40 „Meino Scele rühmt unci prelst", oant,; 20.00 O-rkestconc.: 20.45 Gram.: 21.00 Idem: 22.00 Nws; 22.15 Orgelspel: 22.55—23.00 Nieuws. 484 m. 12.05 Lichte muz.; 13.00 Nws: 13.10 Striik- Ol'k,; 14.15 Kamermuziek; 15.00 Gram; 16.00 Lichte muz.; 17.00 Nws; 17.15 Gram.: 18,30 en 19.00 Gram.: 19.45 Nws: 20.30 Gram.; 21.15 Orkestconc.; 22.00 Nws; 22.10 Lichte muz.; 22.50 Nieuws. Radioprogramma B. M. R. S., uitzending va>nui't Enig. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte ai Meter.. ZATERDAG, 3 JANUARI. 22.00 uuf: Turntable Time. 23.00 uuri'Nogmaa-Is Bing Crosby Show. 23.30 uur: Weerbericht. - 23>34 uur: Jam Sea&ion en zijn band. 23.49 uur:Terug naar 22.00 uur. 01.00 uur: Sluting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 11